Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να σταματήσω το άλεσμα ή όχι?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Πάλι καλά που είπα ότι θα βγώ νικήτρια....Μάλλον ο γιος μου θα με νικήσει.

Μην σκέφτεσαι έτσι βρε.Κάθε δική σου υποχώρηση να ξέρεις πως σε φέρνει πιο κοντά στην νίκη.Άστον να "νικήσει".θα χαλαρώσει και δεν θα τον νοιάζει να σε κερδίζει μετά.Ξέρεις πως είναι να πηγαίνεις επι δυό βδομάδες τα φαγητά μπροστά της και να τα μαζεύεις άθικτα;Τρέλλαααα.Ε, το γύρισα κι εγώ στην τρέλλα.Όσο φάει και ό,τι θέλει.Και έχει αρχίσει να τρώει καλά πλέον.(5 μήνες μετά:P:p:p).Παίξτε με το φαγητό.Άστον να σε ταΐσει.Μάζευε τα πιάτα λες και δεν τρέχει τίποτα.Θα φάει,στο υπογράφω.Το πέρασμα στα κανονικά θεωρείται εξελικτικό στάδιο(όπως η πάνα,η πιπίλα,το δάχτυλο,το ποτήρι) και όπως όλοι συμφωνούν κάθε παιδί έχει τους ρυθμούς του.Παλιά η μάνα μου λέει πως μας τα έδιναν έτσι μέχρι τα δύο.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ο γιος μου σαν τον δικο σου ετρωγε αλεσμενα και μονο τα δικα του Απο 18 μηνων αρχισε να τρωει σε κομματακια, του τα ελιωνα με το πιρουνι και καποιες φορες του αλεθα το κρεας ειδικα το μοσχαρι. Τωρα που ειναι 21 μηνων εχει αρχισει να τρωει τα δικα μας σε πολυ μικρα κομματακια και καθετε μαζι μας στο τραπεζι και παλι οχι παντα. Μην τον πιεζεις προφανως δεν ειναι ετοιμος ακομα. Η κορη μου ξεκινησε 12-13 μηνων να τρωει απο τα δικα μας και οχι αλεσμενα. Το καθε παιδακι εχει τους ρυθμους του. Και σιγουρα μην τον αφηνεις νηστικο!

4fnbp3.png

fdBUp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που είπα ότι θα βγώ νικήτρια....Μάλλον ο γιος μου θα με νικήσει.

 

Ελενίτσα μου, δεν υπάρχουν νικητές και ηττημένοι, μην το βλέπεις έτσι... Ξέρω ότι είσαι φορτισμένη αυτή τη στιγμή, όμως προσπάθησε να το βγάλεις τελείως από το μυαλό σου... Για ένα διάστημα μην ασχοληθείς καθόλου με αυτό το θέμα. Έτσι θα χαλαρώσει και ο μικρός. Αλεσμένα θέλει; Δώστου αλεσμένα, κρίμα είναι να πιέζεται ψυχολογικά για το φαγητό. Θα έρθει η στιγμή που θα φάει και τα φρούτα και το αυγό και τα φαγητά όπως πρέπει και θα λες γιατί έσκαγα απ' τη στεναχώρια μου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα είχα κοτόπουλο με λίγο ρυζάκι. Φάγαμε 6 κουταλιές (δεν θα το θεωρήσω φαϊ αυτό). Μετά πήγα να του δώσω το δικό του και δεν το ήθελε με τίποτα. Καλά θέλει πολύ υπομονή και επιμονή. Τώρα μάλλον του αρέσουν τα δικά μας φαγητά. Τι να πω.....

Χθες το απόγευμα έφαγε σπανακόπιτα (2-3 κουταλιές), 2 ελιές και τραχανά.

2 εγχειρήσεις έχω περάσει με τον μικρό. Πραγματικά δεν με είχαν αγχώσει καθόλου όσο αυτή η διαδικασία.

Αύριο έχω παιδίατρο να δούμε πόσα κιλά είναι και μήπως μου δώσει και καμία άλλη συμβουλή. Αλλά γενικότερα η ίδια είναι κάθετη....πρέπει να μάθουν τα παιδιά να τρώνε.

Link to comment
Share on other sites

Μην σκέφτεσαι έτσι βρε.Κάθε δική σου υποχώρηση να ξέρεις πως σε φέρνει πιο κοντά στην νίκη.Άστον να "νικήσει".θα χαλαρώσει και δεν θα τον νοιάζει να σε κερδίζει μετά.Ξέρεις πως είναι να πηγαίνεις επι δυό βδομάδες τα φαγητά μπροστά της και να τα μαζεύεις άθικτα;Τρέλλαααα.Ε, το γύρισα κι εγώ στην τρέλλα.Όσο φάει και ό,τι θέλει.Και έχει αρχίσει να τρώει καλά πλέον.(5 μήνες μετά:P:p:p).Παίξτε με το φαγητό.Άστον να σε ταΐσει.Μάζευε τα πιάτα λες και δεν τρέχει τίποτα.Θα φάει,στο υπογράφω.Το πέρασμα στα κανονικά θεωρείται εξελικτικό στάδιο(όπως η πάνα,η πιπίλα,το δάχτυλο,το ποτήρι) και όπως όλοι συμφωνούν κάθε παιδί έχει τους ρυθμούς του.Παλιά η μάνα μου λέει πως μας τα έδιναν έτσι μέχρι τα δύο.

 

 

Καλά και πως άντεξες να μην τρώει....Σε θαυμάζω για την υπομονή σου....Καλά εάν μου πάρει τόσο πολύ, σίγουρα θα έχω κλεισμένη μια θέση στο Δαφνί.....

Εγώ να φανταστείς όταν ήμουν μικρή είχα ουρολοίμωξη μέχρι τα 3 και ότι έτρωγα το έκανα εμετό. Και ρώτησα την μητέρα μου "Καλά ρε μάνα πως άντεχες?Δεν σταναχωριόσουν?" Τι να πει και αυτή η έρημη μάνα. Με έτρεχε στα κατσικάκια και στις κοτούλες για να με ταϊσει.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα κοτόπουλο με λίγο ρυζάκι. Φάγαμε 6 κουταλιές (δεν θα το θεωρήσω φαϊ αυτό). Μετά πήγα να του δώσω το δικό του και δεν το ήθελε με τίποτα. Καλά θέλει πολύ υπομονή και επιμονή. Τώρα μάλλον του αρέσουν τα δικά μας φαγητά. Τι να πω.....

Χθες το απόγευμα έφαγε σπανακόπιτα (2-3 κουταλιές), 2 ελιές και τραχανά.

2 εγχειρήσεις έχω περάσει με τον μικρό. Πραγματικά δεν με είχαν αγχώσει καθόλου όσο αυτή η διαδικασία.

Αύριο έχω παιδίατρο να δούμε πόσα κιλά είναι και μήπως μου δώσει και καμία άλλη συμβουλή. Αλλά γενικότερα η ίδια είναι κάθετη....πρέπει να μάθουν τα παιδιά να τρώνε.

 

Γιατί δεν του άλεσες το υπόλοιπο κοτόπουλο με το ρυζάκι; Όταν λες "δικό του" τι είδους φαγητό εννοείς;

 

Όπως και να΄χει, έφαγε 6 κουταλιές. Μετά από καμιά ώρα δοκίμασε να του δώσεις λίγο ακόμα... Ας τρώει πιο πολλές φορές μέσα στη μέρα από λίγο

Link to comment
Share on other sites

Ελενίτσα μου, δεν υπάρχουν νικητές και ηττημένοι, μην το βλέπεις έτσι... Ξέρω ότι είσαι φορτισμένη αυτή τη στιγμή, όμως προσπάθησε να το βγάλεις τελείως από το μυαλό σου... Για ένα διάστημα μην ασχοληθείς καθόλου με αυτό το θέμα. Έτσι θα χαλαρώσει και ο μικρός. Αλεσμένα θέλει; Δώστου αλεσμένα, κρίμα είναι να πιέζεται ψυχολογικά για το φαγητό. Θα έρθει η στιγμή που θα φάει και τα φρούτα και το αυγό και τα φαγητά όπως πρέπει και θα λες γιατί έσκαγα απ' τη στεναχώρια μου;

 

 

Αλεξάνδρα μου τώρα είναι που δεν θέλει αλεσμένα. Θέλει τα δικά μας φαγητά αλλά δυσκολεύεται ο κακομοίρης. Τα δικά του του τα άλεσα ούτε για φτύσιμο. Μάλλον αρχίζει και συνειδητοποιεί τι χάνει.

Έχοντας αλεξάνδρα μου δυο παιδάκια σίγουρα είσαι πιο χαλαρή. Εύχομαι και εγώ στο δεύτερο να χαλαρώσω!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν του άλεσες το υπόλοιπο κοτόπουλο με το ρυζάκι; Όταν λες "δικό του" τι είδους φαγητό εννοείς;

 

Όπως και να΄χει, έφαγε 6 κουταλιές. Μετά από καμιά ώρα δοκίμασε να του δώσεις λίγο ακόμα... Ας τρώει πιο πολλές φορές μέσα στη μέρα από λίγο

 

 

Το δικό του εννοώ τα μωρουδίστικα....Κοτόπουλο με λαχανικά. Δεν το σκέφτηκα να του αλέσω το κοτόπουλο με το ρυζάκι. Θα το κάνω αύριο αυτό.

Είμαι τόσο συγχισμένη που πραγματικά έχει σταματήσει το μυαλό μου.

Αλλού πατάω αλλού βρίσκομαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το δικό του εννοώ τα μωρουδίστικα....Κοτόπουλο με λαχανικά. Δεν το σκέφτηκα να του αλέσω το κοτόπουλο με το ρυζάκι. Θα το κάνω αύριο αυτό.

Είμαι τόσο συγχισμένη που πραγματικά έχει σταματήσει το μυαλό μου.

Αλλού πατάω αλλού βρίσκομαι

 

:P:p

 

Άσε τα μωρουδίστικα. Δίνε του από το δικό σας, στην αρχή κανονικά και μετά αφού φάει τις 5-6 κουταλιές του, άλεσε το υπόλοιπο (αν χρειαστεί πρόσθεσε λίγο ζωμό ή νερό). Σταδιακά θα μειώνεις την ποσότητα του αλεσμένου και θα αυξάνεις την ποσότητα του "κανονικού"

Link to comment
Share on other sites

Αλεξάνδρα μου τώρα είναι που δεν θέλει αλεσμένα. Θέλει τα δικά μας φαγητά αλλά δυσκολεύεται ο κακομοίρης. Τα δικά του του τα άλεσα ούτε για φτύσιμο. Μάλλον αρχίζει και συνειδητοποιεί τι χάνει.

Έχοντας αλεξάνδρα μου δυο παιδάκια σίγουρα είσαι πιο χαλαρή. Εύχομαι και εγώ στο δεύτερο να χαλαρώσω!

 

Έγινε λοιπόν η αρχή!! Όπως είπε και μια άλλη κοπέλα παραπάνω, δίνε του πιο συχνά γεύματα αφού τρώει λίγο. Μέρα με τη μέρα θα βλέπεις διαφορά!

Ότι θα χαλαρώσεις στο δεύτερο είναι το μόνο σίγουρο! Η εμπειρία είναι μεγάλη υπόθεση!

Link to comment
Share on other sites

Καλά και πως άντεξες να μην τρώει....Σε θαυμάζω για την υπομονή σου....Καλά εάν μου πάρει τόσο πολύ, σίγουρα θα έχω κλεισμένη μια θέση στο Δαφνί.....

.

Μπορεις να μην αγχωνεσαι???Δεν καταφερνεις τπτ!!!θα δεις οτι και η παιδιατρος το ιδιο θα σου πει!αν τρωει εστω και λιγο και τα ενδιαμεσα και το γαλα του ειναι οκ!

Εγω δεν εδωσα αλεσμενα για 2 λογους.1ον τα θεωρουσα αηδιαστικα και 2ον μου ειχε πει ο παιδιατρος οτι αν τα παιδακια τρωνε για πολυ καιρο αλεσμενα μπορει να οδηγηθουν σε παχυσαρκια.αυτο δε το ηξερα αλλα οταν καταλαβα ποσο μεγαλυτερη ποσοτητα τρωνε αλεσμενα ενωτα μπουκωνουμε με το κουταλι και δεν τρωνε μονα τους προτιμησα να τρωνε οσο θελουν.

Στο γραφω και παραπανω ο μεγαλος μου ο γιος πραγματικα ειναι μερες που αν δεν φαει καμια βλακεια δεν θα φαει ΤΙΠΟΤΑ!Εχθες ειχε ερθει ο παιδιατρος να δει το μωρο πουεχει ωτιτιδα και τον ξαναρωτησα(γιατι μην νομιζεις οτι δεν εχω αμφιβολιες αν κανω το σωστο παρολο που βαρος και υψος παιρνει κανονικοτα).Του λεω υπαρχουν μεσημερια κυριως που μου γκρινιαζει δεν θελω δεν μου αρεσει κανε μου χυλοπιτουλες και εγω του λεω αυτο μαγειρεψα σημερα αν θες φαε!Και δεν δοκιμαζει καν!Και αν δεν φαει φαγητο θα φαει λιγη σαλατα αλλα ψωμι δεν δινω ποτε αν δε δω οτι τρωνε.

Η απαντηση του ηταν καλα κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι δεν τρωει απο πεισμα και οχι επειδη δεν του αρεσει.Τρωει τα παντα οταν θελει...ομως.Μπορει το μεσημερι να μην φαει σπανακορυζο αλλα το βραδυ θα ερθει να μου πει"Μανουλα βαλε μου λιγο σπακανορυζο"!!!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου boy'smam.Εγώ αν κι έδινα αλεσμένα τον πρώτο χρόνο,προς το τέλος του που ήξερα ότι μετά θα μπαίναμε στα "της οικογένειας"φαγητά,τα έλιωνα με πιρούνι για να μπαίνει με γνώριμες γεύσεις στην ιδέα του μη αλεσμένου και έπειτα με κομματάκια ψιλά αρχίσαμε τα "οικογενειακά"φαγητά.Εκεί βέβαια είμαι της άποψης ότι για να μάθει το παιδί και να πάρει το μήνυμα πλέον ότι μπήκε σε άλλη φάση,δεν δίνεις και αλεσμένο!Είναι ένα πισωγύρισμα που εμποδίζει τη φόρα που έχει πάρει το μωρό κι ας μην είναι απόλυτα έτοιμο ως προς την ποσότητα που λαμβάνει.Άλλωστε κατά τη διάρκεια της ημέρας έχει φάει κι άλλα σίγουρα!!!Όμως,επειδή μιλήσανε μαμάδες για το δεύτερο παιδί,μπορεί απλά το δεύτερο παιδί να μην την προβληματίσει καθόλου.Είναι καταπληκτικό το πώς διαφέρουν πολλές φορές το ένα αδέλφι από το άλλο!

Όποιος έχει ένα γιατί να ζει,μπορεί να αντιμετωπίσει οποιοδήποτε πώς!Νίτσε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ όλες σας από ψυχής. Έχω χαλαρώσει αρκετά και πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε μαζί με το παιδί μου.

Είχαμε ήδη αργήσει να φάει τα δικά μας φαγητά γιατί όταν τα δοκίμασα δεν τα ήθελε καθόλου με αποτέλεσμα να κάνω πισωγυρίσματα. Όμως τώρα θεωρώ ότι είναι χρέος μου να βοηθήσω το παιδί μου να μάθει να τρώει σωστά.

Εάν τους δίνουμε μόνο ότι τους αρέσει τότε σίγουρα θα δημιουργήσουμε ένα παιδί με ιδιοτροπίες και κατά δεύτερον θα είμαστε όλη την ημέρα στην κουζίνα να κάνουμε ιδιαίτερα φαγητά.

Καταλαβαίνω ότι η εξέλιξη τα αναστατώνει αλλά έτσι είναι η ζωή και χρειάζεται να την ακολουθήσουμε.

Εύχομαι σε λίγο καιρό να είναι καλύτερα τα πράγματα διότι σίγουρα ο γιος μου είναι από τις δύσκολες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι δεν τρωει απο πεισμα και οχι επειδη δεν του αρεσει.Τρωει τα παντα οταν θελει...ομως.Μπορει το μεσημερι να μην φαει σπανακορυζο αλλα το βραδυ θα ερθει να μου πει"Μανουλα βαλε μου λιγο σπακανορυζο"!!!!

 

Καλά αυτό είναι σίγουρο που λες boy's mam...και εμένα εάν δείξει ότι θέλει κάτι θα το φάει και θα το ξαναζητήσει. εάν του δώσεις κάτι ο ίδιος μπορεί να το αρνηθεί και από πάνω να εκνευριστεί κιόλας.

Είναι μάλιστα και πολύ πεισματάρης.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μην αγχωνεσαι???Δεν καταφερνεις τπτ!!!θα δεις οτι και η παιδιατρος το ιδιο θα σου πει!αν τρωει εστω και λιγο και τα ενδιαμεσα και το γαλα του ειναι οκ!

Εγω δεν εδωσα αλεσμενα για 2 λογους.1ον τα θεωρουσα αηδιαστικα και 2ον μου ειχε πει ο παιδιατρος οτι αν τα παιδακια τρωνε για πολυ καιρο αλεσμενα μπορει να οδηγηθουν σε παχυσαρκια.αυτο δε το ηξερα αλλα οταν καταλαβα ποσο μεγαλυτερη ποσοτητα τρωνε αλεσμενα ενωτα μπουκωνουμε με το κουταλι και δεν τρωνε μονα τους προτιμησα να τρωνε οσο θελουν.

Στο γραφω και παραπανω ο μεγαλος μου ο γιος πραγματικα ειναι μερες που αν δεν φαει καμια βλακεια δεν θα φαει ΤΙΠΟΤΑ!Εχθες ειχε ερθει ο παιδιατρος να δει το μωρο πουεχει ωτιτιδα και τον ξαναρωτησα(γιατι μην νομιζεις οτι δεν εχω αμφιβολιες αν κανω το σωστο παρολο που βαρος και υψος παιρνει κανονικοτα).Του λεω υπαρχουν μεσημερια κυριως που μου γκρινιαζει δεν θελω δεν μου αρεσει κανε μου χυλοπιτουλες και εγω του λεω αυτο μαγειρεψα σημερα αν θες φαε!Και δεν δοκιμαζει καν!Και αν δεν φαει φαγητο θα φαει λιγη σαλατα αλλα ψωμι δεν δινω ποτε αν δε δω οτι τρωνε.

 

Και εμένα η παιδίατρος είναι αυτής της λογικής. Είναι πολύ κάθετη σε αυτά τα πράγματα. ούτε πισωγυρίσματα και θεωρεί οτι πρέπει να είμαι απόλυτη σε κάποια πράγματα για το καλό του παιδιού.

Σίγουρα σήμερα που θα τον πάω στην παιδίατρο αυτά θα μου πει.

Link to comment
Share on other sites

Με τα δύσκολα παιδιά εκπαιδευόμαστε κι εμείς κι εξελισσόμαστε.Πολύ ευχάριστα όλα αυτά που λες ariel και φαίνεται ήδη ότι είσαι ψυχραιμότερη.Τα παιδιά μας μας νιώθουν κι ας μην το πιστεύουμε πάντα και φυσικά μας δοκιμάζουν.Με τον καιρό θα δεις πολλές αλλαγές.:P

Όποιος έχει ένα γιατί να ζει,μπορεί να αντιμετωπίσει οποιοδήποτε πώς!Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμένα ο πασας μου σε λιγες μερες θα γινει 12μηνών. Τα αλεσμενα τα κοψαμε απο 7μηνών περιπιυ με εντολη του γιατρού. Δυσκολεύτηκα 10μέρες και αλλα τωρα δοξα τον Θεό,ολα καλα.Όντως με τα αλεσμενα τρώνε πιο γρηγορα οπότε κ πιο πολυ.Δεν προλαβαινει να καταλαβει το στομαχα πως εφαγε κ να πει τερμα.επίσης θα συμφωνησω.Πρέπει να σαι λιγο πιο απολυτη.Πρέπει να τα τρωνε ολα.Υπομονή κ επιμονη νομιζω είναι οι λεξεις κλειδια για μια μάνα :) Δοκίμαζε ,αν του φτιαχνεις ξεχωριστα το φαγητο του,σε οτι κανεις αν σε παιρνει,να βάζεις λιγο κολοκυθακι μεσα να βραζει κ καροτο.Δινει ωραια κ γλυκια γευση στο αποτέλεσμα :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο πασας μου σε λιγες μερες θα γινει 12μηνών. Τα αλεσμενα τα κοψαμε απο 7μηνών περιπιυ με εντολη του γιατρού. Δυσκολεύτηκα 10μέρες και αλλα τωρα δοξα τον Θεό,ολα καλα.Όντως με τα αλεσμενα τρώνε πιο γρηγορα οπότε κ πιο πολυ.Δεν προλαβαινει να καταλαβει το στομαχα πως εφαγε κ να πει τερμα.επίσης θα συμφωνησω.Πρέπει να σαι λιγο πιο απολυτη.Πρέπει να τα τρωνε ολα.Υπομονή κ επιμονη νομιζω είναι οι λεξεις κλειδια για μια μάνα :) Δοκίμαζε ,αν του φτιαχνεις ξεχωριστα το φαγητο του,σε οτι κανεις αν σε παιρνει,να βάζεις λιγο κολοκυθακι μεσα να βραζει κ καροτο.Δινει ωραια κ γλυκια γευση στο αποτέλεσμα :)

 

Καλημερα...εμενα το μωρακι μου ειναι 9 και κατι μηνων και εχω καταλαβει οτι τα μισοαλεσμενα τα τρωει δυσκολα....και το γιαουρτακι με τα δημητριακα το advance αλλα και τον τραχανα που λογω σιταριου δεν αλεθεται τοσο πολυ ωστε να γινει κρεμα....αλλα επιτηδες τα κανωμισοαλεσμενα για να αρχιζει να συνηθιζει....κομματακι δυσκολο το βλεπω σλλα θα τα καταφερουμε.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η μικρή μου είναι κοντά 23 μηνών και πότε αλέθουμε πότε όχι.Όποτε θέλει και ό,τι θέλει το τρώει κανονικότατα χωρίς να έχει πρόβλημα!Το θέμα είναι πως δυσανασχετεί με τα πρωινά φρούτα που εξακολουθώ να της δίνω αλεσμένα!Τις τελευταίες μέρες όμως παρατήρησα πως τρώει καλούτσικη ποσότητα φρούτων κατά την διάρκεια της ημέρας πέρα από τα πρωινά!Και σκέφτομαι να σταματήσω να της δίνω το πρωί αλεσμένα αλλά με τι να συμπληρώνω το πρωινό της;Να της δίνω λέω κάτι και πιο μετά φρούτα, αλλά τι;

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

2 χρονών είναι, μπορεί να φαει witabix σε λιγο ζεστο γαλατακι, αυτα ψιλολιωνουν και θα της ερθουν ευκολα.

 

εμενα ο δικος μου τρωει τοστ με γαλοπουλα για πρωινο τώρα...

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...