Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ ΑΠΟ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΥΣ


Recommended Posts

Θα ανοίξω εδώ ένα θέμα,

 

όπου θα βάζω πληροφορίες τις οποίες μου έχουν δώσει παιδαγωγοί,

οι οποίοι εργάστηκαν στους παιδικούς σταθμούς που θα αναφέρονται.

 

Τα κείμενα θα είναι ανώνυμα και τα στοιχεία θα είναι απόρρητα.

 

Οι παιδικοί θα αναφέρονται με το όνομά τους και με την περιοχή / δρόμο που βρίσκονται.

 

Παρακαλώ όσες παιδαγωγούς διαβάσουν να μου στείλουν αναλυτικές αναφορές για τις καταστάσεις (τις πιο σημαντικές )που αντιμετώπισαν ή είδαν,

στους παιδικούς σταθμούς ή νηπιαγωγεία που εργάστηκαν.

 

Παρακαλώ να μην είναι πληροφορίες απο φίλη φίλου, ή ασαφής πληροφορίες.

Η μαρτυρία θα πρέπει να είναι απο την ίδια την παιδαγωγό, και θα δημοσιεύεται απο μένα με copy paste δηλαδή δεν χρειάζεται να γράψει εδώ δημοσιεύοντας πόστ,

ή καν να κανει εγγραφή.

Η κάθε ενδιαφερόμενη μπορεί να στείλει και μεσω εμαιλ στο [email protected] την μαρτυρία της.

 

Εχω μιλήσει με κάποιες παιδαγωγούς τελευταία και με εχουν ενημερώσει για κάποιους σταθμούς, περιμένω να μου δώσουν συγκεκριμένο κείμενο για να μην αναμεταδώσω αυτά που άκουσα με τον οποιοδήποτε κίνδυνο αλλοίωσης της πραγματικότητας.

 

Δυστυχώς, πολλοί παιδικοί σταθμοί, ΔΕΝ είναι αυτό που φαίνονται.

 

παρακαλώ συνεισφέρετε στην καλύτερη ενημέρωση των γονέων, αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να υπάρξει σωστή πληροφόρηση για τους παιδικούς σταθμούς.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


καλησπερα .μαρια παρακολουθω εδω κ παρα πολυ καιρο τησ αναφορεσου για πολλα πραγματα .και εχεισ σε πολλα δικιο.ειμαι νηπιο-βρεφομος. το θεμα που ανοιξεσ ειναι πολυ ενδιαφερον.θα χαρω να βοηθισω.εχω ομως ενα προβληματακι με το κομπιουτερ στην πορρεια θα την βρω την ακρη

Link to comment
Share on other sites

Μαρία μπράβο, μακάρι να προχωρήσει το τόπικ αυτό. Η ανωνυμία θα βοηθήσει πολλούς εργαζόμενους στον κλάδο που δεν έχουν την ευχέρεια να μιλήσουν ανοιχτά... Δεν είναι καιρός να χάσει κανείς τη δουλειά του...Κι εμείς οι γονείς να βγάλουμε άκρη τι γίνεται επιτέλους, και αν τρώμε κουτόχορτο. :(

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή πρωτοβουλία..Είμαι νηπιαγωγός και έχω συναντήσει διάφορα....Θα ήθελα να συμβουλέυσω τουσ γονείς να προσέχουν όταν επιλέγουν παιδικό,τους χώρους να είναι καθαροί,ευέλικτοι για την ηλικία των παιδιών,με γωνιές δραστηριοτήτων,πλούσιο παιδαγωγικό υλικό,υλικό για ελεύθερο παιχνίδι,το χώρο που κοιμουνται τα παιδιά,την αυλή.Ζητήστε να μιλησετε με τη δασκαλα που θα αναλαβει το τμημα του παιδιου σας.Συζητηστε για τη σιτιση του,πως γινονται οι προσαρμογες.Επισης συζητηστε το προγραμμα που ακολουθειται κ κατα ποσο ανταποκρινεται στις αναγκες του παιδιου σας.Εχω να πω οτι πολλοι συναδελφοι εργαζονται 10 κ 12 ωρες χωρις να πληρωνονται με αποτελεσμα να εξαντλουνται και να μην μπορουν να πουν τιποτα απο φοβο μην απολυθουν.Υπαρχουν τμηματα με 15 κ ανω παιδια που δουλευουν χωρις βοηθους οι νηπιαγωγοι.Συγχαρητηρια για την ενημερωση που παρεχετε στους γονεις.Προσπαθουμε ολοι πραγματικα για το καλυτερο δυνατο,τουλαχιστον οσοι επιλεξαμε να ασχοληθουμε με αυτο το επαγγελμα.... :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα tania πολυ ωραια αυτα που συμβουλαιψες. και εγω μαζι σου .ξερουμαι εμεις οτι σχεδον τιποτα δεν γινονται απο αυτα που σου ταζουν στους ιδ σταθμους .εχω συνεργαστει με αρκετους. ΣΚΟΠΟΣτους ειναι να αποκτησουν πελατακια[ΛΥΠΑΜΑΙ ] που το λεω αλλα ετσι ειναι για τους περισοτερους.

Link to comment
Share on other sites

κατι εγραψα κ το εχασα ειμαι αρχαρια θα μαθω σιγα σιγα :oops: ελεγα λοιπον οτι ιδ σταθμοι αλλα ταζουν κ αλλα γινονται.εχω συνεργαστει με αρκετους

Link to comment
Share on other sites

Ετσι δυστυχως ειναι μελισσακι και σε ευχαριστω που το επισημαινεις κι εσυ..Αφου εχεις δουλεψει σε ιδιωτικους θα τα ξερεις καλα....Οτι πει η διευθυντρια γινεται και πολλες φορες ειναι και ασχετες με το χωρο!!Το πως εχουν αδειες,ας μην το συζητησω καλυτερα!!Εχω δουλεψει και σε δημοσιο παιδικο σταθμο με συμβασεις και πιστεψε με η δουλεια που γινεται και το υλικο που υπαρχει ειναι απιστευτα!!Σαφως και ειναι δυσκολο να γινουν ολα τα παιδια δεκτα αφου λαμβανονται υπ οψη κοινωνικα κριτηρια,πρωτιστως.Βεβαια υπαρχουν και φωτεινες εξαιρεσεις σε ιδιωτικους και μπραβο τους.Θελει πολυ καλο ψαξιμο για να βρει ενας γονιος καλο παιδικο και με προσιτες τιμες..Υπαρχουν παιδικοι που υποβαλλουν τις παιδαγωγους σε συνεχη δοκιμαστικα,δημιουργωντας την πεποιθηση οτι θα προσληφθει ενω ουσιαστικα θελουν απλως να τραβηξουν το μηνα η το χρονο,με το λιγοτερο δυνατο κοστος.Και δεν λεω τα κανονικα δοκιμαστικα που ολες εχουμε υποβληθει για να δουν πως ειμαστε με τα παιδια και τι κανουμε..Αυτο ειναι λογικο να γινεται....εως ενα σημειο.Οταν συνεχιζεται ειναι εκμεταλλευση για τισ παιδαγωγους και απατη για τους γονεις.Μη συζητησω για την ψυχολογια των παιδιων!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχετε δικιο σε αυτο..Μην ξεχνατε ομως οτι ειναι δυσκολο και για μας...Επισης εγω μιλησα για καποια πραγματα που θα πρεπει να επισημαινουν οι γονεις και να ρωτουν.Κατι πολυ σοβαρο οσον αφορα την ασφαλεια των παιδιων,δεν εχω να αναφερω τουλαχιστον απο τη δικη μου εμπειρια...Μιλησα για συνθηκες δουλειας.Επισης αν αναπτυξετε μια καλη και εποικοδομητικη σχεση με την παιδαγωγο του παιδιου σας,να ειστε σιγουρη οτι μονο καλο θα ειναι αυτο...απο πολλες αποψεις.Με την προυποθεση βεβαια οτι την εκτιματε και την εμπιστευεστε...Αλλωστε το παιδι σας και καθε παιδι πιστευω,ειναι ανεξαντλητη πηγη πληροφοριων.Με τον αυθορμητισμο τους και την αθωωτητα τους,μας περνουν πολλα μυνηματα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλωστε το παιδι σας και καθε παιδι πιστευω,ειναι ανεξαντλητη πηγη πληροφοριων.Με τον αυθορμητισμο τους και την αθωωτητα τους,μας περνουν πολλα μυνηματα.

 

Συμφωνώ σε αυτο που λες, όμως τι γίνεται με τα μωράκια που δεν μπορουν να μιλήσουν ακόμα και να εκφράσουν αυτό που ενδεχομένως τους ενοχλεί??

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι τους υπευθυνους του φορουμ...

 

ΠΩΣ εισατε 100% σιγουροι οτι η επωνημη σε εσασ καταγγελεια ενός παιδαγωγου ειναι και....... αληθινη????

 

ή εστω δεν ειναι περιπου αληθινη????

Καθοτι δεν ειδα πουθενα να αναφερετε οτι θα διασταυρωνετε την καταγγελεια. Ή θα δημοσιευετε και την αντιθετη αποψη..

 

( και προς Θεου δεν το λεω για να "σας την πω" αλλιμονο... αν θελετε για προστασία το λεω.....)

Link to comment
Share on other sites

Ρουλα μου ειναι πολυ σημαντικο που το αναφερεις αυτο..Τα παιδια που ειναι στην προσχολικη ηλικια και οσα ειναι πανω απο 2 εννοειται οτι μπορουν να εκφρασουν τα παντα και κυριως με το λογο..σε οποιοδηποτε σταδιο αναπτυξιακο και αν βρισκονται.Για αυτο εγω προσωπικα υποστηριζω,αλλα και με αλλες συναδελφους που συζητω,οτι αν υπαρχει η δυνατοτητα ειναι καλυτερο το παιδι να παει παιδικο γυρω στα 2,5-3.Πιστευω ομως οτι υπαρχουν συναδελφοι βρεφονηπιοκομοι που κανουν αξιεπαινη δουλεια με ηλικιες μικροτερες των 2.Οπως και να εχει ομως οταν καποιος δεν φερεται καλα στο παιδι σας,με οποιονδηποτε τροπο,εκεινο σιγουρα θα σασ δωσει καποιο σημαδι,ειτε με κλαμα,ειτε με οποιονδηποτε τροπο που θα σας φανει περιεργος,οπως διαφορες αντιδρασεις.Αν μια παιδαγωγος αγαπαει αυτο που κανει,το θεωρει λειτουργημα και κανει ο,τι καλυτερο για το παιδι σας,πιστευω οτι το εισπραττετε και εσεις αλλα κυριψς το παιδι...

Link to comment
Share on other sites

εγω με την σειρα μου θα πω οτι αν υπαρχει η δυνατοτητα να μενουν τα παιδακια στο σπιτι κ μστην ηλικια των 2,5 και ανω να πηγαινουν στους στθμους θα ηταν καλο.τα παιδια εχουν ενστηκτο και ειναι πολυ δηνατο,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

γειά σου fokion.

θα σου στείλω πμ! :wink:

 

δεν γράφω κάτι άλλο δημόσια,

γιατί οτιδήποτε άλλο μπορεί να είναι επιζήμιο για τις κοπέλες που θα κάνουν την όποια καταγγελία.

 

Αυτό που θέλουμε είναι να διευκολυνθούν, στο να πουν την αλήθεια, και όχι να τις φοβίσουμε.

 

όποια θέλει να πεί κάποια πράγματα, και δεν θέλει να φανεί το όνομά της δημοσίως, μπορεί να μου στείλει πμ ή εμαιλ. !

 

όπως γράφω, δεν χρειάζεται να γράψουν εδώ, (με δικό τους λογαριασμό) οι ίδιες οι παιδαγωγοί.

 

Παρακαλώ να μην είναι πληροφορίες απο φίλη φίλου, ή ασαφής πληροφορίες.

Η μαρτυρία θα πρέπει να είναι απο την ίδια την παιδαγωγό, και θα δημοσιεύεται απο μένα με copy paste δηλαδή δεν χρειάζεται να γράψει εδώ δημοσιεύοντας πόστ,

ή καν να κανει εγγραφή.

Η κάθε ενδιαφερόμενη μπορεί να στείλει και μεσω εμαιλ στο [email protected] την μαρτυρία της.

 

καταρχήν - το θέμα είναι να υπάρξει επικοινωνία και κυκλος πληροφοριών.

δικαστήριο, όπως και να έχει, δεν είναι ούτε θα είναι το φόρουμ.

 

όμως κάποια πράγματα, όπως αυτά που μου είπε μια φίλη πριν καποιες μέρες, πρέπει να δημοσιευτούν.

 

Περιμένω να μου στείλετε και άλλα, έτσι ώστε να τα δημοσιεύσω όλα μαζί, να μην υπάρχει η αίσθηση ότι τώρα αυτός αυτή γράφτηκε και αυτή ειναι που τα έστειλε. (έχω ήδη δηλαδή κάποια στοιχεία).

 

ακόμα και αν δεν ειναι καταγγελία για κάτι συγκεκριμένο αλλά περισσότερο για την ατμόσφαιρα του παιδικού,

πάλι είναι κάτι ευπρόσδεκτο.

 

πιστεύω ότι ο φόβος της δημοσιότητας, θα κάνει πολλούς σταθμούς να λειτουργήσουν καλύτερα. και προς τα παιδιά αλλά και προς τις ίδιες τις παιδαγωγούς.

είναι όπως και ο ανταγωνισμός,

όταν υπάρχει, όλοι προσπαθούν για το καλύτερο, με κερδισμένα

 

τα παιδιά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γειά σου!

δυστυχώς έχει προσαρμογές αυτό το καιρό και παντού υπάρχει κλίμα που δεν αφήνει κενό χρόνο, - δεν το έχω ξεχάσει!

δεν εξαρτάται απο μένα μονο κιόλας :wink:

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρια καλησπερα,,

 

Δεν μ αρεσει να ακουγομαι σαν τους γερους του Μαπετ Σοου

αλλα αν τολμησετε να γραψετε ονοματα παιδικών σταθμων φροντιστε τα στοιχεια που θα εχετε να ειναι "τσιμεντο".

 

Γιατι εσεις μπορει να εχετε την διαθεση απλά να ενημερωσετε αλλα ο αλλος καλως ή κακως θιγεται και δυσφημηται το ονομα του....

 

κα δεν ξερω αν ( που δεν ) καλυπτεσθε απο "ασυλο" περι μη αποκαλυψης της πηγης σας....

 

Πιστεψε με για ΔΙΚΟ ΣΑΣ καλο τα λεω και οχι βεβαια να κανω τον εξυπνο....

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και δεν θα κάναμε κάτι διαφορετικά απο ότι τα περιγράφεις fokion! :wink:

 

ο νόμος πάντως απο την στιγμή που γράφεις την αληθεια, πάντα σε προστατεύει.

κανείς μα κανείς, δεν μπορεί να σε δικάσει, εάν λές την αλήθεια.

εάν λες ψέμματα και συκοφαντείς, δυσφημείς ή υποννοείς, τότε ναι μπορεί να σε δικάσει. (ο νόμος ορίζει οτι συκοφαντία σημαίνει όταν λες επίτηδες ψέμματα για να βλάψεις κάποιον. όχι όταν λες δηλαδή την αλήθεια )

 

και φυσικά κανείς δεν έχει στόχο να γράψει κατι που να ανήκει στις παραπάνω κατηγορίες που είναι ενάντια στον νόμο. :)

 

ας δούμε όμως πρώτα τι θα γίνει και μετά ας κρίνουμε εκ του αποτελέσματος και κατα πόσο θα είναι και ενημερωτικό όλο αυτό που σκέφτηκα και που μου προτειναν κάποιες κοπέλες.

 

πάντως φυσικά και δεν εχω στόχο να κανω σε κάποιον κακό αλοίμονο, ο στόχος έιναι να ευαισθητοποιηθούν οι υπεύθυνοι σε σταθμούς και να γνωρίζουν ότι πλέον δεν θα μπορούν να κάνουν ότι νάναι ανενόχλητοι,

 

τουλάχιστον κάποιος να τους ενοχλεί (σύμφωνα με τον νόμο) να πράξουν σωστά και να μην κοροιδεύουν τους γονείς.

 

 

όσον αφορά την πηγή,

για να αποκαλύψει ο οποιοσδήποτε δημοσιογράφος ή νομικό πρόσωπο παρά τη θέλησή του, κάτι που γνωρίζει, χρειάζεται η παρέμβαση εισαγγελέα,

και λόγος για να πράξει ο εισαγγελέας δηλαδή απόδειξη, ή ένδειξη έστω

για συκοφαντική δυσφημιση. τέλος πάντων κάτι που να στηρίζει την παρέμβασή του.

 

ο εισαγγελέας αν ειναι να ψαχνει τον οποιονδήποτε πάει και λέει την αλήθεια, τότε.... θα χρειαζόμασταν ένα στρατό απο εισαγγελείς.

 

κάπως έτσι δεν εγινε με τον γνωστο κομιστή που βλέπαμε στις ειδήσεις? απλώς και μονο για να πει το όνομα χρειαστηκε παρέμβαση εισαγγελέα με ενδείξεις νομικές που να δικαιολογούν γιατί υποχρεούται να σε εξαναγκάσει να πεις κατι που δεν θέλεις.

κανείς δε μπορεί αλλιώς να σε εξαναγκασει να πεις οτιδήποτε.

 

και ειδικά απο τη στιγμή που λες την αλήθεια, δεν εχεις να φοβηθείς και κανέναν εισαγγελέα. αλλά και ούτε ο εισαγγελέας θα ασχοληθεί μαζί σου.

 

εδώ δε βρίσκουν χρόνο για άλλα πράγματα,..

τελος πάντων.. ειδωμεν λοιπόν.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΕΠΩΝΥΜΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΕΥΤΕ, ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ SITE ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΕ.ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΟΛΗ Λ@ΜΠΙΡ@ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΑ ΑΠΟ ΤΟ 2000. ΛΕΩ ΔΟΥΛΕΥΑ, ΔΙΟΤΙ 1ΟΝ ΜΕ ΑΠΕΛΥΣΕ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΕ Ο ΝΟΜΙΜΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΛΕΙΜΕΝΗ.2ΟΝ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ, ΑΛΛΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.3ΟΝ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΣΤΟ ΦΑΛΗΡΟ, ΕΧΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ 25-28 ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΜΙΚΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥΣ ΤΑΞΕΙΣ.ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΜΑ ΑΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΑ, ΤΗΣ ΛΕΝΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ,ΑΔΕΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΔΙΠΛΑΝΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ, ΒΛΕΠΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ.4ΟΝ,ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΡΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΤΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΤΟΥΣ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ.ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 6-8 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙ.ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΕΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΕΙΝΑΙ , ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΙΔΙ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΚΙ ΑΛΛΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Βρε Φωκιον το να εχεις αποδεικτικα στοιχεία ειναι δυσκολο..

Εγω πχ εχω δουλεψει πριν απο 5 χρονια σε εναν σταθμο απ΄οπου παραιτηθηκα για τις χι ψι καταστασεις που εβλεπα και δεν με εβρισκαν συμφωνη.. Θα το πω.. Απο εκει και περα δεν μπορω να εχω κανενα αποδεικτικο στοιχειο περα απο την προσωπικη μου εμπειρια..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

ε ναι,

καταρχήν,

 

εδώ δεν ειναι δικαστήριο.

απο οτι ξέρω γενικά, δεν μιλάμε για θέματα τα οποία είναι τόσο "παράνομα", (παρότι θα έπρεπε να υπάρχει ξεκάθαρος νόμος για αυτά)

 

όσο για θέματα που αφορούν την αντιμετώπιση των παιδιών,

λεπτομέρειες όσον αφορά σίτιση και θέματα υλικών,

ή κατασκευών,

ή την φιλοσοφία που δείχνουν προς τα έξω, αλλά στην πραγματικότητα πολλές φορές ειναι άλλη.

 

μιλάμε δηλαδή ίσως για αθέτηση της άτυπης συμφωνίας που κάνουν οι παιδικοί σταθμοί με τους γονείς.

 

ίσως φταίω γιατί δεν το διευκρίνισα απο την αρχή.

 

σαφώς εάν κάποιος ήταν μαρτυρας κάποιας πράξης ειδεχθής η παρανομης αυτό που πρέπει να κανει είναι να το καταγγείλει σε αρμόδια υπηρεσία - ίσως αυτό να εννοούσες και εσύ περισσότερο Φωκίων έτσι δεν είναι?

 

το θέμα εδώ αυτού του τόπικ, ειναι περισσότερο της αντιμετωπισης προς τα παιδιά,

ευγένειας και τρόπου διόρθωσης ανεπιθυμητων συμπεριφορών,

 

και κατα πόσο υλοποιούνται όντως αυτά που υπόσχονται και όλα αυτά που γράφω πιο πάνω -

 

ή είναι σάλτσες τις οποίες οι γονείς πληρώνουν χωρίς αντίκρυσμα?

 

υπάρχει κάποιου είδους υποκρισία, ή αυτά που λένε, αυτά γίνονται?

 

αυτό, δυστυχώς ή ευτυχώς μόνο οσοι έχουν εργαστεί στο εκάστοτε περιβάλλον μπορούν να το ξέρουν!

 

Επίσης, εάν κάποια κοπέλα έχει εργαστεί σε παιδικό σταθμό, και ειδικά δεν έχει πάρει αυτά που προβλέπει ο νόμος σε μισθούς κτλ, (κάτι πολύ συχνό)

παρόλο που αυτό δεν είναι που απασχολεί τους γονείς, αλλα το γράφω εδώ, εάν μια κοπέλα δεν εχει πάρει τα όσα δικαιούται,

ότι αλήθεια και να πεί,

κανείς δεν θα βγεί να την κυνηγήσει, ή να κυνηγήσει εμάς, γιατί προφανώς θα μπλέξει πιο άσχημα ο εργοδότης, εάν όντως δεν εχει δώσει τα όσα προβλέπει ο νόμος.

 

 

Ιουλία στην περίπτωσή σου, μάλλον η εταιρεία που αναφέρεις, εξαντλεί τα όρια του νόμου, αλλά δεν ενεργά παράνομα. (?)

Δυστυχώς ο νόμος δεν προβλέπει το ηθικό κριτήριο...

 

Το ότι είναι πρωτάρα μια δασκάλα, δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι για την ικανότητά της.

όπως διάβασα κάπου,

αν δεν κάνεις καλή δουλειά, και 30 χρόνια μετά, πάλι μπορεί ακόμα να μην την κάνεις καλά, και μετά απο εμπειρία δηλαδή.

 

Εάν θέλεις γράψε περισσότερα για την τακτική, του ότι αδειάζουν τα παιδιά σε άλλες τάξεις πριν έρθουν οι γονείς να τα πάρουν.

Υπάρχει πρόγραμμα σε αυτό?

Στους περισσότερους παιδικούς, τα παιδιά ας πούμε 2 τάξεων, μπορεί να παίξουν κάποια ώρα κοινή, ελεύθερο παιχνίδι. Είτε στον κηπο είτε πχ σε κάποια αιθουσα μεγαλύτερη. Αυτό συνήθως ειναι γνωστό στους γονείς. Μετά οι τάξεις ξαναχωρίζονται. Ανάλογα τα τετραγωνικα΄και συνθήκες, αυτό, εάν δεν διαρκεί όλη την ημέρα, δεν είναι απαραίτητα κακό δειγμα - ολα εξαρτούνται απο το τι συνθήκες υπάρχουν και πως παίζουν τα παιδιά.

 

Παιδαγωγικά το θέμα είναι πάντα να υπάρχει ένα ευχάριστο κλίμα, και να μην υπάρχουν συνθήκες ζούγκλας.

Μπορεί μια παιδαγωγός να καταφέρει μέσα σε 10 παιδιά να υπάρχουν συνθήκες ζούγκλας, ενώ μια άλλη με 25 παιδιά να περνάνε όλοι καλά, εάν ειναι για μικρό διάστημα.

Για περισσότερη ώρα ή μακρόχρονα δε μπορέι σαφώς να τα βγάλει πέρα μια δασκάλα - χωρίς να εξαντληθεί ψυχολογικά μέσα σε πολύ πολύ λίγη ώρα.

 

Ιουλία, αν μπορείς γίνε πιο συγκεκριμένη στο θέμα των τετραγωνικών,

αλλά και στο πόση ώρα έμεναν πόσα παιδιά συγκεκριμένα, ποιές ώρες τις εβδομάδας - και τι έκαναν εκεί.

Ο χωρισμός των ομάδων την ώρα που ερχόντουσαν οι γονείς, γινόταν καθαρά και μόνο για το φαίνεσθαι, ή είχε να κανει με το πρόγραμμα?

 

 

Εμένα πάντως το κίνητρό μου για αυτό το τόπικ είναι:

 

σίγουρα υπάρχουν πολλές διευθύνσεις παιδικών σταθμών, που κοροιδεύουν.

Δεν μιλάμε για όλους ούτε για πλειοψηφία ή μειοψηφία.

Το σίγουρο είναι ότι υπάρχουν, γιατι και εγώ έχω ακούσει πολλές ιστορίες.

θα πρέπει να δοθεί σιγά σιγά ένα τέλος σε αυτό.

 

Δεν γίνεται οι διευθύντριες/διευθυντές, να έχουν πλέον το άσυλο,

γιατί οι περισσότεροι λενε δε βαριέσαι, και δεν ενημερωνονται έτσι οι περισσότεροι γονείς.

 

Όλα αυτά ειναι εισβαρος των παιδιών και των γονέων,

και στην τελική,

 

αν προσφέρουν μονο φύλαξη και "στοίβαξη",

η τιμή αλλά και η υπόσχεση στον γονέα, να είναι αντίστοιχη.

 

τουλάχιστον να ξέρει ο γονέας, τι πληρώνει.

να μπορεί να το ζυγίσει, και να επιλέξει ΙΣΟΙΣ και ειλικρινοίς (υπάρχει η έκφραση?) ΟΡΟΙΣ. (σορρυ για την παραποιηση των ελληνικών)

 

η κερδοσκοπία, είναι πολύ άσχημο πράγμα όταν γινεται εις βαρος των παιδιών.

μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις, πχ, τα παιδιά να ήταν καλύτερα στα χέρια μιας κοπέλας στο σπίτι η οποία με λίγη καλή θέληση να τα απασχολήσει κάπως,

παρά να ειναι τα παιδιά μαρτυρες συμπεριφορών άσχημων, και όχι έντιμων, όσον αφορα την ηθική.

αυτές είναι οι πρώτες τους εικόνες, της κοινωνίας.

 

όσο πιο φυσιολογικό και συνηθισμένο τους φανεί κάτι άσχημο,

τόσο πιο φυσιολογικό θα τους φανεί να το δεχτούν και αργότερα.

τόσο πιο φυσιολογικό, θα τους φανεί, και να το κάνουν οι ίδιοι.

 

είτε αυτό είναι το ψέμμα, είτε είναι η υποκρισία, είτε είναι η αδιαφορία,

οι φωνές, υποτιμητικές εκφράσεις ή τρόπος έκφρασης, (ακόμα και ανάμεσα στο προσωπικό, μπροστά στα παιδιά).

 

Ο παιδικός σταθμός, πρέπει , οφείλει, να είναι ένα υπόδειγμα!

όχι το καταγώγι,

στο οποίο οι καημένες οι κοπέλες να αγανακτούν να τρελλαίνονται, απο απαιτήσεις απαράδεκτες, των ιδιοκτητών.

ή οι κοπέλες να φερονται με τη σειρά τους αντιεπαγγελματικά.

Επίσης η διεύθυνση οφείλει και να καθοδηγήσει τις κοπέλεες βέβαια ωστε να ακολοθούν κάποιους κανόνες!

 

Μία ιδέα -

γιατί δεν υπάρχει πιστοποίηση των παιδικών σταθμών>?

Πως έχουν τα iso για τις εταιρείες τις αλλες. Για ποιό λόγο, δεν υπάρχει κατι τετοιο?

μήπως υπάρχει ήδη? μπορεί πχ ενας παιδικός να φέρει καποια πιστοποίηση?

ΚΑΝΟΝΙΚΑ αυτό θα ήταν το σωστό! ξέρει κανείς για iso? Δεν ξέρω αν όντως ισχύουν αλλα αυτό που ξέρω ειναι οτι βοηθούν τις επιχειρήσεις να λειτουργούν σωστά.

 

 

Γνωρίζω ότι ο κλαδος, έχει ένα κομμάτι, , το οποίο έιναι σάπιο και αρρωστημένο.

μόνο κάτι τέτοιο, μπορεί να βαλει μια κοπέλα, νέα στο σταθμό τότε, με 45 παιδιά 3 ετών, μόνη της,.... όχι μόνο για μια μέρα, όπως μου εκμυστηρευτηκε κοπέλα, πριν απο 3 χρόνια. .. απλώς επειδή ήταν καλή κοπέλα φοβερή και ικανότατη. με το σκεπτικό, αφού μπορείς,... πάρτα.

 

Μόνο κάτι τέτοιο, μπορεί να γυρίζει ντοκυμαντέρ για σεμινάριο για γονείς,

με παιδιά της τάξης, όπου σταματάει η κάμερα, επίτηδες, για να διορθωθεί η συμπεριφορά του παιδιού με φωνή επιδεικτική και άσχημη, και ξανααρχίζει η κάμερα όπου η ομιλούσα, ξαναμιλάει κανονικά με πολύ γλυκιά φωνή, όπως πάλι μου εκμυστηρευτηκε άλλη κοπέλα, πριν απο πάλι κάποιο καιρό.

 

μόνο κάτι τέτοιο, μπορεί να επιτρέπει σε διευθύντρια παιδικού,

να δείχνει στην νεοαφιχθείσα παιδαγωγό πως να οριοθετήσει το temper tantrum (κρίση θυμού) ενός παιδιού 3 ετών : με το να του ρίξει απότομα νερό στο πρόσωπο απο το ποτήρι που έπινε! όπως πάλι άλλη παιδαγωγός μου εκμυστηρεύτηκε.

 

Όλα αυτά ειναι π ρ α γ μ α τ ι κ ά.

 

Το αρρωστημένο αυτό κομμάτι μόνο αν αρχίσουν να εκτίθονται όσοι βρίσκονται σε αυτό και κατόπιν αναγκάζονται να αλλάξουν συμπεριφορά, και να προσέχουν πλέον τι κάνουν, μπορεί να αλλάξει.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑρία

Στο κοματι που με αφορα απο τα ενδιαφεροντα πραγματα που ανεφερες παραπανω ειναι ναι σε γενικές γραμμες..

 

Ιουλία

Ο αντρας της βολοδερνε ακομα ανα το σχολειο????? Τζουλης νομιζω τον ελεγαν???

 

Θα διαφωνησω παντως ( συμφωνοντας καπως με την Μαρια ) οτι πρωτοδιοριζόμενες δεν σημαινει ντε και καλα κακές

Στο αναφερθεν σχολειο υπηρξε δασκαλα η οποια επιασε για πρωτη της φορά παιδια στην πρωτη δημοτικου και τα πηγε σερι κατα παραβαση των οποιον κανωνων μεχρι την Τεταρτη αν δεν κανω λαθος κι αυτο κατ' απαιτηση των εμπλεκομενων γονεων... και οταν λεμε απαιτηση εννοουμε απαιτηση. Οπου τα παιδακια ειχαν βρει εναν ανθρωπο να λενε τα προβληματα τους και να τα συμβουλευει αλλα με "τον δικο τους τροπο"

 

Αντιθετα γνωριζω και εμπειρη δασκαλα του δημοσιου τομεα βεβαια, η οποια δεν μπορι να κανει κουμαντο το δικο της παιδι... ποσο δε τα ξενα

Μοιραζει απλώς φωτοτυπιες απο το αποθεμα που εχει και ΟΟΟΤΑΝ αλλαζουν τα βιβλια

ή τις προσαρμοζει - με blanko - καθοτι η εννοια pc ήταν αγνωστη εννοια μεχρι πριν λιγο καιρο - ή τις αφηνει ιδιες και καλά οτι ειναι απο εξοσχολικα βιβλια να μην υπαρχουν σε .....λυσσαρι :):):):):):)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΑ ΑΡΚΕΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΔΙΟΡΙΣΤΕΣ ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ,ΑΠΛΑ Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΕΙΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΒΑΛΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ.ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΕΝΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΑΥΤΑΡΧΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΝΑ 'ΑΠΟΦΑΣΙΖΩ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΖΩ'.ΝΑΙ Ο ΤΖΟΥΛΗΣ ΗΤΑΝ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΤΤΙ.

ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ, ΟΝΤΩΣ ΥΠΗΡΞΕ ΔΑΣΛΑΛΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΗΝ ΕΚΤΗ ΤΑΞΗ , ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ.ΤΡΙΤΟΝ, ΣΤΑ ΝΗΠΙΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΟΤΕ ΟΣΟ ΗΜΟΥΜ ΕΓΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΑ ΕΝΩΘΟΥΝ 2 ΤΑΞΕΙΣ.ΟΙ ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 16-20 ΤΜ ΣΥΝ ΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΑΠΕΖΑΚΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΑ΄'ΦΥΓΑΔΕΥΜΕΝΑ' ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΛΙΣ ΕΦΕΥΓΕ Η ΜΑΜΑ ΓΥΡΙΖΑΝ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΤΟΥΣ. ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...