Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καισαρικη και παυσίπονα


anthea

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Αναρωτιόμουν εαν γνωρίζει κανεις τη ειδους παυσιπονα δινουν στις κλινικές μετά την επεμβαση της καισαρικής. Απλα παυσίπονα ή και πιο ισχυρά (μορφίνη,κλπ)?... Στο Αρεταίειο οπου γέννησα ποτε δε ρώτησα αλλα μου εδιναν και ενέσεις, και αλλα? μέσα απο την επισκληρίδιο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα,

 

Αναρωτιόμουν εαν γνωρίζει κανεις τη ειδους παυσιπονα δινουν στις κλινικές μετά την επεμβαση της καισαρικής. Απλα παυσίπονα ή και πιο ισχυρά (μορφίνη,κλπ)?... Στο Αρεταίειο οπου γέννησα ποτε δε ρώτησα αλλα μου εδιναν και ενέσεις, και αλλα? μέσα απο την επισκληρίδιο..

 

Μου φαίνεται πολύ ακραίο σενάριο η χρήση π.χ. μορφίνης μιας και πολλές γυναίκες αποφασίζουν να θηλάσουν. Δε νομίζω ότι η μορφίνη είναι συμβατή με το θηλασμό.

Απ' όσο γνωρίζω από άτομο του στενού οικογενειακού περιβάλλοντος μορφίνη χορηγούν σε καρκινοπαθείς στα τελευταία στάδια. Η καισαρική δεν είναι δα και τόοοσο επίπονη. Εντάξει, είναι μια εγχείρηση αλλά μέχρι εκεί.

Εγώ θυμάμαι μου δίνανε ντεπόν, ενδοφλέβια αντιβίωση και ένα άλλο χάπι για συσπάσεις της μήτρας (αν θυμάμαι καλά).

5054526de0.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπόθετα voltaren κάθε 12 ώρες όσο ήμουν στο μαιευτήριο και την πρώτη μέρα κάτι άλλο που έχω την εντύπωση ότι ήταν τύπου μορφίνης (μέσα από τον ορό) αλλά μπορεί και να απατώμαι.

Είχα voltaren και για το σπίτι, αλλά δεν τα χρειάστηκα.

Πάντως, εγώ πονούσα παρα πολύ τις 2 πρώτες μέρες...:(

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πολύ ακραίο σενάριο η χρήση π.χ. μορφίνης μιας και πολλές γυναίκες αποφασίζουν να θηλάσουν. Δε νομίζω ότι η μορφίνη είναι συμβατή με το θηλασμό.

Απ' όσο γνωρίζω από άτομο του στενού οικογενειακού περιβάλλοντος μορφίνη χορηγούν σε καρκινοπαθείς στα τελευταία στάδια. Η καισαρική δεν είναι δα και τόοοσο επίπονη. Εντάξει, είναι μια εγχείρηση αλλά μέχρι εκεί.

Εγώ θυμάμαι μου δίνανε ντεπόν, ενδοφλέβια αντιβίωση και ένα άλλο χάπι για συσπάσεις της μήτρας (αν θυμάμαι καλά).

Ετσι ειναι, δεν είναι σενάριο!το 1ο 24ωρο μεσα στον καθετήρα της επισκληρίδιου μπαίνει μορφίνη!το μωρό μου τουλάχιστον δεν έπαθε τίποτα από τίποτα από 3 δόσεις μορφίνης!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι, δεν είναι σενάριο!το 1ο 24ωρο μεσα στον καθετήρα της επισκληρίδιου μπαίνει μορφίνη!το μωρό μου τουλάχιστον δεν έπαθε τίποτα από τίποτα από 3 δόσεις μορφίνης!

Ποιο 1ο 24ωρο ;;; Και καθετήρα;;; Εννοείς την ώρα της καισαρικής; Η καισαρική διαρκεί 30-40 λεπτά, σου χορηγούν αναισθητικό και μετά το 3ωρο που περνάει η αναισθησία ξεκινάς τα αναλγητικά (σε μορφή χαπιών).

Ποιον καθετήρα εννοείς και γιατί 3 δόσεις;;; Δεν καταλαβαίνω. Εμένα μία δόση μου έκανε ο αναισθησιολόγος και δε βρίσκω το λόγο να μου χορήγησε εκείνη την ώρα μορφίνη γιατί απλώς ήμουν μουδιασμένη και δεν είχα ανάγκη από αναλγητικό.

Δηλαδή εσύ είχες επί ένα 24ωρο τον καθετήρα της επισκληριδίου;

5054526de0.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

ναι το καθετηρα της επισκληριδιου τον κρατανε 1 24ωρο,θυμαμαι μια κοπελα εδω στο φορουμ το ειχε γραψει οτι τον εβγαλαν πιο μπροστα και καποια επιπλοκη επαθε και δεν μπορουσαν να της χορηγησουν αναισθησια.σε εκεινον τον καθετηρα σου βαζουν μεχρι 2 ακομα δοσεις απο την επισκληριδιο εφοσων πονας και το ζητησεις.μετα υποθετα βολταρεν.

μιας κια το εχω προσφατο,δεν ηθελα να βαλω αλλη δοση γιατι φοβομουν οτι θα με πιασει παλι το τρεμουλο που ειχα στο χειρουργειο αλλα κατα τις 3 το βραδυ δεν αντεξα ειχε πιαστει και η μεση μου που δεν μπορουσα να κουνηθω επειδη πονουσα και ετσι την ζητησα.χρυσο φαρμακο:lol:ηρεμησα και μπορεσα και κοιμηθηκα λιγο και φυσικα ουτε τρεμουλο ουτε τιποτα δεν με επιασε.την αλλη μερα μετα το μεσημερι που εκλεισα 24ωρο μου εβγαλαν τον καθετηρα της.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο 1ο 24ωρο ;;; Και καθετήρα;;; Εννοείς την ώρα της καισαρικής; Η καισαρική διαρκεί 30-40 λεπτά, σου χορηγούν αναισθητικό και μετά το 3ωρο που περνάει η αναισθησία ξεκινάς τα αναλγητικά (σε μορφή χαπιών).

Ποιον καθετήρα εννοείς και γιατί 3 δόσεις;;; Δεν καταλαβαίνω. Εμένα μία δόση μου έκανε ο αναισθησιολόγος και δε βρίσκω το λόγο να μου χορήγησε εκείνη την ώρα μορφίνη γιατί απλώς ήμουν μουδιασμένη και δεν είχα ανάγκη από αναλγητικό.

Δηλαδή εσύ είχες επί ένα 24ωρο τον καθετήρα της επισκληριδίου;

Ναι τον καθετήρα της επισκληριδιου!Γέννησα 13:45 μετά ανάνηψη!πριν ανέβω στο δωμάτιο 1η δόση μορφίνη, 9:00 το βράδυ 2η δόση μορφίνη, 9 το άλλο πρωι 3η δόση και βγαίνει το σωληνάκι της επισκληριδιου!Οτι αυτό που εμπαινε στο σωλινάκι είναι μορφίνη μου το είπε η αναισθησιολόγος όταν ερχόταν να βάλει τις δοσεις!ευτυχώς που το κάνουν αυτό γιατί γλιτώνεις το 80% των μετεγχειρητικών πόνων!αυτα στο Ιασώ

εσυ σε ποιο νοσοκομειο γέννησες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα voltaren υποθετα μου ειχαν δωσει, αλλα εγω δεν τα επαιρνα, τους ζητουσα χαπακια και μου διναν,στο παπαγεωργιου θεσσαλονικης γεννησα. την πρωτη μερα δεν ενιωσα πονο γιατι ειχα ακομη την αναισθησια, δευτερη μερα σηκωθηκα, αλλα ενταξει δεν ειναι και τρομερος ο πονος.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως κοριτσια υπεφερα για δυο μερες.μου εκαναν μια παυσιπονη ενεση λιγες ωρες αφου περασε η αναισθησια και μετα δεν ηθελα αλλη γιατι ηθελα να θηλασω και φοβομουν μην επιρρεασει το μωρο.την τριτη μερα ημουν πολυ καλυτερα αλλα μονο στη σκεψη να κανω και δευτερο παιδι υποφερω.δεν θελω με τιποτα.εγωιστικο βεβαια αλλα δεν μπορω να ξαναπερασω αυτους τους πονους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τον καθετήρα της επισκληριδιου!Γέννησα 13:45 μετά ανάνηψη!πριν ανέβω στο δωμάτιο 1η δόση μορφίνη, 9:00 το βράδυ 2η δόση μορφίνη, 9 το άλλο πρωι 3η δόση και βγαίνει το σωληνάκι της επισκληριδιου!Οτι αυτό που εμπαινε στο σωλινάκι είναι μορφίνη μου το είπε η αναισθησιολόγος όταν ερχόταν να βάλει τις δοσεις!ευτυχώς που το κάνουν αυτό γιατί γλιτώνεις το 80% των μετεγχειρητικών πόνων!αυτα στο Ιασώ

εσυ σε ποιο νοσοκομειο γέννησες?

 

Εγώ γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο στην περιφέρεια. Βασικά δεν είχα καθετήρα τώρα που το θυμάμαι. Μία ένεση μου έκαναν. Προσοχή : δεν έκανα επισκληρίδιο αλλά ραχιαία. Μήπως αυτό κάνει τη διαφορά; Το μόνο καθετήρα που είχα ήταν αυτός για τα ούρα κι αυτός μόνο για τρεις ώρες. Γέννησα στις 8.09 το πρωί και στις 11.30 της ίδιας μέρας ήρθε μια μαία, με σήκωσε και περπάτησα. Το μωρό μου το φέρανε γύρω στις 12 γιατί η τακτική του συγκεκριμένου μαιευτηρίου είναι όλα μα όλα τα μωρά (ανεξάρτητα από το είδος του τοκετού) να μπαίνουν προληπτικά στη θερμοκοιτιδα για 3 ώρες. Φρικάρω με όλα αυτά που ακούω...Πραγματικά θα ήθελα αν κάποιος ξέρει περισσότερα να μας απαντήσει...

5054526de0.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω που γεννησα πριν δεκα μερες στο Αρεταιειο το σωληνακι της επισκληριδιου το βγαλανε την επομενη μερα (το κρατανε ενα 24ωρο) και μαλιστα το απογευμα γιατι απλα με ειχανε ξεχασει (ελλειψη προσωπικου)( και ειχε βγει και απο πισω μονο του απο το πρωι...γεννησα 1:30 δε ξερω τι βαζανε στους ορους στην ανανηψη παντως μετα που κοιταγα μου βαζανε ορο βολταρεν και κατα τη μια το βραδυ και δοση επισκληριδιου και μετα οταν εβγαλα τους ορους το 2ο 24ωρο οηρα και ενα υποθετο βολταρεν γιατι ποναγα και δε μπορουσα να βολευτω να θηλασω αλλιως...αλλα για μορφινη δε μου ειπανε.....

 

στη πρωτη που γεννησα στο ιασω την επισκληριδιο το βγαλανε κατευθειαν,μου βαζανε βολταρεν ορο και μετα εφαγα 2 παυσιπονες ενεσεις...νομιζω ειναι θεμα γιατρου τι θα σου βαλουνε γιατι η διπλανη μου τοτε ειχε την επισκληριδιο και της βαζανε εκει και αλλες δοσεις..παντως στη πρωτη καισαρικη ποναγα πιο πολυ...τωρα επανηλθα πιο γρηγορα....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Αν και εγω ειχα το σωληνακι...μετα την επισκληριδιο δεν ενιωσα πονο καθολου...και ετσι δεν πηρα τιποτα...το ιδιο απογευμα με σηκωσανε λιγο και την αλλη μερα περπατουσα.

Μια ενεση αποτελ μονο μου κανανε γιατι ανεβασα δεκατα και φοβηθηκαν...Αυτα

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στο ΙΑΣΩ γέννησα, με ολική όμως. Τα δύο πρώτα βράδια χρειάστηκε να μου δώσουν υπόθετα voltaren (ίσως επειδή την ημέρα είχα παρέα ξεχνιόμουν και δε σκεφτόμουν τον πόνο). Αλλά όντως πονάει η άτιμη η καισαρική. Έβλεπα εμένα και μια άλλη κοπέλα που είχε γεννήσει με καισαρική να προσπαθούμε να περπατήσουμε και να γινόμαστε κάτασπρες απ'τον πόνο και την τρίτη της παρέας που είχε γεννήσει φυσιολογικά πηγαινοερχόταν σαν να μην έτρεχε τίποτα. :?

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε οργανισμός έχει τα δικά του!

Εγώ γέννησα στο Λητώ, η μόνη στο τρίκλινο με καισαρική, και η πρώτη που σηκώθηκε, περπάτησε, έκανε μπάνιο και καθησε άνετα στο κρεββάτι! Οι άλλες δυο κοπέλες με ΦΤ υποφέρανε από τα ράμματα.

Εννοείται το πρώτο 24ωρο είχα κι εγω το σωληνάκι. Παυσίπονα μου είχαν δώσει ενα κουτί υποθετα βολταρέν, αλλά χρησιμοποιήσα λίγες φορές, γιατί ανησυχούσα για τον θηλασμό.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...