Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΛΗΓΟΥΛΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΚΤΟ ΜΩΡΟΥ; (ραγαδα)


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά!! Λοιπόν είχαμε περάσει ένα διαστημα που η μπέμπα δυσκολευόταν να κάνει τα κακά της. Ναι μεν τα έκανε κάθε μέρα αλλά με πολύ δυσκολία και κλάματα και 2 φορές έτυχε να ματώσει ο ποπουδάκος της απο το σφίξιμο:-(. Σε συννενόηση με το γιατρό αλλάξαμε γάλα, κάναμε και κάποιες αλλαγές στην διατροφή μας και τώρα είμαστε μια χαρά.

Το θέμα είναι οτι βλέπω σε εκεινο το σημειο μια διογκωμενη γραμμούλα, δεν ξέρω πως να το περιγράψω, στο χρώμα του δέρματος αλλά λίγο πιο κόκκινο..... τι να είναι αυτό τώρα????? μπορεί καποιος να με διαφωτίσει??

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μπορει να ειναι ραγάδα. Απο το σφίξιμο γινεται καμια φορά. Καποια στιγμή ειχε βγάλει και ο Αλέξανδρος και μας ειχε δώσει μια αλοιφούλα σε 2-3 μέρες του ειχε περάσει. Να της δινεις και αρκετο νε΄ράκι, βοηθάει πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου.

Γιατρός δεν είμαι αλλα ετσι όπως το περιγράφεις μου φαίνεται ότι είναι ραγάδα.

Ξέρω ότι μπορεί να συμβεί στους μεγάλους εξ αιτίας της δυσκοιλιότητας αρα πιθανόν να μπορεί να συμβεί και στα μωρά.

Αν τώρα που κάνει τα κακακια της δεν κλαίει (δλδ δεν πονάει) και δεν έχεις ξαναδεί αίμα , πιθανόν να επουλώθηκε από μόνη της και να μην την ξαναενοχλήσει.

Καλό θα ήταν όμως να το συζητούσες με κάποιον γιατρό , ίσως όχι με τον παιδίατρο.

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για την άμεση απάντηση. Εχουμε ραντεβου την Τρίτη με τον παιδιατρο και θα μας πει. Δηλαδή αντιμετωπίζεται με φαρμακευτική αγωγή?

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζεται και με θεραπευτική αγωγή.Επίσης φροντίζεις την διατροφή ώστε να μην είναι πολύ "σφιχτές "οι κενώσεις.

Θα σου τα πει και ο γιατρός μην αγχώνεσαι.

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου renata!! Της δίνω κάθε μέρα πορτοκάλι και ακτινίδιο, βασικά της τα βάζω μεσα στη φαρίν λακτέ γιατί δεν τρώει φρουτόκρεμα....:-( Στο μεσημεριανό,της έχω μειώσει πατάτα-καρότο και βάζω πολλά πράσινα(κολοκύθι-σέλινο-μαιντανό-σπανάκι). Και τέλος το γάλα της πάντα με χαμομηλόνερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Σημερα παρατηρησα μια μικρη πληγουλα στον πρωκτο του μωρου,που πασχει αυτες τις μερες απο δυσκοιλιοτητα.Την προηγουμενη βδομαδα της εκανα κλυσμα γιατι ηταν πολυ σκληρα και ταλαιπωριοταν και τωρα εχει να κανει παλι 3 μερες!Για αυτο της εβαλα λιγο θερμομετρο μολις τωρα και το παρατηρησα.Εχετε αναλογη εμπειρια;

Link to comment
Share on other sites

Νικολέτα, εαν δεις να συνεχίζει για αρκετό καιρό να έχει αίμα στα κακά του , πες το στο γιατρό να του δώσει να κάνει κάποιες εξετάσεις, μήπως είναι αλλεργικό το παιδί σε κάποια τροφή.

Στο λέω αυτό, γιατί μιας γνωστής μου το μωρό (3 μηνών) είχε συνέχεια αίμα στα κακά του και βρήκαν οτι ήταν αλλεργικό στο γάλα :shock: που του είχε κάνει πληγή στο έντερο! Τώρα πίνει ενα ειδικό γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρατηρησα μια μικρη πληγουλα στον πρωκτο του μωρου,που πασχει αυτες τις μερες απο δυσκοιλιοτητα.Την προηγουμενη βδομαδα της εκανα κλυσμα γιατι ηταν πολυ σκληρα και ταλαιπωριοταν και τωρα εχει να κανει παλι 3 μερες!Για αυτο της εβαλα λιγο θερμομετρο μολις τωρα και το παρατηρησα.Εχετε αναλογη εμπειρια;

Αγαπητή Νικολέτα

 

Η μικρή σας παρουσιάζει ραγάδα. Πρόκειται για μια μικρή γραμμοειδή πληγή που παρατηρείται συχνά σε παιδιά με δυσκοιλιότητα. Είναι επώδυνη, αιμορραγεί λίγο φρέσκο κόκκινο αίμα και εμποδίζει το παιδί να κάνει καθημερινές κενώσεις. Παρακαλώ μη βάζετε τίποτε άλλο παρά μόνο βρεφικά υπόθετα γλυκερίνης. Ενημερώστε με με π.μ για περαιτέρω συμβουλές.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυτο που λεει ο γιατρος απλα αναρωτιεμαι αν κανει να χρησιμοποιουμε συχνα το βρεφικο κλυσμα,γιατι κανει εχω διαβασει σε αλλα σχετικα forum οτι συνηθιζει μετα ο οργανισμος μονο με αυτα.Εγω βεβαια με το θερμομετρο ειδα αποτελεσμα μια αλλη φορα ομως που το χρησιμοποιησα ειχε προβλημα το παιδι γιατι ηταν τοσο σκληρα που ειχαν κολλησει κσι δεν εβγαιναν και τοτε μας εσωσε το κλυσματακι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!

μολις γυρισα απο τον γιατρο κ μου ειπε οτι πρεπει να παω την κορη μου σε παιδοχειρουρχο επειγοντως διοτι στον πρωκτο της διαπιστωσε ραγαδα-ελκος?

εδω κ δυο μηνες νομιζαμε οτι εχει αιμοροιδα αλλα τελικα δεν ειναι.δεν μου εδωσε παραπανω εξηγησεις.εχω ανησυχησει πολυ.

δυσκολευεται να ενεργηθει κ οταν τα κανει κλαιει κ ματωνει!

μπορειτε να με βοηθησετε?τι ειναι η ραγαδα?

φταιει που εβαζα μπατονετα με λαδακι γιατι ηταν δυσκοιλια?μηπως φταει το γαλα που πινει?σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμενη μικρη μου υπεφερε απο δισκοιλιοτητα και ειχε για αρκετο κιρο ραγαδες στον ποπο της.Αυτο που εκανα μονο ηταν να της βαζω πρωι βραδυ

μια κρεμουλα ibutin νομιζω λεγοταν και περνουσε σε 2-3 μερες.Τιποτα αλλο.Ρωτα τον γιατρο σου για αυτην την κρεμουλα πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Αγαπητή Νικολέτα

 

Η μικρή σας παρουσιάζει ραγάδα. Πρόκειται για μια μικρή γραμμοειδή πληγή που παρατηρείται συχνά σε παιδιά με δυσκοιλιότητα.

 

Με εκτίμηση

 

 

λολ!!!!!!!!!

αυτη την μικρη κοκκινη γραμμη την παρατηρησα και εγω χθες

εδω και 2 βδομαδες τα κανει μονο αν της βαλω θερμομετρο

οταν τα κανει σφιγκεται σαν να θελει να τα κρατησει μεσα της

ειναι αρκετα σκληρα τωρα και ενα μηνα και η μικρη φοβαται

που πρεπει να απευθηνθω

ο παιδιατρος την προηγουμενη φορα μου ειχε πει απλα να προσθεσω ενα γευμα χοστοσουπας επιπλεον και να ελλατωσω μηλο μπανανα αλλα δεν ειχα παρατηρησει την γραμμουλα

 

επισης δεν κανει κενωσεις με αιμα ακομα και θα ηθελα να το προλαβω αν μπορεσω????????????????????

ειναι 9 μηνων

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

την πηγα τελικα στην παιδιατρο και το επιβαιβεωσε και μου ειπε καλη καθαριοτητα

μου εγραψε μια κρεμα ξυλοκαινης να την βαζω λιγο μεχρι 3 φορες την ημερα

και να κοψουμε λιγο πατατα καροτο

και στην φρουτοκρεμα λιγοτερη μπανανα

επισης μου μιλησε και εκεινη για κλεισμα η βρεφικα υποθετα

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα και με την μεγάλη τρομερό πρόβλημα δυσκοιλιότητας και με το μωρό τωρα. Ευτυχώς όχι ραγάδες και αίμα, αλλά χωρίς μπατονέτα (αντί θερμόμετρου) δεν ενεργείται.

 

Από την προσωπική μου, λοιπόν, εμπειρία, τα υπόθετα δεν κάνουν τίποτα, διότι μένουν πολύ έξω. Στις ακραίες περιπτώσεις το μόνο που βοηθάει είναι το κλυσματάκι. Αυτό που επίσης έχω δει είναι ότι δεν πρέπει να τα αφήνω 2-3 μέρες, γιατί σκληραίνουν και το κλύσμα είναι μονόδρομος. Προσπαθώ με την μπατονέτα και βοηθάω και 2 και 3 φορές, ώστε να ενεργείται κάθε μέρα, έστω και λίγο, έστω και σκληρά, αλλά να μην γίνονται πέτρες.

 

Αναφορικά με το φαγητό από την εμπειρία μου με την μεγάλη: ΚΑΘΟΛΟΥ μήλο, μπανάνα, πατάτα, καρότο. Από λαχανικά έδινα κολοκύθι, κρεμύδι και παντζάρι. (Το ξέρω ότι φαίνεται αστείο, αλλά μου το είχε συστήσει η παιδίατρος. Δεν προκαλεί αλλεργίες, έχει άμυλο και απείρως περισσότερες βιταμίνες από την πατάτα). Από φρούτα μόνο αχλάδι και βερύκοκο.

Επίσης, ωμό λάδι στο φαγητό και όσο το δυνατόν περισσότερο νερό.

 

Στην μεγάλη μου κόρη με αυτην τη διατροφή κάναμε συντήρηση μέχρι που περπάτησε και μπήκε στην ελεύθερη διατροφή. Από κει και πέρα το πρόβλημα λύθηκε μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

παντζαρι??????κρεμυδι????ενδιαφερων

τωρα τα κακακια οντως δεν ειναι σκληρα αλλα ποναει και δεν θελει να κανει κακακια

μονο με την βοηθεια κλεισματος εκανε

το υποθετο οντως δεν εκανε τιποτα

ευχαριστω για την απαντηση σου:cool::-)

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και εμεις ειχαμε μια παρομοια και ασχημη εμπειρια....

 

Απο την πολυ δυσκοιλιοτητα βγηκε το εντερακι του εξω.....

 

Ειχα τρελλαθει και εκλαιγα για 3 μερες..... Με ηρεμησε παρα πολυ ο κ. Μαρινοπουλος...να ναι καλα.

 

Ακολουθησαμε διατροφη...με πολυ αχλαδι στο φρουτο του, κολοκυθακι και τωρα με το μπροκολο κανει 2 φορες την ημερα κακα. Βεβαια επειδξη ειχαμε φτασει.....εκει που φτασαμε καναμε και αγωγη με duphalac.....σιροπι.

 

Ευτυχως με την διατροφη ολα ξεπεραστηκα.

 

Μην αφηνεις πανω απο ενα 24ωρο...το παιδι χωρις να κανει κακα......

Link to comment
Share on other sites

Anastasia 1 το αχλάδι κάνει όντως καλή δουλειά. θέλει ποσότητα. δεν ξέρω πόσο είναι το παιδάκι σου, αλλά και το ωμό ελαιόλαδο είναι επίσης πολύ καλό για το εντεράκι του, να το βάζεις λίγο παραπανίσιο στο φαγητό του.

εγώ όταν ήμουν μικρό παιδάκι είχα θέμα με τη δυσκοιλιότητα, γιατί δεν έτρωγα αυτά που μου ετοίμαζε η μαμά, οπότε έτρωγα χαζομάρες. πέτρα τα κακάκια. μόνο ωμό λάδι σε κουταλιές της σούπας με επανέφεραν. μία το πρωί, μία το απόγευμα.

αν το παιδί σου είναι μωρό μικρό και τρώτε σουπίτσες, αντί για μία κουταλιά της σούπας βάλε δύο. θα δεις θεαματική βελτίωση. το μήλο μην το ξαναβάλεις, μέχρι να στρώσετε, το ίδιο και την μπανάνα.

πολύ νερό, ελαιόλαδο και πολλά φρούτα.

τα παντζάρια ή το σπανάκι, όπως και όλα τα πράσινα, βοηθάνε, αλλά αφού ήδη το έντερο είναι ερεθισμένο, θα σου έλεγα να το αποφύγεις ή να τα δίνεις με μέτρο.

περαστικά σας!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Σεβουλα.....

 

Ηδη εστρωσε αρκετα το εντερακι του.....αλλα μου εμεινε φοβια.....οποτε δεν κανει κακα για μια μερα τρελαινομαι.....

ευχαριστωωωωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

τώρα που το μικρό σου έχει θέμα με το εντεράκι του θα σου πρότεινα να είσαι συνέχεια πό πάνω του, αν και σίγουρα θα σου το έχει πει και ο γιατρός σας, ως προς το άλλαγμα. πάντα πλύσιμο κάτω από τη βρύση, σχολαστικό στέγνωμα, όχι μωρομάντηλα, αλλά βαμβάκι ή χαρτί απαλό και ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ με γυμνό πλυμμένο χέρι. θα ξετρελαθείς κι εσύ και το παιδί. ανακουφίζει απίστευτα.

συγνώμη αν σε ζάλισα, αλλά τόσο εγώ όσο και το μικράκι μου έχουμε ευεργετηθεί από το λαδάκι, γι' αυτό και θέλω να βοηθήσω όποιον αντιμετωπίζει πρόβλημα παρόμοιο με αυτό που περάσαμε κι εμείς.

φιλικά, Σεβαστή!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Σημερα παρατηρησα μια μικρη πληγουλα στον πρωκτο του μωρου,που πασχει αυτες τις μερες απο δυσκοιλιοτητα.Την προηγουμενη βδομαδα της εκανα κλυσμα γιατι ηταν πολυ σκληρα και ταλαιπωριοταν και τωρα εχει να κανει παλι 3 μερες!Για αυτο της εβαλα λιγο θερμομετρο μολις τωρα και το παρατηρησα.Εχετε αναλογη εμπειρια;

 

Η μικρή μας ειναι 3.5 χρονών και δεν τρέφεται καλά. Αρνείται να φαει και της λείπει σίδηρος. Μόνο γάλα πίνει. Έχει εμφανίσει τελευταία αιμορροίδα. Παλιά όταν ήταν μικρή έλεγε ο γιατρός ότι έχει ραγάδα. Ίσως είναι κ αυτό.

Μπερδέυτηκα λίγο τώρα. Ξέρετε πως τις ξεχωρίζουμε; Πήρα τη γιατρό τηλέφωνο και της είπα και δε μου πρότεινε κάτι. Είπε θα μπαίνει και θα βγαίνει. Τώρα αντιμετωπίζουμε πρόβλημα. Σταμάτησε την τουαλέτα. Τα κάνει πάνω της σε πάνα βρακάκι και δε θέλει να την καθαρίσουμε. Φωνάζει και κλαίει. Έχω τρελαθεί. Στην αρχή τη μάλωνα μετά ανακάλυψα την αιτία.

Έχει περάσει κανείς κάτι αντίστοιχο να μου προτείνει κάτι.

Ξέχασα να αναφέρω ότι έχει δυδκοιλιότητα και πάει μέρα πάρα μέρα.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...