Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζεστενετε το φαγητο τους σε φουρνο μικροκυματων;


Recommended Posts

Δε συνηθιζω να το κανω αλλα καμια φορα αν βιαζομαι το χρησημοποιω. Επισης μπορει να ξεπαγωσω το μοσχαρι η' το κοτοπουλο αν εχω ξεχασει να το βγαλω απο νωρις. Εργαζομαι και μαγειρευω παντα απο την προηγουμενη οποτε ο φουρνος μικροκυματων καποιες φορες ειναι απαραιτητος. Εσεις χρησημοποιειτε; Ειναι τοσο ανθυγιεινο για τα παιδια μας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ δεν έχω φούρνο μικροκυμμάτων από επιλογή. Όταν αγοράσαμε τις ηλεκτρικές μας συσκευές μας έδωσαν δύο δώρο τους οποίους τους χαρίσαμε. Το φαγητό του μωρού το φτιάχνω για δύο ημέρες, την πρώτη το σερβίρω αμέσως μόλις γίνει και το υπόλοιπο το βάζω με το κατσαρολάκι στο ψυγείο και όταν είναι η ώρα το ζεσταίνω εκεί. Επειδή είναι όλα ψιλοκομμένα δεν παίρνει ούτε 10' να ζεσταθεί.

Το κρέας είναι τόσο μικρή ποσότητα (200γρ) που δεν αργεί να ξεπαγώσει, απλά το κατεβάζω από την κατάψυξη στη συντήρηση από το προηγούμενο βράδυ.

Χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα ώστε να μπορώ να παραθέσω συγκεκριμμένα επιχειρήματα θεωρώ ότι ο παραδοσιακός τρόπος είναι καλύτερος και πιό υγιεινός.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ποτε!!! Προσωπική μου πάντα άποψη!!! Βέβαια έχει φάει μαζί μας σε ταβέρνα διάφορα.Η νινίνα μου είναι 19 μηνών...και πολύ λιχούδο... Εκεί σίγουρα κάτι θα ήταν ζεσταμένο σε φούρνο και σίγουρα οι συνθήκες μαγειρέματος δεν θα ήταν σαν τις δικές μου. Δεν μπορείς να τα αποφύγεις αυτά. Στο σπίτι τουλάχιστον θέλω να μαγειρεύω πιο υγιεινά. Φοβάμαι πως αν το κάνω μια φορά θα το ξανακάνω και γι αυτό δεν έχω ζεστάνει μέχρι τώρα στα μικροκύματα. Πάντως ούτε σαν εγκυμονούσα έτρωγα φαγητά από φούρνο μικροκυμάτων... έκανα όμως δυο τσιγάρα τη μέρα (χειρότερο)... Άρα όπως καταλαβαίνεις είναι στο πως λειτουργεί η κάθε μαμά.

Link to comment
Share on other sites

οταν ηταν μωρο η δικια μου δεν της ζεστενα ΤΙΠΟΤΑ στο μικροκυματων χωρις βεβαια να εχω ακουσει κατι κακο!(να λεμε και την αληθεια) τωρα που ειναι 2.5 χρονων υπαρχει περιπτωση να τυχει να της βαλω κατι..αλλα καθε μερα μαγειρευουμε οποτε τρωει εκεινη την ωρα...αποφυγε το οσο μπορεις..αν ειναι μωρακι μεσα σε ενα μικρο κατσαρολακι τσακ μπακ ετοιμο σε ενα λεπτο!αργοτερα βλεπεις...ουτως ή αλλως καποια στιγμη μπορει και να τυχει να φαει και απο μικροκυματων...baggi εγω εκανα δυστυχως 8 τσιγαρα (και μή χειροτερα.....););)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ το έχω κάνει μερικές φορές τους τελευταίους 2 μήνες. Οταν ξυπνήσει ή όταν νυστάξει θέλει το γάλα της ΤΩΡΑ. Αν δεν το έχει αρχίζει να κλαίει και αυτό το βράδι προκαλεί υπερένταση κλπ. Συνήθως φροντίζω να είναι έτοιμο ζεστό (πίνουμε φρέσκο). Εχει συμβεί όμως και να γυρίσουμε από βόλτα πχ και να μου κλαίει για να φάει και να κοιμηθεί. Ε, το έχω λυπηθεί και έχω ζεστάνει εκεί το γάλα.

 

Χρησιμοποιούμε στην οικογένεια τον φούρνο κανονικά (για εμάς τους μεγάλους) επειδή ο χρόνος που έχουμε στο σπίτι μας είναι πολύ λίγος. Οταν γυρίζω από την δουλειά μου στις 6 και πρέπει εκείνη την ώρα να φάω... ε, ο σύζυγος τρώει κατά τις 4 που γυρνά, δεν εχουμε πολλές επιλογές.

Μαγειρεύουμε συνήθως την προηγούμενη ή την προ-προηγούμενη το βράδι και βάζουμε σε μερίδες το φαγητό γιατί τρώμε και σε διαφορετικές ώρες. Αν ξαναζεστάνεις ας πούμε γεμιστά με το ταψί, 4 φορές, όσες κι αυτές που θα φάμε ο καθένας χωριστά σε 2 ημέρες... δεν θα μείνει και τίποτα.

Οταν είμαστε σπίτι προτιμάμε να μην τον χρησιμοποιούμε, εγώ περισσότερο έχω φοβία. Ούτε στεκόμαστε ποτέ μπροστά.

Ο θεός βοηθός. Εξω από το γραφείο μου με λοξοκοιτάει μία κεραία κινητής, στα 6 μέτρα. Μένω κοντά στο αεροδρόμιο και πριν λίγα χρόνια ήρθαν και μας φύτεψαν ένα μανιτάρι/ραντάρ. Τρώμε φυτοφάρμακα φουλ και ορμόνες απ' τα κρέατα. Με την κρίση δεν μπορείς να προτιμάς εύκολα τα βιολογικά (αμφίβολο κατ εμέ κι αν πράγματι πρόκειται για βιολογικά).

Πως να πρωτοφυλαχτείς...

Link to comment
Share on other sites

Παντα το χρησιμοποιω εφοσον χρειαζεται...οπως λεει κα το αρθρο παραπανω, τα κινητα και τα ασυρματα ειναι πολυ πιο επικινδυνα και ομως τα εχουμε ολοι μεσα στο σπιτι και ολη την ημερα σε λειτουργια...το μονο που γνωριζω οτι θελει ιδιαιτερη προσοχη ειναι να μη στεκομαστε μπροστα στο φουρνο οση ωρα λειτουργει.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω δενεχω φουρνο μικροκυματων απο επιλογη...γιατι εχει η μαμα μου και δε μαγειρευει μονο ζεσταινει πραγματα,αντ' αυτου εχω φουρνακι ρομποτακι που μαγειρευει ,φρυγανιζει,ψηνει ,ψηνει ακομη και στον ατμο, ξεπαγωνει και φυσικα ζεσταινει φαγητο. παλια ηταν με αντισταση ,τωρα εχουν βγει με λαμπες αλογονου. για το γαλ απου θελειη μικρη και το θελει τωρα,βαζω μισο η 2/3 απο το ψεγειο ,και συμπληρωνεω με καυτο βραστο νερο που εχω παντα ανανεωμενο και πολυ ζεστο σε θερμος.

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και αλλα σχετικά θεματα στο φόρουμ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=90178

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=84372

 

αν κατι μπορεί να ειναι επικίνδυνο σ εναν ΦΜ, ειναι η πιθανότητα διαρροής ακτινοβολίας, γι αυτό δεν χρησιμοποιούμε ΦΜ εμφανώς φθαρμένους, χτυπημένους ή που δεν κλείνουν καλά.

 

πώς λειτουργεί ένας ΦΜ? απλά η ακτινοβολία διεγείρει τα μόρια νερού του φαγητού, αυτά αλλάζουν κατεύθυνση με μεγάλη ταχύτητα (δισεκατομμύρια φορές το δευτερόλεπτο), προκαλώντας έτσι την ανάπτυξη θερμότητας (διηλεκτρική θέρμανση ονομάζεται η διαδικασία). δεν υπαρχει τιποτα το επικίνδυνο στη διαδικασία, απλά όλοι αγχωνόμαστε στο άκουσμα της λεξης "ακτινοβολία". αν δεν υπηρχε νερό στο φαγητό (υποθετικά μιλώντας, μιας και αυτό δεν ειναι δυνατόν), αυτό δε θα ζεσταινόταν στον ΦΜ.

 

περισσότερο επικίνδυνο από τους ΦΜ ειναι το ασύρματο τηλεφωνο, ακομα και αυτό που χαρακτηριζεται ως "μηδενικής ακτινοβολίας" (αφού τελικά κατά τη χρήση, εκπέμπει). αν κατι θα πρεπει να σας ανησυχεί ειναι αυτο και όχι ο ΦΜ ;)

 

φιλικά πάντα ;)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κάποια στιγμή είχα δεί άν βιντεάκι στο ytube οπού ποτίζαν 2 γλάστρες

 

τη πρώτη με νερό κατευθείαν από τη βρύση

και την δεύτερη με νερό που το είχαν ζεστάνει στο φούρνο μικροκυμάτων

και κρυώσει στη συνέχεια...

 

μετά από κάποιες μέρες η 2η γλάστρα άρχισε να μαραίνεται

 

σπίτι δεν έβαλα φούρνο μικροκυμάτων από επιλογή

 

αλλά στη δουλειά καμιά φορά ζεσταίνω το φάι μου εκεί

 

και όταν πάμε στην πεθερά μου...τα ζεσταίνει όλα εκεί και τρώμε κανονικά...

 

δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά με τις παρενέργειες που μπορεί

να έχει το φαγητό από φούρνο μικροκυμάτων

στα λινκ που βάλατε λέει ότι τα φαγητά δεν χάνουν τα θρεπτικά

συστατικά τους

 

αν βρώ φούρνο μαγειρεμένο ή ζεσταμένο σε φούρνο μικροκυμάτων

το τρώω παρόλο που δεν το εμπιστεύομαι

σπίτι μου πάντως δεν έβαλα

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

κάποια στιγμή είχα δεί άν βιντεάκι στο ytube οπού ποτίζαν 2 γλάστρες

....................

σπίτι μου πάντως δεν έβαλα

 

έχω φούρνο μικροκυμάτων, δεν τον πολυχρησιμοποιούσα ιδιαίτερα (πχ τον βρίσκω τρομερά εξυπηρετικό στο να ζεστάνω πουρέ)

 

είδα κάποια στιγμή αυτό το άρθρο με το πότισμα των γλαστρών, έτσι τον καθάρισα καλά, βάζοντας ένα μπολ με νερό και λεμόνι να βράσει μέσα και σκουπίζοντας τον καλά μετά και τον μάζεψα...

 

στη θέση του έβαλα το ρομποτάκι, στο οποίο ζεσταίνω τα περισσότερα τρόφιμα και ότι δεν ζεσταίνεται στο ρομπότ το ζεσταίνω μπεν μαρί!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί όντως να είναι μύθος, όμως είναι και ένα εύκολο πείραμα το οποίο μπορούμε άνετα να το εφαρμόσουμε

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

αν διαβασεις το λινκ που εβαλα, εγινε παρομοιο πειραμα οπου χρησιμοποιήθηκε νερό ζεσταμενο από ΦΜ, νερό βρασμενο με συμβατικό τρόπο και νερό βρύσης. και τα τρια φυτά που χρησιμοποιήθηκαν αναπτύχθηκαν το ίδιο. άρα?

 

εν πασει περιπτωσει, δεν προσπαθώ να σε πεισω, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε και απλά συζητηση κάνουμε :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οσο ηταν πολυ μικρος δεν τον χρησιμοποιουσα,τωρα πλεον που κοντευει τα 2 και τρωει απο τα φαγητα μας καποιες φορες τον χρησιμοποιω.το γαλα του παντα το ζεσταινω στο γκαζακι.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και αλλα σχετικά θεματα στο φόρουμ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=90178

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=84372

 

αν κατι μπορεί να ειναι επικίνδυνο σ εναν ΦΜ, ειναι η πιθανότητα διαρροής ακτινοβολίας, γι αυτό δεν χρησιμοποιούμε ΦΜ εμφανώς φθαρμένους, χτυπημένους ή που δεν κλείνουν καλά.

 

πώς λειτουργεί ένας ΦΜ? απλά η ακτινοβολία διεγείρει τα μόρια νερού του φαγητού, αυτά αλλάζουν κατεύθυνση με μεγάλη ταχύτητα (δισεκατομμύρια φορές το δευτερόλεπτο), προκαλώντας έτσι την ανάπτυξη θερμότητας (διηλεκτρική θέρμανση ονομάζεται η διαδικασία). δεν υπαρχει τιποτα το επικίνδυνο στη διαδικασία, απλά όλοι αγχωνόμαστε στο άκουσμα της λεξης "ακτινοβολία". αν δεν υπηρχε νερό στο φαγητό (υποθετικά μιλώντας, μιας και αυτό δεν ειναι δυνατόν), αυτό δε θα ζεσταινόταν στον ΦΜ.

 

περισσότερο επικίνδυνο από τους ΦΜ ειναι το ασύρματο τηλεφωνο, ακομα και αυτό που χαρακτηριζεται ως "μηδενικής ακτινοβολίας" (αφού τελικά κατά τη χρήση, εκπέμπει). αν κατι θα πρεπει να σας ανησυχεί ειναι αυτο και όχι ο ΦΜ ;)

 

φιλικά πάντα ;)

 

έτσι ακριβώς είναι, τα ίδια μου λέει κι ο σύζυγος που ξέρει από ακτινοβολίες λόγω επαγγέλματος.

Link to comment
Share on other sites

έχω φούρνο μικροκυμάτων, δεν τον πολυχρησιμοποιούσα ιδιαίτερα (πχ τον βρίσκω τρομερά εξυπηρετικό στο να ζεστάνω πουρέ)

 

είδα κάποια στιγμή αυτό το άρθρο με το πότισμα των γλαστρών, έτσι τον καθάρισα καλά, βάζοντας ένα μπολ με νερό και λεμόνι να βράσει μέσα και σκουπίζοντας τον καλά μετά και τον μάζεψα...

 

στη θέση του έβαλα το ρομποτάκι, στο οποίο ζεσταίνω τα περισσότερα τρόφιμα και ότι δεν ζεσταίνεται στο ρομπότ το ζεσταίνω μπεν μαρί!!!!!!

 

 

Στο μονο πραγμα που ειναι χρησιμος ο φουρνος μικροκυμματων ειναι στη παρασκευη γιαουρτιου. φτιαχνεις γιαουρτι, το τυλιγεις με κατι και το βαζεις στο φουρνο για οσες ωρες θες. Κρατα σταθερη τη ζεστη θερμοκρασια που χρειαζεται το γιαουρτι για να γινει η ζυμωση.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά μου που φτιάχνει γιαούρτι, το βάζει στους πύλινους κεσέδες, τους οποίους βάζει όλη νύχτα στους 50 στο φούρνο, με το νυχτερινό ρεύμα

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά μου που φτιάχνει γιαούρτι, το βάζει στους πύλινους κεσέδες, τους οποίους βάζει όλη νύχτα στους 50 στο φούρνο, με το νυχτερινό ρεύμα

 

Ξοδευει ρευμα ετσι. Ο φουρνος μικροκ. ΔΕΝ θα λειτουργει. Μονωνει ομως το γιαουρτι και κρατα τη θερμοκρασια που εχει ηδη σταθερη.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ξοδευει ρευμα ετσι. Ο φουρνος μικροκ. ΔΕΝ θα λειτουργει. Μονωνει ομως το γιαουρτι και κρατα τη θερμοκρασια που εχει ηδη σταθερη.

 

αααααααααααααααααααααααα

δεν το κατάλαβα!!!!

 

οκ τότε, πάσο

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Καμια φορα ξεχνιεμαι να βγαλω το κρεατακι η' το κοτοπουλο να ξεπαγωσει και το ξεπαγωνω στο ΦΜ κακως μεν αλλα συμβαινει. Για το ζεσταμα χρησημοποιω κι εγω κατσαρολακι.

Link to comment
Share on other sites

και εγω το χρησιμοποιω αλλα οχι πολυ συχνα. Απλα αποφευγω τα παιδια να ειναι κοντα εκεινη την ωρα, οπως αποφευγω κινητα και ασυρματο τηλεφωνο. Μελετες παντως υπαρχουν και προς αποδειξη οτι τα μικροκυμματα δεν κανουν καλο στην υγεια μας αλλα και προς αποδειξη οτι ειναι αθωα ( για την οικιακη χρηση ). Ο Θεος βοηθος....

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε φούρνο μικροκυμάτων και τον χρησιμοποιεί περισσότερο ο σύζυγος. Τα φαγητά και το γάλα του παιδιού δεν τα ζεστένουμε ποτέ εκεί, ούτε εγώ τον χρησιμοποιώ ιδιαίτερα.. Κ τον λειτουργούμε πάντα μακρυά από το παιδί!! Ξέρω κ εγώ, τόσα ακούγουνται, όπου μπορούμε ας προφυλαχθούμε τουλάχιστον...

Link to comment
Share on other sites

εν πασει περιπτωσει, δεν προσπαθώ να σε πεισω, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε και απλά συζητηση κάνουμε :)

 

μα δε διαφώνησα σε τπτ μαζί σου, ούτε αμφισβήτησα κάτι από αυτά που έγραψες!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...