Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καισαρική... μάλλον


Recommended Posts

edit: το οτι σου κανει εντυπωση που την περιμεναν τοσες ωρες να γεννησει, να σου πω οτι ο ιδιος γιατρος με αφησε εμενα να φτασω 41+1 εβδομαδες... ειμαι πραγματικα ευγνομων, με τοσο και τοσα που ακουω....

 

Στις 42 εβδομάδες γέννησε μια ξαδέλφη μου, δεν μου κάνει εντύπωση αυτό, αλλά ότι άφησε τόσες ώρες μια έγκυο με διαβήτη! όπως σου είπε κι εκεινη είχε υπογλυκαιμία (αναμενόμενο ήταν), οπότε -εγώ προσωπικα τουλάχιστον- δε θα έλεγα σε καμιά περίπτωση μπράβο στον γιατρό που την άφησε... Κατά την γνώμη μου παντα, εθεσε σε κίνδυνο και τη μαμά και το μωρό... εντάξει, όπως το βλέπει ο καθένας...

 

Titi_S κι εγώ αυτό λέω, δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί και η υπογλυκαιμία δεν είναι αστείο, μπορεί να προκαλέσει ακόμα και εγκεφαλικό, αν μάλιστα πεσεις σε σοκ, μπορεί να πεθάνεις κιόλας. Κι εγώ 10 κιλά είχα πάρει, ο μικρός μου βγήκε 3550 την 38η εβδομάδα. Με το καλό το δεύτερο μπεμπάκι!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μέχρι και ενδομήτριο θάνατο μπορεί να προκαλέσει αν δεν προσέχεις. ΓΙ΄ΑΥΤΟ και προτείνεται η καισαρική. Δεν ξέρεις την ώρα του φυσιολογικού τοκετού με το στρες πόσο μπορεί να σου ανέβει. Ούτε πόσο μπορεί να σου πέσει επίσης.

σε όλα αυτά που λες έχεις δίκιο για αυτό χρειάζεται έμπειρος (στο φυσιολογικό τοκετό) γιατρός ο οποίος να ανιχνεύει και να αντιμετωπίζει έγκαιρα τις διάφορες, όχι απαραίτητες, αλλά πιθανές επιπλοκές

πχ: υπερηχογραφικός έλεγχος για την γήρανση του πλακούντα και το βάρος του μωρού

η υπογλυκαιμία και η υπεργλυκαιμία είναι καταστάσεις που αντιμετωπίζονται πανεύκολα στο νοσοκομείο:λίγες μονάδες actrapid για την υπεργλυκαιμία,και dextrose για την υπογλυκαιμία

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που λέτε πάντως κατάλαβα πως η περίπτωσή μου δεν είναι και τόσο τραγική. Οι μετρήσεις που κάνω είναι βέβαια κοντά στα μεγαλύτερα επιτρεπτά όρια του σακχάρου για εγκυμοσύνη αλλά δεν τα ξεπερνούν κατά πολύ.

Από την άλλη, είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά για φυσιολογικό τοκετό, είδα χιλιάδες βίντεο κτλ.. και τώρα μου έρχεται κάπως "βαρύ" το θέμα της καισαρικής. Γι'αυτό ξαναρωτάω τις πιο έμπειρες: μετά από καισαρική σε πόσες μέρες μπορεί μια γυναίκα να ανταπεξέλθει στη φροντίδα του παιδιού της? Δεν λέω όχι σε βοήθεια από τη μάνα μου για τις δουλειές του σπιτιού κτλ αλλά θα ήθελα να αναλάβω αποκλειστικά εγώ το μωρό μου (τάισμα-άλλαγμα-μπάνιο). Θα μπορώ να το σηκώσω?

Και επίσης, ο διαβήτης κύησης παραμένει και μετά τον τοκετό? Τι πιθανότητες υπάρχουν να μου μείνει μόνιμο "κουσούρι"???

Sorry αν σας πρήζω...:?

Link to comment
Share on other sites

Για τον διαβήτη κύησης δεν γνωρίζω κάτι, αλλά έκανα καισσαρική και αν εξαιρέσεις την πρώτη ημέρα που πόναγα, όταν βγήκε ορός-καθετήρας άρχισα τις βόλτες στο μαιευτήριο και ήμουν μια χαρά. Θήλασα το μωρό αποκλειστικά και ανέλαβα την φροντίδα του εξ' αρχής χωρίς κανένα πρόβλημα. Είχα βοήθεια όμως στις δουλειές του σπιτιού γιατί σίγουρα δεν μπορείς να τα κάνεις όλα μόνη σου. Το μωράκι σου όμως μια χαρά θα μπορείς να το φροντίζεις. Με το καλό και μην αφήσεις άσχημες σκέψεις να χαλάσουν τον ερχομό του ζουζουνιού σου.

hmzPp2.png 

Link to comment
Share on other sites

My_beba, κι εγώ είχα διαβήτη κύησης διατροφικά ελεγχόμενο όμως, και έκανα κ.τ. (αν και ούτως ή άλλως θα έκανα, οπότε δεν ξέρω τι ρόλο μπορεί να έπαιξε).

 

Ωστόσο, νομίζω ότι η ΜΑΡΙΑΛ έχει δίκιο. Με ένα πολύ πρόχειρο γουγλαρισμα, είδα ότι ο διαβήτης κύησης δεν αποτελεί απόλυτη ένδειξη για κ.τ.

http://www.diabetesmonitor.com/b163.htm

Simply having gestational diabetes is not a reason to have a C section, but your health care provider may have other reasons for choosing a cesarean delivery, such as changes in your health or your baby's health during labor.

 

http://parenting.ivillage.com/pregnancy/pcomplications/0,,midwife_3p53,00.html

 

Gestational diabetes alone is not a medical indication for a cesarean. In fact, the baby would be at more risk of respiratory distress following a cesarean. However, the prevalence of larger than average birth weights in mothers who have gestational diabetes can increase the likelihood of a surgical delivery.

 

Πράγματι, η κόρη μου παρουσίασε ταχύπνοια και έμεινε 5 ημέρες στη ΜΕΝΝ (ακόμα νιώθω άσχημα γι'αυτό).

 

Έννοείται ότι δεν θέλω να σε πανικοβάλω, απλώς βλέπω ότι κι εσύ (όπως εγώ ήθελα) θέλεις πολύ να γεννήσεις φυσιολογικά και βλέπω ότι η κ.τ. δεν είναι μονόδρομος. Μήπως να το ξανασυζητούσες με το γιατρό σου;

 

Πάντως η ίδια η διαδικασία δεν είναι τίποτα, θα σου πρότεινα όμως αν το αντέχεις οικονομικά να πάρεις και μια μαία για την ώρα του χειρουργείου (και μετά βεβαίως). Εμένα με βοήθησε πολύ η παρουσία της.

 

Κατά τα άλλα, για τη φροντίδα του μωρού εγώ ήμουν οκ ήδη από την 4η μέρα (στην 1η κ.τ. - στη 2η ήμουν η σούπερ λεχώνα γιατί ήμουν προετοιμασμένη :lol:).

 

Οι δε τιμές μου επανήλθαν αμέσως (αν και θα ΄πρέπει να ξανακάνω καμπύλη για να σιγουρευτώ).

 

Εύχομαι με το καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και επίσης, ο διαβήτης κύησης παραμένει και μετά τον τοκετό? Τι πιθανότητες υπάρχουν να μου μείνει μόνιμο "κουσούρι"???

Sorry αν σας πρήζω...:?

 

τα έγραψα και πριν, θα επανέλθεις στα φυσιολογικά σου:

 

Εγώ μέτραγα τιμές σακχάρου 4 φορές τη μέρα όπως και πριν, 1-2 βδομάδες μετά ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα. Στο εξάμηνο έκανα και καμπύλη σακχάρου και ήταν φυσιολογική. Α, ξεχασα να αναφέρω ότι σταμάτησα τις ινσουλίνες την προηγούμενη της γέννας.

 

 

η υπογλυκαιμία και η υπεργλυκαιμία είναι καταστάσεις που αντιμετωπίζονται πανεύκολα στο νοσοκομείο:λίγες μονάδες actrapid για την υπεργλυκαιμία,και dextrose για την υπογλυκαιμία

 

ναι, είναι ευκολη η αντιμετώπισή τους ΣΤΗ ΜΑΜΑ.

στο μωρό όμως? και εννοώ πριν γεννηθεί ...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το μωρό ελέγχεται για το σάκχαρο μια μέρα στη ΜΕΝΝ.

Γενικά με σωστή διατροφή της μάνας και θεραπεία όπου χρειάζεται δεν παρουσιάζονται προβλήματα στο μωρό. Όλα φιλτράρονται από τον πλακούντα, ο οποίος είναι και η πηγή ζωής του. Αν εσύ τρως ανεξέλεγκτα και δεν προσέχεις, τότε το μωρό θα προσλαμβάνει περισσότερο ζάχαρη από όσο πρέπει με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Αντίθετα με την υπογλυκαιμία.

Όσο για την καισαρική η μικρή μου τουλάχιστον δεν είχε κανένα πρόβλημα. Ούτε ταχύπνοια έπαθε.

Πάντως, μην το σκέφτεσαι τόσο πολύ πια για την καισαρική. Δεν είναι τίποτα.

ΤΟ ΜΟΝΟ που πρέπει να προσέχεις είναι η διατροφή σου. Εμένα ο γιατρός μου είπε καθόλου γλυκά, τηγανιτά, λίπη, γενικά ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ! Σε αυτό να επικεντρωθείς!

Με το καλό το μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...