Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απτό την κούνια σε κρεββάτι...


Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πεί πως μπορώ να ξέρω ότι ήρθε η ώρα που πρέπει να τον βγάλω από την κούνια? Είναι 26 μηνών με καλή ανάπτυξη, αλλά δεν ξέρω εάν πρέπει να το κάνω τώρα ή μπορώ να περιμένω πχ μέχρι τα Χριστούγεννα (πχ που θα πάρουμε δώρα, κλπ)

 

Μπορεί να βοηθήσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω πως αν βγάλεις τα κάγκελα της κούνιας και δεν :roll: (....πέσει) τα χρειαστεί ο μικρός :roll: τότε΄ήρθε η ώρα να πάει σε κρεβάτι.

 

εμείς την κόρη μου που είναι 2,5 χρονών την έχουμε σε κρεβάτακι με μικρό καγκελάκι όπου μπορεί και να ανεβοκατεβαινει μόνη της από το κρεβάτι και να κοιμάτε με ασφάλεια.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πεί πως μπορώ να ξέρω ότι ήρθε η ώρα που πρέπει να τον βγάλω από την κούνια? Είναι 26 μηνών με καλή ανάπτυξη, αλλά δεν ξέρω εάν πρέπει να το κάνω τώρα ή μπορώ να περιμένω πχ μέχρι τα Χριστούγεννα (πχ που θα πάρουμε δώρα, κλπ)

 

Μπορεί να βοηθήσει κανείς?

ωραια η ιδεα σου για δωρο :):wink: και εγω τα παιδια μου 2 χρονων τα αλλαξα και χωρις καγκελακι.
Link to comment
Share on other sites

και μεις δωρο θα κανουμε το πρωτο του κρεβατι :D

την αλλη κυριακη θα το δει στο παρτυ του θα γινουμε 2!

ισως ετσι τους φανει και πιο ευκολο.....

 

ειναι και μεγαλη ιστορια,το κρεβατακι του 2 αγορασα μεχρι να αποφασισω :lol::lol:

 

το θεμα ειναι οτι ο μικρος θελει να βγαινει πια απο την κουνια και το χει δειξει ... εχει προσπαθησει να κανει τα μακροβουτια του αρα βγαλαμε καγκελα και παμε σε κρεβατι :wink:

Link to comment
Share on other sites

εμεις τον αλλαξαμε σε κρεββατι με καγκελακι κατα των πτωσεων πριν 2 μηνες περιπου οταν ηταν 2,5 γιατι ηθελα να κανει την μεγαλη αλλαγη πριν ερθει ο αδερφος του στο προσκηνιο και εχουμε ζηλιες...μια χαρα τα παει :) αν δεν υπαρχει αναγκη να τον αλλαξεις γρηγορα και δεν σου εχει δωσει σημαδια οτι ειναι ετοιμος πχ σκαρφαλωνει εξω απο την κουνια μπορεις καλιστα να περιμενεις μεχρι τα χριστουγεννα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια!!Εμεις τον σπορο μας τον βγαλαμε πριν 2 βδομαδες απο την κουνια παρολο που ειναι μολις 16 μηνων(σχεδον). Ειχε αρχισει να σκαρφαλωνει στην κουνια για να βγει εξω, το βραδυ εκλεγε παρα πολυ δεν ηθελε να μπει να κοιμηθει και το πρωι ξυπναγε με κλαματα!Οποτε καναμε το μεγαλο βημα. Βαλαμε καγκελακια και απο τις δυο μεριες του κρεβατιου, αλλα αν θελει μπορει να κατεβαινει και επισης δεξια και αριστερα απο το κρεβατι βαλαμε κουβερτες και παπλωματα στο πατωμα σε περιπτωση πτωσης. Ευτυχως δεν ειχαμε κανενα ατυχημα, ισα ισα κοιμαται περισσοτερη ωρα και μεσημερι(που δεν κοιμοταν στην κουνια) και ξυπναει μια χαρα το πρωι ηρεμος!Φανηκε οτι ηταν ετοιμος αν και μικρουλης!Ευχομαι καλη επιτυχια στη μεταβαση σας!!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις μετα τις 17 νοεμβρη που ειναι τα γενεθλια του θα παρουμε το κρεβατακι.θα ειναι τρων αλλα θα κοιταξω να βρω και καποιο καγγελο για το κρεβατι γιατι δεν κοιματε υσηχα σιγουρα θα πεφτει.θα το παρουμε τοτε γιατι το φλεβαρη θα γεννηθει η αδερφουλα του και θα του παρει την κουνια :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ, πραγματικά με βοηθήσατε... Νόμιζα ότι ήταν κάτι που έπρεπε να το κάνω, αλλά δεν υπάρχουν πρέπει αφού το κάθε παιδί μεγαλώνει διαφορετικά...

 

Ετσι, μάλλον το καινούριο του κρεββάτι θα το φέρει ο Αγ. Βασίλης...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

kalispera!

kai egw exw ton paromoio problhmatismo...

i evelina ...i kori mou einai 8 minwn...kai perimenw kai to allo mwraki...peripou ton aprilio -maio...opou i evelina tha einai 15 minwn...exw skopo na valw to new baby sto lukno mexri 4 minwn...opou i evelina tha einai 19....kai meta na tin metakomisw se megalo krevati....apla fobamai....1o mipws peftei apo to mono...kai 2o min nomizei oti to new baby tis pire to krebati kai exoume problima zilias...

eee?? eseis ti lete?? mipws na parw kai deutero paidiko krevataki??

 

 

.png

url=http://lilypie.com].png[/url]

.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον εβαλα σε κανονικο μονο κρεββατι 21 μηνων μιας και δεν μπορουσα να τον βαζω και να τον βγαζω απο την κουνια του επειδη εχει αρχισει και βαραινει και εγω ξερετε δεν ειμαι και το πρωτο μποι.

Ομως του εβαλα αυτο το προστατευτικο καγκελο στο πλαι μη τυχον και πεσει κανενα βραδυ. http://www.toysrus.ca/product/index.jsp?productId=2689986&kw=guard%20rail&origkw=guard%20rail&parentPage=search&f=Taxonomy/TRUSCA/2567270

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπική εμπειρία................αν περιμένετε δεύτερο παιδάκι τότε βγάλτε το αγγελούδι σας απο την κούνια ΠΡΙΝ γεννηθεί το άλλο γιατί θα το εκλάβει σαν οτι έρχεται το νεο παιδί και θα του πάρει την κούνια του...δεν θα το αγαπάτε κλτ

Σας το λεω γιατι το έπαθα εγω οταν γεννήθηκε ο αδερφός μου και τον είχα στην μπούκα για πολύ καιρό :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλημερα κορίτσια,

θέλω γνωμες και βοηθειαααα.

Τις τελευταιες εβδομάδες η μπεμπα μου δε κοιμαται καλα το βραδυ.Εδώ και ενα μηνα εχει αρνηθει τη κουνια τελείως και κοιμαται μαζι μας αλλα πάλι με δυσκολια.Τη κοιμίζω αρχικα στο καρότσι και μετα παω να τη βαλω στη κουνια, ξυπναει και σπαραζει στο κλαμα, συνεχιζοντας αφου τη βαλω και στο κρεβατι μας.

Σκεφτόμουν μήπως της αγορασω ενα χαμηλο κρεββατακι απο το Ικεα και το βαλω στο δωματιο της αντι της κουνιας και θελήσει να κοιμηθει σε αυτό.Το μεσημερι στη γιαγια της κοιμαται σε ενα χαμηλο κρεβάτι με πολυ ευκολία(απο εκει το σκεφτηκα).Μηπως ομως ειναι πολυ μικρη για να τη βαλω σε κρεβατακι?

Αν το κανω θα βαλω καγκελα ασφαλειας στο διαδρομο ωστε αν σηκωθει να μπορει να ερθει μονο στο δωματιο μας....

να προσθεσω οτι εδω και ενα μηνα ξεκινησα δουλεια και τα πρωινα ξυπναει με το μπαμπα της ...

ευχαριστω που με διαβασατε....

 

το προγραμμα ειναι ως εξης: τη βαζω στι καροτσι(μεγα βλακεια π ου αρχισε με τη γιαγια και συνεχιζει με τη κορη.....) κατα τις 9,30 να πιει το γαλα της και μετα απο 15 λεπτα τη κουναω να κοιμηθει .Κατα τις 10 κοιμαται μια χαρα και ή θα ξυπνησει σε καμια ωρα μονη της και θα κλαιει ή οταν παω να την βαλω στη κουνια ενω κοιμαται θα αρχισει να κλαιει ασταματητα.Απο εκει αρχιζει η προσπαθεια να κοιμηθει στι κρεββατι μας η οποια κραταει εως τις 11,30-12,00.

Φυσικα δε κοιμαται ουτε στο κρεββατι μας αν δε κανει τα παντα....

εκτος του οτι τις τελευταιες μερες με αγνοει τελει

ειχα ανοιξει καινουργιο τοπικ αλλα κλειδωθηκε.....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπερα κι απο εμας!Εχω ενα κοριτσακι 22 μηνων και κοιμαται στην κουνια ακομα .σκεφτομαι να την βγαλω και να κοιμαται στο κρεβατι,ξεχασα να πω οτι η κουνια γινεται κρεβατι μολις βγαλεις τα καγκελα αλλα το προβλημα μου ειναι μηπως αντι να κοιμηθει μολις την βαλω κατεβει κατω και αρχιζει να παιζει μιας και γενικα ειναι δυσκολη στον υπνο της...αν γινει κατι τετοιο θα πρεπει εγω μετα να ξαναφτιαξω την κουνια και να την βαλω παλι εκει?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς βάλαμε την πρώτη μας κόρη στο κρεββάτι της το προηγούμενο Πάσχα ενώ περιμέναμε και τη δεύτερη (ήρθε τον Αύγουστο) οπότε και πήραμε την κούνια ξανά στο δωμάτιο μας! Δεν κατέβηκε καμία φορά από το κρεββάτι γιατί νομίζω ότι ήταν έτοιμη και την ήθελε την αλλαγή! Το Πάσχα ήταν σχεδόν 2,5 ετών.. Νομίζω όμως ότι κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή..

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι σιγουρο οτι θα κατεβαινει!!!γιατι ειπαμε ειναι δυσκολη στον υπνο..απλα προσπαθω να δω τι θα κανω γιατι ειναι μπερδεμα να λυσω την κουνια να την κανω κρεβατι και αν δεν θελει να κοιμηθει να την ξανακανω κουνια....αχχχ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμάς το 1ο κρεβάτι του γιού ήταν αρχικά κούνια που γίνοταν κρεβάτι, έκανα την αλλαγή στα πρώτα του γενέθλια, περπατούσε ήδη από 11 μηνών κ έτσι θεώρησα πιο ασφαλές να τον έχω στο κρεβατάκι του με το ειδικό καγκελάκι που είχε στο πλάι χώρο για να κατεβαίνει αν ήθελε. Φοβόμουν κι εγώ την αλλαγή αλλά όχι τόσο για το αν θα σηκώνετε αλλά επειδή ήταν κ η πρώτη φορά που θα κοιμόταν μονος του στο δωμάτιο (μέχρι ενός έτους ήταν στο δικό μας δωμάτιο). Παρόλα αυτά κοιμήθηκε μια χαρά απο το πρώτο βράδυ, βέβαια υπήρχαν βράδυα που ερχόταν την νύχτα να κοιμηθεί στο δικό μας αλλα με τον καιρό κόπηκε κ αυτό.

 

Τώρα η κούκλα μου ειναι 9 μηνών κ αρχίζει να κάνει πολλά μπουσούληματα κ λίγα βηματάκια, αν περπατήσει στο χρόνο θα την βάλω στο μονο κρεβάτι της κουκέτας με τον αδερφούλη της στο πάνω κρεβάτι

Link to comment
Share on other sites

Πάντως νομίζω Rena1 ότι μπορεί να ανησυχείς και άδικα..Μπορεί να τη βάλεις και εσύ στο μονό και να κοιμάται σαν πουλάκι!;) Προσωπικά προσπαθώ να μην κάνουμε πισωγυρίσματα σε ό,τι έχει να κάνει με το πώς μαθαίνουμε κάποια πράγματα στην μικρή ή μάλλον στις μικρές πλεόν!Θέλω να πω ότι στη θέση σου αν έκανα την κούνια κρεββάτι δε θα το ξαναέκανα κούνια! Λίγες μέρες μπορεί να είναι δύσκολες αλλά όλα φτιάχνουν!!!:)

Link to comment
Share on other sites

mxv πραγματικα ειναι δυσκολο παιδι στον υπνο..να φανταστεις οτι υπαρχουν βραδια που την κοιμιζω στο καροτσι και ειναι 22 μηνων..παντως θελω να την βγαλω απο την κουνια γιατι ειναι σχεδον ισα ισα τωρα!παντως θα το προσπαθησω αλλα οχι τωρα στα χριστουγεννα κοντα που ισως της παρουμε καποιο αλλο κρεβατι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα! ειμαι μαμα δυο αγοριων 18 και 3 μηνων! το μικρο μου αγορακι το εχω προς το παρον σε λικνο, συντομα ομως θα πρεπει να τον βαλω στην κουνια του. Μεχρι σημερα ημιυν σε διλημμα για το αν θα επρεπε να παρω κουνια ή παιδικο κρεβατακι - η κουνια που ηδη εχουμε μετατρεπεται σε παιδικο κρεβατακι - αλλα απο οτι διαβαζω απο τις δικες σας εμπειριες, κατεληξα στην αγορα κρεβατιου. Μπορειτε να μου πειτε που θα μπορεσω να βρω παιδικα κρεβατια??? Μου ειπαν για ικεα αλλα πηγα κ τα ειδα κ δε μου αρεσαν καθολου και εχω υποψιν μου για neoset και modeco. Καποια αλλη ιδεα απο μανουλες που ηδη εχουν αγoρασει??? Σας ευχαριστω παααααααααρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα! ειμαι μαμα δυο αγοριων 18 και 3 μηνων! το μικρο μου αγορακι το εχω προς το παρον σε λικνο, συντομα ομως θα πρεπει να τον βαλω στην κουνια του. Μεχρι σημερα ημιυν σε διλημμα για το αν θα επρεπε να παρω κουνια ή παιδικο κρεβατακι - η κουνια που ηδη εχουμε μετατρεπεται σε παιδικο κρεβατακι - αλλα απο οτι διαβαζω απο τις δικες σας εμπειριες, κατεληξα στην αγορα κρεβατιου. Μπορειτε να μου πειτε που θα μπορεσω να βρω παιδικα κρεβατια??? Μου ειπαν για ικεα αλλα πηγα κ τα ειδα κ δε μου αρεσαν καθολου και εχω υποψιν μου για neoset και modeco. Καποια αλλη ιδεα απο μανουλες που ηδη εχουν αγoρασει??? Σας ευχαριστω παααααααααρα πολυ!

 

Εχω παρει κρεβατι της φιρμας PAIDI και εχω μεινει ικανοποιημενη

απο θεμα ανεσης και ανθεκτικοτητας.

Δεν ειναι πολυ γνωστη στην Ελλαδα αλλα εξιζει να πας να ρηξεις μια ματια.

Αν ενδιαφερεσαι μπορω να σου στηλω τις διευθυνσεις απο αντιπροσωπους στην Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει κρεβατι της φιρμας PAIDI και εχω μεινει ικανοποιημενη

απο θεμα ανεσης και ανθεκτικοτητας.

Δεν ειναι πολυ γνωστη στην Ελλαδα αλλα εξιζει να πας να ρηξεις μια ματια.

Αν ενδιαφερεσαι μπορω να σου στηλω τις διευθυνσεις απο αντιπροσωπους στην Αθηνα.

 

Ναι, με ενδιαφερει πολυ!!! σε ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...