Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΥΣΤΗ ΑΝΑΤΟΛΗΣ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΜΑΤΩΣΑΝ ΤΑ ΟΥΛΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΕΙΧΑΝ ΣΧΗΜΑΤΙΣΤΕΙ ΦΟΥΣΚΑΛΕΣ ΠΟΥ ΣΠΑΣΑΝΕ ΚΑΙ ΚΡΕΜΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΤΑ ΟΥΛΑ ΤΟΥ. Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΜΕ ΣΕ ΠΑΙΔΟΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ. ΤΟΝ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΚΥΣΤΗ ΑΝΑΤΟΛΗΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ. ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΤΡΩΕΙ ΑΛΕΣΜΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΥΜΝΑΣΕΙ ΤΑ ΟΥΛΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΜΕΡΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΕΧΟΥΜΕ 8 ΔΟΝΤΑΚΙΑ. ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΚΟΡΑ ΨΩΜΙΟΥ ΝΑ ΜΑΣΟΥΛΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΒΛΕΨΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΕΚΟΨΕ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΕΚΛΕΙΣΕ ΕΡΜΗΤΙΚΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ, ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΒΗΧΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΚΚΙΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΡΟΜΑΞΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΥΧΝΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΑ ΑΛΕΣΜΕΝΑ. ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ Η ΠΑΙΔΟΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΒΟΥΡΤΣΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΜΕ ΜΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΟΔΟΝΤΟΒΟΥΡΤΣΑ ΓΙΑ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΙΠΙΛΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ. ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΠΙΠΕΔΕΣ. ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΗΣ CHICCO ΠΙΠΙΛΕΣ ΤΙΣ ΣΤΡΟΓΓΥΛΕΣ KAI ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΗΣ AVENT KAI CHICCO. ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΠΙΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΗΘΕΛΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥ ΓΙΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΠΙΠΙΛΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΗΝ ΕΙΧΕ. ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΙΝΕΙ.

Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 14 ΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΕΣ.

ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ Η ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΒΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΣΙΔΕΡΑΚΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΠΙΝΕΙ 3 ΛΕΠΤΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥ ΜΕ ΣΤΡΟΓΓΥΛΕΜΕΝΗ ΘΗΛΗ ΚΑΙ ΠΙΠΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ?

 

ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ. ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?

ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣΟΥΛΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μυρσίνη συγνώμη κιόλας αλλά μου φαίνεται οτί αν είναι να αλλάξετε κάτι, αυτό πρέπει να είναι η οδοντίατρος!!!! Η τύπισα μάλλον δεν είναι και πολύ ενήμερη για τις εξελίξεις στο χώρο!!! Οι θηλές που χρησιμοποιούν τόσο η chicco όσο και η avent, είναι η τελευταία λέξη στο ορθοδοντικό σχεδιασμό!!! Τώρα αυτό με τη βρεφική οδοντόβουρτσα όντως βοηθάει πολύ τα ούλα τους. Για το ψωμί μην ανησυχείς πολύ, συνέχισε να της δίνεις (φυσικά να είσαι εκεί) και αν δεις να πνίγεται, ένα κόλπο για να ανοίγουν το στόμα είναι να τους πιέζεις τα δύο μάγουλα ταυτόχρονα.. και για να τελειώνω, αν δεν κρατήσει την πιπίλα και το μπιμπερό πολλά χρόνια, δεν θα έχει πρόβλημα. Δοκίμασε σιγά σιγά να του μάθεις να πίνει με τα ειδικά ποτηράκια..

Υ.Γ. Όλα αυτά δεν τα κατεβάζω απο το κεφάλι μου, η μάνα μου που είναι οδοντίατρος μου τα λέει και μένα, μαζί με την παιδίατρο.

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου φαίνεται ότι σε έχουν πανικοβάλλει, χωρίς ίσως λόγο.

Όχι τέλος πάντως για τέτοιο πανικό. χαλάρωσε,

μην αλλάζεις κάτι μεμιάς,

ποτέ.

κάθε φορά που θέλεις κάτι να αλλάξει, και να φέρεις κάτι καινούριο,

θα το συστήνεις στο παιδί σου, σιγά σιγά.

 

για οτιδήποτε και αν είναι.

απο ότι κατάλαβα δεν συντελεί άμεσος ιατρικός λόγος, που να σε υποχρεώνει ΣΗΜΕΡΑ να πετάξεις όλες τις παλιές πιπίλες.

 

μην επηρεάζεσαι τόσο πολύ απο το τι σου λέει ο οποιοσδήποτε.

 

ναι η ηλικία δεν είναι η κατάλληλη για αλλαγές αυτό όμως δεν σημαίνει και ότι δεν θα κάνεις καμία αλλαγή ποτέ, ούτε και το ότι σου είπε αυτό ο οδοντίατρος σημαίνει ότι να τα αλλάξεις όλα εδώ και τώρα.

να είσαι σίγουρη ότι θα ακούσεις πάαααρα πολλά πράγματα για το τι να κάνεις, τι πρέπει να κάνεις τι δεν πρέπει να κάνεις.

 

πρίν παίρνεις οποιαδήποτε απόφαση, αντάλασσέ την με τους άλλους γονείς (εδώ είναι πολύ εύκολο εάν κάποιος δεν έχει γνωστούς πολλούς με παιδιά)

 

πολλοί θέλοντας να βοηθήσουν λένε κάτι που φτάνει και στα αυτιά της μαμάς σαν εντολή, είτε επειδή το είπαν έτσι, και κάποιες φορές τυχαίνει και δεν είναι αρκετά ενημερωμένοι, είτε και επειδη η μητέρα έχει το άχγος να τα κάνει όλα σωστά.

 

μην αγχώνεσαι. όλα θα γίνουν. δεν θα στραβώσουν τα δόντια του παιδιού σου εάν για μια εβδομάδα ή ένα μήνα ακόμα θα εχει διαφορετικού είδους πιπίλες ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο..... σίγουρα αν πάρεις τηλέφωνο τον παιδοδοντίατρο, θα σου διευκρινίσει καλύτερα το τι εννοούσε ?

 

Ας μιλήσουν και άλλοι γονείς.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

elenak ΚΑΙ ΜΑΡΙΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΒΙΑΣΤΗΚΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΑΥΤΕΣ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΘΕΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΚΟΨΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ.

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ. ΒΟΗΘΙΕΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΙΛΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΩΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μιλησω σαν ειδικος θα μιλησω σαν μαμα... Ποτε αρχισες να του δινεις πραγματα να μασουλαει?

Ο Χαρης μασουλαει τροφιμα απο 4 μηνων και στους 6 ηξερε αν κατι του καθοτανε να το βγαζει μονος του.

Ειναι βασικο να μαθει το παιδι να μασουλαει (το΄λεω και για τις καινουργιες μαμαδες) πριν βγαλει δοντια. Οταν ακομα με τα ουλα του δεν μπορει να κοψει κομματια και αναγκαστικα οτι βαλει στο στομα του θα το πιπιλισει αρκετα και θα το μαλακωσει ωστε να κοπει ενα κομματακι και αυτο κατα συνεπεια θα το καταπιει αφου θα ειναι σαν αλεσμενο ηδη..

Οταν το παιδι βγαλει δοντακια πνιγεται πολυ πιο ευκολα αφου κοβει κομματια. Ο Χαρης απο τον Αυγουστο δεν τρωει αλεσμενα, του τα λιωνουμε με το πιρουνι, με ελαχιστες εξαιρεσεις πχ μοσχαρι το οποιο πλεον το εχουμε καταργησει απλα του τα κοβουμε παρα πολυ μικρα κομματακια (ουσιαστικα το τριβουμε με το χερι). Δεν βρισκω λογω ενα παιδι στην ηλικια του δικου σου να τρωει ακομα αλεσμενα ολα τα φαγητα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...