Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

16,5 μηνών αδυνατο μωρο


Recommended Posts

Στην τελαυταια μετρηση 16 μηνων ηταν 8750 με υψος 86 ποντους

Μεσα σε 2 μηνες πηρε 200 γραμμαρια

7πμ:Πινει περιπου 300ml γαλα

9.30-1200-υπνος

12.οο φρουτοκρεμα (μηλο αχλαδι ή μπανανα) και χυμος απο 1 πορτοκαλι

2.30 μεσημεριανο-μια κουπα (οχι γεματη) με κρεας και λαχανικα ( ή φακες ΄η ψαρι με λαχανικα)

3.30-5.30 υπνος

5.30 ψωμι και τυρι(μια μικρη φετα ψωμι και ενα σπιρτοκουτο κασερι) ή 1 γιαουρτι κανονικο με κορνφλεικς, ή αυγο με ψωμι

7.45 300ml γαλα

21.00 υπνος

Τα φρουτα και το μεσημεριανο τα δινω ακομα αλεσμενα για να τα τρωει

Αν δεν αλεθω τρωει ελαχιστα

Για να τρωει(τις ποσοτητες που γραφω) κανω κατι που δεν το ηθελα ποτε Της βαζω στο youtube παιδικα τραγουδια (με αποτελεσμα να αποβλακωνεται και να ανοιγει πιο ευκολα το στομα)

Παρολα αυτα ολοι (και η παιδιατρος) μου λενε οτι το παιδι ειναι αδυνατο και το μονο που καθυσηχαζει την παιδιατρο ειναι οτι ειμαι κι εγω αδυνατη

Εμενα παλι μου φαινεται καλη Αυτα που τρωει δεν ειναι αρκετα;

Μηπως πρεπει να αγχωθω και να τη μπουκωνω με καθε ευκαιρια (οπως με παροτρινουν να κανω ακομα και η παιδιατρος)

Εσας τι τρωνε στην ηλικια αυτη;

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για να νιώσεις λίγο καλύτερα, ο μικρός μας είναι 17 μηνών. Στην τελευταία μέτρηση του πριν 5 ημέρες ήταν 8900κγ, 81εκ υψος και μέσα σε 2 μηνες πήρε 100γρ!!

Θα σου περιγράψω λοιπόν τι τρώει τις καλές μέρες (γιατί τις κακές πχ αν ειναι αρρωστος δεν τρώει ούτε τα μισα!)

Τρώει οτι κι αν του δώσουμε, οσπρια, λαχανικά, ψάρι, κρέας γαλακτοκομικά ζυμαρικά αλλά πολύ μικρες ποσοτητες.

Π.χ. θα πιει το πρωι στις 8 το γάλα του 150μλ - 170μλ, μετά 1 αχλαδάκι ή μια μπανάνα ή λιγα κορν φλεικσ με γάλα, το μεσημερι από ότι φαγητό κι αν εχουμε δε θα φάει πτέ πάνω απο 120-130γργρ στις καλές μέρες, στις κακές θα φαει 90γρ. Πριν το υπνο τον μεσημεριανό (κοιμάται 2-3 ώρες) θα του δώσω πάλι γάλα (από 70μλ εως 120μλ), το απόγευμα σπάνια θα φάει λιγο φαγακι ακόμα ή κανενα γιαουρτάκι (σπάνια θα το φάει όλο), ή κανενα μπισκοτάκι, μισή κρέμα ή μπορεί να ζητησει πάλι μπανάνα και να φάει τη μισή ή τυράκι ή 1 τυροπιτάκι ή καμία 100γρ τραχανα. Το βράδυ 8μιση γάλα 130-170μλ.

Το μπουμπουκι σου ειναι και ψηλό οπότε φαινεται ακόμα πιο αδύνατο. Αν εχετε κάνει εξετάσει και είναι ολα καλά μη σκας γιατί δεν βοηθάει σε τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Nala ευχαριστω για τη απαντηση!

Να σε ρωτησω και κατι αλλο..το κρεας μπορει να το μασαει μονος του; Για η δικια μου οταν της δινω κρεατακι να μασησει το μασαει το κανει μια μπαλα και δεν μπορει να το καταπιει και το φτυνει

Γενικα της αλεθω το μεσημεριανο για να το τρωει αλλιως τρωει μονο λιγα λαχανικα και τα υπολοιπα τα πεταει κατω

Θα ηθελα να μην αλεθω αλλα τι να κανω για αυτο..

Εξετασεις αιματος δεν εχουμε κανει ακομα .

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Nala ευχαριστω για τη απαντηση!

Να σε ρωτησω και κατι αλλο..το κρεας μπορει να το μασαει μονος του; Για η δικια μου οταν της δινω κρεατακι να μασησει το μασαει το κανει μια μπαλα και δεν μπορει να το καταπιει και το φτυνει

Γενικα της αλεθω το μεσημεριανο για να το τρωει αλλιως τρωει μονο λιγα λαχανικα και τα υπολοιπα τα πεταει κατω

Θα ηθελα να μην αλεθω αλλα τι να κανω για αυτο..

Εξετασεις αιματος δεν εχουμε κανει ακομα .

Εχεις δοκιμασει να κανεις κομματακια μικρα το κρεας σαν να ειναι τριχουλες ,ενα ενα σαν χνουδακι,καταλαβες;;να τα βαλεις στο φαγακι και να μην το καταλαβαινει...αν θελεις με το πιρουνακι σου να λιωσεις τις πατατουλες για να τις ειναι πιο ευκολα οταν το μασαει...εχει δοντακια;;;ειναι λογικο να μην μπορει να το φαι μην ξεχνας το κρεας ειναι σχετικα στεγνο γιαυτο και γινεται μπαλα.... οσο για τα κιλα ειναι λιγο αδυνατουτσικια αλλα αν λες πως εισαι και εσυ αδυνατουλα τοτε θα εχει κορμι λαμπαδα...επισης αν το παιδι εχει ορεξη να φαι νομιζω πως δεν ειναι κατι σοβαρο ..και ενα αλλο ειναι να μην τρωει ιδια φαγητα να εχεις ποικιλια να μπορει να δοκιμαζει διαφορες γευσεις και να επιλεγει.
Link to comment
Share on other sites

Τις περισσοτερες φορες του το δινω σαν κιμα ή σε πολυ πολυ μικρα κομματακια, οπως λεει και η Μαρια2010. Το κρεας παραδοξως το τρωει σε πολυ μικρα κομματακια, το κοτοπουλο το μασαει και μετα το φτυνει, οποτε του το κάνω κι αυτό ή κιμα ή το κοβω τριχουλες. Εχουμε και 16 δόντια οποτε τον βοηθάνε να μασησει. Εμας τα αλεσμένα τα εκοψε μονος του δεν θελει ουτε να βλεπει αλεσμενο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως καλο ειναι τα φαγητα να εχουν λιγο ζουμακι γιατι αν ειναι στεγνα δεν ειναι και πολυ γευστικα...δηλ ακομα και πατατουλες στο φουρνο με κρεας να κανεις να εχει λιγο ζουμακι....και θα σου πω επισης να μην κοιτας το ρολοι οταν ειναι να φαει....μπορει να μην πιναει καθε τρεις ωρες και να πιναει πιο αργα αρα μπορει να φαει περισσοτερο...αν εσυ την ταιζεις καθε 3 ωρες δεν προλαβαινει να πεινασει και δεν τρωει πολυ...δωσε γαλατακι το πρωι...κανε καμια ομελετα να δεις αν την φαει....δωσε διαφορα φρουτακια...και οταν ξυπνησει μην την βαλεις αμεσως για φαι αστην λιγο να συνελθει απο τον υπνο και δωσε μετα.Το προγραμμα κανει καλο αλλα με μετρο στο φαι αστην λιγο ελευθερη και θα φαι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εμενα ειναι οχτω μηνων και ειναι επτα κιλα.εσασ σε αυτη την ηλικια ποσο ητανε?

Μολις ειδα στο βιβλιαριο ηταν 7,6 κιλα και 73 ποντους

Κοριτσια θα κανω αυτο με το κρεατακι ..θα την ταισω ομως εγω γιατι θα το πεταξει ολο κατω

Πολυ χρησιμες οι συμβουλες σας

Απο δοντια εχει μονο 4 η φαφουτα

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην αγχώνεστε αν τα παιδάκια σας είναι αδύνατα! Καλύτερα λίγο πιο αδύνατα παρά χαντρά! Βέβαια αν θέλετε να πάρουν λίγο βάρος μπορείτε να "ενισχύσετε" τα φαγητά που τρώνε. Εγώ πχ στο γιο μου έβαζα (και βάζω ακόμα!) στη φρουτόκρεμα μια κουταλιά ταχίνι, στο μεσημεριανό φαγητό μία κουταλιά ωμό ελαιόλαδο κλπ. Να πω επίσης πως μέχρι τα δυόμισι περίπου του άλεθα το μεσημεριανό, γιατί διαφορετικά έτρωγε πολύ μικρή ποσότητα και σιχαινόταν. Ίσως να διαφωνήσουν αρκετές μαμάδες με αυτό που θα πω, αλλά οι έτοιμες κρέμες έχουν αρκετές θερμίδες και βοηθούν κάπως στην πρόσληψη βάρους. Είμαι λιγάκι κατά του "μπουκώματος" επειδή πιστεύω πως αυτό μπορεί να διαιωνίσει τη μικρή πρόσληψη φαγητού. Καλύτερα να τρώνε αλεσμένη τροφή, οπότε και μπορούν να φάνε μεγαλύτερη ποσότητα, παρά να τα μπουκώνουμε με χίλια κόλπα.

 

Να χαίρεστε τα μωράκι-μοντελάκια σας! ;)

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο δικός μου είναι 17 μηνών με 7 δόντια και πριν 2,5 μήνες ήταν 8.100 κιλά και 80 εκ. τώρα δεν ξέρω γιατί δεν έχουμε πάει ακόμα στην γιατρό. έχουμε κάνει ό,τι υπάρχει από εξετάσεις και ήταν όλα οκ ευτυχώς. γενικά είναι δύσκολος στο φαγητό (ως προς τις ποσότητες εννοώ γιατί δοκιμάζει σχεδόν τα πάντα), ελπίζω απλά ΄΄οτι κάποια στιγμή θα βάλει βάρος και θα έρθουμε στα ίσια μας... τι να πω, μεγάλη στενοχώρια πάντως...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω απλά ΄΄οτι κάποια στιγμή θα βάλει βάρος και θα έρθουμε στα ίσια μας... τι να πω, μεγάλη στενοχώρια πάντως...
Ετσι ειναι, καποια στιγμη θα ερθει στα ισια του...ετσι ηταν και ο δικος μου πολυ δυσκολος ....σιγα σιγα εστρωσε τωρα ειναι 12 κιλα...αν τον δεις ειναι σαν ενα παιδακι που ειναι 9 κιλα δεν του φαινονται καθολου...ειναι το σκαρι μου λεμε...εχω εναν ξαδερφο που ειναι πολυ αδυνατος ομως πολυ μεγαλη μυικη δυναμη πολυ εξυπνο μυαλο....ομως μεχρι τωρα ειναι σκελετος....εχει κανει οοοοοοολες τις εξετασεις και ειναι υγιεστατος που νομιζω πως αυτο ειναι που πρεπει να μας απασχολει...οταν το παιδι ειναι καλα στην υγεια του τοτε ολα ειναι καλα...σημασια εχει να προσλαμβανει τις απαραιτητες βιταμινες ....ολα τα υπολοιπα ειναι καθαρα θεμα αισθητικης... σε ποιον δεν αρεσει να βλεπει ενα μωρακι στρουμπουλο με διπλες απο ενα αδυνατο;;;ολα ειναι στο μυαλο
Link to comment
Share on other sites

κι εμεις ειχαμε κανει εξετασεις για να δουν γιατι 9 μηνων παιδι ειναι 6μισι κιλα!!!

τωρα ειναι 2 χρονων κ ειναι 11 περιπου. καλυτερα αδυνατο παρα χοντρο! παντως εμενα τρωει οτι βρει μπροστα της, οποτε απλα μαλλον δε παχαινει ειναι ετσι ο οργανισμος της, ο παιδιατρος αυτο κατεληξε να μας πει μολις του παμε πως ολη μερα τρωει!

εσυ παλι αν βρισκεις ευκαιρια μπουκωνε μηπως κ παρει μπρος!!!!!( και ζηταει μετα φαι απο μονο του)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

marchalina εμένα μου κάνουν εντύπωση οι πολλές ώρες που κοιμάται η μικρή σου καθώς και το ότι τρώει πολύ περισσότερο από τη δική μου, αν και εμείς έχουμε 12 δόντια! Έχουν την ίδια ηλικία και η δική μου είναι σε πόντους 88 και 11500 κιλά. Το πρόγραμμά μας έχει ως εξής:

0700 το πρωί γάλα 150 ml, 1100 φρούτο συνήθως ένα μήλο και κάμποσο αχλάδι σε κομμάτια γιατί έχει σταματήσει τα λιωμένα, το μεσημέρι 100-150 ml φαγητό (ο,τιδήποτε κι αν έχω μαγειρέψει), το απόγευμα ελάχιστο γιαούρτι (συνήθως δεν το τρώει), κατα τις 8 ίσως κανένα τοστάκι με μια φέτα κασέρι και έπειτα στις 1030 άλλα 150 ml γάλα.

Κοιμάται από τις 1030 περίπου το βράδυ ως τις 630 το πρωί και το μεσημέρι 0100--0230 ΜΟΝΟ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πωπω...η δικια μου 18 μηνων 87 ποντους και 12 κιλα τι να πω?αν και ειναι κανονικοτατη εγω νομιζω πως επρεπε να ηταν λιγοτερο!!!εγω λοιπον αγχωνομαι για το αναποδο!!

Link to comment
Share on other sites

Αν σε αγχώνει το βάρος της αντικατέστησε το βραδινό γάλα με κρέμα τύπου φαριν λακτέ ή τραχανά. Κάτι που θα πιάσει τόπο, το γάλα θα το πιει χουζουρεύοντας έτσι κι αλλιώς. Αν και εφόσον το δεχτεί το μωρό φυσικά, εγώ σε όλα τα μωρά αυτό το πρόγραμμα είχα.( είναι γεγονός ότι ήταν όλα του φαγητού )

Link to comment
Share on other sites

ξερω και εγω πολυ καλα τον πονο του αδυνατου παιδιου. τι τραγουδακια, τι παιχνιδια, τι κατσαρολικα, τι βολτα στο παρκο, τι να ζυγιζω τις ποσοτητες... αστα να πανε. ηρθε η ωρα που εφαγε. οχι γιατι συγκινηθηκε η "πεινασε", γιατι στον παιδικο βλεπει τα αλλα που τρωνε και εμαθε να τρωει. η ποσοτητα δεν ειναι σταθερη αλλα και εγω πλεον εχω χαλαρωσει πολυ και οσο φαει και ο,τι ωρα φαει. δεν αντεχα αλλο. μου ειχε γινι εμμονη το φαι του.

 

να της δινεις και λιγο ενδιαμεσα, κανενα μπισκοτο, καμια μπανανα, ετοιμη λρεμα αμα τρωει ακομα και τραχανα με φετα (εινια θρπετικος και αρεσει στα μωρα συνηθως).

 

εμεις κοψαμε το αλεσμα 13-14 μηνων. τρωει τα παντα. ο,τι τρωμε εμεις, ρυζογαλο του δινω, κουστα παουντερ, ετοιμη κρεμα δεν τρωει πλεον στο σπιτι, μονο στον παιδικο που βλεπει τα αλλα να τρωνε, τραχανα, γιουβαρλακια, κοτα με πατατες, γεμιστα (με κοκκινες πιπεριες φλωρινης που γλυκιζουν) ολα τα φαγητα κανονικα. ισως του αρεσει και η γυεση πλεον περισσοτερο.

 

δοκιμασε επισης να βρεις για παρεα κανενα φαγανο παιδακι και να τα ταιζεις μαζι, φρουτο, πατατες τηγανιτες αμα της δινεις, να βλεπει το αλλο μπας και ζηλεψει.

 

αυτομε το γαλα το κανω πλεον και εγω. γυριζει το μεσημερι απο τον παιδικο μας βλεπει να τρωμε, ζηλευει και ζηταει. του δινω απο το πιατο μας και μετα αμα δω οτι με παινει πριν κοιμηθει η στον υνο του δινω και ενα μπιμπερο γαλα. το βραδυ επισης αμα πιει νωρις το γαλα (8-8:30) κατα τις 11-12 του δινω ενα ακομα μοιμπερο.

Link to comment
Share on other sites

επισης θα σου ελεγα αμα μπορεσεις να κανεις μια εξεταση αιματος και ουρων τοσο για τον αιματοκριτη της οσο και για θυροειδη, απλα για να σου φυγει καθε υποψια οτι δεν βαζει λογω αναιμιας ας πουμε για παραδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

marchalina εμένα μου κάνουν εντύπωση οι πολλές ώρες που κοιμάται η μικρή σου καθώς και το ότι τρώει πολύ περισσότερο από τη δική μου, αν και εμείς έχουμε 12 δόντια! Έχουν την ίδια ηλικία και η δική μου είναι σε πόντους 88 και 11500 κιλά. Το πρόγραμμά μας έχει ως εξής:

0700 το πρωί γάλα 150 ml, 1100 φρούτο συνήθως ένα μήλο και κάμποσο αχλάδι σε κομμάτια γιατί έχει σταματήσει τα λιωμένα, το μεσημέρι 100-150 ml φαγητό (ο,τιδήποτε κι αν έχω μαγειρέψει), το απόγευμα ελάχιστο γιαούρτι (συνήθως δεν το τρώει), κατα τις 8 ίσως κανένα τοστάκι με μια φέτα κασέρι και έπειτα στις 1030 άλλα 150 ml γάλα.

Κοιμάται από τις 1030 περίπου το βράδυ ως τις 630 το πρωί και το μεσημέρι 0100--0230 ΜΟΝΟ!!!

Ευτυχως που κοιμαται αρκετα και δεν "καιει " τα παντα :P

12 δοντια!!!!!!!!!

Ρε συ λες να εχει ταινια;:D

Φιλακια στην κουκλιτσα..μας λειπετε..

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

επισης θα σου ελεγα αμα μπορεσεις να κανεις μια εξεταση αιματος και ουρων τοσο για τον αιματοκριτη της οσο και για θυροειδη, απλα για να σου φυγει καθε υποψια οτι δεν βαζει λογω αναιμιας ας πουμε για παραδειγμα.

Λεω να της κανω μια γενικη αιματος..αλλωστε θα πρεπει να κανει εναν ελεγχο στην ηλικια της

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις καναμε 4-5 φορες ουρα μηπως εχει ουρολοιμωξη και δεν παιρνει βαρος, 2 φορες γενικη αιματος και επεμενα εγω και για το θυροειδη και οντως βγηκε τσιμπημενος. τη δευτερη φορα ηταν κανονικος. τωρα θελω να του ξανακανω γιατι εχω απο τον ιουλιο να του κανω αιματολογικες.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μηνες της εδινα κανα μπισκοτο και της εβαζα και ρυζαλευρο να δεσει η φρουτοκρεμα(αλλα ετρωγε λιγοτερη ποσοτητα)

Σκεφτηκα αφου τρωει λιγο ας τρωει τουλαχιστον υγιεινα (μην παθει και τιποτα)

Τωρα της δινω σκετα τα φρουτα και πορτοκαλαδα και μετα λιγο ψωμακι που το κραταει κανα μισαωρο στο χερι και αντε να φαει συνολικα μια μπουκια (ολο το τρωει ..και τιποτα δεν τρωει..)

Αυτο που την ταιζω ενω αποβλακωνεται στο youtube με τα γνωστα τραγουδακια..πώς σας φαινεται; Εμενα δεν μου αρεσει καθολου αλλα αλλιως θα φαει το μισο της φαγητο ( εννοειται στο μεταξυ θα της τραγουδαω ρεπερτοριο ολοκληρο)

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

κοιτα, οπως τρωει το καθενα. εγω δεν ειχα αφησει κατσαρολικο στην κουζινα. φιλικο ζευγαρι ταιζε ετσι τη μικρη τους, με τα παπαγαλακια και το γκαμι μπερ στην τηλεοραση.

 

επισης σε μενα δεν πιανει με τιποτα το μπουκωμα. θελει να εχω αφημενα τα φαγητα και να τα βλεπει και να τα θελησει να τα φαει. εινια παρα πολυ κουρστικο οταν το παιδι ειναι κακοφαγο. παντως οταν ταιζαμε μαζι τον δικο μου και την αλλη τη μικρη του φιλικου ζευγαριου ετρωγαν κουτσα στραβα μαζι (αν και τα δυο ψιλοκακοφαγα, ο δικος μου βεβαια ο χειροτερος, η δικια τους φοβοταν και ανοιγε το στομα). ο δικος μου αμα του βαλεις μπροστα το κουταλι κουνανει το κεφαλι και αρνειται να φαει. μολις παρεις το κουταλι κανει μαμ.

 

αφηνε εξω σαλατα, φρουτα κτλ να τα βλεπει μπας και τα θελησει. μηπως βαρεθηκε και το αλεσμενο; μηπως ηρθε η ωρα να της το κοψεις σιγα σιγα με σουπιτσες πολυ καλα πατημενες και τραχανα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσι μου.Συμφωνώ με τις παραπάνω ότι κάθε παιδί έχει τον δικό του μεταβολισμό και το δικό του σκαρί.Γνώμη μου είναι, εφόσων αποκλείσεις με αιματολογικές και ούρων ό,τιδήποτε που μπορεί να επιβαρύνει την κατάσταση,βάλε το ζουζούνι σε μία ρουτίνα.Καλό είναι να τρώει και ένα παραπάνω γεύμα, το βράδυ,κανονικό σαν το μεσημεριανό.Δεν είναι λύση οι κρέμες τύπου φαριν λακτέ, γιατί προσθέτουν θερμίδες επειδή έχουν φουλ ζάχαρη:-(,δεν είναι σωστές για την ηλικία της και δεν συμφωνώ να δίνουμε ό,τιδήποτε απλώς για να παχύνει.Όπως επίσης δεν είναι σωστό να τρώει όλη μέρα μπουκίτσες και μπισκοτάκια από εδώ και εκεί.Εγω, γιατρός δεν είμαι,έχω όμως μία κόρη 16 μηνών και πήρε τα πάνω της,επειδή από νωρίς ήταν αδυνατούλα,όταν έκανα το εξής πρόγραμμα:

Πρωί-πρωί γάλα(την θηλάζω τότε,1 φορά την ημέρα πλέον)

9-10:30 Φρουτόκρεμα

12-1 Γιαουρτάκι πλήρες στραγγιστό

2.30-3.30(όταν ξυπνήσει από τον μεσημεριανό ύπνο) Γεύμα αλεσμένα(τα γνωστά με τις γνωστές παραλλαγές)

6-7 Ό,τιδήποτε έχω μαγειρέψει,για να αλλάζει γεύσεις,πολύ μικρή ποσότητα,όχι αλεσμένα ή εναλλακτικά ψωμάκι με τυράκι,αυγό κλπ.

8.30-9 Το ίδιο με το μεσημεριανό σε μικρότερη ποσότητα.

10-10.15 Γάλα φρέσκο όσο πιεί...

 

Υ.Γ.Ξέρω πως κάθε παιδί έχει τους δικούς τους ρυθμούς μέσα στην μέρα.Εμείς για παράδειγμα κοιμόμαστε αργά,πίνουμε λίγο γάλα φρέσκο και λίγο της μαμάς και αναπληρώνουμε τα γαλακτοκομικά με γιαουρτάκι φρέσκο που τρελαίνεται και τυράκι.Θέλω μόνο να σε συμβουλέψω να κάνει δύο κυρίως γεύματα,δύο μικρότερα(γάλα ή φρούτα) και ένα δοκιμαστικό με κομματάκια φαγητού, να δοκιμάζει, να λερώνει,να επιλέγει...Να έχει μία ρουτίνα και όχι μπουκώματα κάθε λίγο επειδή είναι αδύνατη.Γνώμη μου πάντα,σωστή και πλήρης διατροφή για γερά και όχι παχουλά μωρά:-)

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...