Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέλει πάλι γάλα μέσα στη νύχτα!!!


Recommended Posts

Καλημέρα μανούλες!

Παρακολουθώ από τότε που ήμουν έγκυος το φόρουμ και μπορώ να πω ότι με έχει βοηθήσει σε πολλά θέματα. Πρώτη φορά όμως ανοίγω θέμα κι αυτό γιατί είμαι σε απόγνωση!!!

Έχω ένα αγοράκι 13 μηνών. Τον θήλασα μέχρι 9 μηνών οπότε και ξεκίνησα σκόνη σταδιακά μέχρι να κοπεί το δικό μου στον 10ο μήνα. Ο μικρός πήρε εύκολα την σκόνη, δεν μου δημιούργησε κάποιο θέμα.

Από τότε έχουμε περάσει διάφορες φάσεις: από το να πίνει γάλα σαν τρελός μέχρι να μην πίνει καθόλου.

Περίπου στον 11ο μήνα καταφέραμε να κόψουμε το γάλα μέσα στη νύχτα κι έτσι έπινε ένα μπουκάλι 240ml το βράδυ πριν κοιμηθεί κι ένα ίδιο το πρωί νωρίς (από τις 6 έως τις 8 ). Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα εφαρμόσει κάποια μέθοδο, απλά όταν ξύπναγε μέσα στη νύχτα (συνήθως 1 φορά), του έδινα 150ml τα οποία μόνος του άρχισε να μειώνει σε 100, 80, μέχρι που κάποια στιγμή ήπιε ελάχιστο οπότε κατάλαβα ότι δεν το είχε ανάγκη και σταμάτησα να του φτιάχνω. Όταν ξύπναγε κι έκλαιγε απλά έμπαινα στο δωμάτιο και τον χάιδευα, του έβαζα πιπίλα και ηρεμούσε. Καμιά φορά δεν έμπαινα αμέσως και ηρεμούσε μόνος του. Κι εννοείται ότι υπήρχαν βράδια που κοιμόταν σερί από τις 10 το βράδυ μέχρι τις 6 το πρωί!!!

Εδώ και 10 μέρες (λίγο πριν γυρίσω πάλι στη δουλειά!!!:shock:) άρχισε πάλι να ξυπνάει το βράδυ, να κλαίει γοερά και να ηρεμεί μόνο με γάλα!!! Δεν ξέρω τι να κάνω!!! Έχω δοκιμάσει από το να τον ηρεμήσω με άλλους τρόπους μέχρι να τον αφήσω να κλαίει!! Δεν έχω καταφέρει τίποτα!:-(

 

Έχει καμιά μανούλα παρόμοια εμπειρία; Σκέφτηκα μήπως είναι τα δόντια του αλλά η αλήθεια είναι ότι μέσα στην ημέρα είναι πολύ ήσυχος, δεν γκρινιάζει και το μεσημέρι κοιμάται καλά. Είναι δυνατόν να πονάει μόνο στις 3 τα ξημερώματα;

Φοβάμαι μήπως τον κακομαθαίνω δίνοντάς του γάλα μέσα στη νύχτα, αλλά δεν αντέχω να κάνω κάτι άλλο δεδομένου ότι πρέπει να σηκωθώ στις 7 το πρωί για τη δουλειά μου.

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα και περιμένω τη συμβουλή σας.

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα!εμενα ο μικρος μ ενω κοιμοταν σερι απο νωρις ξαφνικα αρχισε να ξυπνα στη νυχτα.αρχικα εδινα γαλα κ ξανακοιμοταν αλλα δεν ηθελα να συνηθισει..εν τελει σταματησε απο μονος του γιατι φυτρωσαν τα 2 πρωτα δοντακια του!οποτε ναι θα σ ελεγα μηπως ειναι δοντακια!το βραδτ ειναι πιο εντονη η ενοχληση απο τα δοντια γιατι την ημερα εχει αλλα κ ασχολειται κ "ξεχνιεται".δοκιμασε να τυ βαζεις λιγη κρεμουλα για τα δοντια πριν κοιμηθει ή κ οταν ξυπνησει τη νυχτα.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!εμενα ο μικρος μ ενω κοιμοταν σερι απο νωρις ξαφνικα αρχισε να ξυπνα στη νυχτα.αρχικα εδινα γαλα κ ξανακοιμοταν αλλα δεν ηθελα να συνηθισει..εν τελει σταματησε απο μονος του γιατι φυτρωσαν τα 2 πρωτα δοντακια του!οποτε ναι θα σ ελεγα μηπως ειναι δοντακια!το βραδτ ειναι πιο εντονη η ενοχληση απο τα δοντια γιατι την ημερα εχει αλλα κ ασχολειται κ "ξεχνιεται".δοκιμασε να τυ βαζεις λιγη κρεμουλα για τα δοντια πριν κοιμηθει ή κ οταν ξυπνησει τη νυχτα.

 

Έχω δοκιμάσει αυτά τα τζελ για τα δόντια αλλά δεν του κάνουν πολλά. Μόνο γάλα θέλει. Επίσης έχει ήδη 11 δόντια και όταν έβγαλε τα τελευταία 3 δεν έκανε έτσι. Ίσως να είναι πιο δύσκολα αυτά τώρα, ποιος ξέρει...

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες!

Παρακολουθώ από τότε που ήμουν έγκυος το φόρουμ και μπορώ να πω ότι με έχει βοηθήσει σε πολλά θέματα. Πρώτη φορά όμως ανοίγω θέμα κι αυτό γιατί είμαι σε απόγνωση!!!

Έχω ένα αγοράκι 13 μηνών. Τον θήλασα μέχρι 9 μηνών οπότε και ξεκίνησα σκόνη σταδιακά μέχρι να κοπεί το δικό μου στον 10ο μήνα. Ο μικρός πήρε εύκολα την σκόνη, δεν μου δημιούργησε κάποιο θέμα.

Από τότε έχουμε περάσει διάφορες φάσεις: από το να πίνει γάλα σαν τρελός μέχρι να μην πίνει καθόλου.

Περίπου στον 11ο μήνα καταφέραμε να κόψουμε το γάλα μέσα στη νύχτα κι έτσι έπινε ένα μπουκάλι 240ml το βράδυ πριν κοιμηθεί κι ένα ίδιο το πρωί νωρίς (από τις 6 έως τις 8 ). Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα εφαρμόσει κάποια μέθοδο, απλά όταν ξύπναγε μέσα στη νύχτα (συνήθως 1 φορά), του έδινα 150ml τα οποία μόνος του άρχισε να μειώνει σε 100, 80, μέχρι που κάποια στιγμή ήπιε ελάχιστο οπότε κατάλαβα ότι δεν το είχε ανάγκη και σταμάτησα να του φτιάχνω. Όταν ξύπναγε κι έκλαιγε απλά έμπαινα στο δωμάτιο και τον χάιδευα, του έβαζα πιπίλα και ηρεμούσε. Καμιά φορά δεν έμπαινα αμέσως και ηρεμούσε μόνος του. Κι εννοείται ότι υπήρχαν βράδια που κοιμόταν σερί από τις 10 το βράδυ μέχρι τις 6 το πρωί!!!

Εδώ και 10 μέρες (λίγο πριν γυρίσω πάλι στη δουλειά!!!:shock:) άρχισε πάλι να ξυπνάει το βράδυ, να κλαίει γοερά και να ηρεμεί μόνο με γάλα!!! Δεν ξέρω τι να κάνω!!! Έχω δοκιμάσει από το να τον ηρεμήσω με άλλους τρόπους μέχρι να τον αφήσω να κλαίει!! Δεν έχω καταφέρει τίποτα!:-(

 

Έχει καμιά μανούλα παρόμοια εμπειρία; Σκέφτηκα μήπως είναι τα δόντια του αλλά η αλήθεια είναι ότι μέσα στην ημέρα είναι πολύ ήσυχος, δεν γκρινιάζει και το μεσημέρι κοιμάται καλά. Είναι δυνατόν να πονάει μόνο στις 3 τα ξημερώματα;

Φοβάμαι μήπως τον κακομαθαίνω δίνοντάς του γάλα μέσα στη νύχτα, αλλά δεν αντέχω να κάνω κάτι άλλο δεδομένου ότι πρέπει να σηκωθώ στις 7 το πρωί για τη δουλειά μου.

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα και περιμένω τη συμβουλή σας.

 

γεια σου!γιατι γαλα μεσα στην νυχτα??ειναι 13 μηνων το παιδι! οταν λες 11 μηνων εκοψε το γαλα μεσα στην νυχτα ξυπναγε το ζητουσε και το επινε ή απλα ξυπναγε και του εδινες γαλατακι για να ηρεμει και μετα ξανακοιμοτανε?το βραδυ πριν παει για υπνο ποσο γαλατακι πινει? το οτι το μειωνε το γαλα σιγα σιγα μονο του σημαινει οτι δεν το ειχε αναγκη απλα μπορει να το νανουριζε!! και οταν λες το αφησες να κλαει μονο του και παλι δεν καταφερες τιποτα για ποση ωρα το αφησες να κλαει?τα ρωταω αυτα γιατι εχω περασει και εγω απο αυτην την φαση και εγω την αφηνα να κλαει για 2 ωρες και μετα επεφτε ξερη ακριβως σε αυτην την ηλικια! απλα εννοειται οτι οταν εκλαιγε πηγαινα της εβαζα την πιπιλα την χαιδευα αλλα δεν την σηκωνα απο την κουνια της και ολο αυτο κρατησε για 2 βδομαδες και απο τοτε κοιμαται μονη της!ειναι πολυ κουραστικο οντως αλλα οταν δουλευεις κιολας ειναι ακομα χειροτερο!φαντασου εγω που δεν δουλευω και παλι δεν αντεχα και αποφασισα να παρω δραστικα μετρα...το καθε παιδι βεβαια ειναι διαφορετικο! ευχομαι ολα να πανε καλα:-P

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει αυτά τα τζελ για τα δόντια αλλά δεν του κάνουν πολλά. Μόνο γάλα θέλει. Επίσης έχει ήδη 11 δόντια και όταν έβγαλε τα τελευταία 3 δεν έκανε έτσι. Ίσως να είναι πιο δύσκολα αυτά τώρα, ποιος ξέρει...

 

 

το τζελ ειναι αποτελεσματικο μονο για τα πρωτα του δοντακια πριν ακομα τα βγαλει (ουλα) αντε και λιγο παραπανω.απο την στιγμη που το παιδι εχει 11 δεν τιθεται θεμα δοντιων ή τουλαχιστον οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο ενοχλησης!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δλδ για να καταλάβω...που είναι το κακό εαν πιει γάλα;Δλδ είναι κακό να πιει λίγο γάλα να ηρεμήσει και να ξανακοιμηθει αλλά είναι σωστό να το σφηνοημε να κλαίει μέσα στη νύχτα για 2 ώρες κάνοντας του τα νευρα κροσια;

 

Οταν λες φοβάσαι μη κακομαθει τι εννοείς;θεωρείται δλδ κακομαθημένο ένα παιδακι ενός έτους γιατί θελει γάλα τη νυχτα;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό προσπαθώ να καταλάβω Νίκη! Γιατί είναι κακό να παρηγορήσουμε ένα μωρό που κλαίει και να του δώσουμε λίγο γάλα να ηρεμήσει; Τα μωρά μεγαλώνοντας περνάνε φάσεις και οι ανάγκες τους αλλάζουν.

Προσωπικά ούτε 5' όχι 2ώρες δεν θα άφηνα το παιδί μου να κλαίει το θεωρώ πολύ σκληρο και λυπάμαι που θα το πω εγωϊστικό. Μιά σταλίτσα είναι, για κάποιο λόγο ξυπνάει μπορεί να πονάει, μπορεί να τρόμαξε από κά τι, μπορεί απλά και έχει ανάγκη τη στοργή της μαμάς του και μια γουλιά γαλατάκι τί πιο απλό από το να του τα δώσεις για να ηρεμήσει και να ξανακοιμηθεί;

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σου!γιατι γαλα μεσα στην νυχτα??ειναι 13 μηνων το παιδι! οταν λες 11 μηνων εκοψε το γαλα μεσα στην νυχτα ξυπναγε το ζητουσε και το επινε ή απλα ξυπναγε και του εδινες γαλατακι για να ηρεμει και μετα ξανακοιμοτανε?το βραδυ πριν παει για υπνο ποσο γαλατακι πινει? το οτι το μειωνε το γαλα σιγα σιγα μονο του σημαινει οτι δεν το ειχε αναγκη απλα μπορει να το νανουριζε!! και οταν λες το αφησες να κλαει μονο του και παλι δεν καταφερες τιποτα για ποση ωρα το αφησες να κλαει?τα ρωταω αυτα γιατι εχω περασει και εγω απο αυτην την φαση και εγω την αφηνα να κλαει για 2 ωρες και μετα επεφτε ξερη ακριβως σε αυτην την ηλικια! απλα εννοειται οτι οταν εκλαιγε πηγαινα της εβαζα την πιπιλα την χαιδευα αλλα δεν την σηκωνα απο την κουνια της και ολο αυτο κρατησε για 2 βδομαδες και απο τοτε κοιμαται μονη της!ειναι πολυ κουραστικο οντως αλλα οταν δουλευεις κιολας ειναι ακομα χειροτερο!φαντασου εγω που δεν δουλευω και παλι δεν αντεχα και αποφασισα να παρω δραστικα μετρα...το καθε παιδι βεβαια ειναι διαφορετικο! ευχομαι ολα να πανε καλα:-P

 

Εννοώ ότι δεν ηρεμεί με τίποτα και του δίνω γάλα και ξανακοιμάται. Άλλωστε δεν μπορώ να ξέρω αν όντως το θέλει αφού δεν μπορεί να μιλήσει. Υποθέτω ότι θέλει γάλα γιατί το πίνει όλο και κοιμάται αμέσως.

Πίνει 240 ml πριν κοιμηθεί. Η αλήθεια είναι ότι δεν τον αφήνω να κλαίει πάνω απο 45 λεπτά. Το περίεργο είναι ότι τόσο καιρό δεν το είχε ανάγκη και κοιμόταν όλο το βράδυ. Γιατί τώρα άλλαξε; Δεν μπορώ να τον αφήσω 2 ώρες να κλαίει γιατί μετά θα κοιμάμαι πάνω στο γραφείο!!!

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

το τζελ ειναι αποτελεσματικο μονο για τα πρωτα του δοντακια πριν ακομα τα βγαλει (ουλα) αντε και λιγο παραπανω.απο την στιγμη που το παιδι εχει 11 δεν τιθεται θεμα δοντιων ή τουλαχιστον οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο ενοχλησης!!

 

Δηλαδή θεωρείς ότι τώρα πλέον δεν πονάει τόσο που να δικαιολογεί ξύπνημα;

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Izaki και Niki81, δεν θεωρώ ότι θα είναι κακομαθημένο, απλά θεωρώ ότι καλό είναι σιγά σιγά να μπορεί να ηρεμεί μόνος του και να κοιμάται όπως έκανε τόσο καιρό. Γιατί η αλήθεια είναι ότι πλέον και μνήμη έχει και μαθαίνει, άρα μπορεί να του γίνει συνήθεια ότι με την όποια ανησυχία η μαμά θα του δώσει γάλα. Αυτό δεν μπορεί να γίνεται ες αει γιατί και η μαμά χρειάζεται να κοιμάται σερί. Και δεν είναι εγωιστικό, γιατί αν η μαμά δεν είναι ξεκούραστη αυτό θα έχει αντίκτυπο και στο παιδί και σε όλη την οικογένεια!

Για το θέμα του κλάματος, δεν μπορώ να τον αφήσω τόσο. Τον αφήνω λίγο, μετά μπαίνω για λίγο, ξαναβγαίνω και ούτω καθεξής. Αυτό όσο δεν δούλευα. Τώρα δεν έχω κουράγιο και με λίγη επιμονή δική του δίνω γάλα. Νομίζω ότι το έχει εκμεταλλευτεί.

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Izaki και Niki81, δεν θεωρώ ότι θα είναι κακομαθημένο, απλά θεωρώ ότι καλό είναι σιγά σιγά να μπορεί να ηρεμεί μόνος του και να κοιμάται όπως έκανε τόσο καιρό. Γιατί η αλήθεια είναι ότι πλέον και μνήμη έχει και μαθαίνει, άρα μπορεί να του γίνει συνήθεια ότι με την όποια ανησυχία η μαμά θα του δώσει γάλα. Αυτό δεν μπορεί να γίνεται ες αει γιατί και η μαμά χρειάζεται να κοιμάται σερί. Και δεν είναι εγωιστικό, γιατί αν η μαμά δεν είναι ξεκούραστη αυτό θα έχει αντίκτυπο και στο παιδί και σε όλη την οικογένεια!

Για το θέμα του κλάματος, δεν μπορώ να τον αφήσω τόσο. Τον αφήνω λίγο, μετά μπαίνω για λίγο, ξαναβγαίνω και ούτω καθεξής. Αυτό όσο δεν δούλευα. Τώρα δεν έχω κουράγιο και με λίγη επιμονή δική του δίνω γάλα. Νομίζω ότι το έχει εκμεταλλευτεί.

 

ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα!! σε καμια περιπτωση δεν ειναι εγωιστικο να αφηνεις το μωρο να κλαιει!! δεν σημαινει οτι το αγαπας λιγοτερο ελεος!! τα βρεφη καθε δυο ωρες ξυπνανε και καλα κανουνε και ξυπνανε γιατι τα καημενα πεινανε και πανω απο ολα ειναι νεογεννητα-βρεφη!!! εγω οταν αποφασισα να κοψω το κουνημα το αποφασισα σε ηλικια 13-14 μηνων οταν πλεον πρωτα απο ολα εβλεπα οτι δεν το εχει αναγκη δηλ απλα ειναι μια συνηθεια που αν δεν την κοψω εγω απο μονη μου δεν προκειται να ηρεμησω!!κανενα παιδακι δεν λεει οχι στο κουνημα αν ειναι δυνατον!! και η gyraomil ειπε οτι δουλευει κιολας!!ποσο να αντεξει παραπανω δηλαδη?? τα μωρακια μας τα λατρευουμε και η καθε μαμα κανει οτι καλυτερο νομιζει!!αν μια μαμα θεωρει οτι πρεπει σε ηλικια 13-14 μηνων να ξυπναει καθε δυο ωρες μαζι με το παιδι της ειτε να το νανουριζει ειτε να το ταιζει μαγκια της και μπραβο της εγω μαζι της ειμαι εννοειτε!!και οπως ειπε και παλι η gyraomil κανει καλο στο παιδι να αρχισει να μαθαινει να ηρεμει μονο του και οχι με το παραμικρο να σηκωνεται (εκτος αν ειναι αρρωστο και ποναει που εκει δεν το αφηνεις να κλαιει και μενεις εντελως αγρυπνηνα δεις αν αναπνεει κανονικα μηπως εχει μυξουλες μηπως εχει πυρετο κτλ).....ξερω κοπελα που νανουριζει ακομα την κορη της και ειναι 4.5 χρονων!!της ειχα πει κατι τοτε με πολυ ευγενικο τροπο βεβαια και ενω η μανα ητανε κουρελι μου λεει και τι να κανω αφου δεν κοιμαται αλλιως!!οπως και να εχει σιγουρα δεν κανουμε κακο στο παιδακι μας!! η καθε μαμα κανει οτι καλυτερο νομιζει!!:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μωρά που ξυπνάνε το βράδυ και μωρά που κοιμούνται σερί. Το πώς αντιμετωπίζει η κάθε μαμά το παιδί της είναι σαφώς δικό της θέμα και κανείς δεν είπε ότι δεν αγαπάτε τα μωρά σας.

Η δική μου προσωπική άποψη είναι ότι ένα μωρό 13 μηνών είναι αυτό ακριβώς ένα μωρό που ακόμα έχει ανάγκη τη στοργή της μαμάς του. Προσωπικά προτιμώ να ξυπνήσω μία-δύο φορές μέσα στο βράδυ και να θηλάσω το μωρό μου αφού με έχει ανάγκη από το να το αφήσω να κλαίει. Αυτό δεν πρόκειται να το κάνω ποτέ γιατί εγώ θεωρώ -το ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ- ότι έτσι το καλύπτω συναισθηματικά και όχι ότι με εκμεταλλεύεται μιά σταλιά μωράκι.

Ο καθένας κάνει ότι ταιριάζει στο χαρακτήρα του και στην νοοτροπία του. Εδώ εκθέτουμε απόψεις - αν κάτι δεν μας ταιριάζει απλά το αγνοούμε!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι δεν ηρεμεί με τίποτα και του δίνω γάλα και ξανακοιμάται. Άλλωστε δεν μπορώ να ξέρω αν όντως το θέλει αφού δεν μπορεί να μιλήσει. Υποθέτω ότι θέλει γάλα γιατί το πίνει όλο και κοιμάται αμέσως.

Πίνει 240 ml πριν κοιμηθεί. Η αλήθεια είναι ότι δεν τον αφήνω να κλαίει πάνω απο 45 λεπτά. Το περίεργο είναι ότι τόσο καιρό δεν το είχε ανάγκη και κοιμόταν όλο το βράδυ. Γιατί τώρα άλλαξε; Δεν μπορώ να τον αφήσω 2 ώρες να κλαίει γιατί μετά θα κοιμάμαι πάνω στο γραφείο!!!

 

 

οκ λοιπον αφου πινει 240 πριν κοιμηθει και οταν ξυπναει το βραδυ το πινει παλι ολο ρωτα την παιδιατρο καλυτερα γιατι το κανει αυτο(μηπως πειναει οντως τελικα) και επισης αν θες γραψε μας τι τρωει κατα την διαρκεια της ημερας ή μηπως να σου δωσει η παιδιατρος καμια ιδεα να του εμπλουτιζεις το γαλατακι με κατι παραπανω να το κραταει πιο χορτατο!! μηπως κατα την διαρκεια της ημερας τρωει λιγο και πειναει πιο πολυ το βραδυ?? ποιο ειναι το καθημερινο του μενου? ποσοτητες φαγητα κτλ!! για ψαξτο λιγο και περιμενουμε νεα σου;);)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σήμερα έπιασα το 12ο δοντάκι! Έχει βγάλει μυτούλα. Μωρέ μήπως πόναγε τελικά το καημενάκι; Θα δω τα επόμενα βράδια...

Όσο για το πρόγραμμά του είναι το ακόλουθο:

 

Πρωινό νωρίς (ήταν 6-8 τώρα μπορεί και στις 5) γάλα 240 ml. Στις 11 (ξυπνάει αργά) 1 με 2 φρούτα. Στις 2-2.30 φαγητό (τα πάντα).

Στις 6μμ - 7μμ απογευματινό μισό τοστ ή μια φέτα του τοστ αλειμμένη με τυρί Φιλαδέλφεια, ή λίγα δημητριακά με γάλα ή ομελέτα με 1 αυγό. Σε όλα αυτά μπορεί να προστεθεί και 1 φρούτο. Σήμερα π.χ. έφαγε μια μπανάνα και μερικά κομματάκια κολοκύθα γλυκιά στο φούρνο με κανέλα.

Το βράδυ πριν κοιμηθεί στις 10μμ πίνει 240 ml γάλα.

 

Δεν νομίζω να τρώει λίγο πάντως.

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ίσως και να πονούσε το καημένο. Δεν μπορούμε να ξέρουμε αν τα πονάνε όλα τα δόντια το ίδιο ή άλλα λιγότερο και άλλα περισσότερο. Κάτσε να δεις πώς θα πάει ο υπνος αφού βγει εντελώς το δόντι και βλέποντας και κάνοντας.

Λίγο δεν τρώει αλλά ίσως τώρα με το κρύο να το καίει πιο γρήγορα και να πείνασε το βράδυ (αν τελικά δεν ήταν το δόντι). Μήπως και εμείς πεινάμε το ίδιο πάντα, δεν τυχαίνει κάποιες μέρες να μας έρχεται λιγούρα και άλλες να αρκούμαστε σε λίγο φαγητό;

Παρεπιπτόντως την κολοκύθα με την κανέλα πώς την κάνεις; (την λιγουρευτηκα;)) Την ψήνεις όπως είναι και μετά ρίχνεις κανέλα από πάνω;

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως την κολοκύθα με την κανέλα πώς την κάνεις; (την λιγουρευτηκα;)) Την ψήνεις όπως είναι και μετά ρίχνεις κανέλα από πάνω;

 

Την κόβω κομματάκια και την ψήνω με λαδάκι για κάνα 20 λεπτο (μέχρι να μαλακώσει). Ρίχνω κανέλα μετά από πάνω.

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σήμερα έπιασα το 12ο δοντάκι! Έχει βγάλει μυτούλα. Μωρέ μήπως πόναγε τελικά το καημενάκι; Θα δω τα επόμενα βράδια...

Όσο για το πρόγραμμά του είναι το ακόλουθο:

 

Πρωινό νωρίς (ήταν 6-8 τώρα μπορεί και στις 5) γάλα 240 ml. Στις 11 (ξυπνάει αργά) 1 με 2 φρούτα. Στις 2-2.30 φαγητό (τα πάντα).

Στις 6μμ - 7μμ απογευματινό μισό τοστ ή μια φέτα του τοστ αλειμμένη με τυρί Φιλαδέλφεια, ή λίγα δημητριακά με γάλα ή ομελέτα με 1 αυγό. Σε όλα αυτά μπορεί να προστεθεί και 1 φρούτο. Σήμερα π.χ. έφαγε μια μπανάνα και μερικά κομματάκια κολοκύθα γλυκιά στο φούρνο με κανέλα.

Το βράδυ πριν κοιμηθεί στις 10μμ πίνει 240 ml γάλα.

 

Δεν νομίζω να τρώει λίγο πάντως.[/Q

 

οχι μια χαρα τρωει το παιδακι!οπως ειπες και εσυ παρακολουθα το και βλεποντας και κανοντας!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες!

Παρακολουθώ από τότε που ήμουν έγκυος το φόρουμ και μπορώ να πω ότι με έχει βοηθήσει σε πολλά θέματα. Πρώτη φορά όμως ανοίγω θέμα κι αυτό γιατί είμαι σε απόγνωση!!!

Έχω ένα αγοράκι 13 μηνών. Τον θήλασα μέχρι 9 μηνών οπότε και ξεκίνησα σκόνη σταδιακά μέχρι να κοπεί το δικό μου στον 10ο μήνα. Ο μικρός πήρε εύκολα την σκόνη, δεν μου δημιούργησε κάποιο θέμα.

Από τότε έχουμε περάσει διάφορες φάσεις: από το να πίνει γάλα σαν τρελός μέχρι να μην πίνει καθόλου.

Περίπου στον 11ο μήνα καταφέραμε να κόψουμε το γάλα μέσα στη νύχτα κι έτσι έπινε ένα μπουκάλι 240ml το βράδυ πριν κοιμηθεί κι ένα ίδιο το πρωί νωρίς (από τις 6 έως τις 8 ). Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα εφαρμόσει κάποια μέθοδο, απλά όταν ξύπναγε μέσα στη νύχτα (συνήθως 1 φορά), του έδινα 150ml τα οποία μόνος του άρχισε να μειώνει σε 100, 80, μέχρι που κάποια στιγμή ήπιε ελάχιστο οπότε κατάλαβα ότι δεν το είχε ανάγκη και σταμάτησα να του φτιάχνω. Όταν ξύπναγε κι έκλαιγε απλά έμπαινα στο δωμάτιο και τον χάιδευα, του έβαζα πιπίλα και ηρεμούσε. Καμιά φορά δεν έμπαινα αμέσως και ηρεμούσε μόνος του. Κι εννοείται ότι υπήρχαν βράδια που κοιμόταν σερί από τις 10 το βράδυ μέχρι τις 6 το πρωί!!!

Εδώ και 10 μέρες (λίγο πριν γυρίσω πάλι στη δουλειά!!!:shock:) άρχισε πάλι να ξυπνάει το βράδυ, να κλαίει γοερά και να ηρεμεί μόνο με γάλα!!! Δεν ξέρω τι να κάνω!!! Έχω δοκιμάσει από το να τον ηρεμήσω με άλλους τρόπους μέχρι να τον αφήσω να κλαίει!! Δεν έχω καταφέρει τίποτα!:-(

 

Έχει καμιά μανούλα παρόμοια εμπειρία; Σκέφτηκα μήπως είναι τα δόντια του αλλά η αλήθεια είναι ότι μέσα στην ημέρα είναι πολύ ήσυχος, δεν γκρινιάζει και το μεσημέρι κοιμάται καλά. Είναι δυνατόν να πονάει μόνο στις 3 τα ξημερώματα;

Φοβάμαι μήπως τον κακομαθαίνω δίνοντάς του γάλα μέσα στη νύχτα, αλλά δεν αντέχω να κάνω κάτι άλλο δεδομένου ότι πρέπει να σηκωθώ στις 7 το πρωί για τη δουλειά μου.

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα και περιμένω τη συμβουλή σας.

 

 

Καλησπέρα. Ο γιος μου είναι δύο ετών και ακόμη σηκώνεται να πιει γάλα και μερικές φορές πάνω απο μία φορά. Οταν καλοκαιριάζει το κόβει μάλλον λογω ζέστης αλλά τον χειμώνα σηκώνεται σχεδόν κάθε βράδυ. Καμιά φορά δεν σηκώνεται αν φάει καλά και το βράδυ και εννοώ κανονικό φαγητό όχι μόνο το γάλα του. Το βράδυ συνήθως πινει 300ml γάλα και όσες φορές σηκωθεί θα πιει την ίδια ποσότητα. Οσο για τα δόντια του τα έχει βγάλει όλα και τα τελευταία 4 πρόσφατα, τα οποια τον πόνεσαν πιο πολύ και από τα πρώτα. Δεν ξέρω πότε θα το σταματήσει. Δεν είναι το ίδιο καθε παιδί. Ποτέ όμως δεν τον άφησα να κλαίει. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι το παιδί μου θέλω να νιώθει ασφάλεια και την σιγουριά ότι μπορώ να ικανοποιήσω τις αναγκες του. Οπότε η δική μου η συμβουλή είναι να δοκμάσεις να του δίνεις ενα επιπλέον γευμα κανονικό το βράδυ και ας πιει λιγότερο γάλα αλλα όπως και να έχει αφού δεν σηκώνεται για να παίξει αλλά για να φάει, να του το δίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ συνήθως πινει 300ml γάλα και όσες φορές σηκωθεί θα πιει την ίδια ποσότητα. Οπότε η δική μου η συμβουλή είναι να δοκμάσεις να του δίνεις ενα επιπλέον γευμα κανονικό το βράδυ και ας πιει λιγότερο γάλα αλλα όπως και να έχει αφού δεν σηκώνεται για να παίξει αλλά για να φάει, να του το δίνεις.

 

Δηλαδή πίνει πάνω από 1 λίτρο;;;!!! Ο παιδίατρος μου είχε πει ότι με μισό λίτρο είμαστε ικανοποιημένοι. Νομίζω κάπου είχα διαβάσει ότι δεν κάνει πολύ παραπάνω, δεν ξέρω γιατί.

Όσο για το φαγητό είχα σκεφτεί να δίνω το απόγευμα φρούτο και όλα τα άλλα (τοστ, ομελέτα κλπ) το βράδυ μισή ώρα πριν κοιμηθεί. Είχα ρωτήσει τον παιδίατρο και μου είχε πει να μην δίνω κανονικό φαγητό το βράδυ αλλά αν θέλω μπορώ να δώσω σνακ όπως τα παραπάνω. Βλέποντας και κάνοντας...

Πάντως δεν θα το αντέξω αν το κάνει αυτό μέχρι 2-3 ετών!!!:shock:

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ναι υπάρχουν μέρες που πίνει πάνω από ένα λίτρο. Αλλά από τη στιγμή που κάνει και όλα τα γεύματα του κανονικά και είναι αδύνατος δεν έχω λόγο να του κόψω κάτι - με τη σύμφωνη γνώμη του παιδίατρου εννοείται.

 

Κατα τη γνώμη μου μην του ελαφρύνεις το απογευματινό, απλά δώσε του και για βραδινό ότι έφαγε το μεσημέρι ή κάποιο γρήγορο γεύμα όπως ζυμαρικά με τυρί ή τραχανά που έχει γάλα και ειναι μια καλή επιλογή. Μετά πριν κοιμηθεί δώσ'του γάλα και όσο πιει.

 

Μπορεί να λειτουργήσει και να κόψει το βραδινό ξύπνημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ναι υπάρχουν μέρες που πίνει πάνω από ένα λίτρο. Αλλά από τη στιγμή που κάνει και όλα τα γεύματα του κανονικά και είναι αδύνατος δεν έχω λόγο να του κόψω κάτι - με τη σύμφωνη γνώμη του παιδίατρου εννοείται.

 

Κατα τη γνώμη μου μην του ελαφρύνεις το απογευματινό, απλά δώσε του και για βραδινό ότι έφαγε το μεσημέρι ή κάποιο γρήγορο γεύμα όπως ζυμαρικά με τυρί ή τραχανά που έχει γάλα και ειναι μια καλή επιλογή. Μετά πριν κοιμηθεί δώσ'του γάλα και όσο πιει.

 

Μπορεί να λειτουργήσει και να κόψει το βραδινό ξύπνημα.

Fotini27 είμαστε αδερφές ψυχές!!! Περιέγραψες με κε κάθε λεπτομέρεια τον γιό μου.:D!!! Έτσι και μεις και είμαστε και κοντά ηλικιακά. Κάθε μέρα πίνει 1 - 1,5 λίτρο γάλα και δεν μπορεί να κοψει το μεταμεσονύκτιο γάλα. Όσες φορές επιχείρησα να τον αγνοήσω, σηκώνεται από το κρεβάτι του και έρχεται να με ξυπνήσει για να του ζεστάνω γάλα. Ακόμα και αν του κάνω λιγότερη ποσότητα από 350ml θα μου ζητήσει συμπλήρωμα. Τι να κάνω, ακολουθώ τις προσταγές του και ελπίζω κάποια στιγμή να το κόψει. Όσο για την παιδίατρο, αφού ήδη τρώει βραδινό γεύμα και ακόμα συνεχίζει να ζητά γάλα μου είπε να μη του το στερώ.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που και ο παιδίατρος σου, συμφωνεί στο ότι δεν πρέπει να του το στερείς. Εχουν υπάρξει άλλοι γιατροι που με έχουν επικρίνει που σηκώνομαι να του δώσω γάλα! Λες και είναι εύκολο να αγνοήσεις ένα δίχρονο παιδί που όπως και το δικό σου, ερχεται και με σκουντά και φωνάζει "γάλα! γάλα! γάλα!":lol:

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που και ο παιδίατρος σου, συμφωνεί στο ότι δεν πρέπει να του το στερείς. Εχουν υπάρξει άλλοι γιατροι που με έχουν επικρίνει που σηκώνομαι να του δώσω γάλα! Λες και είναι εύκολο να αγνοήσεις ένα δίχρονο παιδί που όπως και το δικό σου, ερχεται και με σκουντά και φωνάζει "γάλα! γάλα! γάλα!":lol:

 

 

αν οντως πειναει το παιδι σηκωνεσαι και δινεις γαλα και 2 και 3 φορες μεσα στην νυχτα να το ταισεις σε αυτην την ηλικια!ποιος παιδιατρος θα το επικρινει αυτο?αφου πειναει:mad:απλα οι λυση που μπορει να σου δωσει ο παιδιατρος ειναι μονο κατα την διαρκεια της ημερας αν μπορεις να κανει η μαμα κατι ωστε και αυτη να κοιμαται ησυχα και το μωρο της να ειναι χορτατο...απλα να ενημερωσω οτι οταν λεω οτι εγω την αφηνα να κλαιει την αφηνα γιατι ηξερα οτι ο μονος λογος που κλαει ειναι γιατι ηθελε να την κουναω και οχι επειδη ειχε τα τρια Π δηλαδη πειναω-ποναω-πανα!!

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά το προφανές για μας δεν γίνεται αντιληπτό από τους άλλους! Οχι μόνο μου είχανε πει να μην το κάνω αλλά δίνανε και κάτι επιστημονικά ονόματα σε αυτό που θα συμβεί στο παιδί μου αν συνεχίζω να το ταϊζω τη νύχτα!!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...