Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδιαίτερα παιδιά


Recommended Posts

Να το πω αλλιώς. Είναι διαφορετικό να πεις 'Γεια σας, το παιδί μου έχει παρανυχίτιδα (ζντουπ) και χρειάζεται κάποια υποστήριξη. Φαντάζομαι ότι μπορείτε να βρείτε πολύ υλικό και ίσως ήδη να έχετε, αλλά αν χρειαστείτε έχω μαζέψει αρκετές πληροφορίες που ίσως να σας βοηθήσουν". Κλαπ κλαπ κλαπ το κοινό χειροκροτάει όρθιο και επευφημεί. Την κέρδισες.

 

Αν πεις "Γεια σας, το παιδί μου έχει παρανυχίτδια, γιαυτό σας ετοίμασα δυο φακέλους με υλικό, επεξεργαστείτε τους το συντομότερο και θα σας εξετάσω" εεεεεεε (καλά εννοείται ότι δεν το λες έτσι, η απαίτηση όμως φαίνεται εύκολα....)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ρώτησες τη δασκάλα αν ήθελε; Αν είχε σκοπό να κάνει σκετσάκι; Δλδ αν αύριο μου φέρει μια μαμά ένα κείμενο σχετικό με το μάθημα μου, είμαι υποχρεωμένη να το κάνω στην τάξη; Το ότι μπορεί να μην της άρεσε το σκέφτηκες καθόλου;

 

To σκετσάκι της φάνηκε καταπληκτικό και ο λόγος που δεν έγινε είναι ότι δεν έγινε καθόλου γιορτή στην τάξη μας. Όταν της τα έδωσα μόνο που δεν πήδηξε απ τη χαρά της. Το θεατρικό με χιλιοπαρακάλεσε μάλιστα ΚΑΙ η θεατρολόγος να της επιτρέψω να το χρησιμοποιήσει του χρόνου.

Και εννοείται πως δεν απαίτησα από κανέναν τίποτα, δεν είναι του τύπου μου.

 

Στο θέμα μας, πιστεύω πως η πιθανότητα να ασχοληθεί κάποιος ειλικρινά με μια ειδική περίπτωση παιδιού , όχι να διαβάσει και να ξοδέψει χρόνο, να ασχοληθεί μέσα στην ροή της τάξης, είναι ελάχιστη.

Ταμπέλες βάζουν, και συζητάνε κιόλας, όχι πάντα χαμηλόφωνα.........

Μιρικι και πάλι τα σέβη μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ε, μπήκε η Άνοιξη, πλησιάζουν οι εγγραφές είπα να επαναφέρω το θέμα.

 

Μανούλες που τα παιδάκια σας έχουν δυσκολίες, δείτε αυτό http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/217648/pote-meionetai-o-arithmos-ton-mathhton-ana-tmhma.html

 

Ο νόμος (και ο προηγούμενος και αυτός που θα ψηφιστεί) δίνει τη δυνατόητα ΜΕΊΩΣΗΣ του αριθμού των παιδιών στο τμήμα του παιδιού σας, κάτι που είναι βοηθητικό για όλους (το δικό σας παιδί, τη δασκάλα του, τα άλλα παιδιά).

 

Επίσης ο νόμος σας δίνει το δικαίωμα παράλληλης στήριξης (δασκάλα μόνο για το παιδί σας μέσα στην συνήθη τάξη) και του τμήματος ένταξης (δασκάλα για ομάδα παιδιών με δυσκολίες που ασχολείται με το δικό σας συν μάξιμουμ 6 ακόμη παιδιά) μέσα και έξω από την συνήθη τάξη (επιπλέον δραστηριότητες π.χ. λόγου, έργου κλπ).

 

Σας παρακαλώ μελετήστε καλά τις δυνατότητες που σας δίνει το κράτος, να μπορέσουμε όλοι μαζί να κάνουμε ό,τι καλύτερο γίνεται.

 

Κάθε χρόνο (ναι και φέτος στο σχολείο μου), οι γονείς δεν αναζητούν την υποστήριξη που χρειάζεται το παιδί τους κι έτσι έχουμε τάξεις δυσλειτουργικές που δεν οφελούν κανέναν. Το επιχείρημα είναι "μη στιγματιστεί το παιδί", αλλά τελικά το παιδί στιγματίζεται χειρότερα και κανένα παιδί δεν προχωρά όπως θα μπορούσε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ε, μπήκε η Άνοιξη, πλησιάζουν οι εγγραφές είπα να επαναφέρω το θέμα.

 

Μανούλες που τα παιδάκια σας έχουν δυσκολίες, δείτε αυτό http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/217648/pote-meionetai-o-arithmos-ton-mathhton-ana-tmhma.html

 

Ο νόμος (και ο προηγούμενος και αυτός που θα ψηφιστεί) δίνει τη δυνατόητα ΜΕΊΩΣΗΣ του αριθμού των παιδιών στο τμήμα του παιδιού σας, κάτι που είναι βοηθητικό για όλους (το δικό σας παιδί, τη δασκάλα του, τα άλλα παιδιά).

 

Επίσης ο νόμος σας δίνει το δικαίωμα παράλληλης στήριξης (δασκάλα μόνο για το παιδί σας μέσα στην συνήθη τάξη) και του τμήματος ένταξης (δασκάλα για ομάδα παιδιών με δυσκολίες που ασχολείται με το δικό σας συν μάξιμουμ 6 ακόμη παιδιά) μέσα και έξω από την συνήθη τάξη (επιπλέον δραστηριότητες π.χ. λόγου, έργου κλπ).

 

Σας παρακαλώ μελετήστε καλά τις δυνατότητες που σας δίνει το κράτος, να μπορέσουμε όλοι μαζί να κάνουμε ό,τι καλύτερο γίνεται.

 

Κάθε χρόνο (ναι και φέτος στο σχολείο μου), οι γονείς δεν αναζητούν την υποστήριξη που χρειάζεται το παιδί τους κι έτσι έχουμε τάξεις δυσλειτουργικές που δεν οφελούν κανέναν. Το επιχείρημα είναι "μη στιγματιστεί το παιδί", αλλά τελικά το παιδί στιγματίζεται χειρότερα και κανένα παιδί δεν προχωρά όπως θα μπορούσε.

 

Να τονίσω οτι η παράλληλη στήριξη και το τμήμα ένταξης είναι μονο μετα απο πρόταση του ΚΕΔΔΥ.

Και η παράλληλη έχει και χρονικές προθεσμίες, μέχρι 20 Οκτωβρίου, για να ζητηθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε τι ηλικία προτείνετε να γινει αυτή η αξιολόγηση? Και για να χρησιμοποιηθεί στο σχολείο πρέπει να είναι από ΚΕΔΥ ή μπορεί να είναι και από δημόσιο νοσοκομείο?

 

Ρωτάω γιατί ο γιος μου (3χρ & 3μηνων) έχει διαγνωσθεί με αναπτυξιακή υστέρηση κάποιων μηνών, από αναπτυξιολόγο. Η δασκάλα του στον παιδικό παρατήρησε επίσης μια ανωριμότητα σε σχέση με τα συνομήλικα παιδάκια και μας πρότεινε να κλείσουμε ένα ρβ στο ΚΕΔΥ για να είμαστε καλυμένοι για το σχολείο.΄

Μήπως όμως είναι πολύ νωρίς? Ή να πάρω και απο εκει μια 2η γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην να δωσω συγχαρητηρια και στις δυο εκπαιδευτικους για την ενημερωση που παρεχουν αλλα και για την υψηλού επιπέδου ευαισθητοποίησή τους.

Εχω , όμως, την ακόλουθη απορία...υπάρχουν δάσκαλοι για παραλληλη στηριξη κτλ στις παρουσες συνθήκες? Και ρωτάω διότι ανιψιά μου φέτος στα μέσα της χρονιάς αναγκαστηκε να αποχωριστεί την δασκάλα της η οποια στάλθηκε να καλύψει κενα στην άλλη άκρη του νομου!! Να τονισω ότι η κοπέλα δεν οδηγει και είναι και μονομισθη στην οικογενεια αφου ο άντρας της είναι άνεργος. Η τάξη της ανιψιάς μου δόθηκε σε έναν δάσκαλο οποιος μεχρι πρότινος ήταν σε γραφείο λόγω σοβαρου κινητικου προβλήματος που αντιμετωπίζει...Οι γονεις διαμαρτυρηθηκαν διοτι τα παιδάκια αναγκάστηκαν να αλλάξουν δάσκαλο στην μέση της χρονιάς και επιπλέον ο άνθρωπος που στάλθηκε στην τάξη αν και φιλότιμος ταλάιπωρειται λόγω του προβλήματός του και απουσιάζει με αναρρωτικες... Η απάντηση της διεύθυνσης πρωτοβάθμιας εκπαιδευσης ήταν ότι δεν υπάρχουν χρήματα για επιπλέον διορισμούς...με αυτην την στενοτητα προσωπικου υπάρχει περιπτωση να γίνουν στην πράξη αυτά που προβλέπονται από το νόμο για μειωση αριθμου μαθητων , παραλληλη στηριξη κτλ????

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ηλικία προτείνετε να γινει αυτή η αξιολόγηση? Και για να χρησιμοποιηθεί στο σχολείο πρέπει να είναι από ΚΕΔΥ ή μπορεί να είναι και από δημόσιο νοσοκομείο?

 

Ρωτάω γιατί ο γιος μου (3χρ & 3μηνων) έχει διαγνωσθεί με αναπτυξιακή υστέρηση κάποιων μηνών, από αναπτυξιολόγο. Η δασκάλα του στον παιδικό παρατήρησε επίσης μια ανωριμότητα σε σχέση με τα συνομήλικα παιδάκια και μας πρότεινε να κλείσουμε ένα ρβ στο ΚΕΔΥ για να είμαστε καλυμένοι για το σχολείο.΄

Μήπως όμως είναι πολύ νωρίς? Ή να πάρω και απο εκει μια 2η γνώμη?

 

Πρέπει να είναι από ΚΕΔΔΥ. Το παιδί θα είναι προνήπιο του χρόνου οπότε κλείσε ρ/β για Σεπτέμβρη μεριά (ούτως ή άλλως δε νομίζω να σου δώσουν νωρίτερα). Αν στην περιοχή σας παίρνουν προνήπια τα νηπιαγωγεία καλό είναι να έχεις ενα χαρτί στα χέρια σας. Αν και για προνήπιο χλωμό το βλέπο να στέλνουν.

 

Argini δεν ξέρουμε καν αν θα υπάρχουν σχολεία του χρόνου. Παρόλα αυτά καλό είναι να έχουν γίνει οι κινήσεις και να ασκηθούν οι πιέσεις. Αν μη τι άλλο βοηθάει και στον όποιο προγραμματισμό. Άλλο να ξέρεις ότι θα χρειαστείς χ άτομα ή ότι πρέπει να ανοίξουν και χ τμήματα ένταξης και άλλο να τρέχεις Οκτώβρη μήνα.

 

Και κάτι ακόμη. Υπάρχει η παράλληλη στήριξη του κρατους, όμως κάποιοι γονείς επιλέγουν να βάλουν (με ειδική άδεια) δικό τους ατομο (επι πληρωμή ή εθελοντή). Υπάρχει δηλ και αυτή η δυνατότητα για όποιον μπορεί να ανταποκριθεί οικονομικά. Αν και ομολογώ ότι αυτά πρέπει να καλύπτονται από το κράτος. Είναι δικαίωμα των παιδιών και των σχολείων.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι από ΚΕΔΔΥ. Το παιδί θα είναι προνήπιο του χρόνου οπότε κλείσε ρ/β για Σεπτέμβρη μεριά (ούτως ή άλλως δε νομίζω να σου δώσουν νωρίτερα). Αν στην περιοχή σας παίρνουν προνήπια τα νηπιαγωγεία καλό είναι να έχεις ενα χαρτί στα χέρια σας. Αν και για προνήπιο χλωμό το βλέπο να στέλνουν.

 

Argini δεν ξέρουμε καν αν θα υπάρχουν σχολεία του χρόνου. Παρόλα αυτά καλό είναι να έχουν γίνει οι κινήσεις και να ασκηθούν οι πιέσεις. Αν μη τι άλλο βοηθάει και στον όποιο προγραμματισμό. Άλλο να ξέρεις ότι θα χρειαστείς χ άτομα ή ότι πρέπει να ανοίξουν και χ τμήματα ένταξης και άλλο να τρέχεις Οκτώβρη μήνα.

 

Και κάτι ακόμη. Υπάρχει η παράλληλη στήριξη του κρατους, όμως κάποιοι γονείς επιλέγουν να βάλουν (με ειδική άδεια) δικό τους ατομο (επι πληρωμή ή εθελοντή). Υπάρχει δηλ και αυτή η δυνατότητα για όποιον μπορεί να ανταποκριθεί οικονομικά. Αν και ομολογώ ότι αυτά πρέπει να καλύπτονται από το κράτος. Είναι δικαίωμα των παιδιών και των σχολείων.

 

Συμπληρωνω

 

Τα ΚΕΔΔΥ έχουν αρμοδιότητα απο 4 ετών και πάνω. Αν υπάρχει διάγνωση απο νοσοκομειο είναι πολύ βοηθητική, αν και όχι δεσμευτική. Αν υπάρχει διάσταση μεταξύ ιατροπαιδαγωγικου και ΚΕΔΔΥ, υπερισχύει το ΚΕΔΔΥ. Ο γονιός μπορεί να προσφύγει σε δευτεροβάθμια επιτροπή, της οποίας η απόφαση είναι οριστική. Στην ίδια επιτροπή μπορεί να προσφύγει ο γονιός αν για οποιονδήποτε λογο διαφωνεί με την ερισηγηση του ΚΕΔΔΥ.

 

Ιδιωτική παράλληλη στήριξη, στήριξη απο ειδικό βοηθό όπως λέγεται, μπορούν να έχουν μονο τα παιδιά με αυτισμό, και αυτό μονο αν έχει προταθεί απο το ΚΕΔΔΥ η παράλληλη στήριξη.

 

Φέτος, δόθηκαν σχεδόν όλες οι παράλληλες που ζητήθηκαν. Δόθηκαν, βέβαια, πολύ αργά οι τελευταίες..... Του χρονου, θα δειξει.....

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωνω

 

 

Ιδιωτική παράλληλη στήριξη, στήριξη απο ειδικό βοηθό όπως λέγεται, μπορούν να έχουν μονο τα παιδιά με αυτισμό, και αυτό μονο αν έχει προταθεί απο το ΚΕΔΔΥ η παράλληλη στήριξη.

 

 

Τα παιδιά με βαρηκοΐα δε δικαιούνται ιδιωτική παράλληλη στήριξη; Και αν η παράλληλη από το κράτος δεν έρθει, τι γίνονται τα παιδιά αυτά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις!

 

Ο μικρός θα πάει προνήπιο σε δυο χρονιές (είναι γεννημένος αρχές του 12) και κατά πάσα πιθανότητα στον παιδικό που πάει ήδη. Νήπιο θα πάει την χρονιά 17-18.

 

Απλά σκεφτόμουν ότι αν αφήσω την αξιολόγηση για αργότερα

α) μπορεί να έχει καλύψει την υστέρηση ή

β) μπορεί σε μεγαλύτερη ηλικία να διαγνωσθούν και κάποιες άλλες μαθησιακές δυσκολίες

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά με βαρηκοΐα δε δικαιούνται ιδιωτική παράλληλη στήριξη; Και αν η παράλληλη από το κράτος δεν έρθει, τι γίνονται τα παιδιά αυτά;

Αυτό είναι ένα πολύ καλό ερώτημα!!!!

 

Σύμφωνα με το νόμο (και την εγκύκλιο της ΠΣ ππου βγαίνει κάθε χρόνο και βασίζεται στο νόμο) μόνο ο αυτισμός διακιούται ιδιωτική ΠΣ. Αλλά και αυτό μόνο αν έχει προταθεί από το ΚΕΔΔΥ. δηλαδή λέει το ΚΕΔΔΥ για το Χ παιδί ότι οι δυσκολίες του οφείλονται στη ΔΑΔ* που έχει και κρίνεται ότι η ΠΣ θα το βοηθήσει. Γίνεται αίτηση από τους γονείς για ΠΣ πληρωμένη από το κράτος και μέχρι να έρθει μπορούν να προσλάβουν κάποιον ιδιώτη. Ή δεν κάνουν αίτηση οι γονείς για ΠΣ πληρωμένη από το κράτος και προσλαμβάνουν ιδιώτη.

 

Για να προσληφθεί ιδιώτης χρειάζεται να καταθέσει στο σχολείο ποινικό μητρώο και βιογραφικό, να εγκρίνει ο σύλλογος διδασκόντων την παρουσία του στο σχολείο και να δώσει και την έγκριση του ο προϊστάμενος α/βάθμιας ή β/βάθμιας αντίστοιχα.

 

*ΔΑΔ = Διάχυτη Αναπτυξαική Διαταραχή = Αυτισμός

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις!

 

Ο μικρός θα πάει προνήπιο σε δυο χρονιές (είναι γεννημένος αρχές του 12) και κατά πάσα πιθανότητα στον παιδικό που πάει ήδη. Νήπιο θα πάει την χρονιά 17-18.

 

Απλά σκεφτόμουν ότι αν αφήσω την αξιολόγηση για αργότερα

α) μπορεί να έχει καλύψει την υστέρηση ή

β) μπορεί σε μεγαλύτερη ηλικία να διαγνωσθούν και κάποιες άλλες μαθησιακές δυσκολίες

 

γνώμη μου είναι να γίνει η αξιολόγηση στα προνήπια (όχι πριν πάει προνήπια, αλλά μετά τα Χριστούγεννα ή προς το τέλος αν πάει σε παιδικό σταθμό) ώστε να του δοθεί στο νηπιαγωγείο η όποια βοήθεια χρειάζεται.

Το ότι θα γίνει μια αξιολόγηση, δεν σημαίνει ότι θα το ακολουθεί το παιδί για όλη τη σχολική του ζωή. Συνήθως, αφού γίνει μια πρώτη παρέμβαση τσο νηπιαγωγείο, ξαναβλέπουμε τα παιδιά σε 1 ή σε 2 χρόνια (ανάλογα με το αν αποφασιστεί από το σύμβουλο, τη σχολική μονάδα και το γονέα να γίνει επαναφοίτηση ή όχι) πριν την είσοδο τους στο δημοτικό και επανακαθορίζεται η εισήγηση του ΚΕΔΔΥ. Μετά τα ξαναβλέπουμε σίγουρα στο τέλος του δημοτικού ή και πιο μπροστά (συνήθως στο τέλος της Γ Δημοτικού) για να δούμε την πορεία του, να επανακαθορίσουμε τις ανάγκες του κλπ.

Αν, λοιπόν, ένα παιδί στα 3 έχει με χαρτί αναπτυξιολόγου μια ανωριμότητα, στα 5 παρά του, θα πρέπει να περάσει απο ΚΕΔΔΥ γιατί μπορεί να χρειάζεται ένα Τμήμα Ένταξης στο νηπιαγωγείο ή μπορεί να χρειάζεται παράλληλη στήριξη. Επίσης, αν έχει αργότερα μαθησιακά, θα πρέπει να ξαναπεράσει γιατί μπορεί να έχει κάποια δυσλεξία (αν η νοομοσύνη του είναι από μέση φυσιολογική και πάνω) ή γενικευμένες μαθησιακές (αν η νοημοσύνη του είναι χαμηλή ή οριακή) κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου είναι να γίνει η αξιολόγηση στα προνήπια (όχι πριν πάει προνήπια, αλλά μετά τα Χριστούγεννα ή προς το τέλος αν πάει σε παιδικό σταθμό) ώστε να του δοθεί στο νηπιαγωγείο η όποια βοήθεια χρειάζεται.

Το ότι θα γίνει μια αξιολόγηση, δεν σημαίνει ότι θα το ακολουθεί το παιδί για όλη τη σχολική του ζωή. Συνήθως, αφού γίνει μια πρώτη παρέμβαση τσο νηπιαγωγείο, ξαναβλέπουμε τα παιδιά σε 1 ή σε 2 χρόνια (ανάλογα με το αν αποφασιστεί από το σύμβουλο, τη σχολική μονάδα και το γονέα να γίνει επαναφοίτηση ή όχι) πριν την είσοδο τους στο δημοτικό και επανακαθορίζεται η εισήγηση του ΚΕΔΔΥ. Μετά τα ξαναβλέπουμε σίγουρα στο τέλος του δημοτικού ή και πιο μπροστά (συνήθως στο τέλος της Γ Δημοτικού) για να δούμε την πορεία του, να επανακαθορίσουμε τις ανάγκες του κλπ.

Αν, λοιπόν, ένα παιδί στα 3 έχει με χαρτί αναπτυξιολόγου μια ανωριμότητα, στα 5 παρά του, θα πρέπει να περάσει απο ΚΕΔΔΥ γιατί μπορεί να χρειάζεται ένα Τμήμα Ένταξης στο νηπιαγωγείο ή μπορεί να χρειάζεται παράλληλη στήριξη. Επίσης, αν έχει αργότερα μαθησιακά, θα πρέπει να ξαναπεράσει γιατί μπορεί να έχει κάποια δυσλεξία (αν η νοομοσύνη του είναι από μέση φυσιολογική και πάνω) ή γενικευμένες μαθησιακές (αν η νοημοσύνη του είναι χαμηλή ή οριακή) κλπ κλπ

 

Ευχαριστώ emmaki :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...