Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ & ΑΣΧΗΜΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

 

ήθελα να ρωτήσω αν κάποια απο εσάς έχει νιώσει ως τώρα στη διάρκεια της εγκυμοσύνης της άσχημα ψυχολογικά χωρίς καθόλου διάθεση και να είχε μεγάλη ευκολία στο να κλαίει.Εγώ πχ υπάρχουν μέρες που απο το πρωί που ξυπνάω είμαι χάλια και αν ξεκινήσω να κλαίω δεν μπορώ να ηρεμήσω εύκολα.Αφού σκέπτομαι ότι το μωράκι μου θα γεννηθεί κλαίγοντας συνέχεια όλοι θα αναρωτιούνται γιατί και η αιτία θα είμαι εγώ...:(

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ω ναι συμβαινει και αυτο...εγω καλυτερα περασα στη λοχεια παρα στην εγκυμοσυνη:?

 

βεβαια αφου γεννησα ελεγα ενα σωρο 'μετανιωσα τοτε που εκλαιγα' και 'μετανιωσα τοτε που αισθανομουν χαλια' γιατι αισθανομουν χαλια σχεδον συνεχεια...φοβομουν συνεχεια κτλ..καταθλιψη της εγκυμοσυνης λεγεται.

 

τι να σου πω..σε καταλαβαινω. Τωρα πια ομως το θεωρω χασιμο χρονου από το μωρό μου τοση θλιψη που περασα. Ξερω οτι σου ειναι δυσκολο να το σταματας, ισως αισθανεσαι μοναξια, ότι ολα αλλαζουν κτλ...αλλά δεν εισαι η μονη πρωτον, και δευτερον αυτο που ειπα παραπανω, προσπαθησε να βλεπεις τα θετικα (σιγουρα υπαρχουν) και να μη χανεις χρονο με τα αρνητικα συναισθηματα!!να μιλας επισης πολυ γι' αυτα σε ανθρωπους που σε νιωθουν ή να τα γραφεις , ακομα καλυτερα.

 

θα γεννησεις ενα υπεροχο μωρο και δεν θα εχεις χρονο για να στενοχωριεσαι!αλλά ούτε και λόγο ε;!:wink:

 

κουραγιο!

 

ΥΓ.. και το μωρακι μου δεν βγηκε κλαψιαρικο, μια χαρα ζωηρο κ χαρουμενο!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ πέρασα 2 εγκυμοσύνες με πολύ άσχημη ψυχολογία χωρίς να υπήρχε κάποιος λόγος. Με το που γεννούσα γινόμουν άλλος άνθρωπος.

Πιο πολύ είχα προβληματιστεί με την πρώτη μου εγκυμοσύνη που μάλιστα ήταν απο εξωσωματική και μετά απο πολλές προσπάθειες χρόνων και αναρωτιόμουν τι μου συμβαίνει και γιατί νοιώθω χάλια ενώ θα έπρεπε να βρίσκομαι στα ουράνια.

Προσωπικά δεν είχα ξανακούσει για την κατάθλιψη της εγκυμοσύνης και νόμιζα πως ήμουν η μοναδική περίπτωση στα ιατρικά περιστατικά που είχε μελαγχολία στην διάρκεια της εγκυμοσύνης της ενώ οι περισσοτερες γυναίκες την παθαίνουν στη φάση της λοχείας.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να είστε καλά μου δώσατε κουράγιο και νόμιζα ότι ήμουν η μόνη.Daf εύχομαι το μωράκι μου να μην βγει και εμένα κλαψιάρικο αλλά χαρούμενο άλλωστε δεν φταίει σε κάτι το μικρό μου..:confused:

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια δεν ηξερα οτι υπαρχει καταθλιψη εγκυμοσυνης!!!!!!στο πρωτο μου ελεγα οτι κλαιω χωρις λογο γιατι ημουν μικρη (19μιση χρ.)στο δευτερο δεν ειχα απολυτος τιποτα αλλα τωρα στο τριτο εφτιαξα μες στο μυαλο μου κατι θεωριες που τελικα τωρα που διαβασα αυτα που λετε μου εφυγε ενα βαρος πραγματικα.για να καταλαβετε!παρακαλουσα τον αντρουλη μου για τριτο μωρακι 8 χρονια με καιρους ηρεμιας και με καιρους που 'εκανα τα παντα για να εχω το επιθυμητο αποτελεσμα'απο συζητησεις μεχρι ρομαντικα δειπνα με αρκετο αλκοολ αλλα ενταξει ο ανθρωπος ειχε δικιο η ζωη δεν ειναι ευκολη και οι υποχρεωσεις πολλες με ηδη δυο παιδια αλλα εγω ηθελα ενα ακομη παιδακι σαν τρελη...οταν εμεινα εγκυος τον καταφερα ναι!!!!!το πηρα τοσο βαρια που για δυο μηνες ακριβως εκλαιγα και ενιωθα την γη να εχει ανοιξη κατω απο τα ποδια μου μου περασε στους δυο μηνες και απολαυσα το υπολοιπο της εγκυμοσ. μου....ελεγα κι εγω τοσο δεν ηξερα τι ηθελα?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ημουν ακομη χειροτερη!Νευρα-νευρα νευρα-ακομη και το αφεντικο μου εβριζα-και μετα εκλαιγα ετσι γιατι δεν μου ειχαν φτασει τα νευρα που ειχα βγαλει στους αλλους και δεν ειχα που αλλου να ξεσπασω:-(

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ολες ψιλοκλαιμε στην εγκυμοσυνη..

Εγω στο δευτερο οχι κ τοσο μιας κ ο μικρος ειναι μαζι μου ολη μερα οποτε δεν μου αφηνει περιθωρια κ χρονο να μελαγχολησω αλλα στο Χαρη ειχα πλανταξει στο κλαμα. :lol:

 

Να σημειωσω οτι ημουν τοσο ευσυγκινητη που μια μερα πλανταξα στο κλαμα βλεποντας στην τηλεοραση ενα ντοκιμαντερ με το Μινιον (το θυμαστε?) που καηκε..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Βάλε στο στέρεο ένα cd με rock μουσική και παρακολούθησε στον ενισχυτή τα λαμπάκια που ανεβοκατεβαίνουν σαν τρελλά από τα πράσινα στα κόκκινα...έτσι χοροπηδάνε οι ορμόνες σου κούκλα μου!

Απολύτως φυσιολογικό...υπομονή!!!!!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

εγώ κλαίω πολύ εύκολα,όταν δε πέθανε και ο Michael Jackson το τι κλάμα έριξα δεν λέγεται!!τι να πω βρε κορίτσια ελπίζω να περάσει και να μην με πιάσει μετά καπάκι καμία επιλόχια κατάθλιψη!!

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ρε κοριτσια νευρα πολλλλλαααα νευρα αφου αποφευγω τους ανθρωπους για να εχω εναν χριστιανο να πω μια καλημερα οταν γεννησω..

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ημουν ακομη χειροτερη!Νευρα-νευρα νευρα-ακομη και το αφεντικο μου εβριζα-και μετα εκλαιγα ετσι γιατι δεν μου ειχαν φτασει τα νευρα που ειχα βγαλει στους αλλους και δεν ειχα που αλλου να ξεσπασω:-(

 

και εγω πολλααααααααα νευρα απο την αρχη της εγκυμοσυνης!

αφου φοβομαι εξω να βγω γιατι αν μου πει καποιος κατι θα τον βρισω!

και κακοκεφια πολλες φορες και αρνητικες σκεψεις.

υπομονη ,υπομονη!

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΜΑΣ ΚΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Διαβάζω αυτά που γράφετε και παίρνω λίγο θάρρος... Νόμιζα ότι ήμουν η μόνη που θέλω να κλαίω από το πρωί μέχρι το βράδυ! Είμαι στην 16η εβδομάδα, έχω πάρει 9 κιλά, το σώμα μου έχει αλλάξει εντελώς, νοιώθω η πιο άσχημη γυναίκα στον κόσμο, όλα μου φταίνε, νοιώθω μόνη, και πραγματικά τους μόνους που έχω παρέα είστε εσείς...

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια μιλαμε στο πρωτο παιδι για πολλα νευρα μιλαμε οτι εβλεπα τον αντρα μου και μου ερχοταν να του σπασω το κεφαλι δεν μπορειτε να φανταστειτε για τι τσακωμους μιλαμε που σε γενικες γραμμες δεν τσακωνομασταν ευκολα και μετα ξεσπαγα σε τρελα κλαματα θυμαμαι τον εαυτο μου να κλειδωνομαι σε ενα δωματιο και να κλαιω και ο αντρας μου απ'εξω να παρακαλαει να του ανοιξω με το που γεννησα μου περασαν ολα. Βεβαια οταν με επιασαν οι πονοι και μεχρι να γεννησω το τι του ελεγα δεν λεγετε εκει να δειτε:D:D:Dοταν μαθαμε οτι ημουν εγκυος στο δευτερο η πρωτη του κουβεντα ηταν ωχ τι εχω να τραβηξω παλι!!!!!!!!!!!!

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω δεν εχω καθολου νευρα...αλλα απο κλαμα αλλο τιποτα!!! Νομιζω πως περναω τη δυσκολοτερη περιοδο της ζωης μου, και νιωθω ακομα χειροτερα οταν σκεφτομαι αυτα που ακολουθουν μετα τον τοκετο! Οταν κανω παρεα με ζευγαρια που εχουν νεογεννητα μωρα γινομαι ακομα χειροτερα! Το μονο που με παρηγορει καπως, ειναι οτι γραφετε πως ολο αυτο θα περασει μετα τη γεννα... Ευχομαι να νιωσω αλλιως μολις κρατησω αγκαλια την κορη μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Marou επειδη εγω ειχα μια δυσκολη εγκυμοσυνη το τι κλαμα εχω ριξει δεν λεγεται και ουτε καποιος μπορει να το φανταστει.Υπηρχαν μερες που δεν σταματουσα να κλαιω....

Σε βεβαιωνω λοιπον οτι το μωρακι μου αν και περασε τοσα πολλα ειναι ενα ευτυχισμενο μμωρακι που καθε φωρο που με βλεπει χαμογελαει....

Βεβαια την επιλογχειο καταθλιψη δεν την γλιτωσα.Αλλα τωρα ολα καλα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Πόσο κουράγιο παίρνω όταν βλέπω ότι δεν είμαι η μόνη που κλαίει ακόμα και με τις διαφημίσεις, μαλώνει συνέχεια με τον άντρα της, (γιατί δεν καταλαβαίνει τίποτα ο αναίσθητος) και όταν τελειώσει ο καυγάς ξεσπάει σε κλάματα, (τι πρωτότυπο!!!...) γιατί αισθάνεται τόσο μόνη σαν περίεργη, γριά, γκρινιάρα... Βέβαια, όταν είμαι στα καλά μου, όπως τώρα, τα σκέφτομαι και γελάω! Τελικά κι αυτοί οι σύζυγοι περνάνε το δικό τους Γολγοθά στην εγκυμοσύνη...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δε φανταζόμουν ποτέ ότι θα έκανα chatting ή θα διάβαζα τόσα sites και blogs για να βρω "ομοιοπαθούσες", πόσω μάλλον όταν διανύω τη 10η εβδομάδα της δεύτερης εγκυμοσύνης μου. Έχω ήδη ένα κοριτσάκι 20 μηνών. Υποφέρω εδώ και 5 χρόνια από κρίσεις πανικού και καταθλιπτικά επεισόδια και επειδή ακολουθούσα θεραπείες για κάποιο διάστημα, είχα αγχωθεί πότε θα κατάφερνα να μείνω έγκυος. Τα κατάφερα! Κι αντί να πετάξω στα ουράνια, πέρασα τέσσερις εξαιρετικά δύσκολους πρώτους μήνες με πάρα πολλούς εμετούς αλλά και ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα (αϋπνίες, κλάματα, άγχος κλπ). Ακολούθησα και πάλι μια μικρή θεραπεία και από τον 4ο μήνα και μετά, ήμουν στα καλύτερά μου. Βέβαια, την επιλόχεια κατάθλιψη δεν τη γλίτωσα. Για τρεις μήνες ήμουν χάλια, αδύναμη να κάνω οτιδήποτε, να ασχοληθώ με το μωρό. Ο άντρας μου και η μαμά μου ήταν στο πλάι μου, φύλακες άγγελοι. Και σιγά σιγά τα κατάφερα να σταθώ στα πόδια μου και να δεθώ με το μωράκι μου. Ο χρόνος που πέρασε ήταν ο ευτυχέστερος της ζωής μου. Ένιωθα τόσο δυνατή που, όσο κι αν στο βάθος του μυαλού μου υπήρχε η σκέψη ότι δε θα μπορούσα να τα ξαναπεράσω όλα αυτά, αποφάσισα να κάνω ένα αδερφάκι για το παιδάκι μου. Και είμαι και πάλι στα Τάρταρα! Οι εμετοί και οι ναυτίες είναι πολύ λιγότερες από την πρώτη φορά, όμως τα ψυχολογικά καλά κρατούν. Είμαι σε συνεχή επαφή και με τον γυναικολόγο και τον ψυχίατρό μου, παίρνω ελάχιστη δόση αγχολυτικού η οποία όμως δεν κάνει τίποτε και οι νύχτες μου είναι τραγικές. Δεν μπορώ να κλείσω τα μάτια μου, οι αρνητικές σκέψεις με πλακώνουν, ξέρω ότι οι ορμόνες μου κάνουν πάρτι αυτή τη στιγμή και ότι όλα έχουν ημερομηνία λήξης, αλλά νιώθω αδύναμη, εξαντλημένη, κουρασμένη, τρομαγμένη. Τα έχω ξαναζήσει αλλά μου είναι αδύνατον να κάνω έστω και μία θετική σκέψη. Νυχτώνει και στη σκέψη ότι θα στριφογυρίζω και πάλι και θα έχω ένα πλάκωμα στο στήθος, φοβάμαι τόσο πολύ ότι δε θα τα καταφέρω!:cry:

Link to comment
Share on other sites

αυτο περιμενω και εγω την ημερομηνια ληξησ.μια ειμαι καλα μια ειμαι χαλια.χθεσ επαθα κριση πανικου και τα ειδα ολα.ειχα να παθω πολλα χρονια.ειμαι στον 7 μηνα.κουραγιο λεω και θα τα καταφερω.ηθελα να σε ρωτησω ποιο αγχωλητικο παιρνεισ και σε ποια δοση.επαιρνα seroxat μεχρι και πριν 1 μηνα μικρη ποσοτητα αλλα το εκοψα γιατι νευριασα με τον εαυτο μου.ολα ειναι μεσα στο μυαλο και δεν θελω να δεχτω οτι με ποιανουν διαφορα.οι γονεισ μου ειναι κονταμου ,ο αντρα μου.ολα ειναι καλα.οι ορμονεσ.υπομονη

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, με το καλο τα μωρακια σας!

 

νομιζω οτι κανενα χαπακι δεν θα λυσει το προβλημα, απλα θα σας κανει ενδεχομενως να κοιμαστε καλυτερα..κ παλι σχετικο ειναι αυτο συμφωνα με αυτα που λεει η angisot για τον υπνο...

γνωμη μου ειναι να πατε να μιλησετε για ο,τι σας απασχολει με εναν καλο ψυ- :ψυχολογο, ψυχοθεραπευτη, ψυχαναλυτη...ο,τι σας κανει τελοσπαντων.

να τα βγαλετε απο μεσα σας....:roll:

καλη τυχη..και ολα θα πανε καλα!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αφού πριν λίγο έριξα έναν καυγά με τον άντρα μου που είχε ως επακόλουθα να μου ανέβει η πίεση, να έχω ταχυκαρδίες και φυσικά να πλαντάξω στο κλάμα, μπήκα να ψάξω αν η εν λόγω αντίδραση μπορεί να έχει επίδραση στην εγκυμοσύνη και να οδηγήσει σε αποβολή...:cry:

Και με χαρά βρήκα αυτό το θέμα...Είμαι 5 εβδομάδων και 4 ημερών...Η εγκυμοσύνη προέκυψε μετά από πολλούς κόπους (εξετάσεις, εξωσωματικές κλπ) και αντί να πετάω στα ουράνια, έχω αρνητική διάθεση, η οποία εξωτερικεύεται στον καημένο τον άντρα μου...Ποτέ δεν φανταζόμουν ότι θα έμενα έγκυος και θα ήμουν τόσα χάλια και ειδικά μετά από τόσο κόπο...

Μάλλον μου την έχει δώσει και το γεγονός ότι είμαι εσώκλειστη και ξάπλα λόγω μίας αιμορραγίας που είχα...

Κατααγχώθηκα...Από την ώρα του καυγά έχω την αίσθηση ότι πονάει η κοιλιά μου...Μήπως όλη αυτή η ταραχή δημιουργεί συσπάσεις και κάνει κακό?...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είμαι στην 7η εβδομαδα και εχω φοβερες συναισθηματικές εντάσεις...Πριν λίγο πάλι καυγάδισα με τον άντρα μου και από τότε πονάει η κοιλιά μου...Λέτε να έκανα καμία ζημιά? Λέτε να βλάψω το μωράκι μου?

Link to comment
Share on other sites

σε αποβολη πολυ δυσκολο θα ελεγα... αλλα να το αποφευγεις να ταραζεσαι...αν νιωθεις ασχημα παρε βαθιες αργες ανασες, ακου μουσικη, διαβασε ενα καλο βιβλιο ή δες καμια κωμωδια!:) ολα καλα θα πανε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια καλημερα και απο εμενα.Ποσο χαιρομαι που εδω μεσα ακουω τοσες ιστοριες παρομοιες με την δικη μου,και νιωθω οτι δεν ειμαι η μονη που αισθανεται ετσι αυτη την περιοδο.Εγω ειμαι 7 εβδομαδων και φυσικα με το που το εμαθα πεταξα στα ουρανια και εγω και ο αντρας μου.Ξαφνικα ομως αρχισα να αλλαζω,να ξυπναω κακοδιαθετη,να κλαιω χωρις λογο και αιτια,και να σκεφτομαι διαφορα αρνητικα πραγματα πχ οτι θα γινω μια χοντρη και ασχημη που δεν θα την κοιταζει κανεις.Νιωθω μονη μου και με τρομαζει το πως νιωθω αυτη την περιοδο.Επισης ενα αλλο που παθαινω ειναι να νυσταζω και να αισθανομαι κουρασμενη ολη μερα λες και εσκαβα.Ειναι φυσιολογικο αυτο βρε κοριτσια???Πριν μεινω εγκυος ημουνα αρκετα δραστηρια με τις δουλειες,τωρα σερνω τα ποδια μου.......:twisted::twisted::twisted: Υπομονη και θα περασει τι να κανουμε 9 μηνες ειναι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κι εγώ μια από τα ίδια χάλια ειδικά από χθες. γενικά ήμουνα καλά ως τώρα με ελάχιστες στιγμές που με έπιανε το άγχος. σήμερα μπήκα στον 8ο μήνα. από χθες νοιώθω χάλια ψυχολογικά, κάνω άσχημες σκέψεις, σκέφτομαι τα πάντα αρνητικά και δε μπορώ να ηρεμήσω με τίποτα. νοιώθω σα να έπαθα κρίση πανικού ή κάτι τέτοιο, ή όπως αλλιώς λέγεται...

Link to comment
Share on other sites

εγώ από το πρωϊ δεν αισθάνομαι πολύ καλά ψυχολογικά.

έκανα σήμερα το πρώτο NST και μετά έναν υπέρηχο να δούμε αν γύρισε η μικρή. δυστυχώς δεν έχει γυρίσει και μου έκλεισαν ραντεβού στις 29 Ιουλίου για καισαρική.

από τότε δεν είμαι και τόσο καλά.

πιστεύω ότι περισσότερο με επηρεάζει το γεγονός ότι η γέννα πλησιάζει και φοβάμαι το άγνωστο που θα αντιμετωπίσω...

xFibp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...