Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αυπνίες....


Recommended Posts

καλη..σπέρα.. :( έχω χάσει τις ώρες πια..δεν ξερω τι μου γίνεται..ήθελα να δω αν υπάρχουν στο forum κοπέλες με το ίδιο πρόβλημα..τις αυπνίες..κορίτσια εδώ και 2 βδομάδες εχω σοβαρό πρόβλημα..δεν κοιμάμαι..ή μαλλον κοιμάμαι αλλά ξυπνάω στις 4 περίπου κάθε μέρα και μετά δεν μπορώ να ξανακοιμηθώ..το μάτι δεν κλείνει..το μυαλό δεν ηρεμεί.Εκεί που έβλεπα συνέχεια έντονα όνειρα γιατι κοιμόμουν βαριά..τώρα δεν θυμάμαι να έχω δεί ουτε ενα όνειρο..ακόμα και σε αυτό το λίγο που κοιμάμαι..το πρωί που πολλές φορές κατά τις 7 μου έρχεται να κοιμηθώ και πάλι..δυστυχώς πρέπει να σηκωθώ να πάω στη δουλειά..Το μεσημέρι πάλι δεν μπορώ να χαλαρώσω..δεν ξέρω που θα πάει αυτό!πίνω γάλα..πίνω χαμομήλια ..τπτ!

εντωμεταξύ δεν είναι οτι με ενοχλει η μπουμπού μου ή κάτι τέτοιο.

το μόνο που ίσως να φταίει είναι ότι πρόκειται να μετακομίσουμε και ίσως αυτό να με έχει αγχώσει λίγο υποσυνείδητα..δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.

εσείς έχετε τέτοιο πρόβλημα??

ξέρετε καμιά τεχνική χαλάρωσης?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλη..σπέρα.. :( έχω χάσει τις ώρες πια..δεν ξερω τι μου γίνεται..ήθελα να δω αν υπάρχουν στο forum κοπέλες με το ίδιο πρόβλημα..τις αυπνίες..κορίτσια εδώ και 2 βδομάδες εχω σοβαρό πρόβλημα..δεν κοιμάμαι..ή μαλλον κοιμάμαι αλλά ξυπνάω στις 4 περίπου κάθε μέρα και μετά δεν μπορώ να ξανακοιμηθώ..το μάτι δεν κλείνει..το μυαλό δεν ηρεμεί.Εκεί που έβλεπα συνέχεια έντονα όνειρα γιατι κοιμόμουν βαριά..τώρα δεν θυμάμαι να έχω δεί ουτε ενα όνειρο..ακόμα και σε αυτό το λίγο που κοιμάμαι..το πρωί που πολλές φορές κατά τις 7 μου έρχεται να κοιμηθώ και πάλι..δυστυχώς πρέπει να σηκωθώ να πάω στη δουλειά..Το μεσημέρι πάλι δεν μπορώ να χαλαρώσω..δεν ξέρω που θα πάει αυτό!πίνω γάλα..πίνω χαμομήλια ..τπτ!

εντωμεταξύ δεν είναι οτι με ενοχλει η μπουμπού μου ή κάτι τέτοιο.

το μόνο που ίσως να φταίει είναι ότι πρόκειται να μετακομίσουμε και ίσως αυτό να με έχει αγχώσει λίγο υποσυνείδητα..δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.

εσείς έχετε τέτοιο πρόβλημα??

ξέρετε καμιά τεχνική χαλάρωσης?

 

Κοριτσάκι μου, τί κάνεις!!!!! Πώς πας με την εγκυμοσύνη;

Αϋπνίες σε τέτοιο βαθμό δεν έχω (μέχρι στιγμής), ωστόσο, τις λίγες φορές που είχα ήταν καθαρά αποτέλεσμα υποσυνείδητου άγχους... Νομίζω ότι αν χαλαρώσεις πραγματικά, θα σταματήσουν ή τουλάχιστον θα κοιμάσαι λίγο περισσότερο... Χλιαρό ντουσάκι αμέσως πριν κοιμηθείς, είναι μία καλή λύση, θα σε χαλαρώσει... Επίσης μασαζάκι από το σύζυγο για αρκετή ώρα! Πιάνει... εγγυημένα! :D

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι στο 6ο μηνα και λογω περιδεσης εχω μεινει στο σπιτι και δεν δουλευω συν οτι δεν εχω αλλο παιδακι στο σπιτι για να με τραβολογαει και να μην εχω ησυχια..αυτο συνεπαγεται οτι εχω απειρες ευκαιριες και χρονο για υπνο..κατι που ΔΕΝ συμβαινει..

 

τους τελευταιους δυο μηνες τουλαχιστον δυο φορες την εβδομαδα θα πεσω για υπνο στις 23.00 και στη 1.00 μεχρι το ξημερωμα 5-6.00 θα ειναι το ματι μου γαριδα και θα στιφογυρνω στο κρεββατι, θελω δεν θελω σκεφτομαι διαφορα η θα διαβασω μπας και κουραστω η θα δω τηλεοραση ακομη και γαλα ζεστο να πιω..τιποτα!! Οταν καταφερνω να κοιμηθω το πρωι ο υπνος διαρκει μονο 2 ωρες το πολυ.. και μετα μεχρι το βραδυ το παω σερι χωρις υπνο..καθε προσπαθεια μου να κοιμηθω απογευμα παει χαμενη..

τις υπολοιπες νυχτες κοιμαμαι με πολλες διακοπες λογω συχνοουριας και πολυ ελαφρα..δηλαδη ξυπναω σχεδον κουρασμενη..

αυτες τις μερες που κρυωσε ο καιρος και βγαλανε το σκασμο επιτελους οι γειτονοι και περιοριστηκε η κινηση στους δρομους ηρεμησα λιγο και καταφερα να κοιμηθω καλα..και αυτο ειναι προσωρινο..

 

οπως βλεπεις δεν εισαι μονη.. ο γιατρος ειπε οτι συμβαινει αυτο σε αρκετες εγκυους..εγω παλι εχω φιλη που δεν χαμπαριασε και σαπισε στον υπνο σε ολη μα ολη την εγκυμοσυνη..

υπομονη..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα clementine και καλή λευτεριά!

Θυμάμαι ότι καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ο ύπνος είχε χάσει την σημασία της λέξης...για τα καλά! Στο πρώτο τρίμηνο, για κάποιο περίεργο λόγο 'υπέφερα' από αυπνίες, χωρίς να έχω συγκεκριμένο λόγο/άγχος κλπ. Είχε φοβηθεί το μάτι μου τη βραδυνή επίσκεψη στην τουαλέτα γιατί ήξερα ότι μετά από αυτό, θα κοιμόμουν πάλι τουλάχιστον μετά από δυο ώρες! Στη συνέχεια, ο βραδυνός ύπνος κοβόταν από το μικρό, κάθε φορά που άλλαζε θέση ή κλώτσαγε. ...παρ'το σαν εξάσκηση για όταν θα γεννηθεί το μικρό σου! :lol: Ίσως είναι και ο τρόπος της φύσης να μας βάλει σιγά σιγά στο κλίμα! Γιατί ο ύπνος...θα γίνει πολυτέλεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Στο κλαμπ κι εγω! Κάθε μέρα σχεδον ξυπνάω στις 5 χορτασμένη απο ύπνο και με τα ζόρια με ξαναπαίρνει μετά απο κανα 2ωρο....λιγο πριν ξυπνήσω για δουλειά δηλαδή! Προετοιμασία ειναι μωρέ για το ξενυχτι οπότε δεν με νοιάζει!

...καλα την εχω δει πολυ υπεράνω και μ'αρεσει! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απλά είναι το μυαλό μας πολύ γεμάτο και είτε το καταλαβαίνουμε είτε όχι δεν είμαστε ήρεμες..

εγώ αυτό που εφαρμόζω είναι να μην κοιμάμαι μεσημέρι και το απόγευμα πάντα πάω κάπου, ακόμα και στο πάρκο μόνη μου για περπάτημα.επιστρέφω σπίτι και προσπαθώ να κάνω κάτι.κατά τις 10 κάνω χλιαρό ντουζάκι και στις 11 πίνω ζεστό γάλα..μετά ξεραίνομαι μέχρι τις 7 και μισή όπου σηκώνομαι ακόμα και αν νυστάζω, έστω και αν δεν έχω τίποτα να κάνω!! :lol::lol:

βασανίζω τον εαυτό μου, το ξέρω αλλά όταν ήμουν ξεκούραστη και τη νύχτα έκανα τον μπαμπούλα(και τις άπειρες αγορές στο ebay!!!) ήμουν σαν άρρωστη, οπότε με προτιμώ τώρα :lol::lol:

με το καλό!!!

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και γω στην παρεα! με πιανει μια νυστα γυρω στις 10,30 με 11 το βραδυ αλλο πραγμα! μετα ξυπναω (αν εχω κοιμηθει στον καναπε) γυρω στις 11,30 με 12 παρα.... με ξαναπαιρνει ο υπνος γυρω στη μια... και μετα κοιμαμαι καποια μισαωρα με βολτες ως την τουαλετα! αλλα απο τις 4 με 4,30 και μετα κανω το νυχτοφυλακα του σπιτιου!!! :( και αυτα εινα διχως να κλωτσαει η μικρη!!!! οταν συμβαινει και αυτο :shock: ετσι γινονται τα ματια μου!!!!

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ κορίτσια για τη συμπαράσταση..ίσως και να είναι ένα είδος προετοιμασίας και ανάπτυξης αντοχών!μέχρι πριν κοιμόμουν χαλαρά 10 ώρες..γι αυτό μου κακοφαίνεται τώρα..αλλά τι να κάνουμε?θα το υπομείνουμε και αυτό..

Fallenangel κατα τα άλλα μια χαρά..δεν είχα κανένα πρόβλημα με την εγκυμοσύνη..στην αναμονή όπως και εσύ!όσο για το μασαζάκι...συνήθως πέφτει ξερός πρώτος ο καλός μου..πού να προλάβω να ζητήσω μασαζάκι..

φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε με και εμένα στο club με της άυπνες μανούλες :lol::lol::lol:

Το δικό μου πρόβλημα βέβαια διαφέρει λίγο γιατί μοιάζει με γερμανικό βασανιστήριο ... πρέπει να ξυπνάω ανά δίωρο με ξυπνητήρι για να παίρνω χάπι prepar, οπότε καταλαβαίνετε ... άντε να σε ξαναπιάσει ύπνος μετά!!!!

 

Ένα τρικ που με βοηθάει να χαλαρώνω όταν ξυπνάω μέσα στη νύχτα είναι να ακούσω μουσική με ακουστικά ... ακούω λοιπόν την αγαπημένη μουσική και κάποια στιγμή αποκοιμιέμαι αν πάλι όχι το διασκεδάζω τουλάχιστον!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ στις αϋπνίες ..

πολλές φορές μετράω τα κλωτσίδια του μικρού και με παίρνει ο ύπνος :lol:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι αλλη στο κλαμπ των αυπνιων .... στο πρωτο τριμηνο ειδικα ο αντρας μου ελεγε οτι φυλαω φρουρος το σπιτι. Καποια στιγμη το ζορι αυτο εφτιαξε αλλα στον ενατο επανηλθε.... Τρεμω κι εγω την ωρα που θα σηκωθω για τουαλετα γιατι μετα "ενα παιδι μετραει το ταβανι"!!! Να σκεφτομαστε ολες ποσες ακομα κυττανε το ταβανι για να παρηγοριομαστε :D Και μετα σου λενε ολες οι φιλες και γνωστες "κοιμησου τωρα γιατι θα σου λειπει μετα" λες και μπορεις να κανεις παραγγελια τον υπνο!!!

 

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα δεν αισθανόμουν τόσο μόνη στο ξενύχτι και ήμουν πιο ήρεμη.. :-)

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!καλά μας ξενύχτια από δω και πέρα λοιπόν..

Χριστινάκι εσύ ακόμα περιμένεις??

Link to comment
Share on other sites

αχ παιδιά, η γειτόνισσά μου στο κάτω διαμέρισμα έχει και αυτή ένα μωρό και θυμάμαι πολλές φορές που ξαγρυπνούσα το άκουγα να κλαίει και να ξέρατε τί χαρά μου έδινε που ήξερα ότι και κάποιος άλλος είναι ξύπνιος μαζί με μένα! Δεν τους άκουγα πάντα, αλλά όταν γινόταν όντως με έκανε και ένοιωθα πολύ καλύτερα και ηρεμούσα γρήγορα! Ο δε άντρας μου, χαιβάνι, στην κοσμάρα του! :lol:

Link to comment
Share on other sites

η αυπνίες ήταν και για μένα μεγάλο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη...α πα πα πα πα μόνο που το θυμάμαι τρελλένομαι!

Είναι όμως συνηθισμένο φαινόμενο οπότε υπομονή και να προσπαθείτε να χαλαρώνετε όποτε μπορείτε. Ακόμη και να μην κοιμηθείτε φθάνει που θα την αράξετε λιγάκι.

 

Καλή λευτεριά σε όλες :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η αυπνίες ήταν και για μένα μεγάλο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη...α πα πα πα πα μόνο που το θυμάμαι τρελλένομαι!

Είναι όμως συνηθισμένο φαινόμενο οπότε υπομονή και να προσπαθείτε να χαλαρώνετε όποτε μπορείτε. Ακόμη και να μην κοιμηθείτε φθάνει που θα την αράξετε λιγάκι.

 

Καλή λευτεριά σε όλες :D

 

Ρε σαρδελομάνα που χάθηκες;;;; Ηρέμησε το αστέρι σου ή ακόμα;;

Link to comment
Share on other sites

Clementine μου ναι ειμαι ακομα εδω! Παροτι γραφει το tickeraki μου οτι η μπεμπα μου should be here by now εκεινη εχει καταβολευτει στην κοιλια της μανουλας.....

Αν δε γινει κατι ξαφνικο σημερα αυριο το πρωι μπαινω να γεννησω οποτε για λιγες μερες θα χαθουμε...

Φιλια και υπομονη κοριτσακια μου στις αυπνιες σας

 

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites

Αϋπνίες...τι θέμα!!! :)

Λοιπόν...κοιμάμαι στις 11 συνήθως...ξυπνάω στις 3, στις 4 και στις 5 οπότε και σηκώνομαι για τη δουλειά...

Στην αρχή πίστευα πως είναι απο το άγχος για να μην αργήσω...αλλά μάλλον θα φταίει η εγκυμοσύνη γιατί μιλάμε είμαι ρολόι και τα Σ/Κ...νταν 3, 4, 5 στο πόδι!!!

Ξεκουράζεσαι μετά αμα ξυπνάς ανα ώρα;;;

Κοιμάμαι στο λεωφορείο για τη δουλειά 1 ώρα και άλλη μια όταν γυρίζω απο τη δουλειά...Κατά τα άλλα τίποτα....

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κορίτσια καλημερα,

Εγω που ειχα παντα τον Μορφεα ως τον καλυτερο μου φιλο απο τοτε που εμεινα εγκυος τα βραδια ειναι σαν εφιαλτης. Πρωτον σηκωνομαι σιγουρα δυο φορες στη 1 και στις 4 για πιπι (ενιοτε και τρεις) και στις 6:30 βουρ για δουλεια. Το μονο που με σωζει ειναι οτι κοιμαμαι λιγο το μεσημερι αλλα τι να το κανεις οταν το βραδυ σηκωνεσαι συνεχεια? Νομιζω οτι υποσυνειδητα ειναι το τρελο αγχος που με εχει πιασει...αν ολα θα πανε καλα, αν θα ειμαι καλη μανα, αν βιαστηκα να μεινω εγκυος και δεν χαρηκα τον γαμο μου, αν θα αγαπαω το παιδι μου αν αν αν αν αν...ουφ :?

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαριάνθη, τα ίδια σκέφτομαι και εγώ. Μήπως δεν γίνω καλή μάνα, μήπως δεν ήμουν έτοιμη για αυτή την εγκυμοσύνη, μήπως χαλάσει η ελεύθερη ζωή με το άντρα μου? Αυτό που λές και εσύ, μήπως μήπως, μήπως και να η αγρύπνια! Πως θα ξεχαστώ θεέ μου, να ηρεμήσω?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου εγώ περιμένω το 3ο και κάθε φορά έχω το ίδιο άγχος αν είμαι ή αν θα γίνω καλή μαμά :?:? Τώρα ξέρετε τι σκέφτομαι΄?Μήπως στερήσω τίποτα από τα παιδάκια μου τα άλλα και δεν είμαι επαρκής!Το θεωρώ απόλυτα υγιές να αισθανόμαστε έτσι γιατί αυτό δείχνει υπευθυνότητα απέναντι στα παιδάκια μας!Σας εύχομαι με το καλό τα μπεμπάκια σας :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...