Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενηλικες και γαλα και τα φριχτα θυματα -οι αγελαδες


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

άσχετο, θα μας πείτε κι εμάς που μείναμε εντός των πυλών τι είναι το Waitrose?

υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην ελλάδα?

 

Είναι μια πολύ καλή αλυσίδα σουπερμάρκετ στη Ν. Αγγλία.

http://www.waitrose.com/index.aspx

 

http://www.waitrose.com/food/productranges/dairy.aspx

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ροκφόρ τρώς? εγώ το τσακίζω :P Δεν έχω πάει καμια φορά στην τουαλέτα εξαιτίας του. Θέλω να πω πως δεν είναι όλοι οι μικροοργανισμοί επικίνδυνοι. Μπορεί μάλιστα να είναι απαραίτητοι για την παρασκευή κάποιας τροφής. Για το γιαούρτι δεν ισχύει αυτό ή κάνω λάθος? Και επειδή δεν ζούμε σε γυάλα καλό είναι να είμαστε προσεκτικοί και να τηρούμε κάποιους βασικούς κανόνες υγιεινής.

Για να θυμηθούμε λίγο και τον προβληματισμό της κοπέλας που άνοιξε το θέμα, θα μπορούσαμε να φτιάξουμε τόσα παράγωγα από το γάλα κάποιου άλλου θηλαστικού?

 

Κουβέντα κάνουμε, δεν πήρα κάτι προσωπικά :P

 

Συμφωνώ...

πλακίτσα έκανα. :D

 

Ροκφόρ όχι... δεν το προτιμώ (γευστικά).

Αλλά φέτα παραδοσιακή.... ναι!!

 

Κατά τα άλλα... μια χαρά τα λες!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα με τα γαλακτομικά στην Αγγλία, που είναι μεγάλη παραγωγός, είναι ότι έχουν πάρα πολύ καλές τιμές ακόμη και στα πιο καλά σούπερ μάρκετ τύπου Βασιλόπουλου. Το βιολογικό γάλα θυμάμαι είχε μόνο 10% πάνω από το απλό και τώρα που το κοίταξα στην ιστοσελίδα του Waitrose που έδωσε η Rosie για τη δίλιτρη συσκευασία το βιολογικό έχει 76 πένες ή 90 λεπτά το λίτρο και το απλό 55 πένες ή 66 λεπτά το λίτρο. Τα γιαούρτια τα greek style έχουν 1,20 ευρώ το μισό κιλό. Και φυσικά παίρνουν μισθούς 50% πάνω.

 

Καλά, αν μιλάμε για εκμεταλλευτές σε αυτή τη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Και παντα διατηρω τις επιφυλαξεις μου για το ωμο γαλα, εγω το αγελαδινο που επαιρνα παντα το εβραζα. Ακομα και το ζωο να εινια υγιεστατο και ομορφα μεγαλωμενο μπορει να μην εχει καθαριστει πχ καλα το δοχειο που το μαζευουν. Η μπορει ακομα και αυτος που αρμεξε το ζωο να μην επλυνε τα χερια του μετα την τουαλετα ή να σκαλιζε τη μυτη του ;)

 

Ξερω οτι τα παραδειγματα μου ειναι γελοια, απλα προσπαθω να δωσω μια εικονα για το ποσοι επικυνδυνοι οργανισμοι μπορει να φτασουν στις τροφες μας απο χιλιες δυο πηγες.

:lol::lol::lol::lol:

νομιζω το να μην εχει πλυνει τα χερια του μετα την τουαλετα δεν ειναι τιποτα μπροστα στο οτι το προβατο μπορει να κανει τα κακα του στο δοχειο και αυτος που το αρμεγει να τα βγαλει με το χερι του απο αυτο και να συνεχισει,το εχω δει με τα ματια μου

αν και το εχουμε ψηλοσυζητησει το θεμα της καταναλωσης του ωμου γαλακτος σε αλλο τοπικ ,αν και εχω πιει και εγω η ιδια ωμο γαλα ,δεν θα το εδινα στα παιδια μου για εναν και μονο λογο ,επειδη οι συνθηκες αρμεγματος γεμιζουν το γαλα με πολλες βρωμιες

 

την μια την ανεφερα πανω

επισης ,πριν το αρμεγμα δεν νομιζω να καθαριζει κανεις το στηθος ,τουλαχιστον αυτο εχω δει εγω

για να τραβηξουν το ζωο σε καταλληλη θεση το πιανουν με τα χερια και αμεσως μετα το αρμεγουν

καμια φορα η κατσικα μπορει να βαλει ακομη και το ποδι της μεσα στο δοχειο και να συνεχιστει το αρμεγμα σαν να μην συναιβει τιποτα

καθως αρμεγουν ,πεφτουν απο το ζωο διαφορες βρωμιες στο γαλα αφου κουναει την ουρα της :lol::lol:

ολα αυτα συμβαινουν οταν κανεις εχει λιγα ζωα και τα αρμεγει μονος του ,κατα συνεπεια μιλαω για το μη βιομηχανοποιημενο γαλα, για αυτο του γειτονα στο χωριο ας πουμε

αυτα τα θυμαμαι απο μικρη ,που τα εβλεπα στο χωριο ,απο τις γιαγιαδες .δεν ξερω αν αλλαξε κατι

τωρα τις αγελαδες σε μεγαλα κτηνοτροφια τις αρμεγουν ,προφανως ,με τις "αντλιες ",δεν ξερω πως λεγονται ακριβως ,που δεν ξερω αν καθαριζονται τακτικα και πως καθαριζονται

 

με ολο αυτο το μακρυναρι θελω να πω οτι ,ακομη και ο πιο απλος παραγοντας που ειναι το αρμεγμα ,αρκει για να εχει κανεις επιφυλαξεις ,για το αν θα πρεπει να καταναλωνει η οχι ωμο γαλα;););)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσον αφορά το αντλημένο γάλα

εμείς του δώσαμε και κατάλαβε

γιατί η μικρή τεμπέλιαζε και βαριόταν να θηλάζει! :shock:

 

Είχα περάσει τεράστιο λούκι εκείνη την εποχή

και η μόνη λύση που είχα βρει, ήταν το θήλαστρο!!

 

(δεν ήθελα να της δίνω ξένο συμπλήρωμα....

....επιλογή μου -κόλημά μου....

Σεβαστές όμως όλες οι επιλογές)

 

Πριν να θηλάσει το μωρό

έβαζα το θήλαστρο για να τραβήξει το πρώτο μου γάλα

και μετά έβαζα και το μωρό.

 

Μετά απο λίγο που κουραζόταν

της έδινα το "δικό μου" συμπλήρωμα με το μπιμπερό

(το οποίο το προτιμούσε γιατί ήταν πιο εύκολο στο πιπίλισμα :roll:)

και αυτό ήταν! Το μωρό μόνο έτσι χόρταινε!!

 

Είχα περάσει τεράστιο λούκι σας λέω με αυτή την ιστορία!!

Ηταν όμως η μόνη λύση!!!

 

Μπορεί να κουραζόμουν αφάνταστα

αλλά ένιωθα καλύτερα έτσι.

 

Το μωρό ήταν μια χαρά...

....και ας έπινε "αλλοιωμένο" μητρικό γάλα. :mrgreen:

 

Ήταν χίλιες φορές καλύτερο απο το...αγελαδινό γάλα

και ας το υποστηρίζω τώρα για τους ενήλικες. ;)

 

Γιαυτό, όλα είναι σχετικά σε αυτή τη ζωή

και δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοπέλες ξεκολλήστε με την καθαριότητα!

Εννοείται ότι οι κτηνοτρόφοι στο εξωτερικό που παρέχουνε ωμό γάλα και γαλακτοκομικά από ζώα που βόσκουνε είναι πολύ υπεύθυνοι με άριστες συνθήκες υγιεινής τις οποίες μπορείς να δεις με τα μάτια σου όποτε θες.

Το θέμα είναι ότι σε ξένες χώρες οι καταναλωτές είναι συνειδητοποιημένοι σε τέτοια θέματα οπότε υπάρχει και η ανάλογη προσφορά.

 

Δεν πιστεύω ότι ο τύπος με το πρόβατο που περιέγραψε η Βάλερι είναι συνειδητοποιημένος κτηνοτρόφος που μεγαλώνει τα ζώα του με ηθικό και σωστό τρόπο οπότε δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε καν αν θα πίναμε γάλα απ' αυτόν γιατί δεν τηρεί καμία προδιαγραφή!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Δέστε για παράδειγμα αυτή τη λίστα που περιέχει raw milk sources σχεδόν σ' όλο τον κόσμο:

 

http://www.realmilk.com/where-other.html

 

Προσέξατε ότι η Ελλάδα είναι η μόνη Ευρωπαϊκή χώρα που δεν αναφέρεται καν στη λίστα;

Γιατί άραγε; :roll:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν πιστεύω ότι ο τύπος με το πρόβατο που περιέγραψε η Βάλερι είναι συνειδητοποιημένος κτηνοτρόφος που μεγαλώνει τα ζώα του με ηθικό και σωστό τρόπο οπότε δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε καν αν θα πίναμε γάλα απ' αυτόν γιατί δεν τηρεί καμία προδιαγραφή!

δεν καταλαβες Ροσι ,ο συγκεκριμενος τροπος αρμεγματος ηταν ο συνηθης απο ολες τις γυναικες του χωριου που σου περιγραφω

φανταζομαι οτι ετσι αρμεγανε και αρμεγουν ακομη και τωρα στα κτηνοτροφικα χωρια

τωρα οι προμηθευτες του ωμου γαλακτος που λες εσυ οτι τηρουν ολες τις συνθηκες ασφαλειας ,δεν ξερω ,αλλα τι στο καλο αποστειρωνουν το στηθος της κατσικας πριν το αρμεγμα:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι κι εγώ αυτές τις συνθήκες αρμέγματος έχω δει που περιέγραψε η valeri... γι' αυτό είπα ότι κι εμείς πάντα βρασμένο το καταναλώναμε το γάλα.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Valeri, ήσουν πολύ παραστατική. Εγώ που είχα δει πολλές φορές από κοντά τη γιαγιά μου να αρμέγει αγελάδα δεν ήταν έτσι αλλά η αγελάδα μπορεί να είναι ένα πιο δυσκίνητο ζώο από κατσίκα ή πρόβατο. Το γάλα ήταν σαφώς καθαρό αλλά και πάλι ποτέ δεν ήπια ωμό. Νομίζω όμως ότι το άρμεγμα με το χέρι από κατσίκα ή πρόβατο είναι κάπως όπως το περιγράφεις. Προφανώς το άρμεγμα με αντλία θα είναι σαφώς υγιεινότερο αρκεί να τηρούνται και κάποιοι κανόνες καθαριότητας της αντλίας και του μαστού. Πάντως για να πιω ωμό θα πρέπει μάλλον να έχω δικό μου ζώο.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το αντλημένο γάλα

εμείς του δώσαμε και κατάλαβε

γιατί η μικρή τεμπέλιαζε και βαριόταν να θηλάζει! :shock:

 

Είχα περάσει τεράστιο λούκι εκείνη την εποχή

και η μόνη λύση που είχα βρει, ήταν το θήλαστρο!!

 

(δεν ήθελα να της δίνω ξένο συμπλήρωμα....

....επιλογή μου -κόλημά μου....

Σεβαστές όμως όλες οι επιλογές)

 

Πριν να θηλάσει το μωρό

έβαζα το θήλαστρο για να τραβήξει το πρώτο μου γάλα

και μετά έβαζα και το μωρό.

 

Μετά απο λίγο που κουραζόταν

της έδινα το "δικό μου" συμπλήρωμα με το μπιμπερό

(το οποίο το προτιμούσε γιατί ήταν πιο εύκολο στο πιπίλισμα :roll:)

και αυτό ήταν! Το μωρό μόνο έτσι χόρταινε!!

 

Είχα περάσει τεράστιο λούκι σας λέω με αυτή την ιστορία!!

Ηταν όμως η μόνη λύση!!!

 

Μπορεί να κουραζόμουν αφάνταστα

αλλά ένιωθα καλύτερα έτσι.

 

Το μωρό ήταν μια χαρά...

....και ας έπινε "αλλοιωμένο" μητρικό γάλα. :mrgreen:

 

Ήταν χίλιες φορές καλύτερο απο το...αγελαδινό γάλα

και ας το υποστηρίζω τώρα για τους ενήλικες. ;)

 

Γιαυτό, όλα είναι σχετικά σε αυτή τη ζωή

και δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι!

 

καλέ εσύ το έδινες λίγα λεπτά ή λίγες ώρες αργότερα, εγώ σκεφτόμουνα για αυτό που μπαίνει στην κατάψυξη, προς δημιουργία τράπεζας γάλακτος, υποθέτω για λίγες ώρες στο ψυγείο δεν αλλοιώνεται ιδιαίτερα

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

να πω κάτι που θα φανεί εριστικό, η όλη συζήτηση μου θυμίζει τη συζήτηση για τα εμβόλια, για την ομοιοπαθητική και άλλες, όλες έχουν να κάνουν με την επιστροφή στη φύση και στην προβιομηχανική εποχή που για κάποιους έφερε όλα τα δεινά στον σύγχρονο άνθρωπο,

για μένα η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, και το να φτάνουμε σε κάθε είδους υπερβολή με σκοπό να απενδυθούμε όλες τις εφευρέσεις και τεχνικές που μας έφτασαν ως εδώ δεν οδηγεί κάπου, το να πιεις γάλα που δεν έχει βραστεί μας πάει σε παλαιολιθικές εποχές, πριν ανακαλυφθεί η φωτιά, και αν μη τι άλλο παίζεις ρώσικη ρουλέτα με την υγεία σου,οπότε καλύτερο το ρόφημα αμυγδάλου ή καρύδας,

οι σωστές συνθήκες υγιεινής δεν είναι παγκόσμια συνομωσία, είναι μία πραγματικότητα που έσωσε και σώζει εκατομμύρια ανθρώπους, ή αν θέλετε η απουσία τους είναι σοβαρή αιτία θανάτου, και ιδιαίτερα νεαρών οργανισμών που δεν έχουν αναπτύξει αντισώματα, αυτά και ας φανεί λίγο σκληρό

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

για μένα η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, και το να φτάνουμε σε κάθε είδους υπερβολή με σκοπό να απενδυθούμε όλες τις εφευρέσεις και τεχνικές που μας έφτασαν ως εδώ δεν οδηγεί κάπου, το να πιεις γάλα που δεν έχει βραστεί μας πάει σε παλαιολιθικές εποχές, πριν ανακαλυφθεί η φωτιά, και αν μη τι άλλο παίζεις ρώσικη ρουλέτα με την υγεία σου,οπότε καλύτερο το ρόφημα αμυγδάλου ή καρύδας,

 

'Εχεις δηλαδή την εντύπωση ότι ο Παλαιολιθικός άνθρωπος άρμεγε τα άγρια ζώα και έπινε το γάλα τους ωμό; :roll:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

'Εχεις δηλαδή την εντύπωση ότι ο Παλαιολιθικός άνθρωπος άρμεγε τα άγρια ζώα και έπινε το γάλα τους ωμό; :roll:

 

όχι έτρωγε όμως το κυνήγι πιθανά ωμό καθώς δεν είχε άλλη επιλογή, μήπως να ξαναγυρίσουμε σε αυτό? ως πιο αγνό

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
Χμμμμμμμμμ...

είσαι σίγουρη Morchelina? Σκέψου τις διατροφικές κρίσεις που έχουν ξεσπάσει κατά κειρούς.... Πχ το θέμα των διοξινών πριν από δυο μήνες έλαβε χώρα στη Γερμανία με τους υποτιθέμενους αυστηρούς ελέγχους...

 

Επίσης σχετικά με την καταναλωση απαστεριωτων τυριών με φοβίζει πολύ το θέμα της Listeria monocytogenes. Την άνοιξη στην αυστρία (νομίζω) κιόλας πέθαναν κάμποσοι άνθρωποι από Λιστέρια.

Τι λέτε?

 

Αυτό! Μπράβο!

Είναι μια αποστομωτική απάντηση στο μηδενισμό που βλέπω να διακρίνει πολύ κόσμο για την ποιότητα των ελληνικών προϊόντων!

Παιδιά............μεγάλος φανατισμός και παραπληροφόρηση ρε σεις....... Διάβασα πολλάαααααα "κουφά" πράγματα και δε νομίζω οτι, ακόμα κι αν κάτσω να σας τα εξηγήσω λέξη-λέξη είστε διατεθημένες να υιοθετήσετε άλλες απόψεις. Αν ο απόλυτος αφορισμός σας κάνει να αισθάνεστε πιο ασφαλείς και οτι πράττετε το σωστό, πάω πάσο......αλλά μάλλον θα έπρεπε (κατ'εμέ) να επαναπροσδιορίσετε πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Fully, η πραγματικότητα είναι οτι ως χώρα

είμαστε αιώνες πίσω σε πολλά πράγματα....

 

...και η αλήθεια πιστεύω οτι είναι κάπου στην μέση!

 

Εγώ πάντως

(για να πω την προσωπική μου άποψη

για τον "μηδενισμό" που λες)

 

στο θέμα των γαλακτοκομικών

δεν θέλω να επηρρεαστώ απο κανέναν.

 

Μου άρεσαν και μου αρέσουν πολύ

(όπως και στην κόρη μου)

και δεν πρόκειται να τα στερηθούμε....

 

...και ας υπάρχει η πιθανότητα

να μην είναι και η απόλυτα υγιεινή διατροφή!

(πάνω σε αυτό ακόμα δεν είμαι 100% πεισμένη)

 

Σίγουρα δεν είναι όλα τόσο αγνά

όσο θέλουν να τα παρουσιάσουν κάποιοι....

 

Αυτά τα λέω και στον άντρα μου

ο οποίος μου έχει παραδεχτεί

 

οτι κάποια πράγματα δεν τα γνωρίζουν

ούτε οι ίδιοι οι υπάλληλοι των

γαλακτοβιομηχανικών αυτών εταιρειών.

Υπάρχουν και τα "μυστικά" της υπόθεσης.

 

Και να είσαι σίγουρη οτι ο Ελληνάρας

στον βωμό του χρήματος θυσιάζει πολλάάα.

 

Και τη δημόσια υγεία....

(πάντα βέβαια υπο την σκιά του νόμου)

 

Φυσικά με αυτό δεν θέλω να πω πως ό,τι κυκλοφορεί

στην Ελλάδα είναι σκάρτο.

Το ψάχνεις, ενημερώνεσαι, διαλέγεις και παίρνεις.

 

Εγώ ας πούμε επειδή μου αρέσουν

ΘΕΛΩ και παραβλέπω κάποια πράγματα......

 

...όπως είπε και μια κοπέλα σε ένα άλλο τόπικ:

"Όχι για να αποφύγω τον παθολόγο

να χρειαστώ και....ψυχολόγο! " :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Για τις διοξίνες δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι αλλά το μόνο εργαστήριο που κάνει διοξίνες είνια του Δημόκριτου και κάθε ανάλυση κοστίζει 1000 ευρώ όταν με 100 ευρώ κάνεις ανάλυση για 5 βαρέα μέταλλα. Δεν γίνονται αναλύσεις και όποιος δεν ψάχνει δεν βρίσκει. Κάθε χωματερή εκλύει βαρέα μέταλλα και διοξίνες όταν καίγονται τα σκουπίδια. Χωρίς βιομηχανία καταφέραμε να μολύνουμε με την ολιγωρία μας όλη τη χώρα. Τι να λέμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Και πάλι, ζωικό ή φυτικό, δεν θα πρέπει να καταναλώνεται συστηματικά σε μεγάλες ποσότητες από μεγάλα παιδάκια ή ενήλικες.

 

Το φυτικό [γάλα] γιατί όχι όμως; Μου κάνει εντύπωση γιατί προέρχεται από αμύγδαλα, που είναι βασικό συστατικό της ανθρώπινης διατροφής. Εκτός κι αν μιλάτε για υπερβολικά μεγάλες ποσότητες!

 

 

Δεν υπάρχει λόγος συστηματικής κατανάλωσης ζωικού γάλακτος ειδικά από ενήλικες ή παιδάκια που έχουνε αποθηλάσει.

 

Σύμφωνοι. Εφόσον όμως κάνουν κάποιο ''κακό'' εκτός από ''καλό'', θα μπορούσε κανείς να πει ότι τα γαλακτοκομικά δεν έχουν θέση σε μια ''ιδανική διατροφή'';

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

 

Το φυτικό [γάλα] γιατί όχι όμως; Μου κάνει εντύπωση γιατί προέρχεται από αμύγδαλα, που είναι βασικό συστατικό της ανθρώπινης διατροφής. Εκτός κι αν μιλάτε για υπερβολικά μεγάλες ποσότητες!

 

 

 

 

Σύμφωνοι. Εφόσον όμως κάνουν κάποιο ''κακό'' εκτός από ''καλό'', θα μπορούσε κανείς να πει ότι τα γαλακτοκομικά δεν έχουν θέση σε μια ''ιδανική διατροφή'';

 

 

σε μια ιδανικη διατροφη ναι, δεν εχουν θεση.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι. Εφόσον όμως κάνουν κάποιο ''κακό'' εκτός από ''καλό'', θα μπορούσε κανείς να πει ότι τα γαλακτοκομικά δεν έχουν θέση σε μια ''ιδανική διατροφή'';

 

Εγώ θα έλεγα ότι έχουνε θέση αν προέρχονται από ζώα ελευθέρας βοσκής και είναι ανεπεξέργαστα, πχ γάλα απαστερίωτο και μη-ομογενοποιημένο, τυριά από ωμό γάλα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα ότι έχουνε θέση αν προέρχονται από ζώα ελευθέρας βοσκής και είναι ανεπεξέργαστα, πχ γάλα απαστερίωτο και μη-ομογενοποιημένο, τυριά από ωμό γάλα.

 

Συμφωνώ. Τα γάλα κυρίως και τα γαλακτοκομικά σε δεύτερη φάση είναι μια πολύ καλή πηγή ζωϊκής πρωτεΐνης και λίπους, αλλά δεν έχει καμία σχέση το γάλα που καταναλώνεται απευθείας από ζώο που δεν ζει αποκλειστικά για τη γαλακτοπαραγωγή (άρα μπαίνει σε διαδικασία εγκυμοσύνης και αρμέγματος συνέχεια) με εκείνο που αγοράζουμε στο κουτί, ακόμη κι αν πρόκειται για το καλύτερο σούπερ-ντούπερ βιολογικό κατσικίσιο/ αλογίσιο και δεν ξέρω κι εγώ τι. όπως το μητρικό γάλα είναι εξαιρετικά θρεπτικό και περιλαμβάνει πολύτιμα στοιχεία, το ίδιο πάνω-κάτω ισχύει για το γάλα όλων των θηλαστικών (μην ξεχνάτε ότι παλιότερα έδιναν στα παιδιά με κοκκύτη γάλα γαϊδούρας). Απλά η επεξεργασία που υπόκειται το βιομηχανοποιημένο γάλα αφαιρεί πολλά από τα στοιχεία αυτά (συν ότι παίρνεις και όλες τις αυξητικές ορμόνες και τα αντιβιοτικά της αγελάδας).

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα ότι έχουνε θέση αν προέρχονται από ζώα ελευθέρας βοσκής και είναι ανεπεξέργαστα, πχ γάλα απαστερίωτο και μη-ομογενοποιημένο, τυριά από ωμό γάλα.

 

 

Δεν εχουνε θεση...ο ανθρωπος ειναι το μοναδικο ον στο πλανητη που αρμεγει κ πινει γαλα απο αλλα ζωα!Και για την αληθεια...ξερεις(δεν απευθυνομαι σ εσενα ,γενικα...απλα περνω αφορμη απο τα λογια σου) τα ποσοστα οστεοπορωσης σε μια χωρα που τα σουπερ μαρκετ κ τα ψιλικατζιδικα ειναι γεματα με γαλακτοκομικα πασης φυσεως?Καταναλονονται τονοι γαλακτος καθε χρονο στη χωρα μας μονο...κ ομως εχουμε προβλημα..Βλεπουμε το δεντρο κ χασαμε το δασος....τα γαλακτοκομικα δεν εχουνε θεση στη ζωη μας..ολα ειναι ενα καλα στημενο παιχνιδι κ καλη προπαγανδα στο βωμο του κερδους...δειτε πσοοστα οστεοπορωσης...

 

Τα παραγωγα των ζωων περιεχουνε ζωικες ινες κ.λ.π. που δεν επιτρεπουνε τη σωστη αποθυκευση των βιταμινων που χρειαζεται ο ανθρωπος(το γραφω χοντρικα για ναμην αραδιαζω επιστημονικα...)

Ο ανθρωπος δεν ειναι σαρκοφαγο ον...μας εχουεν διχασει...Αυτα!!!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουνε θεση...ο ανθρωπος ειναι το μοναδικο ον στο πλανητη που αρμεγει κ πινει γαλα απο αλλα ζωα!

 

Ο ανθρωπος δεν ειναι σαρκοφαγο ον...μας εχουεν διχασει...Αυτα!!!

 

εγώ ξέρω ότι και τα φίδια πίνουν το γάλα άλλων ζώων, όσοι εκτρέφουν πρόβατα π.χ. μπορούν να σου πουν ότι τα φίδια πηγαίνουν και τα βυζαίνουν...

 

σε ρώτησα και στο άλλο θέμα, αλλά απάντηση δεν πήρα... εφόσον ο άνθρωπος δεν είναι σαρκοφάγος, τι απεικονίζουν οι τοιχογραφίες στα σπήλαια της προϊστορικής εποχής; Κυνήγια για διασκέδαση;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

τα γαλακτοκομικα δεν εχουνε θεση στη ζωη μας..ολα ειναι ενα καλα στημενο παιχνιδι κ καλη προπαγανδα στο βωμο του κερδους...δειτε πσοοστα οστεοπορωσης...

Εγώ πιστεύω ότι με μέτρο, όλα έχουν θέση στη ζωή μας, και τα γαλακτοκομικά, γιατί όχι; Ειδικά το γιαούρτι, το αριάνι, το κεφίρ, έχουνε απ'όσο ξέρω ουσίες, πχ ζυμομύκητες που βοηθάνε πολύ, ειδικά εμάς τις γυναίκες στην διατήρηση της ισορροπίας της ευαίσθητης περιχής, αποφυγή κολπίτιδας κλπ

 

Τα παραγωγα των ζωων περιεχουνε ζωικες ινες κ.λ.π. που δεν επιτρεπουνε τη σωστη αποθυκευση των βιταμινων που χρειαζεται ο ανθρωπος(το γραφω χοντρικα για ναμην αραδιαζω επιστημονικα...)
Δεν έχω ξανακούσει ότι υπάρχουν ζωικές ίνες!!! Μόνο φυτικές ήξερα. Αν θέλεις πες και επιστημονικά, θα με ενδιέφερε γιατί ασχολούμαι με το θέμα, ερασιτεχνικά βέβαια
Ο ανθρωπος δεν ειναι σαρκοφαγο ον...μας εχουεν διχασει...Αυτα!!!
Αυτό είναι μεγάλη κουβέντα, ο άνθρωπος των σπηλαίων δεν κυνηγούσε για να φάει;

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...