Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενηλικες και γαλα και τα φριχτα θυματα -οι αγελαδες


Recommended Posts

Ηθελα να συζητησω κατι με αφορμη ολο το χαμο που εγινε προσφατα στο φορουμ πανω στο θηλασμο και τη φορμουλα.

Εγω δεν εχω θεμα με το ξενο γαλα και τις επιπτωσεις του στην υγεια των παιδιων μας, μιας και καποιες φορες, εστω και για ιατρικους λογους, δεν υπαρχει αλλος τροπος να συντηρηθει το βρεφος στη ζωη. Καλως.

 

Αυτο που θελω να συζητησω ειναι η καταναλωση γαλακτος αλλων ειδων περα του ανθρωπινου απο ανθρωπους που εχουν περασει την ηλικια του φυσικου απογαλακτισμου (δηλαδη καπου μεταξυ 4 και 7 ετων).

 

Σαν ειδος δεν ειμαστε φτιαγμενοι να το καταναλωνουμε, ειμαστε κηνυγοι, αυτο το γαλα το εχουν τα αλλα θηλαστικα για τα μικρα τους. Ασβεστιο υπαρχει σε πολλες τροφες που ειναι αναμενομενο να φαμε συμφωνα με τη θεση μας στη φυση, νομιζω οτι ολη η φασαρια του "πιειτε γαλα, κανει καλο, εχει πολυ ασβεστιο" ειναι αποτελεσμα πολυ προσεγμενου μαρκετινγκ δεκαετιων.

Υπαρχουν μελετες που συνδεουν τον καρκινο του στηθους και του προστατη με την καταναλωση γαλακτοκομικων προιοντων.

Αυτο βεβαια εξηγειται λογω της μεγαλης πυκνοτητας οιστρογονων που περιεχονται στο αγελαδινο γαλα, μια και οι κακομοιρες οι αγελαδες ειναι συνεχως εγκυμονουσες και συγχρονως αρμεγονται.

Τους παιρνουν τα μωρακια τους λιγες ωρες μετα τη γεννα και τις αρμεγουν μεχρι εξαντλησεως ενω αυτες τα ψαχνουν και φωναζουν. Οι θηλες τους πολυ συχνα ειναι πληγωμενες και 99% υπαρχουν ιχνη αιματος στο γαλα που πινουμε. Στον επομενο κυκλο της αγελαδας τη γονιμοποιουν παλι και ολο το σκηνικο επαναλαμβανεται. :(

 

Οι αγελαδες που προσφερουν το γαλα τους στις βιομηχανιες θανατωνονται οταν ειναι περιπου 5 ετων, ενω φυσιολογικα οι αγελαδες ζουν περιπου 25 χρονια. Αυτο γιατι ειναι εξαντλημενες και δεν τους κανουν πια. Μαλιστα το κακομοιρο κορμακι τους εχει υποστει τοσα που δεν περναει τα κριτηρια για ανθρωπινη καταναλωση και γινεται ζωοτροφη.

 

Και το τελευταιο ζητημα που σκεφτομαι πανω στο θεμα ειναι γιατι αγελαδες και κατσικες; Θα πινατε ας πουμε γαλα σκυλας ή γατας; Γιατι; Γιατι οχι;

 

Γιατι παω στοιχημα οτι αν με καποιο μαγικο τροπο οι γατες αρχιζαν ξαφνικα να παραγουν τοσο γαλα που θα ηταν συμφερον στις βιομηχανιες, μεσα σε μια δεκαετια θα μας ειχαν πεισει ολους οτι ειναι το καλυτερο για μας, κατι που τωρα το βρισκουμε περιερο και σιχαμερο, ενω δεν ειναι στην πραγματικοτητα πιο περιεργο απ'το να πινουμε γαλα αγελαδας..

 

Αυτοι ηταν οι προβληματισμοι μου σημερα. Συγνωμη για το μεγαλο ποστ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

Και το τελευταιο ζητημα που σκεφτομαι πανω στο θεμα ειναι γιατι αγελαδες και κατσικες; Θα πινατε ας πουμε γαλα σκυλας ή γατας; Γιατι; Γιατι οχι;

 

Ακριβώς αυτούς τους προβληματισμούς έχω κι εγώ.

 

Συμφωνώ μαζί σου σε όλα.

 

Σχετικά με το γάλα της γάτας κλπ, έχω την αίσθηση ότι παίζει ρόλο το αν το ζώο είναι σαρκοφάγο ή φυτοφάγο. Δηλαδή όπως δεν τρώμε σαρκοφάγα ζώα, έτσι δεν πίνουμε το γάλα τους.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν οι αγελάδες χρησιμοποιούνται για την παραγωγή γαλατος και άλλων γαλακτομικών επειδή οι βιομηχανίες μπορούν να τις εκμεταλλευτούν, το ερώτημα που μου έρχεται στο μυαλό είναι τι έκαναν οι άνθρωποι πριν την εξέλιξη της τεχνολογίας....Δεν έπιναν καθόλου γάλα άλλων ζώων? Και αν έπιναν πάλι δεν θα προτιμούσαν την αγελάδα επειδή παράγει περισσότερο σε σχέση με την γάτα? Δεν μιλάω για 100.000 χρόνια πριν...μιλάω πριν 500 το πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο και σημαντικό το θέμα που θέτεις και συμφωνώ με πολλά απ' αυτά που γράφεις.

 

Για τους ίδιους λόγους περίπου στην οικογένειά μας δεν καταναλώνουμε κρέας και αυγά που δεν προέρχονται από ζώα τα οποία έζησαν μια αξιοπρεπή ζωή στο φυσικό τους χώρο.

Εαν είχα την ευκαιρία να δίνω στα παιδιά μου γαλακτοκομικά από ζώα τα οποία πάλι ζούνε στο φυσικό τους περιβάλλον και των οποίων το γάλα τους δεν έχει υποστεί καμία θερμική ή άλλη επεξεργασία (πχ ομογενοποίηση) θα το έκανα.

 

Αλλά επειδή στην Αθήνα και στην Ελλάδα γενικότερα δεν είμαστε και πολύ συνειδητοποιημένοι επί του θέματος τα γαλακτοκομικά σπάνια μπαίνουν στο σπίτι μας. Ο γιος μου από τότε που αποθήλασε με δική του πρωτοβουλία στους 28 μήνες δεν έχει πιεί ποτέ ζωικό γάλα, μόνο γάλα αμυγδαλου και καρύδας.

 

Τέλος για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, δεν είμαι εναντίον των γαλακτοκομικών από άλλο ζώο (φυτοφάγο) αλλά είμαι εναντίον της βιομηχανοποίησης της κτηνοτροφίας η οποία βασανίζει τα ζώα και δεν σέβεται τη φύση τους και επίσης μετατρέπει μια θρεπτική για τον άνθρωπο τροφή σ΄ένα δηλητήριο.

 

Καλύτερα όμως να μην συνεχίσουμε το θέμα για να μην έχουμε την ιστορία που είχαμε στο τόπικ με το θηλασμό που πρόσφατα κλειδώθηκε :rolleyes:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με αυτη τη λογικη δεν θα πρεπει να καταναλωνουμε τιποτα που να προερχεται απο ζωντανο οργανισμο, γαλακτοκομικα, αυγα, κρεας απο καθε ειδους ζωο, ψαρια και θαλασσινα.

Αλλα και τα κακομοιρα τα φυτα ξερουμε αν νιωθουν κατι οταν περνουμε τους καρπους τους ή τα ξεριζωνουμε???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνα με αυτη τη λογικη δεν θα πρεπει να καταναλωνουμε τιποτα που να προερχεται απο ζωντανο οργανισμο, γαλακτοκομικα, αυγα, κρεας απο καθε ειδους ζωο, ψαρια και θαλασσινα.

Αλλα και τα κακομοιρα τα φυτα ξερουμε αν νιωθουν κατι οταν περνουμε τους καρπους τους ή τα ξεριζωνουμε???

 

οχι, δεν ειναι καθολου η ιδια λογικη. Αλλο "σκοτωνω ανθρωπινα ενα ζωο που εζησε αξιοπρεπως για να φαω", αλλο "τι καλα, η αγελαδα μας γεννησε, θα περισσευουν κανα δυο κιλα γαλα και για μας", και αλλο να παραγεις ζωα με σκοπο να τα κακοποιεις σωματικα και ψυχολογικα οσο αντεξουν μονο και μονο για το κερδος.

 

Επισης τις κοτες δεν τις ενδιαφερουν τα μη γονιποποιημενα αυγα τους, ειναι απλως η περιοδος τους και τα'χουν για πεταμα...

 

Ειναι ωρα αν βαλω τα δικα μου "μοσχαρακια" για υπνο και επιστρεφω (μια που λειπει κι ο γατος αποψε ;) )

Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν ειναι καθολου η ιδια λογικη. Αλλο "σκοτωνω ανθρωπινα ενα ζωο που εζησε αξιοπρεπως για να φαω", αλλο "τι καλα, η αγελαδα μας γεννησε, θα περισσευουν κανα δυο κιλα γαλα και για μας", και αλλο να παραγεις ζωα με σκοπο να τα κακοποιεις σωματικα και ψυχολογικα οσο αντεξουν μονο και μονο για το κερδος.

 

Επισης τις κοτες δεν τις ενδιαφερουν τα μη γονιποποιημενα αυγα τους, ειναι απλως η περιοδος τους και τα'χουν για πεταμα...

 

Ειναι ωρα αν βαλω τα δικα μου "μοσχαρακια" για υπνο και επιστρεφω (μια που λειπει κι ο γατος αποψε ;) )

 

Αυτο το "σκοτωνω ανθρωπινα" πως το εννοεις?? ή σκοτωνεις ή δεν σκοτωνεις... Πχ οι μουσουλμανοι εχουν τελετουργικη σφαγη και καταναλωνουν ζωα που εχουν θανατωθει μονο με τον "σωστο" τροπο. Εδω στο Βελγιο το 90% των χασαπικων εχουν κρεας halal... (και εχει παρα μα παρα πολλα χασαπικα). Επισης πλεον υπαρχουν οδηγιες για την θανατωση των ζωων ακομη και για τα συμβατικα ζωο - σφαγεια...

Και τα αυγουλακια δεν ειναι γενοκτονια???

Link to comment
Share on other sites

ε, οχι ή σκοτωνεις ή δε σκοτωνεις. Οι οδηγιες ειναι ασαφεις και δεν τηρουνται. Ειναι σημαντικο νομιζω να σκοτωσεις ενα ζωο προκαλοντας οσο το δυνατον λιγοτερο πονο και τρομο.

 

Πως ειναι τα αυγα γεννοκτονια; :confused::confused::confused::confused::confused: Περιοδος ειναι, αχρηστη για τις κοτες. με μπερδευεις...

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο και σημαντικό το θέμα που θέτεις και συμφωνώ με πολλά απ' αυτά που γράφεις.

 

Για τους ίδιους λόγους περίπου στην οικογένειά μας δεν καταναλώνουμε κρέας και αυγά που δεν προέρχονται από ζώα τα οποία έζησαν μια αξιοπρεπή ζωή στο φυσικό τους χώρο.

Εαν είχα την ευκαιρία να δίνω στα παιδιά μου γαλακτοκομικά από ζώα τα οποία πάλι ζούνε στο φυσικό τους περιβάλλον και των οποίων το γάλα τους δεν έχει υποστεί καμία θερμική ή άλλη επεξεργασία (πχ ομογενοποίηση) θα το έκανα.

 

Αλλά επειδή στην Αθήνα και στην Ελλάδα γενικότερα δεν είμαστε και πολύ συνειδητοποιημένοι επί του θέματος τα γαλακτοκομικά σπάνια μπαίνουν στο σπίτι μας. Ο γιος μου από τότε που αποθήλασε με δική του πρωτοβουλία στους 28 μήνες δεν έχει πιεί ποτέ ζωικό γάλα, μόνο γάλα αμυγδαλου και καρύδας.

 

Τέλος για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, δεν είμαι εναντίον των γαλακτοκομικών από άλλο ζώο (φυτοφάγο) αλλά είμαι εναντίον της βιομηχανοποίησης της κτηνοτροφίας η οποία βασανίζει τα ζώα και δεν σέβεται τη φύση τους και επίσης μετατρέπει μια θρεπτική για τον άνθρωπο τροφή σ΄ένα δηλητήριο.

 

Καλύτερα όμως να μην συνεχίσουμε το θέμα για να μην έχουμε την ιστορία που είχαμε στο τόπικ με το θηλασμό που πρόσφατα κλειδώθηκε :rolleyes:

 

Εγω παλι καταναλωνω γαλακτοκομικα και δεν ειχα ιδεα για ολα αυτα μεχρι πριν 4,5 χρονια οταν γεννησα την κορη μου και ηξερα απο πριν οτι δε γινοταν να θηλασω αρχισα να ψαχνομαι για τις γαλακτοβιομηχανιες. Δεν εχω σταματησει ακομα την καταναλωση αλλα ισως το κανω.

Οπως κι εσυ δεν ειμαι κατα της καταναλωσης αυτων των προιοντων. Υπαρχουν αντικρουομενες μελετες οσον αφορα την καλη ΚΑΙ την κακη τους επιρροη στον ανθρωπινο οργανισμο, κι ετσι δεν εχω πειστει για τιποτα απο τα δυο. Αλλα ειμαι εναντιων των βασανιστηριων...

 

Ελπιζω να εχεις αδικο οσον αφορα το κλειδωμα του θεματος και να μπορεσουμε να συζητησουμε ομορφα για ενα τοσο ευαισθητο και ενδιαφερον θεμα (τουλαχιστον εγω το βρισκω ενδιαφερον)

Link to comment
Share on other sites

(Εμεις τρωμε και κρεας και γαλακτοκομικα). Η κουνιαδα μου που εχουν χειροτροφιο λεει οτι ελεγχονται και υποχρεωουνται να τηρουν τις οδηγιες θαντωσεις τον ζωων. Δεν εχω δει τι γινεται.

Για τα αυγα τωρα πως ξεχωριζουν τα γονιμοποιημενα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς αυτούς τους προβληματισμούς έχω κι εγώ.

 

Συμφωνώ μαζί σου σε όλα.

 

Σχετικά με το γάλα της γάτας κλπ, έχω την αίσθηση ότι παίζει ρόλο το αν το ζώο είναι σαρκοφάγο ή φυτοφάγο. Δηλαδή όπως δεν τρώμε σαρκοφάγα ζώα, έτσι δεν πίνουμε το γάλα τους.

 

Γιατι; Γιατι δεν τα τρωμε; (παρεπιπτωντως, αυτο δεν ειναι επιθεση, ειναι απορια -οχι προς εσενα συγκεκριμενα, αλλα προς οποιονδηποτε εχει μια απαντηση). Φανταζομαι αν πριν 1000000 χρονια σκοτωναμε μια τιγρη θα εκανε ολη η φυλη τσιμπουσι, ετσι;

 

Γιατι δεν πινουμε πχ γαλα ελεφαντα, σιγουρα παραγει πολυ και ειναι φυτοφαγος.

 

Το βρισκω πολυ ενδιαφερον κοινωνικο-πολιτισμικο χαρακτηριστικο το οτι βρισκουμε φυσιολογικο το να πινουμε γαλα αγελαδας αλλα θα φριταμε στην ιδεα του να πιουμε γαλα καγκουρο, ή ακομα και ανθρωπινο ως ενηλικες (περα απ'το δικο μας ισως).

 

Για φαντασου να ερθεις σπιτι μου για καφε, και να σου πω "σ'αρεσε ο latte; με δικο μου γαλα τον εκανα, μην ανησυχεις το εχω παστεριωμενο" :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

οι άνθρωποι καταναλώνουν επίσης γάλα γαιδουρας ή γάλα καμήλας ή βουβαλιού (άλλα δε θυμάμαι τώρα)

 

τον ελέφαντα λίγο δυσκολο να τον αρμέξεις νομίζω

 

όπως επίσης ορισμένου λαοί τρώνε έντομα, γάτες, σκύλους κλπ

 

αυτά είναι ζητήματα ιστορίας και πολιτισμού, ο κάθε λαός και η κουλτούρα του

 

γάλα, κυρίως κατσικίσιο και πρόβειο, είναι γνωστο ότι κατανάλωναν και στην αρχαία Ελλάδα (σαν γάλα ή γιαούρτι ή τυρί)

 

με τα παράγωγα δεν έχετε ενστάσεις;

 

η κατανάλωση γάλατος άλλων ζώων είναι μη φυσική από τον άνθρωπο ενώ το κυνήγι της τίγρης στη σαβάνα είναι φυσικό;

 

στην τελική, έτσι είναι η ζωή και δεν υπάρχει τίποτα φριχτό σε αυτό

 

η υπερεντατική εκμετάλλευση ζώων και γης είναι γεγονός και σχετίζεται με τον καπιταλιστικό τρόπο οργάνωσης της παραγωγής

Link to comment
Share on other sites

 

 

στην τελική, έτσι είναι η ζωή και δεν υπάρχει τίποτα φριχτό σε αυτό

 

 

δεν υπαρχει τιποτα φριχτο στο να σου παιρνουν το λιγων ωρων μωρακι σου που δε θα ξαναδεις ποτε, γιατι ο μονος σκοπος της γεννας ηταν ο γαλακτισμος σου; Να σου δινουν μετα ορμονες και επειτα αντιβιοτικα για τις μολυνσεις που σιγουρα θα σου προκαλεσουν αυτες οι ορμονες και να σε εχουν δεμενη σε μηχανηματα 12 ωρες τη μερα, οπου σε αρμεγουν μεχρι να ματωσεις και λιγο ακομα; Και οταν ξανανιωσεις τη χαρα της μητροτητας να επαναληφθει το σκηνικο; Και ξανα; Και παλι;

 

Αληθεια δεν το βρισκεις φριχτο;

 

"ετσι ειναι η ζωη" μπορει να ειπωθει για πολλα πραγματα, αυτο δε σημαινει οτι δεν ειναι φριχτα.

 

Τελοσπαντων, δεν κανω καμπανια αποχης απο το αγελαδινο γαλα, λιγες σκεψεις εκανα επειδη βλεπω μεγαλη αντιδραση εναντιων της φορμουλας για βρεφη αλλα η καταναλωση απο τους ενηλικες θεωρειται ως επι το πλειστον φυσιολογικη... και σκεφτομουνα οτι ειναι παραλογο εφ'οσον οι ενηλικες δεν το χρειαζονται αντιθετως με τα βρεφη που δε θηλαζουν

Link to comment
Share on other sites

το γαλα γαιδουρας ειναι το μοναδικο γαλα που μοιαζει πολυ στο ανθρωπινο. αυτη τη στιγμη τα 100γρ του κοστιζουν πανω απο 100 ευρω. κι αυτο γιατ ειναι πολυ μικρη η παραγωγη του. αν οι γαιδουρες παρηγαγαν τοσο γαλα οσο μερικες ποικιλιες αγελαδων (πχ25-30 κιλα τη μερα) τοτε ολοι θα πιναμε γαιδουρινο γαλα και το τοπικ αυτο θα ασχολουνταν με την υπερκαταναλωση του γαιδουρινου γαλατος.

 

παραταυτα φυσικα συμφωνω στην αξιοπρεπη ζωη και θανατο των ζωων (ολων) και διαφωνω καθετα με τις μαζικες παραγωγες κτλ.

 

η παρουσια επισης ορμονων σε προιοντα μαζικης παραγωγης ειναι κοινο σε πολλα τροφιμα και οχι μονο στο γαλα αγελαδας. επισης αντιβιοτικων κα.

 

η λυση ομως δεν ειναι να σταματησουμε να τρωμε κρεας η γαλα η αυγα κτλ. η λυση δεν ειναι να φτιαχτουν μικρες μοναδες παραγωγης (γιατι δεν εχει οικονομικο κερδος).

η λυση ειναι επιστροφη στη φυση! μακαρι να ειχα τη δυναμη που ειχαν οι γιαγιαδες και οι προγιαγιαδες μας να φροντιζω κοπαδια και μπαχτσεδες και θα το εκανα με ολη μου την καρδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα δεν προκειται για την "υπερκαταναλωση γαλακτος" αλλα για την καταναλωση γαλακτος απο αλλα ειδη γενικοτερα.

 

ΥΓ: οι αγελαδες το 1930 παρηγαγαν κατα μεσω ορο 6 κιλα γαλα την ημερα (για τα μωρα τους) ενω το 2001 50κιλα. Οι γαιδουρες μπορουν να παραγουν περισσοτερο αν τις "πεισουμε" κι αυτες...

Link to comment
Share on other sites

η κατανάλωση γάλατος άλλων ζώων είναι μη φυσική από τον άνθρωπο ενώ το κυνήγι της τίγρης στη σαβάνα είναι φυσικό;

 

στην τελική, έτσι είναι η ζωή και δεν υπάρχει τίποτα φριχτό σε αυτό

 

Μου φαίνεται δεν έχεις πιάσει το βασικό νόημα της συζήτησης μας!

 

Δεν καταφέρθηκε καμία εναντίον της κατανάλωσης κρέατος, αυγών ή γαλακτοκομικών (εφόσον όλες εδώ που συζητάμε δεχόμαστε την τροφική αλυσίδα - σημείωση ότι εγώ ήμουνα χορτοφάγος για 10 περίπου χρόνια και vegan για ένα διάστημα αλλά αναθεώρησα τις απόψεις μου αυτές), αλλά στην φρικτή εκμετάλλευση των ζωών τα οποία μας δίνουνε κρέας, γάλα και αυγά.

 

Τα πτηνοτροφεία (battery farms) καταργήθηκαν στην Αγγλία γιατί τα κοτόπουλα πραγματικά υποφέρουνε σε τέτοιους τόπους.

Και η θρεπτική αξία ενός αυγού είναι άμεσα συσχετισμένη με την υγεία της κότας από την οποία προήλθε.

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τα γαλακτοκομικά καθώς και με το κρέας.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

οκ.

ομως επειδη ζουμε σε μια εποχη που η γη γυριζει μονο με το χρημα, δεν νομιζω πως θα ηταν επικερδες το να βγουν στην αγορα 50 ειδων γαλατα απο διαφορα ζωα.

το να παραγουν μονο 2 αντε 3 ειδη (αγελαδινο, κατσικισιο, βουβαλισιο) εχει το πλεονεκτημα να υπαρχουν βασικοι κανονες παραγωγης, διασφαλισης της καθαροτητας,υγιεινης,ασφαλειας τους, και γενικα τυποποιημενες διαδικασιες.

 

επισης οι αγελαδες δεν "πειστηκαν" να παραγουν περισσοτερο γαλα με καποιο βασανιστικο τροπο αλλα με την υβριδοποιηση απο διαφορες ποικιλιες αγελαδων..

 

(μην παρεξηγηθουν τα γραφομενα μου ως επιθεση στην αντιθετη αποψη...χαριν συζητησεως ολα)

Link to comment
Share on other sites

 

επισης οι αγελαδες δεν "πειστηκαν" να παραγουν περισσοτερο γαλα με καποιο βασανιστικο τροπο αλλα με την υβριδοποιηση απο διαφορες ποικιλιες αγελαδων..

 

υπαρχουν ντοκουμεντα για το αντιθετο...

 

Ομως ΓΙΑΤΙ καταναλωνουμε ως ενηλικες γαλακτοκιμικα προιοντα; Ποτε και πως ξεκινησε αυτο; Δεδομενου οτι χρειαζομαστε αγελαδινο (ή κατσικισιο ή βουβαλισιο ή οτιδηποτε) γαλα στη διατροφη μας οσο η αγελαδα χρειαζεται το ανθρωπινο και οτι το μεγαλυτερο ποσοστο των ανθρωπων εχει δυσανεξια στη λακτοζη, αλλοι πιο πολυ αλλοι πιο λιγο...

 

Κι εμενα μου αρεσει παρα πολυ το γαλα. Αλλα αναρωτιεμαι αν καποιος ξερει τα πως και τα γιατι..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...δυστυχως απο τη στιγμη που η καταναλωση γαλακτος αναγεται στα αρχαια χρονια και δεν εχουμε και τρελες πληροφοριες για το πως και ποτε ξεκινησε και γιατι, το μονο που εχω να πω ειναι πως το γαλα δεν παρεχει στον ανθρωπο μονο ασβεστιο αλλα ενα μπουκετο θρεπτικων συστατικων (σιδηρο, βιταμινη Δ, βιταμινη Α κα) τα οποια δρουν συνεργιστικα και προσφερουν σημαντικη ενισχυση στη θρεψη και την υγεια του ανθρωπου.

παρολαυτα θα μου πεις πως αφου αυτα δεν τα γνωριζαν οι αρχαιοι, πως διαλεξαν να πινουν γαλα? ισως με τον ιδιο τροπο που αρχισαν να καταναλωνουν το οτιδηποτε. εβλεπαν τα αλλα ζωα να το κανουν και τα μιμηθηκαν σκεφτομενοι οτι "κατι θα ξερουν αυτα και το κανουν". λεω τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα πίναμε και γάλα γαϊδούρας απ' όσο θυμάμαι τη γιαγιά μου να λέει! Επίσης σε πολλές χώρες το μόνο αποδεκτό γάλα (και πολύ πλουσιότερο από κατσίκες και αγελάδες) είναι της καμήλας!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν ντοκουμεντα για το αντιθετο...

 

Ομως ΓΙΑΤΙ καταναλωνουμε ως ενηλικες γαλακτοκιμικα προιοντα; Ποτε και πως ξεκινησε αυτο; Δεδομενου οτι χρειαζομαστε αγελαδινο (ή κατσικισιο ή βουβαλισιο ή οτιδηποτε) γαλα στη διατροφη μας οσο η αγελαδα χρειαζεται το ανθρωπινο και οτι το μεγαλυτερο ποσοστο των ανθρωπων εχει δυσανεξια στη λακτοζη, αλλοι πιο πολυ αλλοι πιο λιγο...

 

Κι εμενα μου αρεσει παρα πολυ το γαλα. Αλλα αναρωτιεμαι αν καποιος ξερει τα πως και τα γιατι..

 

 

Προσφατα μια φιλη αναρωσε ευτυχως με επιτυχια απο καρκινο του στηθους μετα απο εγχειρηση και χημιοθεραπειες , ψαχτηκε γενικως να δει τι γινεται...η γιατρος της της προτεινε να διαβασει ενα βιβλιο οπου η συγγραφεας υποστηριζει οτι η διατροφη βοηθαει και επηρεαζει(οποιος θελει το δεχεται)και προτεινει ενα ειδος διατροφης ...υποστηριζει στο βιβλιο της ,μετα απο ερευνες που εχει κανει οτι το γαλα που χρειαζεται ο ανθρωπος ειναι μονο αυτο που παιρνει απο τον θηλασμο και μονο για οσο θηλαζει....μετα δεν χρειαζεται γαλα και μαλιστα θεωρει οτι ειναι υπευθυνο για διαφορα που προκαλουνται στο σωμα μας....Δεν θυμαμαι το ονομα της ,δεν ειναι ελληνιδα παντως...

 

Οποιος θελει το δεχεται...εγω δεν το εχω διαβασει το ανεφερε η φιλη μου σε συζητηση μας......και τωρα μολις διαβασα αυτο μου το θυμησες!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ

Κατανάλωση γάλακτος απο ενήλικες και μητέρες που θηλάζουν

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα μια φιλη αναρωσε ευτυχως με επιτυχια απο καρκινο του στηθους μετα απο εγχειρηση και χημιοθεραπειες , ψαχτηκε γενικως να δει τι γινεται...η γιατρος της της προτεινε να διαβασει ενα βιβλιο οπου η συγγραφεας υποστηριζει οτι η διατροφη βοηθαει και επηρεαζει(οποιος θελει το δεχεται)και προτεινει ενα ειδος διατροφης ...υποστηριζει στο βιβλιο της ,μετα απο ερευνες που εχει κανει οτι το γαλα που χρειαζεται ο ανθρωπος ειναι μονο αυτο που παιρνει απο τον θηλασμο και μονο για οσο θηλαζει....μετα δεν χρειαζεται γαλα και μαλιστα θεωρει οτι ειναι υπευθυνο για διαφορα που προκαλουνται στο σωμα μας....Δεν θυμαμαι το ονομα της ,δεν ειναι ελληνιδα παντως...

 

Οποιος θελει το δεχεται...εγω δεν το εχω διαβασει το ανεφερε η φιλη μου σε συζητηση μας......και τωρα μολις διαβασα αυτο μου το θυμησες!

 

Ναι, το ειδα, ειναι η Jane Plant. Η κουνιαδα μου εχει αναγαγει το βιβλιο της σε θρησκεια αλλα εγω σιγουρα δεν εχω πειστει.

Παντως σε οκολογικο του κονδινου με του που διαγνωσκεσαι με καρκινο του στηθους το πρωτο που σου λενε ειναι να μην ξανακουμπησεις γαλακτοκομικα προιοντα..

Και ειναι αληθεια οτι δε χρειαζομαστε γαλα μετα την ηλικια των 5-6 χρονων που υπο φυσιολογικες συνθηκες αποθηλαζουμε. Διαβαζα μαλιστα καπου (δεν ειμαι σιγουρη ποσο εγκυρη ειναι η πηγη και ουτε το'χω ψαξει πολυ) οτι το ασβεστιο του γαλακτος, λογω καποιων συστατικων του γαλακτος ειναι η λιγοτερο απορροφησιμη μορφη ασβεστιου απο τον ανθρωπινο οργανισμο, ο οποιος ουτως 'η αλλως δυσκολευεται να χονεψει το γαλα. Δηλαδη αν φοβασαι την οστεοπορωση πιο καλα να φας πεντε φασολια παρα ενα ποτηρι γαλα.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλες οι μελέτες που αποδεικνύουν τους κινδύνους του γάλακτος και των γαλακτοκομικών έγιναν με το σύγχρονο βιομηχανοποιημένο γάλα που έχει υποστεί μεγάλη επεξεργασία και προέρχεται από "βιομηχανοποιημένες" αγελάδες.

Αυτό το γάλα είναι άκρως ακατάλληλο για τον άνθρωπο και στερείται πολύτιμα θρεπτικά συστατικά όπως η βιταμίνη D.

 

Πολλές όμως παραδοσιακές κοινωνίες κατανάλωναν γαλακτοκομικά και όχι μόνο δεν αρρωστούσανε αλλά ευημερούσανε.

Για παράδειγμα οι Βορειοευρωπαίοι, οι κάτοικοι των Άλπεων.

Επίσης οι Ισλανδοί καταναλώνουνε τεράστιες ποσότητες γαλακτοκομικών και θεωρούνται από τους πιο υγιείς ανθρώπους (όποια ενδιαφέρεται ας διαβάσει ένα καταπληκτικό βιβλίο το Jungle Effect).

Aλλά φυσικά οι Ισλανδοί έχουνε καταπράσινα βοσκοτόπια και έτσι τα γαλακτοκομικά που παράγουνε είναι πλούσια σε ωφέλιμα λίπη (ωμέγα-3) και βιταμίνη D.

 

Δεν είναι τυχαίο που στις περισσότερες δυτικές χώρες έγινε μεγάλη στροφή τελευταία προς τα ωμά γαλακτοκομικά προϊόντα από ζώα τα οποία βόσκουνε καταπράσινο χορτάρι σε μη-μολυσμένα βοσκοτόπια.

 

Στην Ελλάδα όμως είμαστε αιώνες πίσω στο θέμα αυτό και γι' αυτό προσωπικά δεν επιθυμώ η οικογένειά μου να καταναλώνει γαλακτοκομικά.

Άσε που στη γεύση καμία σχέση, συγκρίνω το πλούσιο γάλα που έπινα στην Αγγλία με το νερωμένο γάλα που υπάρχει εδώ και μου έρχεται αηδία :?

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...