Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πως να σταματήσω το άλεσμα;;;


Recommended Posts

θα ερθει καλοκαιρι και θελω σιγα σιγα να σταματησω το αλεσμα του κρεατος...λαχανικα μασαει κανονικα αλλα το κρεας οχι :evil: αν δει κομματακια που δεν ειναι αλεσμενα καλα..τα γλυφει και μετα τα φτυνει :? ετσι αναγκαζομαι να αλεθω το κρεας και να το ανακατευω με τα κομματακια βρασμενων λαχανικων και να τρωει...και τρωει...Δοξα τω Θεω....

τι αλλο μπορω να κανω?? :?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 351
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

.. με αυτό το τρόπο που κάνεις, σιγά σιγά θα συνηθίσει να μασάει.

Αρχίζεις πάντα με εύκολα και μαλακά φαγητά όπως τα λαχανικά πχ, και μετά βάζεις τα πιό δύσκολα όπως κρέας.

Το ψάρι είναι πιό μαλακό... για δοκίμασε και αυτό.

Πάντως μήν αγχώνεσαι, σιγά σιγά θα γίνει η μετάβαση..!

Εάν είσαι και εσύ πιεσμένη ίσως το καταλάβει και απο αντίδραση να μήν τα θέλει :?:) ....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Καλε Βαλεντινα μου μην αγχωνεσαι!!!Ολα θα ερθουν εντελως φυσιολογικα...

Οταν το μωρακι σου θα ειναι ετοιμο να φαι κανονικη(μη αλεσμενη) τροφη θα σου δωσει να το καταλαβεις!Αλλα μασανε νωριτερα και αλλα αργοτερα...εμενα π.χ αρχισε να τρωει μη αλεσμενη λιγο πριν μπει στα 2!!!!!!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

2604743180041690424jSpJNf_th.jpg

αχ πόσο σε καταλαβαίνω βαλεντίνα!!!

πήγαμε εκδρομή και κουβάλαγα μουλινέττα μαζί μου στο εστιατόριο!

εμείς και ο ψύλλος μας!

βέβαια σε εκδρομή έφαγε πρώτη φορά μανταρίνι (και μάλιστα ενώ έχει μια δυσανεξία σε τροφές με πολύ βιταμίνη c, δεν την πείραξε καθόλου) και σε εκδρομή έφαγε πρώτη φορά κράκερς.

Μήπως να πηγαίναμε πιο συχνά εκδρομές;

:roll:

http://community.webshots.com/user/theanom

Link to comment
Share on other sites

αχχχχχχχ Oh-Mamy!

 

με καταλαβαινεις ε?? :lol::lol:

 

θα πηγαινουμε καθε Σαββατοκυριακο στη Χαλκιδικη και θελω λιγο να ειμαι πιο ανεξαρτητη σε αυτο το θεμα...

 

εχω σταματησει να του κανω ιδιαιτερα φαγητα...τρωει οτι και εμεις με ελαχιστο αλατι...αλλα αυτο το κρεας δεν το τρωει μη αλεσμενο με τιποτε....μονο τον κιμα....αλλα η παιδιατρος ειπε 4 φορες την εβδομαδα κρεας...

 

για να δουμε πως θα εξεληχθουν τα πραγματα :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ερώτηση στον εαυτό μου :

Πότε θα έπρεπε να σταματήσω το άλεσμα των φρούτων;

 

Απάντηση από τον εαυτό μου:

Οταν κατάκτησε την μάσηση και έτρωγε άνετα τα υπόλοιπα, αλλά εσύ δεν ήθελες γιατί φοβοσουν να μην ξαναπνιγεί και κοίτα τι κατάφερες, να μη τρώει τα φρούτα καθόλου στην κανονική τους μορφή παρά μόνο αλεσμένα.

Όταν η γιαγιά του κρυφά σου του έδινε και έτρωγε την μπανάνα σε κομματάκια και τα σταφύλια που τόσο πολύ του άρεσαν εσύ μόλις το ανακάλυψες μόνο που δεν λυποθήμησες! Λούσου τα τώρα!!!

 

Αυτά μου λέει ο εαυτός μου τώρα και εγώ με χαμηλή φωνή από ντροπή του απαντώ:

Οταν καείς με τον χυλό φυσας και το γιαούρτι , αφού μου πνίγηκε και πάθαμε ότι πάθαμε τώρα φοβάμε, τι να κάνω;

 

Η απάντηση ήρθε από τα χείλια της ψυχολόγου μας:

Το παιδί το είχε κατακτήσει, εσύ φταις τώρα που δεν τα τρώει , τώρα θα πρέπει να ηρεμήσεις να το δεχτείς ότι το παιδί δεν έχει πλέον πρόβλημα και να προσπαθήσεις να τον πεισεις να τα φάει σιγά σιγά. Προπάντων να μη σε βλέπει να αγωνιάς και να φοβάσε γιατί το νοιώθει και με την αντίδρασή σου του προκαλείς αυτή την ανασφάλεια!!!

 

Συμπέρασμα :

Η δική μου φοβία και η υπερπροστατευτικότητά μου του έκαναν κακό .

Πρέπει να κάνω την καρδιά μου πέτρα και να δω τα πράγματα πιο ψύχραιμα γιατί το δικό μου μυαλό τα βλέπει λάθος.

Πρέπει να το δεχτώ ότι το παιδί μου μεγάλωσε και δεν είναι αυτός ο σωστός τρόπος για να το προστατεύσω... :oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

δυσκολεύομαι να εισαγω το 16 μηνων κοριτσάι μου στις στέρεες τροφές όσον αφορά το κυρίως γεύμα το μεσημέρι. αν της δω΄σει την τροφή σε μικρά κομματάκια όπως μου έχουν πεί θα φάει λίγο και θα συμπληρώσω με γάλα με την αγωνία μήοως δεν έφαγε αρκετά.έτσι συχνά καταφεύγω στο αλεσμένο για να είμαι σίγουρη ότι θα φάει.Τον Μάιο ξεκινάει παιδικο σταθμό.Εκεί τι θα γίνει?θα της δίνουν αλεσμένα?? πως θα μάθει να τρώει??

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ξεκίνα την με μαλακά φαγητά. Δλδ αν κάνεις λαδερό φαγητό π.χ. φασολάκια με πατάτες, ψήστο πολύ καλά και ζούλα με το πιρούνι πατατούλα με σαλτσούλα να το ταϊσεις. Δίνε του κανένα μπισκοτάκι στύλ μιράντα να προσπαθήσει να το φάει μόνο του (να το επιβλέπεις στην αρχή).

Δώστου ένα κομματάκι ψωμί να το παλέψει μόνο του...πάντα με επίβλεψη.

Εμένα είναι 14 μηνών και τώρα 2-3 μήνες δεν αλέθω πιά :) ξεθάρεψε με τηγανιτές πίτες παρακαλώ που μας κεράσανε σε μία έπίσκεψη :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω όπως τα λέει η ζουζουνίτσα... σιγά σιγά με το πιρούνι μαλακές τροφές και μπορείς να της δίνεις και παξιμαδάκι στο χέρι το πρωί ή το απόγευμα να "εξασκεί" το μάσημα με τα δοντάκια... πάντα να τη βλέπεις μην κόψει καμια κομματάρα!!!

Αυτό που πρέπει να έχεις υποψιν σου είναι πως όταν περνούν από τα αλεσμένα στα μη αλεσμένα, επειδή τους παίρνει περισσότερη ώρα να καταπιούν, θα φάνε οπωσδήποτε λιγότερο. Συμβαίνει στα περισσότερα παιδάκια, μην ανησυχήσεις... :wink:

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα ειναι 17 μηνων η μικρη και απο 14 μηνων τις τα εκοβα κυβακια μικρα τις πατατες ,τα κολοκυθακια. αν ειναι καλα βρασμενα δεν θα δυσκολευτει. αν και εχουμε μονο 8 δοντια ακομη :? (+4 που σκανε μαζι) τα καταφερνει. μην ανησυχεις. να την χαιρεσαι. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα ο παιδιατρος μετα το χρονο μου ειπε οτι πρεπει να ξεκινησει να τρωει οτι εχει η κατσαρολα του σπιτιου.. μονο που θα πρεπει να μαγειρευουμε λιγο πιο ελαφρυα (με λιγοτερο αλατι και λιγοτερα μπαχαρικα)

Εμεις βεβαια αργησαμε λιγο (5 μηνες) γιατι με προβληματα στην υγεια του ειχε γινει πολυ δυσκολο και ηθελε να τρωει μονο σουπες (τις δικες του).

Ομως το αλεσμα το ειχαμε σταματησει απο 10 μηνων, του τα εκανα απλα περαστα με το πιρουνι, εφτυνε οτι ηταν κομματακι και τα υπολοιπα τα καταπινε (αμασητα υποθετω γιατι εχει ακομα 6 δοντια....). Προσπαθησε να προσθεσεις στο φαγητο της αρκετο ζυμαρικο (πεπονακι, αστρακι κλπ) που δεν χρειαζονται ιδιαιτερο μασημα και που σιγουρα την πιανουν. Η ποσοτητα που θα τρωει θα ειναι σιγουρα πολυ λιγοτερη απο οσο ετρωγε ως αλεσμενο.. Όμως μην ανησυχεις την πιανει.. Απεφυγε να συμπληρωνεις με γαλα, γιατι η διαδικασια της εισαγωγης στην στερεα τροφη ειναι αρκετα κουραστικη για τα παιδια (πρεπει να μασησουν) και αν επαναπαυτει με το γαλα δεν προκειτε ποτε να φαει αυτο που πρεπει. Αν το βαρος της μεινει το ιδιο ή μειωθει λιγο τους πρωτους 2-3 μηνες μην ανησυχησεις.. Ειναι φυσιολογικο σε αυτη τη μεταβατικη περιοδο.. (αν μεινει το ιδιο εισαστε σουπερ)Αλλωστε μην ξεχνας οτι ενα παιδακι ενος ετους ειναι φυσιολογικο να ειναι 10 κιλα και ενα διχρονο ειναι φυσιολογικο να ειναι 12-14.. απο κει και περα ειναι παχουλο)

Απ΄οταν πηγε στο σταθμο, το πρωτο διαστημα του πηγαινα το φαγητο του, εδω και κανα μηνα ομως τρωει οτι εχει ο σταθμος (του παω μονο αν εχει φασολαδα ή ψαρι στο φουρνο, που σιγουρα δεν μπορει να τα φαει ο καημενος).

Επίσης θα βοηθήσει πολυ αν για καποιο διαστημα αλλαξετε κι εσεις τις διατροφικες σας συνηθειες και τρωτε περισοτερο ζουμερα φαγητα .. τα παιδια σε αυτη την ηλικια θελουν να τρωνε οτι τρωμε, και ειναι προκληση να κατσουν στο οικογενειακο τραπεζι και το πιατο τους να εχει το ιδιο φαγητο με το δικο μας.

ΠΧ

Μπορεις να κανεις το κριθαρακι με κρεας στην κατσαρολα αντι για το φουρνο

Οταν κανεις χοιρινο λεμονατο που συνηθως το συνοδευουμε με πατατες τηγανιτες (εμεις τουλαχιστον) μπορεις εναλλακτικα να κανεις ρυζι, να ριξεις καροτακι και λιγο αρακα μαζι με το κρεας που βραζει (δεν αλλιωνουν τη γευση) και να τηγανισεις λιγο καποιες χοντρουλες πατατες και μετα να της ριξεις να παρουν μια βραση μαζι με το κρεατακι ( ο Χαρουλης τρελενεται)

Στα κοκκινιστα με μακαρονια αντι για σπαγγετι μπορεις να βρασεις κοφτο μακαρονακι η χυλοπιτες

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...στο λεμονάτο εγώ βάζω μέσα τις πατάτες, δεν τις τηγανίζω!

είναι πιο ελαφρύ ε? γίνοντε φοβερές πάντος, ΄δένουν και την σαλτσούλα ωράια :))

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Και οι φακες αν σου αρεσουν χυλομενες, μπορεις να ριχνεις μεσα μια μικρη πατατα ολοκληρη κατα το βρασιμο.. Τις χυλωνει το αμυλο.. Μετα μπορεις να την λιωσεις και να την βαλεις μεσα στο πιατο των παιδιων .. τις κανει πεντανοστιμες τις φακες.. (εγω πρωτοεφαγα φακες σε παιδκο σταθμο.. σαν εργαζομενη που εκανε αυτο το κόλπο ο μαγειρας.. δεν τις ειχα ξαναφαει ποτε στη ζωη μου τις σιχενομουν..)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

το κάνω και αυτό ... με την μικρή το ξεκίνησα..τρελένεται :)

και μια και πιάσαμε κόλπα κουζίνας και δει όσπρια...στη φάβα μια πατάτα και ένα κρεμύδι όταν βράζει και μετα τα αλέθεις και αυτά!!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Καλα φαβα δεν τρωμε ουτε κι εμεις.. εγω σε ταβερνα την δοκιμασα πρωτη φορα στη ζωη μου, γιατι κανεις απο τις οικογενειες των γονιων μου δεν τη φτιαχνει..

Οταν πηγα στη Σαντορινη πρωτη φορα (που φημιζετε) τους κουβαλησα μια σακουλα, εκανε κατι αποτυχημενες προσπαθειες η μανα μου και τελικα την χαρισαμε σε διαφορους γνωστους που την τρωγαν (και ηξεραν να την μαγειρευουν) για να μην την πεταξουμε ολη :cry:

Το ιδιο και με τα ρεβυθια.. τελευταια φορα που εφαγα ηταν κανα δυο χρονια πριν πεθανει η γιαγια μου και απο τοτε αμα εφτιαχνε η μαμα της κολλητης μου με καλουσαν.. (και οχι τιποτα αλλο αλλα τα ρεβυθια ειναι το μονο οσπριο που μου αρεσε και σαν παιδακι)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χμμμ...στο λεμονάτο εγώ βάζω μέσα τις πατάτες, δεν τις τηγανίζω!

είναι πιο ελαφρύ ε? γίνοντε φοβερές πάντος, ΄δένουν και την σαλτσούλα ωράια :))

:D:D

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ρε κορίτσια... έχω πρόβλημα!

Βρισκόμαστε στην 2η εβδομάδα που δεν αλέθουμε τα φαγητά (εκτός από τη φρουτόκρεμα). Ο μικρός κοντεύει τους 15 μήνες, έχει 12 δόντια αλλά μου κάνει νερά! Ενώ μου έδειξε πως είναι έτοιμος πιά να μασήσει και ξεκινήσαμε καλά... αυτή την εβδομάδα δυσκολέυεται πολύ! Ακόμη και το αυγό που είναι πολύ μαλακή τροφή μου κάνει πως τον αναγουλιάζει αν δεν είναι αλλοιφή!

Γενικά, μασάει και καταπίνει, μάλιστα σε σχέση με τα αλεσμένα, τρώει και τώρα αρκετά ικανοποιητική ποσότητα! απλά βλέπω πως βαριέται τη διαδικάσία και προτιμά τα αλεσμένα! Εγώ όμως δε θέλω πισωγύρισμα! έτσι το προσπαθώ! είναι όμως και οι γιαγιάδες που τον κρατάνε και με τρελένουν!

Τί λέτε; κάνω καλά; μήπως να του δώσω λίγο χρόνο ακόμη στα αλεσμένα; μήπως τελικά δεν ήταν εντελώς έτοιμος;;; :roll:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια... έχω πρόβλημα!

Βρισκόμαστε στην 2η εβδομάδα που δεν αλέθουμε τα φαγητά (εκτός από τη φρουτόκρεμα). Ο μικρός κοντεύει τους 15 μήνες, έχει 12 δόντια αλλά μου κάνει νερά! Ενώ μου έδειξε πως είναι έτοιμος πιά να μασήσει και ξεκινήσαμε καλά... αυτή την εβδομάδα δυσκολέυεται πολύ! Ακόμη και το αυγό που είναι πολύ μαλακή τροφή μου κάνει πως τον αναγουλιάζει αν δεν είναι αλλοιφή!

Γενικά, μασάει και καταπίνει, μάλιστα σε σχέση με τα αλεσμένα, τρώει και τώρα αρκετά ικανοποιητική ποσότητα! απλά βλέπω πως βαριέται τη διαδικάσία και προτιμά τα αλεσμένα! Εγώ όμως δε θέλω πισωγύρισμα! έτσι το προσπαθώ! είναι όμως και οι γιαγιάδες που τον κρατάνε και με τρελένουν!

Τί λέτε; κάνω καλά; μήπως να του δώσω λίγο χρόνο ακόμη στα αλεσμένα; μήπως τελικά δεν ήταν εντελώς έτοιμος;;; :roll:

 

Αν σε παρηγορεί...η δικη μου κοντεύει 2 πολλά απο τα φαγητά τα τρωει ακόμα αλεσμένα! Σήμερα για παραδειγμα ειχαμε ψαρι...και το εφαγε αλεσμένο.Προκειμένου να μην φάει καθόλου ή λίγη ποσότητα της το έδωσα ετσι! Κάποια άλλα τα τρώει όπως και εμείς κομμένα σε μικρότερα κομματάκια.Λοιπόν μην αγχώνεσαι και προπάντων μην ασκείς πίεση στο παιδί σχετικά με το φαγητό γιατί μπορεί να του δημιούργήσεις αποστροφή σε ορισμένες τροφές.Εγώ είμαι της αποψης ότι το παιδι μας δείχνει πότε είναι έτοιμο να περάσει απο το ένα διατροφικό στάδιο.Αλλά νομίζω ότι πρέπει να γίνει σταδιακά.Έτσι κι εγώ είχα αγχωθεί και ήθελα να ξεμπερδεύω γρήγορα γρήγορα απο τα multi και τα αλεσμένα φαγητα,αλλά διαπιστωσα ότι δεν υπάρχει λόγος.15 μηνών είναι ακόμα μικρό..και πρέπει να πέρνει όλα τα θρεπτικά συστατικά απο τις τροφές.Πως θα γίνει αυτό αν δεν τρώει και αλεσμένα?? Δίνε του και απο τα δικά σας για να συνηθίζει να μασάει..μια χαρά δοντακια εχει :D και μην σκας!!!

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παλι που 14 μηνων κοψαμε τα αλεσμενα μαχαιρι γιατι πολυ απλα δεν τα ηθελε αλεσμενα αλλα κανονικα! Εγω συνεχισα να αλεθω λιγο διαστημα μετα αλλα δεν τα ηθελε. Ετσι οτι νομιζα οτι ηταν κυνδινος για να πνιγει τα εκοβα πολυ μικρα κομματακια, πχ το κρεας το διελυα με το χερι μου σε ινες, και τα ετρωγε μια χαρα.

 

Και να πω και κατι αλλο που μου το εκανε πριν μερικες μερες. Αγαπημενα του φαγητα οπως φακες και αρακας με φασολακια και πατατες μου τα αναγουλιαζε μετα απο δυο τρεις κουταλιες και μετα το κραταγε στο στομα του μεσα για αρκετη ωρα. Μετα απο αυτο δεν ετρωγε. Σε αλλο γευμα του ειχα κατι που ειχε καιρο να το φαει και το εφαγε μια χαρα. Να τα ειχε βαρεθει τα φαγητα και το εκανε αυτο? Μου κανει εντυπωση, συνηθως δεν ειναι δυσκολος στο φαγητο.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς μας απασχολεί το θέμα αυτό. Θέλω σιγά-σιγά να ξεκινήσω να του δίνω μικρά κομματάκια φαγητού να αρχίσει να συνηθίζει να μασουλάει. Του αρέσει πολύ το ψωμί αλλά είναι λίγο ανυπόμονος και κόβει κομμάτια και πνίγεται... Λέω να πάρω έναν ατμομάγειρα για να ξεπεράσουμε αυτές τις σούπες πια, να του βάζω και περισσότερα λαχανικά και να τα λιώνω όλα με το πιρούνι. Να του ψήνω και κανένα μπιφτεκάκι στο φούρνο.... ξερω κι εγώ... μου φάίνεται πιο δύσκολη η διαδικασία αυτή από την εισαγωγή στις στέρεες... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς μας απασχολεί το θέμα αυτό. Θέλω σιγά-σιγά να ξεκινήσω να του δίνω μικρά κομματάκια φαγητού να αρχίσει να συνηθίζει να μασουλάει. Του αρέσει πολύ το ψωμί αλλά είναι λίγο ανυπόμονος και κόβει κομμάτια και πνίγεται... Λέω να πάρω έναν ατμομάγειρα για να ξεπεράσουμε αυτές τις σούπες πια, να του βάζω και περισσότερα λαχανικά και να τα λιώνω όλα με το πιρούνι. Να του ψήνω και κανένα μπιφτεκάκι στο φούρνο.... ξερω κι εγώ... μου φάίνεται πιο δύσκολη η διαδικασία αυτή από την εισαγωγή στις στέρεες... :roll:

Δοκιμασε να του κοβεις το ψωμι σε μικρες μπουκιτσες, τοσο μικρες που να μην μπορει να πνιγει, παρα να του το δινεις ολοκληρο και να κοβει αυτος.

Στην αρχη μπορει να σου φαινεται δυσκολη αυτη η διαδικασια αλλα με τον καιρο θα συνιθισετε και οι δυο.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

βρασμένα καροτάκια είναι πολύ καλά για αρχή..βρασμένο μπρόκολο επίσης (το κόβετε σε φουντίτσες), πατατούλα (ψητή, βραστή) και άλλα πολλά τέτοια...

προετοιμαστείτε για πολύ λέρωμα πάντως :D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι πολύ χαρούμενη! :D

Αυτό το ΣΚ τα πήγαμε πολύ καλά!! μπορεί το μεσημέρι του Σαββάτου να μου έκανε κόλπα... είχαμε ψαράκι αλλά μάλλον δεν το ήθελε και το έφτυνε όοοοολο... αλλά το βραδάκι τσάκισε παστίτσιο! Επίσης εχθές που του είχα μοσχαράκι με λαχανικά το έφαγε με άνεση και ευχαρίστηση κι ας μην ήταν λιώμα! ίσα ίσα που είχα ξεχωρίσει τις ίνες με το πηρούνι! Μάλλον αρχίζουν οι προτιμήσεις γεύσεων! το σίγουρο είναι πως χθες μάσησε με ευκολία και μάλιστα γρήγορα οπότε... είμαστε σε καλό δρόμο! ούφφφφφ! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

αν το κοψει σε μικρα κομματακια νομιζω ειναι πιο επικινδυνο...μπορει να το καταπιει χωρις να το μασησει καν. το ψωμακι βοηθαει οταν δινουμε ενα κομματι και αρχιζει το μωρο να το μασουλαει...αν ειναι κομμενο δεν υπαρχει λογος να μασουλησει...δοκιμασε με παξιμαδι που ειναι πιο σκληρο. κανει καλο και στα δοντακια! :wink:

Link to comment
Share on other sites

xrysalis μπράβο σας! Καλές μάσες!! :D

Να είσαι πάντως προετοιμασμένη για πολλές εναλλαγές στην όρεξη και στις γευστικές προτιμήσεις. Από τη στιγμή που οι γεύσεις αρχίζουν να γίνονται πιο διακριτές μπορεί να μην τρώνε τροφές για τις οποίες δεν είχαν δείξει καμία αντιπάθεια. Επίσης να μην τρώνε πάντα κάτι που στο παρελθόν έχουν δείξει να τους αρεσει πολύ.

Ο Κωστής τρώει μη αλεσμένα από αρκετά νωρίς (πρώτα πατημένα με το πιρούνι και μετά σε κομματάκια) περίπου από τότε που χρόνισε. Κάτι που από την αρχή έδειξε να βοηθάει στην προσαρμογή ήταν να του λέω πότε μια μπουκιά που οτυ δίνω θέλει μάσημα. π.χ. "Τώρα θα φάμε κρεατάκι. Να το μασήσεις καλά -καλά" και ω! του θαύματος μασούσε, ενώ αν απλά το έβρισκε στο στόμα του ...το έφτυνε.

Στις διακοπές, ήταν ~17 μηνών, αποφάσισε ότι θα μασάει λίγο :? Δλδ έτρωγε τη μπουκιά, τη μάσαγε πχ 10 φορές αν μπορούσε την κατάπινε αν όχι την έφτυνε :shock: Μου τσάκισε τα νεύρα :evil: Μετά από κανένα μήνα επανήλθε, αλλά ακόμα το κάνει που και που. Και το τροπάρι έχει ως εξής: "Τώρα θα φάμε κρεατάκι, μάσα καλά-καλά και ΚΑΤΑΠΙΕ!!!" Μόνο που το κατάπιε συνήθως δεν πιάνει... :roll:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...