Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πως κανω βρωμη με μπανανα και κανελα?


Recommended Posts

τι αναλογιες θελω για να κανω βρωμη με μπανανα και κανελα για τη 13 μηνων μικρη?

επισης συνταγη για γλυκια κολοκυθοπιτα με μελι για να τρωει?

επισης καποια συνταγη με χαρουπαλευρο?

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπάρχει ένα θέμα που λέγεται οδηγίες χρήσης βιολογικών προϊόντων. Εκεί θα βρεις πολλάααα τέτοια. Για τη βρώμη πάντως εγώ μουλιάζω δύο κουταλιές της σούπας βρώμη από το πρωί και το απόγευμα τη βράζω σε ένα φλιτζάνι του τσαγιού νερό (με το μάτι τώρα συν πλην θα υπολογίσεις) μέχρι να γίνει χυλός. Βάζω λίγο λάδι καρύδας και περιχύνω μια μπανάνα σε κομματάκια στο μπωλ και βουαλά.

 

Το χαρουπάλευρο το βάζω είτε σαν κακάο σε γάλα βρώμης (φραπέ που λέει κι ο μικρός) είτε στο ταχινόμελο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για τη βρώμη πάντως εγώ μουλιάζω δύο κουταλιές της σούπας βρώμη από το πρωί και το απόγευμα τη βράζω σε ένα φλιτζάνι του τσαγιού νερό (με το μάτι τώρα συν πλην θα υπολογίσεις) μέχρι να γίνει χυλός.

 

Την βρώμη πρέπει να την μουλιάζουμε ? Δεν το ήξερα

Εγώ βάζω περίπου 160 Ml νερό και 2 κουταλιές της σουπας βρώμη . Βράζει στο μπρίκι και όταν γίνει χυλός την βγάζω .

Μέχρι πριν λίγο καιρό έβαζα την βρώμη στο μπλέντερ μαζί με μια μπανάνα και γινόταν μια χαρα κρεμούλα .

Τωρα που δεν του αλέθω και την βρώμη - μεγάλωσε - προσθέτω λίγη κανέλα για να πάρει άρωμα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι επικινδυνη η μπανανα να την ?ΕΝΟς ΓΝΩΣΤΟΥ ΠΝΙΓΗΚΕ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΗΣΕ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ.εΝΩ ΤΡΩει κομματακια φαγητο μονο μπανανα δε της εχω δωσει.Επομενως αν το κανω στο μουλτι ριχνω το χυλο και τη μπανανα και λιγη κανελα μετα?

ταχινομελο δηλαδη πως τρωει?με τι δηλαδη συνοδευεται?και το χαρουπαλευρο δεν καταλαβα

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι επικινδυνη η μπανανα να την ?ΕΝΟς ΓΝΩΣΤΟΥ ΠΝΙΓΗΚΕ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΗΣΕ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ.εΝΩ ΤΡΩει κομματακια φαγητο μονο μπανανα δε της εχω δωσει.Επομενως αν το κανω στο μουλτι ριχνω το χυλο και τη μπανανα και λιγη κανελα μετα?

ταχινομελο δηλαδη πως τρωει?με τι δηλαδη συνοδευεται?και το χαρουπαλευρο δεν καταλαβα

Οχι,γιατι να ειναι επικινδυνη η μπανανα;;;αν θες μπορεις να την πατησεις με το πηρουνακι και να την βαλεις μεσα,,,,εγω εχω κανει βρωμη με ολα σχεδον τα φρουτα και την τρωει με πολυ ευχαριστηση ο μικρος.....βαζω γαλα με το ματι δεν εχω μετρησει ποτε ποσοτητες μετα βαζω 2 κουταλιες βρωμη μεχρι να βρασει και να γινει χυλος...μετα βαζεις την μπανανα η οποιο αλλο φρουτο θες και το δινεις....εγω βαζω και μια κουταλια βουτυρακι οταν δεν βαζω φρουτο και γινεται πολυ νοστιμο και χορταστικο....παντως ειναι και πολυ θρεπτικη η βρωμη....εμας μας εσωσε απο δυσκιλοιοτητες,,,ελπιζω να την φαει η μικρη σου
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την εφαγε σε μπισκοτα με βρωμη,μελι και μηλα του παρλιαρου

τα φρουτα οταν βγαλω το χυλο?γαλα φρεσκο ε?

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

την εφαγε σε μπισκοτα με βρωμη,μελι και μηλα του παρλιαρου

τα φρουτα οταν βγαλω το χυλο?γαλα φρεσκο ε?

Εγω τα βαζω μετα στον χυλο....να μην βρασουν μαζι....αν θελεις μπορεις να βαλεις και μπισκοτα μεσα στη βρωμη
Link to comment
Share on other sites

αφού βράσει το νερό το βάζω στο πιατάκι,προσθέτω τη βρώμη και μετά τη μπανάνα. Δεν τα βάζω όλα μαζι στο μάτι. πατάω τη μπανάνα με πιρουνι, ανακατεύω κ είναι έτοιμο. ίσως βάλω κανα 2 κουταλιες γαλα-σκονη. κ εγώ με το μάτι τα κάνω. πήζει σχετικα γρηγορα κ έτσι οπως το κάνω. ώσπου να κρυώσει δηλ το νερό είναι έτοιμο κ ο μπομπιρας την καταβριχθίζει!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...