Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδί 3 ετών και υποχρεώσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα. Ο γιος μου ο μεγάλος είναι 3μιση περίπου ετών. Θα ήθελα τη γνώμη σας αλλά και τις εμπειρίες σας ως προς τις υποχρεώσεις ΄του παιδιου μέσα στο σπίτι . Απο ποια ηλικία μπορουμε να βάζουμε το παιδί να εκπληρώνει κάποιες μικρές υποχρεώσεις όπως να μαζέψει τα παιχνίδια του ή τα ρουχα του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


απο μικρη ηλικία και απο τα 2 μπορείς.....κανόνας πάντα έλα να μαζέψουμε μαζι τα παιχνίδια και τα ρουχα σου.........δωσε του ρολους.....αρέσει στα παιδιά και δεν τους φαινέται και επιβλητικο......

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι δεν θέλει άγχος...όταν είναι έτοιμο το παιδί

Εγώ μέχρι τα 22-23 που έφυγα από το πατρικό μου, δεν έκανα απολύτως τίποτα...

Αφού πήγα στο δικό μου σπίτι και μετά μια χαρά νοικοκυρά έγινα:cool:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μαθαίνουν απο μικρά τις υποχρεώσεις τους, δηλαδή να μαζέυουν τα παιχνίδια τους. το πιάτο τους...

Απο τη στιγμή που αρχίζουν να αντιλαμβάνονται γύρω τους, πρέπει να συμμορφώνονται σε κάποιες συμπεριφορές!

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε Ντάλια όχι και μέχρι τα 22 να τεμπελιάζουν!χεχε..ελεος!Θέλω λιγη βοηθεια κι εγώ!:))

Φενάκι το θέμα είναι πως με 2 παιδιά χάνω πολύ συχνά την μπάλα στην τακτοποιηση του σπιτιου και εκτός αυτου δε θα πάει να το κάνει..ή θα το μισοκάνει..ή θα πρέπει να το πω χιλιες φορές για να το κάνει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω, εγω δεν την βαζω επιτιδες να κανει πραγματα. Απλα εκει που κανω δουλειες της λεω 'πετα αυτο στα σκουπιδια ΑΝ μπορεις, ευχαριστω' ή 'μπορεις να μαζεψεις το σκουπιδι απο το πατωμα? ευχαριστω' ........οι ΜΟΝΕΣ φορες που επιμενω να μαζεψει κατι ειναι αν το πεταξει η ιδια. Και παντα της λεω 'εσυ το πεταξες, μαζεψε το σε παρακαλω'. Αλλιως παιχνιδια, κρεββατια, πιατα και λοιπα τα μαζευω εγω. Αν και παντα δειχνει ενδιαφερον να βοηθησει. Ισως ακριβως επειδη δεν πιεζω και το λεω με ευγενια παντα...Σιγα σιγα καθως μεγαλωνει και θα εχει μεγαλυτερη φυσικη δυναμη θα ζητω περισσοτερα. Αλλα προς στιγμην μου φτανει να με ακουει οταν της λεω πηγαινε τα παπουτσια σου στην θεση τους παρακαλω, ή μαζεψε το χαρτι που πεταξες.

 

ΥΓ: Επισης η ευγενια πιστευω ειναι πολυ σημαντικη. Να μαθαινουν τα παιδια στην ευγενια και οχι στο πρεπει και στην πιεση. Η μικρη σημερα μου ζητησε τοστ ως εξης 'μαμα μπορεις να μου φτιαξεις ενα τοστ παρακαλω?'.......και ειναι μονο 2.5....;)

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικος μου ειναι περιπου 3,5 τωρα. Προς το παρον τον μαθαινω οταν βγαζει τα ρουχα να τα ακουμπαει στη καρεκλα και οχι να τα πεταει,το ιδιο και τα παπουτσια,να μαζευει τα παιχνιδια του πριν πεσει για υπνο,να εχει το νου να εχουν τα σκυλια παντα νερο κ φαγητο (να μου το λεει δηλαδη αν δεν εχουν).

Αμα περνει κατι απο καποιο ντουλαπι να το κλεινει κ να μην το αφηνει ανοιχτο.

Το πιατο κλπ οχι δεν του λεω να το σηκωνει αυτος απ το τραπεζι.

Και επισης, πολλες φορες που βαριεμαι να σηκωθω να παω να φερω κατι, του το ζηταω να μου το φερει αυτος πχ το τηλεφωνο, κανα βιβλιο κλπ. Ααααχ ποσο ωραια νιωθω εκεινες τις στιγμες...:rolleyes::twisted:

Παντως αν το λες με ευγενεια κ ηρεμα, παντα πιανει. Στο σπιτι μας εχουμε γινει αγγλοι λορδοι...ενα αυχαριστω και ενα παρακαλω κρεμεται απ τα χειλια μας...;)

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε Ντάλια όχι και μέχρι τα 22 να τεμπελιάζουν!χεχε..ελεος!Θέλω λιγη βοηθεια κι εγώ!:))

...

 

δούλευα άπειρες ώρες;)

άπλα άποψη μου είναι ότι δεν χρειάζεται άγχος και το κάθε παιδί είναι "μοναδικό" και με τους δικούς του χρόνους

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε Ντάλια όχι και μέχρι τα 22 να τεμπελιάζουν!χεχε..ελεος!Θέλω λιγη βοηθεια κι εγώ!:))

Φενάκι το θέμα είναι πως με 2 παιδιά χάνω πολύ συχνά την μπάλα στην τακτοποιηση του σπιτιου και εκτός αυτου δε θα πάει να το κάνει..ή θα το μισοκάνει..ή θα πρέπει να το πω χιλιες φορές για να το κάνει...

 

δεν θα του πεις....σηκω να μαζεψεις τα παιχνιδια σου....δανειζομαι τυχαια ένα ονομα....τασούλη μου.....εσυ τώρα που έγινε μεγάλο παιδι και σε βλέπει και το μωρό μας και σε θαυμάζει θέλεις τωρα που τελειωσες το παιχνίδι σου να τα μαζεψουμε μαζι......?άλλο....πεσ του έλα να παιξουμε ένα παιχνιδι......μαζι.....πεστου εκεινος θα ειναι ο μάστορας πχ και εσυ ο βοηθός.....και για να μαστορεψει πρεπει να μαζεψουμε τα πραγματα γιατι αλλιώς θα πεσουμε πανω τους.....και τσουπ......σιγα σιγα και διασκεδαστικά μαζευεις τα παντα.....

όταν μαγειρευεις πεσ του να ερχεται να σου δινει κάποια πράγματα και καλά γιατι χρειάζεσαι βοήθεια άστα στον πάγκο....και σιγα σιγα θα γινει συνηθεια......σε΄μένα δουλευει και η κορη μου ειναι 3 ετων και 3 μηνων...αλλά βεβαια τα κορίτσια ειναι αλλιώς....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω, εγω δεν την βαζω επιτιδες να κανει πραγματα. Απλα εκει που κανω δουλειες της λεω 'πετα αυτο στα σκουπιδια ΑΝ μπορεις, ευχαριστω' ή 'μπορεις να μαζεψεις το σκουπιδι απο το πατωμα? ευχαριστω' ........οι ΜΟΝΕΣ φορες που επιμενω να μαζεψει κατι ειναι αν το πεταξει η ιδια. Και παντα της λεω 'εσυ το πεταξες, μαζεψε το σε παρακαλω'. Αλλιως παιχνιδια, κρεββατια, πιατα και λοιπα τα μαζευω εγω. Αν και παντα δειχνει ενδιαφερον να βοηθησει. Ισως ακριβως επειδη δεν πιεζω και το λεω με ευγενια παντα...Σιγα σιγα καθως μεγαλωνει και θα εχει μεγαλυτερη φυσικη δυναμη θα ζητω περισσοτερα. Αλλα προς στιγμην μου φτανει να με ακουει οταν της λεω πηγαινε τα παπουτσια σου στην θεση τους παρακαλω, ή μαζεψε το χαρτι που πεταξες.

 

ΥΓ: Επισης η ευγενια πιστευω ειναι πολυ σημαντικη. Να μαθαινουν τα παιδια στην ευγενια και οχι στο πρεπει και στην πιεση. Η μικρη σημερα μου ζητησε τοστ ως εξης 'μαμα μπορεις να μου φτιαξεις ενα τοστ παρακαλω?'.......και ειναι μονο 2.5....;)

 

νομίζω ότι μιλάς για μας.... και μένα ο γιός μου το χρησιμοποιεί πολύ το σε παρακαλώ και το κοιτάζουν σαν εξωγηινάκι...:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω, εγω δεν την βαζω επιτιδες να κανει πραγματα. Απλα εκει που κανω δουλειες της λεω 'πετα αυτο στα σκουπιδια ΑΝ μπορεις, ευχαριστω' ή 'μπορεις να μαζεψεις το σκουπιδι απο το πατωμα? ευχαριστω' ........οι ΜΟΝΕΣ φορες που επιμενω να μαζεψει κατι ειναι αν το πεταξει η ιδια. Και παντα της λεω 'εσυ το πεταξες, μαζεψε το σε παρακαλω'. Αλλιως παιχνιδια, κρεββατια, πιατα και λοιπα τα μαζευω εγω. Αν και παντα δειχνει ενδιαφερον να βοηθησει. Ισως ακριβως επειδη δεν πιεζω και το λεω με ευγενια παντα...Σιγα σιγα καθως μεγαλωνει και θα εχει μεγαλυτερη φυσικη δυναμη θα ζητω περισσοτερα. Αλλα προς στιγμην μου φτανει να με ακουει οταν της λεω πηγαινε τα παπουτσια σου στην θεση τους παρακαλω, ή μαζεψε το χαρτι που πεταξες.

 

ΥΓ: Επισης η ευγενια πιστευω ειναι πολυ σημαντικη. Να μαθαινουν τα παιδια στην ευγενια και οχι στο πρεπει και στην πιεση. Η μικρη σημερα μου ζητησε τοστ ως εξης 'μαμα μπορεις να μου φτιαξεις ενα τοστ παρακαλω?'.......και ειναι μονο 2.5....;)

 

πέρα απο την ευγένια αγαπη μου.....έχεις κόρη.....εισαι το προτυπο της.....εγω την βάζω πανω σε μια καρεκλα για να φτάνει στον πάγκο οταν φτιάχνω κεφτεδακια καμια ζυμη....κανενα μπιφτεκι......τα κάνει χάλια βεβαια αλλά δεν με πρηζει....επίσης της αρεσει να απλωνουμε ρουχα......κάθεται παντα διπλα μου όταν δουλευω στο pc....και το κορυφαιο ειναι όταν σιδερώνω που κάθεται παραδιπλα περνει ένα πλαστικο σαν σανιδα το βάζει πάνω σε 2 πλαστικά ποτηρακια απο τα κοθζινικά της....ανοιγει το συρταρι με τα παλιά πανιά που έχω για καθάρισμα και έχει και ένα παιχνιδι σαν καφετιερα γαλλικου που κάνει θορυβο δηθεν πως βγαζει ατμο....και μου λεει....μαμα εγω σιδερωνω τα ρουχα σου και εσυ τα δικά μου....ειδες....?

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι μιλάς για μας.... και μένα ο γιός μου το χρησιμοποιεί πολύ το σε παρακαλώ και το κοιτάζουν σαν εξωγηινάκι...:lol:

 

είναι όπως το μάθεις το παιδι και εμεις της το μάθαμε απο μικρη αν το λες το μαθαινει και το παιδι αν και το άκουγε και στο σχολειο....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

πέρα απο την ευγένια αγαπη μου.....έχεις κόρη.....εισαι το προτυπο της.....εγω την βάζω πανω σε μια καρεκλα για να φτάνει στον πάγκο οταν φτιάχνω κεφτεδακια καμια ζυμη....κανενα μπιφτεκι......τα κάνει χάλια βεβαια αλλά δεν με πρηζει....επίσης της αρεσει να απλωνουμε ρουχα......κάθεται παντα διπλα μου όταν δουλευω στο pc....και το κορυφαιο ειναι όταν σιδερώνω που κάθεται παραδιπλα περνει ένα πλαστικο σαν σανιδα το βάζει πάνω σε 2 πλαστικά ποτηρακια απο τα κοθζινικά της....ανοιγει το συρταρι με τα παλιά πανιά που έχω για καθάρισμα και έχει και ένα παιχνιδι σαν καφετιερα γαλλικου που κάνει θορυβο δηθεν πως βγαζει ατμο....και μου λεει....μαμα εγω σιδερωνω τα ρουχα σου και εσυ τα δικά μου....ειδες....?

 

έλα ρε φενάκι μην με φρικάρεις...αυτα τα κάνει και ο γιός μου... εγώ χαιρόμουνα...πρεπει να ανυσηχω επειδή είναι αγόρι?:(

Link to comment
Share on other sites

έλα ρε φενάκι μην με φρικάρεις...αυτα τα κάνει και ο γιός μου... εγώ χαιρόμουνα...πρεπει να ανυσηχω επειδή είναι αγόρι?:(

 

οχι....ειπα κάτι τέτοιο....? μάλλον παρεξηγησες.....αναλογα με το ποιος ειναι το προτυπο........για τον γιο σου εισαι εσυ.....για την κόρη μου ειμαι εγω για αλλο παιδι μπορει να ειναι ο μπαμπάς του......τα 2 αγόρια του αδερφού μου πχ.....ο ένας 5 ετων και ο άλλος 3 ετων ποτε δεν ασχοληθηκαν με το να μιμηθούν την μαμα τους....πάντα κάνουν πως μαστορευουν παιζουν με αεροπλά και στρατιωτακια.....τους αρεσει να παιζουν αυτα τα παιχνιδια...... η ανηψιά μου 16 μηνών κανει και αυτη ότι και έκανε και η κορη μου...στον γιο σου αρέσουν άλλα παιχνιδια....δεν κατάλαβα γιατι προσβλήθηκες...?

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

καλε δεν προσβλήθηκα...

 

απλά αναρωτιέμαι επειδή εμένα κάνει και τα δύο...και μαστορεύει και τρελλαινεται με αυτοκινητα αλλα του αρέσουν και τα ζυμάρια, να πλένει λαχανικά, να σκουπίζει και να σφουγγαρίζει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πιστεύω ότι δεν θέλει άγχος...όταν είναι έτοιμο το παιδί

 

Εγώ μέχρι τα 22-23 που έφυγα από το πατρικό μου, δεν έκανα απολύτως τίποτα...

Αφού πήγα στο δικό μου σπίτι και μετά μια χαρά νοικοκυρά έγινα:cool:

 

Κι εγω καλομαθημενο ημουνα. Η 1η δε αποπειρα μου να μαγειρεψω στα 25 μου στεφτηκε με απολυτη αποτυχια (οι μπριζολες γινονται πιο ευκολα εξω ρε σεις :lol:) . Γενικα δεν ειχα στρωσει καν το κρεβατι μου πριν φυγω απο το σπιτακι μου (αχ.... ωραια χρονια :lol:)

 

Καλησπέρα. Ο γιος μου ο μεγάλος είναι 3μιση περίπου ετών. Θα ήθελα τη γνώμη σας αλλά και τις εμπειρίες σας ως προς τις υποχρεώσεις ΄του παιδιου μέσα στο σπίτι . Απο ποια ηλικία μπορουμε να βάζουμε το παιδί να εκπληρώνει κάποιες μικρές υποχρεώσεις όπως να μαζέψει τα παιχνίδια του ή τα ρουχα του.

Στα παιδια μου τωρα (κατσε καλα 3 αντρες σε ενα σπιτι δεν ειναι να χαλαρωνω τα λουρια :lol::lol:).

Αφου αναφερεσαι σε 3 χρονο θα αναφερω τον junior . ΜΑζευει τα παιχνιδια του, παιρνει πιατακι οταν ειναι να φαει μπισκοτακι (διακοσμητικο το εχει αλλα κανει την κινηση), με βοηθαει να βγαλουμε τα πιατα απο το πλυντηριο και βαζει τα δικα του στο ντουλαπι του, ξεστρωνουμε τα κρεβατια το Σαββατο που ειναι για πλυσιμο και τα βαζει στο πλυντηριο, πλενει βεραντες (και τους γειτονες παρεα - αν περναει κανενα αυτοκινητο σταματαει και για ενα πλυσιματακι απο κατω :lol:), οταν απλωνω παιρνει τις πετσετουλες και τους βαζει καμια 30αρια μανταλακια της καθεμιας, παιζει με την σκουπα και ολο και κατι παιρνει παιζοντας . Αυτα :lol:

 

Πριν πεις ουαου να σου πω οτι και ο Βασιλης τα εκανε (τα βλεπουν παιχνιδι ) αλλα μεγαλωνοντας...... μπααααα δεν μενει η χαρα και τα κανεις παλι μονη σου (δεν θα με ευλογαει η νυφη μου δλδ :-D)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

έλα ρε φενάκι μην με φρικάρεις...αυτα τα κάνει και ο γιός μου... εγώ χαιρόμουνα...πρεπει να ανυσηχω επειδή είναι αγόρι?:(

 

Γιατι καλη μου, αν ο αντρας σου ηξερε να τα κανει θα σε χαλαγε ?

Εμενα καθολου μα καθολου . Και ειμαι υπερ του ενας αντρας να μπορει να αυτοσυντηρηθει (σπανιο το ειδος :lol:)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα...πάντος ότι και να λέμε....εγω πλέον την μάνα μου την ευγνομωνω.....διότι ως το μοναδικο κοριτσι (εχω 2 αγόρια αδερφια μεγαλύτερα)στην οικογένεια μου έμαθε απο μικρή να κάνω δουλειές και έτσι θα κάνω και με την κόρη μου.......δεν δυσκολευτηκα ποτε στην ζωη μου ουτε ως φοιτητρια ουτε ως ανεξαρτητη εργαζόμενη.......

αν ποτέ κάνω αγόρι......θα τον τσακίσω.....στη φασίνα....θα μάθει απο μικρός να ειναι τακτικός και ανεξάρτητος.......και αυτό γιατι ο άντρας μου ουτε να βάλει να φάει δεν μπορεί.......αν λειπω απο το σπίτι.....ειναι ικανός να μεινει νηστικός......άσε την ακαταστασία......το σπίτι ειναι μονίμος τσαντιρι.....γιατι η μαμάκα του τον έμαθε να ειναι πασάς στα Γιάννενα.......

μου άρεσε πάρα πολυ κάποτε που είχαμε φιλοξενήσει στον σπίτι μας έναν συμφοιτητη του αδερφου μου....ο οποιος μόλις σηκωνόταν αεριζε τα σεντόνια (καλοκαιρι ήταν) έστρωνε το κρεβάτι και ήταν πάντα προθυμος να βοηθήσει ή εμένα ή την μητέρα μου στο φαγητο ή στο να ετοιμάσουμε το τραπέζι.....

όχι σαν τον αδερφό μου....αλλά δςεν πειράζει τωρα τον έστρωσε η νυφη μου...........

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Γιατι καλη μου, αν ο αντρας σου ηξερε να τα κανει θα σε χαλαγε ?

Εμενα καθολου μα καθολου . Και ειμαι υπερ του ενας αντρας να μπορει να αυτοσυντηρηθει (σπανιο το ειδος :lol:)

 

 

καλέ δεν με χαλάει καθόλου... ο άντρας μου ξέρει να κάνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ(και φυσικά δεν το οφείλει στην πεθερά μου γιατί η κουνιάδα και ο κουνιάδος μου -παντρεμένοι με παιδιά -δεν κουνάνε ούτε δαχτυλάκι)..και πολλές φορές τα κάνει και καλύτερα από μένα που βαριέμαι αφάνταστα τις δουλειές:oops::oops::oops:...εξίσου εύκολα βέβαια τα χαλάει όλα γιατί είναι και λίγο τσαπατσούλης αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα ε?...

 

άρα φενάκι μου λύθηκε και η απορία...μάλλον του φαίνεται φυσικό που βλέπει τον μπαμπα του να βοηθάει στις δουλειες... δεν το είχα σκεφτεί έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα κορίτσια η μικρή βοηθαέι απίστευτα και είναι 3χρόνων και σχεδον 7μηνων.Ποτε δεν μπαίνει σπίτι με παπούτσια πάντα τα βγαζει εξω και τα βάζει στην παπουτσοθήκη ,πρίν το μπανιο μαζευει τα απλυτα στο καλάθι της ,το δωμάτιο της μαζεύει πάντα πρίν φύγουμε για βόλτα(μη φέρουμε και κανέναν στην επιστροφή και γίνουμε ρεζίλι) και το βραδυ πριν πέσουμε για ύπνο,swiffer έχω πολύ καιρό να κάνω ειδικά τώρα το καλοκαίρι ειναι το "παιχνίδι" της Νεφέλης ,με την ηλεκτρική προσπαθεί αλλά δεν τα καταφέρνει ακόμα:(οταν μαγειρέυω φέρνει οτι της ζητάω και σκουπίζει τον πάγκο με το Vitex ,μου βάζει 200 μανταλάκια σε κάθε μπλουζάκι οταν απλώνουμε :lol::lol:βάζει την χρωμοπαγίδα στο πλυντήριο ρούχων για να με βοηθήσει :wink:και εννοείτε οτι οταν πιεί το γάλα της βάζει το ποτήρι της στον νεροχύτη.Οτάν σιδερώνω τίπτα έυκολα πχ.πετσέτες κουζίνας ή εσώρουχα δικά της δηλ.μικροκαμωμένα της τα δίνω και τα "τακτοποιεί " στα συρτάρια του ε κάποια στιγμή ελπίζω να την εκπαιδέυσω και για "γενικό" :twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τελείως αντίθετη άποψη…. Έχω δύο αγόρια αλλά και κορίτσια να είχα δεν θα τα έβαζα να κάνουν δουλειές (για να μάθουν) όταν έρθει η ώρα μαθαίνεις θέλεις δεν θέλεις ;) …. Εντάξει λίγα πράγματα και χαλαρά μπορεί…. Αλλά μέχρι εκεί…. Τα λυπάμαι να τα φορτώνω… παιδιά είναι…. Ίσως επειδή φορτώθηκα (αναγκαστικά) :( όλο το σπίτι όταν ήμουν μικρή δεν θέλω να πιέζω τα δικά μου παιδιά…. Ιδικά σε δουλειές του σπιτιού!!!!

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

εγω δε θα σας πω τι να κανει αλλα θα σας πω οτι οταν λεω στον 3,5 ετων γιο μου να κανει κατι (παιχνιδια π.χ) μου απανταει "¨μαμα ζε μπορω ποναει η μεση μου και ειμαι και μικρουλης":D

οποτε σκαω στα γελια και τα μαζευω εγω. οταν ειμαστε σε καλυτερη φαση ξεκιναει να μαζεψει, μαζευει 2-3 και ερχεται "μαμα κουραστηκα τωρα μαζεψε τα εσυ":rolleyes::lol:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω δε θα σας πω τι να κανει αλλα θα σας πω οτι οταν λεω στον 3,5 ετων γιο μου να κανει κατι (παιχνιδια π.χ) μου απανταει "¨μαμα ζε μπορω ποναει η μεση μου και ειμαι και μικρουλης":D

οποτε σκαω στα γελια και τα μαζευω εγω. οταν ειμαστε σε καλυτερη φαση ξεκιναει να μαζεψει, μαζευει 2-3 και ερχεται "μαμα κουραστηκα τωρα μαζεψε τα εσυ":rolleyes::lol:

 

χαχαχα! ωραιοοοοος ο νέος:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ: Θεόφιλε κλείσε το φως σε παρακαλώ...

Θεοφ.: εεεεεε όλα εγώ θα τα κάνω σ'αυτό το σπίτι ??

Εγώ: γιατί αγάπη μου τι σε έβαλα να κάνεις ?

Θεοφ.: Να πάω μέχρι την τουαλέτα να κατουρήσω και είναι βράδυ, μου βγαίνει η κούραση από όλα αυτά που έκανα τη μέρα:rolleyes:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...