Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πινουμε ακομα γαλα 2ης βρεφικης ηλικιας


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια άνοιξε νέο θέμα καθώς δεν μπόρεσα να βρώ πουθενά αυτό που με απασχολεί.Λοιπόν στο θέμα μας.Έχω έναν γιο 18 μήνων που αόμα πίνει γάλα 2ης βρεφικής ηλικίας το FRISOMEL.Οι ποσότητες που πίνει για την ηλικία του είναι πάρα πολύ λίγες (δηλ.από 50-140 το βράδυ και από 30-180 το πρωί) αλλά ο παιδίατρος μας είπε να του δίνω πιο πολύ φέτα,κασέρι και γιαούρτι ώστε να παίρνει απο εκεί ασβέστιο.Πείτε μου την γνώμη σας το έχει αντιμετωπίσει καμία?Ξέχασα να σας πώ οτι έχουμε δοκιμάσει πάρα πολλά γάλατα αλλά όλα καταλήγουν στο νεροχήτη μας...Εκτός των άλλων ακόμα πίνει με θηλή μικρή που είναι έως 6 μηνών όσες φορές δοκιμάσαμε την άλλη πνίγεται με αποτέλεσμα να νευριάζει και να μην πίνει καθόλου.Τι να κάνω βρε κορίτσια ανησυχώ...Περιμένω τις απαντήσεις σας...Φιλιά σε όλες...:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πειραζει να πινει το γαλα αυτο?τι σας ειπε ο παιδιατρος?νομιζω οτι αφου ειναι και εμπλουτισμενα αυτα τα γαλατα δεν θα εχει προβλημα ληψης ασβεστιου.(ασε που ασβεστιο βρισκεις και σε αλλες τροφες.

Οσο για τη θηλη εμεις ειχαμε την πρωτου μεγεθους μεχρι που εκοψε το μπιμπερο γυρω στα 2.Αφου ετσι του αρεσει...

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν η παιδίατρος που παρακολουθεί τη μικρή μου, μου είπε οτι απο 15 μηνων να αρχίσει να πίνει το φρέσκο γάλα, η ερώτησή μου ήταν, αν δεν της αρέσει τί κάνουμε?

Η απάντησή της ήταν οτι και μέχρι 2 χρονών μπορεί να συνεχίσει να πίνει το γάλα που έπινε. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Μη σε ανησυχεί αυτό, καλύτερα να πίνει ακόμη και το γάλα 2ης βρεφικής ηλικίας, παρά να μη πίνει καθόλου!

Σταδιακά προσπαθείς να βρείς και τρόπους έτσι ώστε να ξεγελαστεί να δοκιμάσει, δηλαδή μήπως να του το δώσεις στο ποτήρι να δοκιμάσει, μήπως με καλαμάκι!

 

Link to comment
Share on other sites

αν δε θελει να πιει γαλα ας μην πιει, δεν αξιζει τον κοπο τοσο αγχος. Ας φαει τυρι, γιαουρτι, φασολια, αν θελεις μπορεις να φτιαξεις πουρε με κρεμα γαλακτος, μπροκολακι στο φουρνο με τυρακι λιωμενο απο πανω, ή ακομα και φυλλαρακια απο μαρουλι να μασουλαει, ολα καλες πηγες ασβεστιου και χωρις να δυσανασχετει κανενας απο τους δυο σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το επομενο γαλα μετα τοχ φρισομελ ειναι το φρισογκροου,αυτο εχει μεσα βανιλια κ ειναι παρα πολυ νοστιμο!ειναι σαν παγωτο βανιλια!μηπως ν ατου δωσει ςν αδοκιμασει μηπω ςκ του αρεσει κ αρχισει ν απινει περισσοτερο?

Link to comment
Share on other sites

το γαλα δευτερης ηλικιας δεν τον καλυπτει διατροφικα...αλλα επειδη λες οτι εχετε δοκιμασει διαφορα γαλατα,μηπως να το σταματουσατε για λιγο καιρο,να ξεαγχωνοσασταν και οι δυο ενω παραλληλα να τρωει γιαουρτακια και τυρακι για τις βιταμινες του και μετα να ξεκινουσες ξανα να του δινεις,αλλα κατευθειαν τριτης ηλικιας η φρεσκο??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.....Γάλατα 3ης βρεφικής ηλικίας έχου,ε δοκιμάσει πολλά και το frisogrow που είπε η perlina αλλά χωρίς αποτέλεσμα.Δεν τον πιέζω καθόλου για το γάλα εφόσος δεν το θέλει γιατί δεν θέλω να έχω τα αντίθετα αποτελέσματα.δεν το θέλει δεν το πίνει, απλά στεναχωριέμαι γιατί είναι πολύ μικρός για να το κόψει τελείως!!!!!!όσον αφορά το φρέσκο ο παιδίατροσ μου είπε κοντά στα 2 χρόνια να δοκιμάσουμε...δεν ξέρω τι να πώ κάθε γιατρός το δικό του κάνει!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...