Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΙΚΑ, ΟΑΕΔ


Recommended Posts

κοριτσια να ρωτησω κι εγω κατι? για να καταθεσεις τα χαρτια για επιδομα κυοφοριας πρεπει να εχει περασει η ημερομηνια της εναρξης της? δηλαδη εγω βγαινω σε αδεια κυοφοριας στις 31/10/14 συμφωνα με τον γιατρο, μπορω να παω στις 29/10/14 και να καταθεσω ή οχι, πρεπει απο 1/11?

syV5p2.png

Jn0Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια να ρωτησω κι εγω κατι? για να καταθεσεις τα χαρτια για επιδομα κυοφοριας πρεπει να εχει περασει η ημερομηνια της εναρξης της? δηλαδη εγω βγαινω σε αδεια κυοφοριας στις 31/10/14 συμφωνα με τον γιατρο, μπορω να παω στις 29/10/14 και να καταθεσω ή οχι, πρεπει απο 1/11?

 

1-11 prepei na exei xekinusei i adeia kioforias

Link to comment
Share on other sites

1-11 prepei na exei xekinusei i adeia kioforias

 

Είναι σίγουρο αυτό; Το ρωτάω γιατί από το ΙΚΑ της περιοχής μου, μου είπαν να πάω την τελευταία εβδομάδα εργασίας με το χαρτί της β' επιπέδου και βεβαίωση γιατρού ΕΟΠΥΥ ή νοσοκομείου και δεν βρήκα πουθενά κάποια επίσημη οδηγία από τον φορέα που να ορίζει το πότε.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να κανω κ εγω μια ερωτηση σχετικα με το επιδομα.. ειχα παει αρχες αυγουστου να καταθεσω τα χαρτια μου με πητ 15/10 και δεν φαινοταν στο συστημα οριστικ.τα ενσημα του μαρτιου,μαιος,ιουν,ιουλ,. μου ειπε η υπαλληλος κανε ενα κοπο να ξαναρθεις αφου γεννησεις μηπως και.. γεννησα τελικα 10/10. τωρα σκεφτομαι να παω 30 του μηνος να το ξαναδω θα εμφανισει λετε? μου ειπαν να περιμενω γιατι με βεβαιωση εργοδοτη δεν θα γινει δεκτο. εχει τυχει σε καμια σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας και απο εμενα θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποια αν δικαιουμαι καποιο ποσο απο το ικα-οαεδ λογο ανεργιας

 

 

 

 

Καλημερα.αν εχεις 200 ενσημα μεχρι 2 χρονια πριν απο την πητ σου δικαιουσαι τα επιδοματα του ικα κ ας εισαι ανεργη.απο τον οαεδ τιποτα.αν δεν εχεις τα ενσημα κ σε ασφαλιζει ο αντρας σου δικαιουσαι μονο το επιδομα τοκετου το οποιο το αφαιρει το μαιευτηριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.εμενα η πητ μου 29/5/2014 κ η αδεια κυοφοριας ξεκινησε 03/04/2014.δεν την μετρησαμε την πητ.στον εργοδοτη πηγα μονο το χαρτι που ειναι γι'αυτον τιποτε αλλο.το χαρτι απο γυναικολογο το πας με τα υπολοιπα δικαιολογητικα στις παροχες μητροτητας στο ικα μονο.δεν εχει καμια δουλεια ο εργοδοτης με το χαρτι της πητ.επισης ρωτα γιατι αν θυμαμαι καλα πρεπει να εχεις καποιες μερες για να τα καταθεσεις κ αφου βγεις στην αδεια σου χωρις να ειμαι σιγουρη.

 

 

 

Μπα δεν νομίζω να εχω περιθώριο για κάποιες μερες...γτ πήρα τηλ στο σταθμό μανα κ παιδι κ τους ειπα οτι τελευταία μέρα ειναι 25/10 Σάββατο κ απο 26/10 ειμαι σε αδεια εγκυμοσύνης, απλά πέφτει Κυριακή... Κ μου είπε δν πειράζει δευτερα 27/10 ελα! Απλά σημερα έδωσα την υπεύθυνη δήλωση στον εργοδότη μου κ λογικά μεχρι την δευτερα θα ειναι έτοιμο! Δευτερα πρωι εχω ραντεβού στο μανα κ παιδι, λογικά μεχρι την Τετάρτη θα παω κ στο ΙΚΑ τα χαρτιά! Γτ απο οτι μου είπαν στο ΙΚΑ μπορω να παω μεσα σε 56 μερες οποτε θελω τα χαρτιά μου!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα θελω να ρωτησω ποσο ειναι το ποσο του επιδοματος κυησης και λοχειας??εχει αλλαξει ειναι λιγοτερο???ευχαριστω.....

 

Δεν ειναι στανταρ αλλα αναλογα το μισθο...

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση??? εγω που δεν έχω 200 ενσημα (διοτι περυσι ήμουν ανεργή) αλλα φέτος θα δουλεύω μέχρι την ημέρα που θα γεννήσω, δικαιούμαι από κάπου κάποιο επίδομα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουφ! Παει κ αυτο πήρα το χαρτί απο το γυναικολόγο τοτ εοππυ κ τωρα μου μένει μονο το χαρτί απο τον εργοδότη το οποίο το περιμένω...και θελω να πιστεύω οτι κεχρί την Πέμπτη θα έρθει! Βλέπετε πέφτει κ αργία! Τελικά απο 26/10 βγηκα σε αδεια! ;) ευελπιστώ να πανε ολα καλα κ να μην εχω κανένα θέμα στο ΙΚΑ οταν παω το χαρτιά μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα και απο εμενα σε ολες τις μανουλες...εχω ενα μεγαλο προβλημα ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι μου στον πεμπτο μηνα και ειμαι ανεργη δεν εχω ικα λογο το οτι ημουν στο μαγαζι του αντρα μου ολα αυτα τα χρονια γυρω στα τεσσερα,

θα γεννησω στο ρεα και θελω να σας ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να μπω στο ικα οχι για επιδοματα απλα για καλυψη νοσοκομειου και αργοτερα για το μωρο.γεναω αρχες απριλιου και εχω μεγαλο αγχος με αυτο το θεμα αν ξερει καποιος ας μου απαντησει.ειμαι 31 ετων.

Link to comment
Share on other sites

:confused::confused: Γεια σας!!Θα ηθελα να μαθω αν γνωριζει καποιος,ειμαι ανεργη ανω των 29 πως μπορω να εχω ασφαλιση.Ημουν μεσω οαεδ αλλα διακοπηκε λογο ηλικιας!!τι μπορω να κανω???
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εγω θα ηθελα να ρωτησω το εξης: τα επιδοματα του Ικα ειναι το κυησης και το λοχειας?? ή υπαρχει και τρίτο επιδομα?? και επισης οταν θα βγω σε αδεια κυησης απο τον εργοδοτη μου θα πληρωνομαι κανονικα τον μισθο που παιρνω και τωρα?? ή μονο αυτα τα επιδοματα του Ικα θα παρω ολη την διαρκεια της αδειας κυησης-λοχειας?? Φανταζομαι οτι με το νεο ετος 2015 δεν θα αλλαξει κατι ή δεν εχει αλλαξει απο τωρα κατι σχετικα με τα επιδοματα του Ικα και το 6μηνο του Οαεδ...οποιος/α ξερει νεοτερα ας με ενημερωσει!! Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εγω θα ηθελα να ρωτησω το εξης: τα επιδοματα του Ικα ειναι το κυησης και το λοχειας?? ή υπαρχει και τρίτο επιδομα?? και επισης οταν θα βγω σε αδεια κυησης απο τον εργοδοτη μου θα πληρωνομαι κανονικα τον μισθο που παιρνω και τωρα?? ή μονο αυτα τα επιδοματα του Ικα θα παρω ολη την διαρκεια της αδειας κυησης-λοχειας?? Φανταζομαι οτι με το νεο ετος 2015 δεν θα αλλαξει κατι ή δεν εχει αλλαξει απο τωρα κατι σχετικα με τα επιδοματα του Ικα και το 6μηνο του Οαεδ...οποιος/α ξερει νεοτερα ας με ενημερωσει!! Ευχαριστω!!

 

Καλημέρα. Το ΙΚΑ δίνει 2 επιδόματα, το κύησης και το λοχείας. Το κύησης προκαταβάλλεται για τις 8 εβδομάδες άδειας κύησης και το λοχείας καταβάλλεται αφού καταθέσεις το πιστοποιητικό γέννησης του παιδιού και αντιστοιχεί στις 9 εβδομάδες άδειας λοχείας. Για αυτό το διάστημα (17 εβδομάδες), ο εργοδότης δεν καταβάλλει τίποτα. Τα 2 αυτά επιδόματα είναι λίγο μικρότερα από όσο θα πληρωνόσουν κανονικά από τον εργοδότη (με μία αναζήτηση μπορείς να βρεις τον τύπο για να δεις ακριβώς τι ποσά είναι). Τέλος, υπάρχει και το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας του ΟΑΕΔ, με το οποίο οι αποδοχές σου φτάνουν συνολικά σε αυτές που θα έπαιρνες αν πληρωνόσουν από τον εργοδότη σου. Η αίτηση για αυτό το επίδομα γίνεται επίσης μετά την γέννα.

Κατά τη διάρκεια της 6μηνης άδειας μητρότητας, πληρώνεσαι μόνο από τον ΟΑΕΔ και κανέναν άλλο και το μηνιαίο ποσό νομίζω ότι είναι γύρω στα 450ευρώ (πάνω κάτω).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κλείνεις ραντεβού με τον γυναικολόγο του ΙΚΑ της περιοχής σου με το βιβλιάριό σου, τα αποτελέσματα της Β' επιπέδου και γνωμάτευση του γιατρού σου για την ΠΗΤ 1-2 εβδομάδες πριν την έναρξη της άδειας. Θα σου συμπληρώσει αυτός ένα έγγραφο το οποίο θα σου χορηγεί την άδεια, το οποίο υπογράφεις στη συνέχεια εσύ και ο εργοδότης σου και το ξαναπας στο ΙΚΑ (στο μητρώο αυτή τη φορά) μαζι με αντίγραφο του βιβλιαρίου καταθέσεων που να φαίνεται το IBAN.

 

Κάτι ακόμα βρε κορίτσια....

Αυτό το χαρτί μπορεί να το γράψει γυναικολόγος συμβεβλημένος με το ΙΚΑ ή το παίρνω μόνο από το ΙΚΑ (εννοώ από γιατρό μέσα από το ΙΚΑ)????

Γιατί το ΙΚΑ της περιοχής μου έχει βαρέσει διάλυση, ήρθε η ώρα να κλείσω ραντεβού και δεν υπάρχει γιατρός και στα γειτονικά επίσης.

Μίλησα με μία γιατρό που συνταγογραφεί ΙΚΑ, όχι συμβεβλημένη όμως και μου είπε ότι το γράφει αυτό το χαρτί και μετά το πάω να με δει και γιατρός του ΙΚΑ.... ε δεν έχει νόημα έτσι, τότε γιατί να πάω σε αυτήν και να μην πάω κατευθείαν στο ΙΚΑ????

Άρα αυτό που ρωτάω αν ξέρετε είναι αν οι γιατροί συμβεβλημένοι με το ικα μπορούν να γράψουν την αδεια??? Και μετά αυτό να το πάω στον εργοδότη και μετά το μητρώο του ικα...

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα βρε κορίτσια....

Αυτό το χαρτί μπορεί να το γράψει γυναικολόγος συμβεβλημένος με το ΙΚΑ ή το παίρνω μόνο από το ΙΚΑ (εννοώ από γιατρό μέσα από το ΙΚΑ)????

Γιατί το ΙΚΑ της περιοχής μου έχει βαρέσει διάλυση, ήρθε η ώρα να κλείσω ραντεβού και δεν υπάρχει γιατρός και στα γειτονικά επίσης.

Μίλησα με μία γιατρό που συνταγογραφεί ΙΚΑ, όχι συμβεβλημένη όμως και μου είπε ότι το γράφει αυτό το χαρτί και μετά το πάω να με δει και γιατρός του ΙΚΑ.... ε δεν έχει νόημα έτσι, τότε γιατί να πάω σε αυτήν και να μην πάω κατευθείαν στο ΙΚΑ????

Άρα αυτό που ρωτάω αν ξέρετε είναι αν οι γιατροί συμβεβλημένοι με το ικα μπορούν να γράψουν την αδεια??? Και μετά αυτό να το πάω στον εργοδότη και μετά το μητρώο του ικα...

 

Μόνο γιατρός καταστήματος ΙΚΑ σου δίνει το χαρτί για να το υπογράψει ο εργοδότης και να το επιστρέψεις στο μητρώο να γίνει η καταβολή, όχι συμβεβλημένος. Όταν παίρνεις τηλ. για να κλείσεις ραντεβού, να διευκρινίζεις ότι πρόκειται για άδεια κύησης γιατί σε αυτές τις περιπτώσεις εξυπηρετούν και τα Κέντρα Μάνας Παιδιού, δεν είναι απαραίτητο να έχει άλλο γυναικολόγο το κατάστημα. Ο συμβεβλημένος γιατρός το μόνο που μπορεί να σου δώσει είναι η βεβαίωση που ορίζει την ΠΗΤ σου, την οποία χρειάζεσαι μαζί με τελευταίο υπερήχο (συνηθέστερα β' επιπέδου) ώστε στο ΙΚΑ να σου δώσουν την τελική βεβαίωση. Κοινώς χρειάζεσαι και την βεβαίωση του συμβεβλημένου γιατρού (ή γιατρού δημοσίου νοσοκομείο) και την βεβαίωση γιατρού του καταστήματος ΙΚΑ (νυν ΕΟΠΥΥ).

Link to comment
Share on other sites

κοριτσιααααααααααα! την βοηθεια σας! ειμαι στον μηνα μου κ απο μερα σε μερα περιμενω!! Δυο ερωτησεις γιατι με τοσο που ακουω εχω μπερδευτει ΠΑΑΡΑΑΑ ΠΟΛΥ!

Εχω καταθεση τα χαρτια μου στο ΙΚΑ κ φυσικα εχω πληρωθει τις 56μερες! Μολις γεννησω μου ειπαν να παω το πιστοποιητικο γεννησεως στο ΙΚΑ για να μου μπουν κ τα υπολοιπα χρηματα των 63ημερων! μεχρι εδω ολα καλα! 1 ερωτηση... περα απο τα χρηματα των 63ημερων θα παρω κ επιδομα τοκετου απο το ικα; ή το επιδομα τοκετου το παιρνω απο τον ΟΑΕΔ; Επισης μολις θα τελειωσουν οι 63μερες θα επιστρεψω κανονικα στην δουλεια! δεν θα παρω το 6μηνο αλλα θα παρω το μειωμενο ωραριο... 2 ερωτηση! μολις γεννησω πρεπει να παω κ στον οαεδ;;;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσιααααααααααα! την βοηθεια σας! ειμαι στον μηνα μου κ απο μερα σε μερα περιμενω!! Δυο ερωτησεις γιατι με τοσο που ακουω εχω μπερδευτει ΠΑΑΡΑΑΑ ΠΟΛΥ!

Εχω καταθεση τα χαρτια μου στο ΙΚΑ κ φυσικα εχω πληρωθει τις 56μερες! Μολις γεννησω μου ειπαν να παω το πιστοποιητικο γεννησεως στο ΙΚΑ για να μου μπουν κ τα υπολοιπα χρηματα των 63ημερων! μεχρι εδω ολα καλα! 1 ερωτηση... περα απο τα χρηματα των 63ημερων θα παρω κ επιδομα τοκετου απο το ικα; ή το επιδομα τοκετου το παιρνω απο τον ΟΑΕΔ; Επισης μολις θα τελειωσουν οι 63μερες θα επιστρεψω κανονικα στην δουλεια! δεν θα παρω το 6μηνο αλλα θα παρω το μειωμενο ωραριο... 2 ερωτηση! μολις γεννησω πρεπει να παω κ στον οαεδ;;;

 

Το βοήθημα τοκετού νομίζω δεν ισχύει πια όπως παλιά. Αν δεν κάνω λάθος πλέον γίνεται συμψηφισμός μεταξύ ΕΟΠΥΥ και μαιευτηρίου. Δες εδώ περισσότερες πληροφορίες http://www.dealnews.gr/oikonomia/item/34514-%CE%9C%CE%B1%CF%87%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B5%CF%84%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%95%CE%9F%CE%A0%CE%A5%CE%A5#.VHRy64uUfTo

 

Από τον ΟΑΕΔ παίρνεις το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας, αφού σου έχει καταβληθεί το κύησης και λοχείας από το ΙΚΑ. Αναλυτικά για το πότε τα καταθέτεις, βλέπεις εδώ http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=615&Itemid=771〈=el Έχεις νομίζω περιθώριο κάποιων μηνών από την γέννα.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι εγώ!!! χαχα

Λοιπόν... χθες πήγα σε συμβεβλημένο γυναικολόγο εοπυυ (ικα) να μου γράψει την άδεια καθώς μετά από τηλ. επικοινωνία μου είπε ότι την γράφει. Μου έγραψε την άδεια κανονικά στο βιβλιάριο και σφράγισε ΑΛΛΑ μου έδωσε ένα χαρτί να φέρω στην δουλειά μου το οποίο δεν είναι αυτό που όλοι γνωρίζουμε, δηλ. που γράφει πάνω ο γιατρός και από κάτω ο εργοδότης....

Το χαρτί που μου έδωσε είναι μια βεβαίωση της ΠΗΤ για την άδεια από την εργασία μου υπογεγραμμένο και σφραγισμένο... και εκεί που έλεγα ότι δεν την γλιτώνω και πρέπει να πάω και στο ικα λ'εω ας πάρω ένα τηλέφωνο....

Λοιπόν μου είπαν ότι εφόσον έχω χαρτί με υπογραφή και σφραγίδα που λέει επάνω "συμβεβλημένος ιατρός εοπυυ" το δέχονται και θέλουν επιπλέον μια υπεύθυνη δήλωση από την δουλειά μου καθώς και μία δική μου και εκείνοι με αυτό είναι εντάξει λένε.

Οπότε και με αυτό το χαρτί η δουλειά μου γίνεται!

Το γράφω προς ενημέρωση γιατί και γω δεν το ήξερα και ψαχνόμουν.

Και όλο αυτό γιατί δεν μπορώ να πάρω άδεια από την δουλειά μου να πάω στο ικα να πάρω το άλλο χαρτί!

Επεξεργάστηκαν by oresmy
ενημέρωση!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα.θα ηθελα να ρωτησω αν παιρνουμε δωρο χριστουγεννων απο οαεδ οταν ειμαστε στο 6μηνο μητροτητας?ειναι ολοκληρο το ποσο?εγω αφου πηρα την κανονικη αδεια απο την εργασια μου μπηκα στο 6μηνο μητροτητας τελος αυγουστου.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια κι από μενα...εγω εχω ΠΗΤ 27.2.πηγα εβγαλα αδεια κυησης απτο ΙΚΑ αλλα τα λεφτα δεν ηταν αυτο που περιμενα και μαλλον κατι εχει κανει λαθος ο εργοδοτης οταν υπολόγιζε το ημερομίσθιο μου αλλά αντε να βγαλω ακρη...ξερετε αν υπολογιζεται το επιδομα με βαση τις καθαρες ή τις μικτες αποδοχές?επισης, ακουσα οτι μετα ο οαεδ θα μου συμπληρωσει τα υπολοιπα για να φτασω το υψος των μισθων μου.Με βαση αυτα που εδωσε το ικα κ θα μ δωσει για το επιδομα λοχειας, ο οαεδ πρεπει να μου συμπληρωσει 1800 ευρω.Υπαρχει αυτή η περίπτωση;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...