Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συλογος Γονεων & Κηδεμονων γιοκ


Recommended Posts

Καλημερα.Ειναι η πρωτη φορα στο δημοτικο και εχω μια απορεια.Εμαθα πριν 2 μερες οτι στο σχολειο δεν υπαρχει συλογος γονεων......μου εκανε πολυ εντυπωση και θελω να ρωτησω αν συμβαινει αυτο και αλλου.:confused:

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Nα υποθεσω οτι δεν σημβαινει πουθενα 'η ειναι συχνω φαινομαινο ???

 

Εγώ φίλη μου δεν απάντησα γιατί δεν ξέρω σχολείο που να μην έχει Σύλλογο Γονέων. Στο Δημοτικό της κόρης μου ο Σύλλογος ΥΠΑΡΧΕΙ πραγματικά, γίνονται πολλές δραστηριότητες για τα παιδιά,εκδρομές και πάρτυ με εξαιρετικά χαμηλό κόστος. Φαντάσου στο περσινό Αποκριάτικο πάρτυ πληρώσαμε €2,00 το άτομο. Οπότε....δεν ξέρω να σου πω κατά πόσο είναι συχνό φαινόμενο ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

σΥΜΒΑΙΝΕΙ γιατι εχει κοστος κι αυτο. Μαςρωτησε η νηπιαγωγος χθες αν θελουμε να κανουμε φετος (γιατι ποτε δε γινεται) και ανεφερε μια διαδικασια με δικηγορους κλπ (λεφτα δλδ) συν 60 ευρω που πρεπει να πληρωσει καθε γονιος που θα συμμετεχει. Οποτε αν δεν δειχνυν καποιοι ενδιαφερον και δεν θελουν να πλρωσουν συλλογος γιοκ.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριτω για την απαντηση και ανοιξα θεμα γιατι πραγματηκα πιστευω οτι ειναι πολυ σπανιο και δεν ξερω πως να το αντιμετοπησω.Να μιλησω,να το κανω θεμα στην διευθυντρια 'η δεν ειναι κατι σημαντικο?!

Τοση αδρανια ολοι οι γονεις (του σχολειου μας) για τα παιδια μας?!!! Τι να πω?.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρεπει να βρεις γονεις που ενδιαφερονται και να ιδρυσετε ενα αν συμφωνειτε. Και θελει ατομα οργανωτικα που θα τρεξουν.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βρεις γονεις που ενδιαφερονται και να ιδρυσετε ενα αν συμφωνειτε. Και θελει ατομα οργανωτικα που θα τρεξουν.

 

πρεπει να ειναι καποιος συγκεκριμενος αριθμος? και δεν πρεπει να αναλαβει για αυτο το σκοπο και η διευθυντρια?'η μηπως την βολευει που δεν εχει τους γονεις στα ποδια της?

Οσο για το να τρεχουν δυστηχως ο καθενας τρεχει για παρτη του γι'αυτο γιναμαι ετσι

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Θελαμε καποια στιγμη να κανουμε ενα συλλογο καλλιτεχνων και θυμαμαι οτι χρειαζεται μια εικοσαδα ατομα σιγουρα. Θες και δικηγορο για να συνταξει τα απαραιτητα εγγραφα και πρεπει να συνταχθει ενα καταστατικο.

 

Ξερεις ποσο καιρο το συζηταμε και δεν γινεται? Και μας συμφερει για να πουλαμε εργα.

 

οΧΙ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕς ΚΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΥς.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Θελαμε καποια στιγμη να κανουμε ενα συλλογο καλλιτεχνων και θυμαμαι οτι χρειαζεται μια εικοσαδα ατομα σιγουρα. Θες και δικηγορο για να συνταξει τα απαραιτητα εγγραφα και πρεπει να συνταχθει ενα καταστατικο.

 

Ξερεις ποσο καιρο το συζηταμε και δεν γινεται? Και μας συμφερει για να πουλαμε εργα.

 

οΧΙ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕς ΚΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΥς.

 

 

 

Αααα καλα δεν νομιζω να υπαρξει συλογος,δυστηχος μονο 3 ημαστε που ενδιαφερομαστε πολυ.Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχουν, όμως, και πολλές μαμάδες -πλέον- που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν έχουν χρόνο για τέτοιους συλλόγους. Ο γιος μου πάει νήπιο. σκεφτόμουνα ότ μεθαύριο στο δημοτικό δεν θα μπορούσα με τίποτα να είμαι μέλος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, καθώς κάτι τέτοιο προκειμένου να γίνει σωστά απαιτει πολύ χρόνο, ο οποίος για μας -εργαζομενες μανούλες και μη- είναι πολυτέλεια!! Εγώ προσωπικά, αν μου μείνει 1 ώρα ελεύθερη τη μέρα -λέμε τώρα:wink:- προτιμώ να την αφιερωσω στα παιδιά μου από το να τρέχω σε συλλόγους. Και αυτή η δραστηριότητα για τα παιδιά είναι, θα μου πείτε, πείτε όμως σε ένα 6χρονο: "Αγάπη μου, δεν βλέπεις τη μαμά, αλλά μην ανησυχείς γιατί πάλι για χάρη σου είναι απούσα!!!" και ενημερώστε με για το αν θα το εκτιμήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε γι αυτο και δεν φτιαχνουν συλλογους. Εμας πχ που μας ρωτησε χθες αν θελουμε συλλογο συναντησε την ακρα του ταφου σιωπη. Ειδικα για τα νηπια, ενα χρονο δλδ δυσκολα θα ξεσηκωθει καποιος να τρεχει για χαρτια και να πλερωνει (την σημερον ημερα που τα 60 ευρω δεν ειναι ασημαντο ποσο)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Oλγα καταλαβαινω αυτο που λες και το σεβομαι,αλλα προσωπικα ξερω πολλες που δεν δουλευουν τωρα αλλα και παλι δεν θελουν να μπλεξουν.

 

Βερα θα ρωτησω,αν και σημερα κατι ακουσα για μια σηναντηση που θα γινει σε 2 μερες.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

ο συλλογος στο δημοτικο σχολειο μας αποτελειται απο 5 μελη....αυτα διοργανωνουν γιορτες,παζαρια,λαχειοφορους......κτλ...

επισης πιεζουν(φετος)για την διαμορφωση το εξωτερικου χωρου του σχολειου και εχουν αρχισει να οργανωνουν εξωσχολικες δραστηριοτητες για τα παιδια μας με ελαχιστο μηνιαιο κοστος(για εμας τους γονεις).......αυτα ξερω....

 

βερα,δεν καταλαβα γιατι θα πρεπει να καταβαλλετε το ποσο των 60ευρω?????

εμεις δινουμε 10ευρω ως συνδρομη για καθε παιδι......

Link to comment
Share on other sites

ο συλλογος στο δημοτικο σχολειο μας αποτελειται απο 5 μελη....αυτα διοργανωνουν γιορτες,παζαρια,λαχειοφορους......κτλ...

επισης πιεζουν(φετος)για την διαμορφωση το εξωτερικου χωρου του σχολειου και εχουν αρχισει να οργανωνουν εξωσχολικες δραστηριοτητες για τα παιδια μας με ελαχιστο μηνιαιο κοστος(για εμας τους γονεις).......αυτα ξερω....

 

βερα,δεν καταλαβα γιατι θα πρεπει να καταβαλλετε το ποσο των 60ευρω?????

εμεις δινουμε 10ευρω ως συνδρομη για καθε παιδι......

 

Ετσι μας ειπε η νηπιαγωγος. Αν θυμαμαι καλα και για το συλλογο τον καλλιτεχνικο επρεπε να καταβληθει ενα τετοιο ποσο. Δεν ξερω που ακριβως θα επρεπε να καταβληθει ομως. Μηπως αυτο αφορα ενα νεο συλλογο, ενω ο δικος σας εχει ηδη ιδρυθει? Γιατι ο νεος χρειαζετα δικηγορο, καταστατικο κλπ.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και γιατι χρειαζεστε συλλογο καλλιτεχνικο?

υποθετω για καλλιτεχνικα εργαστηρια?

δεν μπορει ο ηδη υπαρχων συλλογος να καλυψεις τις αναγκες?

ειλικρινα δεν ξερω τι χρειαζεται για να δημιουργηθει νεος συλλογος...απλα το ποσο μου εκανε εντυπωση.......εγω δεν θα δεχομουν να καταβαλω αυτα τα λεφτα........

Link to comment
Share on other sites

και γιατι χρειαζεστε συλλογο καλλιτεχνικο?

υποθετω για καλλιτεχνικα εργαστηρια?

δεν μπορει ο ηδη υπαρχων συλλογος να καλυψεις τις αναγκες?

ειλικρινα δεν ξερω τι χρειαζεται για να δημιουργηθει νεος συλλογος...απλα το ποσο μου εκανε εντυπωση.......εγω δεν θα δεχομουν να καταβαλω αυτα τα λεφτα........

 

Ενας συλλογος καλλιτεχνικος μπορει να κανει εκθεσεις και να πουλαει. Μια ιδεα ηταν για να μπορεσουν να δειξουν τη δουλεια τους καλλιτεχνες που φτιαχνουν διαφορα πραγματα. Υπαρχουν πολλοι τετοιοι συλλογοι. Εγω σε αυτη την περιπτωση θα τα δινα γιατι αξιζει τον κοπο να μπορεις να προβαλεις τη δουλεια σου. Δεν ειναι κι απογορευτικο το ποσο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Ε γι αυτο και δεν φτιαχνουν συλλογους. Εμας πχ που μας ρωτησε χθες αν θελουμε συλλογο συναντησε την ακρα του ταφου σιωπη. Ειδικα για τα νηπια, ενα χρονο δλδ δυσκολα θα ξεσηκωθει καποιος να τρεχει για χαρτια και να πλερωνει (την σημερον ημερα που τα 60 ευρω δεν ειναι ασημαντο ποσο)

συμφωνω κι επαυξανω... και τα εξηντα που λες και λιγα ειναι

Link to comment
Share on other sites

εμεις δινουμε 10ευρω ως συνδρομη για καθε παιδι......

 

Η συνδρομή είναι ΠΑΝΤΑ ανά μέλος κι όχι ανά παιδί.

Το'χω συναντήσει σε πολλά σχολεία αυτό.

Δηλαδή ο άλλος αν έχει 5 παιδιά στο σχολείο θα πληρώσει 5 φορές?????

 

Με την συνδρομή εγγράφεσαι μέλος στο σύλλογο (και οι 2 γονείς μπορούν) κι έχει δικαίωμα να εκλεγείς και να εκλέγεσαι......είτε έχεις 1 παιδί στο σχολείο είτε 5.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Άσε τι λέει το χαρτί που σας μοιράσανε.

Να ζητήσετε να δείτε το καταστατικό του Συλλόγου. Εκεί μέσα αναφέρονται τα περί συνδρομών.

Η συνδρομή ενός συλλόγου είναι για να γίνεις μέλος και να μπορείς να εκλέγεις και να εκλέγεσαι. Και πρέπει να έχεις και παιδί στο σχολείο για να μπορείς να είσαι μέλος.

Αυτό σημαίνει ότι και οι 2 γονείς μπορεί να γίνουν μέλη. Δηλαδή μέχρι 2 συνδρομές ανα οικογένεια μπορούν να πληρωθούν και αυτό ΔΕΝ είναι και υποχρεωτικό.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Άσε τι λέει το χαρτί που σας μοιράσανε.

Να ζητήσετε να δείτε το καταστατικό του Συλλόγου. Εκεί μέσα αναφέρονται τα περί συνδρομών.

Η συνδρομή ενός συλλόγου είναι για να γίνεις μέλος και να μπορείς να εκλέγεις και να εκλέγεσαι. Και πρέπει να έχεις και παιδί στο σχολείο για να μπορείς να είσαι μέλος.

Αυτό σημαίνει ότι και οι 2 γονείς μπορεί να γίνουν μέλη. Δηλαδή μέχρι 2 συνδρομές ανα οικογένεια μπορούν να πληρωθούν και αυτό ΔΕΝ είναι και υποχρεωτικό.

 

Χρόνια έτσι λειτουργούν τα σχολεία στην περιοχή μου δεν εθίγη κανείς. Ειδικά στο δικό μας, όχι ότι δεν έχουμε προβλήματα, αλλά ο σύλλογος γονέων με τη συνδρομή μας έχει καταφέρει να κάνει καταπληκτικά πράγματα. Δεν ξέρω κανένα σχολείο που να πληρώνεις μια συνδρομή όσα κι αν είναι τα παιδιά σου, από τότε που πήγαινα κι εγώ σχολείο. Μάλλον δεν το ψάξαμε αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Χρόνια έτσι λειτουργούν τα σχολεία στην περιοχή μου δεν εθίγη κανείς. Ειδικά στο δικό μας, όχι ότι δεν έχουμε προβλήματα, αλλά ο σύλλογος γονέων με τη συνδρομή μας έχει καταφέρει να κάνει καταπληκτικά πράγματα. Δεν ξέρω κανένα σχολείο που να πληρώνεις μια συνδρομή όσα κι αν είναι τα παιδιά σου, από τότε που πήγαινα κι εγώ σχολείο. Μάλλον δεν το ψάξαμε αρκετά...

 

Στο δικό μας σχολείο δίνουμε για το κάθε παιδί συνδρομή 10 ευρώ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...