Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλεσμένοι από νονούς???


venia

Recommended Posts

Κορίτσια επειδή έχω θέμα τώρα με την μία από τις δύο κουμπάρες (φίλη και μας πάντρεψε κιόλας) η οποία θέλει πάλι (στο γάμο είχε φέρει 17 άτομα -και στο τραπέζι εννοείται-) να φέρει όλο το σόι κλπ.κλπ.

Και ρωτάω τώρα: είμαι εγώ υποχρεωμένη να δέχομαι άγνωστα άτομα ακόμα και στην βάφτιση του παιδιού μου ενώ στη θέση τους θα μπορούσαμε να καλέσουμε άλλους γνωστούς μας? Επίσης αν έφερνε και η άλλη κουμπάρα άλλα τόσα άτομα τι θα έπρεπε να γίνει? Και αυτό που μου τι δίνει περισσότερο είναι ότι δεν καταλαβαίνει :evil:

Εσείς τι γνωρίζετε σχετικά με τους καλεσμένους των κουμπάρων? Δώσατε εσείς προσκλητήρια να καλέσουν όποιον ήθελαν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειναι μια σημαντικη στιγμη και για την ζωη των νονων. Γινεται πνευματικος γονιος ενος παιδιου. Πιστευω οτι πρεπει να καλεσει οσους θεωρει σημαντικους (και αν το σοι τ ου ειναι μεγαλο θα ειναι πολλοι). Τωρα οσον αφορα το κοστος ειναι δικη του υποχρεωση.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έδωσα προσκλητήρια αλλά ζήτησα να μου πούνε εγκαίρως πόσα άτομα θέλουν οι νονοί στην βάπτιση. Θέωρώ ότι πρέπει να καλέσουν όσους είναι όντως σημαντικοί γι'αυτούς γιατί άλλωστε είναι και η δική τους μέρα ( και ξοδεύουν για τα παιδιά μας αρκετά χρήματα) και θεωρούνται από εμάς το ίδιο με τους δικούς μας καλεσμένους. Νομίζω ότι σε καμμία περίπτωση δεν θα υπερβάλλουν ξέρουν τις οικονομικές μας δυνατότητες αφού είναι στενοί φίλοι μας .

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τονισα στην νονα μας οτι θα κανουμε βαφτιση σε κλειστο κυκλο..

Ζητησε να φερει 11 ατομα. Σεβαστο! Ειναι σημαντικη μερα κ για εκεινη.

Τωρα αν εφερνε 50 σιγουρα θα ηθελα να συνησφερει. Αφου κ οι δικοι μου μεγαλοι τοσοι ειναι. Αλλα ειναι ενα πολυ καλο πλασμα που εκανε το καλυτερο για εμας κ σεβεται κ το οτι δεν εχουμε την οικονομικη ανεση να καλεσουμε πολλους.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έδωσα προσκλητήρια στη νονά. Όποιον ήθελε να καλέσει, τον κάλεσε δια τηλεφώνου.

Και ναι μεν να έχει τη ώρα του μυστηρίου όσους συγγενείς της θέλει (που φυσικά αν είναι πολλοί να πληρώσει για τις μπομπονιέρες και τα γλυκάκια) αλλά όχι και στη δεξίωση. Μην τρελαθούμε τελείως. Δηλαδή θα έχω εγώ Χ καλεσμένους και άλλους τόσους η κουμπάρα στη βάφτιση του δικού μου παιδιού που μου είναι και παντελώς άγνωστοι?

Εγώ και στο γάμο και στη βάφτιση του παιδιού μου είχα ξεκαθαρίσει στην κουμπάρα πως στη δεξίωση θα δεχτώ το πολύ μέχρι 10 καλεσμένους της αλλά και δυο φορές που βαφτίσαμε εμείς, μας το ξεκαθάρισαν από την αρχή το θέμα αυτό και έτσι δεν υπήρξε κάποια παρεξήγηση.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα με ρωτησε και τις ειπα να καλεσει 50 ατομα.

παραμονες τι βαπτισεις και ενω ετοιμαζα τα προσκλητηρια μου ειπε οτι ειναι τελικα 60 χωρις τα παιδακια τα οποια ηταν γυρω στα 15 απο οτι ειπε.

επαθα φρικη με την αναισθησια της.τελικα της ειπε ο αντρας μου 60 μαζι με τα παιδακια παραπανω δεν γινετε.και δεν τις εδωσα προσκλησεις γιατι με εκνευρισε η αναισθησια .

Link to comment
Share on other sites

Μα τι σόι είναι αυτό για να έχει τόσους πολλούς καλεσμένους; Μήπως η νονά είναι μεγαλούτσικη σε ηλικία και καλεί και τα δισέγγονά της; Δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω η γυναίκα :?::?::?::?:

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην για να κανεις καποιον νονο/α του παιδιου σου θα πρεπει να ''τα βρισκετε". Πρεπει και ο νονος/α να σκεφτει και λιγο απο μονος του και να ρωτησει το ζευγαρι αν μπορει να καλεσει ενα χ αριθμο ατομων. Συμφωνω οτι ειναι σημαντικη μερα και γι'αυτους και θα πρεπει να καλεσουν και αυτοι τους δικους τους.

 

Εμας ο νονος μας ειναι απο την Κρητη, εχει πολυ σοι και συγγενεις και αλλους τοσους στενους φιλους. Οταν συζηταγαμε για τη βαφτιση περυσι μας ειπε οτι αν γινει στην Κρητη του ηταν δυσκολο να μην καλεσει τον εναν και οχι τον αλλο. Γι'αυτο και προτεινε να γινει Αθηνα οπου ειχε μονο καμια 30 ατομα οικογενεια και συγγενεις.

Θελω να πω οτι μας υπολογισε και μας εξηγησε.

Ετσι του εστειλα και εγω 10 προσκλητηρια και μετα τη βαφτιση που πηγαμε και εμεις Κρητη πηρα μαζι μου μπουμπουνιερες για να δωσει στους κοντινους του.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ...και εγω ειμαι κατα της ακροτητας απο τον νονο να κουβαλισει καθε γνωστο και φιλο...αλλα ειμαι και κατα στο να μην φερει κανεναν.

Τοσα εξοδα θα κανει. Εχω παει σε βαπτιση που ειχε η νονα σχεδον ισους καλεσμενους με τους γονεις, ημουν και εγω ενας απο αυτους και να σας πω την αληθεια ντραπηκα :oops: Εγω ειπα στη νονα να καλεσει οσους θελει..το ιδιο θα πω και στην επομενη καλα να ειμαστε και να μας προκυψει :D

Το μονο που ζητησα ηταν να ειναι σιγουροι οτι θα ρθουνε μην πληρωσουμε τζαμπα τα ατομα.

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις όταν γίναμε νονοι ζητήσαμε να έρθουν μόνο οι γονεις μας. Η κουμπάρα μας επέμενε να καλέσουμε και τα αδερφια μας με τα ταίρια τους. Στην δίκή μας βάφτιση ή κούμπάρα κάλεσε την οικογένεια της και τρεις φίλους οι οποίοι ήταν κοινοί μας φίλοι και έτσι κι άλλιως θα τους καλούσαμε. Δεν δίνουμε προσκλητηρια στους καλεσμλενους της κουμπάρας, παρά μόνο μπομπονιέρες εφόσων έρθουν στο μυστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Οι νονοι των παιδιων μου ειναι πολυ στενοι , αγαπημενοι φιλοι. Οποτε δεν "μπηκαμε" καθολου σε τετοια διαδικασια. Ξεραν τα οικονομικα μας, και καλεσαν τους απολυτως απαραιτητους. Γονεις , αδερφια, δεσμους. Αν ζητουσαν κατι παραλογο και εγω θα ειχα το θαρρος να τους πω "οχι" και αυτοι να μου πουνε "θα τους πληρωσουμε εμεις". Μηπως, λεω , μηπως εχεις κανει επιλογη νονου που δεν ειναι τοσο κοντα σου??

Για μενα αυτο ειναι το πιο βασικο. Δεν μου αρεσουν οι "τυπικες" κουμπαριες.

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Οι νονοι των παιδιων μου ειναι πολυ στενοι , αγαπημενοι φιλοι. Οποτε δεν "μπηκαμε" καθολου σε τετοια διαδικασια. Ξεραν τα οικονομικα μας, και καλεσαν τους απολυτως απαραιτητους. Γονεις , αδερφια, δεσμους. Αν ζητουσαν κατι παραλογο και εγω θα ειχα το θαρρος να τους πω "οχι" και αυτοι να μου πουνε "θα τους πληρωσουμε εμεις". Μηπως, λεω , μηπως εχεις κανει επιλογη νονου που δεν ειναι τοσο κοντα σου??

Για μενα αυτο ειναι το πιο βασικο. Δεν μου αρεσουν οι "τυπικες" κουμπαριες.

αν αναφερεσαι σε εμενα φοβαμαι πως ναι,και στεναχωριεμαι για αυτο γιατι τους εξηγησα οτι θελω να ειναι τυπικοι στο παιδι και οτι δεν με ενδιαφερει τι θα φερουν και η αξια του ,αλλα να ειναι παρον.

τεσπα τα παιδακια μας να καλα και τα αλλα ας πανε στο καλο

Link to comment
Share on other sites

Οι νονοι των παιδιων μου ειναι πολυ στενοι , αγαπημενοι φιλοι. Οποτε δεν "μπηκαμε" καθολου σε τετοια διαδικασια. Ξεραν τα οικονομικα μας, και καλεσαν τους απολυτως απαραιτητους. Γονεις , αδερφια, δεσμους. Αν ζητουσαν κατι παραλογο και εγω θα ειχα το θαρρος να τους πω "οχι" και αυτοι να μου πουνε "θα τους πληρωσουμε εμεις". Μηπως, λεω , μηπως εχεις κανει επιλογη νονου που δεν ειναι τοσο κοντα σου??

Για μενα αυτο ειναι το πιο βασικο. Δεν μου αρεσουν οι "τυπικες" κουμπαριες.

αν αναφερεσαι σε εμενα φοβαμαι πως ναι,και στεναχωριεμαι για αυτο γιατι τους εξηγησα οτι θελω να ειναι τυπικοι στο παιδι και οτι δεν με ενδιαφερει τι θα φερουν και η αξια του ,αλλα να ειναι παρον.

τεσπα τα παιδακια μας να καλα και τα αλλα ας πανε στο καλο

 

Δεν ηταν προσωπικο. Γενικα η αποψη μου ειναι αυτη. Εχεις δικιο ομως...τα παιδια να ειναι καλα. Η στενη σχεση με τον κουμπαρο , ειναι η μοναδικη λυση για αποφυγη παρεξηγησεων. Και φυσικα και περιττων εξοδων.Εμεις στις νονες και των δυο παιδιων μας , ειπαμε ..."δεν τα πιστευουμε ολα αυτα, ας γλυτωσουμε περιττα εξοδα. Επειδη τους σταυρους μαλλον δεν θα τους ξαναφορεσουν, ενα ασημενιο σταυρουδακι απο μαυρο (που τους συμπαθουμε κιολας) και τελος...σιγα μην πανε να σκασουνε 300 για σταυρο. Και αντιστιχα μας ειπανε δωρο απο μας γιαυτους κατι συμβολικο που να μην ξεπερναει τα 50 ευρω.

Μεταξυ μας τωρα να ξεπαραδιαζομαστε δεν λεει!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι πως και οι κουμπάροι έχουν το δικαίωμα να καλέσουν δικά τους άτομα και τους δίνουμε προσκλητήρια αντίστοιχα των ατόμων που θα καλέσουν.

Το θέμα είναι οι κουμπάροι να έχουν την λογική ότι πρέπει να καλέσουν τους πιο κοντινούς τους ανθρώπους είτε είναι συγγενείς είτε φίλοι.

Συνήθως οι κουμπάροι καλούν τους γονείς και τα αδέλφια τους (με τις οικογένειές τους, αν έχουν) , άντε και τον κολλητό τους φίλο... μέχρι εκεί.

 

Σε όλους τους κουμπάρους μας, είχα πει πως μπορούσαν να καλέσουν όσους ήθελαν, χωρίς περιορισμό. Και στο γάμο μας και στις 2 βαφτίσεις των παιδιών μας, οι κουμπάροι κάλεσαν μόνο τους γονείς και τα αδέλφια τους.

Έχω παντρέψει 2 φορές και έχω βαφτίσει 3. Τους μόνους που κάλεσα ήταν τους γονείς μου και τον αδελφό μου με την κοπέλα του.

 

 

.......ακόμα προσπαθώ να συνέλθω απ'αυτό που διάβασα για την κουμπάρα που κάλεσε 75 άτομα ...ντροπή της!!!

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koritsia epeidi k emeis eixame 2 nonous itan ena 8ema auto! alla otan tous rotisa posa prosklitiria 8elei o ka8enas kserete ti mou apantisan k bgika apo tin diskoli 8esi?? oti 8eloun to poli apo pente prosklitiria o ka8enas k oti den prokeite na kalesoun enan loxo, tous goneis tous mono k kapoious kalous k kontinous filous!! den mporo na po para ena bravo giati ka8isan k skeftikan. kai bgika k ego apo tin diskoli 8esi. merikoi skeftonte merikoi oxi. pantos an mou elegan oti 8a feroun apo 50 atoma o ka8enas mallon 8a ntrepomoun na tous po oti den ginete. pantos einai poli simantiko k oi koumparoi na katalabainoun.

Link to comment
Share on other sites

Οι νονοι των παιδιων μου ειναι πολυ στενοι , αγαπημενοι φιλοι. Οποτε δεν "μπηκαμε" καθολου σε τετοια διαδικασια. Ξεραν τα οικονομικα μας, και καλεσαν τους απολυτως απαραιτητους. Γονεις , αδερφια, δεσμους. Αν ζητουσαν κατι παραλογο και εγω θα ειχα το θαρρος να τους πω "οχι" και αυτοι να μου πουνε "θα τους πληρωσουμε εμεις". Μηπως, λεω , μηπως εχεις κανει επιλογη νονου που δεν ειναι τοσο κοντα σου??

Για μενα αυτο ειναι το πιο βασικο. Δεν μου αρεσουν οι "τυπικες" κουμπαριες.

αν αναφερεσαι σε εμενα φοβαμαι πως ναι,και στεναχωριεμαι για αυτο γιατι τους εξηγησα οτι θελω να ειναι τυπικοι στο παιδι και οτι δεν με ενδιαφερει τι θα φερουν και η αξια του ,αλλα να ειναι παρον.

τεσπα τα παιδακια μας να καλα και τα αλλα ας πανε στο καλο

 

Δεν ηταν προσωπικο. Γενικα η αποψη μου ειναι αυτη. Εχεις δικιο ομως...τα παιδια να ειναι καλα. Η στενη σχεση με τον κουμπαρο , ειναι η μοναδικη λυση για αποφυγη παρεξηγησεων. Και φυσικα και περιττων εξοδων.Εμεις στις νονες και των δυο παιδιων μας , ειπαμε ..."δεν τα πιστευουμε ολα αυτα, ας γλυτωσουμε περιττα εξοδα. Επειδη τους σταυρους μαλλον δεν θα τους ξαναφορεσουν, ενα ασημενιο σταυρουδακι απο μαυρο (που τους συμπαθουμε κιολας) και τελος...σιγα μην πανε να σκασουνε 300 για σταυρο. Και αντιστιχα μας ειπανε δωρο απο μας γιαυτους κατι συμβολικο που να μην ξεπερναει τα 50 ευρω.

Μεταξυ μας τωρα να ξεπαραδιαζομαστε δεν λεει!

ετσι ειναι το σωστο πιστευω και εγω μια κουμπαρια που εκανα μου ειπε η κοπελα 15 ατομα ,αλλα της ζητησα ευγενκα αλλα 2 για να μην εχω παρεξηγησεις με κατι συγγενεις.
Link to comment
Share on other sites

."δεν τα πιστευουμε ολα αυτα, ας γλυτωσουμε περιττα εξοδα. Επειδη τους σταυρους μαλλον δεν θα τους ξαναφορεσουν, ενα ασημενιο σταυρουδακι απο μαυρο (που τους συμπαθουμε κιολας) και τελος...σιγα μην πανε να σκασουνε 300 για σταυρο. Και αντιστιχα μας ειπανε δωρο απο μας γιαυτους κατι συμβολικο που να μην ξεπερναει τα 50 ευρω.

Μεταξυ μας τωρα να ξεπαραδιαζομαστε δεν λεει!

 

Αν δεν το πιστευεις γιατι το κανεις; Για τα ματια του κοσμου;

Οταν βαφτιζεις το παιδι σου "χριστιανο" δεν εξυπακουεται πως το σταυρο του θα το ξαναφορεσει;

Τι ειναι ο σταυρος κοσμημα;

Εγω προσωπικα παρολο που δεν ειμαι της εκκλησιας και παω καθε πασχα μονο, το σταυρο μου τον φοραω.. Οταν μαλιστα πριν χρονια μας εκλεψαν το σπιτι και πηραν και τον βαφτιστηκο μου σταυρο ζητησα απο τη νονα μου να μου παρει αλλο και μαλιστα να τον παει στην εκκλησια να διαβαστει..

Θεωρω οτι ειναι φυλακτο..

 

Η νονα συνηθως καλει την αμεση οικογενεια της.. δηλαδη μαζι με το συζυγο και παιδια αν εχει, γονεις και αδελφια..

τωρα αν η νονα προερχεται απο καμια οικογενεια με 8 παιδια και ειναι και σε μεγαλη ηλικια και εχει και 2-3 παντρεμενα παιδια και εγγονια εκει την πατησες.. :lol: δυστυχως δεν μπορεις να αρνηθεις..

Οποτε πρεπει να προσεχουμε ποιον διαλεγουμε να βαφτισει το παιδι μας..

οταν παντρεψε και μετα βαφτισε η αδελφη μου ειχε καλεσει μονο εμας..

Στη βαφτιση βεβαια ημουν παντρεμενη και ηταν καλεσμενος και ο αντρας μου αλλα δεν ηρθε γιατι ταξιδευε τοτε και στο δευτερο παιδι παλι μας καλεσαν εφοσον εχουμε σχεσεις..

εννοειτε οτι τους καλεσαμε και εμεις και μαλιστα ηταν απο τους πρωτους στη λιστα και απο τους λιγους που ηταν καλεσμενοι και μετα.. (αν και ειχαμε αποκλεισει ολους τους συγγενεις αυτους τους βαλαμε στην κατηγορια φιλοι )

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμας καμμια απο τις 3 νονες δεν ζητησε να καλεσει αλλα ατομα εκτος απο αδερφια και γονεις...

Θεωρω οτι η βαπτιση ειναι θεμα τον γονιων και μονο δεν μπορει να καλει ο καθενας οποιους θελει... :roll::roll::roll:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμας καμμια απο τις 3 νονες δεν ζητησε να καλεσει αλλα ατομα εκτος απο αδερφια και γονεις...

Θεωρω οτι η βαπτιση ειναι θεμα τον γονιων και μονο δεν μπορει να καλει ο καθενας οποιους θελει... :roll::roll::roll:

ειναι και θεμα του νονου, τοσα λεφτα σκανε και αυτοι, πως να το κανουμε...

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Είναι και θέμα του νονού, αλλά καλό ειναι να μην εχει παραλογες απαιτησεις και να σκεφτεται και το οικονομικο, εκτος κι αν προτιθεται αν καλεσει πολύ κόσμο να πληρωσει εκεινος το κοστος που του αναλογει...

 

Εμεις στη βαφτιση της μικρης ειχαμε δωσει το ελευθερο στη νονα, αλλα ξεραμε πως ειναι πολύ λογικό άτομο και δε θα κουβαλουσε 100 ατομα...

 

Δηλαδη αν βαφτιζα εγλω καποιο παιδακι θα ειχα την απαιτηση να καλεσω όλο μου το σόι?? Οχι βεβαια και το αναφερω γιατι ειμαστε πολύ μεγαλο σοι και εχουμε πολύ καλες σχεσεις με όλους...

 

Παντως υπαρχουν και νονοι που ειναι τελειως αναισθητοι, ειναι γεγονος... Περισυ βαφτισε ενα φιλικό μας ζευγαρι την κορουλα τους και αναρωτιοταν τι δωρο να παρουν στον κουμπαρο... Επειδη μας ζητησαν τη γνώμη τους ειπαμε να τον ρωτησουν καλυτερα... Ε, αυτος τους ζητησε ενα ρολοι που ειχα σχεδον 2000 ευρώ :shock::shock: ... Η γαιδουριά εχει και το όρια της :mad::mad:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι και θέμα του νονού, αλλά καλό ειναι να μην εχει παραλογες απαιτησεις και να σκεφτεται και το οικονομικο, εκτος κι αν προτιθεται αν καλεσει πολύ κόσμο να πληρωσει εκεινος το κοστος που του αναλογει...

 

Εμεις στη βαφτιση της μικρης ειχαμε δωσει το ελευθερο στη νονα, αλλα ξεραμε πως ειναι πολύ λογικό άτομο και δε θα κουβαλουσε 100 ατομα...

 

Δηλαδη αν βαφτιζα εγλω καποιο παιδακι θα ειχα την απαιτηση να καλεσω όλο μου το σόι?? Οχι βεβαια και το αναφερω γιατι ειμαστε πολύ μεγαλο σοι και εχουμε πολύ καλες σχεσεις με όλους...

 

Παντως υπαρχουν και νονοι που ειναι τελειως αναισθητοι, ειναι γεγονος... Περισυ βαφτισε ενα φιλικό μας ζευγαρι την κορουλα τους και αναρωτιοταν τι δωρο να παρουν στον κουμπαρο... Επειδη μας ζητησαν τη γνώμη τους ειπαμε να τον ρωτησουν καλυτερα... Ε, αυτος τους ζητησε ενα ρολοι που ειχα σχεδον 2000 ευρώ :shock::shock: ... Η γαιδουριά εχει και το όρια της :mad::mad:

e οχι και τοσα :shock::shock::shock::shock: .
Link to comment
Share on other sites

Για τον δικό μας νονό είχα υπολογίσει να φέρει (μαζί με γονείς, αδέλφια και φίλους) περίπου 10 άτομα! Μάλιστα τσακωθήκαμε γιατί δεν ήθελε να μας βάλει σε έξοδα! "Είναι πολλοί μου λέει....."

 

Τελικά δεν ξέρω ακόμα πόσους θέλει να φέρει. Εγώ πάντως έχω υπολογίσει περίπου 10 άτομα και γύρω στα 5 προσκλητήρια για να δώσει!

 

Η γαϊδουριά των ανθρώπων πάντως δεν έχει όρια! Και σίγουρα η εν γένει συμπεριφορά σε αυτό το θέμα, για μένα παίζει μεγάλο ρόλο και στο πως θα συμπεριφέρετε και στο μέλλον στο παιδί! Γιατί λέτε να αλλάζει? Αν εγώ για παράδειγμα πω στον νονό ότι έχω οικονομικό πρόβλημα και δεν μπορώ να ξοδέψω πολλά και αυτός καλέσει 50 άτομα, :shock: Εμ συγνώμη αλλά δεν θα τον κάνω νονό!!!!!!

Γιατί μεθαύριο θα είναι το ίδιο "κουβαρντάς" και στο παιδί μου? και σε αισθήματα και στα υπόλοιπα???????? Αυτά τα πράγματα θέλουν ξεκαθάρισμα από την αρχή! Εγώ για τον γιό μου είχα 5 προτάσεις και τελικά κατέληξα μετά από πολύ σκέψη στον νονό του μικρού, αφού οι υπόλοιποι, ο καθένας με τον τρόπο του μου έλεγε τα δικά του!

Και αυτοί ήταν που μου είχα προτείνει να μου βαφτίσουν τον μικρό! Τελικά μετά από αυτά που διαπίστωσα, πρότεινα εγώ στον τωρινό νονό και εκείνος "Πέταξε " από τη χαρά του!

Συννενόηση πάνω απ' όλα!!!!!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εχθές το βράδυ, ενώ είχα ρωτήσει την κουμπάρα μου τι προσκλητήρια θέλει και δεν μου έιχε δώσει στιγμα του πόσα άτομα .. μου είπε οτι τα υπολογίζει 11 αλλά ας της δώσω 15 που μεταφράζετε σε 50 περίπου καλεσμένους (θείοι θείες ξαδέρφια). Δεξίωση δεν κάνουμε, αλλά δεν λίγο περίεργο που στη βάφτιση του γιού μου θα είναι 50 άτομα που δεν θα γνωρίζω? Εμείς καλέσαμε τους απο συγγενείς τους πολύ κοντινούς, δηλαδή εγω που έχω και λίγο σόι είναι 8 ατομα.. Σκέφτομαι όταν βρεθούμε να της το θίξω, εν τω μεταξύ οι μπομπονιέρες είναι χειροποίητες εχω φτιάξει παραπάνω για να δώσουμε αλλά τώρα 50+, ίσως πρέπει να ξαναφτιάξω και θα βρώ υλικά?

Link to comment
Share on other sites

Μια κολλητή μου πάντρεψε ενα ζευγάρι το προηγούμενο Σαβατο. Με κάλεσε αλλα αρνήθηκα γιατί κι εγω στο γάμο μου δεν ήθελα άτομα που δεν τα ξέρω. Δεν θα ένιωθα και κάτι ουσιαστικό θα ήμουν εκεί μόνο για να φάω τζαμπα και να σχολιάσω της κοπέλας την πιο σημαντική στιγμή;

Η άλλη φίλη μας ειπε πως θα παει και τελικά δεν πήγε γιατι δεν ήθελε το αγόρι της....ε το ζευγάρι πλήρωσε μανι μανι 110 ? χωρίς λόγο. Άντε να έρθουν λοιπόν οσοι θέλουν μόνο στην εκκλησία για μένα και στη δεξίωση μονο 4-5 άτομα. Μιλάμε για αστικούς γάμους και βαφτίσια γιατί στην επαρχία γίνονται ολόκληρα γλέντια και πάει όλο το χωριό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...