Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλεργική ρινίτιδα σε ενήλικες


Recommended Posts

Με έχει τρελάνει η ρινίτιδα φέτος!!

Έχω χρόνια αλλεργική ρινίτιδα, η οποία με ταλαιπωρεί συχνά, περισσότερο το χειμώνα αλλά και το καλοκαίρι. Συνήθως τους μήνες άνοιξης και φθινώπορου είμαι χάλια αλλά αυτή τη φορά, από τον Οκτώβριο είμαι 20 μέρες χάλια και 5 μέρες καλά. Μόλις μου φέρνει ο μικρός την επόμενη ίωση ξαναρχίζει η μύτη μου να τρέχει και πάλι 20 μέρες χάλια εγώ ... και πάλι από την αρχή. Έτσι πάει μέχρι σήμερα και έχω τρελαθεί. Κάθε φορά παίρνω xozal, το οποίο μου φέρνει υπνηλία και ζαλάδα όλη μέρα, otrivin στη μύτη και bisolvon σιρόπι, όλα αυτά για 10 ή 15 μέρες κάθε φορά και μόνο έτσι καταφέρνω να είμαι όρθια!!

Τι να κάνω??? Τα'χω παίξει !! Έχει κανείς καμμιά ιδέα ?? Κανένα θαύμα ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πόσο σε καταλαβαίνω......εγώ την απέκτησα πέρισυ στην 2η εγσκυμοσύνη και είχα φρικάρει....εκτός από το σπρέυ στην μύτη παθολόγος και ΩΡΛ μου έδωσαν κάτι χαπάκια αντισταμινικά AERIUS λέγονται τα οποία μετά από μερικές μέρες μου κάνουν λίγο δουλίτσα.....ρώτα τον γιατρό σου....

κάθε τόσο με πιάνει χειμώνα - καλοκαίρι!

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites

πόσο σε καταλαβαίνω......εγώ την απέκτησα πέρισυ στην 2η εγσκυμοσύνη και είχα φρικάρει....εκτός από το σπρέυ στην μύτη παθολόγος και ΩΡΛ μου έδωσαν κάτι χαπάκια αντισταμινικά AERIUS λέγονται τα οποία μετά από μερικές μέρες μου κάνουν λίγο δουλίτσα.....ρώτα τον γιατρό σου....

κάθε τόσο με πιάνει χειμώνα - καλοκαίρι!

 

Στα τόσα χρόνια που έχω το πρόβλημα κάποια στιγμή και ΑERIOUS πήρα αλλά δεν μου έκαναν τίποτα. Ο γιατρός μου είπε να πάρω αυτά που παίρνω αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό να τα παίρνω για 20 μέρες συνέχεια και μετά με μικρή διακοπή 10 ημερών, να τα ξαναρχίζω γιατί με ξαναπιάνει γμτ.!!

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια και γω το ιδιο, φετος το επαθα αυτο... σε αλλεργιολογο πηγα και εκανα τεστ, αλλεργικη στη σκονη ειμαι,, συνεχεια ειμαι μπουκωμενη...τωρα με χει πιασει και ενας φοβερος βηχας...

κ εγω παιρνω τα aerius και το dhexarinaspray για τη μυτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα.

 

Εγώ παιδευόμουν ΠΟΛΛΑ χρόνια με αλλεργική ρινίτιδα. Μέχρι και χειρουργείο κατέληξα να κάνω γιατί κατά τη διάρκεια της πρώτης μου εγκυμοσύνης ο γυναικολόγος δεν με άφηνε να πάρω αντισταμινικά, οπότε δημιουργήθηκαν κύστες στα ιγμόρια, οι οποίες δεν άδειαζαν με αντιβίωση.

Τα αντισταμινικά στυλ xozal και τα αντιβιοτικά στυλ aerius τα έπινα για καραμέλες. Και να μη μου φτάνει το χάλι μου, να έχω και τον άντρα μου να μου λέει ότι ροχαλίζω!!! Δράμα...

 

Για να μην πολυλογώ, μου μίλησε τελικά η παιδίατρος (και όχι ο ΩΡΛ του ΙΚΑ!!!) για ένα φάρμακο το οποίο κυκλοφορεί, το λεν singulair και δεν είναι αντισταμινικό, αλλά αντιαλλεργικό. Πήγα σε άλλον ΩΡΛ (ιδιωτικά), ο οποίος μου σύστησε και ο ίδιος το singulair και είδα το φως μου. Δεν λειτουργεί όπως τα αντισταμινικά, τα οποία καταστέλουν τα συμπτώματα της αλλεργίας, αλλά μπλοκάρει εξαρχής την δημιουργία των συμπτωμάτων. Το φάρμακο αυτό είναι στην πραγματικότητα για τη θεραπεία του άσθματος και έχει αποδειχθεί ότι παρεπιμπτόντως βοηθά και την αλλεργική ρινίτιδα. Το συγκεκριμένο φάρμακο το δίνουν και στα παιδιά, γι' αυτό το ήξερε και η παιδίατρος.

 

Για να είμαι ειλικρινής, δεν μπορώ να πω ότι είμαι 100% καλά, αλλά έχω βρει μια ισορροπία όπου παίρνω το φάρμακο 3-4 φορές το χρόνο για 20 ημέρες και ενδιάμεσα είμαι ΟΚ. Σταμάτησα να αγοράζω τα χαρτομάντηλα με το κιλό. Η αδελφή μου που το παίρνει επίσης έχει δει μεγαλύτερη βελτίωση από εμένα, εξαρτάται φαντάζομαι από τη βαρύτητα της αλλεργίας.

 

Θα πρότεινα να ρωτήσετε το γιατρό σας. Περαστικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mariab μου το εδωσε και εμενα ο γιατρος το singulair, το επαιρνα το πρωι και το aerius το βραδυ, τωρα το εκοψα και παιρνω μονο το aerius!!!μαλλον θα το ξαναρχισω βλεπω!!εγω εκτος απτη μυτη εχω και φαγουρα στο ματια!!!δραμααα η κατασταση

Link to comment
Share on other sites

mariab thanks θα προσπαθήσω το singulair που λες και θα δούμε. Δεν έχω χρόνο και χρήματα για άλλους γιατρούς !!! Ξοδεύω αρκετά σε γιατρούς για το μικρό και δεν αντέχω τα ίδια και για μένα, γιατί όπως όλοι ξέρουμε, στο ΙΚΑ δεν γίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ είμαι στο ψάξιμο ακόμη!

Κάνω θεραπεία για την ιγμορίτιδα αλλά παίζει να είναι και αλλεργική ρινίτιδα. Ακόμη δεν ξέρω...

Όσον αφορά το singulair να ξέρετε ότι είναι τελείως ακίνδυνο σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα που αναφέρατε. Το παίρνω κι εγώ. Όσο για το ροχαλητό, άμα δεν με χωρίσει ο άντρας μου καλά θα είναι.

Σήμερα το συζητούσα το πρόβλημά μου με έναν συνάδελφο και μου λέει, καλα, γιατί δεν δοκιμάζεις με την ομοιοπαθητικη; Η αλήθεια είναι πως όταν ήμουν έγγυος μου το είχε συστήσει ο ομοιοπαθητικός του άντρα μου, και μαλιστα μου είχε πει πως σ'αυτόν τον τομέα η ομοιοπαθητική κάνει θαύματα, αλλά δεν το έδωσα σημασία τότε και το ξέχασα. Σήμερα με την συζήτηση το ξαναθυμήθηκα και λέω να το δοκιμάσω μπας και βρω την υγειά μου και σταματήσω τα φάρμακα που τα έχω κάνει καραμέλες!!!

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με την ομοιοπαθητική, εμένα ο ίδιος ο ΩΡΛ που μου έδωσε τα singulair μου είπε ότι εάν δεν δω βελτίωση και με αυτά, η μόνη μου λύση είναι η ομοιοπαθητική, γιατί άλλου είδους φάρμακα προς το παρόν δεν υπάρχουν. Εγώ για να πω την αλήθεια έχω αρχίσει να την σκέφτομαι. Λέω μήπως ετσι καταφέρω να κόψω τελείως τα φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

mariab thanks θα προσπαθήσω το singulair που λες και θα δούμε. Δεν έχω χρόνο και χρήματα για άλλους γιατρούς !!! Ξοδεύω αρκετά σε γιατρούς για το μικρό και δεν αντέχω τα ίδια και για μένα, γιατί όπως όλοι ξέρουμε, στο ΙΚΑ δεν γίνεται τίποτα.

 

Τα singulair εμένα μου είπε ότι πρέπει να τα πάρω με τον εξής τρόπο: 1 κάθε βράδυ για 1 μήνα (28 ημέρες βγαίνουν τα 2 κουτιά). Συγχρόνως να βάζω πρωί και βράδυ από 2 δόσεις pulmicort nasal σε κάθε ρουθούνι. Μου είπε επίσης να κόψω τελείως όλα τα αντισταμινικά. Τις 2-3 πρώτες μέρες ζορίστηκα, αλλά μετά ισορρόπησα. Στο τέλος του μήνα δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Με το τέλος της αγωγής σταματάς τα singulair, αλλά συνεχίζεις το pulmicort εφ' όσον αισθάνεσαι ενοχλήσεις. Εάν αισθάνεσαι καλά δεν το βάζεις ούτε αυτό. Μόλις αισθανθείς ότι μπαίνεις σε φάση έξαρσης και δεν σε καλύπτει το pulmicort παίρνεις 1 κουτί singulair (14 ημέρες) και ξαναδιακόπτεις. Γενικά, μετά την πρώτη μεγάλη αγωγή το ρυθμίζεις μόνο σου χρησιμοποιώντας κυρίως το pulmicort και τα singulair μόνο όποτε έχεις ανάγκη, χωρις όμως να αφήσεις να δημιουργηθεί έντονη έξαρση.

Σε εμένα το σχήμα αυτό δουλεύει πάνω από χρόνο και χωρίς να παίρνω πια καθόλου αντισταμινικά. Η αδελφή μου έκανε και αυτή την ίδια αρχική αγωγή (την αντέγραψε από εμένα, δεν πήγε στο γιατρό) και έχει χρειαστεί να ξαναπάρει singulair λιγότερες φορές απ' ότι εγώ.

Δοκιμάζεις και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια άλλη πρόταση είναι να επισκεφθείτε το αλλεργιολογικό του Αττικού που έχει πολύ καλή φήμη και να κάνετε μια σειρά, από εξετάσεις για να βρείτε ,τον αιτιολογικό παράγοντα και μετά εφαρμόζονται κάποιες θεραπείες όπως η ανοσοθεραπεία που σε μεγάλο ποσοστό αντιμετωπίζει χρόνιες καταστάσεις!

Α! μεγάλη προσοχή γιατι οι αλλεργικές ρινίτιδες που είναι επαναλαμβανόμενες μπορεί να οδηγήσουν σε κρίση αλλεργικού άσθματος! Μην παίρνετε συνεχώς κορτιζονούχα σκευάσματα γιατί καταστρέφουν την χλωρίδα της μύτης!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Εμένα με βοήθησε πολύ στη ρινίτιδα και την μπουκωμένη μύτη το rinomad και το χρησιμοποιώ επειδή είναι φυτικό. Σκέφτομαι επίσης να κάνω ομοιοπαθητική.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βοήθησε πολύ στη ρινίτιδα και την μπουκωμένη μύτη το rinomad και το χρησιμοποιώ επειδή είναι φυτικό. Σκέφτομαι επίσης να κάνω ομοιοπαθητική.

 

Αυτό τι είναι σπρέυ? Μπορείς να το βάζεις κάθε μέρα?

Εγώ έχω σοβαρό θέμα με ρινίτιδα και δεν με ανακουφίζει τίποτα. Βάζω καθημερινά σπρέυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειναι παλιο το ποστ αλλα το γραφω κ εδω :

 

δείτε και λιγο την δική μου εμπειρία.

είχα αγγειοκινητική ρινίτιδα που ξεκινόύσε ή απο ιώσεις ή απο εξωτερικούς παράγοντες υγρασία , ή σκόνη, πχ ή απο άγχος.

μου εφυγαν τα διαφορα ψυχοσωματικά, και ηρεμησα.

καποια στιγμή έκανα και τα κρεατάκια/αμυγδαλες και δεν ξανα επαθα απο τότε εδω κ 6-7 χρονια κατι. τελος! παπαλα.

και τώρα στην εγκυμοσύνη, που είχα στην αρχή λίγο, μου έφυγε/έφευγε με τις μεθόδους που περιγραφω στο post. δεν χρειαστηκα ξανά κανένα φάρμακο.

 

είχα τρομερό προβλημα παλιά!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ειναι προ ενός μήνα το ποστ αλλα το γραφω κ εδω :

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=413772&postcount=13

δείτε και λιγο την δική μου εμπειρία.

είχα αγγειοκινητική ρινίτιδα που ξεκινόύσε ή απο ιώσεις ή απο εξωτερικούς παράγοντες υγρασία , ή σκόνη, πχ ή απο άγχος.

μου εφυγαν τα διαφορα ψυχοσωματικά, και ηρεμησα.

καποια στιγμή έκανα και τα κρεατάκια/αμυγδαλες και δεν ξανα επαθα απο τότε εδω κ 6-7 χρονια κατι. τελος! παπαλα.

και τώρα στην εγκυμοσύνη, που είχα στην αρχή λίγο, μου έφυγε/έφευγε με τις μεθόδους που περιγραφω στο post. δεν χρειαστηκα ξανά κανένα φάρμακο.

 

είχα τρομερό προβλημα παλιά!

 

Eχω τραγικό θέμα.... με τη ρινίτιδα (αγγειοκινητική) από στρες κλπ.

Είμαι κάθε μέρα!! με 3 διαφορετικά σπρέυ για να ανοίγω τη μύτη. Κυκλοφορώ (όπως οι αλλεργικοί με μία ένεση αδρεναλίνης....) με ένα σπρέυ στην τσέπη. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Μετά από ίωση... πεθαίνω... Αλλά και καθημερινά δεν αλλάζει κάτι.

Εχεις καμία πρόταση?

Το pulmicort το έχω χρησιμοποιήσει χρόνια συνεχόμενα. Αλλά πάλι τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το προβλημα δεν ειναι η αλλεργικη ρινιτιδα, ουτε το μπουκωμα, ουτε το φτερνισμα... Αυτα ειναι αντιδράσεις του οργανισμού για να προστατευτει αλλα μας ταλαιπωρει παράλληλα χωρις να το ξερει... ο καλυτερος τροπος για να αντιμετωπισεις μια αλλεργία δεν ειναι ουτε το aerius ,ουτε τα χαπια, ουτε το singoulair... ολα αυτα στην καλυτερη θα μειώσουν τα συμπτώματα μεχρι να μην αντιδρα αλλο ο οργανισμος με αποτέλεσμα να χρειαζομαστε ολοκληρα κουτια για εναν απλό βηχα που πλεον μπορει να μην εχει καμια επιδραση... αλλα φταιμε καθως τα δεχομαστε , δεχομαστε οτι μας κανουν κακο,δεχομαστε τον ιατρο οταν μας λεει δοκιμασε και αυτο και εκεινο και δεχομαστε να επιβαρύνουμε κι αλλο τον οργανισμο μας(το τραγικο ειναι οτι δεχομαστε να επιβαρυνουμε και τα ιδια μας τα παιδια!!!)... οσο για το τι κανει η κορτιζονη στον οργανισμο δεν θα αναφερθω καθως ειναι γεματο το ιντερνετ με πληροφοριες... το προβλημα ειναι το αλλεργιογονο αυτο πρεπει να αντιμετωπιστει!! αν καταφερουμε να μαθουμε τον οργανισμο μας να μην αντιδρα απεναντι στο αλλεργιογονο σαν εχθρο τοτε θα λυθει το θεμα... η λυση ειναι η εναλλακτικη απευαισθητοποίηση , εχει δοκιμαστει και εχει εντυπωσιακα αποτελεσματα πολυ πιο γρηγορα απο τη κλασσικη η οποια θελει 3 -5 χρονια!!!!!!!! υπαρχει λυση λοιπον απλα εχουμε μαθει να παιρνουμε τα χαπια με το κιλο!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Έχω πάθει σοκ δεν είχα αλλεργία σε τίποτα και ξαφνικά με έπιασε φούντωμα μάλλον απο γύρη ελιάς, ηλιόσπορους ή σκόνη εξ Αφρικής;;;

Τι στο καλό συμβαίνει πως γίνεται αυτό...εν τω μεταξύ όλοι οι συνάδελφοι στην δουλειά το ίδιο, άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο...

Πήρα φάρμακα τα οποία  με ψευτοπιάνουν και σχεδόν δεν κάνουν τίποτα...θα πάω από εβδομάδα σε Αλλεργιολόγο!!

Ειλικρινά δεν έχω ξαναδεί στην Ελλάδα τέτοια έξαρση!

 Έχω μεγαλώσει στους αγρούς και τώρα πως έγινε αυτό;

Έχει πάθει κάποιος το ανάλογο με εμένα; Μπορώ χωρις φάρμακα να νιώσω καλύτερα να αναπνεύσω κανονικά; 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Tomannia είπε:

Έχω πάθει σοκ δεν είχα αλλεργία σε τίποτα και ξαφνικά με έπιασε φούντωμα μάλλον απο γύρη ελιάς, ηλιόσπορους ή σκόνη εξ Αφρικής;;;

Τι στο καλό συμβαίνει πως γίνεται αυτό...εν τω μεταξύ όλοι οι συνάδελφοι στην δουλειά το ίδιο, άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο...

Πήρα φάρμακα τα οποία  με ψευτοπιάνουν και σχεδόν δεν κάνουν τίποτα...θα πάω από εβδομάδα σε Αλλεργιολόγο!!

Ειλικρινά δεν έχω ξαναδεί στην Ελλάδα τέτοια έξαρση!

 Έχω μεγαλώσει στους αγρούς και τώρα πως έγινε αυτό;

Έχει πάθει κάποιος το ανάλογο με εμένα; Μπορώ χωρις φάρμακα να νιώσω καλύτερα να αναπνεύσω κανονικά; 

 

Τι ακριβώς σε έχει πιάσει; Δεν κάνουν όλα τα αντισταμινικά για όλα τα συμπτώματα.

Αν πάντως πολύς κόσμος στο ίδιο γραφείο έχει τα ίδια συμπτώματα, δύσκολο να είναι αλλεργία. Μήπως υπάρχει κάποιο χημικό στο χώρο;

Link to comment
Share on other sites

Μικρές φουσκαλίτσες στα μάγουλα, φτέρνισμα, βήχας, μπούκωμα και δυσφορία.

Είμαστε και σε γραφείο αλλά κυρίως και σε εξωτερικό χώρο εκτεθειμένοι σε ελιές, πεύκα και λεύκες.

Έχουμε και κάποια αρωματικά χώρου και έμμεση επαφή με διάφορα καθαριστικά.

 

Link to comment
Share on other sites

φουσκαλίτσες στα μάγουλα?,,....  εγώ θα πήγαινα σε παθολογο να ζητησω εξετασεις εαν γνωριζει , που να αφορούν ουσίες ή βαρέα μέταλλα στο αίμα που να είναι ανιχνεύσιμες,

κατι τετοιο κανουν και σε εργαζομενους πχ στην αεροπορία όταν εισπνέουν αέρα μολυσμένο με σωματίδια από τους κινητηρες του αεροπλάνου, 

όπου το σώμα ΔΕΝ δείχνει συμπτώματα παρά μονο όταν φτάσει ήδη σε κορεσμό, και μετά μιλάς για δηλητηρίαση από τον αέρα.

 

έμμεση επαφή με καθαριστικά είναι πολύ σχετικό, δηλαδή, πόσο κοντά είναι ,  πχ μια αποθήκη, ή ένα ράφι με συσκευασίες από τις οποιες βγαίνει μυρουδιά?

ειναι χημικα καθαριστικα? δηλαδή ειναι αποθηκη με χλωρίνες? με ουσίες που μπορουν να πανε στον αέρα?

 

οπότε εγώ θα ρώταγα τηλεφωνικά κανά δυο παθολογους για τα ΠΑΝΤΑ! 

είναι όλοι που εχουν αυτά τα συμπτώματα?  τότε ΒΟΥΡ και πάτε ΟΛΟΙ και κανετε εξετασεις και ειδοποιείτε και προισταμενο. δεν ειναι αστεια πραγματα αυτα! 

πόσο καιρό γίνεται αυτό? τι άλλαξε από τότε που παθατε ολοι αυτα τα συμπτωματα.

υπαρχει περιπτωση να αλλαξε κατι στο νεξαερισμο, στα προιόντα που αποθηκευονται,  κλπ? 

πρεπει να βρείτε κοινό παράγοντα.

η δηλητηρίαση απο χημικές ουσίες ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ πράγμα ! 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Just now, belleblue είπε:

φουσκαλίτσες στα μάγουλα?,,....  εγώ θα πήγαινα σε παθολογο να ζητησω εξετασεις εαν γνωριζει , που να αφορούν ουσίες ή βαρέα μέταλλα στο αίμα που να είναι ανιχνεύσιμες,

κατι τετοιο κανουν και σε εργαζομενους πχ στην αεροπορία όταν εισπνέουν αέρα μολυσμένο με σωματίδια από τους κινητηρες του αεροπλάνου, 

όπου το σώμα ΔΕΝ δείχνει συμπτώματα παρά μονο όταν φτάσει ήδη σε κορεσμό, και μετά μιλάς για δηλητηρίαση από τον αέρα.

 

έμμεση επαφή με καθαριστικά είναι πολύ σχετικό, δηλαδή, πόσο κοντά είναι ,  πχ μια αποθήκη, ή ένα ράφι με συσκευασίες από τις οποιες βγαίνει μυρουδιά?

ειναι χημικα καθαριστικα? δηλαδή ειναι αποθηκη με χλωρίνες? με ουσίες που μπορουν να πανε στον αέρα?

 

οπότε εγώ θα ρώταγα τηλεφωνικά κανά δυο παθολογους για τα ΠΑΝΤΑ! 

είναι όλοι που εχουν αυτά τα συμπτώματα?  τότε ΒΟΥΡ και πάτε ΟΛΟΙ και κανετε εξετασεις και ειδοποιείτε και προισταμενο. δεν ειναι αστεια πραγματα αυτα! 

πόσο καιρό γίνεται αυτό? τι άλλαξε από τότε που παθατε ολοι αυτα τα συμπτωματα.

υπαρχει περιπτωση να αλλαξε κατι στο νεξαερισμο, στα προιόντα που αποθηκευονται,  κλπ? 

πρεπει να βρείτε κοινό παράγοντα.

η δηλητηρίαση απο χημικές ουσίες ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ πράγμα ! 

 

Τα χημικά είναι σε ράφια και είναι οικολογικά με πιστοποίηση.

Κάποιοι συνάδελφοι ήταν ήδη αλλεργικοί σε κάποια φυτά που ανθίζουν τώρα αλλά φέτος χειροτέρεψαν τα συμπτώματα τους.

Έχουμε πάνω κάτω τα ίδια συμπτώματα άλλοι περισσότερο άλλοι λιγότερο...

Εγώ ήδη έκλεισα ραντεβού σε αλλεργιολόγο να κάνω εξετάσεις αίματος  αλλά θα πάρω γνώμη όπως είπες και από παθολόγο Ιατρό και ο Θεός βοηθός...μακάρι να μην με χαπακώσουν δεν το θέλω  ουυυυυυ....

Link to comment
Share on other sites

γειά σου, ένα καθαριστικό ακόμα και βιολογικό δεν σημαίνει ότι δεν εχει χημεία μέσα του. 

όταν λες βιολογικό ,προφανώς εννοείς βιοδιασπώσιμο...  έτσι δεν είναι ?  

κάθε καθαριστικό, έχει μέσα χημικές ουσίες που δεν έρχονται από την φύση. 

επίσης το πρόβλημα μπορεί να το κάνει κάποιο πλαστικό ή καποια συσκευασία όχι πάντα το υλικό που έχει μέσα..

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, belleblue είπε:

γειά σου, ένα καθαριστικό ακόμα και βιολογικό δεν σημαίνει ότι δεν εχει χημεία μέσα του. 

όταν λες βιολογικό ,προφανώς εννοείς βιοδιασπώσιμο...  έτσι δεν είναι ?  

κάθε καθαριστικό, έχει μέσα χημικές ουσίες που δεν έρχονται από την φύση. 

επίσης το πρόβλημα μπορεί να το κάνει κάποιο πλαστικό ή καποια συσκευασία όχι πάντα το υλικό που έχει 

Καλησπέρα!

Ναι είναι βιοδιασπώμενα, μη τοξικά, μη διαβρωτικά, μη ερεθιστικά και ελεγμένα  για αλλεργιογόνα και ερεθιστική δράση στο δέρμα.

Πιστεύω ότι τελικά είναι από κάποιο φυτό γιατί με πιάνει και το πρωί στο σπίτι μόλις βγω έξω...άντε υπομονή θα κάνω μέχρι τις εξετάσεις...:roll:

Link to comment
Share on other sites

On 28/5/2019 at 3:00 ΜΜ, Tomanny είπε:

Μικρές φουσκαλίτσες στα μάγουλα, φτέρνισμα, βήχας, μπούκωμα και δυσφορία.

Είμαστε και σε γραφείο αλλά κυρίως και σε εξωτερικό χώρο εκτεθειμένοι σε ελιές, πεύκα και λεύκες.

Έχουμε και κάποια αρωματικά χώρου και έμμεση επαφή με διάφορα καθαριστικά.

 

Αν μιλάς για φουσκάλες με υγρό, αμφίβολο μου φαίνεται για αλλεργία. Ούτε και η δυσφορία ταιριάζει. Κάποια δηλητηρίαση από κάτι χημικό; Ίωση;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...