Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυτοκίνητο με αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων


beba09

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Πω πω πολύ δελεαστική τιμή, τι σημαίνουν όλα αυτά, χωρίς παρακράτηση κυριότητας ;; το δικαίωμα αποπληρωμής χωρίς penalty να υποθέσω ότι σημαίνει ότι αν θελήσεις να κάνεις ολική αποπληρωμή δεν σου βάζουν πρόστιμο. Ισχύει και για μερική;; από ποιον αντιπρόσωπο το πήρες;; στείλε πμ αν δεν θες να γράψεις, η τιμή είναι άκρως δελεαστική. περιλαμβάνει και μεταλικό χρώμα;;

Λοιπόν, όντως σου τα έγραψα βιαστικά.

Η τιμή είναι 11.000 ευρώ και θα πληρώνω 170 ευρώ/μήνα για 6 χρόνια.

Το peugeot 107 είναι 1.000 cc.

Χωρίς παρακράτηση κυριότητας σημαίνει πως είναι στην κατοχή μου το αυτοκίνητο, δεν ανήκει στην τράπεζα. Μπορώ να το πουλήσω ανά πάσα ώρα και στιγμή. Στην ουσία το δάνειο που πήρα από την eurobank είναι σαν προσωπικό.

Αποπληρωμή χωρίς πέναλτυ είναι αυτό που έγραψες, μπορείς να το αποπληρώσεις όποτε θες χωρίς να πληρώσεις πρότιμο. Ισχύει και για μερική αποπληρωμή. Συγκεκριμένα που είχε πει ο πωλητής πως άμα αντί για 170 ευρώ, βάζω 200 τον μήνα (κάθε μήνα όμως) στην ουσία θα αποπληρώσω το αυτοκίνητο 8 μήνες νωρίτερα. Απλά άμα θες να δίνεις περισσότερα χρήματα τον μήνα πρέπει να πηγαίνεις στην τράπεζα - δεν γίνεται ηλεκτρονικά!

Το πήρα από τον Αγνάντη που ήταν στην Λεωφ. Γαλατσίου στο Γαλάτσι, αλλά έχει μεταφερθεί η αντιπροσωπεία στην Ν. Φιλαδέλφεια, εκεί που είναι το service.

Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται το μεταλλικό χρώμα, απλά εγώ εκμεταλλεύτηκα μία προσφορά που είχε τον Μάρτη, έκαναν επιπλέον έκπτωση 500 ευρώ.

Ό,τι άλλο θες, πες!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όντως σου τα έγραψα βιαστικά.

Η τιμή είναι 11.000 ευρώ και θα πληρώνω 170 ευρώ/μήνα για 6 χρόνια.

Το peugeot 107 είναι 1.000 cc.

Χωρίς παρακράτηση κυριότητας σημαίνει πως είναι στην κατοχή μου το αυτοκίνητο, δεν ανήκει στην τράπεζα. Μπορώ να το πουλήσω ανά πάσα ώρα και στιγμή. Στην ουσία το δάνειο που πήρα από την eurobank είναι σαν προσωπικό.

Αποπληρωμή χωρίς πέναλτυ είναι αυτό που έγραψες, μπορείς να το αποπληρώσεις όποτε θες χωρίς να πληρώσεις πρότιμο. Ισχύει και για μερική αποπληρωμή. Συγκεκριμένα που είχε πει ο πωλητής πως άμα αντί για 170 ευρώ, βάζω 200 τον μήνα (κάθε μήνα όμως) στην ουσία θα αποπληρώσω το αυτοκίνητο 8 μήνες νωρίτερα. Απλά άμα θες να δίνεις περισσότερα χρήματα τον μήνα πρέπει να πηγαίνεις στην τράπεζα - δεν γίνεται ηλεκτρονικά!

Το πήρα από τον Αγνάντη που ήταν στην Λεωφ. Γαλατσίου στο Γαλάτσι, αλλά έχει μεταφερθεί η αντιπροσωπεία στην Ν. Φιλαδέλφεια, εκεί που είναι το service.

Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται το μεταλλικό χρώμα, απλά εγώ εκμεταλλεύτηκα μία προσφορά που είχε τον Μάρτη, έκαναν επιπλέον έκπτωση 500 ευρώ.

Ό,τι άλλο θες, πες!

 

καλή τιμή μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να ξέρεις όμως ότι με το αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων θα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση καυσίμων...

 

 

 

____________________________________

rent a car crete - ενοικιασεις αυτοκινητων στην κρητη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

εκανα test drive στο auto i10 που ειναι ιδιο κιβωτιο και με το νεο kia piccanto......εντελως αθορυβο και η αλλαγη των ταχυτητων ειναι σχεδον ασημαντη......εχουν πολυ καλο κιβωτιο και οι Κορεατες εχουν κανει πολυ καλη δουλεια.....παλια τα σνομπαρα τα κορεατικα αλλα τα νεα μοντελα τους αξιζει να τα δει κανεις αν αναζητα ενα αυτοκινητο στη μικρη κατηγορια......δινουν ποοοολυ περισσοτερα απο τα αντιστοιχα μικρα c1 , aygo και peygot και το εσωτερικο τους ειναι πολυ ανωτερο σε θεμα σχεδιασης και design........

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις όμως ότι με το αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων θα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση καυσίμων...

 

 

 

____________________________________

rent a car crete - ενοικιασεις αυτοκινητων στην κρητη

 

για μενα τιποτα δεν συγκρινεται με την ανετη οδηγηση στη πολη που σου προσφερει το αυτοματο κιβωτιο...........πολυ απλα....ξεχνας οτι οδηγας!!!! Αλλη φαση....πρεπει να οδηγησεις και να νιωσεις τη διαφορα με το manual!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα πολλά χρόνια αυτόματο και ειλικρινά δεν είχα ποτέ προβλήματα, και έκανα πολλά χιλιόμετρα και πολλά ταξίδια με αυτό (τώρα δυστυχώς το πούλησα και μου λείπει απίστευτα, τον μισώ τον συμπλέκτη.)

ειδικά για την πόλη είναι πάρα πολύ βολικό.

Όντως εάν το αυτόματο κιβώτιο έχει πρόβλημα την πάτησες, για αυτό εγώ θα σου πρότεινα εφόσον θες αυτόματο καλύτερα καινούριο να σε καλύπτει η εγγύηση, όχι μεταχειρησμένο, εκεί αν έχει πρόβλημα θα το πληρώσεις εσύ.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε παιδιά.....ελπίζω να μπορέσω γιατί όλες οι δουλειές που περίμενα δεν προέκυψαν....μάλλον αναβάλετε η αγορά, αλλά εκτιμώ τις συμβουλές σας, θα τις κρατήσω για το μέλλον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ βρε κορίτσια είμαι νέα οδηγος και θα μ' ενδιεφερε να αγοράσω ένα αυτοματο αυτοκινητάκι μεταχειρισμένο φυσικά ... αλλά νομιζω οτι πάνε ακριβά ρε γαμώτο ...!!!

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ βρε κορίτσια είμαι νέα οδηγος και θα μ' ενδιεφερε να αγοράσω ένα αυτοματο αυτοκινητάκι μεταχειρισμένο φυσικά ... αλλά νομιζω οτι πάνε ακριβά ρε γαμώτο ...!!!

Όταν έψαξα για μεταχειρισμένο, τον Φεβρουάριο που μας πέρασε, βρήκα μεγάλα αυτοκίνητα, τύπου Hyundai Accent. Εγώ όμως ήθελα κάτι μικρούλι. Άσε που οι τιμές τους κυμαίνονταν 7.000-8.000. Ούτως ή άλλως θα έπαιρνα δάνειο, προτίμησα να πάρω δάνειο 11.000 κ να το πάρω καινούριο, να μην έχω προβλήματα εγγύησης κλπ

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες: 7.000-8.000 ήταν η τιμή στα μεταχειρισμένα! Γι' αυτό και αποφάσισα για καινούριο. Άσε που σε μεταχειρισμένα τον Φεβρουάριο δεν υπήρχαν μικρά αυτοκίνητα.

Ψάξε μήπως κ έχει αλλάξει κάτι τώρα που έχουν ζοριστεί τα πράγματα από οικονομικής άποψης.

Κ εγώ νόμιζα πως θα έβρισκα μεταχειρισμένο 3.000-5.000 αλλά μπαααααα

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Ta kivwtia dsg pou exoun ta vw kai ta seat kata kyrio logo se ti diaferoun apo ta ypoloipa aytomata kibwtia?

 

ειναι η μερα με τη νυχτα.....τα dsg ειναι κιβωτια διπλου συμπλεκτη δηλαδη εχουν επιλεξει ηδη τη ταχυτητα που θες να βαλλεις ....ο ενας συμπλεκτης βλεπει τη ταχυτητα που εχεις και ο αλλος εχει επιλεξει ηδη την επομενη

επιπλεον σε οδηγικη συμπεριφορα δεν καταλαβαινεις αλλαγη ταχυτητας ....αυτο το σκορτσαρισμα που λεμε και που καταλαβαινεις στα manual ......και σε στα απλα αυτοματα κιβωτια......βεβαια υπαρχουν και απλα κιβωτια που δνε εινια dsg και που οι αλλαγες στην ταχυτητα τους μοιαζουν με τα dsg ...ειναι γλυκες και ανεπαισθητες οι αλλαγες.....π.χ. i10 , kia piccanto κια το παλιο κιβωτιο του honda jazz (το πιο καινουργιο κιβωτιο του ειναι χειροτερο απο το προηγουμενο στην αλλαγη ταχυτητων)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Κορίτσια μετά από πολύ καιρό αφού πέρασα τα θεωρητικά μπήκα στην διαδικασία τελείως καθυστερημένα να κάνω και τα πρακτικά. Έκανα ένα μάθημα με Yaris αυτόματο. Καλά νοιώθω ότι με συμπλέκτη δεν θα τα είχα καταφέρει, ήδη μου φαίνονται βουνό.

 

Θέλω να ρωτήσω κάτι. Την κάρτα υποψηφίου οδηγού την έβγαλα σχεδόν τρια χρόνια πριν οπότε πρέπει να βιαστώ να κάνω τα μαθήματα (έχει ισχύει τρία έτη). Αυτό που θέλω να μάθω είναι τι γίνεται όταν ολοκληρώσω των κύκλο μαθημάτων (των πρακτικών);;; παρατείνει την κάρτα......τι γίνεται εάν δώσω και κοπώ......(παρατείνει την κάρτα υποψηφίου οδηγού) Περιττό να πω ότι έχω φοβερό άγχος....ήδη πιέζομαι ψυχολογικά για να το κάνω. Είναι κάτι που δεν θέλω αλλά είναι πλέον ανάγκη. Όμως έτυχε η συγκυρία που πρώτον δεν μπορώ από οικονομικής πλευράς να κάνω πολλά πολλά μαθήματα πέρα των υποχρεωτικών. Επίσης κάθε φορά που δίνει κανείς για τα πρακτικά υπάρχει και παράβολο 150 ευρώ.....ουκ ολίγα. απλά θέλω να ξέρω τι περιθώριο έχω χρονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Να ξέρεις όμως ότι με το αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων θα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση καυσίμων...

 

στα μικρου κυβισμου ειναι πολυ μικρη η διαφορα.

 

εγω λιγες φορες εχω οδηγησει αυτοματο σμαρτακι οταν ακομα εκανα μαθηματα οδηγησης και μου φανηκε πιο ευκολο απο τα κανονικα

____________________________________

rent a car crete - ενοικιασεις αυτοκινητων στην κρητη

 

στα μικρου κυβισμου ειναι πολυ μικρη η διαφορα.

 

εγω λιγες φορες εχω οδηγησει αυτοματο σμαρτακι οταν ακομα εκανα μαθηματα οδηγησης και μου φανηκε πιο ευκολο απο τα κανονικα

____________________________________

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μετά από πολύ καιρό αφού πέρασα τα θεωρητικά μπήκα στην διαδικασία τελείως καθυστερημένα να κάνω και τα πρακτικά. Έκανα ένα μάθημα με Yaris αυτόματο. Καλά νοιώθω ότι με συμπλέκτη δεν θα τα είχα καταφέρει, ήδη μου φαίνονται βουνό.

 

Θέλω να ρωτήσω κάτι. Την κάρτα υποψηφίου οδηγού την έβγαλα σχεδόν τρια χρόνια πριν οπότε πρέπει να βιαστώ να κάνω τα μαθήματα (έχει ισχύει τρία έτη). Αυτό που θέλω να μάθω είναι τι γίνεται όταν ολοκληρώσω των κύκλο μαθημάτων (των πρακτικών);;; παρατείνει την κάρτα......τι γίνεται εάν δώσω και κοπώ......(παρατείνει την κάρτα υποψηφίου οδηγού) Περιττό να πω ότι έχω φοβερό άγχος....ήδη πιέζομαι ψυχολογικά για να το κάνω. Είναι κάτι που δεν θέλω αλλά είναι πλέον ανάγκη. Όμως έτυχε η συγκυρία που πρώτον δεν μπορώ από οικονομικής πλευράς να κάνω πολλά πολλά μαθήματα πέρα των υποχρεωτικών. Επίσης κάθε φορά που δίνει κανείς για τα πρακτικά υπάρχει και παράβολο 150 ευρώ.....ουκ ολίγα. απλά θέλω να ξέρω τι περιθώριο έχω χρονικά.

εγω δυστυχως το πηρα με την τριτη με ειχαν κοψει δυο φορεςστην οπισθογωνια ενω μ,ε το δασκαλο και μονη μου το εκανα σωστα με τους εξεταστες αγχωνομουν πολυ και γενικα σε ολη την εξεταση ειχα τρακ, οποτε μουσ τοιχησε 900 ευρω συνολο. δεν ξερω για παραταση της καρτας στη σχολη δε σου το ειπαν αυτο? τα πρακτικα ειναι υποχρεωτικα 20 ωρες και μπορεις να κανεις 10 διωρα για πιο συντομα, συνηθως απο το δευτερο τριτο μαθημα εχεις μαθει τα πιο πολλα και μετα απλως κανεις εξασκηση. αφου προκειτε να χρησιμοποιεισεις εμεσως αυτοκινητο ζητησε απο τη σχολη καποια απο τα μαθηματα να τα κανεις βραδυ και καποια ωρες αιχμης ωστε να εισαι πιο ετοιμη οταν βγεις στο δρομο. κι να θυμασαι οχι αγχος στην εξεταση!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω της γυναικας μου Chevrolet Matiz 800cc μοντελο 2007, αυτοματο και ειναι κορυφη.....Οι αλλαγες στο κιβωτιο ειναι πολυ ομαλες και εχω κανει 45.000 χλμ. ηδη. Το πηρα 3 χρονων με 13,000 χλμ πριν απο 2 χρονια. Απολυτα ευχαριστημενος απο το αυτοκινητο.....Παρα πολυ οικονομικο..... Απλα δεν πωλουνται πολλα μικρα και αυτοματα...Εμεις πεσαμε σε περιπτωση που φευγανε τα παιδια στο εξωτερικο και το πηραμε απο την Ζακυνθο, αν και ζουμε Θεσσαλονικη.......

 

Με κλειστα ματια αυτοματο και παλι αυτοματο...Και το επομενο μεγαλο θα ειναι οπ0ωσδηποτε αυτοματο.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πέρασα το δίπλωμα....και είμαι πραγματτικά πολύ χαρούμενη. Αν και δεν το έδειχνα μέσα μου ένοιωθα πολύ άγχος αφού μέχρι τώρα ήμουν μαθημένη στο να με πηγαίνουν. Η απόκτηση όμως παιδιού μου έδωσε να καταλάβω ότι πρέπει να προχωρήσω και σε πράγματα που μπορεί να μην μου αρέσουν αλλά μελλοντικά θα μου διευκολύνουν την ζωή.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει να οδηγεί αλλά φοβάται παρακαλώ να ακούσετε την συμβουλή που μου δώσαν και σε εμένα "Πήγαινε σε δάσκαλο", ούτε φίλοι ούτε συγγενείς ούτε το αγόρι σας! Νομίζω ότι ίσα ίσα θα νοιώσετε χειρότερα με αυτούς και θα γίνει μεγαλύτερο το άγχος σας.

 

Τέλος πάντων τώρα που πήραμε και το ρημάδι το δίπλωμα, ήρθε η ώρα της αλήθειας.

 

ΠΩΣ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΑΜΑΞΙ (Μιλάμε πάντα για αυτόματο)

 

Τι εννοώ......

 

αυτή την στιγμή δεν εργάζομαι, σκέφτομαι μόλις ξεκινήσω δουλειά να πάρω ένα αυτοκινητάκι.....μικρό με δόσεις (βλέπε suzuki 115 euro το μήνα). Τι άλλα έξοδα θα έχω με την αγορά για μικρό 1000 ή 1300??

 

- Ασφάλεια;;; (ποια προτείνεται)

- σήμα;;;;

- πινακίδες...;;;

 

γενικά ποια είναι η διαδικασία...

 

ξέρω ότι και τα αυτοκίνητα δίνονται με δάνεια......;;; τώρα όμως δεν δίνουν οι τράπεζες;;; τι γίνεται με τα ΙΧ. ;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πέρασα το δίπλωμα....και είμαι πραγματτικά πολύ χαρούμενη. Αν και δεν το έδειχνα μέσα μου ένοιωθα πολύ άγχος αφού μέχρι τώρα ήμουν μαθημένη στο να με πηγαίνουν. Η απόκτηση όμως παιδιού μου έδωσε να καταλάβω ότι πρέπει να προχωρήσω και σε πράγματα που μπορεί να μην μου αρέσουν αλλά μελλοντικά θα μου διευκολύνουν την ζωή.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει να οδηγεί αλλά φοβάται παρακαλώ να ακούσετε την συμβουλή που μου δώσαν και σε εμένα "Πήγαινε σε δάσκαλο", ούτε φίλοι ούτε συγγενείς ούτε το αγόρι σας! Νομίζω ότι ίσα ίσα θα νοιώσετε χειρότερα με αυτούς και θα γίνει μεγαλύτερο το άγχος σας.

 

Τέλος πάντων τώρα που πήραμε και το ρημάδι το δίπλωμα, ήρθε η ώρα της αλήθειας.

 

ΠΩΣ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΑΜΑΞΙ (Μιλάμε πάντα για αυτόματο)

 

Τι εννοώ......

 

αυτή την στιγμή δεν εργάζομαι, σκέφτομαι μόλις ξεκινήσω δουλειά να πάρω ένα αυτοκινητάκι.....μικρό με δόσεις (βλέπε suzuki 115 euro το μήνα). Τι άλλα έξοδα θα έχω με την αγορά για μικρό 1000 ή 1300??

 

- Ασφάλεια;;; (ποια προτείνεται)

- σήμα;;;;

- πινακίδες...;;;

 

γενικά ποια είναι η διαδικασία...

 

ξέρω ότι και τα αυτοκίνητα δίνονται με δάνεια......;;; τώρα όμως δεν δίνουν οι τράπεζες;;; τι γίνεται με τα ΙΧ. ;;;

 

ασφαλεια κανεις μετα την αγορα υπαρχουν πολλες επιλογες αναλογα τη θες απλη (να βαλεις και θραυση κρυσταλλων μεσα) γυρω στα 150-170/εξαμ ή 300 το χρονο, αν θες μικτη παει πολυ πιο ακριβα, αν βαλεις μεσα πυρκαγια, κακοβουλη ενεργεια, κλπ παει πολυ πιο πανω. ρωτα γνωστους και φιλους, πηγαινε σε καποιον ασφαλιστη και μπορεις να επειλεξεις οποια εταιρι ασε καλυπτει περισσοτερο.

πινακιδες συνηθως σου βαζουν απο την αντιπροσωπεια, οπως και το σημα. για μικρα αμαξια με κατωτατες εκπομπες ρυπων το σημα ειναι 5 ευρω.

και ερχομαστε στο πραγματικο προβλημα.. λοιπον οι εταιριες ζητανε εκκαθαριστικο για να βγει το δανειο, και αν δεν εχεις εισοδημα και δεν μπορεις να βρεις εγγυητη δεν παιρνεις δανειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Εμεις εχουμε το Chevrolet Matiz, 800cc, αυτοματο εδω και ενα χρονο και το μονο που εχω να πω ειναι πως σε ενα χρονο εχω κανει 20,000 χλμ και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Να φανταστειτε οτι το πηρα 3 χρονων μεταχειρισμενο με 13,500 χλμ περισυ τον Αυγουστο και τωρα εχει 34,000+. Ειναι της γυναικας μου και το οδηγαω πιο πολυ απο αυτην. Απλα για το αρχειο το δικο μου αμαξι ειναι το Mazda 6, 1.8 cc το οποιο ειναι παρκαρισμενο στην θεση του και δεν κινειται. Καταλαβαινεται γιατι!!!!!Ασυμφορο....

 

Υ.Γ. Το μονο σιγουρο ειναι οτι οταν αλλαξω αυτοκινητο (που δεν το βλεπω στα επομενα 40 χρονια!!!!) θα παρω σιγουρα αυτοματο.

 

Kαλησπερα.Επειδη ειμαι σε φαση να αγορασω τη Δευτερα ενα ιδιο αυτοματο μεταχειρισμενο οπως το δικο σας μπορειτε να μου πειτε αν εχει καποιο θεμα οσο αφορα το κιβωτιο ταχυτητων του?Ειναι αξιοπιστο?Τι να προσεξω?Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...