Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ινομυεκτωμη και φυσιολογικος τοκετος


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους! ειμαι 30 εβδ. εγκυος και ο γιατρος μας πριν λιγες εβδομαδες με ενημερωσε οτι πρεπει να γινει υποχρεωτικα καισαρικη, και μαλιστα στις 38 εβδομαδες max καθως 6 μηνες πριν την συλληψη ειχα υποβληθει σε λαπαροσκοπικη αφαιρεση ινομυωματων. Με εχει πειραξει παρα πολυ, καθως ηθελα οχι απλως φυσιολογικο αλλα φυσικο τοκετο, ηθελα η μπεμπα να αποφασισει μονη της ποτε θα βγει, ηθελα ηθελα ηθελα και τι δεν ηθελα....Ο γιατρος μας εχει τρομοκρατησει αρκετα λεγοντας μας οτι αν ρισκαρουμε εστω και να περιμενουμε να φτασει στις 39 εβδ η μπεμπα (δεν το συζηταμε για φυσιολογικο τοκετο με τιποτα) το ρισκο ειναι πολυ μεγαλο και κινδυνευει να χαθει το μωρο λογω ρηξης μητρας κλπ κλπ....Το τελευταιο πραγμα που θελω ειναι να χασουμε το μωρακι μας.

 

Την άλλη εβδομαδα εχουμε ραντεβου και με τον κο. Γιαννικο να δουμε τι θα μας πει...Η αληθεια ειναι οτι το εχω παρει πολυ στραβα. Διαβαζω για το ποσο πιο ωριμα ειναι τα μωρα στις 39 εβδ εναντι των 38, ποσο τα νεα δεδομενα θετουν ως τελειομηνα τα παιδακια 39 εβδ και πανω, ποσο πολυ πρεπει να αποφευγουμε τις καισαρικες, και ολη μερα πλανταζω στο κλαμα που η δικη μας η μπουμπου θα ερθει στον κοσμο με κακες προυποθεσεις. ΑΠο την αλλη κανω και τα ασχημα σεναρια τυπου εγω να προσπαθησω να την κρατησω μεχρι τις 39 εβδ, να παθει κατι το μωρακι λογω ρηξης και να δω μετα απο ποιο μπαλκονι θα πεσω...

 

Οτι μου πειτε για συμπαρασταση, για καισαρικη, για 38 εβδ, για τον κο. Γιαννικο, καλο θα ηταν.....Ισως ειμαι και λιγο υπερευαισθητη, ειναι και το πρωτο μας, ισως αλλιως τα περιμενα, ισως ειμαι και λιγο υπερβολικη, δειξτε λιγο κατανοηση.....

Θέλω να σου κάνω, οτι η ανοιξη στις κερασιές...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να προσθεσω, γιατι κι εγω πριν ψαχτω δεν το ηξερα, οτι ειναι πιο ευκολο να εχεις κανει καισαρικη και μετα να κανεις vbac, παρα να εχεις κανει ινομυεκτωμη. Η τομή της καισαρικης ειναι πιο προβλεψιμη, και σε πιο λεπτο σημειο της μητρας, ενω οι τομες της ινομυεκτωμης ειναι πιο πολλες (ειχα 7 ινομυωματα) , απροβλεπτες, αναλογα με την θεση των ινομυωματων ειναι πιο βαθιες ισως, και σε πιο παχυ σημειο της μητρας αρα και πιο επικινδυνο. Για αυτο δεν πεφτω καν στην κατηγορια vbac, αλλα σε ακομα χειροτερη....

Θέλω να σου κάνω, οτι η ανοιξη στις κερασιές...

Link to comment
Share on other sites

Marisa, μην αγχωνεσαι. Ειχα κ γω τετοιες σκεψεις για τη καισαρικη που μου επεβαλλε ο γιατρος λογω ινομυωματων αλλα τελικα ολα καλα. Βγηκε στις 38 κ 2 εβδομαδες ενα μωρο υγιεστατο, ατσαλακωτο κ η μαμα μια χαρα.

Με το καλο να το παρεις στην αγκαλια σου.

Link to comment
Share on other sites

Marisa, μην αγχωνεσαι. Ειχα κ γω τετοιες σκεψεις για τη καισαρικη που μου επεβαλλε ο γιατρος λογω ινομυωματων αλλα τελικα ολα καλα. Βγηκε στις 38 κ 2 εβδομαδες ενα μωρο υγιεστατο, ατσαλακωτο κ η μαμα μια χαρα.

Με το καλο να το παρεις στην αγκαλια σου.

 

σ ευχαριστω πολυ βρε κοριτσι...το εχω παρει πολυ στραβα..οσο να ναι καλυτερος ο φυσιολογικος ειναι για τα μωρακια, προετοιμαζονται καλυτερα για τον εξω κοσμο....τσαμπα ομως ισως το εχω παρει τοσο βαρια λες ε? να το χαιρεσαι το μωρακι σου !

Θέλω να σου κάνω, οτι η ανοιξη στις κερασιές...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους! ειμαι 30 εβδ. εγκυος και ο γιατρος μας πριν λιγες εβδομαδες με ενημερωσε οτι πρεπει να γινει υποχρεωτικα καισαρικη, και μαλιστα στις 38 εβδομαδες max καθως 6 μηνες πριν την συλληψη ειχα υποβληθει σε λαπαροσκοπικη αφαιρεση ινομυωματων. Με εχει πειραξει παρα πολυ, καθως ηθελα οχι απλως φυσιολογικο αλλα φυσικο τοκετο, ηθελα η μπεμπα να αποφασισει μονη της ποτε θα βγει, ηθελα ηθελα ηθελα και τι δεν ηθελα....Ο γιατρος μας εχει τρομοκρατησει αρκετα λεγοντας μας οτι αν ρισκαρουμε εστω και να περιμενουμε να φτασει στις 39 εβδ η μπεμπα (δεν το συζηταμε για φυσιολογικο τοκετο με τιποτα) το ρισκο ειναι πολυ μεγαλο και κινδυνευει να χαθει το μωρο λογω ρηξης μητρας κλπ κλπ....Το τελευταιο πραγμα που θελω ειναι να χασουμε το μωρακι μας.

 

Την άλλη εβδομαδα εχουμε ραντεβου και με τον κο. Γιαννικο να δουμε τι θα μας πει...Η αληθεια ειναι οτι το εχω παρει πολυ στραβα. Διαβαζω για το ποσο πιο ωριμα ειναι τα μωρα στις 39 εβδ εναντι των 38, ποσο τα νεα δεδομενα θετουν ως τελειομηνα τα παιδακια 39 εβδ και πανω, ποσο πολυ πρεπει να αποφευγουμε τις καισαρικες, και ολη μερα πλανταζω στο κλαμα που η δικη μας η μπουμπου θα ερθει στον κοσμο με κακες προυποθεσεις. ΑΠο την αλλη κανω και τα ασχημα σεναρια τυπου εγω να προσπαθησω να την κρατησω μεχρι τις 39 εβδ, να παθει κατι το μωρακι λογω ρηξης και να δω μετα απο ποιο μπαλκονι θα πεσω...

 

Οτι μου πειτε για συμπαρασταση, για καισαρικη, για 38 εβδ, για τον κο. Γιαννικο, καλο θα ηταν.....Ισως ειμαι και λιγο υπερευαισθητη, ειναι και το πρωτο μας, ισως αλλιως τα περιμενα, ισως ειμαι και λιγο υπερβολικη, δειξτε λιγο κατανοηση.....

 

Έχω δύο παιδάκια, τον γιο μου τον γέννησα την 41η εβδομάδα με έκτακτη καισαρική και την κόρη μου 38+1 με προγραμματισμένη. Όλα μια χαρά πήγαν, τα παιδιά βγήκαν περίπου το ίδιο βάρος και υγιέστατα, το ίδιο υγιέστατη κι εγώ, από την τρίτη μέρα ήμουν απολύτως ικανή να τα φροντίσω χωρίς βοήθεια, βγαίνοντας από το μαιευτήριο είχα σχεδόν αναρρώσει πλήρως, στις 10 μέρες κοιμήθηκα μπρούμυτα!

 

Ομολογουμένως στον δεύτερο τοκετό ταλαιπωρήθηκα λίγο, γιατί είχα σύνδρομο κάτω κοίλης φλέβας και όταν ήμουν ανάσκελα έχανα τον κόσμο από την ζαλάδα, με αποτέλεσμα ότι χρειάστηκε να με κοιμίσουν τελικά πλήρως πριν βγει η μπέμπα γιατί έχανα συνεχώς τις αισθήσεις μου, άλλα όλα πήγαν καλά!

 

Εγώ δεν υποτιμώ τα ρίσκα της καισαρικής, δεν την θεωρώ μια απλή επέμβαση ρουτίνας όπως συνηθίζεται να λέγεται, αλλά σε αυτήν χρωστάω την ύπαρξη του γιου μου, ο οποίος αποδείχθηκε ότι είχε έναν ομφάλιο λώρο μικρότερο από 10εκ και δεν έφτανε ούτε να εμπεδωθεί ούτε να βγει με εξώθηση. Στην κόρη μου δεν τόλμησα vbac, δεν είμαι του ρίσκου σε θέματα υγείας ως χαρακτήρας και δεν συμφωνούσε καθόλου και ο άντρας μου (ακόμα πιο φοβητσιάρης από εμένα!!!;););)).

 

Σε περιπτώσεις όπως η δική σου νομίζω ότι ή καισαρική είναι απολύτως ενδεδειγμένη επιλογή, δύο περιπτώσεις που ξέρω τις ίδιες οδηγίες είχαν πάρει!

 

Μην χαλάς το τελευταίο διάστημα της εγκυμοσύνης σου με άσχημες σκέψεις, μην χάνεις την ουσία! Το μωρό που έρχεται είναι η ουσία, με τις καλύτερες προϋποθέσεις θα έρθει γιατί το περιμένουν οι γονείς του με αγάπη!!!

 

Μην φυλακίζεσαι σε προσδοκίες που είχες για τον τοκετό, προσαρμόσου, θα χρειαστεί να το κάνεις πολλές φορές στο ταξίδι της μητρότητας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μη βασανίζεσαι...Ο φυσιολογικός τοκετός είναι ό,τι καλύτερο, εφόσον δεν συντρέχει κάποιος ιατρικός λόγος που να βάζει σε κίνδυνο τη μαμά ή το μωρό.

 

Δυστυχώς έχεις την απόλυτη αντένδειξη για φυσιολογικό τοκετό. Δεν υπάρχει νομίζω πουθενά στον ανεπτυγμένο κόσμο γιατρός που θα έκανε φυσιολογικό μετά από επέμβαση ινωμυώματος, και δεν επιτρέπεται και από τις οδηγίες.

 

Για το αν είναι σώφρον να πας έως τις 39 εβδομάδες, καλό θα ήταν να πάρεις μια 2η γνώμη. Ο Γιαννίκος είναι εξαιρετικός, υπέρμαχος του φυσιολογικού, του vbac κλπ. αλλά χωρίς "υπερβολές". Είχα επιχειρίσει vbac μαζί του, τελικά δεν τα κατάφερα...

 

Συμφωνώ με την κοπέλα που είπε να μη χαλάς τις τελευταίες εβδομάδες της εγκυμοσύνης σου με συναισθήματα απογοήτευσης...Δεν υπάρχει λόγος! Έχεις σοβαρό ιατρικό λόγο για καισαρική και είναι η καλύτερη επιλογή για σένα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ! η αληθεια ειναι , οσο και να μην το πιστευει κανεις, οτι με ηρεμησαν απολυτα τα μηνυματα σας....να μου πεις, περιμενες απο ενα φορουμ να ηρεμησεις? ε ενταξει, στην κατασταση που ημουν ειχα αναγκη απο τα λογια που γραψατε! ευχαριστω παρα πολυ και παλι! πραγματικα ξεστραβωθηκα και πραγματικα θα απολαυσω τις τελευταιες εβδομαδες....Βεβαια θα παμε και στον Γιαννίκο, και φυσικα πανω απο ολα εχει σημασια η μπουμπου μας να ειναι γερη και εγω φυσικα για να την φροντισω οπως της αξιζει.

 

Σας ευχαριστω παρα πολυ και παλι!

Θέλω να σου κάνω, οτι η ανοιξη στις κερασιές...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ! η αληθεια ειναι , οσο και να μην το πιστευει κανεις, οτι με ηρεμησαν απολυτα τα μηνυματα σας....να μου πεις, περιμενες απο ενα φορουμ να ηρεμησεις? ε ενταξει, στην κατασταση που ημουν ειχα αναγκη απο τα λογια που γραψατε! ευχαριστω παρα πολυ και παλι! πραγματικα ξεστραβωθηκα και πραγματικα θα απολαυσω τις τελευταιες εβδομαδες....Βεβαια θα παμε και στον Γιαννίκο, και φυσικα πανω απο ολα εχει σημασια η μπουμπου μας να ειναι γερη και εγω φυσικα για να την φροντισω οπως της αξιζει.

 

Σας ευχαριστω παρα πολυ και παλι!

 

Με το καλό!!! Όλα θα πάνε καλά και σε λίγο καιρό δεν θα το σκέφτεσαι καν! Εγω την τομή μου την εχω αγαπήσει πάντως...ειναι -μαζι με τις ραγάδες μου- η μοναδική αποτύπωση των τοκετών στο σώμα μου!!! Το πιο γλυκό πράγμα το έχει πει η κολλητουλα μου στην κόρη της που οταν είδε την τομή της την ρώτησε τί ειναι και πήρε την απάντηση: "Ένα μεγάλο χαμόγελο μέσα απο το οποίο βγήκες εσύ!".

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...