Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΠΡΟΩΡΟ ΤΟΚΕΤΟ


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας!

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας έναν φόβο που έχω τις τελευταίες 2 εβδομάδες. Μετά τον Β επιπέδου ο γιατρός μου μου είπε ότι έχω πιθανότητες για πρόωρο τοκετό λόγω ότι ο πλακούντας μου είναι σχετικά χαμηλά. Αυτό, σε συνδυασμό με κάποιους από τους γύρω μου που συνεχώς μου λένε ότι η μπουμπού μου θα βγει γρήγορα (λες και είναι γιατροί) ή ότι επειδή έχω πάρει λίγα κιλά (μόνο 4) ότι το μωρό θα έρθει πριν την ώρα του και τέτοια γιατί είναι και υπερκινητικό στην κοιλίτσα μου και έχω πανικοβληθεί!!!

Λάβετε δε υπόψη σας ότι επειδή είμαστε σε φάση μετακόμισης και η κούραση είναι αναπόφευκτη με κάνουν και τρομάζω πιο πολύ ενώ γενικά σε όλη μου την εγκυμοσύνη ήμουνα πολύ δραστήρια και χωρίς φοβίες και τέτοια. Επίσης, ήθελα να ρωτήσω τις παλαιότερες: είναι φυσιολογικά τα πονάκια στον 7ο? Νοιώθω τραβήγματα στον αφαλό μου κυρίως και τέτοια...

 

Σας ευχαριστώ όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ στον 7ο πόναγα πολύ, πολύ περισσότερο μάλιστα από τον 8ο και τον 9ο. Δεν μπορούσα να περπατήσω καν γιατί η κοιλιά μου με πονούσε χαμηλά και μου φαινόταν ασήκωτη!

Αν ο γιατρός σου φοβάται ότι θα γεννήσεις πρόωρα καλύτερα να συζητήσετε την προοπτική της κορτιζόνης, που θα βοηθήσει το μωράκι σου να αναπτύξει γρήγορα τα πνευμονάκια του για να είναι έτοιμο για την καινούργια του ζωή.

Μην ανησυχείς, τα πρόωρα μωράκια είναι συνηθισμένο φαινόμενο, και προσπάθησε να ξεκουραστείς όσο μπορείς για να βοηθήσεις τον πλακούντα να ανέβει. Θετικές σκέψεις χρειάζονται!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι στον έβδομο μήνα και δεν έχω την εμπειρία για να σε βοηθήσω. Ήθελα μόνο να σου πω ότι συμπάσχω γιατί κι εγώ και για καναμήνα ακόμη θα είμαι σε περίοδο μετακόμισης με όλα τα έπιπλα να αγοραστούν από την αρχή, ακόμη και κουζίνα και μπάνιο. Είμαι σε μία κατάσταση ψιλοπανικού, με μία δουλειά όλημερίς ( δυστυχώς έχουν καταργηθεί τα οχτάωρα). Τρέχω΄όλη μέρα για κάτι και πάλι νιώθω ότι δεν προλαβαίνω κι ότι δεν κάνω τίποτα. Και από την άλλη δεν μπορώ να πάρω ούτε και άδεια από τη δουλειά μου για να μπορέσω να τελειώσω τουλάχιστον με τα συνεργεία του σπιτιού. Πωπω, παραλήρησα αλλά με τα δικά σου θυμάμαι και τα δικά μου. Αυτό που ήθελα να σου πω είναι να μην αφήνεις ΚΑΝΕΝΑΝ να σε αγχώνει. Είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά. Είμαι σίγουρη επίσης ότι αρκετές τύψεις νιώθεις ως προς το μωρό σου που δεν κάθεσαι στα αβγά σου, δεν χρειάζεσαι κι άλλους να σου το υπενθυμίζουν. Σκέψου ότι η κίνηση κάνει καλό στο μωρό, αρκεί να μην το παρατραβάς. Δηλαδή οι μανάδες μας λιγότερα κάνανε??Κλείσε τα αφτιά σου στους άλλους, κι όλα θα έρθουν στην ώρα τους και τέλεια.Με το καλό να έρθει σε 2 μήνες το μωράκι σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ο γιατρός σου είπε ότι έχεις πιθανότητα για προώρο τοκετό και ότι ο πλακούντας είναι χαμηλά, τότε κατα τη γνώμη μου το καλυτερο που έχεις να κάνεις είναι να προσέχεις πολύ ... άσε τις μετακομίσεις κατα μέρους ή βρες άτομα να σε βοηθήσουν και περιορίσε στο ελάχιστο τις κινήσεις σου .... ειδικά προσοχή με τα βάρη ...

Δεν ξέρω μπορεί να ακούγομαι υπερβολική αλλα την έχω πατήσει σε αυτο το θέμα και για αυτό λέω καλύτερα να προσέχουμε για να έχουμε :wink: ... αυτη τη στιγμή προέχουν τα μπεμπακια μας όλα τα άλλα μπορούν να περιμένουν ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ο γιατρός σου είπε ότι έχεις πιθανότητα για προώρο τοκετό και ότι ο πλακούντας είναι χαμηλά, τότε κατα τη γνώμη μου το καλυτερο που έχεις να κάνεις είναι να προσέχεις πολύ ... άσε τις μετακομίσεις κατα μέρους ή βρες άτομα να σε βοηθήσουν και περιορίσε στο ελάχιστο τις κινήσεις σου .... ειδικά προσοχή με τα βάρη ...

Δεν ξέρω μπορεί να ακούγομαι υπερβολική αλλα την έχω πατήσει σε αυτο το θέμα και για αυτό λέω καλύτερα να προσέχουμε για να έχουμε :wink: ... αυτη τη στιγμή προέχουν τα μπεμπακια μας όλα τα άλλα μπορούν να περιμένουν ...

 

Με κάλυψες 100%

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια!Και εμένα ο πλακούντας μου ήταν πολύ χαμηλά και είχα συσπάσεις και η γιατρός μου μού είχε μιλήσει και μένα για πρόωρο τοκετό. Τελικά γέννησα 3 ημέρες πριν την ημερομηνία μου. Απλά χρειαζόταν περισσότερη ξεκούραση γιατί το πρωί στην δουλειά, το απόγευμα δουλειές στο σπίτι και από ξεκούραση τίποτα.. Κοιτάξτε αυτό τον καιρό τους εαυτούς σας και μην αγχώνεστε για τις δουλειές.Πάνω από όλα τα μωρά μας!!! Όσο για τα κιλά, μην στεναχωριέσαι... Έβαλα 6,5 κιλά στην εγκυμσύνη και γέννησα ένα κοριτσάκι υγιέστατο 3.350 kgr.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς μόλις χτες μετακομίσαμε σε μεγαλύτερο σπίτι μιας και θα γίνουμε περισσότεροι. Το μισό σπίτι είναι γεμάτο κούτες, μόνο το υπνοδωμάτιο και το καθιστικό είναι σε τάξη. Αλλά εμείς να είμαστε καλά και θα τα τακτοποιήσουμε σιγά-σιγά. Να 'ναι καλά ο άντρας μου που δεν με αφήνει να σηκώσω τίποτα και φροντίζει για όλα. Χαλαρά λοιπόν. Στη χειρότερη να τακτοποιήσω τα μικροπράγματα σε 2-3 μήνες που θα είμαι σε άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...