Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεγάλο πρόβλημα με τη διατροφή


Elli

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή σαρακοστή

Το πρόβλημα με την διατροφή το αντιμετωπίζουμε και εμείς με την εγγονούλα μου.

Πολύ λιγόφαγη σε βαθμό απελπισίας, είναι 9.600 περίπου στα κιλά της. η παιδίατρος μας πρότεινε το μουρουνέλαιο, έτσι με αυτή την λύση περιμένουμε την αλλαγή.

Το γάλα όταν το μυρίσει τρέχει μακριά, στην καλύτερη περίπτωση θα πιει 150 ml την εβδομάδα……ναι καλά διαβάσατε.

Τρώει 2 advance γιαουρτάκια την ημέρα πρωί-βράδυ, για το ασβέστιο

Το μοσχάρι το σιχαίνετε πάρα μόνο σε μορφή κιμά, έτσι στην καλύτερη περίπτωση να φάει 1-2 κεφτεδάκια με μισή ντοματούλα μικρή για μεσημέρι, η καμιά 10 μακαρόνια σε βίδες με λίγο κιμά από πάνω. Κότα, ψάρι και αρνί είναι η προτίμηση της, άλλα σε ποσότητα που δεν ξεπερνά τα 80 ρ. Απο λαχανικά τα αγαπημένα είναι πατάτες τηγανιτές έως 10 κομμάτια το πολύ με λίγο κασέρι τριμμένο, ντομάτα, και μπρόκολο, 3 τουφιτσες σε συνδυασμό με λαβάς τυρί ,αυγό είναι στην καθημερινή μας διατροφή, άλλα ούτε το μισό δεν τρωει

Τοστ το μισό αν φάει θα είμαστε τρισευτυχισμένοι, από κρέμες σε οποιαδήποτε μορφή της βλέπει και τρέχει μακριά. Τα κασέρια και γραβιέρες είναι τα σνακ της αρέσκειας της, όπως και τα choko pops, άλλα όχι ποσότητα

Ελπίζω να μην σας απέλπισα απλώς διαβάζοντας της διατροφικές συνήθειες των παιδιών σας είπα να γράψω και εγώ για να πάρετε λίγο κουράγιο από τον δικό μας αγώνα, να τελειώσω λέγοντας ότι όλα αυτά που τρώει είναι πάντα σε συνδυασμό με πολύ τρέξιμο και κυνηγητό, DVD με τραγουδάκια και πολύ χορό από την οικογένεια όλη, επίσης και από τον άνδρα μου που είναι 130 κιλά:):)

line_flow3_beg_39_time_1212811200_text_e720e5e3e3efedeffdebe120eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Λοιπόν...

Οι εξετάσεις τους παρόλα αυτά είναι καλές...!:D

Και ο αιματοκρίτης και ο σίδηρος οκ.Η μεγάλη που τρώει λιγότερο κρέας έχει χαμηλότερες τιμές αλλά μέσα στα όρια.

Μάλλον βοηθάει το γάλα,πώς αλλιώς να το εξηγήσω...(πίνουν noulac).

 

Για την ώρα δεν έχουμε κάποια εντυπωσιακή αλλαγή.

Πότε τρώνε λίγες πατατούλες,πότε καμιά δεκαριά ζυμαρικά με περίεργο σχήμα,πχ τους πήρα "ρόδες" και τους εντυπωσίασαν πολύ.

 

Το καλό είναι ότι η μικρή ξεπέρασε τη "φάση" με το γιαούρτι και το τρώει πάλι.

Αυτό που αποφάσισα να κάνω είναι το εξής:όταν έχω φαγητό που ξέρω ότι θα φάνε έστω και δυο μπουκιές πχ κοτόπουλο με πατάτες,αρκούμαι έστω σε αυτό το λίγο ελπίζοντας πως κάποτε θα φάνε περισσότερο.

Όταν έχουμε ψάρι ή φακές ή ο,τιδήποτε δεν το βάζουν στο στόμα τους, τους δίνω το γάλα τους.

Ο παιδίατρος μου τόνισε πως από εδώ και πέρα πρέπει να παίρνουν βάρος (πράγματι ισχύει αυτό;)και έτσι δεν θέλω να τις αφήνω θεονήστικες...

Πόσο έχει νόημα να προσπαθώ να τις αναγκάσω να φάνε κάτι που δεν θέλουν;

 

Δοκίμασα και μπιφτέκια λαχανικών και τσιμπήσανε κάμποσο...

Κουάκερ..δυστυχώς καθόλου,προσπάθησα να το δώσω στην μικρή γιατί έκανε μια φριχτή δυσκοιλιότητα μετά από σχεδόν δυο εβδομάδων διάρροια και δεν δοκίμασε καθόλου.Ωστόσο της βάζω λίγο μέσα στο γιαούρτι και δεν το καταλαβαίνει ή μέσα στα κεφτεδάκια...

 

Μάλλον έτσι θα πορευτούμε μέχρι ποιός ξέρει πότε...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

κοριτσια εχω μεγαλο προβλημα με την διατροφη της μικρης, εδω και κατι μερες δεν εχει καθολου ορεξη να φαει, μονο γαλα πινει και τιποτα αλλο, οτιδηποτε αλλο το βγαζει εξω κανα δυο φορες προκαλεσε και εμμετο!εχω απελπιστει, εχει αδυνατισει, δεν ξερω τι να κανω, αυτες τις μερες περασαμε και αμυγδαλιτιδα με πυρετο ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

eleana γιαυτό δεν τρώει την πονάει ο λαιμός της ακόμη...

η δικιά μου το έπαθε στις διακοπές..15 μέρες μόνο βυζάκι και κανά γιαούρτι...

τώρα που επανήλθε τρώει κανονικά...υπομονή

και δίνε της μαλακές τροφές....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

culte σε ευχαριστω, κ εγω το σκεφτηκα οτι μπορει να ειναι απο τον λαιμο, γιαουρτι της δινω και αυτο δεν το θελει..και την αντιβιωση μου τη φτυνει και κανει εμμετο, γιαυτο κ εγω σταματησα να την δινω, ισως λαθος μου αλλα τι να κανω...

Link to comment
Share on other sites

culte σε ευχαριστω, κ εγω το σκεφτηκα οτι μπορει να ειναι απο τον λαιμο, γιαουρτι της δινω και αυτο δεν το θελει..και την αντιβιωση μου τη φτυνει και κανει εμμετο, γιαυτο κ εγω σταματησα να την δινω, ισως λαθος μου αλλα τι να κανω...

 

τι αντιβίωση παίρνει? γιατί και εμένα κάνει εμετό με τις αντιβιώσεις...

αλλά δεν περνάει η αμυγαδλίτιδα αλλιώς..

τελικά βρήκαμε τη ceclor με γεύση φράουλα κα ευτυχώς αυτή την πίνει...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος μα ς εδωσε την procef, εχει ασχημη γευση, εγω στεναχωριεμαι πολυ σημερα δεν εχει φαει τιποτα, εχει πιει πρωι γαλα και μεσημερι, τ απογευμα της εδωσα γιαουρτι και ουτε που το αγγιξε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σε ολους!αντιμετωπιζω και εγω προβλημα με τη διατροφη του μικρου μου και θα ηθελα να με βοηθησετε!!ειναι 15μηνων 8 1/2κιλα και 77εκ και σχεδον καθε μερα εχουμε πολεμο οταν ειναι να φαει το μεσημεριανο του!!!!δοντια αρχισε να βγαζει 13μηνων και παιδευεται πολυ μπορω να πω.εχει 4 πανω και ενα κατω και ο γιατρος μας ειπε οτι τωρα αρχιζει να βγαζει και τους τραπεζιτες επομενως μπορει και γι αυτο να μην θελει να τρωει.δεν ανησυχουσα ιδιαιτερα γιατι ετσι λιγοφαγος ηταν αλλα τωρα που βλεπω οτι δεν αυξανεται το βαρος του εχω αρχισει να ανησυχω!!!ο γιατρος βεβαια με καθησυχαζει και μου λεει οτι το πιθανοτερο ειναι να τον ενοχλουν τα δοντακια του αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν οντως φταιει αυτο.τα μονα που τρωει πιο ευκολα ειναι φρουτοκρεμεσ γαλα και γιαουρτακια.με το μεσημεριανο μου τα χαλαει και δεν ξερω τι να κανω! να περναει καμια φαση?να φταινε οντως τα δοντια του?

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις εχουμε θεμα με το μεσημεριανο μας..... με ολα μας τα γευματα δηλαδη αλλα τεσπα....

δυστυχως αλεθουμε ακομα και τρωμε 3-4 κουταλιες μεσημεριανο .....

εγω συνηθως την ταιζω οσο φαει ..... την βαζω για υπνο και οταν ξυπνησει την ξαναπροσπαθω μηπως και φαει καμια μπουκιτσα παραπανω μεσημεριανο ..... αφου απογοητευτω και δω οτι παλι τιποτα δεν εφαγε της δινω και ενα γιαουρτακι το απογευμα..... ισως να περιμενει αυτο γιατι εκει που δεν ανοιγει το στομα της για το κρεας ξαφνικα τρωει το γιαουρτι.....

παντως οσες φορες και αν την βαζω διπλα μας στο μεσημεριανο τραπεζι πολυ σπανια να μας ζητησει φαγητο ...... και οταν το κανει τρωει μια δυο μπουκιτσες (με το χερι της μονο ....) και τα υπολοιπα τα φτυνει ή τα πεταει κατω.....

εχω παρατηρησει οτι της ψιλοαρεσουν τα φασολια..... για να δουμε σημερα που εχουμε τι θα κανουμε παλι.....

eleana 82 ποτε γεννηθηκατε???εμεις γεννηθηκαμε 03-04-09.

destiny ειμαστε τα ιδια κιλα!!!!!! και σας περναμε ενα μηνα .....

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

τελικα τωρα καταλαβα οτι δεν ειμαι μονη στον αγωνα του μεσημεριανου ετσι !!!!!!?

η μικρη μου ειναι 15 μηνων και δεν εχουμε καταφερει ποτε να κανουμε 1 γευμα.δεν τρωμε πλεον αλεσμενα γιατι τα σιχαινετε αλλα τα καταφερνει μια χαρα με την κανονικη τροφη οταν αποφασισει να την βαλει στο στομα της.αυτο που μου κανει εντυπωση βρε κοριτσια ειναι πως οταν βγαινουμε εξω για φαγητο ειναι προθυμη να δοκιμαση τα παντα και οχι μονο ....... τα τρωει κιολας.οταν ειμαστε στο σπιτι αρνειτε να φαει οτι μαγειρευω καταληγει στα σκουπιδια,πλεον δεν της μαγειρευω οταν και εαν εχει κατι να φαει θα της δωσω.Το ομολογο τα εχω παρατησει καποια στιγμη θα μεγαλωσει,θα καταλαβει και θα φαει ετσι δεν ειναι????μηπωσ κανω λαθος??? τι να κανω με εχει κουρασει αυτη η κατασταση τοσους μηνες και δεν θελω νατην πιεζω αλλο.............??!

Link to comment
Share on other sites

τελικα τωρα καταλαβα οτι δεν ειμαι μονη στον αγωνα του μεσημεριανου ετσι !!!!!!?

η μικρη μου ειναι 15 μηνων και δεν εχουμε καταφερει ποτε να κανουμε 1 γευμα.δεν τρωμε πλεον αλεσμενα γιατι τα σιχαινετε αλλα τα καταφερνει μια χαρα με την κανονικη τροφη οταν αποφασισει να την βαλει στο στομα της.αυτο που μου κανει εντυπωση βρε κοριτσια ειναι πως οταν βγαινουμε εξω για φαγητο ειναι προθυμη να δοκιμαση τα παντα και οχι μονο ....... τα τρωει κιολας.οταν ειμαστε στο σπιτι αρνειτε να φαει οτι μαγειρευω καταληγει στα σκουπιδια,πλεον δεν της μαγειρευω οταν και εαν εχει κατι να φαει θα της δωσω.Το ομολογο τα εχω παρατησει καποια στιγμη θα μεγαλωσει,θα καταλαβει και θα φαει ετσι δεν ειναι????μηπωσ κανω λαθος??? τι να κανω με εχει κουρασει αυτη η κατασταση τοσους μηνες και δεν θελω νατην πιεζω αλλο.............??!

 

lκαλησπερα.τελικα ολες τα ιδια περναμε!!!!!!κι εμεις μια απο τα ιδια,μαλωνουμε σε ολα μας τα γευματα.ευτυχως ξεγελιέται με το τραγουδακια στο dvd και τρωει.οταν ειμαστε ομως εκτως σπιτιου γινεται χαμος!!!!!!εμεις τρωμε αλεσμενα ακομα γιατι ειχαμε κι ενα θεμα με τον λαιμο μας,αλλα δεν με απασχολεί καθολου αυτο....ας τρωει και ας ειναι οπως τα θελει!!!!!!Ποσο βαρος ειναι η μικρουλα σας?ηο παιδιατρος τι λεει γι αυτο?

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

τελικα εδω μεσα βρισκω κι αλλες περιπτωσεις σαν τη δικη μου.

δε γραφω τι ΔΕΝ τρωει, ειναι παρα πολλα, θα γραψω μον τι τρωει.

-το πρωι φρουτοκρεμα (ετοιμη, τα φρεσκα φρουτα τα βαζει στο στο στομα και τα φτυνει με μια χαρακτηριστικη εκφραση ξυνιλας)

-ενδιαμεσα 2-3 τηγανητες, κανενα μπισκοτακι, λιγη σοκολατα υγειας, 1-2 γαριδακια (ανοιγει ολοκληρο σακουλακι αλλα ευτυχως τρωει μονο 1-2, με τα υπολοιπα παιζει)

-το μεσημερι ψαρι ψητο/ζυμαρικα /πατατες ψητες ή βραστες με καροτακια μουσακα/παστιτσιο/ ρυζι με σαλτσα απο κρεας/ στιφαδο (μονο τα κρεμμυδακια)

αυτα τα τρωει , μονο μουσακα μπορει να φαει ολοκληρο κομματι και κριθαρακι ενα πιατο και χωρις τηλεοραση ή καποιο αλλο κολπακι.

επισης τσιμπαει λιγο τυρι φετα και μπορει να φαει και κανενα κομματακι παριζακι ή λουκανικο αν τυχι και τρωμε εμεις.

απο οσπρια τρωει μονο φασολαδα και φτυνει τις φλουδες απο τα φασολια

-το απογευμα τρωει ενα γιαουρτακι (μονο προβειο ΔΩΔΩΝΗ)

-το βραδυ πριν κοιμηθει τρωει φαριν λακτε ή μισο πιατο κριθαρακι

κοτοσουπες και κρεατοσουπες αλεσμενες εχει να φαει πολυ καιρο, εχει 12 δοντακια και παλι το κρεας το μασαει λιγο και το φτυνει

εννοειτε οτι στα περισσοτερα γευματα της κανουμε διαφορα κολπα για να φαει. τελευταια φτασαμε στο σημειο να "ταιζουμε" και την κοκκινοσκουφιτσα στην τηλεοραση! πιο πριν περναμε τηλεφωνο τη γιαγια να της πει παραμυθι απο το τηλεφωνο (οταν βαρεθηκε ν ακουει απο μενα)

καποιες φορες της κανω τον παλιατζη οπως τον ακουει οταν περναει το δρομο.

απο αναπτυξη ειναι καλη (90 ποντους και περιπου 12 κιλα) αλλα με ανυσυχει που δεν τρωει φαγητα που εχουν σιδηρο κι εχει χαμηλο σιδηρο, και εχει κοψει εντελως το γαλα.

μετα το πασχα θα κανουμε παλι εξετασεις και μαλλον θα της δωσει καποιο σιμπληρωμα

 

α, σημερα ηπιε και φρεσκο χυμο πορτοκαλι!!!!!!

μεχρι τωρα δεν ηθελε, επινε μονο αμιτα φαν φραουλα και πορτοκαλαδα ή λεμοναδα χωρις ανθρακικο.

σημερα πως της ηρθε, εστιψα πορτοκαλια για μενα και μου λεει "μο, μο" (ετσι λει το χυμο) και ηπιε σχεδον ενα ποτηρι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρόμοιο θέμα έχω ποστάρει και παλιότερα σε υπάρχον τόπικ,αλλά ανοίγω ένα ξεχωριστό κάνοντας έκκληση για συμβουλή καθώς η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο και δεν ξέρω πια τι να κάνω...

 

Οι μικρές μου δεν τρώνε μεσημεριανό.

Πέρσι περίπου τέτοια εποχή ξεκίνησαν λαχανικά κρέας κλπ,έφαγαν με δυσκολία για 2 μήνες και σταμάτησαν εντελώς.

Το μόνο φαγητό που έτρωγαν ήταν ο τραχανάς.

Κοτόπουλο ελάχιστο.

Ψάρι και αυγό δεν έχουν φάει ποτέ.

 

Όταν χρόνισαν και ο γιατρός μου σύστησε να δίνω από το δικό μας φαγητό ήλπιζα ότι θα τρώνε με τη λογική ότι θα δοκιμάσουν καινούριες και πιο ενδιαφέρουσες γεύσεις.

Αλλά απλά έπεσα έξω.

 

Φυσικά τόσο καιρό τους έδινα γάλα και 2 φορές την εβδομάδα τραχανά (φοβόμουν μήπως τον βαρεθούν και γι'αυτό δεν έδινα συχνότερα).

 

Από τα Χριστούγεννα προσπαθώ να τους δώσω φαγητό χωρίς να συμπληρώνω με γάλα.

Μπορεί να φάνε:

 

  1. 5-6 τηγανητές πατάτες
  2. 3-4 πηρουνίτσες μακαρόνια σκέτα
  3. 3-4 πηρουνίτσες κοτόπουλο με πατάτες
  4. 2-3 μπουκιές πίτα
  5. λιγο ψωμί


  6. μισό ή ένα κεφτεδάκι και 2-3 πατάτες

Μπορεί να μη φάνε και τίποτα από αυτά.

Αν έχω τραχανά(που τον κάνω πάντα με ζωμό κρέατος)θα φάνε το πολύ μισό πιατάκι.

 

Τους έχω δώσει μακαρόνια με μπεσαμέλ,κοτόπουλο με μπάμιες,φασολάκια,μπρόκολο,ομελέτα,φακές και διάφορα άλλα που δε θυμάμαι και δεν έχουν βάλει μπουκιά.

 

Όπως καταλαβαίνετε η ποσότητα μεσημεριανού που βάζουν στο στομάχι τους είναι από ελάχιστη ως καθόλου...

 

Το απόγευμα όσες φορές επιχείρησα να τους δώσω το μεσημεριανό δεν φάγανε καθόλου.Μόνο κεφτεδάκια μπορεί να τσιμπήσουν.

Συνήθως τρώνε

- το πολύ μισό τοστ με τυρί και γαλοπούλα

-1-2 μπισκότα

- μισό μήλο

-1 τυροπιτάκι ή λιγη πίτα ή λίγη πίτσα σπιτική

-μισή λαχανοκροκέτα έτοιμη που τους παίρνω μήπως και φάνε λίγο λαχανικό

 

Το πρωί και το βράδυ πίνουν 240-260 ml γάλα.

Μετά το γάλα έρχονται στην κουζίνα και μου λένε "μαμ" και τους δίνω λίγο τσουρέκι ή κέικ αλλα το πιό πολύ το τρίβουν και παίζουν,λίγο τρώνε.

Φρουτόκρεμα τρώει η μεγάλη και στη μικρή δίνω ένα τέταρτο μήλο και ένα πιατάκι γιαούρτι με λίγη φρουτόκρεμα έτοιμη γιατί δεν θέλει φρέσκα φρούτα.Τρώνε στις 11.

Κοιμουνται στη 1 το μεσημέρι και ξυπνάνε γύρω στις 3.Τους δίνω φαγητό γύρω στις 3,30 που υπολογίζω πως θα πεινάνε πια.

 

Αλλά δεν τρώνε.

Δοκίμασα με τηλεόραση.

Δοκίμασα να τις έχω κάτω να παίζουν μήπως και βαριούνται στα καρεκλάκια τους.Τίποτα.Τις κάθισα στο τραπέζι της κουζίνας να τρώμε κι εμείς μαζί τους και τους έβαλα και πιατάκια μπροστά να τρώνε μόνες τους.Ούτε κι έτσι.Παίζουνε με το φαγητό,το πετάνε κάτω και δεν τρώνε.Κι άλλα κι άλλα,χωρίς αποτέλεσμα.

 

Τόσο καιρό δεν τις δίνω γάλα και συνήθως είναι θεονήστικες μέχρι το απογευματινό τσιμπολόγημα.

 

Προς το παρόν το βάρος τους είναι καλό (12500 & 85εκ και 11400 & 84εκ).

Αν όμως συνεχιστεί αυτή η "νηστεία" πού θα φτάσουμε;

Και εν πάσει περιπτώσει δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ το να τρώνε λίγο, όσο το να τρώνε "ουσιαστικά".

Δηλαδή να φάνε έστω και λίγα λαχανικά.Λίγα όσπρια,λίγα ζυμαρικά,λίγο κοτόπουλο.

 

Ο γιατρός δεν αγχώνεται και προτείνει όταν δεν τρώνε τίποτα,το πιο συχνό δηλαδή,να τους δίνω γάλα.

Δεν ξέρω τί να κάνω.Σκέφτομαι να επιστρέψω στο γάλα πάλι για μεσημεριανό,και μετά να τις καθίζω στο τραπέζι μήπως και τσιμπολογήσουνε καθόλου από το φαγητό μας.

Αλλά και πάλι δεν με ικανοποιεί και αυτό.

Σκοπός είναι να τρώνε φαγητό,λίγο και σχεδόν απ'όλα...

 

Πόσο ευχαριστημένη να είναι που η διατροφή τους βασίζεται σε γάλα,λίγο φρούτο και γιαούρτι,και μπισκότα,τυροπιτάκια,τοστ και τέτοια;

 

Εντος των ημερών θα κάνουμε τις ετήσιες εξετάσεις και φοβάμαι πως δεν θα έχουμε καλά αποτελέσματα.Ήδη μου φαίνονται υπερβολικά άσπρες.

 

Δόντια έχουν 16 και τα καταφέρνουν καλά στο μάσημα.

 

Συγνώμη για το μακροσκελές ποστ αλλά προσπάθησα να σας δώσω όσες περισσότερες πληροφορίες χρειάζονται.

Παρακαλώ πολύ για τη συμβουλή σας,είμαι σε απόγνωση...

 

 

update:σήμερα δεν φάγανε ούτε τον τραχανά...μόνο 5 κουταλιές.

 

αχ κοριτσακι μου ποσο σε καταλαβαινω...τα ιδια και γω περναω με τον γιο μου..η κορουλα μου τρωει -ελαχιστα βεβαια, σαν πουλακι-αλλα τρωει..ο γιος μου εδω και εναμιση μηνα αρνειται οτιδηποτε σε φαγητο..εκοψε και την φρουτοκρεμα..γαλα δεν πινει ιδιαιτερα, 180 μλ το πρωι στο τσακιρ κεφι και 200 το βραδυ αν εχει κεφια..το μονο που τρωει με ευχαριστηση ειναι το αυγο και το γιαουρτι..

βρε τι παστιτσιο, τι μακαρονια με κιμα, τι πατατες τηγανιτες με κοκκινιστο,τι κοτοπουλο με πατατες(ρε ολον τον τσελεμεντε φτιαξαμε με την μανα μου) τιποτα αυτος! τι σπιτικη πιτσα, τι τυροπιτακια τι λαχανομπουκιτσες σκ@τ@ με το συμπαθειο..σημερα ειχα γεμιστα, δεν εφαγε καθολου..ειναι με 150μλ γαλα απο τις 8:30 το πρωι και ειναι 14:30..τωρα κοιμαται..επεσε με κλαματα επειδη προσπαθουσα να τον ταισω..

πραγματικα δεν ξερω πλεον τι να κανω..

και απο δω βοηθειααααααααααααααα

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ίδια !!!

Ο μεγάλος μου είναι τώρα τριών δεν έχει φάει με κουτάλι ΤΙΠΟΤΑ ! Καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό! Ούτε κρέμες ουτε φρούτα ουτε σούπες ούτε τραχανα!!! ΠΟΤΕ!!!

Μέχρι να βγάλει τα δοντάκια του τον ταιζα με το δάχτυλο! Ναι ναι σούπες με το δάχτυλο φανταστείτε τώρα τι σόι φαι έκανε ....

Έχει μεγαλώσει με γάλα και ψωμί (σκέτο φυσικά ε;)

Ακόμα και τώρα υπάρχουν αρκετες μέρες μες την εβδομάδα που η μοναδική του τροφή είναι το γάλα..

Πριν κοιμηθεί το βράδυ θα πιεί τουλάχιστον δυο μπιμπερό (μόνο με μπιμπερό αλλιώς παει και αυτό) δηλαδή γύρω στα 700μλ !!!

Και συνεχίζει πρωι -μεσημέρι - απόγευμα -βράδι κλπ κλπ

Αν το κόψω δεν πτοειτε μένει άνετα Θεονήστικος όσες μέρες!! Τον έχω αφήσει δύο εικοσιτετράωρα μόνο με νερό ... Σκασίλα του!!!

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ίδια !!!

Ο μεγάλος μου είναι τώρα τριών δεν έχει φάει με κουτάλι ΤΙΠΟΤΑ ! Καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό! Ούτε κρέμες ουτε φρούτα ουτε σούπες ούτε τραχανα!!! ΠΟΤΕ!!!

Μέχρι να βγάλει τα δοντάκια του τον ταιζα με το δάχτυλο! Ναι ναι σούπες με το δάχτυλο φανταστείτε τώρα τι σόι φαι έκανε ....

Έχει μεγαλώσει με γάλα και ψωμί (σκέτο φυσικά ε;)

Ακόμα και τώρα υπάρχουν αρκετες μέρες μες την εβδομάδα που η μοναδική του τροφή είναι το γάλα..

Πριν κοιμηθεί το βράδυ θα πιεί τουλάχιστον δυο μπιμπερό (μόνο με μπιμπερό αλλιώς παει και αυτό) δηλαδή γύρω στα 700μλ !!!

Και συνεχίζει πρωι -μεσημέρι - απόγευμα -βράδι κλπ κλπ

Αν το κόψω δεν πτοειτε μένει άνετα Θεονήστικος όσες μέρες!! Τον έχω αφήσει δύο εικοσιτετράωρα μόνο με νερό ... Σκασίλα του!!!

 

ματθιλδη εξετασεις αιματος εχετε κανει? ο σιδηρος η φερριτινη ο αιματοκριτης του πως ειναι? προσπαθησες να του δωσεις βιταμινες μηπως και ανοιξει η ορεξη του?

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...