Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλημέρα..ερώτηση προς κατοίκους ραφήνας , ΄τι γνώμη έχετε για το ρόδινο τρένο? θα ήθελα γνώμες από μανούλες που έχουν στείλει τα παιδάκια τους εκεί, ειδικά για το τμήμα από δύο ετών..ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου γειτονισσα! το μικρο μου το παω στο πορτοκαλι γαλαζιο κ ειμαι πολυ ευχαριστημενη κ ο μικρος ευτυχισμενος. Ειχα παει να δω το ροδινο τρενο στο παλιο κτιριο ομως κ εφυγα με τις χειροτερες εντυπωσεις. Ο υπευθυνοςειχε ξεχασει το ραντεβου μας, δεν ρωτησε ονοματα, ουτε καν ηξερε που εχει τα χαρτια του κ ουτε μας εδωσε κατι να μελετησουμε σπιτι για τον σταθμο, η μαγειρισσα ευτυχώς προλαβε ενα πιτσιρικι που βγηκε απο την ταξη του -βρεφικο τμημα παρακαλω- κ η δασκαλα ουτε καν το καταλαβε κ τελος το κλειδι της εξωπορτας ηταν πανω στη πορτα. Ενα νηπιο δηλαδη χαλαρα ανοιγε κ εφευγε εξω κ Θεος φυλαξει στον δρομο. Αυτα. Ωστοσο ξερω κοπελες που ειναι πολυ ευχαριστημενες. Περι ορεξεως....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κοντογειτονιά κι εγώ. Μένω Λούτσα. Είδα πρόσφατα τον Δημοτικό παιδικό σταθμό και μου άρεσε πάρα πολύ, δεν έχω φυσικά και πολλές απαιτήσεις, λέω να πάμε εκεί μιας και οικονομικά είμαστε δύσκολα.

Απ'την άλλη, υπάρχει φυσικά και το ΕΣΠΑ στο οποίο σίγουρα εντασσόμεθα φέτος. Ετσι ίσως να μπορούσα να την πάω σε ιδιωτικό, μόνο και μόνο για να μπορώ να την παίρνω στο σχόλασμα (σχολάω 5 από Παιαινία) ή για να παρέχεται σχολικό.

 

Ξέρετε τι πληρώνουμε στους ιδιωτικούς της περιοχής με ΕΣΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα..κι εγώ αντιφατικές εντυπώσεις έχω ακούσει..άλλοι γονείς είναι ιδιαίτερα ευχαριστημένοι..τιμές για πορτοκαλί γαλάζιο ξερεις..επίσης ποια ειναι η διαδικασία με τα εσπα δεν το έχω παρακολουθήσει καθόλου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η μεγάλη μου πήγε μικρό αντώνη, άλλες εποχές άλλα εισοδήματα άλλα κόλπα χαχα...μετά πήγε στον δημοτικό παιδικό, από όπου οι εντυπώσεις ήταν μέτριες τη δεύτερη χρονιά..

Link to comment
Share on other sites

δεν το ξέρω καθόλου πώς γίνεται με τα εσπα, μήπως μπορείς να μου πεις? είδα κι αυτό

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/paideia/29913/paidikoi-stathmoi-espa-2014-entos-ton-imeron-oi-anakoinoseis

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΣΠΑ είναι ένα πρόγραμμα κατά το οποίο η Ευρωπαϊκή Ένωση χρηματοδοτεί τους παιδικούς σταθμούς να δέχονται παιδάκια εργαζόμενων μαμάδων του Ιδ. τομέα.

 

Με λίγα λόγια, αν είσαι εργαζόμενη μαμά στον ιδιωτικό τομέα, αν δεν έχετε ιδιαίτερα υψηλό οικογενειακό εισόδημα, τότε δικαιούσαι να πληρώσει το πρόγραμμα τον ιδιωτικό σταθμό που στέλνεις το παιδάκι σου. Καλύπτει κανονικά όσο κοστίζει.

 

Ομως κάποιοι σταθμοί έρχονται και ζητούν εξτρά χρήματα, λέγοντας πως προσφέρουν κάτι παραπάνω απ' αυτά που καλύπτει το πρόγραμμα (πχ ειδικά μαθήματα, υλικά παραστάσεων, μετακίνηση κλπ), πράγμα που μάλλον είναι παράνομο - αλλά τι να κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μακρυα απο το πορτοκαλι-γαλαζιο φανταστικοι χωροι αλλα καθολου προσοχη στα παιδια αφησαν την κορη μου και συγγαηκε ενω δεν φορουσε πανα μεσα σε μια βδομαδα την ειχα παρει απο εκει...Εχω ακουσει καλα λογια για το Ροδινο τρενο

as1cCAx0g410010Mzg3bGR8MDAwNDcxN2R8TVkgTElUVExFIFBSSU5TU0VTIElT.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...