Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ


Recommended Posts

Κορίτσια, βοήθεια!! Θέλω συμβουλή απαραιτήτως...Έκανα εξετάσεις αίματος και βγήκαν τα αποτελέσματα σήμερα. Το τοξόπλασμα (IgM) ήταν 5,7 με γκρίζα ζώνη το 6-10. Δείχνει αρνητικό αλλά μου είπαν να το επαναλάβω γιατί την προηγούμενη φορά ήταν 4,4 και επειδή δείχνει να είναι ανοδικό. Έχει κάποια παρόμοια εμπειρία?...Ελπίζω καμία βέβαια αλλά....έχω απελπιστεί. Ο γιατρός μου μου είπε να το ξανατσεκάρω τη Δευτέρα που θα πάω για τον υπέρηχο. Δεν έδειχνε να ανησυχεί αλλά γενικά δε με αγχώνει και ας υπάρχει κάτι ανησυχιτικό. :cry:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έκανα σήμερα αίματος και θα βγει αύριο μεσημεράκι. Δεν είδα να ανησυχεί ιδιαίτερα ο γιατρός γιατί συνήθως όταν μολύνεσαι δεν ανεβαίνουν τόσο αργά οι δείκτες,αλλά μου είπε ότι πρέπει να το δούμε. Εγώ αυτό που φοβάμαι είναι να μην κόλλησα τώρα και το πιάσαμε στην αρχή....Το κακό είναι ότι αυτό το άγχος μας επισκίασε τον ντόμπλερ β επιπέδου που κάναμε σήμερα. 2 στα 2 ! Τελικά θα τρελαθούμε στα σώβρακα σε αυτό το σπίτι. Μανωλάκης ο μικρός!! Και το θέμα είναι ότι είναι ήδη 600 γρ...πολύ μεγάλο...και φταίει ή ζάχαρο ή απλώς είναι μεγαλοσωμο. Κσμπύλη ελπίζω να καταφέρω να κάνω μες στη βδομάδα,γιατί πήγα την Τετάρτη αλλά μετά από 45 λεπτά είχα ''εξαγωγές''....και απέτυχε η δουλειά!!

Επίσης έχει μια μικρή αρυθμία το μωρό αλλά μου είπαν ότι συμβαίνει συχνά και δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Καλου κακού κλείσαμε ραντεβού για καρδιολογικό υπέρηχο του μωρού τέλος του μήνα....Πάντως αυτή η εγκυμοσύνη όλο διάφορα μου βγάζει...τι να πω...ελπίζω στο ''τέλος καλό όλα καλά'!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

το επικινδυνο ειναι να το κολλησεις στο πρωτο τριμηνο,μετα οσο περνανε οι εβδομαδες μειωνεται ο κινδυνος για καποιο σοβαρο προβλημα στο παιδι.

ελπιζω ολα να πανε καλα.

:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά όλα εντάξει. Πήρα τα αποτελέσματα και είναι αρνητικά! Ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά. Το άγχος βέβαια που τραβήξαμε δεν περιγράφεται!! Να'στε καλά και για το ενδιαφέρον σας.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα εντάξει. Πήρα τα αποτελέσματα και είναι αρνητικά! Ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά. Το άγχος βέβαια που τραβήξαμε δεν περιγράφεται!! Να'στε καλά και για το ενδιαφέρον σας.

 

μπραβο!δηλαδην ειχαν κανει λαθος στην εξεταση?? :x

Link to comment
Share on other sites

Όχι,δεν ήταν λάθος, γιατί και αυτοί αρνητικό μου το βγάζανε από το πρώτο εργαστήριο, απλώς ήταν κοντά στο όριο. Πάντως πραγματικά έχασα 10 χρόνια από τη ζωή μου. Μα σκεφτόμουνα, τόσα χρόνια και με γάτες στο σπίτι και έξω στα χωράφια να μην έχω κολλήσει ποτέ και να κολλήσω τώρα που πρόσεχα κιόλας? Πάντως, τώρα φοβάμαι και τη σκια μου! Μόλις δω γάτα μου'ρχεται να της ρίξω κλωτσιά....Ελπίζω να το ξεπεράσω γιατί γενικά μου άρεσαν οι γάτες...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

μα δεν το κολλησες απο γατα.το 99% το κολλας απο οχι καλα πλυμενα λαχανικα και οχι καλα ψημενο κρεας,για να κολλησεις απο γατα πρεπει να εχει φαει ωμο μολυσμενο κρεας και το μεταδιδει μονο 20 μερες αφου κολλησει ,μετα παθαινει ανοσια και δεν ξανακολλαει,εξ αλλου για να κολλησεις τοξοπλασμα πρεπει εκτος απο το να εχει το τοξοπλασμα η γατα να πιασεις τα κακα και να βαλεις μετα τα χερια σου στο στομα.μονο στα κακα βγαινουν τα αυγα απο το τοξοπλασμα και μονο αν τα καταπιεις κολλας .το εχω ψαξει πολυ και με κτηνιατρους,μην το ριχνεις σε γατα το φταιξιμο!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δε φταίνε οι έρμες οι γάτες αλλά δε ξέρω...μου χουν βγει νέυρα με αυτή την ιστορία!! Όλα μου φταίνε!! Τι να πω...θα συνέλθω!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και ενα φυλλαδιο με ολες τις πληροφοριες

για να σας φυγει το αγχος οσο αφορα τις γατουλες! :D

 

 

 

λαμβάνοντας υπόψη τις προκαταλήψεις και

λανθασμένες ιδέες στη χώρα μας για την

γάτα σε σχέση με την τοξοπλάσμωση και

, σκεφτήκαμε να δημιουργήσουμε ένα ενημερωτικό

φυλλάδιο.

 

Σε αυτό μας βοήθησε ο καθηγητής

παρασιτολόγος του Α.Π.Θ. Στ.

ΧΑραλαμπίδης.

 

Το φυλλάδιο ειναι τρίπτυχο, 2 όψεων και

έγινε ασπρόμαυρο για να μπορεί να

τυπωθεί και να φωτοτυπηθεί με μικρό

κόστος και συνεπώς να φτάσει σε όσο το

δυνατόν μεγαλύτερο κοινό. Προς το παρον

στο πίσω μέρος αναγράφονται τα στοιχεία

του Κτηνιατρικού Κέντρου Γάτας που

είναι συνεργάτες και χορηγοί μας σε αυτό

το εγχείρημα. Θα ήταν πιστεύω σημαντικό

να αναγράφονται επίσης στοιχεία

φιλοζωϊκών συλλόγων και ομάδων.

 

Σας επισυνάπτω το φυλλάδιο σε χαμηλή

ανάλυση. Μπορείτε να το κατεβάσετε σε

υψηλή για εκτύπωση στο:

http://www.mm.di.uoa.gr/~vivi/fulladio/

 

(Ανοίγει με Adobe Acrobat Reader:

http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html

)

Link to comment
Share on other sites

το επικινδυνο ειναι να το κολλησεις στο πρωτο τριμηνο,μετα οσο περνανε οι εβδομαδες μειωνεται ο κινδυνος για καποιο σοβαρο προβλημα στο παιδι.

ελπιζω ολα να πανε καλα.

:)

 

Γνώρισα κυρία που έχασε στον 6ο μήνα το μωρό της από τοξόπλασμα ! Θυμάμαι να διάβασα και στο βιβλίο μου οτι χειρότερο είναι αργότερα το τοξόπλασμα.. Θα το ψάξω.

 

Γάτες είχα 10 χρόνια στο σπίτι και βγαίνανε και καθημερινά και τις είχα αγκαλιά κάθε απόγευμα αλλά δεν κόλλησα και δεν έχω αντισώματα.

Φοβάμαι πολύ τα λαχανικά και η γιατρός μου από την αρχή σε αυτό ήταν κατηγορηματική. Ποτέ έξω δεν τρώμε πράσινα φυλλώδη λαχανικά, ακόμα και βρασμένα !

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

το επικινδυνο ειναι να το κολλησεις στο πρωτο τριμηνο,μετα οσο περνανε οι εβδομαδες μειωνεται ο κινδυνος για καποιο σοβαρο προβλημα στο παιδι.

ελπιζω ολα να πανε καλα.

:)

 

Γνώρισα κυρία που έχασε στον 6ο μήνα το μωρό της από τοξόπλασμα ! Θυμάμαι να διάβασα και στο βιβλίο μου οτι χειρότερο είναι αργότερα το τοξόπλασμα.. Θα το ψάξω.

 

Γάτες είχα 10 χρόνια στο σπίτι και βγαίνανε και καθημερινά και τις είχα αγκαλιά κάθε απόγευμα αλλά δεν κόλλησα και δεν έχω αντισώματα.

Φοβάμαι πολύ τα λαχανικά και η γιατρός μου από την αρχή σε αυτό ήταν κατηγορηματική. Ποτέ έξω δεν τρώμε πράσινα φυλλώδη λαχανικά, ακόμα και βρασμένα !

 

στο πρωτο τριμηνο εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να αποβαλλεις ,αλλα πιο μικρες πιθανοτητες να το κολλησει και το παιδι.

 

μετα οσο περναει η εγκυμοσυνη ,ειναι πιο πιθανο να κολλησει το μωρο και να εχει καποιο προβλημα,αλλα οχι τοσο μεγαλες πιθανοτητες αποβολης(γινεται αλλα οχι τοσο συχνα οσο στο πρωτο τριμηνο)

Link to comment
Share on other sites

Πω,πω...μακρία από μας!!! Πάντως φοβήθηκα πραγματικά με αυτή την περίεργη μέτρηση! Ελπίζω σε ένα μήνα που θα ξαναπάω να μην έχω πάλι τα ίδια!!Είναι πάντως και η μικροβιολόγος μου πολύ ψείρα!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από την αρχή της εγκύμμοσύνης το κοιτάνε. Αν έχεις αντισώματα δεν το ξαναελέγχεις. Αν δεν έχεις το κοιτάς κάθε μήνα στις εξετάσεις αίματος.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω κανει προγεννητικο και δε θυμαμαι να εχω κανει αυτη τη εξεταση..

Τελοσπαντων θα το τσεκαρω και θα ρωτησω και το γιατρο !

 

δεν μπορει βρε χριστινακι! :)

Link to comment
Share on other sites

IgG και IgM λέγονται. Με την πρώτη βλέπεις αν έχεις τα αντισώματα από προηγούμενη μόλυνση και με τη δεύτερη τα αντισώματα που αναπτύσεις αν προσβληθείς τώρα.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

!Δεν ξερω γιατι μου ειπε να την ξανακανω.....

 

Tην ξανακανεις γιατι μπορει να κολλησεις απο οχι καλα πλυμενα λαχανικα(π.χ σε ταβερνες) ή με οχι καλα ψημενο κρεας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...