Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνος/τραβήγματα χαμηλά στην κοιλιά


Recommended Posts

Κορίτσια, καλησπέρα και Καλό Πάσχα να έχουμε! Επανήλθα με καινούρια ερώτηση! Όλο "γιατί μαμά;;;;" είμαι τελικά! Ζητώ την ανοχή και την κατανόησή σας!

Είμαι στην 9η εβδομάδα, την προηγούμενη εβδομάδα ξαναείδαμε το μωράκι μας, όλα μια χαρά! Από την Πέμπτη το βράδυ, έχω πονάκια χαμηλά στην κοιλιά από τη δεξιά πλευρά, ειδικά όταν είμαι ξαπλωμένη ανάσκελα ή όταν σηκώνομαι από καρέκλα κ.λ.π. Στην αρχή ανησυχήσαμε μήπως έχει ερεθιστεί η σκωληκοειδήτιδά μου λόγω αύξησης της μήτρας και πίεσης. Πήρα τον γιατρό μου τηλέφωνο και μου είπε ότι σκωληκοειδήτιδα δεν είναι σε καμία περίπτωση, γιατί ο πόνος εντοπίζεται χαμηλά ενώ θα έπρεπε να με χτυπάει ψηλότερα. Ούτε είναι κάτι άλλος ανησυχητικό μου είπε, απλά τεντώνονται οι σύνδεσμοι λόγω της αύξησης του μεγέθους της μήτρας μου. Κάτι άλλο δεν έχω, ο μη γένοιτο, αλλά ανησυχώ λιγάκι γιατί τα πονάκια συνεχίζονται. Όσο είμαι όρθια, περπατάω κ.λ.π. είμαι Ο.Κ.. Όταν όμως ξαπλώνω με ενοχλεί αρκετά. Επίσης όταν γελάω, βήχω, φτερνίζομαι...

Πείτε μου βρε κορίτσια, τα είχατε κι εσείς αυτά; Και είναι φυσικό από την 9η εβδομάδα και από τη μία μόνο πλευρά; Τα φώτα σας!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα ίδια πονάκια είχα και εξακολουθώ να έχω κι εγώ, πότε αριστερά. πότε δεξιά... πότε αντανακλαστικά πίσω στη μέση. Μην ανησυχείς! Προβλέπεται!

Αφού ενημέρωσες και τον γιατρό σου, είναι όλα υπό έλεγχο :)

OX0Gp2.pnguIhfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Είναι πάντως έντονα, δεν είναι αμελητέα και συνεχίζουν ακάθεκτα, γι αυτό ανησυχώ... Αλλά αφού τα είχες κι εσύ, είναι προφανώς σύμπτωμα της εγκυμοσύνης κι αυτό! Μάλλον θα μεγαλώνει απότομα το νινάκι! Και πάλι σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου, να πάνε όλα τέλεια!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Αχ σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Είναι πάντως έντονα, δεν είναι αμελητέα και συνεχίζουν ακάθεκτα, γι αυτό ανησυχώ... Αλλά αφού τα είχες κι εσύ, είναι προφανώς σύμπτωμα της εγκυμοσύνης κι αυτό! Μάλλον θα μεγαλώνει απότομα το νινάκι! Και πάλι σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου, να πάνε όλα τέλεια!!! :D

 

βρε κοριτσάκι αφού σε πονάει τόσο πολύ και λες πως δεν είναι αμελητέα και συνεχίζουν ακάθεκτα γιατι δεν πηγαίνεις μία βόλτα στον γιατρό σου να σε δεί. Εντάξει πονάς επειδή μεγαλώνει η μήτρα και γίνονται κι άλλα χίλια δυο μέσα στο σώμα σου (μας) αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να υποφέρουμε κιόλας από πόνο γιαυτό.

Εγώ πάντως δεν θυμάμαι να υπέφερα τόσο πολύ που μεγάλωνε όλος ο μέσα κόσμος μου!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Sardelaki, σήμερα που θα πάω να μου γράψει κάτι αιματολογικές στο βιβλιάριό μου, θα τον ρωτήσω και κατ' ιδίαν. Θέλω να πιστέυω πάντως ότι δεν θα είναι κάτι ανησυχητικό, έτσι μου είπε κι εκείνος... Σ' ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ έτσι θέλω να πιστεύω και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου ό,τι καλύτερο. Αφού θα δείς σήμερα τον γιατρό σου τότε ΟΚ :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Οι πόνοι χαμηλά στην κοιλιά αριστερά και δεξιά είναι οι σύνδεσμοι της μήτρας που τεντώνονται γιατί μεγαλώνει η μήτρα.

Θα έπρεπε να στο πει ο ίδιος ο γιατρός σου αυτό. Γιατί δεν τον παίρνεις ένα τηλέφωνο? Πρέπει να κάνεις επίσκεψη?

Link to comment
Share on other sites

Vasso σ' ευχαριστώ για την απάντηση! Αυτό μου είπε και ο γιατρός μου, όταν τον πήρα τηλέφωνο, ότι δηλ. είναι σύνδεσμοι που τεντώνονται λόγω αύξησης του μεγέθους της μήτρας. Απλά, έλεγα επειδή θα πάω σήμερα να μου γράψει κάτι αιματολογικές να τον ρωτούσα και από κοντά. Μου κάνει εντύπωση ότι είναι κυρίως από δεξιά και συνεχίζονται ακόμη τα πονάκια από την πέμπτη....

Link to comment
Share on other sites

μη στεναχωριεσαι κι εγω ειχα και ακομη εχω τετοιου ειδους πονακια και ειμαι στη 19η εβδομαδα.οταν καθομαι οταν σηκωνομαι οταν αλλαζω πλευρο.και σχεδον παντα δεξια.ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι μυικοι πονοι της κοιλιας που μαγαλωνει.ρωτησε βεβαια και το γιατρο σου για να σε καθησυχασει

cathygeorge

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι ακριβώς ήμουν στην εβδομάδα που είσαι, ο γιατρός μου όμως μου έδωσε buscopan γιατί δεν ήθελε να πονάω. Με τον καιρό αισθάνθηκα καλύτερα, αυτή την εβδομάδα επανήλθαν όμως :?:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ τόσο πολύ για τις απαντήσεις σας! Να είστε καλά, καλή συνέχεια στις εγκυμοσύνες σας!!! Πήγα τελικά χθες στο γιατρό, μου έκανε έναν υπέρηχο και το μωράκι είναι δόξα το θεό μια χαρά! 180 σφυγμούς είχε... (άσχετο, αλλά πολλοί δεν είναι;;; Ο γιατρός λέει ότι είναι μια χαρά!) Μου είπε ότι οι πόνοι δεν έχουν να κάνουν με αποκόλληση κ.λ.π., να μην φοβάμαι κάτι τέτοιο, όλα είναι πολύ εντάξει. Μου είπε να κάνω για καλού κακού μία καλλιέργεια ούρων, γιατί επειδή τα πονάκια είναι πολύ χαμηλά, μήπως είναι καποιο μικρόβιο, αν τελικά δεν είναι αποκλειστικά θέμα συνδέσμων που τεντώνονται. Έκανα την καλλιέργεια σήμερα και θα πάρω τα αποτελέσματα αύριο το απόγευμα. Πάντως δεν πιστέυω για ουρολοίμωξη, γιατί ούτε τσούξιμο έχω ούτε και ποτέ είχα τέτοια προβλήματα. Τέλος πάντων θα δείξει... Αφού είναι καλά το νινάκι μου, όλα καλά! Σας ευχαριστώ και πάλι κορίτσια!!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κοριτσάκι μου!Εγώ είχα από την αρχή διάφορους πόνους και ο γιατρός μου έδωσε μαγνήσιο και τώρα είμαι μια χαρά. Κατά την 15 εβδομάδα όμως είχα κάτι πόνους!Ούτε να ξαπλώσω μπορύσα, ούτε τίποτα, με ενοχλούσαν πολύ. Τον έπαιρνα τον γιατρό τηλέφωνο και νομίζαμε στην αρχή ότι είναι γαστρεντερικό το πρόβλημα (έχω πρόβλημα με αυτή τη λειτουργία μου!!! :P:P μην γελάτε!). Ο πόνος όμως κράτησε 4 μέρες. Πήγα στον γιατρό μου, είδαμε το μπεμπέ μου, το άκουσα και φυσικά είναι οι πόνοι από την κοιλίτσα που μεγαλώνει!!Δεν είναι κάτι ανησυχητικό!!!!Αυτό που πρέπει να προσέχεις είναι οι κράμπες και ιδιαίτερα όταν πας να σηκωθείς από τον καναπέ, καρέκλα κτλ...Αν σηκωθώ απότομα κατευθείαν εκείνο το σημείων με "μαγκώνει", με πιάνει κράμπα. Μετά ηρεμώ και συνέρχομαι.. :P

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσάκια μου, πόσο με ηρεμείτε! Αυτά μου λέει κι ο έρμος ο γιατρός μου - πώς με αντέχει, ο καημένος;;;; :D:D:D -, οπότε ευελπιστώ ότι δεν θα είναι μικρόβιο στα ούρα. Γιατί λέω και το εξής: 28 χρόνια δεν έπαθα ούτε μία φορά ουρολοίμωξη, τώρα πια στην εγκυμοσύνη με βρήκε;;; Αχ βρε rouge, αυτό ακριβώς έχω κι εγώ, αλλά πολύ χαμηλά και δεξιά, κάτι σαν κραμπίτσες - έντονα τραβήγματα! Όχι όμως συνέχεια. Ειδικά όταν σηκώνομαι από ξάπλα - όρθια και το αντίστροφο ή όταν αλλάζω πλευρό στον ύπνο.... :shock::shock:

Όμως και πέρα από αυτά, έχω και μία γενικότερη ενόχληση κάτω χαμηλά, τις περισσότερες ώρες της μέρας.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς στην εγκυμοσύνη είμαστε πιο ευάλωτες στο να κολλήσουμε κάποιο μικρόβιο, ουρολοίμωξη κτλ.

Εγώ πάντως που είχα ουρολοίμωξη κάποτε (όχι στην εγκυμοσύνη) δεν μπορώ να πω ότι είχα τέτοιους πόνους που περιγράφεις...είχα πάρα πολύ πόνο όταν πήγαινα για τσίσα μου, σε σημείο να μην βγαίνει τίποτε και να κλαίω από τον πόνο...είχα αίμα και πυρετό.

Η κουμπάρα μου είχε ουρολοίμωξη στην εγκυμοσύνη και ούτε που το κατάλαβε...εάν δεν έκανε εξετάσεις ούρων δεν θα το έπαιρνε χαμπάρι!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυστυχώς στην εγκυμοσύνη είμαστε πιο ευάλωτες στο να κολλήσουμε κάποιο μικρόβιο, ουρολοίμωξη κτλ.

Εγώ πάντως που είχα ουρολοίμωξη κάποτε (όχι στην εγκυμοσύνη) δεν μπορώ να πω ότι είχα τέτοιους πόνους που περιγράφεις...είχα πάρα πολύ πόνο όταν πήγαινα για τσίσα μου, σε σημείο να μην βγαίνει τίποτε και να κλαίω από τον πόνο...είχα αίμα και πυρετό.

Η κουμπάρα μου είχε ουρολοίμωξη στην εγκυμοσύνη και ούτε που το κατάλαβε...εάν δεν έκανε εξετάσεις ούρων δεν θα το έπαιρνε χαμπάρι!

 

Εγώ δεν έχω καθόλου πυρετό ούτε τσούξιμο sardelaki, απλά ο γιατρός μου είπε ότι η ουρολοίμωξη είναι ύπουλη και γι αυτό με έστειλε να κάνω την καλλιέργεια καλού κακού. Από την άλλη μου κάνει φοβερή εντύπωση ότι τα πονάκια είναι πιο έντονα όταν είμαι ανάσκελα... Τί να πω, θα δείξει όταν βγουν οι απαντήσεις της καλλιέργειας. Και δεν θέλω να πάρω αντιβίωση βρε κορίτσια... Τόσο προσέχω απο την αρχή της εγκυμοσύνης, δεν θέλω να αναγκαστώ τώρα να πάρω... Πάντως μου είπε ο γυν/γος μου ότι αν είναι όντως ουρολοίμωξη και χρειαστεί αντιβίωση να μην ανησυχώ γιατί προβλέπεται χωρίς κανένα κίνδυνο για το μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

δεν πρέπει οπωσδήποτε να έχεις τα συμπτώματα που είχα εγώ...γιαυτό σου είπα και στην ιστορία της κουμπάρας μου, που της έτυχε δυστυχώς στην εγκυμοσύνη αλλά δεν είχε καθόλου πόνους. Σίγουρα αν είναι έτσι θα χρειαστεί αντιβίωση αλλά μην φοβάσαι, δεν θα βλάψει το μωράκι σου! Παρόλα αυτά εγώ σου εύχομαι να μην είναι κάτι ανησυχιτικό και πάνω απ΄όλα να μην χρειαστείς αντιβίωση :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

δεν πρέπει οπωσδήποτε να έχεις τα συμπτώματα που είχα εγώ...γιαυτό σου είπα και στην ιστορία της κουμπάρας μου, που της έτυχε δυστυχώς στην εγκυμοσύνη αλλά δεν είχε καθόλου πόνους. Σίγουρα αν είναι έτσι θα χρειαστεί αντιβίωση αλλά μην φοβάσαι, δεν θα βλάψει το μωράκι σου! Παρόλα αυτά εγώ σου εύχομαι να μην είναι κάτι ανησυχιτικό και πάνω απ΄όλα να μην χρειαστείς αντιβίωση :wink:

 

Σ' ευχαριστώ sardelaki για τις ευχές! Κι εγώ το ελπίζω! Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου, με το καλό!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

γεια σας, είμαι νέο μέλος και κατά πάσα πιθανότητα μέλλουσα μαμά, μόλις χθες έκανα το τέστ εγκυμοσύνης, όμως όλες αυτές τις μέρες έχω ένα συνεχόμενο πόνο χαμηλά στην κοιλιά , είναι φυσιολογικό? να κάνω μια ερώτηση στο γιατρό μου ή να περιμένω τη Δευτέρα που είναι το πρώτο ραντέβου?

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eleanax, συγχαρητήρια!

 

Ο πόνος στην κοιλιά είναι φυσιολογικότατος αν και ενοχλητικός. Εάν νομίζεις ότι πονάς πολύ τότε να τηλεφωνήσεις στο γιατρό σου οπωσδήποτε. Εάν όμως είναι απλώς μία συνεχής ενόχληση ή και κάποια πονάκια πιο δυνατά αλλά που διαρκούν ελάχιστο, τότε απλώς φόρεσε τα φαρδιά σου ρούχα (μη σε σφίγγει το τζιν ας πούμε) και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου.

 

Πονάς γιατί μεγαλώνει η μήτρα σου και θα αισθάνεσαι για καιρό αυτή τη δυσφορία (γλυκιά δυσφορία όμως αν σκεφτείς το μπεμπάκι που είναι στην κοιλιά σου)!

 

Περιμένουμε νέα σου!

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικότατο!! Εγώ μόλις 5 μέρες πριν κάνω τον 1ο υπέρηχο είχα απίστευτους πόνους για μια ολόκληρη νύχτα και μέχρι το πρωί (00:30 τη νύχτα- 10:00 το πρωί). Είχα ανησυχήσει τόσο πολύ γιατί με χτυπούσε και στη μέση ο πόνος και συνεχώς πήγαινα στην τουαλέτα μην τυχόν και δω αίμα. Φοβόμουν ότι κάτι δεν πάει καλά. Και φυσικά την είχα βγάλει στο κρεβάτι για παν ενδεχόμενο (ευτυχώς ήταν Σάββατο και δεν δούλευα). Η γιατρός μου μου είπε ότι αυτό συμβαίνει επειδή μεγαλώνει η μήτρα και εγώ ηρέμησα όταν είδα το σποράκι μου και άκουσα και την καρδούλα του!! Και τώρα βέβαια μέχρι να ξαναπάω για υπέρηχο... κάθε φορά που πονάω μια ανησυχία την έχω αλλά καλά θα κάνουμε να τα ξεπεράσουμε γιατί όλη η εγκυμοσύνη έχει τέτοια πονάκια!! :lol: Τι να κάνεις....??!! Υπομονή! Και ξεκούραση!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακούστε τι είχα πάθεια και ακόμα θα μου μείνει η απορία τι να ήταν. Καταρχήν ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ έχω μπει στον 5ο μήνα στην 19η εβδομάδα. Όταν είμουν στον πρώτο μήνα νομίζω στην 5η εβδομάδα.... το λέω και ακόμα μου έρχεται να βάλω τα κλάματα γιατί τρόμαξα. Ήταν Σάββατο απόγευμα θυμάμαι μόλις είχα ξυπνίσεις και πήγα τουαλέτα για ούρηση. Μετά από κανένα λεπτό αρχίζει να με πιάνει ένας οξύς πόνος ο οποίος μου θύμιζε τον οξύ πόνο που είχα στην περίοδο. Πόναγα πάρα πολύ δεν μπορούσα ούτε να καθήσω με χτύπαγε και πίσω στον πρωκτό. Τρόμαξα πάω στο Αλεξάνδρα που εφημέρευε (ξεχασα να σας πω ότι το ευχάριστο ήταν ότι δεν είδα αίμα μόνο αυτό με παρηγορούσε ότι ίσως τα πράγματα να μην είναι σοβαρά) έλα όμως που εγώ πέθαινα στους πόνους. Τελκά πήγα με εξέτασαν μου έκαναν ύπέρηχο βέβαια θυμάμαι τότε είχε δει ο γιατρός τότε τον σάκο χωρίς εμβρυικά στοιχεία (ήταν νωρίς για αυτό) και μου είπε ότι είδε μια μικρή κύστη. Έκανα εξετάσεις αίματος και ούρων όλα καλά μου είπαν. Γνώρισα και τον γιατρό μου εκείνη την ημέρα ο οποίος με καθησύχασε μετά από 2 εβδομάδες θα πήγανα στο ιατρείο του για να ακούσουμε την καρδούλα του. Τέλος πάντων έφυγα από το νοσοκομείο πάντώς όλο το βράδυ μέχρι και την επόμενη το πρωί εγώ πονούσα και με χτύπαγε και πίσω στον πρωκτό. Μου έκανε ο άντρας μου χαμομήλι κλτπ αλλά τίποτα. Κορίτσια.... σας το λέω και βουρκώνω.......... φοβήθηκα όσο δεν είχα φοβηθεί ποτέ μου. Η μάνα μου την είχε πάρει ο άντρας μου τηλέφωνο όταν είμουν στο νοσοκομείο ήταν του Σταυρού θυμάμαι και πήγε η καημένη και άναψε μια λαμπάδα για την ψυχή μου έχω μέσα μου... Σας το λέω και ακομα κλαίω δεν θα την ξέχάσω ποτέ αυτή την εμπειρία . Μέσα μου φοβόμουν πάρα πολύ και τις επόμενες μέρες που δεν πόναγα. Περίμενα με ανηπομονησία να περάσουν οι δυο εβδομάδες να πάω στον γιατρό μου για να ακούσω την καρδούλα μόνο έτσι θα το πίστευα. Όντως πέρασαν οι δυο εβδομάδες πάω στον γιατρό μου κάνει τον κολπικό υπέρηχο και βλέπει σάκο. .......... το κούναγε απο εδώ το κούναγε από εκέι δεν τον έβλεπε. ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ έσφιξα τα δόντια και έλεγα μέσα μου το ήξερα .....ξαφνικά δεν πρόλαβα να τελειώσω την σκέψη μου και φωνάζω από μόνη μου ΄΄Νάτο , νάτο, νάτο΄΄ όντως κορίτσια το είδαμε........ μας παίδεψε αρκετά! Ήταν ένα μικρό φασολάκι και ακούσαμε και την καρδούλα μου. Από τότε όλα δόξα τον θεό πήγαν καλά μέχρι στιγμής! Είμαι πολύ φορτισμένη και δεν μπορώ να συνεχίσω άλλο. Βέβαια μετά συνέχισαν 3 μήνες με απίστευους εμεοτύς έχασα 2,5 κιλά αλλά χαλάλι του. Πάντως όταν πρώτα ο Θεός γεννηθεί και είναι καλά το ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ θα του βγάλω τα μαλλάκια για αυτά που μου έκανε! :D

 

Συγνώμη για το τεράστιο μήνυμα μου. Απλά ήθελα να σας πω ότι οι πόνοι είναι φυσιολογικοί

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτήσω κάτι ακόμη, βλέπω ότι οι περισσότερες κάνατα β-χωριακή, εμένα ο γιατρός αρκέστηκε στο θετικό τεστ και μου έκλεσε άμεσα ραντεβού για μετά από μία βδομάδα, είναι απαραίτητη η χωριακή?

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έκανα χωριακή. Πήγαινε στο γιατρό σου κατευθείαν, αυτός ξέρει. Εγώ μετά το θετικό τεστ, πήγα στο γιατρό μου και είδε έμβυο, ακούσαμε και καρδούλα και ήμουν ήδη 6wκαι 4d. Επομένως νομίζω ότι η χωριακή ήταν ολίγον περιτη....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ λιγες φορες βγιανουν λαθος τα τεστ! Ουτε εγω εκανα χωριακη! Δεν ξερω ακομα τι ακριβως ειναι αυτη! Πηρα τηλ του ειπα εκανα 3 τεστ βγηκαν θετικα και μου εκλεισε 2 βδομαδεσ μετα ραντεβου!Και εκει στον υπερηχο τα ακουσα ολα!!! :wink:

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...