Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ξαφνικα δεν πινει το γαλα του


BABY

Recommended Posts

καλημερα !εχω ενα προβλημα με τον μικρο μου.αρρωστησε απο γριπη, και γενικα του κοπηκε η ορεξη για φαγητο.τωραειναι καλα, τρωει παλι, αλλα τον κυνηγαμε να πιει γαλα.παλια επινε 1 λιτρο την ημερα καιτωρα με το ζορι να πιει 300 μλ συνολο την ημερα.εσας σας εχει συμβει αυτο ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εφοσων γραφεις οτι τρωει στερεες δεν νομιζω οτι ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα με το γαλα καποια στιγμη θα το ελλατωνε ειναι περιπου στην ηλικια της κορης μου 300 μλ δεν ειναι 2 ποτηρια γαλα περιπου?????? περιμενω βεβαια να δω και τις αλλες απαντησεις γιατι εγω θηλαζω αλλα μου φαινετε αρκετο

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα περισσότερα παιδιά κάπου στην ηλικία του δικού σου ελαττώνουν ή κόβουν τελείως το γάλα. Αυτό κατά μεγάλο ποσοστό είναι παροδικό και επανέρχεται. Όμως, για να είσαι ήσυχη ότι παίρνει όλο το ασβέστιο που χρειάζεται, φρόντισε να του δίνεις αντίστοιχες τροφές, δηλ. αύξησε την ποσότητα που τρώει σε άλλα γαλακτοκομικά. Περισσότερο τυράκι στο φαγητό, γιαουρτάκι, κέικ, σπιτικά μπισκότα με γάλα, κρέμες σαν το άνθος αραβοσίτου, ρυζόγαλο σπιτικό. Ασβέστιο έχει και το αυγό, το ψάρι αλλά και πολλά λαχανικά. Επίσης, δοκίμασε άλλου τύπου γάλα, π.χ αν δίνεις ακόμα σκόνη (απ΄ότι κατάλαβα δε θηλάζεις), δοκίμασε φρέσκο ή εβαπορέ. Μπορεί κάποιο απ΄αυτά να το δεχτεί καλύτερα. Πάντως μην ανησυχείς, το γάλα το χρειάζονται για το ασβέστιο κυρίως, το οποίο όμως - όπως σωστά λέει και η Μαριρένα - μπορούν να πάρουν και από άλλες τροφές.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει συμβεί ακριβώς το ίδιο, ακριβώς τότε. Να επιμείνεις αλλά να μην τον κυνηγάς. Μετά από μεγάλη προσπάθεια, κατάφερα να πίνει μία μεγάλη κούπα γάλα (πολύ μεγάλη όμως) το βράδυ. Βάλε το στην βραδυνή ρουτίνα και το καλύτερο είναι να το δίνεις ταυτόχρονα με το παραμύθι. Σε καταλαβαίνω απόλυτα, κι εμένα με είχα πιάσει πανικός!

Link to comment
Share on other sites

Ο Νικόλας εδώ και 1 μήνα περίπου έκοψε μαχαίρι το γάλα. Άλλαξα 2-3 μάρκες αλλά σε όλες μόλις πλησίαζα το μπιμπερό, ούρλιαζε!

Οπότε τώρα του δίνω για πρωινό άνθος αραβοσίτου βανίλια με γάλα Όλυμπος και πολύ λιγότερη ζάχαρη και για βράδυ ανακατεύω το Noulac του με κρέμα Nutricia για αλλεργικά μωρά που δεν έχει έντονη γεύση. Έτσι κουτσά στραβά καταφέρνουμε να βάλουμε λίγο ασβέστιο στον οργανισμό μας...

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Baby σε καταλαβαινω απολυτα..η μικρη μου ειναι τωρα 17 μηνων και απο τοτε που εκοψα το γαλα σε σκονη ,αποκτησαμε και το προβλημα.

Της εδωσα φρεσκο για μια εβδομαδα το επινε αλλα οχι με ορεξη,αλλαξα σε εβαπορε μηπως της αρεσει περισσοτερο αλλα τιποτα παλι τα ιδια.. τωρα με το ζορι αν καταφερω να την ξεγελασω θα πιει 100 ml το βραδυ και αλλα 100 το πρωι.. ενω σκονη 200ml το πρωι και 200 το βραδυ επινε..πολυ με στεναχωρει αυτο .

Μου ειπανε να της βαλω λιγο μελι μεσα στο γαλα μπας και το πιει καλυτερα αλλα δεν το εχω δοκιμασει να δω αν εχει αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιος μου εδω και δυο μέρες ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΚΟΨΕ ΤΟ ΓΑΛΑ. Είναι 17 μηνών , έπινε 180 γραμμ πρώί βράδυ και τώρα με το ζόρι 50γρ. Έχω χαζέψει- αγχωθεί- στεναχωρεθεί. Είναι πολύ σιναχωμένος και ίσως τον ενοχλεί αυό το γεγόνός αλλά πάλι καθόλου γαλα? Και από φαί τρώει αλλά όχι όπωες έτρωγε. Λέω να του αλλάξω γάλα μπας και το πιει αλλά και πάλι δε νόμιζω ότι φταίει αυτό. Τώρα πίνει σκόνη S 26 gold

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αν του άλλαζες το γάλα ? Ή να του το έκανες λίγο πιο ελαφρύ ? Εξαιτίας της γρίπης κατά τη διάρκεια της οποίας είχε κόψει το φαγητό, το στομαχάκι του θα είναι ακόμα ευαίσθητο και μπορεί το γάλα να τον ενοχλεί. Εγώ πάντα μετά τη γρίπη, όταν ξεκινούσε πάλι το γάλα του έδινα delta advance με 80 % λιγότερη λακτόζη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιος μου εδω και δυο μέρες ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΚΟΨΕ ΤΟ ΓΑΛΑ. Είναι 17 μηνών , έπινε 180 γραμμ πρώί βράδυ και τώρα με το ζόρι 50γρ. Έχω χαζέψει- αγχωθεί- στεναχωρεθεί. Είναι πολύ σιναχωμένος και ίσως τον ενοχλεί αυό το γεγόνός αλλά πάλι καθόλου γαλα? Και από φαί τρώει αλλά όχι όπωες έτρωγε. Λέω να του αλλάξω γάλα μπας και το πιει αλλά και πάλι δε νόμιζω ότι φταίει αυτό. Τώρα πίνει σκόνη S 26 gold
μην αγχωνεσαι οταν ο δικος μου ηταν σιναχωμενος δεν ηθελε το γαλα επειδη ηταν η μυτουλα του μπουκωμενη και δεν μπορουσε να πιει απο το μπουκαλακι και ετσι νευριαζε με αποτελεσμα να μην επινε γαλα για καμια βδομαδα,επινε αλλα οχι τοσο οσο πριν επισης σε αυτην την ηλικια δεν πινουν τοσο γαλα οπως πριν,εγω παντως του δεινω αγελαδινο γαλατακι 3,5% και το πινει καλυτερα αποτι επινε την σκονη.Περιμενε λιγακι τα συνελθει το παιδακι σου απο το συναχι και μετα αν δεις οτι δεν θελει παλι το γαλατακι του δοκιμασε αλλο γαλα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

η κορη μου, 21 μηνων, εκοψε μαχαιρι το γαλα απο τις αποκριες. ειχαμε παει σ ενα παιδικο παρτι μια βδομαδα πριν τις αποκριες περιπου και κολλησε γριπη. δυο μερες με πολυ υψηλο πυρετο και μετα μονο βηχα. για μια βδομαδα επινε μονο 30-40 ml καθε φορα. η παιδιατρος μου ειπε να μην την πιεσω οτι ειναι απο τη γριπη. μετα το σταματησε τελειως κι αυτο το λιγο.

τη ρωτουσα αν θελει γαλα, μου ελεγε "ναι", το φιαχναμε μαζι, αλλα μολις πλησιαζα το μπιμπερο ουρλιαζε, χτυπιοταν, εσπασε και δυο μπιμπερο ετσι. της το δοκιμασα στο ποτηρι με καλαμακι, τιποτα, με μελι, με χεμο, ακομα και στο πιατακι με δημητριακα οπως το ετρωγα εγω της εδωσα χωρις αποτελεσμα. εννοετε οτι αλλαξαμε γαλα ξανα κ ξανα.

της δινω ακομα κρεμα το πρωι και γιαουρτι το βραδυ.

βεβαια δεν τρωει κι αρκετα αλλα φαγητα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια.ελπιζω καποιος να δει το μην και να με βοηθησεο.ο μικρος μου χρονισε πριν μια βδομαδα και του ξεκινησα φρεσκο γαλα-του δινω το advance-.ηπιε 2 μερες κανονικα και ξαφνικα μολις εβλεπε το μπουκαλι με το γαλα ουρλιαζε και εκλαιγε,το αδειασα στο μικρο μπουκαλακι που πινει νερο και του ελεγα ελα να πιουμε λιγο νερακι και πιναμε ετσι 120 ml το πρωι και τοσα και το βραδυ.τωρα δεν ηπιε καθολου.δε νομιζω να του φταιει το γαλα γιατι ουτε που το βαζει στο στομα να δοκιμασει τη γευση του.δεν μπορω με τιποτα να τον ξεγελασω.εχετε περασει κατι αναλογο;πως το λυσατε;εχω στεναχωρεθει παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι όλα τα παιδάκια την περνάνε τη φάση. Κι εμάς το έκανε κάποια στιγμή αλλά δεν το σχολιαζαμε ούτε τον μαλωναμε. Απλά το κάναμε και το πεταγαμε για κάποιο καιρό ώσπου άρχισε να το πίνει. Από τότε δεν έχουμε πρόβλημα . Νομίζω αν το πιέσεις θα είναι χειροτερα

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς το έκοψαν κάποια στιγμή περίπου στον χρόνο για ένα διάστημα, τους δίναμε γιαούρτι (χωρίς να το κάνουμε θέμα γενικά), και πάντα τους προσφέραμε και γάλα πριν, καλού κακού. Ε, κάποια στιγμή ξανάρχισαν να πίνουν το γάλα και αυτό ήταν.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ρε κοριτσια για τις απαντησεις.γιατι ομως παντα περνανε φασεις με το γαλα και οχι για το φρουτο η την κρεμα;δεν τον πιεζω γιατι δεν το βαζει καν στο στομα του.να δοκινασω να αλλαξω γαλα;λετε δηλ οπως ξαφνικα τον επιασε ετσι ξαφνικα να ξαναστρωσει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω ρε κοριτσια για τις απαντησεις.γιατι ομως παντα περνανε φασεις με το γαλα και οχι για το φρουτο η την κρεμα;δεν τον πιεζω γιατι δεν το βαζει καν στο στομα του.να δοκινασω να αλλαξω γαλα;λετε δηλ οπως ξαφνικα τον επιασε ετσι ξαφνικα να ξαναστρωσει;

 

δε ξέρω λεπτομέρειες.... πάντως εμάς μας εχει συμβεί πολλές φορές....

Link to comment
Share on other sites

τι να πω.ισως το παιρνω πολυ κατακαρδα το θεμα.απλα εγω μεγαλωσα με γαλα απο τις αγελαδες του παππου και επινα ενα λιτρο τη μερα-φυσικα δεν ετρωγα κρεμες καθολου-και θεωρω το γαλα τη βαση για τη σωστη αναπτυξη του μικρου μου και ειλικρινα στεναχωριεμαι.με τη γιατρο μας δε μιλησα γιατι θα μου πει γενικοτητες π,χ περιμενε μερικες μερες να δεις πως παει,αλλα εγω καθε μερα που περναει σταναχωριεμαι πιο πολυ.και περισσοτερο θα βασιστω σε αυτα που θα μου πουνε ομοιοπαθουσες μανουλες.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα αγχωθει τότε αλλά προσπαθούσα να μη του το δείχνω. Δε θες αγοράκι μου ? Δε πειράζει. Αν θελήσεις όμως εδώ είναι το γαλατακι σου . Κάποια στιγμή ξεκίνησε έτσι ξαφνικά και όλα οκ. Να έχεις υπόψιν σου όμως ότι μπορεί να διαρκέσει κάποιο διάστημα. Μην απογοητευτεις

Link to comment
Share on other sites

την προηγουμενη φορα που τον ειχε πιασει παλι ενα θεματακι με το γαλα κρατησε μια βδομαδα.βεβαια εκεινο ηταν διαφορετικο μιας και ηταν πιο μικρος και την ωρα που ρουφουσε την πιπιλα την επαιρνα και του χωνα το μπιμπερο και ετσι το πινε.απλα με μπερδευει τωρα η συμπεριφορα του.ειναι στο παρκο του και μολις βλεπει να τον πλησιαζω με το γαλα παει στην αλλη ακρη για να μην τον παρω.ασε που σε μια βδομαδα γυρναω στη δουλεια και αγχωνομαι πως θα τον καταφερει η μαμα μου αν μεχρι τοτε δεν εχει στρωσει με το γαλα

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου μην τον πιέσεις .είναι σε ηλικία που τρώει και αλλά πράγματα. Εμάς είχε κρατήσει νομίζω κανα δίμηνο και να φανταστείς δεν έτρωγε και τίποτα γιατί είναι πολυαλλεργικος. Οπότε μην το παίρνεις κατακαρδα, υπάρχουν όπως βλέπεις και χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω,καθε τοσο δοκιμαζονται οι δυναμεις μας σαν γονεις και η εφευρετικοτητα μας.πραγματικα ολοι θα γελαμε καμια φορα με αυτα που κανουμε για να τα καταφερουμε να φανε.οπως και να χει με παρηγορει που ξερω οτι υπαρχουν και αλλοι που τα περνανε αυτα.σ'ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και για το χρονο που αφιερωσες.ελπιζω να του περασει γρηγορα του μικρου η ''κριση'' για να ηρεμησουμε ολοι οικογενειακως

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να σας πω κ εγώ το δικό μου θέμα. Απο τότε που ξεκίνησα δουλειά δηλαδή εδώ κ 7 μέρες ο μικρός αρνείται το πρωί να πιει το γάλα. Να σημειώσω ότι το γάλα μέχρι τώρα το έδινα εγώ κ πρωι κ βράδυ, τώρα το δίνει ο σύζυγος επειδή εγώ φεύγω πιο νωρίς.

Έπινε περίπου 250 ml σε σκόνη Holle κ τώρα σταδιακά το έχει μειώσει σε 30 με το ζόρι. Το βράδυ όμως πίνει κανονικά μαζί μου. Θα δω τι θα γίνει κ το ΣΚ κ μετά δεν ξέρω τι θα κάνω. Καμία συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

Aχ εμεις απο τοτε που σταματησαμε το θηλασμο 6 μηνων εχουμε προβλημα οσα γαλατα κι αν αλλαξαμε, επεμενα παντα για να μην το κοψει και εδω και 2 βδομαδες καταληξαμε να κοψουμε τελειως το μπιμπερο και καθε πρωι να κανουμε μιση ωρα να πιουμε 200ml με cocopops με το κουταλακι..τα μισα στο πατωμα και οτι μεινει μεσα...

σημειωτεον,δεν τρωει ουτε γιαουρτι γενικα οτι ειναι ασπρο και κρεμωδες, οποτε λιγο τυρι τουλαχιστον!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμας 15 μηνων μια ωραια πρωια αρνηθηκε να πιει γαλα.Το ιδιο και το βραδυ.Εβλεπε μπουκαλι κ εκλαιγε.Δοκιμασαμε με ολους τους πιθανους τροπους αλλα μολις καταλαβαινε οτι ηταν γαλα ουρλιαζε κ ετρεχε να κρυφτει.Το συζητησαμε με την παιδιατρο κ μας ειπε μαλλον περναει φαση.Οποτε για βραδυ του εφτιαχνα κρεμα με γαλα κ το πρωι δεν ξυπνουσε πλεον να φαει.Προσπαθησα να μην τον ζορισω κ του δημιουργησω αποστροφη.Του Εφτιαχνα λιγη ποσοτητα κ απλα την πετουσα.Στενοχωρηθηκα πολυ.Μι μερα σκεφτηκα να του αλλαξω μπουκαλι με θηλη απο σιλικονη οπως κ οι πιπιλες του κ να του φτιαξω το γαλα εντελως χλιαρο προς κρυο να δουμε τι θα γινει.Τελικα το κολπο πετυχε με λιγη δυσκολια στην αρχη αλλα πετυχε.Δεν θςλει πλεον θηλη καουτσουκ κ το γαλα το θελει προς το κρυο.Μετα απο 3 βδομαδες αναμονης μπηκαμε παλι σε κανονικο προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμένα ο δικός μου ξαφνικά έκοψε το βραδινό γάλα όταν ήταν 11 μηνών. Ουρλιαζε όταν έβλεπε μπουκάλι. Το πρωινο δε με το ζόρι 100-120 μλ (έπινε 250). Ο γιατρός μου μου είπε να μην αγχώνομαι και ότι τα μικρά κατα διαστήματα το παθαίνουν και αν δεν το πιέζουμε θα επανέλθει. Όποτε και έγω ακολούθησα την έξης τακτική: του έδινα καθε βράδυ πριν κοιμηθει το μπουκάλι, το πετούσε και μόλις κοιμόταν τον τάιζα κοιμισμένο. Οι γιαγιαδες δε το έκαναν κρέμα (το γάλα) και τον τάιζαν πριν κοιμηθει (μ' αυτο δεν συμφωνουσε ο παιδίατρος-τζάμπα θερμίδες- προτεινε να του δίνουμε έξτρα γιαούρτι).

Τώρα δύο μήνες μετά τα πράγματα έχουν άλλαξει, πίνει κανονικά το γάλα του. Αφ' ότου άλλαξαμε δε και γάλα το πίνει με μια χαρά...:D:D:D.

Όποτε αποφάσισα ότι όλα τα παιδάκια περνάνε φάσεις και εμείς οι γονεις πρέπει να είμαστε πιο χαλαροί...σαμπώς και εμεις οι ίδιοι δεν κάναμε διάφορα στους δικούς μας;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...