Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ


maraki84

Recommended Posts

Γειας σας,

Ειμαι καινούρια στην παρέα σας. Παρακολουθώ τις συζητησεις σας καιρό κ αποφασισα να γραψω κ εγω για να ζητησω βοηθεια.

Ψαχνω πληροφοριες σχετικα με την ενδομητριωση. Συγκεκριμενα θελω να μαθω τι ειναι το καρκινικο αντιγονο 125 , εξεταση που κανουν οσες εχουν ενδομητριωση και τι σημαινει αν ειναι ανεβασμενο (84) στις ορμονολογικες εξετασεις.:(

Επισης θελω πολυ να ενημερωθω για ΚΑΛΟΥΣ γιατρους που υπαρχουν στην Αθηνα. ψαχνω γυναικολογο λαπαροσκοπο.εναν καλο που να ειδικευετε σ αυτες τις περιπτωσεις.

Αν μπορειτε να με βοηθησετε...:cry::cry::cry::cry:

υπερ ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


maraki, δεν ξέρω να σου απαντήσω συγκεκριμένα σ' αυτό που ρωτάς σχετικά με την ενδομητρίωση. Νομίζω ότι ο γιατρός που πηγαίνω, Νίκος Βλάχος λέγεται, είναι ειδικός σε θέματα ενδομητρίωσης. Δούλευε πολλά χρόνια στην Αμερική και τώρα είναι στο Αρεταίειο και έχει και έξω ιατρείο. Αν χτυπήσεις το όνομά του στο google, θα σου βγάλει το βιογραφικό του. Οπότε θα μπορέσεις να κρίνεις και μόνη σου. Εγώ έκανα εξωσωματική σ' αυτόν και είμαι πολύ ευχαριστημένη.

Link to comment
Share on other sites

maraki, δεν ξέρω να σου απαντήσω συγκεκριμένα σ' αυτό που ρωτάς σχετικά με την ενδομητρίωση. Νομίζω ότι ο γιατρός που πηγαίνω, Νίκος Βλάχος λέγεται, είναι ειδικός σε θέματα ενδομητρίωσης. Δούλευε πολλά χρόνια στην Αμερική και τώρα είναι στο Αρεταίειο και έχει και έξω ιατρείο. Αν χτυπήσεις το όνομά του στο google, θα σου βγάλει το βιογραφικό του. Οπότε θα μπορέσεις να κρίνεις και μόνη σου. Εγώ έκανα εξωσωματική σ' αυτόν και είμαι πολύ ευχαριστημένη.

 

Ευχαριστω παρα παρα πολυ. Να εισαι καλα.:) ο,τι καλυτερο σου ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

mareki84 καλημέρα και από εμένα και χρόνια πολλά. Εγώ έκανα λαπαροσκόπηση στο Ιασώ πριν από περίπου 20ν μέρες γιατί είχα 4 κύστες ενδομητρίωσης στις ωοθήκες μου και κάποιες εστίες διάσπαρτες. Η διαδικασία της λαπαροσκόπησης είναι σχετικά απλή-τουλάχιστον ήταν για' μενα- εμεινα ένα βράδυ στο νοσοκομείο και δεν πόνεσα καθόλου ούτε μετά. Λίγο μόνο τα ράμματα τραβούσαν. Δεν ξέρω σε τι ηλικία είσαι και αν σκοπεύεις να κάνεις άμεσα παιδάκι πάντως επειδή παρακολουθούσα την κατάστασή μου για δυο χρόνια το έχω ψάξει το θέμα και οποια πληροφορία χρειάζεσαι είμαι στη διάθεσή σου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαράκι καλημέρα και χρόνια πολλά. Έχω κάνει 2 εγχειρήσεις για αφαίρεση κύστεων στις ωοθήκες (από ενδομητρίωση) και είμαι σούπερ καλά. Μάλιστα, μετά το 2ο χειρουργείο έμεινα έγκυος στο γιο μου μέσα σε 3 μήνες. Μην ανησυχείς, εάν χρειαστεί επέμβαση, να την κάνεις λαπαροσκοπικά γιατί έχει πολύ μικρούλες τομές, δε μένουν σημάδια, αναρρώνεις γρήγορα και ο μετεγχειρητικός πόνος είναι μικρός. Θα σου στείλω π.μ. με τα στοιχεία του γυναικολόγου μου που εξειδικεύεται στη λαπαροσκοπική χειρουργική.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι καλημέρα και χρόνια πολλά. Έχω κάνει 2 εγχειρήσεις για αφαίρεση κύστεων στις ωοθήκες (από ενδομητρίωση) και είμαι σούπερ καλά. Μάλιστα, μετά το 2ο χειρουργείο έμεινα έγκυος στο γιο μου μέσα σε 3 μήνες. Μην ανησυχείς, εάν χρειαστεί επέμβαση, να την κάνεις λαπαροσκοπικά γιατί έχει πολύ μικρούλες τομές, δε μένουν σημάδια, αναρρώνεις γρήγορα και ο μετεγχειρητικός πόνος είναι μικρός. Θα σου στείλω π.μ. με τα στοιχεία του γυναικολόγου μου που εξειδικεύεται στη λαπαροσκοπική χειρουργική.

Κοκοράκι καλημέρα, να σε ρωτήσω κάτι... σου έδωσε τις ένέσεις για διακοπή περιόδου? Σε ρωτάω γιτί εμένα δεν με έβαλε σε θεραπέια και μου είπε να ξεκινήσουμε προσπάθειες αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Κοκοράκι καλημέρα, να σε ρωτήσω κάτι... σου έδωσε τις ένέσεις για διακοπή περιόδου? Σε ρωτάω γιτί εμένα δεν με έβαλε σε θεραπέια και μου είπε να ξεκινήσουμε προσπάθειες αμέσως.

 

Γειά σου κι εσένα... Μετά το 1ο χειρουργείο μου έδωσε αντισυλληπτικά αλλά με αδιάκοπη χρήση για 7 μήνες. Το προτίμησε από τις ενέσεις γιατί έχουν πολύ μικρότερες παρενέργειες (εμμηνοπαυσικά συμπτώματα). Μετά τα σταμάτησα και μου ήρθε περίοδος κανονικά.

 

Στο 2ο χειρουργείο δεν πήρα καθόλου (ήταν πολύ πιο ελαφριάς μορφής...).

Εξαρτάται την βαρύτητα της πάθησης. Εσύ μάλλον είσαι από τις τυχερές - και εύχομαι να είσαι πάντα:lol::lol:

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

mareki84 καλημέρα και από εμένα και χρόνια πολλά. Εγώ έκανα λαπαροσκόπηση στο Ιασώ πριν από περίπου 20ν μέρες γιατί είχα 4 κύστες ενδομητρίωσης στις ωοθήκες μου και κάποιες εστίες διάσπαρτες. Η διαδικασία της λαπαροσκόπησης είναι σχετικά απλή-τουλάχιστον ήταν για' μενα- εμεινα ένα βράδυ στο νοσοκομείο και δεν πόνεσα καθόλου ούτε μετά. Λίγο μόνο τα ράμματα τραβούσαν. Δεν ξέρω σε τι ηλικία είσαι και αν σκοπεύεις να κάνεις άμεσα παιδάκι πάντως επειδή παρακολουθούσα την κατάστασή μου για δυο χρόνια το έχω ψάξει το θέμα και οποια πληροφορία χρειάζεσαι είμαι στη διάθεσή σου...

 

ειμαι 27 και θελω να κανω παιδακι. προσπαθω τους τελευταιους 6 μηνες αλλα δεν βλεπω φως και ανησυχω. Εχω ηδη κανει μια λαπαροσκοπηση πριν 2 χρονια. Τοτε ειχα μπει ξαφνικα στο νοσοκομειο-απο εντονους πονους- χωρις να ξερω τι εχω. τοτε μου ειπαν.. περιπου. δεν ειχα καταλαβει καλα. μου εκρυβαν να μην φοβηθω. πηρα αντισυλληπτικα 2 χρονια περιπου. τα εχω κοψει εδω κ 6 μηνες. νομιζα οτι ειμαι ενταξη,οτι εχω καθαρισει. πριν λιγες μερες εκανα εξετασεις και μου βγηκε η ca 84. δεν ηξερα και ακομα δεν ξερω ακριβως τι σημαινει αυτο. η πρωτη μου σκεψη ηταν οτι εχω κατι πολυ σοβαρο..καταλαβαινεται. εμαθα ομως πως ειναι παντα ανεβασμενη η τιμη στις γυναικες με ενδομητριωση.δεν ξερω αν ισχυει... η γυναικολογος μου λεει οτι κατι βλεπει... εκανα και υπερηχο. καθαρος. τωρα παω για μαγνητικη. αν δειξει κατι μου ειπε η γιατρος μου, παω για λαπαροσκοπηση. αυτα...:(

Φοβαμαι πολυ. δεν ξερω τι μου συμβαινει, αν θα κανω παιδακι, αν αυτο θα εμφανιζεται μια ζωη... και αλλα πολλα. ανησυχω για ολα πλεον. δεν ξερω που να παω να κανω λαπαροσκοπηση. εχω κ αυτο στο μυαλο μου. φοβαμαι μηπως παω στο νοσοκομειο και ο γιατρος δεν με προσεξει καλα και ξαναεμφανιστει..... ποσα περναν απ το μυαλο μου....

αυτη ειναι η ιστορια μου. συγνωμη αν σας κουρασα.

ποσο πολυ σας ευχαριστω ολες που με βοηθατε...ευχομαι ολες που θελουμε και δυσκολευομαστε να γινουμε συντομα μανουλες!:cry:

Link to comment
Share on other sites

ειμαι 27 και θελω να κανω παιδακι. προσπαθω τους τελευταιους 6 μηνες αλλα δεν βλεπω φως και ανησυχω. Εχω ηδη κανει μια λαπαροσκοπηση πριν 2 χρονια. Τοτε ειχα μπει ξαφνικα στο νοσοκομειο-απο εντονους πονους- χωρις να ξερω τι εχω. τοτε μου ειπαν.. περιπου. δεν ειχα καταλαβει καλα. μου εκρυβαν να μην φοβηθω. πηρα αντισυλληπτικα 2 χρονια περιπου. τα εχω κοψει εδω κ 6 μηνες. νομιζα οτι ειμαι ενταξη,οτι εχω καθαρισει. πριν λιγες μερες εκανα εξετασεις και μου βγηκε η ca 84. δεν ηξερα και ακομα δεν ξερω ακριβως τι σημαινει αυτο. η πρωτη μου σκεψη ηταν οτι εχω κατι πολυ σοβαρο..καταλαβαινεται. εμαθα ομως πως ειναι παντα ανεβασμενη η τιμη στις γυναικες με ενδομητριωση.δεν ξερω αν ισχυει... η γυναικολογος μου λεει οτι κατι βλεπει... εκανα και υπερηχο. καθαρος. τωρα παω για μαγνητικη. αν δειξει κατι μου ειπε η γιατρος μου, παω για λαπαροσκοπηση. αυτα...:(

Φοβαμαι πολυ. δεν ξερω τι μου συμβαινει, αν θα κανω παιδακι, αν αυτο θα εμφανιζεται μια ζωη... και αλλα πολλα. ανησυχω για ολα πλεον. δεν ξερω που να παω να κανω λαπαροσκοπηση. εχω κ αυτο στο μυαλο μου. φοβαμαι μηπως παω στο νοσοκομειο και ο γιατρος δεν με προσεξει καλα και ξαναεμφανιστει..... ποσα περναν απ το μυαλο μου....

αυτη ειναι η ιστορια μου. συγνωμη αν σας κουρασα.

ποσο πολυ σας ευχαριστω ολες που με βοηθατε...ευχομαι ολες που θελουμε και δυσκολευομαστε να γινουμε συντομα μανουλες!:cry:

Maraki84 σου στέλνω π.μ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαράκι καλημέρα και χρόνια πολλά. Έχω κάνει 2 εγχειρήσεις για αφαίρεση κύστεων στις ωοθήκες (από ενδομητρίωση) και είμαι σούπερ καλά. Μάλιστα, μετά το 2ο χειρουργείο έμεινα έγκυος στο γιο μου μέσα σε 3 μήνες. Μην ανησυχείς, εάν χρειαστεί επέμβαση, να την κάνεις λαπαροσκοπικά γιατί έχει πολύ μικρούλες τομές, δε μένουν σημάδια, αναρρώνεις γρήγορα και ο μετεγχειρητικός πόνος είναι μικρός. Θα σου στείλω π.μ. με τα στοιχεία του γυναικολόγου μου που εξειδικεύεται στη λαπαροσκοπική χειρουργική.

το πηρα το μνμ. υπερ ευχαριστω. σου εχω στελει και σε ρωταω κατι..αν μπορεις και επιτρεπεται, πες μου.εχω γραψει την ιστορια μου πιο πανω. εχω ηδη κανει μια λαπαροσκοπηση.... να εισαι καλα.:wink:

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολες παρα πολυ. μου δωσατε πολυ κουραγιο. ισως να μην ειναι κατι τοσο τραγικο πια!!!! εδω θα ειμαι και θα τα ξαναπουμε. γεια σας προς το παρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα, είμαι καινούργια και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Είμαι 28 ετών και εδώ και ένα χρόνο έχω ανακαλύψει ότι έχω ενδομητρίωση. Η τελευταία μου επίσκεψη έδειψε ότι η μία κύστη στην ωοθήκη είναι 4 εκ. και η άλλη 7 εκ. Ο γιατρός μου στην επαρχία δε μου συνέστησε τίποτα. Ουτε αφαίρεση ούτε κάποια θεραπέια και είπε απλά να περιμένουμε. Φυσικά οι πόνοι είναι αφόρητοι και έτσι στράφηκα στο Βλάχο Νικο από το Αρεταίειο. Μου είπε ότι πρέπει να γίνει χειρουργείο αλλά στην επόμενη επίσκεψη είπε οτι εγω πρέπει να κλείσω χειρουργείο στο Αρεταίειο και να τα κανονίσω όλα εγώ. Μόνο στη περίπτωση που πάω στο ιδιωτικό νοσοκομείο τα αναλαμβάνει όλα αυτός. Φυσικά δε μου άρεσε καθόλου η συμπεριφορά του και τώρα μου πρότειναν τον Βάκα που επίσης είναι στο Αρεταίειο.. Εχω πελαγώσει!!!! Δε ξέρω καν σε ποιο γιατρό να πάω ούτε πόσο σοβαρό είναι αυτό που έχω. Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι καινούργια και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Είμαι 28 ετών και εδώ και ένα χρόνο έχω ανακαλύψει ότι έχω ενδομητρίωση. Η τελευταία μου επίσκεψη έδειψε ότι η μία κύστη στην ωοθήκη είναι 4 εκ. και η άλλη 7 εκ. Ο γιατρός μου στην επαρχία δε μου συνέστησε τίποτα. Ουτε αφαίρεση ούτε κάποια θεραπέια και είπε απλά να περιμένουμε. Φυσικά οι πόνοι είναι αφόρητοι και έτσι στράφηκα στο Βλάχο Νικο από το Αρεταίειο. Μου είπε ότι πρέπει να γίνει χειρουργείο αλλά στην επόμενη επίσκεψη είπε οτι εγω πρέπει να κλείσω χειρουργείο στο Αρεταίειο και να τα κανονίσω όλα εγώ. Μόνο στη περίπτωση που πάω στο ιδιωτικό νοσοκομείο τα αναλαμβάνει όλα αυτός. Φυσικά δε μου άρεσε καθόλου η συμπεριφορά του και τώρα μου πρότειναν τον Βάκα που επίσης είναι στο Αρεταίειο.. Εχω πελαγώσει!!!! Δε ξέρω καν σε ποιο γιατρό να πάω ούτε πόσο σοβαρό είναι αυτό που έχω. Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

καλημερα!!!!!!!!

σε καταλαβαινω απολυτα γιατι ειμαι παθουσα απο την ενδομητριωση κ πολυ καμμενη μαλιστα......η γνωμη μου ειναι να μην κανεις βιαστικες κινησεις κ χειρουργεια γιατι δυστυχως η ενδ. ειναι κατι που μπορει να εμφανιστει πολλες φορες κ τα πολλα χειρουργεια ειναι καταστροφικα....

αφου πηγες στο αραταιειο θα σου ελεγα να κανεις κ μια επισκεψη με τον κ.χασιακο,θεωρειται το καλυτερο νυστερι της αθηνας,ειναι απο τους καλυτερους.....!!!

κ να μην απογοητευεσαι,ολα γινονται,αυτο που εχουμε δεν ειναι απικυνδυνο για τη ζωη μας αλλα ισως σε ταλαιπωρησει λιγο οταν θα θελεις να κανεις παιδακι.....ισως!!!!!!!!!

εγω τωρα που σου γραφω ειμαι ειμαι εγκυος στην 21η εβδομαδα σε διδυμακια!!!!!!!!!!

σου ευχομαι καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις κ οτι χρειαστεις ειμαι εδω,,,,ρωτα με!!!!!!!!!!!

απλα ψαξε λιγο το θεμα του γιατρου...........:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...
Μαράκι καλημέρα και χρόνια πολλά. Έχω κάνει 2 εγχειρήσεις για αφαίρεση κύστεων στις ωοθήκες (από ενδομητρίωση) και είμαι σούπερ καλά. Μάλιστα, μετά το 2ο χειρουργείο έμεινα έγκυος στο γιο μου μέσα σε 3 μήνες. Μην ανησυχείς, εάν χρειαστεί επέμβαση, να την κάνεις λαπαροσκοπικά γιατί έχει πολύ μικρούλες τομές, δε μένουν σημάδια, αναρρώνεις γρήγορα και ο μετεγχειρητικός πόνος είναι μικρός. Θα σου στείλω π.μ. με τα στοιχεία του γυναικολόγου μου που εξειδικεύεται στη λαπαροσκοπική χειρουργική.

 

Kokoraki,

Επειδή έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και έχω αγχωθεί πάρα πολύ θα μπορούσες να μου στείλεις και εμένα σε παρακαλώ πολύ τα στοιχεία του γιατρού σου? Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα!

Παραθέτω ίσως το πιο κατατοπιστικό άρθρο που έχω διαβάσει για την ενδομητρίωση!

http://www.endometriosis-gr.eu/uncategorized/%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%83-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%83-%CE%BC%CE%B5-%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81/

 

 

καλησπερα,μου φανηκε εξαιρετικα κατατοπιστικο το αρθρο που ανεβασες! Σ ευχαριστω για την πληροφορηση!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...