Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι πρεπει να εχουμε για να κανουμε υιοθεσια...


Recommended Posts

καλησπερα...θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε,με τι κριτηρια δινουν παιδια σε αναδοχες οικογενειες....εχω ακουσει κατα καιρους π.χ πρεπει να εχεις δικο σου σπιτι,να βρισκεσαι καλα οικονομικα και αλλα...και ποσα χρονια περιπου απετουνται για την ολοκηρωση τους...μηπως καποια απο εσας γνωριζει συγκεκριμενα;;;; ευχαριστω :)

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν νομίζω ότι μπορώ να σε βοηθήσω με σωστές πληροφορίες, ένα φιλικό ζευγάρι των γονιών μου παλιότερα είχε υιοθετήσει ένα κοριτσάκι και ξέρω ΄το έχει μια διαδικασία αρκετα γραφειοκρατική. Σίγουρα το οικονομικό παίζει ρόλο, καθώς και οι ψυχολογία των γονέων, περνάτε και οι δυο απο αρκετές επισκέψεις προτού εκριθεί κάτι τέτοιο. Δεν θέλω να σε απογοητέυσω, Αξίζει τον κόπο !!!!!!!!!!!!! Σου έυχομαι τα καλύτερα !!!! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
καλησπερα...θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε,με τι κριτηρια δινουν παιδια σε αναδοχες οικογενειες....εχω ακουσει κατα καιρους π.χ πρεπει να εχεις δικο σου σπιτι,να βρισκεσαι καλα οικονομικα και αλλα...και ποσα χρονια περιπου απετουνται για την ολοκηρωση τους...μηπως καποια απο εσας γνωριζει συγκεκριμενα;;;; ευχαριστω :)

 

καλημερα κι απο μενα,

ειμαστε εδω κι εναμισυ χρονο στη διαδικασια υιοθεσιας απο ιδρυμα. στην Αθηνα, στο Μητερα κανουν πολυ τακτικα ομαδικα ραντεβου για ανημερωση των ενδιαφεροντων. μπορεις να απευθυνθεις στο ιδρυμα (Λ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ 65

ΙΛΙΟΝ ΑΘΗΝΑ, 2132015700) για περισσοτερες πληροφοριες.

 

δεν εχουμε δικο μας σπιτι ουτε ειμαστε πλουσιοι. ειμαστε ενα ζευγαρι παντρεμενοι εδω και 5 χρονια και ειμαστε μαζι προ γαμου αλλα 7. υπαρχει σταθεροτητα, οικονομικη και συναισθηματικη και πολλα αποθεματα αγαπης. δε μας ζητησαν να εχουμε διδακορικα και πτυχια.

αυτο που μας ειπαν οτι κυριως κοιταζουν σε ενα ζευγαρι ειναι να μπορει να προσφερει στο παιδακι οτι μπορει να προσφερει μια μεση οικογενεια, στεγη περιθαλψη, μορφωση και κυριως αγαπη

 

αν ενδιαφερεσαι για αναδοχη, βοηθαει πολυ να υπαρχει παιδακι στην οικογενεια, αν και δεν ειναι αποκλειστικο κριτηριο. ο χρονος που απαιτειται για να ολοκληρωθουν οι διαδικασιες ποικιλλει αναλογα με το ζευγαρι. ενας μεσος ορος αναμονης ειναι περιπου 5 χρονια, αλλα γνωριζω περιπτωσεις που εκαναν 1, 2 χρονια και αλλες που πηρε 8 χρονια. κυριως εξαρταται απο τα κριτηρια που θετει το ζευγαρι, τον αριθμο των αιτησεων με τα ιδια κριτηρια και τα παιδια που υπαρχουν στο ιδρυμα διαθεσιμα για υιοθεσια ή αναδοχη.

 

ευχομαι καλη δυναμη και συντομα με ενα πιτσιρικακι στην αγκαλια σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Θα θελα να με πληροφορήσει καποιος-α που ξερει αν είναι εφικτό να υιοθετησει μια κυρία 45 ετων άγαμη χωρις συντροφο ένα παιδακι από 2 χρονων και πανω. Δινουν παιδακια σε τέτοιες περιπτώσεις; Που πρέπει να απευθυνθεί; Ποσο καιρό κανει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Θα θελα να με πληροφορήσει καποιος-α που ξερει αν είναι εφικτό να υιοθετησει μια κυρία 45 ετων άγαμη χωρις συντροφο ένα παιδακι από 2 χρονων και πανω. Δινουν παιδακια σε τέτοιες περιπτώσεις; Που πρέπει να απευθυνθεί; Ποσο καιρό κανει;

 

καλημερα. μια χαρα εφικτο ειναι, απλα ειναι πολυ δυσκολο αν διαλεξεις τη διαδικασια μεσω ιδρυματων.

οι αιτησεις ειναι παρα πολλες και η φιλοσοφια ειναι τα παιδακια να πηγαινουν σε οικογενειες με 2 γονεις. υπαρχουν ομως περιπτωσεις-εξαιρεσεις.

ισως θα ηταν καλο να εψαχνες κ την εκδοχη μακροχρονιας αναδοχης. εκει τα πραγματα ειναι αρκετα διαφορετικα απο πολλες αποψεις.

εκτος απο υιοθεσια μεσω ιδρυματων, υπαρχει και η ιδιωτικη υιοθεσια. εδω θα πρεπει να προσεξεις παρα πολυ γιατι το οριο μεταξυ νομιμης και παρανομης υιοθεσιας ειναι για τους περισσοτερους δυσδιακριτο...καλυτερα να απευθυνθεις στο τμημα κοινωνικης προνοιας της περιφερειας σου για περισσοτερες πληροφοριες.

ιντερνετικα αυτο που μπορεις να βρεις ευκολα ειναι η ισχυουσα νομοθεσια. τα κριτηρια και τη διαδικασια, επειδη ποικιλλουν, θα πρεπει να απευθυνθεις στα κατα τοπους ιδρυματα για να διαφωτιστεις, Θεσσαλονικη και Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...