Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περπάτημα. Πόσο σημαντικό είναι?


Recommended Posts

Kαλησπέρα! Σήμερα είχα ραντεβού με το γιατρό. Είμαι πια στον όγδοο. Μου είπε πως είναι καλό να περπατάω ως εκεί που δεν κουράζομαι.

Δεν είναι ότι κουράζομαι, ωστόσο, νιώθω με το που κάνω 5 μέτρα το μωρό (που έχει πάρει θέση) να πιέζει ολόκληρο την κύστη μου - και είναι αρκετά δυσάρεστη αίσθηση - κάτι μεταξύ πόνου και τσουξίματος. Επίσης, με κάνει να αισθάνομαι πως δεν μπορώ να περπατήσω. Πάω σαν κουτσή, λες και θα μου πέσει το μωρό κ.λ.π.

Το έχετε εσείς αυτό?

Τελικά, πόσο σημαντικό είναι το περπάτημα? Και σε τί ακριβώς βοηθάει - στο να πάρει θέση? Να αρχίσει ο τοκετός? Ή να είναι εύκολος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γλυκιά μου, στο πρώτο παιδί - λόγω διαφόρων προβήμάτων στην εγκυμοσύνη - δεν περπατούσα καθόλου.

Αντίθετα, περνούσα όλο τον καιρό μου ξάπλα, ούτε δουλειές στο σπίτι δεν έκανα καλά - καλά.

Παρόλα αυτά, γέννησα πολύ εύκολα.

Στον δεύτερο, επειδή κυνηγούσα όλη μέρα το πρώτο μου παιδάκι (έχουν 15 μηνες διαφορά, στο χρόνο άρχισε να περπατάει) πάλι γέννησα εύκολα, αν και με πρόκληση (λόγω διαβήτη κύησης, το μωρό στις 36 εβδομάδες ήταν ήδη 3.800 κιλά, είχα διαστολή 3 και λίγη αιμορραγια, οπότε με βάλανε να γεννήσω)

Γενικά, ναι λένε ότι περπάτημα βοηθάει

αλλά.... ξέρω και εγώ τι ισχύει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

γλυκιά μου, στο πρώτο παιδί - λόγω διαφόρων προβήμάτων στην εγκυμοσύνη - δεν περπατούσα καθόλου.

Αντίθετα, περνούσα όλο τον καιρό μου ξάπλα, ούτε δουλειές στο σπίτι δεν έκανα καλά - καλά.

Παρόλα αυτά, γέννησα πολύ εύκολα.

Στον δεύτερο, επειδή κυνηγούσα όλη μέρα το πρώτο μου παιδάκι (έχουν 15 μηνες διαφορά, στο χρόνο άρχισε να περπατάει) πάλι γέννησα εύκολα, αν και με πρόκληση (λόγω διαβήτη κύησης, το μωρό στις 36 εβδομάδες ήταν ήδη 3.800 κιλά, είχα διαστολή 3 και λίγη αιμορραγια, οπότε με βάλανε να γεννήσω)

Γενικά, ναι λένε ότι περπάτημα βοηθάει

αλλά.... ξέρω και εγώ τι ισχύει τελικά?

 

και εγω τα ιδια!!στο πρωτο ημουν απο το κρεβατι στον καναπε,μετα στην πολυθρονα και μετα στην καρεκλα περπατιμα???τι ειναι αυτο???

η γεννα μου ηταν φοβερη και πολυ γρηγορη!!

στο δευτερο δεν εκατσα ουτε ενα λεπτο(8μηνων βαψαμε το σπιτι!!)σκεψου οτι πηρα 7 κιλα!!η γεννα μου λιγο πιο δυσκολη απο την πρωτη!!

στο τριτο....ακομα περισοτερο τρεξιμο!!!!το κρεβατακι μου το εβλεπα το βραδυ μονο,η γεννα μου.......αστο πολυ ζορι!!!!!!δεν ξερω αν ηταν τυχαιο αλλα εμενα ετσι ηταν!!!:mrgreen::mrgreen:

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό τον πόνο στην κύστη τον έχετε? Είναι σαν να μου τη σφίγγουν με τανάλια.

Κατά τα άλλα αν δεν είχα αυτό σαν πουλάκι αισθάνομαι - μια χαρά θα μπορούσα να περπατάω όπως κι αν δεν ήμουν - ούτε πολλά κιλά θεωρώ έχω βάλει. (7,5) Τί να πω, δεν ξέρω, θα προσπαθήσω να αγνοήσω τον πόνο (υποθέτω πως όσο μεγαλώνει το μωρό θα γίνεται μεγαλύτερος) και να περπατάω έστω λιγάκι. Ο γιατρός είπε πάντως πως αυτή την πίεση την θέλουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βασικά, δεν πόναγα στην κύστη, αλλά νόμιζα συνέχεια ότι κατουριέμαι!

και φυσικά με το που μπήκα στο μήνα μου, νόμιζα συνέχεια ότι γεννάω

χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Το τί περπάτημα έριξα άλλο πράγμα ο άντρας μου πτώμα απο τον ποδορόδρομο και εγώ σε υπερένταση.Ο τράχηλο μέχρι τελευταία στιγμή πέτρα αλλά η γέννα γρήγορη.Νομίζω ότι βοηθάει στο να κατέβει το μωρό και να εμπεδωθεί στη λεκάνη.

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

το περπάτημα γενικά κάνει πολύ καλό στην εγκυμοσύνη και για τη μαμά και για το μωρό, γιατί βελτιώνει την κυκλοφορία του αίματος και είναι και η πιο ανώδυνη άσκηση που μπορεί να κάνει η μαμά (αν και στην περίπτωσή σου αυτό ελέγχεται ;)). Τώρα για το αν βοηθάει στην εμπέδωση του μωρού ή στη γέννα, οι απόψεις διίστανται, άλλοι λένε ναι άλλοι όχι. Αν μπορείς περπάτα, αλλά μην τρελαίνεσαι κιόλας, αν δεν αντέχεις τι να κάνεις... Το ότι σε πιέζει στην κύστη σημαίνει ότι έχει κατέβει σχετικά χαμηλά στη λεκάνη, οπότε (λογικά) έχει πάρει θέση στη γραμμή εκκίνησης! Άντε λίγο υπομονή ακόμα!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Το ότι σε πιέζει στην κύστη σημαίνει ότι έχει κατέβει σχετικά χαμηλά στη λεκάνη, οπότε (λογικά) έχει πάρει θέση στη γραμμή εκκίνησης! Άντε λίγο υπομονή ακόμα!

Αχ τί ωραία που μου το γράφεις! Να 'σαι καλά! Θέση είχε πάρει από τον προηγούμενο μήνα - τώρα για τη λεκάνη και σε ποιό βαθμό βρίσκεται πότε αρχίζουν και το κοιτάνε και στο λένε βρε κορίτσια? Ο γιατρός μου δεν ανέφερε τίποτα, αλλά κι εγώ ξέχασα να τον ρωτήσω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ όταν πήρα 13 μέρες απ' τον μήνα μου ο γιατρός μου είπε να περπατάω. Ήταν Μεγάλη Παρασκευή και περπάτησα από το πρωί μέχρι το βράδυ. Το Μεγάλο Σάββατο το πρωί μου έσπασαν τα νερά και το βράδυ γέννησα. Καλό είναι να περπατάς αλλά με μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

από το πρωί μέχρι το βράδυ
ΟΥΑΟΥ!!!! Εγώ αν το κάνω αυτό θα φτάσω να ουρλιάζω από τον πόνο μέχρι να φτάσει βράδυ!!! Βρε κορίτσια βλέπω όμως δεν λέει καμία άλλη πως είχε αυτή την αίσθηση στην κύστη...

Μήπως δεν είναι φυσιολογικό?

Ο γιατρός μου είπε ότι είναι

Link to comment
Share on other sites

ΟΥΑΟΥ!!!! Εγώ αν το κάνω αυτό θα φτάσω να ουρλιάζω από τον πόνο μέχρι να φτάσει βράδυ!!! Βρε κορίτσια βλέπω όμως δεν λέει καμία άλλη πως είχε αυτή την αίσθηση στην κύστη...

Μήπως δεν είναι φυσιολογικό?

Ο γιατρός μου είπε ότι είναι

 

φυσιολογικό είναι πιστεύω, κι εμένα θυμάμαι μου είχε πει ότι προς το τέλος θα πρέπει να έχω συχνοουρία και πίεση στην κύστη, θα είναι σημάδι ότι το παιδί έχει κατέβει στη λεκάνη. Απλά εγώ μπήκα με πρόκληση και παρόλο που είχα μια μικρή διαστολή η κοντέσα δεν καταδεχόταν να κατέβει προς τα κάτω, ήθελε να τα βλέπει αφ' υψηλού και ήταν ακόμη ανεμπέδωτη, οπότε δεν το ένιωσα ποτέ αυτό :P

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να έχει κατέβει τότε χαλάλι ας νιώθω και πόνο και ό,τι να 'ναι...

Αλλά δεν είναι κάπως νωρίς για να έχει πάει χαμηλά στη λεκάνη? Πάντως η αλήθεια είναι πως την αισθάνομαι ώρες ώρες πολύυυυ χαμηλά...

Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ το ένοιωσα παρά τη στιγμή που έβγαινε. θα έπρεπε να χαίρεσαι που το νοιώθεις γιατί σημαίνει ότι θα γεννήσεις στην ώρα σου και χωρίς το ζόρι της πρόκλησης! με το καλό σου εύχομαι ακι μην αγχώνεσαι, αν μπορείς κάνε καμιά βόλτα αν όχι κάτσε, μη γεννήσεις και στο δρόμο!

000203FA.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

sig.asp?img=ad1

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ούτε εγώ το ένοιωσα παρά τη στιγμή που έβγαινε. θα έπρεπε να χαίρεσαι που το νοιώθεις γιατί σημαίνει ότι θα γεννήσεις στην ώρα σου και χωρίς το ζόρι της πρόκλησης! με το καλό σου εύχομαι ακι μην αγχώνεσαι, αν μπορείς κάνε καμιά βόλτα αν όχι κάτσε, μη γεννήσεις και στο δρόμο!

Αχ χαίρομαι πολύ μ' αυτά που μου λέτε!! Εννοείτε ότι χαίρομαι! Περπατάω κανα 15 λεπτο - 30 λεπτο τη μέρα κατά μέσο όρο , αλλά θα προσπαθήσω τώρα να αυξήσω και το ανέβα κατέβα σε σκάλες...κι ας πονάω τί να γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Αχ χαίρομαι πολύ μ' αυτά που μου λέτε!! Εννοείτε ότι χαίρομαι! Περπατάω κανα 15 λεπτο - 30 λεπτο τη μέρα κατά μέσο όρο , αλλά θα προσπαθήσω τώρα να αυξήσω και το ανέβα κατέβα σε σκάλες...κι ας πονάω τί να γίνει...

 

οι σκάλες δεν είναι και τόσο απαραίτητες, πιο πολύ θα σε κουράσουν... καλύτερα περπάτα όσο αντέχεις, κάνεις καλό και στα ποδαράκια σου να μειωθεί το πρήξιμο (αν έχεις).

 

όσο για το νωρίς, μπορεί να βολευτεί στη λεκάνη σου για αρκετό καιρό μέχρι να έρθει η ώρα του να βγει ;) υπομονή και ζεν!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Μαριρένα, κι εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα στο περπάτημα, πονάω, νιώθω πίεση κλπ. Κι αυτό από πολύ νωρίς στην εγκυμοσύνη. Προσπαθούσα να το παλέψω, αλλά ήταν επώδυνο. Έχω κάτσει σαν φώκια στον καναπέ και δεν κουνιέμαι πλέον. Ας μπω για καλά στον ένατο και βλέπουμε, δε βιάζομαι να γεννήσω.

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

ΟΥΑΟΥ!!!! Εγώ αν το κάνω αυτό θα φτάσω να ουρλιάζω από τον πόνο μέχρι να φτάσει βράδυ!!! Βρε κορίτσια βλέπω όμως δεν λέει καμία άλλη πως είχε αυτή την αίσθηση στην κύστη...

Μήπως δεν είναι φυσιολογικό?

Ο γιατρός μου είπε ότι είναι

 

Το νιώθω κι εγώ! Δηλαδή όχι ακριβώς πόνο.. και σίγουρα όχι τσούξιμο...νιώθω όμως ένα έντονο βάρος πάνω στην κύστη μου, που κάνει πολύ άβολο το περπάτημα :rolleyes: Νομίζω μου συμβαίνει όταν είμαι λίγο πιο κουρασμένη...

Πριν 2 μέρες που με είδε η γιατρός, μου είπε απλά ότι ο μικρός έχει πάρει θέση. Δεν διευκρινίσαμε πόσο χαμηλά είναι, αλλά αυτό νομίζω το καταλαβαίνεις και μόνη σου. Η κοιλιά μου έχει χαμηλώσει γενικά είναι πιο γεμάτη προς τα κάτω :-) Πάντως σ' αυτή τη φάση πια μάλλον για καλό το βλέπω αυτό... σημαίνει ότι προχωράμε προς τη σωστή κατεύθυνση :-) Δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς :wink:

6Br6p3.png

''Life is what happens to you when you 're busy making other plans''

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό σου εύχομαι!

Τις τελευταίες δύο μέρες η αλήθεια είναι ότι περπατάω λίιιιγο καλύτερα - δηλαδή με πιάνει αλλά πιο σπάνια.

Η κοιλιά μου είναι προς τα κάτω, αλλά νομίζω ότι το απόλυτο σημάδι για το ότι το μωρό έχει πάρει θέση είναι ένα γενικότερο 'ξαλάφρωμα' που αισθάνομαι στο στήθος. Γενικά, λιγότερες καούρες, αναπνέω πιο ελεύθερα. Αφού δεν το πιστεύω ότι νιώθω καλύτερα στον 8ο απ' ότι στον ένιωθα στον 7ο. Αχ μην το γρουσουζέψω κιόλας!!!

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό σου εύχομαι!

Τις τελευταίες δύο μέρες η αλήθεια είναι ότι περπατάω λίιιιγο καλύτερα - δηλαδή με πιάνει αλλά πιο σπάνια.

Η κοιλιά μου είναι προς τα κάτω, αλλά νομίζω ότι το απόλυτο σημάδι για το ότι το μωρό έχει πάρει θέση είναι ένα γενικότερο 'ξαλάφρωμα' που αισθάνομαι στο στήθος. Γενικά, λιγότερες καούρες, αναπνέω πιο ελεύθερα. Αφού δεν το πιστεύω ότι νιώθω καλύτερα στον 8ο απ' ότι στον ένιωθα στον 7ο. Αχ μην το γρουσουζέψω κιόλας!!!

 

Να σαι καλά και καλή συνέχεια! :wink:

6Br6p3.png

''Life is what happens to you when you 're busy making other plans''

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...