Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πισωγυρισμα στην ημερησια ενουρηση. Πως να το χειριστω?


Recommended Posts

αν και εχω διαβασει ενα παρομοιο τοπικ πανω σε αυτο το θεμα, θα ηθελα να ρωτησω πως να χειριστω το θεμα του πισωγυρισματος της κορης μου στην ημερησια ενουρηση. γιατι την νυχτα δεν εχουμε βγαλει την πανα ακομη.

 

αυτες τις μερες με εχει κουρασει αφανταστα που τα κανει μονο στο βρακι ενω τα εκανε μονη της στο γιογιο ή στην τουαλετα.

 

ουτε στρες ουτε τιποτα δεν ειχε αυτες τις μερες γεματες με παιχνιδια και δωρα και βολτες κλπ... με παππουδες και γιαγιαδες....

εκτος και αν και αυτο θεωρειται στρες.... :?

 

οι γονεις μου μενουν μακρια απο δω και οποτε φευγουν κλαει... αλλα δεν πισωγυρισε ποτε.....

 

τι να πω.... απο βδομαδα σχολειο .... τι θα γινει αν τα κανει ακομη στο βρακι???

 

την εχω μαλωσει και της επαιξα και 2 στον ποπο της ... αλλα τιποτα.. μονο που κλαει πιο πολυ και εγω μετα γινομαι χειροτερα.... :cry:

 

τι να κανω για να καταλαβω τι συμβαινει??

 

εχετε να προτεινετε κατι??

 

ο τελευταιο καιρος ηταν καπως αγχωτικος γιατι επρεπε να αντιμετωπισουμε πολλες καταστασεις... ειχα βαλει ενα θεμα (κατασταση εκτος ελεγχου) τις προαλλες... ειμασταν σε πολυ καλο δρομο... και τωρα αυτο... μηπως ειναι αποτελεσμα αυτης της καταστασης??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μην την μαλώνεις καθόλου - δεν θα έχει αποτέλεσμα -

 

πρέπει ίσα ίσα να χαλαρώσετε σε αυτό το θέμα.

οπωσδήποτε όλες οι αλλαγές ακόμα και αυτές που πιο παλιά δεν την πείραζαν, σε αυτό το στάδιο, (μάξιμουμ άγχος αποχωρισμού) επηρεάζουν τα πάντα.

οι γιορτές είναι και αυτές μια αλλαγή. πολλές επισκέψεις πολλά ερεθίσματα - πολύ εύκολο μέσα σε όλα αυτά να ξεχαστεί.

μετά απο το φόβο μήπως ξαναγίνει, αγχώνεται και συμβαίνει πάλι το ίδιο.

οπότε,

απέφυγε εντελώς να την μαλώσεις.

όταν ξανασυμβεί, θα κάνεις ότι δεν είναι και τίποτα - και θα της βάλεις ένα άλλο βρακάκι και θα πείς τι ωραία ειναι τώρα είναι στεγνά (χαμόγελο).

το μόνο που θα επικεντρώσεις είναι ότι α, κρυώνεις και κολλάνε τα ρουχαλάκια πάνω σου - πω πω πάμε να αλλάξουμε, το μωράκι μου.

 

(γιατί όντως δεν είναι και τίποτε, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες :) )

 

είναι αρκετά πιθανό όταν πάει στον παιδικό να επανέλθει το πρόγραμμά της.

απλώς όμως, την πρώτη μέρα που θα την πάς, θα μιλήσεις με την υπεύθυνη/δασκάλα και θα της πείς για αυτό το πισωγυρισματάκι, και αν μπορεί να την παίρνει μαζί, πρίν το φαγητό να κάνει πιπί (να το θυμίσει βασικά σε όλα τα παιδιά και να θυμηθεί αν γίνεται να της το πεί)

 

συμβαίνει πολύ συχνά, να μην σε ανησυχεί.

όταν βρούν πάλι όλα το ρυθμό τους θα πάτε πάλι στο πρόγραμμα.

επαναλαμβάνω όμως, ότι το μάλωμα δεν έχει κανένα αποτέλεσμα, και ίσα ίσα αγχώνει περισσότερο ένα παιδάκι.

δεν θέλεις να της δημιουργήσεις τύψεις για κάτι που μόλις πρόσφατα απέκτησε (την δεξιότητα αυτή) - εσένα οι μήνες μπορεί να φαίνονται σαν κάτι πολύ μακρύ χρονικά, αλλά για τα παιδιά δεν είναι έτσι.

 

οι επισκέψεις μπορεί να είναι ευχάριστες αλλά σίγουρα είναι κουραστικές - ακόμα και κάτι ευχάριστο μπορεί να είναι κουραστικό :)

 

μη δίνεις καθόλου σημασία,

αν είναι βάλε της απο τα αγαπημένα της βρακάκια, (να έχεις περισσότερα), και να της βάζεις αυτά για να μη θέλει να τα βρέξει και να θυμηθεί να τα κρατήσει στεγνά.

αυτό όμως όχι κατευθείαν. πρώτα άσε την μερικές φορές χωρίς καθόλου να την μαλώσεις και τίποτε άλλο.

μετά πες της αυτό με το βρακάκι. (αλλιώς θα της φανεί περίεργο και πιθανόν να αγχωθεί για αυτό, ξαφνικά απο εκεί που την μάλωνες να της πεις αυτό).

δεν θέλεις καθόλου να την αγχώσεις σε αυτό. για το νηπιαγωγείο να μην ανησυχείς. είναι κάτι που συμβαίνει.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

AX TH ΠΕΡΝΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΤΕΛΙΚΑ!!!!!!!!!!!!!!

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΣΑ ΛΕΕΙ Η ΜΑΡΙΑ ΣΤΥΛΙΑΝΑΚΗ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ

ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ , ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΟΣΟ ΝΑ ΝΑΙ

ΤΟ ΕΧΕΙ ΡΙΞΕΙ ΛΙΓΟ ΕΞΩ. ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ

ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΕΝΩ ΕΙΧΑΜΕ ΚΟΨΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ, ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙ. ΚΑΙ ΕΞΑΚΟΛΟΘΕΙ 4 ΕΤΩΝ (ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΟΝΟ)

ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αααχ βρε Μαρια μου....

 

νοιωθω τοσο ασχημα που την μαλωνω... και εχει ξεφυγει και η πεθερα μου και την μαλωνει και εκεινη.... νοιωθω τοσο ασχημα τωρα .... πως θα νοιωθει τωρα που την αγχωσα περισσοτερο......

:cry::cry: τηνκαημενουλα μου...... σνιφ..

ελπιζω να ειναι οντως λογω των αλλαγων.. θα την αφησω για λιγο πιο χαλαρη.... να δω πως θα αντιδρασει.....

σε ευχαριστω πολυ για τη αμεση αποκριση... παντως θελουν αυτα τα πιτσιρικια απιστευτη υπομονη. πανω που λες "δοξα σοι ο Θεος παει κι αυτο το ξεπερασαμε".. νασου το αλλο!!! ανασα δεν εχω παρει με αυτο το μικρουλι τερατακι...!!!! :lol:

και δεν ειναι ουτε 3 ετων!!1 και δεν εχω κανει ακομη το δευτερο!!!

ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΒΑΛΕΡΙΑΝΕΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

θα παίρνεις ανάσες προσχεδιασμένες! :wink:

όταν συμβαίνει κάτι απρόοπτο -

ανάαααααααασεςς...

θα δείς ότι δεν υπάρχει τίποτε που να χρειάζεται 1000% εκείνη τη στιγμή να πείς το 1000% σωστό.

καλύτερα να πάρεις ανάσες, να δείς τι και πως και μετά να κάνεις ότι κάνεις.

έτσι , και ανάσες θα παίρνεις, αλλά και θα αποφεύγεις μια βιαστική κίνηση που μπορεί εκ των υστέρων να μη σου αρέσει πια.

 

στην πεθερά ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να της πείς ότι δεν είναι αποτελεσματικό και ότι μόνο προκαλεί ενοχές χωρίς λόγο!!!!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Διάβασα το θέμα και μπορώ να πω ότι περνάω και εγώ κάτι παρόμοιο.

 

Η κόρη μου είναι 3μιση ετών. Έχουμε κόψει την πάνα από 2 ετών ενώ την έχουμε κρατήσει την νύχτα.

μέχρι τώρα ΠΟΤΕ δεν είχαμε πρόβλημα στην ημερήσια ενούρηση. Πάντα μου το έλεγε.

Φέτος στον σταθμό (πηγαίνει 2ο χρόνο στον ίδιο σταθμό) ήταν μέχρι πριν μια εβδομάδα με μικρότερα παιδιά από την ηλικία της. (και παιδιά που φοράνε πάνες)

Εδώ και μια εβδομάδα "ανέβηκε" τάξη με μερικούς παλιούς συμμαθητές και με καινούργια εντελώς δασκάλα. (Ήρθε πριν περίπου ένα μήνα) και δεν την ξέρει από πέρσι.

Επίσης το ίδιο χρονικό διάστημα άρχισα να εφαρμόζω το σύστημα της καρέκλας σαν μέρος της συνέπειας για πράξεις που δεν επιτρέπεται να κάνει. Ζήτημα να την έχω βάλει εκεί 3 φορές αυτή την εβδομάδα!!!!! Και μάλιστα μου δείχνει ότι θέλει να πάει κιόλας.......

Εδώ και δυο μέρες λοιπόν, η μικρή άρχισε να κάνει τσίσα πάνω της.

Στην αρχή την πήρα με το καλό. δεν είπα τίποτα.....

Σήμερα όμως με έβγαλε εκτός εαυτού!!!!!! Την μάλωσα λεκτικά, αφού μέσα σε 4 ώρες την άλλαξα 3 φόρες!!!! ..αρχίζουν και μου τελειώνουν και οι φόρμες...:-(

Τί φταίει???? γιατί πισωγύρισε??? Μήπως η αλλαγή τάξης??? Μήπως η καινούργια μέθοδος τιμωρίας.......???? Να την επηρέασε τόσο πολύ..... ???:confused:

Συνήθως αντί να την τιμωρήσω τις μιλούσα και προσπαθούσα με την λογική να την πείσω..... όμως τώρα που είναι μεγάλη είπα να γίνουν λίγο πιο αυστηρά τα μέτρα.......

Δεν ξέρω πως να το αιτιολογήσω.......

Είναι κάτι που θα έπρεπε να ανησυχώ ή είναι παροδικό???

 

Μανούλες σας χρειάζομαι!!!!!!!!:?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ούφ! Γεια σας κορίτσια! Καινούρια στη παρέα και σας βρήκα ψάχνοντας ακριβώς για αυτό. Ο γιος μου 31 μηνων είχε κόψει την πάνα από το καλοκαίρι (τη νύχτα τη φορούσε). Όμως εδώ και 3 εβδομάδες περίπου ξεκίνησε να κάνει τσίσα πάνω του (ευτυχώς τα κακά τα λέει). Βρέχεται λίγο και ξαφνικά τον βλέπω με μια στάμπα στο βρακί του και πάμε τουαλέτα. Στην αρχή τον μάλωνα λεκτικά αλλά τώρα είδα ότι δεν έχει αποτέλεσμα και είπα να ψάξω περισσότερο. Αυτό τον καιρό δεν βλέπει πολύ τον μπαμπά του γιατί ανοιξαμε μια καφετέρια οπότε ο μπαμπάς άπό τις 5 το απόγευμα λείπει, γυρνάει αργά, το πρωί κοιμάται κι έτσι ο μικρός δεν το βλέπει. Μόνο κανένα δίωρο το μεσημέρι. Επίσης τα πρωινά μέχρι τώρα τον είχε ο μπαμπάς όταν εγώ πήγαινα στη δουλειά. Τώρα έρχεται η πεθερά μου και τον παίρνει για να κοιμηθεί ο άντρας μου λίγο παραπάνω. Λέτε να φταίει αυτο, ότι δεν βλέπει πολύ τον μπαμπά? Εχετε κατι να μου προτείνετε? Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

απάντηση να δωσω δεν εχω ουτε εγω....μακαρι να ειχα :(

εχω και εγω το ιδιο προβλημα. Δηλαδη....εχουμε κόβει τις πάνες (και την βραδυνη)

απο τον Μαιο. Τωρα ειμαστε 3,5 χρονων. Ολα εγιναν ευκολα και ανωδυνα,

τόσο πολυ που σχεδον δεν το πιστευα :)

Εδω και περιπου 10 μέρες όμως ο μικρος εχει αρχισει να κατουριεται επανω του.

Οι στιγμες που του εχει συμβει ειναι :

εκει που καθεται και βλεπει cartoons ή

την ωρα που ετοιμαζομαστε για υπνο ή

για να φυγουμε για βόλτα. Τις περισσοτερες φορες της μερας παμε τουαλετα και κρατιεται κανονικα.

Την νυχτα ατυχηματα δεν εχει και το πρωι παντα το ζηταει να παει απο μονος του.

Τι ειναι αυτο?

Θελει να τραβηξει την προσοχή ?

Ξεχνιέται ?

Ειναι δυνατον να είναι οργανικό .....άλλα τόσο επιλεκτικά ???

Εχω μπερδευτεί .....τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλημέρα!! εμείς έχουμε μεγάλο πρόβλημα..από τον Οκτώβριο έχουμε κόψει την πάνα, εντελώς ανώδυνα ούτε που το καταλαβα..μόνο το βράδυ..δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα..από χτες όμως δεν θέλει τα τσίσα της να τα κάνει στην τουαλέττα, θέλει στον νιπτήρα!!! ακουσον!! την είχε βάλει μια φορά η μαμά μου τα Χριστούγεννα στο σπίτι της για να μην ακουμπήσει και καλά στην τουαλέττα τη δική της..δεν δωσαμε σημασία..αλλά απο χτες δεν θέλει με τίποτα στην τουαλέττα..χτυπιέται...η κυρία που την κρατάει μου είπε ότι κατουρήθηκε μια φορά οταν ηταν πάνω στην λεκάνη, ίσως απο αυτό, εγώ υποπτέυομαι ότι μπορεί και να τη μάλωσε..απο τοτε πάντως μου λέει ότι θέλει στον νιπτήρα...σήμερα πάλι δεν πρόλαβε να την παει στην τουαλέττα και της έφυγαν λίγα τσίσα..υπάρχει περίπτωση να είναι τίποτα οργανικό??δεν φανταζομαι...ή μικρή μου ζηλέυει παρα πολύ τον μικρούλη της αδερφό που είναι 9 μηνων, τελευταία παρα πολυ...τωρα δηλαδή που άρχισε ο μικρός να μπουσουλάει, να γελάει κλπ κλπ..παίζει αυτό ρόλο??πώς να το αντιμετωπίσω??εννοείται ότι δεν τη μαλώνω, αλλά όταν επιμένει να την βάζω στον νιπτήρα τί να κάνω??πώς να αντιδρω??να την αφήσω μέχρι να της περάσει?φάση είναι??συγνώμη που ακούγομαι τόσο αγχωμένη, αλλά φοβάμαι μηπως είναι οργανικό...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω κ εγω? Εχω 2 παιδακια. Ο μεγαλος, 2,5 ετων, ξαφνικα και κακα κ πιπι πανω του αλλα επιτηδες!!! Δηλαδη τον ρωταω αν θελει, μου λεει οχι, κ μετα απο 2 λεπτα τα κανει και γελαει ή το παιζει αδιαφορος! Προχθες τσαντιστηκα τοσο (γιατι τον προειδοποιησα οτι αν τα κανει πανω του τα κακα θα τον αφησω ετσι για ωρα μεσα στο δωματιο του) που το εκανα!! Εκλαψε, φωναξε, επαιξε, ξαναφωναξε.. Μου υποχεθηκε οτι δεν... Και πριν απο 20 λεπτα τον αλλαξα γιατι εκανε πιπι πανω του και μετα απο 3 λεπτα εκανε κ κακα!!! Πειτε μου!!!! Τι να κανω???

 

Γιατι το κανει εμφανως επιτηδες!!! Δεν ειναι οτι του φευγουν λογω στρες η οτιδηποτε αλλο!!!

 

Δεν ξερω αν εχει σημασια, αλλα εχω κ 1 μωρο 12 μηνων.. Μηπως απο ζηλεια? Αλλα μετά απο 6 μηνες που δεν λερωνοταν ξαφνικα ζηλεψε? Δεν εχει αλλαξει τιποτα αλλο!!!! Η κοπελα που με βοηθαει αλλαξε αλλα την καινουργια την αγαπαει περισσοτερο μου φαινεται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα ο γιος μου στις αρχές έκανε τα ίδια πισογυρίσματα. Εδω και έξι μήνες δεν του φοράω πάνα. Αλλά μερικές φορές εκεί που έλεγα "ωραία το εκοψε, το ελέγχει", τα έκανε απάνω του. Χωρίς να το μαλώσω, το ξαναέκοψε. Νομίζω ότι όσο πιο πολύ τα μαλώνουμε τόσο χειρότερο είναι. Σημαντικός παράγοντας είναι και το άγχος. Εγω μέχρι το δημοτικό είχα νυχτερινή ενούρηση μόνο όποτε αγχονόμουν.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα. Διάλεξα τυχαία να απαντήσω σε αυτό το μήνυμα γιατί είναι το πιο πρόσφατο.

Ωστόσο, περίπου –αν όχι ακριβώς- τα ίδια ισχύουν γενικά για το θέμα αυτό.

 

Τι να σας πω κ εγω? Εχω 2 παιδακια. Ο μεγαλος, 2,5 ετων, ξαφνικα και κακα κ πιπι πανω του αλλα επιτηδες!!! Δηλαδη τον ρωταω αν θελει, μου λεει οχι, κ μετα απο 2 λεπτα τα κανει και γελαει ή το παιζει αδιαφορος!

 

Το πιο πιθανό είναι ότι το κάνει για να τραβήξει την προσοχή σου, γιατί αυτό είναι που έχει ανάγκη.

Προφανώς έχει καταλάβει ότι όταν λερώνεται του δίνεις πολλή σημασία και έτσι το επαναλαμβάνει.

Είναι αλήθεια ότι τα παιδιά τείνουν να επαναλαμβάνουν συμπεριφορές που «επιβραβεύονται».

Επιβράβευση για ένα παιδί δεν είναι μόνο το 'μπράβο',

αλλά ο,τιδήποτε τραβάει την προσοχή της μαμάς ή του μπαμπά και τους κάνει να ασχολούνται μαζί του.

Θα ήταν καλό να προσπαθήσεις να επιβραβεύεις θετικές και σωστές συμπεριφορές του παιδιού,

ώστε αυτές να ενισχυθούν

και αυτές να επαναλαμβάνει.

Για παράδειγμα, να παρατηρήσεις με ενθουσιασμό ότι έβαλε μόνος του το παντελόνι του ή ότι κατάφερε να κάνει κάτι σε ένα παιχνίδι ή ότι έφαγε τρεις κουταλιές μόνος του ή τι σωστά που πλένει τα χέρια του.

'Πιάσου' από ό,τι μπορείς για να βρεις ευκαιρίες να του δώσεις προσοχή και ενθάρρυνση.

Με τον τρόπο αυτό θα δει ότι

μπορεί να έχει την προσοχή σου με άλλους τρόπους

-και άρα δεν χρειάζεται να λερώνεται-

και παράλληλα θα του ενισχύσεις και την αυτοεκτίμηση.

Παράλληλα, προσπάθησε, όσο δύσκολο κι αν είναι,

(που λογικά είναι πολύ δύσκολο με τόσες ασχολίες που έχουν οι μαμάδες), να περνάς αρκετό χρόνο μαζί του,

αλλά μόνο μαζί του, εντελώς απερίσπαστή από ο,τιδήποτε άλλο.

Προχθες τσαντιστηκα τοσο (γιατι τον προειδοποιησα οτι αν τα κανει πανω του τα κακα θα τον αφησω ετσι για ωρα μεσα στο δωματιο του) που το εκανα!! Εκλαψε, φωναξε, επαιξε, ξαναφωναξε.. Μου υποχεθηκε οτι δεν... Και πριν απο 20 λεπτα τον αλλαξα γιατι εκανε πιπι πανω του και μετα απο 3 λεπτα εκανε κ κακα!!! Πειτε μου!!!! Τι να κανω???

 

Καλύτερα να μην τον μαλώνεις και να μην τον τιμωρείς

γιατί έτσι του δημιουργούνται ενοχές.

Απλά άλλαξέ τον λέγοντάς του πόσο καλύτερα θα ήταν αν δεν είχε λερωθεί

–διάβασε και λίγο πιο πάνω τι γράφει η Μαρία Στυλιανάκη-, με τα οποία συμφωνώ απόλυτα.

Προσπάθησε επίσης αντί να του τονίσεις τι άσχημο θα συμβεί αν ξαναλερωθεί –κλείσιμο στο δωμάτιο-

να του τονίζεις τα θετικά που θα συμβούν αν δεν ξαναλερωθεί.

–π.χ. θα μπορέσετε να κάτσετε πιο πολλή ώρα μαζί να ευχαριστηθείτε μια ωραία δραστηριότητα (βρες κάτι που του αρέσει πολύ) αντί να ασχολείστε με το άλλαγμα και αντί να καθαρίζετε και να πλένετε-.

Γιατι το κανει εμφανως επιτηδες!!! Δεν ειναι οτι του φευγουν λογω στρες η οτιδηποτε αλλο!!!

 

Το «επίτηδες» είναι σχετικό.

Ναι, μεν, το κάνει επίτηδες και μπορεί να συγκρατηθεί αλλά για να το κάνει

το πιθανότερο είναι ότι βιώνει κάτι που τον αγχώνει.

Δεν έχει «κακό» σκοπό.

Ο «σκοπός» του είναι να σου δείξει ότι κάτι τον ανησυχεί και ότι θέλει την προσοχή σου και την αγάπη σου,

η οποία για τα παιδιά ποτέ δεν είναι αυτονόητη.

Απλώς τα παιδιά δεν μπορούν να πουν,

«μαμά, έλα να μου πεις ότι με αγαπάς, έλα να μου πεις τι καλό παιδάκι που είπε, δώσε μου σημασία, παίξε μαζί μου»

και ʽβρίσκουνʼ διάφορους τέτοιους τρόπους για να το κάνουν!!

 

Δεν ξερω αν εχει σημασια, αλλα εχω κ 1 μωρο 12 μηνων.. Μηπως απο ζηλεια? Αλλα μετά απο 6 μηνες που δεν λερωνοταν ξαφνικα ζηλεψε?

 

Σαφώς και έχει σημασία!

Η ζήλια ανάμεσα στα αδέρφια δεν είναι κάτι που έρχεται με τη γέννηση και εξαφανίζεται μετά από κάποιο διάστημα....

Μπορεί να εκδηλωθεί οποιαδήποτε στιγμή.

Ειδικά αυτήν την περίοδο, το δεύτερο παιδάκι σου είναι σε ένα αναπτυξιακό στάδιο που αρχίζει να «καταφέρνει» πολλά

και αυτό είναι κάτι που εντείνει πάντα τη ζήλια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείτε απαντήστε μου κι εμένα.

Ο δίχρονος γιος μου με τη γέννηση των διδύμων έκοψε από μόνος του την πάνα κι αυτό βέβαια ήταν μια ευχάριστη έκπληξη για μένα. Μια μέρα μου λέει θέλω να πάω στην τουαλέτα. Αυτό ήταν ούτε καν στο γιογιό.

Τα μωρά τώρα είναι 4 μηνών, αν αυτό έχει κάποια σχέση, και ο μικρός δεν θέλει να κάνει κακά. Δεν θέλει τουαλέτα, δεν θέλει πάνα με τίποτα, δεν θέλει γιογιό. Δύο φορές του ξέφυγαν και τα έκανε επάνω του. Έκλαιγε γιατί λερώθηκε και σιχάθηκε. Δεν τον μάλωσα καθόλου. Του είπα δεν πειράζει αγάπη μου και τον έβαλα κατευθείαν στο μπάνιο. Την επόμενη φορά μωρό μου, του είπα, να μου το πεις να πάμε στην τουαλέτα για να μην γίνεις χάλια. Την τελευταία εβδομάδα δεν κάνει κακά. Μου λέει θέλω πηγαίνουμε στην τουαλέτα, κάθεται, σφίγγεται και μου λέει όλα τα έκανα, ενώ δεν έχει κάνει τίποτα. :-(. Δυσκοιλιότητα δεν έχει. Πριν τρεις μέρες που τα έκανε τελευταία φορά ήταν μια χαρά.

Τί λέτε να φταίει; Να σημειώσω πάλι ότι έκοψε μόνος του την πάνα και ποτέ δεν τον μάλωσα για τέτοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

μήπως βίωσε κατι μέσα στο σπίτι που τον στεναχώρησε?? Η μεγάλη μου μια μέρα όταν ήταν 2 και μισό περίπου εκανε τσισατης πανω της 5 φορές και κακα 2 φορές και οταν την ρωτήσαμε μας είπε οτι στεναχωρέθηκε που μαλώσαμε με τον μπαμπάτης και μας άκουσε. Ξερω , ξέρω είμαστε γαιδούρια

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites

Ουπς ναι είναι αλήθεια. Την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε έναν καυγά κι εγώ έκλαιγα. Ερχότανε και με φιλούσε και μου έλεγε, μην καις μαμά. Και πώς αυτό επηρέασε τα κακά του;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως να μην τα επηρεάσει κατι τέτοιο? Ειμαστε τα πάντα για εκείνα και ξαφνικά μας βλέπουν χάλια, χωρίς χαρά με αλλαγμένα πρόσωπα. Φοβούνται, ταράζονται. Εγω το είπα και στην δασκάλα της στο σταθμό και μου είπε για πολλές τέτοιες περιπτώσεις!

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites

Αρετή σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

 

Ναι, έχουν νόημα αυτά που γράφεις!!! Τα είχα σκεφτεί κ εγώ, δε λέω, αλλά δεν ήμουν σίγουρη και δεν ήξερα πώς να το χειριστώ!!! Σταμάτησα και τις επιπλήξεις, και τις απειλές, δεν έδινα πια σημασία στο ότι τα κανει πανω του.. Αλλά τίποτα.. Και τον επιβράβευα και για άλλα πράγματα.. Αλλά τίποτα! Το αποκορύφωμα ήταν που τα έκανε μέσα στο αυτοκίνητο, 5 λεπτά αφού τον είχα ρωτήσει αν θέλει!!!! Μέσα στην Κηφισίας πού να σταματήσω η δόλια???

 

Επειδή πελάγωσα και απάντηση δεν έβρισκα πουθενά, έκανα κάτι "κουλό" το οποίο δούλεψε!!!

 

Δεν ξέρω αν έκανα καλά βέβαια..

 

Ξέθαψα ένα GameBoy (Nintendo ηλεκτρ. παιχνίδι) με κάτι σκυλάκια που τα πας βόλτα κλπ και του είπα ότι κάθε φορά που θα κάνει κακα στη λεκάνη, θα παίζει με αυτό ενώ κάνει. Ε, από τότε να μη σας πω ότι κάνει κάθε μέρα (από εκεί που παλιότερα έκανε 1 φορά τις 2 μέρες!!!). Και σε 5 λεπτά τον σηκώνω, το κλείνουμε ήσυχα, και πλενόμαστε!! Και πιπι στη λεκάνη!!! Χωρίς GameBoy!!

 

Ελπίζω να μην έκανα λάθος..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...