Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν θέλει αλεσμένα


Recommended Posts

εμείς τρώμε μαζί με το μεσημερινό μας (το προσθέτουμε μέσα) ειδικό τυράκι για μωράκια, έτσι μας είπε ο παιδιάτρος εδώ. Η φέτα είναι αλήθεια ότι έχει αρκετό αλάτι και καλό είναι να την αποφεύγετε, καλύτερα ανθότυρο. Όσπρια και εμεις δεν τρώμε ακόμα, ούτε αυγό ή ψάρι, κάθε παιδίατρος έχει τη δική του τακτική, όπως και κάθε παιδί είναι διαφορετικό.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εδώ κυκλοφορούν τυράκια από την εταιρεία plasmon μια άλλη εταρεία αυστριακή αν δεν κάνω λάθος που έχει βιολογικά προϊόντα. Νομίζω ότι έχει και η nestle. Για την Ελλάδα δεν ξέρω.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Έγω όταν ο Χαράλαμπος ήταν 10 μηνών η παιδ/τρος μου είπε ότι μπορεί να τρώει ότι τρώμε και εμείς (εκτός παντζάρι-αρακά-όσπρια-μέλι*αυτά μετά τον χρόνο), σχεδόν σε καθημερινή βάση τρώει και τυρί, φέτα - ανθότυρο -παρμεζάνα - gouda ακόμα και μετσοβόνε καπνιστό! Βέβαια σε πολύ μικρές ποσότητες , θέλω να δοκιμάζει διάφορες γεύσεις και σ'αυτόν αρέσουν οι νοστιμιές!!! Τώρα πιά που δεν του μαγειρεύω ξεχωριστά εκτός από το μοσχαράκι ,μαγειρεύω ανάλατα...ή σχεδον ανάλατα , προτειμώ τα μυρωδικά και το λεμονάκι (όπου ταιριάζει) για περισσότερη γεύση....και σε όποιον λείπει το αλατάκι μπορεί να προσθέσει στο πιατάκι του ... :wink:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έγω όταν ο Χαράλαμπος ήταν 10 μηνών η παιδ/τρος μου είπε ότι μπορεί να τρώει ότι τρώμε και εμείς (εκτός παντζάρι-αρακά-όσπρια-μέλι*αυτά μετά τον χρόνο), σχεδόν σε καθημερινή βάση τρώει και τυρί, φέτα - ανθότυρο -παρμεζάνα - gouda ακόμα και μετσοβόνε καπνιστό! Βέβαια σε πολύ μικρές ποσότητες , θέλω να δοκιμάζει διάφορες γεύσεις και σ'αυτόν αρέσουν οι νοστιμιές!!! Τώρα πιά που δεν του μαγειρεύω ξεχωριστά εκτός από το μοσχαράκι ,μαγειρεύω ανάλατα...ή σχεδον ανάλατα , προτειμώ τα μυρωδικά και το λεμονάκι (όπου ταιριάζει) για περισσότερη γεύση....και σε όποιον λείπει το αλατάκι μπορεί να προσθέσει στο πιατάκι του ... :wink:

 

Μια από τα ίδια και εμάς μας είπε ο παιδίατρος Αφροδιτάκι ... σιγά σιγά να αρχίζει να τρώει από το οικογενειακό φαγητό το οποίο θα είναι μαγειρεμένο υπό συνθήκες ( χωρίς πολλά πολλά μπαχάρια και αλάτι )! Μεγαλώνουν τα ζουζούνια μας !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ξέρω ότι το αλάτι πριν τον 12ο μήνα-πολλές φορές και πριν τον 15ο-είναι πολύ πιθανόν να προκαλέσει πρόβλημα στο παιδί.Και το θέμα είναι ότι δε φαίνεται αμέσως,αλλά μετά από μερικά χρονάκια.Μου το είπε καθηγητής παιδογαστρεντερολογικής.Επίσης μόλις σήμερα ενημερώθηκα ότι δεν κάνει να τα ταίζουμε πάνω από 2 φορές την εβδομάδα κόκκικο κρέας και ποτέ σε συνδιασμό με τυρι.Γιατί το κρέας περιέχει σίδηρο και το τυρί ασβέστιο,δύο ουσίες εντελώς αντίθετες μεταξύ τους που η μία εμποδίζει την απορρόφηση της άλλης,με συνέπεια να μη γίνεται επαρκής πρόσληψη ούτε του σιδήρου,ούτε του ασβεστίου...Προσοχή λοιπόν 8)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

καλησπερα σε ολους. η κορη μου 12 μηνων πλεον, το μεσημεριανο φαγητο δεν το θελει αλεσμενο. δεν θελει καν ξεχωριστο φαγητο και με το που βλεπει τα δικα μας πιατα στο τραπεζι γινεται της μουρλης και θελει να τρωει απο τα δικα μας.

το θεμα ειναι πως εχει αλατι κτλ...

πλεον τα δικα μας φαγητα δεν τα βαζω πολυ αλατι αλλα εχει κυβους κνορ...

μηπως το παρακανω?

αλλα μιλαμε γινεται της μουρλης για να κατσει μαζι μας...

 

και μια αλλη ερωτηση. επιτρεπεται το κουλουρι? λογου σουσαμιου εννοω...

cWxIp3.png"]http://cWxIp3.png[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. η κορη μου 12 μηνων πλεον, το μεσημεριανο φαγητο δεν το θελει αλεσμενο. δεν θελει καν ξεχωριστο φαγητο και με το που βλεπει τα δικα μας πιατα στο τραπεζι γινεται της μουρλης και θελει να τρωει απο τα δικα μας.

το θεμα ειναι πως εχει αλατι κτλ...

πλεον τα δικα μας φαγητα δεν τα βαζω πολυ αλατι αλλα εχει κυβους κνορ...

μηπως το παρακανω?

αλλα μιλαμε γινεται της μουρλης για να κατσει μαζι μας...

 

και μια αλλη ερωτηση. επιτρεπεται το κουλουρι? λογου σουσαμιου εννοω...

 

Κι εμένα στην ηλικία της κόρης σου σταμάτησε να τρώει αλεσμένα, οπότε άρχισα να της τα ψιλοκόβω ή να τα πατάω και να τα τρώει έτσι. Εμένα δεν ήθελε και να της μπερδεύω τις γευσεις π.χ. κρέας μαζί με πατάτα, αλλά τα έτρωγε (κι ακόμη έτσι κάνει) ξεχωριστά.

 

Μπορεί άνετα να τρώει ψιλοκομμένο ό,τι τρώτε κι εσείς, μαγειρεμένο με λίγο λιγότερο αλάτι, όποιος θέλει περισσότερο προσθέτει. Ένα άλλο που έκανα, ήταν να προσθέτω το ελαιόλαδο προς το τέλος του μαγειρέματος, για να μη χάνει θρεπτικά συσταικά!Τωρα για τους κύβους εγώ σε αυτή την ηλικία δεν θα ήθελα να της δώσω, ακόμη και τώρα που είναι 21 μηνών σπανιότατα χρησιμοποιώ. Γιατί δεν δοκιμάζεις χωρίς αυτούς? Μπορεί να χάσει λίγο σε νοστιμιά αλλά είναι πολύ πιο υγειινό, ακόμη και για εσας. κι επιπλέον γλυτώνεις και το μαγείρεμα δευτερου φαγητού :wink:!!!

Το κουλούρι εγώ το απεφευγα γιατι φοβόμουνα μη της κολλήσει το σουσάμι στο λαιμό και πνιγεί. Υπάρχουν άλλα όμως αρτοσκευάσματα που μπορεί να φάει, κουλουρακια κτλ και φυσικά απλό ψωμάκι!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι δεν εφαγε αλεσμενα παρα μονο τον πρωτο μηνα που ξεκινησε το φαγητο.το οτι θελει να τρωει από το δικο σας φαγητό ειναι πολυ καλο.ειναι πιο ευχαριστο να βλεπεις παιδια να τρωνε κανονικο φαγητο απο την εικονα παιδιων σε μεγαλητερη ηλικια να τρωνε ακομα αλεμενα.ασε που το παιδι οταν καθεται να φαει με ολη την οικογενεια στο τραπεζι παιρνει απιστευτα ερεθισματα και εικονες απο την ποικιλια που υπαρχει επανω σε αυτό και αν το φαγητο ειναι σωστα μαγειρεμενο αποκτα προτυπα καλής διατροφής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...