Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ με 6 αναπληρωτές !!! ντροπή τους


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους

 

η σχολική χρονιά που πέρασε, η πρώτη της κόρης μου δεν ηταν οπως την περιμέναμε .

 

Στο σχολείο από περσυ έχουν φύγει με απόσπαση ΟΛΟΙ οι δάσκαλοι.

 

Η κακή συνεργασία και επικοινωνία με το διευθυντή του σχολειου έφεραν κόντρες , καταγγελίες , μηνυσεις με αποτέλεσμα να ζητησουν να φυγουν ολοι . για το λογο αυτό έφυγαν και μαθητές απο το σχολειο.

 

Η χρονιά που πέρασε ήταν με 6 ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ και οι συνέπειες στη λειτουργία του σχολείου εμφανης .

 

Ο σύλλογος γονέων διαμαρτύρεται ότι αυτό ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ

και η προσπαθεια δημοσιοποίησης του θέματος ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ...."ΚΟΥΚΟΥΛΩΘΗΚΕ" !!!!!!!!!

 

στη μέση όλων αυτών τα παιδια ,που πρεπει για μια ακομα χρονια να ειναι με 6 άλλους δάσκαλους. και απορώ :

 

πρεπει να αφησω τα παιδια μου ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ?

 

η κόρη μου δε θέλει να φύγει γιατί είναι οι φίλες της και αντιδρά στην σκέψη αλλά εγω δε θέλω να ξαναζήσουμε άλλη μια χρονιά τέτοια (καταλήψεις ,μηνυσεις, αστυνομιες , καναλια κλπ.)

 

Και ΕΞΟΡΓΙΖΟΜΑΙ που οι αρμόδιοι αφήνουν μια τετοια κατάσταση να συνεχίζεται και να την καλύπτουν . ΩΣ ΠΟΥ ΦΤΑΝΕΙ το ΒΙΣΜΑ ? ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ? !!!! τι ΦΤΑΙΕΙ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΖΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ?

και ΤΙ πρέπει να κάνουν οι γονείς?????

 

συγνώμη αν σας κούρασα ,είναι λίγο ειδικό το θέμα για να εχει καποιος εμπειρια .. αν καποιος υπευθυνος έχει άποψη θα βοηθησει ......

Προσέχω το περιβάλλον που τους ανήκει !!!!!

ΧΡΥΣΟΥΛΑ 1/3/2002 * ΓΙΩΡΓΟΣ 8/11/2003

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι λυπηρό αν όχι εξοργιστικό να μην μπορεί να απομακρυνθεί ένας άνθρωπος που είναι ακατάλληλος για την εκπαίδευση επειδή έχει ''μπάρμπα στην κορώνη''(βλέπε διευθυντή)

 

....ΠΟΣΟ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ????

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΟΧΥΡΩΤΟΙ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Νομίζω πως αντιδράς λίγο υπερβολικά! (χωρίς να γνωρίζω τα παραμέσα) Είμαι και εγώ εκπαιδευτικός μόνιμη πια αλλά έχω υπάρξει αναπληρώτρια και θεωρώ πως σε σχέση με τον μόνιμο δάσκαλο δεν υπάρχει καμία διαφορά. Δηλαδή αν το σχολείο είχε δυο ή έξι αναπληρωτές ποια θα ήταν η διαφορά; Μήπως φταίει και ο σύλλογος γονέων; (συγνώμη που ρωτάω αλλά καλοπροαίρετα θα ήθελα να δω πως το βλέπουν οι γονείς από την μεριά τους)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , είναι δύσκολο να μεταφέρω σε λίγες γραμμές την κατάσταση που επικρατεί στο σχολείο με αποτέλεσμα να φανεί (δυστυχώς) ότι έχω κάτι με τους αναπληρωτές.

Αν το σχολείο λειτουργούσε με αναπληρωτές για καποιον άλλο λόγο ίσως να μην ήταν "δυσάρεστο" .

 

Σκεφτείτε όμως τί κλίμα επικρατεί για να ζητήσουν απόσπαση 6 δάσκαλοι με οργανικές θέσεις και πολλα χρόνια στο σχόλείο .

 

Οι δάσκαλοι , ο σύλλογος , ο διευθυντης του σχολείου και δεν ξερω ποιοι αλλοι εμπλεκόμενοι (Νομιζω και γονείς ) πέρασαν ΕΔΕ κατηγορώντας το διευθυντη για τη συμπεριφορά του σε διάφορα περιστατικά, κυρίως έλλειψεις συνεργασίας και κακού χειρισμού του σε καποια σοβαρά γεγονότα . Και επειδή η κατασταση ήταν έντονη ζήτησαν απόσπαση μέχρι να βγει η απόφαση του πειθαρχικού που έπρεπε να περάσει ο διευθυντης.

 

Αυτό ήταν μια διαδικασια που έπρεπε το πολυ σε 6 μήνες να έχει λήξει . Να ΔΟΘΕΙ δικαιοσυνη με λιγα λόγια , να βγει ενα πορισμα για το ποιος εχει δίκιο να γινουν ίσως καποιες μετακινήσεις καπως να κλεισει. Δεν εγινε όμως .,, και ο σύλλογος πίεζε τις αρμόδιες υπήρεσιες για να κλεισει το θέμα . Αποφάσισαν να δημοσιοποιήσουν το θέμα καλώντας κάποια κανάλια στο σχολείο προκειμένου να δεσμευτούν αυτοί που έπρεπε.

 

Την πρώτη μέρα ήρθε μόνο ο ΣΚαι και κάλυψε το θέμα , ο υπευθυνος του Υπουργείου (Να πω όνομα επιτρέπεται? ) παραδέχτηκε ότι ο σύλλογος με το δικιο του διαμαρτυρεται.

 

ΑΚΟΥ τωρα το ΠΙΟ ΦΟΒΕΡΌ: την ημέρα που είμασταν συγκεντρωμενοι οι γονεις και ο σύλλογος για τη "διαμαρτυρια" καποιος είδε εναν άσχετο να μας βιντεοσκοπει.

 

Αμέσως καλεσαμε την αστυνομια και ο "Αγνωστος" παραδέχτηκε ότι τον πληρωσε κάποιος που δεν το ξερει αλλα ξερει μονο το κινητο του .

ΤΟΝ κάλεσαν και βγηκε ο διευθυντης !!!!!!!!!!!!!

 

αυτα που λεω μπορειτε να τα βρειτε όλα στις ειδήσεις !

 

ο σύλλογος ζήτησε να μην τον συλλάβουν από το σχολειο (λογω των παιδιων) και ξέφυγε απο το αυτόφωρο ,,

 

υπάρχει μεγάλη συνέχεια και πια όσοι εμπλέκονται σχεδόν παραδέχονται οτι "καποιοι" καλύπτουν το διευθυντή .

 

(μπροστα μου ,ο επιθεωρητης εκπαιδευσης παραδεχτηκε ότι έχουν γινει σοβαρά παραπτώματα )

 

εγω δεν εχω τίποτα με τους αναπληρωτες , η δασκαλα της κορης μου ηταν εξαιρετικη ...

 

αλλα οπως καταλαβαινετε υπάρχει μεγάλη ενταση και πια καποιες κόντρες έχουν γίνει προσωπικες (αυτο δε με αφορά , αλλα συμβαινει

Προσέχω το περιβάλλον που τους ανήκει !!!!!

ΧΡΥΣΟΥΛΑ 1/3/2002 * ΓΙΩΡΓΟΣ 8/11/2003

Link to comment
Share on other sites

επίσης να αναφέρω και συγνωμη για την πολυλογία , ότι έχει φτάσει στα αυτιά μας συζήτηση μεταξύ αναπληρωτών : "μην πας στο 2ο " . ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ..

Προσέχω το περιβάλλον που τους ανήκει !!!!!

ΧΡΥΣΟΥΛΑ 1/3/2002 * ΓΙΩΡΓΟΣ 8/11/2003

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...