Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνος χαμηλά στην κοιλιά στην αρχή του 8ου μήνα


Recommended Posts

Την Κυριακη το πρωί ενώ ήμουν μια χαρά και ασχολιόμουν με τον μικρό με έπιασε ένας πόνος στο κάτω μέρος της κοιλιάς αριστερά και ένιωθα ότι όλο το μωρό πήγε προς τα εκεί. Σε μια φάση δεν μπορούσα σχεδόν να περπατήσω. Το πάθαινα αυτό πότε πότε αλλά πιο ήπια για 5 λεπτά από τον 4 μήνα περίπου, ειδικά όταν ήμουν ξαπλωμένη ανάσκελα. Ο γιατρός μου είχε πει τότε ότι είναι από μετατόπιση της μήτρας. Σήμερα με ξαναέπιασε αλλά από δεξιά και στο ύψος του αφαλού. Αγχωθηκά και πήρα το γιατρό, γιατί δεν μπορούσα σχεδόν να περπατήσω. Σκυφτή πήγαινα. Μου είπε ότι είναι μετατοπιση μήτρας πάλι, και να μην κάνω απότομες κινήσεις ή μπορεί αν είμαι δυσκοίλια να φταίει αυτό. Να μην ανυσηχώ από τη στιγμή που περνάει ο πόνος. Είχε καμιά σας κάτι παρόμοιο? Και πως το αντιμετωπίζατε. Γιατί χτες ούτε με ξάπλωμα δεν περνούσε. Και σήμερα στη δουλειά...δύσκολο να βρω κρεβάτι...!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είμαστε σχεδόν στις ίδιες εβδομάδες. Τελευταία λοιπόν κι εγώ όλο σκυφτή θέλω να πηγαίνω, και νιώθω ότι θα μου πέσει η κοιλιά στο πάτωμα. Σήμερα έβαλα λαστέξ για να αντέξω στο γραφείο.

Στην ξάπλα είμαι καλύτερα.

Πόνο δεν έχω, ίσως τραβήγματα ....

Εμ, αφού σχεδόν κοντεύουμε, δεν είναι φυσιολογικό???

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό γιατί στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο. Είναι βέβαια μεγάλος ο μπέμπης μας, αν και σίγουρα θα δούμε την Πέμπτη στο Γ επιπέδου, και εγω μια σταλιά...1.60, 51 κιλά προ εγκυμοσύνης, 56 τώρα...έχει μάλλον πολλές απαιτήσεις από εμένα... :lol::lol:

Πάντως, ως προς τα τραβήγματα και γω πάω πολύ συχνά σκυφτή και νιώθω ότι θα βγει από την κοιλιά και όχι από εκεί που πρέπει!! Η κοιλιά μου τσίτα!! :shock:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά έχεις πάρει μόνο 5 κιλά και νιώθεις όλα αυτά ???

και που ξέρεις ότι είναι μεγάλος? από υπέρηχο?

κι εγώ 1,60 ύψος είμαι κι ενώ ξεκίνησα 54 κιλά έφτασα 66... 12 ολόκληρα κιλά έχω πάρει. και παρ'όλα αυτά δε νιώθω πόνο, αν και όλα τα κιλά είναι στην κοιλιά . από πίσω δεν μοιάζω έγκυος.

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στον υπέρηχο Β επιπέδου στον 5ο μήνα ήταν ήδη 600 γρ, φαινόταν δηλαδή 1 βδομάδα μεγαλύτερος ήδη. Και ίσως το γεγονός ότι δεν έχω πάρει κιλά ίσως είναι χειρότερο...ξέρω γω? Γιατί εσύ με 12 κιλά σίγουρα θά πήρες λίγο και σε μπούτια, πλάτες, οπότε ενισχύεται κάπως το σύστημα...Δε μπορώ να φανταστώ ότι τα πήρες όλα στη κοιλιά γιατί τότε θα έχεις ήδη μια τεράστια κοιλιά...!! :)

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στον υπέρηχο Β επιπέδου στον 5ο μήνα ήταν ήδη 600 γρ, φαινόταν δηλαδή 1 βδομάδα μεγαλύτερος ήδη. Και ίσως το γεγονός ότι δεν έχω πάρει κιλά ίσως είναι χειρότερο...ξέρω γω? Γιατί εσύ με 12 κιλά σίγουρα θά πήρες λίγο και σε μπούτια, πλάτες, οπότε ενισχύεται κάπως το σύστημα...Δε μπορώ να φανταστώ ότι τα πήρες όλα στη κοιλιά γιατί τότε θα έχεις ήδη μια τεράστια κοιλιά...!! :)

 

:lol::lol::lol: μπούτι -κώλος πάει πακέτο σε κάποιοες κοπέλες rosalita... :lol::lol::lol:

αλλά μη φανταστείς τίποτα το εξωφρενικό... το περισσότερο είναι κοιλιά!!!

αφού από την αρχή φαινόταν η κοιλιά μου. από τον 3 μήνα φαινόταν. και τώρα όλοι μου λένε ότι έχω τεράστια κοιλιά ! ! ! ! και η μαία ακόμα μου το είπε. ο υπέρηχος έδειξε φυσιολογικού μεγέθος μωρό για την ηλικία του, και στην β επιπέδου ήταν 451γραμμάρια στην 22 εβδομάδα.

 

εσένα φτου να μη σε ματιάξω με τα 5 κιλά, αφού ο μικρούλης σου είναι θηρίο! μπράβο.

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Rosalite γιατί καισαρική???

Λογω θέσης μωρού, ή μεγέθους?

Γιατί κι εμένα τώρα μου είπε ο γιατρός ότι άμα είναι μπουλούκα, μπορεί να πάμε για καισαρική, θα δούμε λέει.

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά την είχα μυριστεί τη δουλειά. Σας το έλεγα κιόλας. Έκανα χτες υπέρηχο Γ επιπέδου. Όλα καλά και ο μπουλούκος μας είναι ήδη 2100γρ!!! Βρε ένα άντρακλα που θα φέρω στον κόσμο...!! :lol::lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω κι εγώ αυτόν τον πόνο που περιγράφεις εδώ και μία εβδομάδα (27η). Προχτές πήγα στη γιατρό να δούμε για συσπάσεις, αλλά τελικά δεν ήταν με συχνότητα, δηλαδή καθόλου ανησυχητικές. Όταν με είδε όμως να περπατάω, τρόμαξε και μου έδωσε pre-par, προληπτικά. Δεν μειώθηκε όμως ο πόνος και ενώ αρχικά πίστευα ότι είναι από κούραση ή ορθοστασία, τελικά και ξάπλα όταν είμαι πονάω κάποιες φορές. Άρχισα πια να ανησυχώ, γιατί πέρασε 1 βδομάδα και γιατί ο πόνος φτάνει σαν τράβηγμα μέχρι κάτω χαμηλά, τόσο που νομίζεις ότι είμαι φρεσκοχειρουργημένη. Τι να πω! Κι έχω αλλους 3 μήνες μπροστά. Σε λίγο δεν θα περπατάω καθόλου! :?:

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

 

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε πονάει συνέχεια? Γιατί εμένα πονούσε για καμιά ώρα και μετά μου πέρναγε. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι μετατόπιση της μήτρας, όπως έγραψα και νωρίτερα. Μου είπε ότι θα μπορούσε να οφείλεται και σε δυσκοιλιότητα. Πάντως δεν σε ανησύχισε ο γιατρός σου, έτσι? Και εμένα όταν ήμουν κυρίως ξάπλα με έπιανε, ειδικά ανάσκελα. Και από ότι συμπέρανα, γύρισε ο μπούμπης μου προς τα κάτω, και ίσως γι'αυτό πόναγα. Τώρα δεν με έχει πιάσει από τη Δευτέρα, παρότι κουράζομαι πολύ. Έχεις μήπως πολύ μεγάλη κοιλιά και γι'αυτό ζορίζεσαι? Και όταν λες οτι περπατας περίεργα τι εννοείς? Σκυφτή?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πρώτο μου μωρό, αλλά το περιγράφω σαν να με τραβάνε ράμματα από καισαρική για να καταλάβεις και φτάνει το τράβηγμα, μέχρι χαμηλά. Δεν πονάω συνέχεια. Όταν θα σηκωθώ όμως είτε από καρέκλα είτε από ξάπλα, θέλω κάποιο χρόνο μέχρι να ευθυγραμμιστώ και να κάνω τα πρώτα βήματα. Εντωμεταξύ ήμουν από τη φύση μου σβούρα και τώρα πάω σαν χελώνα και μου κακοφαίνεται. Δεν έχω ιδιαίτερα μεγάλη κοιλιά και έχω πάρει 1,5 κιλό από το αρχικό μου βάρος (είχα χάσει στην αρχή, γι΄αυτό το λέω). Η γιατρός μου απορεί κι η ίδια και μου είπε να το παρακολουθήσουμε. Εσύ βλέπεις διαφορά προς το καλύτερο μέρα με τη μέρα;

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

 

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα αυτό που λες που όταν σηκώνεσαι δεν μπορείς να ισιώσεις μάλλον πότε με πιάνει πότε με αφήνει. Μου χειροτερεψε πριν κανα μήνα, δηλαδή στην αρχή του 7ου μήνα.Τώρα είμαι έτσι κ έτσι. Πάντως ότι είναι εκνευριστικό, δεν το σηζητάμε! Από εκεί που ήμασταν άρχοντες ...αρχόντισσες για την ακρίβεια. Εμένα πάντως τώρα με έχει πιάσει άλλο. Όταν σηκώνομαι ή μετά από κούραση, ή όταν σηκώνω κάποιο βάρος με πιάνει ένα νέυρο ψηλά στον δεξί γοφό και μουδιάζει όλο το δεξί πόδι. Κουτσαίνω δ΄λαδή κανονικά....τι άλλο θα μας βρει...Το μόνο σίγουρο, επειδή είναι 2η εγκυμοσύνη μου, είναι ότι τα ξεχνάς όλα αμέσως με το που θα γεννηθεί το μικρό. Σαν να πατάς σε άλλο πλανήτη μετά, σαν μακρινό όνειρο χωρίς να θυμάσαι λεπτομέριες! Οπότε υπομονή μέχρι αυτή την υπέροχη μέρα!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα! Εχτές το πρωϊ ξύπνησα με έναν πόνο στην δεξιά πλευρά χαμηλά, ακριβώς κάτω απ΄την κοιλιά αλλά μόλις πήγα τουαλέττα :oops: μου πέρασε. Χθες είχα στεναχωρεθεί με κάτι που συνέβηκε και ήμουν όλη μέρα χάλια με κλάμματα κλπ. Κακή ψυχολογία, ... ορμόνες! Σήμερα ξύπνησα πάλι με τον ίδιο πόνο που δυστυχώς όλη μέρα δεν πέρασε. Δεν είναι οξύς πόνος και πονάω μόνο όταν πάω να σηκωθώ ή όταν θέλω να σηκώσω το δεξί μου πόδι. Ας πούμε δυσκολέυτηκα να φορέσω το παντελόνι μου. Όταν κάθομαι δεν νιώθω τίποτα.

Είχα ξανά πόνο στην αριστερή πλευρά πριν κανένα μήνα αλλά αυτός ήταν πόνος καθαρά στο πλάι και είχε κρατήσει δύο μερούλες. Ο γιατρός δεν είχε βρει τίποτα, είχα κάνει και αναλύσεις ούρων, ήταν καθαρές.

Τώρα δεν έχω πάρει ακόμη τον γιατρό, είπα να περιμένω μέχρι αύριο και αν συνεχίζεται να πάρω. Λέτε να είναι το εντεράκι μου? Η το μωρό που έχει γυρίσει προς τα κάτω και μου προκαλεί στο σημείο εκεί δυσφορία ή είναι η δύσκολη μέρα που πέρασα χθες? Είχα ταλαιπωρηθεί αρκετά χθες και είχα ένα συνεχές σφίξιμο σε όλο μου το σώμα. Aυτό να είναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να αρχισεις να το συνηθυζεις γιατι τωρα συνεχεια θα σε πιανει και πιο πολυ.Ειναι γιατι ανοιγουν τα κοκκαλα σου σιγα σιγα και απο την μητρα που προετοιμαζεται για τον τοκετο.Και εμενα στην αρχη με επιανε οταν σηκωνωμουν τωρα πιο συχνα και οταν περπαταω,αλλαζω σταση,σηκωνωμαι η απλα ξαπλωνω.Ειναι απολυτα φυσιολογικο και οσο παει και κατεβαινει το μωρο θα σε ενοχλει.Εγω πλεον περπαταω σαν πιγκουινος!!Εμενα ο γιατρος μου το εξηγησε αυτο αν θελεις την επομενη ρωτα και τον δικο σου να στο εξηγησει αλλα τωρα δεν χρειαζεται να τον παιρνεις τζαμπα τηλεφωνο

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σ΄ευχαριστώ για την απάντηση σου! Την είχα διαβάσει άμεσα και ανακουφίστηκα αλλά δεν μπόρεσα να συνδεθώ και να σου απαντήσω.

Όμως επειδή ο πόνος συνεχίστηκε και ο γιατρός μου απαιτά να ξέρει τα πάντα ... τον πήρα τηλέφωνο τελικά. Συσπάσεις μου λέει. Μήπως είναι μυϊκό ρωτάω, όχι συσπάσεις ... Μια γερή δόση για τις συσπάσεις, ξάπλα και τελικά ένιωσα καλύτερα. Συνέχισα βέβαια ξάπλα και εχθές όλη μέρα, σήμερα έκατσα και λίγο :rolleyes: κουράστηκα, και είμαι καλύτερα.

Καμιά φορά σκεφτόμαστε να ενοχλήσουμε τον γιατρό, αλλά πρέπει κορίτσια, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και αυτός είναι ο πλέον αρμόδιος να απαντήσει. Και δεν παίρνει και λίγα γι΄αυτόν του τον ρόλο!

Link to comment
Share on other sites

Αφου θελει να σε παρακολουθει στενα καλα εκανες και τον πηρες!Απλα δεν μπορω να καταλαβω,γενικα οχι μονο στην περιπτωση σου,οταν καποιες παιρνουν τον γιατρο τηλ επειδη εχουν καποια πονακια πως βγαζει συμπερασμα ο γιατρος τι προβλημα εχεις χωρις να σε δει?Παντως και εγω τα ιδια συμπτωματα εχω αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο γιατι ετοιμαζεται το σωμα κτλ κτλ και επεισης μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο να εχω πονακια περιοδου και τετοια πλεον,λεει λεγονται προπαρασκευαστικες συσπασεις,και δεν μου ειπε να ξαπλωνω κτλ.Αλλωστε και εσυ σιγα σιγα βλεπω απο το τικερακι πλισιαζεις οποτε εμενα δεν μου φαινεται τιποτα παραξενο σε αυτα που περιγραφεις....Σιγουρα εγω λεω την γνωμη μου απο την προσωπικη μου εμπειρια και ο γιατρος ξερει καλυτερα!Απλα ειναι το οτι και εγω γενικα ειμαι χαλαρη πανω σε αυτο το θεμα,της εγκυμοσυνης,και δεν αγχονομαι για τετοια πραγματα.Μονο μια φορα τον ενοχλησα τον γιατρο επειδη ειχα εναν οξυ πονο χαμηλα αλλα τελικα ολα καλα!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια εγώ δεν είμαι καθόλου χαλαρή στο θέμα της εγκυμοσύνης! Μακάρι να ήμουν, ζηλεύω φίλες μου (με την καλή έννοια) που δεν είχαν άγχος καθόλου, έκαναν τα πάντα και πήγαν όλα τέλεια. Εξαρτάται όμως και από τα βιώματα της καθεμίας. Εγώ δυσκολεύτηκα πολύ να μείνω έγκυος. Άρα προσοχή απ΄την αρχή και παρ΄όλα αυτά, σοβαρή αποκόλληση στην 8η εβδομάδα και νοσηλεία στο νοσοκομείο. Στη συνέχεια λίγες συσπάσεις που ευτυχώς υποχώρησαν στο ελάχιστο εκτός απ΄την συγκεκριμμένη φάση που πέρασα τώρα.

Πάντως κι εγώ απορώ πως ο γιατρός βγάζει συμπέρασμα απ΄το τηλέφωνο. Μάλιστα αντέδρασα, μήπως γιατρέ δεν είναι έτσι επέμενα αλλά όταν μετά από δύο-τρεις ώρες ένιωσα όντως καλύτερα, είπα οκ αυτός ξέρει καλύτερα. Πάντως δεν μου συνέχισε αγωγή, άρα λογικό είναι να υπάρχουν πονάκια σ΄αυτήν την βδομάδα απλά ανακουφίστηκα απο τον έντονο πόνο. Και ούτε ανησύχησε που πονούσα απ΄την προηγουμένη μέρα.

Άντε με το καλό να γεννήσουμε όλες να ηρεμήσουμε! ... Και θα μας βρουν άλλα βέβαια. Πιο ευχάριστα :P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...