Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


κορίτσια, μου έδωσε η οδοντίατρος μου κάποια ομοιοπαθητικά που έχουν "αντιφλεγμονώδη δράση" και επειδή η παιδίατρος μου είπε οτι δεν επιτρέπονται τα αντιφλεγμονώδη (ισχύει;;;) έχω μπερδευτεί..... Ξέρω οτι τα ομοιοπαθητικά δεν λειτουργούν όπως τα συμβατικά φάρμακα, δεν γνωρίζω πάρα πολλά και είπα να ρωτήσω...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, μου έδωσε η οδοντίατρος μου κάποια ομοιοπαθητικά που έχουν "αντιφλεγμονώδη δράση" και επειδή η παιδίατρος μου είπε οτι δεν επιτρέπονται τα αντιφλεγμονώδη (ισχύει;;;) έχω μπερδευτεί..... Ξέρω οτι τα ομοιοπαθητικά δεν λειτουργούν όπως τα συμβατικά φάρμακα, δεν γνωρίζω πάρα πολλά και είπα να ρωτήσω...

 

ο παιδίατρος σου λέει βλακείες!!!

δεν χορηγεί αντιφλεγμονώδη στα μωρά και στα παιδιά;

τόνους πονστάν δίνει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

γεια σας κανω ομοιοπαθητικη στα 2 μου παιδια ,το ενα 2 χρονων κ το αλλο 6 μηνων (οπου το θηλαζω κιολας),εγω δεν κανω,ο ομοιοπαθητικος μου ειπε να πινω ενα καφε ανα 2 μερες ελληνικο πολυ περιορισμενα ...ομως εμεισ ξυπναμε πολλες πολλες φορες ακομα την νυχτα και το πρωι δεν την παλευω αυπνη γιατι εχω κ το 2χρονο παιδακι μου γεματο ενεργεια ,εγω ομως δεν εχω αν δεν πιω καφε ετσι πινω σχεδον καθημερινα ξερετε αν περναει τοσο απ το γαλα?τι μου προτηνετε?το μωρο κανει προληπτικα δεν εχει κατι μια καψουλα εχουμε παρει πριν ενα μηνα...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κανω ομοιοπαθητικη στα 2 μου παιδια ,το ενα 2 χρονων κ το αλλο 6 μηνων (οπου το θηλαζω κιολας),εγω δεν κανω,ο ομοιοπαθητικος μου ειπε να πινω ενα καφε ανα 2 μερες ελληνικο πολυ περιορισμενα ...ομως εμεισ ξυπναμε πολλες πολλες φορες ακομα την νυχτα και το πρωι δεν την παλευω αυπνη γιατι εχω κ το 2χρονο παιδακι μου γεματο ενεργεια ,εγω ομως δεν εχω αν δεν πιω καφε ετσι πινω σχεδον καθημερινα ξερετε αν περναει τοσο απ το γαλα?τι μου προτηνετε?το μωρο κανει προληπτικα δεν εχει κατι μια καψουλα εχουμε παρει πριν ενα μηνα...

 

Δεν ξέρω πως λειτουργεί η ομοιοπαθητική, αλλά εγω δεν θα έδεινα στο παιδί μου κανένα ιατρικό σκεύασμα αν δεν υπήρχε λόγος. Αρα η κάψουλα,προληπτικα... δεν την καταλαβαίνω.

 

Οσο για τον καφέ, επειδή και εγω έχω την μπέμπα και τον γιο μου που όλη μέρα τρέχει και έχω και τη δουλεια, πίνω 2 γαλικούς τη μέρα απλά τους κάνω πιο ελαφριούς. Βεβαια έπινα και στην εγκυμοσύνη. Ηταν το μόνο που δεν μπόρεσα να κόψω. Μου αρεσει πολύ και τωρα πια τον θέλω και για να κρατιέμαι μεσα στη μέρα. Δεν ξέρω ποια ποσότητα θεωρείται ότι δεν περνάει στο γάλα, αλλά η παιδίατρός μου μου είπε πως 2-3 φλιτζάνια γαλικός δεν είναι πρόβλημα.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μωρο που θηλάζει δείχνει να ενοχλείται απο τον καφε; Δηλαδη έχει υπερδιεγερση; Αν όχι, δεν υπάρχει λόγος να κόψεις τον καφε. Εκτός αν ειναι να πάρει ομοιοπαθητικη θεραπεία οπότε η ελάχιστη καφεΐνη που περνάει απο το γάλα δεν κάνει σε εκείνη τη φάση οπότε λίγο πριν, λίγο μετα το κόβεις.

Αλλα θα σου απαντήσει καποια μαμα που ξέρει περισσότερα γιατι η μικρη μου μια εβδομάδα μόνο είχε πάρει καψουλες κι ο ομοιοπαθητικός μου είπε να μην πίνω εκείνο το διάστημα καφε.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να δοκιμάσεις ομοιοπαθητικο καφε. Πολυ καλος ειναι του κορρε (στιγμιαιος) Εχουν βγαλει αντιστοιχο και οι εταιριες εσπρεσο πχ lavazza. Βεβαια καμμια σχεση με ενα φλιτζανι διπλο ελληνικο...Παντως ο καφες περναει στο γαλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως λειτουργεί η ομοιοπαθητική, αλλά εγω δεν θα έδεινα στο παιδί μου κανένα ιατρικό σκεύασμα αν δεν υπήρχε λόγος. Αρα η κάψουλα,προληπτικα... δεν την καταλαβαίνω.

 

 

Θα συμφωνησω....εμενα η αλλεργιολογος ουτε χαμομηλι δε με αφηνε να του δινω γιατι αυτα τα φυτικα μου ειπε ενισχυουν τυχον αλλεργιες.Τι καψουλες και βλακειες προληπτικα...σορρυ κιολας...αλλα τι να πω.Καλα καλος κι ο ομοιοπαθητικος...τα δινει ετσι στο μωρο χωρις λογο κι αιτια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να πω την αμαρτία μου, ούτε εγώ μπορώ να κόψω τον καφέ, τον λατρεύω. Ακόμα και τις περιόδους που κάνω ομοιοπαθητική, πίνω ντεκαφεϊνέ.

 

Στο προκείμενο, επειδή κι εγώ κατά περιόδους δίνω ομοιοπαθητικά στην μικρή μου, έχω παρατηρήσει ότι παρόλο που πίνω κανονικό γαλλικό καφέ καθημερινά, τα ομοιοπαθητικά δρουν μια χαρά. Οπότε όπως καταλαβαίνεις, είμαι κι εγώ στη θέση σου, αλλά δεν έχουμε πρόβλημα.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο κι εμεις palladin,κανουμε ομοιοπαθητικη και πινω συνεχεια ντεκαφεινε.:(

Δεν γινεται να κοψω τον καφε με τιποτα,εστω και τον ντεκαφεινε,εμενα η ομοιοπαθητικος μου ειχε πει οχι στον καφε γιατι δεν ειναι αποτελεσματικα τα ομοιπαθητικα σκευασματα,οποτε και το'χουμε ριξει στον decaf.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω....εμενα η αλλεργιολογος ουτε χαμομηλι δε με αφηνε να του δινω γιατι αυτα τα φυτικα μου ειπε ενισχυουν τυχον αλλεργιες.Τι καψουλες και βλακειες προληπτικα...σορρυ κιολας...αλλα τι να πω.Καλα καλος κι ο ομοιοπαθητικος...τα δινει ετσι στο μωρο χωρις λογο κι αιτια

ετσι λειτουργει η ομοιοπαθητικη...τα φαρμακα δεν ειναι χημικα ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο φυτικακα

 

Να πω την αμαρτία μου, ούτε εγώ μπορώ να κόψω τον καφέ, τον λατρεύω. Ακόμα και τις περιόδους που κάνω ομοιοπαθητική, πίνω ντεκαφεϊνέ.

 

Στο προκείμενο, επειδή κι εγώ κατά περιόδους δίνω ομοιοπαθητικά στην μικρή μου, έχω παρατηρήσει ότι παρόλο που πίνω κανονικό γαλλικό καφέ καθημερινά, τα ομοιοπαθητικά δρουν μια χαρά. Οπότε όπως καταλαβαίνεις, είμαι κι εγώ στη θέση σου, αλλά δεν έχουμε πρόβλημα.

ναι μα να το ρισκαρω...εχω ενα 2χρονο που ολο ιωσεις αναμαζευει στο σπιτι...παρολα αυτα θελω καφεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

 

Ακριβως το ιδιο κι εμεις palladin,κανουμε ομοιοπαθητικη και πινω συνεχεια ντεκαφεινε.:(

Δεν γινεται να κοψω τον καφε με τιποτα,εστω και τον ντεκαφεινε,εμενα η ομοιοπαθητικος μου ειχε πει οχι στον καφε γιατι δεν ειναι αποτελεσματικα τα ομοιπαθητικα σκευασματα,οποτε και το'χουμε ριξει στον decaf.

εμενα δεν αφηνει ντεκαφεινε,και νομιζω τον ιδιο εχουμε?απο ρεθυμνο μαρια.χ?

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν αφηνει ντεκαφεινε,και νομιζω τον ιδιο εχουμε?απο ρεθυμνο μαρια.χ?

 

 

 

Πηγα και στο Ρεθυμνο,αλλα μου πεφτει λιγο μακρια....:(

Πηγαινω σε μια ομοιοπαθητικο εδω στα Χανια στην Τζανακακη,δεν λεω το ονομα της γιατι δεν ξερω αν κανει αλλα αν μπεις στο σαιτ της ομοιοπαθητικης θα καταλαβεις για πια λεω.

Κι εγω δεν μπορω να ζησω χωρις τον καφε γμτ,ουτε στην εγκυμοσυνη τον εκοψα,μονο στο 1ο τριμηνο που ειχα αναγουλες δεν επινα..:(

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...