Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιλογή Παιδικού Σταθμού Β.Προάστεια


Recommended Posts

Καλησπέρα!

stethi ενδιαφέρομαι και εγώ για τον παιδικό Χρώματα και Μουσική. Επιπλέον σε αυτά που ρωτάει η ioanna81, ήθελα να ρωτήσω πόσα παιδάκια είναι σε κάθε τάξη και αν έχει σχολικό.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!

stethi ενδιαφέρομαι και εγώ για τον παιδικό Χρώματα και Μουσική. Επιπλέον σε αυτά που ρωτάει η ioanna81, ήθελα να ρωτήσω πόσα παιδάκια είναι σε κάθε τάξη και αν έχει σχολικό.

Ευχαριστώ!

 

καλησπερα,

Φετος ολος ο σταθμος εχει 27 παιδακια.

Στη ταξη του μικρου μου ειναι 7 παιδακια κ εχει αλλες 2 ταξεις με τα υπολοιπα.

Αλλα εχει 2 δασκαλες ανα ταξη οπου χρειαζεται.

 

Σχολικο,φετος τουλαχιστον, δεν εχει.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!

Είμαι καινούργια εδώ και διάβασα όλα τα μηνύματα προκειμένου να τα συγκρίνω με τη δική μου έρευνα. Πρόκειται να στείλω για πρώτη φορά το αγγελούδι μου σε παιδικό σταθμό. Κατόπιν μεγάλης έρευνας και συζητήσεων με άλλες μανούλες, επισκεφθηκα αρκετούς παιδικούς σταθμούς. Έψαχνα Ελληνοαγγλόφωνο σταθμό και κατέληξα στον "TINKERBELL".

Η κυρία που τον έχει έχει άλλους δύο στα νότια προάστια, πράγμα που δείχνει ότι υπάρχει εμπειρία. Έκλεισα ραντεβού με την υπεύθυνη, πήρα και το μικρό μαζί μου και επισκεφθήκαμε το χώρο. Μου έκανε πολύ θετική εντύπωση η υπεύθυνη, η οποία είναι και παιδοψυχολόγος, πράγμα που θεωρώ πολύ σημαντικό. Μικρά τμήματα και ωραίοι χώροι. Σκέφτομαι να παώ τον μικρό μου για λίγες ώρες από τον Μάιο και από Σεπτέμβριο κανονικά.

Έχει επισκεφθεί καμία άλλη το συγκεκριμένο σταθμό;

 

Demmie

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα, οι αναρτήσεις που διάβασες είναι από το 2013-2014. Στο TINKERBELL δεν έχω πάει.Μένω κ γω βόρεια κ καταλήξαμε στο Λαμπετώ (Μεταμόρφωση). Το συστήνω ανεπιφύλακτα, είναι ότι καλύτερο από παιδικό!δεν είναι όμως αγγλόφωνο...καλή επιτυχία στην επιλογή σου έυχομαι για να πηγαίνει το παιδάκι σου με χαμόγελο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

γραφτηκαμε κι εμεις στην τινκερμπελ μετα απο πολυ ψαξιμο μας αρεσε πολυ και οι χωροι και οι παροχες και οι τιμες υπαρχει και η δυνατοτητα βιο διατροφης και τι κυριοτερο ενιωσα ασφαλεια φιλια τα λεμε σεπτεμβριο ρωτα με οτι θελεις

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Είμαι και εγώ σε μεγάλο δίλημμα για την εγγραφή του γιου μου σε παιδικό σταθμό της Κηφισιάς από Σεπτέμβρη Που θα είναι δυόμιση. Υπαρχει προςωπικη Εμπειρία η άποψη για μπενάκειο, θεία Τατα, Νατάσσας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει κάποιος που να έχει προσωπική εμπειρία από τον σταθμό Κόκκινο παράθυρο στην Κηφισια? Λειτουργει εδώ και 3 χρόνια περίπου αποκλειστικά ως παιδικός σταθμός και όχι ως παιδότοπος ή χώρος φύλαξης. Αναμένω εντυπώσεις!

cctip3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, για το κοκκινο παραθυρο δεν γνωρίζω, μπορω όμως να σας πω για το Μπενακειο από το οποιο μειναμε πολύ ευχαριστημένοι και εγω και το παιδι μου που πηγαινε με μεγαλη χαρα κάθε πρωι. Μεγαλες αιθουσες, φωτεινες, καθαρο, καλη αναλογια παιδιων δασκαλων, συνεργάσιμοι, συζυτησιμοι και με αγαπη για το παιδι..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

Διάβαζα τόσο καιρό το φόρουμ για διάφορα θέματα και με έχει βοηθήσει πολύ στο να έχω μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη για ορισμένα ζητήματα, κυρίως βάσει των εμπειριών των μαμάδων. Έτσι όταν αποφασίσαμε να αλλάξουμε τον γιο μας παιδικό σταθμό (γιατί αυτός που πήγαινε για πάρα πολλούς λόγους για εμάς ήταν απαράδεκτος) βάλαμε στόχο να το ψάξουμε πάρα πολύ και να είμαστε πολύ μα πολύ προσεχτικοί στη νέα μας επιλογή. Με άλλα λόγια ρωτήσαμε φίλους, γνωστούς και φίλους φίλων, είδαμε σχολεία, πήραμε τηλέφωνα και ούτω καθεξής (ότι κάνουν με άλλα λόγια οι περισσότεροι). Βέβαια τα κριτήρια του κάθε γονέα σίγουρα είναι διαφορετικά και απολύτως σεβαστά, ωστόσο επειδή εμάς κατά τη διάρκεια της αναζήτησης μας βοήθησαν αρκετά και τα σχόλια που διαβάζαμε στο φόρουμ από τους γονείς (στο να ψάξουμε περαιτέρω ή και να απορρίψουμε κάποιον σταθμό) αποφάσισα να γραφτώ για να γράψω την προσωπική μου εμπειρία από το σταθμό που τελικά επιλέξαμε και κάθε μέρα που περνά δικαιώνει την επιλογή μας.

Αφού είχαμε τον περιορισμό να είναι στα βόρεια προάστεια, άντε και μέχρι Χαλάνδρι το πολύ και αφού γυρίσαμε κάμποσα, κλείσαμε ραντεβού και στο «Χρώματα και Μουσική» στην Κασαβέτη, στην Κηφισιά. Όπως διάβασα και κάπου αλλού, ήταν πραγματικά ο σταθμός αποκάλυψη! Μας υποδέχθηκε η ιδιοκτήτρια, πολύ συμπαθής και ευγενική και κυρίως ζεστή και «οικεία». Μας κέρδισε αμέσως, η συνάντηση κράτησε πάνω από ώρα και την ώρα που μας μιλούσε εγώ σκεφτόμουν «εντάξει, το βρήκαμε!». Με το που βγήκαμε από το ραντεβού και πριν του πω κάτι, ο άντρας μου γυρνάει και μου λέει: «νομίζω καταλήξαμε, έτσι?». Ο παιδικός είναι σε μια μικρή σχετικά μονοκατοικία, σχεδόν στο τέρμα της Κασαβέτη, σε πολύ ήρεμο σημείο, έχει διάφορες αίθουσες στις οποίες χωρίζονται τα παιδάκια, αλλά και εναλλάσσονται ανάλογα με τις δραστηριότητες της ημέρας και επειδή είναι τόσα λίγα τα παιδιά ορισμένες φορές κάνουν και κάποιες δραστηριότητες από κοινού. Υπάρχει ένας μικρός κηπάκος στην είσοδο όπου τους βγάζουν κάθε μέρα (ακόμη και το χειμώνα, απλά με μπουφάν και ζεστά ρούχα προφανώς) και έχει τύχει να περνάω και να πετύχω τα παιδιά έξω και φαίνονταν πολύ χαρούμενα και απορροφημένα με τα παιχνίδια τους. Αυτό που μας κέρδισε εκτός των άλλων είναι το οικογενειακό πνεύμα του σταθμού. Ο αριθμός των παιδιών είναι επίτηδες μικρός για να διατηρείται η αίσθηση του «οικογενειακού», όλα τα παιδάκια γνωρίζονται μεταξύ τους, οι δασκάλες είναι νέες, γλυκές και κυρίως με πολύ αγάπη για αυτό που κάνουν. Και πιστέψτε με, επειδή (δυστυχώς) είχαμε την κακή εμπειρία του προηγούμενου σταθμού είδα στον γιο μου τη διαφορά: εδώ πραγματικά πάει με χαρά, δεν μου γκρίνιαξε ούτε μια φορά, πάει και γυρνά με ευτυχισμένο μουτράκι. Και υπάρχει και πολύ προσωπική σχέση και με τους γονείς, πχ, τώρα που ταλαιπωρηθήκαμε με ωτίτιδα μας έστειλε μειλ η διευθύντρια να μας ρωτήσει πως τα πάμε, δείχνοντας ειλικρινές ενδιαφέρον.

Και φυσικά ξετρελάθηκε την προηγούμενη εβδομάδα που τους πήγανε σε πραγματικό στούντιο ηχογράφησης για να γράψουν σε cd τα τραγούδια που γράψανε πάνω στις ιδέες των παιδιών και μελοποιήσανε με τη βοήθεια της δασκάλας τους της μουσικής. Η γιορτή του καλοκαιριού βασίζεται πάνω στις ιδέες των παιδιών.

Εγώ είμαι ενθουσιασμένη και πανευτυχής που το παιδί μου πάει σε αυτόν τον σταθμό και περνάει τόσο καλά και επειδή με βοήθησε πολύ το φόρουμ να πάρω κάποιες έξτρα γνώμες, είπα να μοιραστώ και εγώ την εμπειρία μου.

Καλή συνέχεια σε όλους και όλες στην αναζήτηση!:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

καλησπερα.ειμαι κι εγω σε αναζητηση παιδικου σταθμου σε μελισσια,βριλησσια,κηφισια.επισκεφτηκα τον 'χρωματα και μουσικη' και πραγματικα ειναι αυτο που εψαχνα για το παιδι μου.ενθουσιαστηκα.το κακο ειναι οτι φετος δεν συμμετεχει στο εσπα και πραγματικα προβληματιζομαι για το αν ειναι κριμα εφοσον δικαιουμαι τα χρηματα να στειλω το παιδι καπου που θα πληρωσω ολο το ποσο.απο την αλλη,ειναι η πρωτη φορα εκτος σπιτιου και θελω να κανω το καλυτερο για το παιδι.αναζητωντας τους σταθμους που συμμετεχουν στο εσπα βρηκα τους εξης στην κηφισια,'παραμυθουπολη','γελαστο πορτοκαλι' και 'σμιλη'.μπορει καποια μανουλα να μου δωσει πληροφοριες αν αξιζει να τους επισκεφθω;ειδα και τον 'παιδοτοπο' στα μελισσια αλλα δεν ταιριαζει στα δικα μου 'θελω' χωρις να εχω κατι αρνητικο να προσαψω,ψαχνω κατι πιο ''ζεστο'',κατι πιο αναλαφρο για το παιδι μου,ο 'παιδοτοπος' μου εδωσε την αισθηση σχολειου και δεν θεωρω οτι ταιριαζει αυτη τη στιγμη σε αυτο που ψαχνω.οποια μπορει να με βοηθησει την ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα! Σε λιγους μήνες θα μετακομίσουμε Κηφισιά και είμαι σε αναζήτηση βρεφικού σταθμού. Η κόρη μου είναι 15 μηνών και ήδη πηγαίνει σταθμό σε άλλη περιοχή. Μήπως έχουμε τιμές για την έπαυλη των πελαργών; επειδή εργαζόμαστε κ οι δυο είδα ότι είναι από τους λίγους σταθμούς που είναι ανοιχτοί μέχρι τις 18.00. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον άλλον βρεφικό στην Κηφισιά με διευρυμένο ωράριο κ σχετικά οικονομικό; (μέχρι 400?) σχολικό δεν με ενδιαφέρει μπορώ να την πηγαίνω εγώ. Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!!

 

Εμείς έχουμε ένα αγοράκι 2 ετών και ξεκινήσαμε πριν μια εβδομάδα στο βρεφικό τμήμα της Νεφέλης στη Λυκόβρυση. Έχει κάποιος εικόνα για αυτόν τον παιδικό σταθμό; Θα μας βοηθούσε κάθε πληροφορία που θα μπορούσατε να μας στείλετε καθώς ο μικρός μας δυσκολευέται στην προσαρμογή του και θα θέλαμε να επιβεβαιώσουμε κατά το δυνατόν ότι κάναμε σωστή επιλογή!!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σε λιγους μήνες θα μετακομίσουμε Κηφισιά και είμαι σε αναζήτηση βρεφικού σταθμού. Η κόρη μου είναι 15 μηνών και ήδη πηγαίνει σταθμό σε άλλη περιοχή. Μήπως έχουμε τιμές για την έπαυλη των πελαργών; επειδή εργαζόμαστε κ οι δυο είδα ότι είναι από τους λίγους σταθμούς που είναι ανοιχτοί μέχρι τις 18.00. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον άλλον βρεφικό στην Κηφισιά με διευρυμένο ωράριο κ σχετικά οικονομικό; (μέχρι 400?) σχολικό δεν με ενδιαφέρει μπορώ να την πηγαίνω εγώ. Ευχαριστώ πολύ!!!

 

To natasha's babyland-wonderland έχει διευρυμένο ωράριο (μέχρι τις 19.00) αλλά αποκλείεται να το χρεώνει 400 ευρώ, σίγουρα παραπάνω.

 

Επίσης, η ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ λειτουργεί έως τις 17.00', χωρίς σχολικό ίσως να πετύχεις 450 ευρώ/μήνα. Τα ίδια περίπου και η BAMBINERIA που είναι στον ίδιο δρόμο. Στην ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ πάμε εμείς, μπορώ να εγγυηθώ για την ποιότητα του σχολείου.

 

Να κοιτάξεις οπωσδήποτε το ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ στην περιοχή του ΚΑΤ, νομίζω ότι είναι ο πιο οικονομικός σταθμός της περιοχής, δεν ξέρω ωστόσο για ποιον λόγο γίνεται αυτό, αν δηλαδή συνεπάγεται και "εκπτώσεις" σε υπηρεσίες. Πάντως λειτουργεί έως τις 18.00'.

Link to comment
Share on other sites

To natasha's babyland-wonderland έχει διευρυμένο ωράριο (μέχρι τις 19.00) αλλά αποκλείεται να το χρεώνει 400 ευρώ, σίγουρα παραπάνω.

 

Επίσης, η ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ λειτουργεί έως τις 17.00', χωρίς σχολικό ίσως να πετύχεις 450 ευρώ/μήνα. Τα ίδια περίπου και η BAMBINERIA που είναι στον ίδιο δρόμο. Στην ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ πάμε εμείς, μπορώ να εγγυηθώ για την ποιότητα του σχολείου.

 

Να κοιτάξεις οπωσδήποτε το ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ στην περιοχή του ΚΑΤ, νομίζω ότι είναι ο πιο οικονομικός σταθμός της περιοχής, δεν ξέρω ωστόσο για ποιον λόγο γίνεται αυτό, αν δηλαδή συνεπάγεται και "εκπτώσεις" σε υπηρεσίες. Πάντως λειτουργεί έως τις 18.00'.

 

Deena σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Δυστυχώς το 17:00 δεν με εξυπηρετεί καθόλου, φαντάσου εκείνη την ώρα σχολάω απ την δουλειά και θα χρειάζομαι σίγουρα 30'-45' για να πάρω την μικρή. Το ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ όντως έχω ακούσει ότι είναι αρκετά οικονομικός αλλά νομίζω δυστυχώς ότι δεν έχει βρεφικό τμήμα. Θα κοιτάξω το natasha's babyland που είναι μέχρι τις 19:00, νομίζω και εγώ ότι θα είναι αρκετά τσουχτερό αλλά μία ερώτηση δεν βλάπτει ;) Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!

 

Εμείς έχουμε ένα αγοράκι 2 ετών και ξεκινήσαμε πριν μια εβδομάδα στο βρεφικό τμήμα της Νεφέλης στη Λυκόβρυση. Έχει κάποιος εικόνα για αυτόν τον παιδικό σταθμό; Θα μας βοηθούσε κάθε πληροφορία που θα μπορούσατε να μας στείλετε καθώς ο μικρός μας δυσκολευέται στην προσαρμογή του και θα θέλαμε να επιβεβαιώσουμε κατά το δυνατόν ότι κάναμε σωστή επιλογή!!:D

 

Dpap γεια σου και από εδώ. Εγώ θα σου έλεγα να δώσεις λίγο ακόμα χρόνο και στο παιδί & στον σταθμό. Η 1 εβδομάδα είναι λίγος χρόνος για να προσαρμοστεί ο μικρός. Η κόρη μου που ξεκίνησε 9 μηνών τον Σεπτέμβρη (και υποτίθεται όταν είναι πιο μικρά ειναι πιο εύκολο) μέχρι τα Χριστούγεννα κατά καιρούς είχαμε κάτι πισωγυρίσματα. Όταν λες ότι δυσκολεύεται με την προσαρμογή τι εννοείς; πχ η δικιά μου έκλαιγε το πρωί που την άφηνα αλλά μου έλεγαν ότι μετά από 5' ήταν μια χαρά και το απόγευμα που πήγαινα να την πάρω ήταν μέσα στο γέλιο και είχε φάει όλο της το φαγητό και είχε κοιμηθεί κανονικά. Απ' το σταθμό τι σου λένε; Επίσης όταν είναι ήρεμος σπίτι σας λέει εκείνος κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Deena σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Δυστυχώς το 17:00 δεν με εξυπηρετεί καθόλου, φαντάσου εκείνη την ώρα σχολάω απ την δουλειά και θα χρειάζομαι σίγουρα 30'-45' για να πάρω την μικρή. Το ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ όντως έχω ακούσει ότι είναι αρκετά οικονομικός αλλά νομίζω δυστυχώς ότι δεν έχει βρεφικό τμήμα. Θα κοιτάξω το natasha's babyland που είναι μέχρι τις 19:00, νομίζω και εγώ ότι θα είναι αρκετά τσουχτερό αλλά μία ερώτηση δεν βλάπτει ;) Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι!

 

Νομίζω ότι δέχονται και παιδιά κάτω από 2 ετών στο ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ, εγώ ξέρω παιδάκι που θα ξεκινήσει σε λίγο καιρό πριν κλείσει τα 2 και η μαμά του μου έχει πει ότι μπορούσε να το ξεκινήσει και νωρίτερα, αλλά ήθελε να περάσει η εποχή των ιώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δέχονται και παιδιά κάτω από 2 ετών στο ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ, εγώ ξέρω παιδάκι που θα ξεκινήσει σε λίγο καιρό πριν κλείσει τα 2 και η μαμά του μου έχει πει ότι μπορούσε να το ξεκινήσει και νωρίτερα, αλλά ήθελε να περάσει η εποχή των ιώσεων.

 

Θα το κοιτάξω και αυτό τότε :D Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Dpap γεια σου και από εδώ. Εγώ θα σου έλεγα να δώσεις λίγο ακόμα χρόνο και στο παιδί & στον σταθμό. Η 1 εβδομάδα είναι λίγος χρόνος για να προσαρμοστεί ο μικρός. Η κόρη μου που ξεκίνησε 9 μηνών τον Σεπτέμβρη (και υποτίθεται όταν είναι πιο μικρά ειναι πιο εύκολο) μέχρι τα Χριστούγεννα κατά καιρούς είχαμε κάτι πισωγυρίσματα. Όταν λες ότι δυσκολεύεται με την προσαρμογή τι εννοείς; πχ η δικιά μου έκλαιγε το πρωί που την άφηνα αλλά μου έλεγαν ότι μετά από 5' ήταν μια χαρά και το απόγευμα που πήγαινα να την πάρω ήταν μέσα στο γέλιο και είχε φάει όλο της το φαγητό και είχε κοιμηθεί κανονικά. Απ' το σταθμό τι σου λένε; Επίσης όταν είναι ήρεμος σπίτι σας λέει εκείνος κάτι;

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Το ξέρω ότι μία εβδομάδα είναι πολύ λίγος καιρός και θα του δώσουμε χρόνο.. Απλά είναι στενάχωρο να σκεφτεσαι ότι το παιδάκι σου δεν περνάει καλά και μας απασχολεί.. Από αυτά που μας λέει καταλαβαίνουμε ότι δεν θέλει να φεύγουμε εμείς.. μάλλον δεν έχει πρόβλημα με τον παιδικό.. Αλλά μας λένε και τα κορίτσια εκεί ότι κλαίει αρκετές φορές μέσα στη μέρα όταν μας θυμάται. Δεν κοιμάται εκεί γιατί τον παίρνουμε το μεσημέρι, αλλά τρώει εκεί μια χαρά. Ξεκινήσαμε να τον παίρνουμε το μεσημέρι γιατί τη μία φορά που τον αφήσαμε να κοιμηθεί εκεί ξύπνησε και έκλαιγε για καμιά ώρα μέχρι να πάμε να τον πάρουμε. Επίσης το μεσημέρι που έρχεται σπίτι είναι αρκετά μουδιασμένος και του παίρνει χρόνο να επάνέλθει και να παίζει και να γελάει, που κανονικά έιναι ένα πολύ χαρούμενο παιδάκι..

 

Απλά επειδή δεν έχουμε συστάσεις για τον συγκεκριμένο παιδικό σταθμό πέραν του ότι μας φάνηκαν καλοί άνθρωποι, σκέφτηκα να ρωτήσω και τις άλλες μανούλες μήπως πάρουμε κάποια επιπλέον πληροφορία..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Το ξέρω ότι μία εβδομάδα είναι πολύ λίγος καιρός και θα του δώσουμε χρόνο.. Απλά είναι στενάχωρο να σκεφτεσαι ότι το παιδάκι σου δεν περνάει καλά και μας απασχολεί.. Από αυτά που μας λέει καταλαβαίνουμε ότι δεν θέλει να φεύγουμε εμείς.. μάλλον δεν έχει πρόβλημα με τον παιδικό.. Αλλά μας λένε και τα κορίτσια εκεί ότι κλαίει αρκετές φορές μέσα στη μέρα όταν μας θυμάται. Δεν κοιμάται εκεί γιατί τον παίρνουμε το μεσημέρι, αλλά τρώει εκεί μια χαρά. Ξεκινήσαμε να τον παίρνουμε το μεσημέρι γιατί τη μία φορά που τον αφήσαμε να κοιμηθεί εκεί ξύπνησε και έκλαιγε για καμιά ώρα μέχρι να πάμε να τον πάρουμε. Επίσης το μεσημέρι που έρχεται σπίτι είναι αρκετά μουδιασμένος και του παίρνει χρόνο να επάνέλθει και να παίζει και να γελάει, που κανονικά έιναι ένα πολύ χαρούμενο παιδάκι..

 

Απλά επειδή δεν έχουμε συστάσεις για τον συγκεκριμένο παιδικό σταθμό πέραν του ότι μας φάνηκαν καλοί άνθρωποι, σκέφτηκα να ρωτήσω και τις άλλες μανούλες μήπως πάρουμε κάποια επιπλέον πληροφορία..

 

Εννοείται ότι είναι στενάχωρο, νομίζω η προσαρμογή είναι πολύ δύσκολη όχι μόνο για το παιδί αλλά και για εμάς! Ελπίζω να σου απαντήσουν μανούλες που πηγαίνουν τα παιδάκια τους στη Νεφέλη για να ηρεμήσεις αν και νομίζω ότι αν ακολούθησες το ένστικτό σου και θεώρησες ότι είναι καλοί άνθρωποι έχεις κάνει καλή επιλογή ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

 

Εμείς έχουμε ένα αγοράκι 2 ετών και ξεκινήσαμε πριν μια εβδομάδα στο βρεφικό τμήμα της Νεφέλης στη Λυκόβρυση. Έχει κάποιος εικόνα για αυτόν τον παιδικό σταθμό; Θα μας βοηθούσε κάθε πληροφορία που θα μπορούσατε να μας στείλετε καθώς ο μικρός μας δυσκολευέται στην προσαρμογή του και θα θέλαμε να επιβεβαιώσουμε κατά το δυνατόν ότι κάναμε σωστή επιλογή!!:D

 

Καλημέρα,

 

 

Η μικρή μου πηγαίνει στη Νεφέλη, αλλά στο παιδικο τμήμα που είναι σε άλλο κτίριο από το βρεφικό.

εσεις λογικά είστε στο βρεφικό που είναι δίπλα σε μια πλατεία?

Εϊμαστε πολύ ευχαριστημένοι και απο το μαθησιακό κομμάτι και από το πως γενικά προσέχουν τα παιδια

(έχοντας και μέτρο σύγκρισης και άλλο σταθμό που πήγαινε το μεγάλο μου παιδι και από τον οποίο δεν είμαστε ευχαριστηεμένοι)

Η μικρή γυρνάει σπίτι μες στην καλή χαρα

Μια φορά είχε γκρινια (ενώ ήταν στο σταθμό εννοώ) και με πήραν τηλέφωνο να μου το πουν, να με ρωτήσουν αν έχει κάτι κλπ

Γενικά δηλαδή τα προσέχουν πολύ τα παιδια.

 

Ο μικρούλης σου είναι σε φάση προσαρμογής ακόμη, μέρα με τη μέρα λογικά θα αλλάζει.

 

Πες μου αν θες να γράψω περισσότερες πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας, έχω μία μικρή 18 μηνών και λέω από τον Οκτώβρη που θα γίνουμε 24 η (λίγο αργότερα λόγω επιθυμία του μπαμπά μας) να τη γράψω σε παιδικό σταθμό . Μήπως μπορείτε να μου συστήσετε μερικούς ? Ενδιαφέρομαι για Κηφισιά Νέα Ερυθραία και Θρακομαδώνες .

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Για τους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς των Θρακομακεδώνων έχω ακούσει πολύ άσχημα λόγια. Στο προνήπιο που πηγαίνει ο γιος μου (ιδιωτικού σχολείου) υπάρχουν αρκετά παιδάκια που μένουν σε Θρακομακεδώνες, Μενίδι κλπ και όλοι οι γονείς λένε ότι περίμεναν πώς και πώς να φτάσουν τα παιδιά ηλικία προνηπίου για να τα αλλάξουν, γιατί δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένοι από τους σταθμούς της περιοχής.

 

Στην Κηφισιά και τη Νέα Ερυθραία υπάρχει μεγάλη ποικιλία σταθμών, οι περισσότεροι είναι ποιοτικοί, αν και όχι ιδιαίτερα οικονομικοί.

 

Εξαρτώνται πολλά και από τα κριτήριά σου, δηλ. δίδακτρα, ωράριο, φαγητό, σχολικό κλπ.

 

Προσωπικά πήγα και τα 2 παιδιά στην Χαρούμενη Πολιτεία στην Κηφισιά, τώρα πηγαίνει ακόμα η κόρη μου (ξεκίνησε 20 μηνών και τώρα πλησιάζει 2,5 ετών) και θα συνεχίσει για έναν χρόνο ακόμα, δηλ. μέχρι να έρθει η ώρα να πάει προνήπιο, οπότε και θα συνεχίσει στο σχολείο που έχουμε επιλέξει και για δημοτικό. Η Χαρούμενη Πολιτεία είναι ένα έντιμο, σοβαρό και οργανωμένο σχολείο, όχι ότι δεν του λείπουν τα στραβά, αλλά προσωπικά με έπεισε περισσότερο από όσα κοίταξα στα πλαίσια των οικονομικών μας δυνατοτήτων, σε συνδυασμό με τις παροχές που χρειαζόμασταν (ευρύ ωράριο, φαγητό, σχολικό).

 

Και το λέω γιατί είδα και 2 καταπληκτικούς σταθμούς, το First Steps και το Littles, με τους οποίους όμως εντέλει έχασα τον χρόνο μου γιατί ήταν εξαιρετικά ακριβοί + δεν με κάλυπταν και στο ωράριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, έχω μία μικρή 18 μηνών και λέω από τον Οκτώβρη που θα γίνουμε 24 η (λίγο αργότερα λόγω επιθυμία του μπαμπά μας) να τη γράψω σε παιδικό σταθμό . Μήπως μπορείτε να μου συστήσετε μερικούς ? Ενδιαφέρομαι για Κηφισιά Νέα Ερυθραία και Θρακομαδώνες .

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...