Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!

Είμαι στα μέσα της 34ης εβδομάδας και εδώ και δύο μέρες νιώθω τον μικρό να μου χτυπάει με τα ποδαράκια του δεξιά! Λέγοντας δεξιά, εννοώ όσο πιο δεξιά πάει! Δεν μπορώ να σας το περιγράψω καλύτερα, φανταστείτε ότι όταν ξαπλώνω στο δεξί πλευρό μου τον νιώθω ακριβώς από κάτω μου, ενώ παλιότερα ήταν λίγο πιο πάνω, πιο κοντά στο στομάχι μου.

Γνωρίζετε κάτι γι αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ακριβως τα ιδια χτυπηματα μ κανει κ εμενα τον τελευταιο καιρο οπως κ σε αλλο μηνα προηγουμενως παντα εδινε το παρον εκει δεξια το οποιο κ πιο παλια ηταν ενοχλητικο λιγο καθως με γαργαλουσε κ με ποναγε λιγο :rolleyes: προφανως ειναι η θεση π χει παρει λογικα ο γιατρος θα σου πει αν τον ρωτησεις:wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...Είμαι στην ίδια φάση κ εγώ...34η εβδομάδα κ ο μικρούλης με κλοτσάει όλη μέρα κ όλη νύχτα στη δεξιά πλευρά..ρώτησα λοιπόν την προηγούμενη εβδομάδα το γιατρό μου, κ μου είπε πως εκεί που δέχομαι τις κλωτσιές είναι τα χεράκια κ τα ποδαράκια μαζί, οπότε ότι κουνάει από αυτά το νιώθω..ή όλα μαζί!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάστηκα ότι θα απλώνεται για να σας πω την αλήθεια μου αλλά βρε κορίτσια τρόμαξα όταν τον ένιωθα τοοοοσο άκρη, αφήστε που έχει μετακινηθεί και ολόκληρος από εκείνη την πλευρά και από αριστερά είμαι άδεια! Η κοιλιά μου είναι πολύ αστεία.. :(

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάστηκα ότι θα απλώνεται για να σας πω την αλήθεια μου αλλά βρε κορίτσια τρόμαξα όταν τον ένιωθα τοοοοσο άκρη, αφήστε που έχει μετακινηθεί και ολόκληρος από εκείνη την πλευρά και από αριστερά είμαι άδεια! Η κοιλιά μου είναι πολύ αστεία.. :(

 

 

Ετσι ειναι η κοιλια παει περα δωθε και αλλαζει σχηματα οταν κοβει βολτες μεσα παντως πολυ κλωτσιδι πεφτει κ οσο πλησιαζει ο καιρος π δυναμωνει αστα εκει νομιζεις οτι θα βγει απο την κοιλια:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια,

Εμείς είμαστε στην 25η εβδομάδα και προχθές στον υπέρηχο ο γιατρός θεώρησε σκόπιμο να μου πει ότι το παιδί είναι ανάποδα (με το κεφάλι πάνω και τα πόδια κάτω) και ίσως χρειαστούμε καισαρική.

Καλά κάνω που λέω να μην ξαναπάω? Γιατί μου φαίνεται παράλογο να λέει κάτι τέτοιο τόσο νωρίς? Όταν του είπα 'καλά, σε 15 εβδομάδες δεν θα κάνει άλλες 100 τούμπες?' δεν απάντησε. Για πόσο ηλίθια με πέρασε?

Link to comment
Share on other sites

και εγώ παιδιά είμαι στην 34η εβδομάδα και το τι κλωτσιά τρώω....δεν περιγράφεται! πότε στο κέντρο πάνω από τον αφαλό και πότε στη δεξια μεριά. Εντομεταξύ αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως μερκές φορές όταν κλωτσάει έντονα ποοοολύ δεξιά σχεδόν στα πλευρά μέσα παράλληλα κινείται και από την άλλη μεριά και σπρώχνει!! υποθέτω πως είναι από την μία η πατούσα γιατί η επιφάνεια που κουνιέται και που πιάνω με το χέρι μου είναι μικρούλα και από την άλλη το γόνατο!

Link to comment
Share on other sites

elzi32 εννοειται πως θα αλλάξει θεση .Ειναι πολυ νωρις.Συνηθως αν δεν εχει αλάξει μεχρι την 38 εβδομάδα τότε κάνουν καισαρικη.

Εμένα ήταν με το κεφάλι κατω την 28 εβδομάδα πήγε με το κεφάλι πανω την 32 και τωρα την 36 ξαναγυρισε με το κεφάλι κατω.Ελπίζω να μεινει εκει μέχρι να γεννήσω.

Κορίτσια εγω δεν καταλαβαινω να κλωτσάει συχνά.δηλαδη αυτα τα τιναγματα που ειναι οι κλωτσιεσ τα κανει σπάνια.Την καταλβαινω όμως που κινείται αλλά δεν μπορω να καταλάβω τι πιάνω .μαλλον το γονατο κ την πατουσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Εμείς είμαστε στην 25η εβδομάδα και προχθές στον υπέρηχο ο γιατρός θεώρησε σκόπιμο να μου πει ότι το παιδί είναι ανάποδα (με το κεφάλι πάνω και τα πόδια κάτω) και ίσως χρειαστούμε καισαρική.

Καλά κάνω που λέω να μην ξαναπάω? Γιατί μου φαίνεται παράλογο να λέει κάτι τέτοιο τόσο νωρίς? Όταν του είπα 'καλά, σε 15 εβδομάδες δεν θα κάνει άλλες 100 τούμπες?' δεν απάντησε. Για πόσο ηλίθια με πέρασε?

 

 

Eγώ όταν ρώτησα τον δικό μου στις 35 εβδομάδες αν η θέση του αυτή είναι η τελική (με το κεφάλι κάτω) έσκυψε στην κοιλιά μου, και φώναξε "Ρε συ, η μάνα σου ρωταει, θα μείνεις έτσι???" Και μου εξήγησε μετά ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ γιατί δεν είναι μέσα ο ίδιος και εξαρτάται από το παιδί. Εξάλλου υπάρχουν μωρά που αλλάζουν θέση ώρες πριν τον τοκετό. Η συμβουλή μου? Ναι, άλλαξέ τον. Σε τρομοκρατεί άδικα. Ο γιατρός μου έβλεπε ότι το παιδί είναι τυλιγμένο με τον λωρο από τις 25 εβδομάδες και μου το είπε την Πέμπτη που μας πέρασε (36εβδομάδων πια) γιατί δεν ήθελε να τρελαίνομαι και να αγχώνομαι. Με έβλεπε κάθε εβδομάδα και μου είχε πει μόνο να έχω τον νου μου να το ακούω τακτικά. Δεν θα κέρδιζε τίποτα από τη στιγμή που το παρακολουθούσε να μου προσθέσει άλλο ένα άγχος,ειδικά μιας και που σήκωνα και αρκετά ψηλή πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπήκα στον 6ο μήνα μου λέει ο γιατρός είναι ανάποδα (το κεφάλι πάνω) αλλά δεν με ενδιαφέρει ακόμα κολυμπάει. Στον 7ο ήταν ακόμα ανάποδα και μου λέει πάλι δεν με ενδιαφέρει όταν μπεις στον μήνα σου θα αξιολογήσουμε την κατάσταση. Την τελευταία φορά που πήγα μόλις είχα μπει στον 8ο και του λέω ενώ ετοίμαζε τον υπέρηχο "για να δούμε θα μας έκανε την χάρη να γυρίσει;" και μου απαντάει ο γιατρός και να μην έχει γυρίσει έχουμε καιρό ακόμα. Ματου λέω δεν είναι μεγάλο πλέον και μου απαντάει έχουν δει πολλά τα μάτια μας!

 

Τελικά μου έκανε τη χάρη να γυρίσει αλλά μου είπε ο γιατρός (και η αλήθεια είναι πως έχω ανησυχήσει ελάχιστα) ότι έχει τη ράχη του δεξιά και τα πόδια αριστερά και αν μείνει έτσι θα μας ταλαιπωρήσει στον τοκετό αλλά και πάλι θα δούμε μόλις μπω στο μήνα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια,

Εμείς είμαστε στην 25η εβδομάδα και προχθές στον υπέρηχο ο γιατρός θεώρησε σκόπιμο να μου πει ότι το παιδί είναι ανάποδα (με το κεφάλι πάνω και τα πόδια κάτω) και ίσως χρειαστούμε καισαρική.

Καλά κάνω που λέω να μην ξαναπάω? Γιατί μου φαίνεται παράλογο να λέει κάτι τέτοιο τόσο νωρίς? Όταν του είπα 'καλά, σε 15 εβδομάδες δεν θα κάνει άλλες 100 τούμπες?' δεν απάντησε. Για πόσο ηλίθια με πέρασε?

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

αν ειναι δυνατον να σου μιλαει για καισαρικη απο τις 25 εβδομαδες !!!!

εχεις πολυ χρονο κοριτσακι μου ακομα κ το μπεμπακι σου ακομα παραπανω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμενα μου η γιατρος που μου κανει τους υπερηχους μου ανεφερε δυο φορες μαλιστα οτι υπαρχει η πιθανοτητα καισαρικης. τη μια στη β επιπεδου που ηταν αναποδα και τη δευτερη στο ντομπλερ που ηταν τυλιγμενο με το λωρο. ο μπεμπης βεβαια οχι μονο γυρισε αλλα εχει παρει κανονικα θεση και ειναι πολυ χαμηλα. τωρα στον επομενο υπερηχο θα δουμε πως θαειναι τα πραγματα αν προλαβω δηλαδη να κανω υπερηχο γιατι βιαζεται πολυ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...