Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γυναικολόγοι στην Πάτρα


Recommended Posts

Κορίτσια, καλησπέρα. Ήθελα να σας ρωτήσω γέννησε καμια κοπέλα πρόσφατα με την Χσρά την Οικονόμου και γενικά τι εμπειρίες έχετε με αυτή τη γιατρό; Ευχαριστώ εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!

What greater thing is there for human souls than to feel that they are joined for life - to be with each other in silent unspeakable memories.

- George Eliot

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 197
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντως εγώ που έκανα μία επέμβαση με τη Χαρα την Οικονομου, εχω να πω ότι είναι αυτό που θέλω!! Γλυκιά και πολύ καλή στη δουλειά της!!Βέβαια θα ήθελα κι εγώ να ακούσω τι εντυπωση εχουν οσες την ξερουν.Πάντως εγώ με τη Μαυροματη δεν εδεσα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα! Πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ κι εγώ από την ανάγκη μου να βρω εναν καλό γυναικολόγο (άντρα ή γυναίκα) που να είναι στο Ολύμπιον ή στο Ιδιωτικό Μαιευτήριο...Είμαι στην 14 εβδομάδα και θέλω να βρω κάποιον που θα με παρακολουθεί στο εξής και θα μου εμπνέει εμπιστοσύνη! Ας μου απαντήσει όποια γνωρίζει κάποιον από προσωπική εμπειρία....Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ κι εγώ από την ανάγκη μου να βρω εναν καλό γυναικολόγο (άντρα ή γυναίκα) που να είναι στο Ολύμπιον ή στο Ιδιωτικό Μαιευτήριο...Είμαι στην 14 εβδομάδα και θέλω να βρω κάποιον που θα με παρακολουθεί στο εξής και θα μου εμπνέει εμπιστοσύνη! Ας μου απαντήσει όποια γνωρίζει κάποιον από προσωπική εμπειρία....Σας ευχαριστώ!

 

Σου έστειλα π.μ….

What greater thing is there for human souls than to feel that they are joined for life - to be with each other in silent unspeakable memories.

- George Eliot

Link to comment
Share on other sites

Σου έστειλα π.μ….

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση :P. Θα την έχω υπόψη μου...Η αλήθεια είναι οτι σε γυναίκα νιώθω πιο οικεία και ότι με καταλαβαίνει καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΛΙΓΟ...ΧΑΖΗ! ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ , ΚΟΛΛΑΩ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΩ... ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΩ ΦΥΣΙΚΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ; ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ (ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΙΑ ΙΔΙΩΤΗΣ) Ή ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ; ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΑΠΛΑ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΓΕΜΙΣΕ ΤΟ ΜΑΤΙ. ΤΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΛΙΓΟ "ΧΑΖΟΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ" ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΝΕΠΝΕΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ; ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Είμαι 7 εβδομάδων και ξεκίνησα λόγω μετακόμισης τώρα να με παρακολουθεί κάποιος γιατρός στην Πάτρα. Μπορείτε να μου πείτε αν ξέρετε κάτι?Προς το παρόν καλός μου φαίνεται αλλά αγχώνομαι λίγο.Το όνομά του είναι Αριστόδημος Ξενοφώντος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα μετακομίσαμε πριν ένα χρόνο στη Πάτρα και το μόνο γυναικολόγο που γνωρίζω είναι το Βέρρα,όμως για την κλινική που ξεγεννάει άκουσα τα χειρότερα! Το πρώτο μου ζουζούνι το γέννησα στην Αθήνα στο Μητέρα! Μου είπαν και για την Χαρά Οικονόμου...δεν ξέρω τι να κάνω! Μπορεί κάποια μανούλα με εμπειρία να με βοηθήσει? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Προχθες μια γνωστη μου μου ανεφερε με θετικα λογια την εμπειρεια της απο Ριο και γεννα πριν 6 μηνες.

Ξεκινησε την εγκυμοσυνη με παρακολουθηση σε ιδιωτη γυναικολογο και καπου στα μισα , πηγε στο Ριο στον γυναικολογο κ. Καπωνη.

Εμεινε ευχαριστημενη, γεννησε με καισαρικη με επισκληριδιο, την ειχαν σε δικλινο και εδωσε τον γιατρο κ στον αναισθησιολογο οτι της εκανε κεφι (απο τι καταλαβα, δεν της ειχαν ζητησει απο πριν κατι, πολυ σημαντικο αυτο).

Ο κ. Καπωνης παιρνει 45? ανα επίσκεψη στα απογευματινα ιατρεια του Ριου.

Αυτα εμαθα...........και αν με το καλο , χρειαστω κ εγω, θα κανω επαφη προς τα εκει γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι για ιδιωτικες κλινικες πια.

Link to comment
Share on other sites

Προχθες μια γνωστη μου μου ανεφερε με θετικα λογια την εμπειρεια της απο Ριο και γεννα πριν 6 μηνες.

Ξεκινησε την εγκυμοσυνη με παρακολουθηση σε ιδιωτη γυναικολογο και καπου στα μισα , πηγε στο Ριο στον γυναικολογο κ. Καπωνη.

Εμεινε ευχαριστημενη, γεννησε με καισαρικη με επισκληριδιο, την ειχαν σε δικλινο και εδωσε τον γιατρο κ στον αναισθησιολογο οτι της εκανε κεφι (απο τι καταλαβα, δεν της ειχαν ζητησει απο πριν κατι, πολυ σημαντικο αυτο).

Ο κ. Καπωνης παιρνει 45? ανα επίσκεψη στα απογευματινα ιατρεια του Ριου.

Αυτα εμαθα...........και αν με το καλο , χρειαστω κ εγω, θα κανω επαφη προς τα εκει γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι για ιδιωτικες κλινικες πια.

 

Νεραϊδες σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

Για την ωρα παω σε ιδιωτη γυναικολογο που συνεργαζεται με το Ολυμπιο και αμοιβη γιατρου και μαιευτηριο ειναι περιπου 3000 ευρω.

Δυστυχως θα στριμωχτουμε πολυ.

Πρωτη φορα ακουω για επισκληρηδιο στο νοσοκομειο. Πολυ ελπιδοφορο.

Θα το ψαξω.

Fvz8p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα σας ειμαι 2 μηνων εγγυος και δεν εχω βρει εναν καλο γιατρο στην πατρα εχετε να μου προτεινετε καποιον? μενω κατω απο το 409 και μου εχουν πει τον παπαδατο ειναι καλος αλλιως αμα υπαρχει καποιος στο ριο.... ασε που μου ειπαν να κανω την Α επιπεδου και δυσκολευομαι οικονομικα και μου εχουν πει οτι την κανουν και στο ριο... δεν γραφετε αυτη η εξεταση? σας παρακαλω ας μου πειτε γιατι εχω ανχωθει πολυ.....ευχαριστω:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγω εχω την Χαρα Οικονομου.Ειναι αψογη,πολυ καλη γιατρος,ηρεμη,ευγενικη,σε κανει να νιωθεις ανετα.Εγω γεννησα φυσιολογικα.Σαββατο.Διπλα ολα τα αλλα δωματια σε συγκεκριμενο γιατρο,μετοχο του Ολυμπιου, ολα προγραμματισμενες καισαρικες.Την πηρα τηλεφωνο,ηρθε αμεσως στο Ολυμπιο,ηταν μαζι μου ολη την ωρα στο δωματιο.Λεγαμε ανεκδοτα.Απο 9 το πρωι ως 2 που γεννησα ηταν διπλα μου σε μια καρεκλα στο κρεβατι μου.Εξαιρετικη.Και οταν εκανα επισκληριδιο,διπλα ηταν απο τον αναισθησιολογο και μετα που με εραψε εξαιρετικη

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακουσα και γαι το Γουδα.Εμενα η μικρη ειναι 5 ετων.Θα ηθελα και δευτερο παιδακι αλλα τιποτα ακομα.Θεωρω οτι ειναι αγχος και στεναχωρια για τι συνεβησαν πολλα.Ολες οι εξετασεις καλες ειναι.Ο Γουδας κανει κατι εξειδικευμενο δηλαδη?

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

βρήκα αρκετές πληροφορίες απ'όλες σας εδώ, ψάχνοντας για γυναικολόγο στην Πάτρα. Εχω μια κορη 6 ετών και τελευταία μας τριγυρίζει μια σκέψη για 2ο παιδάκι. Εδώ και αρκετά χρόνια με ταλαιπωρεί μια κολποτραχιλίτιδα, νιώθω πως είναι πλέον μόνιμο... Τα τεστ παπ μέχρι περυσι δεν εδειξαν κάτι κακό όμως με ανησυχεί η όλη κατάσταση καθώς το τελευταίο διάστημα τα συμπτωματα εχουν γίνει εντονα. Επιπλέον αν τελικά μπουμε σε διαδικασια απόκτησης αλλου παιδιου θα πρέπει να έχω ξεμπερδέψει με αυτό το θέμα. Η γιατρός που ειχα τόσα χρόνια και μαιευτηρας δεν κατάφερε να εστιασει στο πρόβλημα και να μου δωσει αποτελεσματικη θεραπε'ια. Ψάχνω οπότε - γυναίκα κυρίως - καλή γυναικολόγο-μαιευτηρα που να εχει εξειδικευση στις παθησεις του τραχήλου... Συγγνωμη για το μακρύ κείμενο... :)

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω οπότε - γυναίκα κυρίως - καλή γυναικολόγο-μαιευτηρα που να εχει εξειδικευση στις παθησεις του τραχήλου...

Κατ' αρχην σ' αυτό εισαι λάθος. Ξεπέρασε τις ιδιοτροπίες σου, γιατί αποκλείεις καλούς επιστημονες-γιατρούς μονο και μονο για ένα καπρίτσιο και ειναι κρίμα αφού εχεις και συγκεκριμένο ιατρικό θέμα να παλεψεις.

Κατα δευτερον, στην επαρχία δεν προκειται να βρεις γιατρό "με εξειδικευση" σ' αυτό που θες. Θα ψαξεις να βρεις εναν γιατρό που να ειναι καλός σαν γιατρός και επομένως θα ειναι καλός και στο ειδικό κομμάτι που σε απασχολεί.

Μια άλλη επιλογή ειναι να απευθυνθείς σε νοσοκομειακό γιατρό που συνηθως εχουν μεγαλύτερη εμπειρία και μπορούν να σε παραπέμψουν και σε άλλες ειδικότητες αν χρειαστεί.

Ευχομαι συντομα να αποκτησετε το δευτερο μωρό σας ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις άδικο σε αυτό skountoufla... Εχω συνηθίσει σε γυναίκα και μου φαίνεται κάπως... Σε νοσοκομειακό δεν θα ηθελα να παω όχι γιατί δεν εμπιστευομαι τους γιατρους αλλά επειδή θέλω να εχω συνεχή επαφή και συνεργασία στην πορεία, και στο θέμα πιθανής εγκυμοσύνης αργότερα. Εδώ στα νοσοκομεία γίνεται ο χαμός... μεγάλος χρόνος αναμονής, δεν υπάρχει το θάρρος να ενοχλήσεις τους γιατρους άλλες ωρες, και από διάφορες ιωσεις και ενδονοσοκομειακές λειμώξεις ένα σωρό. Θα προτιμούσα κάποιον εξωνοσοκομειακό γιατρό-μαιευτήρα... :roll:

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις άδικο σε αυτό skountoufla... Εχω συνηθίσει σε γυναίκα και μου φαίνεται κάπως...:

Μα γι'αυτο σου λεω οτι προκειται για μια ιδιοτροπια σου που πρεπει να την ξεπερασεις, για το δικο σου καλο. Στην Πατρα εγω προσωπικα εχω ακουστα μονο 3 γυναικες γυναικολογους (προφανως υπαρχουν περισσοτερες, αλλα απο τον δικο μου περιγυρο -οςο κι αν τον διευρυνω- δεν εχω ακουσει αλλα ονοματα). Και μαλιστα απο αυτες τις 3 η μια δεν εχει γενικα καλη φημη, αν και εχει πολλη πελατεια, η αλλη εχει τη φημη του "καισαρικακια" και η τριτη ειναι "ουτε κρυο ουτε ζεστη", επαναλαμβανω βεβαια οτι μιλαω για φημη.

Οπότε δεν περιοριζεις πολυ τη δεξαμενη των επιλογων σου, ειδικα αφου εχεις κι ενα επιπλεον θεματακι που θες να λυσεις:confused: ?

Οσο για τον νοσοκομειακο γιατρο, θα διαφωνησω.

Αν σε προβληματιζει η αναμονη και η προσοχη που θελεις να σου δειχνει, μπορεις να βρεις εναν νοσοκομειακο γιατρο που εχει και ιδιωτικο ιατρειο και να πηγαινεις εκει να σε βλεπει, με ραντεβου και χωρις αναμονη, ωραιοτατα. Και επειδη θα πληρωνεις και επισκεψη (οι τιμες τους, τουλαχιστον για 2 που εχω εγω υπ' οψιν μου, δεν ειναι πολυ πιο υψηλες απο απλους ιδιωτες γιατρους), θα σε βλεπει και θα σε προσεχει σαν πελατισσα. Και το οτι θα μπορει να σε παραπεμψει σε νοσοκομειακους γιατρους αλλων ειδικοτητων, δεν ειναι αμελητεο, γιατι ισως το θεμα σου να χρειαζεται εκτος απο γυναικολογο, αιματολογο, ενδοκρινολογο ή χειρουργο (δεν το λεω για κακο, για καλο το λεω, οτι μπορει να βρισκεται εκει η λυση/θεραπεια).

Με αυτο το σκεπτικο σου τα γραφω αυτα, γιατι η επαρχια γενικως εχει ενα θεματακι με την εξειδικευση (ολοι τα κανουν ολα και μολις γινεις λιγο "ονομα" αποκτας και τυφλη πελατεια, χωρις απαραιτητα να το αξιζεις), γι' αυτο ισως πρεπει να πονταρεις στην εμπειρια και το ουςιαςτικο κυρος...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα σε όλες σας!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς να μου πει εάν ο Περδικάρης είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού.

Επίσης το ίδιο θα ήθελα να μου πείτε και για τον Αντωνάκη στο Ρίο.

Ρωτάω διότι είμαι της άποψης ότι ο γυναικολόγος που είναι υπέρ του φυσιολογικού δεν σε βάζει για καισαρική όταν βγάζετε πχ Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες σας!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς να μου πει εάν ο Περδικάρης είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού.

Επίσης το ίδιο θα ήθελα να μου πείτε και για τον Αντωνάκη στο Ρίο.

Ρωτάω διότι είμαι της άποψης ότι ο γυναικολόγος που είναι υπέρ του φυσιολογικού δεν σε βάζει για καισαρική όταν βγάζετε πχ Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι..Καποια απαντηση για να καταληξω σε μαιευτηρα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Για τον Αντωνάκη μπορώ να σε ενημερώσω μόνο... Απο την δική μου εμπειρία, παρόλο που εγώ ζητούσα καισαρική γιατί φοβόμουν, ο ίδιος επέμενε για φυσιολογικό τοκετό και είχε δίκιο. Εύχομαι με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
καλησπέρα σε όλες σας!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς να μου πει εάν ο Περδικάρης είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού.

Επίσης το ίδιο θα ήθελα να μου πείτε και για τον Αντωνάκη στο Ρίο.

Ρωτάω διότι είμαι της άποψης ότι ο γυναικολόγος που είναι υπέρ του φυσιολογικού δεν σε βάζει για καισαρική όταν βγάζετε πχ Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι..Καποια απαντηση για να καταληξω σε μαιευτηρα?

 

μια γνωστη μου γέννησε εκει ξερω οτι ηταν διακοπές ο περδικάρης και επέστρεψε απο τις διακοπές για να έρθει στην γέννα και τελικά γέννησε φυσιολογικά. εγώ τώρα πάω σε έναν άλλο γιατρό τον Γεννάτο ο οποίος είναι πολύ καλός και συνεργάζεται και με το ιδιωτικό μαιευτήριο και με το ολύμπιο

.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...