Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΘΑΤΕ ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


ΜΑΘΑΤΕ ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ;  

1.705

  1. 1. ΜΑΘΑΤΕ ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ;



Recommended Posts

εμεις το μαθαμε στην αυχενικη..ηταν η μπεμπαρα μας με ορθανοιχτα τα ποδαρακια κ ηταν πολυ ευκολο να το δει ο εμβρυολογος.με επιφυλαξη ειπε ομως..στη 18η εβδομαδα που καναμε τον μηνιαιο υπερηχο το ειδε ξεκαθαρα και ο γυναικολογος μου!!οποτε κοριτσακι it is!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Στην αυχενικη ο υπερηχογραφιστης μας ειπε κοριτσι κατα πασα πιθανοτητα. Μετα απο μια εβδομαδα η γυναικολογος μου το εβλεπε παλι για κοριτσι αλλα λιγο προτου σηκωθω μου λεει ειναι αγορι. Τωρα περιμενω την αλλη εβδομαδα να δω. Τι στο καλο, δεν θα φανει?

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

αυτο το μυνημα να μην το διαβασουν οσες δεν θελουν να μαθουν το φυλλο....!!!!!!

να το διαβασουν οσες θελουν να μαθουν το φυλλο αλλα δεν το κανουν γιατι δεν θελει ο συζηγος...

λοιπον οταν οι καρδιακοι παλμοι του μωρου στον υπερηχο ειναι απο 140 εωσ 150 το παιδακι ειναι αγορι....οταν ειναι 150 εως 160 ειναι κοριτσι....

Μαρω μου αυτο νομιζω δεν εχει αποδειχθει επιστημονικα, και δυο γιατροι που εχω ρωτησει μου ειπαν οτι δεν ισχυει... Απλα παλια προσπαθουσαν με την παρατηρηση οταν ο υπερηχος δε βοηθουσε να προβλεψουν το φυλο. Εμενα παντως στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχε σταθερα 158 με 178 στους υπερηχους και ηταν αγορακι. Τωρα ειμαι παλι εγκυος και παλι οι παλμοι ειναι ακρετα ψηλοι, την επομενη εβδομαδα εχω αυχενικη και θα το μαθουμε... Επισης μανουλες, η μυτερη κοιλια δε σημαινει αγορι:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:μιας και μιλαμε για ατακες παλιοτερων εποχων ας κανουμε χιουμορ!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Στην αυχενική το πλασματάκι καθότανε μπρούμιτα και ήτανε κουρασμένο σαν τη μαμα. όσο και να ζουλούσαμε την κοιλίτσα δε γυρνούσε... η γιατρός μας είπε ότι έχει μία ένδειξη για αρσενικό παιδί, αλλά χωρίς καθόλου να είναι στανταρ... ο αντρας μου δεν ήθελε να το μαθει, αλλά έρχεται μαζί μου σε όλες τις εξετάσεις και εγώ θέλω οπότε .....

Πάντως έχω ένα προαίσθημα από την αρχή της εγκυμοσύνης ότι θα είναι αγόρι... για να δούμε..:D

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην αυχενική το πλασματάκι καθότανε μπρούμιτα και ήτανε κουρασμένο σαν τη μαμα. όσο και να ζουλούσαμε την κοιλίτσα δε γυρνούσε... η γιατρός μας είπε ότι έχει μία ένδειξη για αρσενικό παιδί, αλλά χωρίς καθόλου να είναι στανταρ... ο αντρας μου δεν ήθελε να το μαθει, αλλά έρχεται μαζί μου σε όλες τις εξετάσεις και εγώ θέλω οπότε .....

Πάντως έχω ένα προαίσθημα από την αρχή της εγκυμοσύνης ότι θα είναι αγόρι... για να δούμε..:D

με το καλο το μωρακι σου!!! παντως να ξερεις το ενστικτο της μανας ειναι το πιο αληθινο, σου παραθετω και μια ερευνα που μολις διαβασα, διαβασε το τελος του αρθρου: http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=13&articleID=2177&la=1 κι εγω στο πρωτο μου ειχα απιστευτο ενστκτο οτι θα ειναι αγορι, απο την πρωτη στιγμη φανταζομουν μονο αγοριστικες στιγμες..και στον υπνο μου μονο αγορακι εβλεπα εκτος απο μια φορα που ειδα κοριτσακι. Βεβαια ισως ηταν επειδη ηθελα και πολυ να ειναι αγορακι.. Τωρα στο δευτερο δεν εχω κανενα απολυτως ενστικτο.

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρουσα η έρευνα!!!:D

εν τω μεταξύ μόλις το λέω σε κανέναν συγγενή/φίλο μου λέει αντε βρε που το ξέρεις? και όμως κατι μέσα μου.. κάτι!

με το καλό και με ένα πόνο και το δικό σου μωράκι.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρουσα η έρευνα!!!:D

εν τω μεταξύ μόλις το λέω σε κανέναν συγγενή/φίλο μου λέει αντε βρε που το ξέρεις? και όμως κατι μέσα μου.. κάτι!

με το καλό και με ένα πόνο και το δικό σου μωράκι.

σε ευχαριστω πολυ, και οπου να 'ναι θα δεις αν θα επιβεβαιωθει το ενστικτο σου!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω ειχα ενστικτο οτι ηταν κοριτσακι και οι περισσοτεροι μου ελεγαν οτι εχουν το προαισθημα οτι εχω κοριτσακι.ο αντρας μου πιστευε αγορι(ευσεβης ποθος μαλλον χεχεχε).τελικα επρεπε να κανουμε εξεταση ληψης τροφοβλαστη οποτε μαθαμε απο νωρις με σιγουρια τι ηταν.κοριτσακι!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Λοιπον, αφου μας ελεγε κοριτσι ο ενας, αγορι ο αλλος, η γυναικολογος μου μας εδωσε ποσοστο 99,9% για αγορι. Εγω επεμενα και ελεγα στον αντρα μου οτι ειναι σιγουρα κοριτσι αλλα δεν με πιστευε. Το ενιωθα ομως πολυ εντονα και επιβεβαιωθηκα. Ελπιζω και στη γεννα να δω οτι ειναι κοριτσι και να μην παθω καμια πλακα :mrgreen:

Σχετικα με το μεγεθος της κοιλιας κτλ, ειναι στρογγυλη και χαμηλα, αντιθετα στα αγορια ειναι ψηλα και μυτερη. Ετσι λενε..

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εμας παλι στην αυχενικη μάς ειπε το εξης επιστημονικο:

Βλεπω να εχει δυο ποδια.

Για οςους δεν καταλαβαν:εννουςε οτι κανενα "τριτο ποδι δεν εξεχει".

Αυτο το "σχολιο μπαρμαν" κι οχι γιατρου,ε,δε θα το παρω σοβαρα.

Αυριο εχουμε β΄ επιπεδου οποτε θα μαθουμε!!!!!!!!

NhE9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εμείς στο 1ο το μάθαμε πολύ νωρίς το φύλο (αγοράκι!) στον 3ο μήνα λόγω λήψης τροφοβλάστης που έκανα. Τώρα στο 2ο σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πω του γιατρού να μου το κρατήσει για έκπληξη!!!

Αυτό για 2 λόγους: 1ον γιατί πραγματικά δεν με νοιάζει τι θα είναι μόνο να βγει γερό!

και 2ον γιατί δεν μπορώ να με πρίζουν οι άλλοι, άσε που κάποιοι θεωρούν παιδιά μόνο τα αγόρια και με νευριάζουν οπότε για να μεινω και γω ήρεμη είναι η ιδανική λύση!!!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στο 1ο το μάθαμε πολύ νωρίς το φύλο (αγοράκι!) στον 3ο μήνα λόγω λήψης τροφοβλάστης που έκανα. Τώρα στο 2ο σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πω του γιατρού να μου το κρατήσει για έκπληξη!!!

Αυτό για 2 λόγους: 1ον γιατί πραγματικά δεν με νοιάζει τι θα είναι μόνο να βγει γερό!

και 2ον γιατί δεν μπορώ να με πρίζουν οι άλλοι, άσε που κάποιοι θεωρούν παιδιά μόνο τα αγόρια και με νευριάζουν οπότε για να μεινω και γω ήρεμη είναι η ιδανική λύση!!!

 

 

Κ εγώ το έμαθα λόγω τροφοβλάστης αλλά το είχα δει νωρίτερα στον υπέρηχο χώρις βέβαια να είναι σιγουρο ( για τους άλλους ) αλλά εγώ ήμουνα σίγουρη. 'Εχει προσόντα το αγόρι μου!!

Link to comment
Share on other sites

εμας στην αυχενικη ο γιατρος δεν μας ειπε γτ ηθελε να είναι 100 % σιγουρος,,,,ουτε ποσοστα εδωσε αλλα στην επομενη επσικεψη η κυρια ειχε ανοιχτα τα ποδαράκια της και αποκαλυφτηκε:D:D:D

 

 

υ.γ. οσο ημουν εγκυος μου την εδινε απίστευτα εκεινο το<διακριτικοτατο> βλεμμα από πανω μεχρι κατω για να καταλαβουν τι εχω (ξερετε βλεμμα του τυπου μυτερη η όχι κοιλια,,,μικρος η μεγαλος π@π@ς,,,,πιο ομορφη η πιο ασχημη από πριν)

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μάθαμε το φύλο στη Β' επιπέδου, γιατί όλο το προηγούμενο διάστημα ο μπέμπης ήταν ντροπαλός και δεν καθόταν σε κατάλληλη θέση για να μπορέσουμε να διακρίνουμε! Αφήστε που ο σύζυγος είχε φαγωθεί να μάθει και δεν άφηνε τους γιατρούς σε ησυχία....χαχαχαχαχαχα!!!! :D :D

H95Hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!εγώ τη Δευτέρα έχω αυχενικη και αγχωνομαι παρα πολύ..έχω ακούσει τόσα και όλα τα σκέφτομαι.Το μόνο θετικό που σκέφτομαι είναι οτι ίσως μάθω το φύλο του μωρού...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλησπέρα!!εγώ τη Δευτέρα έχω αυχενικη και αγχωνομαι παρα πολύ..έχω ακούσει τόσα και όλα τα σκέφτομαι.Το μόνο θετικό που σκέφτομαι είναι οτι ίσως μάθω το φύλο του μωρού...

 

Εγω ειμαι στον 4ο κ ακομα δεν εχω μαθει το φυλο, την τελευταια φορα που πηγαμε στν γιατρο το μωρουλινι μας ηταν πλατη.:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 9 months later...

Έμαθα ότι περίμενα αγορακι λίγο πριν την αυχενική χωρίς να είναι απόλυτα σίγουρο. Ομως το είχα προαίσθημα πολύ πριν το διευκρινήσει ο γιατρός. 

  Θα μου αρεζε στο επόμενο παιδάκι μου πρώτα ο Θεός να μην μάθω το φύλο. Δεν ξέρω βέβαια αν θα κρατιομουν μέχρι τον τοκετό! 

Link to comment
Share on other sites

Eγω εμαθα οτι ηταν αγορι στην 16η εβδομαδα. Βασικα ηταν κατι σαν επιβεβαιωση αφου ημουν σιγουρη οτι ηταν αγορι. Με ρωτησε ο γυναικολογος τι πιστευω οτι ειναι πριν μου κανει υπερηχο και του ειπα θα ξαφνιαστω αν μου πει κοριτσι. Τελικα ειχα δικιο! Τον ρωτησα αν βγαινουν σωστες οι προβλεψεις των μαμαδων και μου απαντησε καταφατικα. Το ενστικτο...

Στο επομενο θα ηθελα να μπορουσα να εχω την υπομονη να το μαθω στον τοκετο, αλλα δεν νομιζω οτι θα αντεξω...

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...