Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μελι


rena

Recommended Posts

  • 7 months later...

Διαφημίσεις


Κι εμας η παιδίατρος μας είπε μετα το χρόνο μπορεί να τρώει τα πάντα εκτός απο μέλι, φράουλες και ξηρούς καρπούς. Μέλι μετά τα 3 για τον κίνδυνο της αλλαντίασης.

iVPup3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα! δυστηχως εγω με την υποθεση μελι αντιμετωπιζω σοβαρο προβλημα,ευτηχως οχι υγειας χωρις αυτο να σημαινει πως δεν ανησυχω κ δεν ψαχνομαι βεβαια!το προβλημα που μπορει να προκαλεσει το μελι στα βρεφη δεν το ηξερα ουτε το ειχα ακουσει ποτε κ εδω την πατησα. εχω ενα κοριτσακι 9 μηνων κ την επαθα σαν ημουν πρωταρα(εχω αλλα 2 παιδακια)της εβαλα μελι στην πιπιλα μια μερα για να την ηρεμησω διοτι μολις ειχαμε μετακομισει κ γινοταν ο χαμος στο σπιτι κ απο τοτε δεν ξαναπηρε την πιπιλα σκετη. μετα απο αυτην την γκαφα μου εμαθα κ τι μπορει να προκαλεσει το μελι. απο ιατρικης πλευρας το εψαξα κ δοξα το θεο η μικρη ειναι καλα αλλα απο πρακτικης πλευρας η κατασταση με το μελι δεν υποφερεται κολλανε τα παντα κ χωρις μελι στην πιπιλα δεν περναει ουτε 1 λεπτο. εχω προσπαθησει να της το κοψω αλλα δεν τα εχω καταφερει. εχετε καμια ιδεα κ εσεις καθε βοηθεια δεκτη!:(

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! δυστηχως εγω με την υποθεση μελι αντιμετωπιζω σοβαρο προβλημα,ευτηχως οχι υγειας χωρις αυτο να σημαινει πως δεν ανησυχω κ δεν ψαχνομαι βεβαια!το προβλημα που μπορει να προκαλεσει το μελι στα βρεφη δεν το ηξερα ουτε το ειχα ακουσει ποτε κ εδω την πατησα. εχω ενα κοριτσακι 9 μηνων κ την επαθα σαν ημουν πρωταρα(εχω αλλα 2 παιδακια)της εβαλα μελι στην πιπιλα μια μερα για να την ηρεμησω διοτι μολις ειχαμε μετακομισει κ γινοταν ο χαμος στο σπιτι κ απο τοτε δεν ξαναπηρε την πιπιλα σκετη. μετα απο αυτην την γκαφα μου εμαθα κ τι μπορει να προκαλεσει το μελι. απο ιατρικης πλευρας το εψαξα κ δοξα το θεο η μικρη ειναι καλα αλλα απο πρακτικης πλευρας η κατασταση με το μελι δεν υποφερεται κολλανε τα παντα κ χωρις μελι στην πιπιλα δεν περναει ουτε 1 λεπτο. εχω προσπαθησει να της το κοψω αλλα δεν τα εχω καταφερει. εχετε καμια ιδεα κ εσεις καθε βοηθεια δεκτη!:(

 

ωχου ... πως την πατησες ετσι γλυκια μου σε καταλαβαινω... πρεπει να της το κοψεις ομως, παρτην αγκαλια ξεγελασε την με κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρια μου το εχω δοκιμασει κ αυτο κ δεν καθεται. γενικα ειναι ζωηρη πολυ θα ελεγα δεν στεκεται πουθενα ουτε τα αλλα 2 τα μικρα που εχω δεν την ξεγελανε. ασε εχω απελπιστει σου λεω. δεν σου λεω για το ποσες φορες την ημερα της αλλαζω ρουχα αλλα 3 φορες την ημερα της αλλαζω σεντονια κ κουβερτες στην κουνια γιατι φτυνει την πιπιλα κ το λιγο μελι που μελι που μενει κολλαει τα παντα.κ δεν θελει αλλη γευση στην πιπιλα απελπισια. κοριτσια οσες διαβαζετε το μυνημα να θυμαστε ΠΟΤΕ ΜΕΛΙ ΣΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ!!!!!!!!μην την πατησετε απο ολες τις αποψεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλησπέρα! Λύστε μου σας παρακαλώ μια απορία γιατί θα σκάσω: Από πότε δίνουμε μέλι στα παιδιά? Όλο ξεχνάω να ρωτήσω τον παιδίατρο και δε θέλω να τον ενοχλήσω μόνο γι αυτό στο τηλέφωνο. Έχω διαβάσει το βιβλίο του Παπαβέντση για τη διατροφή, χίλια δύο πράγματα, αυτό το συγκεκριμένο δε θυμάμαι να το συναντάω πουθενά. Τίθεται θέμα αλλεργιών? Η αλήθεια είναι ότι η δικιά μας έχει δοκιμάσει γιατί είναι πολύ λιχούδα και σίγουρα κάποια λιχουδιά με μέλι θα έχει αρπάξει, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να της δίνω χωρίς τύψεις ή μόνο όταν τύχει και δεν μπορώ να το αποφύγω.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

νομίζω μετά τα 3, γενικά είναι στην λίστα με τις αλλεργίες απο όσο θυμάμαι. Καλό θα ήταν να μην της δίνεις μέχρι να ρωτήσεις τον παιδίατρο και να ενημερώσεις και εμάς ..... χιχιχιχ

Link to comment
Share on other sites

χμμμ απ ό,τι κατάλαβα τελικά η απάντηση δεν είναι τόσο απλή. και χτες το βράδυ ξαναξεφύλλιζα το βιβλίο του Παπαβέντση, καμία ιδιαίτερη αναφορά.

έχω μπερδευτεί πολύ πάντως. Γενικά θεωρείται καλή τροφή (με μέτρο) το μέλι, έτσι δεν είναι? Εννοώ, ακόμα και να μας πει ότι μπορεί να φάει, το θέμα είναι να το επιδιώκω να φάει ή δεν πειράζει κι αν φάει λίγο πού και πού? Μη σας κουράζω άλλο, όταν δω με το καλό τον παιδίατρο για το νεογέννητο θα ρωτήσω (αν το θυμηθώ) και θα ενημερώσω. Συγγνώμη και από τους admin που υπήρχε ήδη το θέμα, δεν το έβρισκα χτες πουθενά!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο τον παιδιατρο νομιζω και εγω. εγω δεν ειχα δωσει. μετα το χρονο και διαβαζοντας εδω απο το φορουμ, οταν ηταν ηδη 17 μηνων του εβαλα συσκευασμενο μελι στο βραστο χαμομηλι μια φορα (οποτε και το μελι ψηθηκε). τωρα πριν ενα μηνα λεγοντας μου η παιδιταρος ρτροφες για τη δυσκοιλιοτητα ειπε κι το μελι. ρωταω "μπορω να δωσω και μελι;" και λεει "βεβαιως". καλα, δεν χρειαζεται να δινεις και καθε μερα μελι. αμα χρειαστει μια στο τοσο δωσε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ίσα ίσα που το επεξεργασμένο μέλι θεωρείται λιγότερο ασφαλές. Το πρόβλημα προκύπτει από τη θέρμανση του μελιού κατά την επεξεργασία του.

 

τι εννοεις; εγω μιλουσα για την αλλαντιαση. εφοσον το μελι ψηνεται, δεν σκοτωνεται το επιφοβο κλωστηριο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...