Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετάβαση σε στερεες...


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω μια μικρή 16 μηνών, όχι τόσο κακόφαγη, αλλά πολύ δραστήρια και δεν λέει να πάρει βάρος. Μόλις λίγο περισσότερο απο 9 κιλά...

Ακόμα για μεσημεριανό τρώει αλεσμένες σούπες (κρέας, κοτόπουλο, ψάρι ) με ρύζι/μακαρόνια/χυλοπίτες/τραχανά και διάφορα λαχανικά, . Είναι και το μοναδικό γέυμα που απολαμβάνει και τρωει και καλές ποσότητες (αλεσμένα 250 gr - 300 gr)).

Έχει δοντάκια αρκετα να μασήσει. Πέρα όμως απο κάποια μπισκοτάκια, ψωμάκι, κριτσίνα κτλ λίγο μπανανίτσα- και αυτά τα τρώει σαν σπουργίτη - δεν τρώει κάτι άλλο, δεν θέλει να τα δοκιμασει, ή τα δοκιμάζει και τα φτύνει με την μία. Γιουρτάκι και κρέμες τρώει - σχετικά-, αλλά θέλω να ξεκολλήσω λίγο απο αυτες...

Σκέφτομαι να διατηρήσω το μεσημεριανό που είναι και το πιο σημαντικό της γέυμα και να πειραματιστώ με το απογευματινό της μόνο, γιατι δεν με πέρνει να χάσει βάρος... Απο την άλλη νομίζω ότι ήδη έχουμε αργησει. Τι κάνατε εσείς μανούλες με ολιγόφαγα παιδάκια? Εϊχατε την δύναμη να πείτε ας μην φάει ώσπου να το συνηθήσει? Τις τροφές δώσατε μεταβατικά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου κοριτσι.εγω εχω ενα μπομπο 16,5 μηνων 9 και κατι κιλα καλη ωρα οπως εσεις,το πρωι τρωει γαλα,μετα φρουτοκρεμα(δινω αλεσμενη γιατι τρωει περισσοτερο),μεσημερι κρεας με λαχανικα,μακαρονια,ρυζι,η φακορυζο,δεν τα αλεθω τα παταω λιγο με το πηρουνι και οχι παντα τα μασαει,απογευμα γιαουρτι,φαριν λακτε,η ανθος αραβοσιτου κρεμουλα,και τωρα τελευταια του φτιαχνω λιγο τοστ κατα τις 8 με ψωμι φρεσκο οχι του τοστ εχει πολλα συντηρητικα,τρωει 5-6 μπουκιες και το βραδυ παλι γαλα....δηλαδη τρωμε τα ιδια εκτος του τοστ....μια χαρα σας βρισκω!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε 16 μηνών και 12 κιλάκια!

Να μην το ματιάσω το παιδάκι μου :lol: τώρα άρχισε να τρώει κανονικά πρωί-μεσημέρι-βράδυ και ικανοποιητικές ποσότητες σε κάθε γέυμα.

Εδώ και καιρό έχω ξεκινήσει προσπάθειες να της κόψω τα αλεσμένα (που ,ούτως ή άλλως είχε αρχίσει να δείχνει οτι δεν τα ήθελε άλλο).

Τη φρουτόκρεμα μόνο αλεθω για να τρώει περισσότερο και πιο πολλά φρούτα μαζί , όπως λέει και η κανίνα.

Για μεσημεριανό της δίνω ότι μαγειρεύω ,λίγο πατημένο με το πιρούνι ή και καθόλου.Τρελαίνεται για μπιφτεκια με πατάτες φούρνου!

Απογευματινό τρώει γιαούρτι τοτάλ ή τραχανά ή μπανάνα ή τοστ.

 

Όταν δεν έτρωγε είχα ρίξει το κλάμα της ζωής μου!

Νόμιζα οτι θα αργούσε πάρα πολύ να μάθει να τρώει....

Μην ξεχνάς οτι παίζει ρόλο και η οδοντοφυία!

 

Υ.Γ. Θηλάζουμε και πολλές φορές μεσα στη μέρα , ξέχασα να αναφέρω το σημαντικότερο.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω εχω αρχισει και του δινω πολλα απο τα φαγητα που τρωμε κι εμεις ,εννοειται,και σαλατες τρελαινεται για μαρουλι-ντοματα....και ψαρακια μπολικα,εγω σταματησα τον θηλασμο πριν 3,5 μηνες....καλα ηταν...και εμενα τωρα αρχισε να τρωει ποσοτητα,αλλα οσο θελει τι να κανω?και εβαλε 1+ κιλο σε 3 μηνες....καλα παει,ειναι ζωηρος δεν αρρωσταινει κι αυτο ειναι το σημαντικο,οταν πειναει τρωει οσο θελει αν και το γευμα του ειναι περιπου 220 στο μεσημεριανο και στα υπολοιπα 240γρ περιπου...καλα να ειναι μωρε και ολα καλα!το καθε παιδι ειναι ξεχωριστο,μιας φιλης μεχρι 2.5 ετων ετρωγε μονο αλεσμενα,αν εβρισκε κοματακι εφτυνε,τι να πεις?δεν πειραζουν αυτα....

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κορίτσια για τις απαντήσεις, να χαίρεστε τα παιδάκια σας και να είναι καλά.

Έχει αρκετά δοντάκια...Δεν είναι αυτό το πρόβλημα του μασήματος. Νομίζω είναι δικό μου το πρόβλημα ότι δεν μπορώ να "θυσιάσω" κάποια γέυματα προκειμένου να μάθει να τρώει. Για αυτό και ψάχνω τα αλλάξω το απογευματινό της μόνο..

Τοστάκι που δοκίμασα, δεν έδειξε κανένα ενδιαφέρον. Τις είχα πάρει και τα τριγωνάκια- τυράκια , να μασουλάει, πάλι κανένα ενδιαφέρον. Τις είχα φτιάξει αυγοφέτες - κανένα ενδιαφέρον και πάλι... Οπότε...ξαναγύρισα στην σίγουρη λύση να τρώει το μεσημεριανό της χωρίς το κρεατάκι (και μάλιστα τρώει αρκετα πάλι) ή σε κρέμες/γιαούρτι.

Ουσιαστικά ψάχνω ιδέες για απογευματινά γευματάκια μπας και καταφέρω να την πετύχω κάπου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

    Nobody has received reputation this week.

×
×
  • Δημιουργία νέου...