Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θερμοσυσσωρευτες ή pellet?


DESPOINA.GER

Recommended Posts

καλημερα εχουμε ενα διαμερισμα μεσα στις σερρες και μετακομιζουμε απο το χωριο.χθες εγινε γενικη συνελευση στην πολυκατοικια και μονο που δεν μαλλιοτραβήχθηκαν . σκεφτομαι να βαλω θερμοσυσσωρευτες μια και εχει νυχτερινο ρευμα συμφερουν να τους αγορασω και ποσο θα μου βγει?οσο για το πελλετ θα ζεστενει ολο το σπιτι?ειναι πιο οικονομικο απο συσσωρευτες εννοω η αγορα της σομπας γιατι δε μπορω να τα συνδεσω με καλοριφερ λογω κεντρικης?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κάτι ενδοιαφέρον το βρήκα εδώ:

http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2278

Ένα διαμέρισμα 120 τ.μ. με θερμικές ανάγκες της τάξης των 12.000 θερμ. θα πρέπει να «φορέσει» 12.000 / 860 = 14 kW ισχύος θερμαντικά σώματα.

Οι θερμοσυσσωρευτές έχουν το «προσόν» να συσσωρεύουν τη νύχτα επί 8 ώρες που είναι μειωμένο το τιμολόγιο της ΔΕΗ και να αποδίδουν την ημέρα επί 16 ώρες! Συσσωρεύοντας φορτίο 16 ωρών σε 8 ώρες σημαίνει ότι η ηλεκτρική ισχύς των σωμάτων αυτών πρέπει να διπλασιασθεί. Συνεπώς από 14 kW ανεβήκαμε στα 28 kW! Πρέπει λοιπόν να παραγγείλουμε σώματα 28 kW για να έχουμε θέρμανση ισχύος 12.000 θερμ. την ώρα μέσα στο σπίτι.

«Ενός κακού μύρια έπονται» έλεγαν κάποτε κάποιοι σοφοί παππούδες μας που τόσο δα να τους μοιάζαμε... Το πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο μηχανικός τώρα είναι ότι πρέπει να ζητήσει παροχή από τη ΔΕΗ 3 Χ 50 Α. Αν γίνει έτσι έχει καλώς αν όμως δεν γίνει (50% των περιπτώσεων) τότε «τσιτώνονται» οι γραμμές, πέφτει η εγκατεστημένη ισχύς στα 20 kW ήτοι στο 70% ώστε να χωράει η εγκατάσταση στο 3 Χ 35Α και καλύπτονται μεν οι συνήθεις περιπτώσεις με εξωτερικές θερμοκρασίες περί τους 8 με 10° αλλά αν πιάσει χιόνι έξω αρχίζουν τα προβλήματα. Ακόμα και μείωση να μη γίνει οι τελευταίες 4 ώρες ήτοι το απόγευμα που θέλει ο άλλος τη ζεστασιά, ο θερμοσυσσωρευτής αποδίδει σαν «πεσμένη μπαταρία».

Άλλο μειονέκτημα: 28 kW Χ 8 ώρες σημαίνει: 224 kWh θερμική ενέργεια αποθηκευμένη στα πυρότουβλα! Πόσα πυρότουβλα αλήθεια; 224 kWh Χ 860 = 192.640 Kcal. Για να έχω ένα αποδεκτό βάρος σώματος γύρω στα 150 κιλά και με ένα πολύ καλό πυρότουβλο ειδικής θερμότητας 0,25 Kcal/KgK βγάζω μία θερμοκρασία αυτού 750°!! Που σημαίνει ότι ο αέρας που θα με περιβάλει στο δωμάτιο και λίγο πριν έλθει επάνω μου ο άτιμος έχει γλύψει μία πολύ θερμή επιφάνεια της τάξης των 700° και έχει βγεί από το στόμιο του σώματος ξαναμμένος τουλάχιστον 70°. Αν πάρουμε τώρα μία συνθήκη ικανοποιητική του δωματίου ήτοι 21° και σχετική υγρασία 50% τότε ο αέρας αυτός που θα περάσει από το πυρότουβλο των 700 ή των 500° και βγεί έξω από το στόμιο με μία θερμοκρασία 50° τότε η σχετική υγρασία του μέχρι να αναμιχθεί με τον υπόλοιπο αέρα του δωματίου είναι: κάτω του 10%! Εντελώς ακατάλληλη θερμοκρασία για τους ξηροδερμικούς ή τους ασθματικούς αλλά και για τους απόλυτα υγιείς. Χώρια τα σωματίδια του πετροβάμβακα που πλανώνται στο χώρο και τα εισπνέει ο ένοικος...

Θερμοσυσσωρευτές τέλος!

 

 

</SPAN>

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε λεβητα πελλετ και ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι για σομπα ξερω οτι κοστιζει περιπου 2000Ε με 2500Ε αναλογα με τα μετρα του σπιτιου. πιστευω οτι το πελλετ ειναι πιο οικονομικο απο το ρευμα.

Τα τρία θεμέλια της ζωής είναι:

να έχεις κάτι να κάνεις, κάτι να αγαπάς, και κάτι να ελπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ενδοιαφέρον το βρήκα εδώ:

http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2278

Ένα διαμέρισμα 120 τ.μ. με θερμικές ανάγκες της τάξης των 12.000 θερμ. θα πρέπει να «φορέσει» 12.000 / 860 = 14 kW ισχύος θερμαντικά σώματα.

Οι θερμοσυσσωρευτές έχουν το «προσόν» να συσσωρεύουν τη νύχτα επί 8 ώρες που είναι μειωμένο το τιμολόγιο της ΔΕΗ και να αποδίδουν την ημέρα επί 16 ώρες! Συσσωρεύοντας φορτίο 16 ωρών σε 8 ώρες σημαίνει ότι η ηλεκτρική ισχύς των σωμάτων αυτών πρέπει να διπλασιασθεί. Συνεπώς από 14 kW ανεβήκαμε στα 28 kW! Πρέπει λοιπόν να παραγγείλουμε σώματα 28 kW για να έχουμε θέρμανση ισχύος 12.000 θερμ. την ώρα μέσα στο σπίτι.

«Ενός κακού μύρια έπονται» έλεγαν κάποτε κάποιοι σοφοί παππούδες μας που τόσο δα να τους μοιάζαμε... Το πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο μηχανικός τώρα είναι ότι πρέπει να ζητήσει παροχή από τη ΔΕΗ 3 Χ 50 Α. Αν γίνει έτσι έχει καλώς αν όμως δεν γίνει (50% των περιπτώσεων) τότε «τσιτώνονται» οι γραμμές, πέφτει η εγκατεστημένη ισχύς στα 20 kW ήτοι στο 70% ώστε να χωράει η εγκατάσταση στο 3 Χ 35Α και καλύπτονται μεν οι συνήθεις περιπτώσεις με εξωτερικές θερμοκρασίες περί τους 8 με 10° αλλά αν πιάσει χιόνι έξω αρχίζουν τα προβλήματα. Ακόμα και μείωση να μη γίνει οι τελευταίες 4 ώρες ήτοι το απόγευμα που θέλει ο άλλος τη ζεστασιά, ο θερμοσυσσωρευτής αποδίδει σαν «πεσμένη μπαταρία».

Άλλο μειονέκτημα: 28 kW Χ 8 ώρες σημαίνει: 224 kWh θερμική ενέργεια αποθηκευμένη στα πυρότουβλα! Πόσα πυρότουβλα αλήθεια; 224 kWh Χ 860 = 192.640 Kcal. Για να έχω ένα αποδεκτό βάρος σώματος γύρω στα 150 κιλά και με ένα πολύ καλό πυρότουβλο ειδικής θερμότητας 0,25 Kcal/KgK βγάζω μία θερμοκρασία αυτού 750°!! Που σημαίνει ότι ο αέρας που θα με περιβάλει στο δωμάτιο και λίγο πριν έλθει επάνω μου ο άτιμος έχει γλύψει μία πολύ θερμή επιφάνεια της τάξης των 700° και έχει βγεί από το στόμιο του σώματος ξαναμμένος τουλάχιστον 70°. Αν πάρουμε τώρα μία συνθήκη ικανοποιητική του δωματίου ήτοι 21° και σχετική υγρασία 50% τότε ο αέρας αυτός που θα περάσει από το πυρότουβλο των 700 ή των 500° και βγεί έξω από το στόμιο με μία θερμοκρασία 50° τότε η σχετική υγρασία του μέχρι να αναμιχθεί με τον υπόλοιπο αέρα του δωματίου είναι: κάτω του 10%! Εντελώς ακατάλληλη θερμοκρασία για τους ξηροδερμικούς ή τους ασθματικούς αλλά και για τους απόλυτα υγιείς. Χώρια τα σωματίδια του πετροβάμβακα που πλανώνται στο χώρο και τα εισπνέει ο ένοικος...

Θερμοσυσσωρευτές τέλος!

 

 

</SPAN>

να πω τη μαυρη μου αληθεια δεν τα πολυ καταλαβα ολα.εκτος απο το Θερμοσυσσωρευτές τέλος!

δηλ σε εμας λενε θα αναψουν καποιες ωρες φανταζομαι 6ωρο ολη την ημερα. σκεφτομουν να παρω 2 συσσωρευτες για τις υπολοιπες ωρες δεν αξιζει?

εψαξα και δε βρηκα ενεργιακη κλαση.με τι κριτηρια να ψαξω?

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε λεβητα πελλετ και ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι για σομπα ξερω οτι κοστιζει περιπου 2000Ε με 2500Ε αναλογα με τα μετρα του σπιτιου. πιστευω οτι το πελλετ ειναι πιο οικονομικο απο το ρευμα.

 

σε πολυκατοικια δεν παει λεβητας πελλετ?το λεω γιατι οι υπολοιποι ειναι μονο της αρνησης δε ψαχνονται να βρουμε οικονομικες λυσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορεις να βαλεις λεβητα σε πολυκατοικια θα ειναι πιο μεγαλος απο αυτον που εχω εγω σε μονοκατοικια απλα θα μπορεσετε να βγαλετε ακρη με το καθαρισμα;;; καθε 2 μερες θελει γεμισμα με πελλετ και πεταμα τη σταχτη. αυτη η διαδικασια διαρκει ουτε 10 λεπτα αλλα θα βρεθει (εθελοντης);;;;);)

Τα τρία θεμέλια της ζωής είναι:

να έχεις κάτι να κάνεις, κάτι να αγαπάς, και κάτι να ελπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...