Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αυξημένο αμνιακό,ήπιο υπερηχογενές έντερο,κοιλιομεγαλία


Recommended Posts

geia sas eimai 30ebdomadwn kai 2 imerwn,kai ekan dopler kyisews exthes kai mou brikan ayximeno amniako ygro (anw aristera limni 5.4cm anw dexeia limni 7.5cm katw dexia 4.8 katw aristera 6.6cm bathyteri limni 7.5cm deiktis amniakou ygrou 23.4)episis mou brike koiliomegalia vp aristera 9.7 oriako se sxesi me to va aristera 5.6 fysiologiko oxi oriako,kathws kai ipio yperixogenes edero pou to eidame stis 25 ebdomades!!!!ola mou ta yperixo mexri kai to b epidou edeixnan arista meta tin 24 ebdomada vlepoume ayta!!!mou synestise amnio kai eggefalografima tou ebryou(koritsaki)!!!egw omws de ekana kanena apta dyo giati eite einai kala eite den einai tha to kratisw to paidi mou!!!den mou apeklise omws oti den einai kal to paidiapla aytes oi exetaseis tha to sigoureyan afou gennioudai paidia me ta idia eyrimata kai einai mia xara!!alloste mou eipe oti i koiliomegalia einai sto orio apla den meiwnetai oti ta ygra mou einai ayximena kai oxi anw fysiologikwn oriwn kai to ederaki twra ti na sas pw!!eixa dyo apokolliseis mia tou plakouda 4 minwn kai mia sto anw meros tou sakou stin arxi!!!isws einai apo ayto,an kai den ypoxoroun ayta ta liga asprakia pou briskodai mesa sto ederaki kai to kanoun yperixogene ipias morfis omws!!!sas parakalw peite mou an sas exei symbei paromia periptwsi!!!den exw kako proesthhma eimai psixraimi!!!alla mas stenaxwresa ayta ta erymata!!!perimenw apadisis sas :wink:;-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεσποινα με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου! Εγώ απλά αυτό που θα σε ρωτούσα είναι αν έχεις κάνει την καμπύλη ζαχάρου. Απ΄ότι ξέρω το υψηλό ζάχαρο προκαλεί αυξηση του αμνιακού υγρού. Ισως απλά να πρεπει να ελέγξεις το ζαχαρό σου.

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως το μωρακι σου ειναι μια χαρα,μπορω να σου πω μονο για την κοιλιομεγαλια με την οποια ασχολουμαστε μεχρι τωρα(βαβαια εχω κανει κ αμνιο,κ τις αλλες εξετασεις τοξοπλασμα κτλ)και η οποια πιστευουν ολοι οτι μεχρι την 32η εβδομαδα θα μειωθει,κ αν οχι εχω διαβασει πολλα θεματα εδω για διαταση κτλ,κ οκ δν ειναι τοσο τραγικο,μπορουν να το αφαιρεσουν μετα την γεννα,κ μενα μ ειπαν οτι αν δν μειωθει θα πρεπει να γεννησω προωρα για να το αφαιρεσουν απο το μωρακι μου οταν γεννηθει.Ειμαι κ γω στην 30η εβδομαδα,αλλα ολα αυτα τα εκανα πριν περιπου 8-9 εβδομαδες,τωρα εσενα που σου ειπαν να κανεις αμνιο,δν καταλαβαινω για πιο λογο,τι θα αλλαξει???δλδ αν εχει κτ το μωρακι σου,τι θα κανεις σε τοσο προχωριμενη εγκυμοσυνη....??η αληθεια ειναι οτι επειδη δν εχουν πολλες γνωσεις κ φοβουνται για καθε ενδεχομενο,σε τρομοκρατουν με το παραμικρο για να βγαινουν καθαροι,εγω μεχρι την β επιπεδου χαιρομουνα την εγκυμοσυνη μου,απο κει κ περα ο χρονος κυλαει αργα γιατι πρεπει να κανω υπερηχο καθε 15 μερες,που πραγματικα στην αρχη δν μπορουσα να περιμενω μεχρι να ερθει η μερα που θα παμε να δουμε το μωρακι μας κ τωρα φοβαμαι.......ειναι λες κ η εγκυμοσυνη ειναι αρρωστια,αν ειναι δυνατον.........το doppler που λες οτι εκανες δν το εχω κανει ακομα,ελπιζω κ κει να μν βρουν κτ.....μια χαρα ειναι το μωρακι σου,δν εχει τπτ,υπαρχουν παιδακια που κινδυνευαν πιο πολυ κ τωρα ειναι τα πιο υγιεστατα..........:wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

geia sou egw eimai sti 33 bdomada..otan imoun 14 bdomadwn i gunaikologos mou brike uperixogenes entero kati to opoio to parakolouthousame mia fora to mina kai sto telos efuge..tote mou eixe pei oti isws na ofeiletai oti sikwna bari,eskuba,kourazomoun kai endexomenws ypirxe kapoia mikri aimoragia eswterika(giati pote den eida aima se oli tin egkumosuni)kai pou tha to aporofouse o organismos mou.i antimetwpisi pou proteine se periptwsi pou de efeuge meta apo duo mines na kaname mia parakentisi gia na afairethei.gia ta upoloipa de kserw na sou pw kai na se boithisw!sou euxomai na pane ola kala!

Link to comment
Share on other sites

eyxaristw koritsia gia to endiaferon pou dixnetai!!!kai to dopler pou ekana itan aristo kai to paidi zigisei 1700kila exei parei kai thesi swsti kai genika anaptisete kanonika!!!ayta ta treia ebrimata mas anisixoun!!!ayrio tha paw na kanw mia exetasi zaxarou opou eixa 84 prin ena mina!!!twraoson afora to tin koiliomegaleia borei na einai ayximeni alla einai sta anwtata fysiologika kai ayto me kathisixazei!!!oso gia to ayximeno amniako ygro pou eipe pws isws na min katapinei kala!!!ma pws ginetai na min katapinei kai na pairnei baros;telos gia to ipio yperyxones ederaki pou einai san kati asprakia mesa se ayto ti na saspw;pisteya oti einai apo tis apokolisis poy eixa pragma pou mou to apeklise afou kai exakolouthei na yparxei 5 bdomades twra!!!parola ayta exw kalo proaisthima alla kai pisti sto theo kai sto pneymatiko mou!!!eyxomai kai se esa ta kalitera gia ta paidakia sas!!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεσποινα με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου! Εγώ απλά αυτό που θα σε ρωτούσα είναι αν έχεις κάνει την καμπύλη ζαχάρου. Απ΄ότι ξέρω το υψηλό ζάχαρο προκαλεί αυξηση του αμνιακού υγρού. Ισως απλά να πρεπει να ελέγξεις το ζαχαρό σου.

δεν εχς ζαχαρο τελικα!μολις γυρισα απο το φαρμακειο τισ γειτονιας και το μετρησαμε!ειχα 92!!αρα τςρα τι να πιστευω????

Link to comment
Share on other sites

δεν εχς ζαχαρο τελικα!μολις γυρισα απο το φαρμακειο τισ γειτονιας και το μετρησαμε!ειχα 92!!αρα τςρα τι να πιστευω????

 

γεια σου δεσποινα

νομιζω πως πρεπει να ελεγξεις τοζαχαρο σου με καμπυλη ζαχαρου και οχι ετσι απλα γιατι μπορει να σου νεβαινει μετα το γευμα

το αυξημενο αμνιακο και η κοιλιομεγαλια ειναι ενδειξεις διαβητη κυησης

δε σου προτειναν να κανεις καμπυλη ζαχαρου;;;;;

σορυ αλλα δε διαβασα αναλυτικα τα παραπανω

 

κοριτσια μη γραφετε με αγγλικους χαρακτηρες γιατι ειναι δυσαναγνωστα...και νομιζω οτι το λεει και στους κανονες

 

παντως αν ειναι διαβητης πρεπει να ρυθ,ιστει κια απο κει και περα δε χρειαζεται να ανησυχεις

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Δεσποινα μου 2 πράγματα.

 

1ον) η απλή εξέταση ζαχάρου δε δείχνει απαραίτητα αν μια κοπέλα απέκτησε διαβήτη κύησης. Στο λέω γιατί κι εγώ πήγα την περασμένη βδομάδα κι έκανα την εξειδικευμένη ανάλυση που λέγεται καμπύλη ζαχάρου και παρόλο που αρχικά είχα 80 που σημαινει ολα καλά, όταν προχώρησε η εξέταση, εδειξε πως μπορεί να έχω διαβήτη κύησης και τώρα θα το ψαξουμε λίγο παραπάνω. Φυσικά εσύ θα κάνεις ότι σου πει ο γιατρός σου που σε παρακολουθεί και σίγουρα ξέρει καλύτερα!

 

2ον) Η πιο σημαντική και μεγάλη ασπίδα για το μωράκι σου είναι η πίστη σου στο Θεό! Και χαίρομαι πάρα πολύ όταν το συναντώ αυτό... μου δίνει κι εμένα ένα μάθημα. Εμένα η αγωνία μου ξεκίνησε από την αρχή της εγκυμοσύνης μου με μεγάλες αιμορραγίες και μετά από τις πρώτες εξετάσεις του μωρού που μου έβγαζαν μεγαλες πιθανότητες για σύνδρομο down. Κι εμένα ο πνευματικός μου αποδείχτηκε μεγάλο στήριγμα και σίγουρα με βοήθησε να μη χάσω τις ελπίδες μου και να "ξανασηκωθώ" αφού σε κάποια φάση είχα πιάσει πάτο. Δεν έκανα αμνιο γιατί το μωρό θα το κρατούσα όπως και να 'χε. Δόξα τω Θεό το μωρό μεγαλώνει κανονικά απλά έχει μικρό ρινικό οστό που αυτό είναι μια ένδειξη για σύνδρομο down. Ετσι τώρα απλά ευχαριστώ το Θεό που ζω το όνειρο της εγκυμοσύνης γιατί μετά από 7 αποβολές για μένα αυτό που ζω είναι ένα θαύμα κι απλά ελπίζω πως ο Θεός θα μου δείξει το έλεός του για ακόμη μια φορά.

 

Είμαι σίγουρη πως με τη βοήθεια του Θεόυ όλα θα σου πάνε καλά και σύντομα θα κρατάς στην αγκαλιά σου ένα υγιέστατο μωράκι!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

φαντασου οτι εγω εκτος απο ττην απλη εξεταση ζαχαρου ειχα κανει και 2 φορες καμπυλες που ηταν τελειες

τελικα λογω πολυαμνιου ξαναεκανα και ηταν χαλια οι τιμες ενω η πρωτη (νηστειας) ηταν μια χαρα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalimera!exeis dikio!tha kanw ayrio kanoniki kabili zaxarou kai malista twn 100gr opws mou sinesthse o giatros mou!!!meta apo tin xthesini mou exomologisi ston pneymatiko piga se ena kainoyrio giatro gia na dei to mwraki mou kai na parw kai triti gnwmi!!moy ferthike poli kala eide oles moy tis exetaseis kai moy eipe pws ola dixnoyn me to meros moy diladi na einai telika i mikri mia xara!!!ayto poy ton ekneyrise itan oti o proigoumenos giatros mou pou theorito megalogiatros den me eixe balei na kanw pote tin kabili zaxarou!!!ta amniaka ta brike odos ayximena me basei to 8 exw 11.5!kai etsi mou eipe na paw gia kabili oposdipote!pou apeklise se megalo pososto na exei to mwro kapio syndromo efoson einai 1750kila kai telos mou eipe na paw gia doppler se mia kyria tsouka gia na dei to mwro me yperixo otan eimai 33 ebdomadwn!!eide kai to kefalaki kai mou eipe oti den prepei na panikobalomai efoson einai edos fysiologikwn oriwn!!!kai se kamia periptwsi den mou protinei amnio oyte magnitiki eggefaloy efoson eimai proxorimeni se kyisi!!telika apofasisa na minw se ayton to giatro kai tha gennisw sto 'gea"einai leei tou enrikos dinan kai einai exisou kalo opws tp mitera kai pio oikonomiko fysika!!!makari na einai kala i mikri......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Δεσποινα μου 2 πράγματα.

 

1ον) η απλή εξέταση ζαχάρου δε δείχνει απαραίτητα αν μια κοπέλα απέκτησε διαβήτη κύησης. Στο λέω γιατί κι εγώ πήγα την περασμένη βδομάδα κι έκανα την εξειδικευμένη ανάλυση που λέγεται καμπύλη ζαχάρου και παρόλο που αρχικά είχα 80 που σημαινει ολα καλά, όταν προχώρησε η εξέταση, εδειξε πως μπορεί να έχω διαβήτη κύησης και τώρα θα το ψαξουμε λίγο παραπάνω. Φυσικά εσύ θα κάνεις ότι σου πει ο γιατρός σου που σε παρακολουθεί και σίγουρα ξέρει καλύτερα!

 

2ον) Η πιο σημαντική και μεγάλη ασπίδα για το μωράκι σου είναι η πίστη σου στο Θεό! Και χαίρομαι πάρα πολύ όταν το συναντώ αυτό... μου δίνει κι εμένα ένα μάθημα. Εμένα η αγωνία μου ξεκίνησε από την αρχή της εγκυμοσύνης μου με μεγάλες αιμορραγίες και μετά από τις πρώτες εξετάσεις του μωρού που μου έβγαζαν μεγαλες πιθανότητες για σύνδρομο down. Κι εμένα ο πνευματικός μου αποδείχτηκε μεγάλο στήριγμα και σίγουρα με βοήθησε να μη χάσω τις ελπίδες μου και να "ξανασηκωθώ" αφού σε κάποια φάση είχα πιάσει πάτο. Δεν έκανα αμνιο γιατί το μωρό θα το κρατούσα όπως και να 'χε. Δόξα τω Θεό το μωρό μεγαλώνει κανονικά απλά έχει μικρό ρινικό οστό που αυτό είναι μια ένδειξη για σύνδρομο down. Ετσι τώρα απλά ευχαριστώ το Θεό που ζω το όνειρο της εγκυμοσύνης γιατί μετά από 7 αποβολές για μένα αυτό που ζω είναι ένα θαύμα κι απλά ελπίζω πως ο Θεός θα μου δείξει το έλεός του για ακόμη μια φορά.

 

Είμαι σίγουρη πως με τη βοήθεια του Θεόυ όλα θα σου πάνε καλά και σύντομα θα κρατάς στην αγκαλιά σου ένα υγιέστατο μωράκι!

καλησπερα!τελικα εκανα την καμπυλη ζαχαρου των 100γρ και ηταν παρα πολυ καλη οπωσ και οι αιματολογικη και η ουρων!!!!αν και με το αν εδειχνε οτι ειχα ζαχαρο θα δικαιολογουσαμε το αυξημενο αμνιακο υγρο παρολα αυτα ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω!!!τηα κανω υπερηχο το σαββατο ντοπλερ να δουμε πωσ τα παει η μικρη μου!!!26 δεκεμβρυου μπαινω στο μηνα μου!!!για να δουμε....

Link to comment
Share on other sites

Δόξα τω Θεό που όλες σου οι εξετάσεις ειναι μια χαρά! Ετσι θα ειναι και το μωράκι σου!!! Κι απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου γιατί ειναι ότι πιο όμορφο μπορείς να προσφέρεις στο μωράκι σου...

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Δόξα τω Θεό που όλες σου οι εξετάσεις ειναι μια χαρά! Ετσι θα ειναι και το μωράκι σου!!! Κι απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου γιατί ειναι ότι πιο όμορφο μπορείς να προσφέρεις στο μωράκι σου...

γεια σου !το σαββατο εκανα το ντοπλερ και το θαυμα ειχε γινει..το υπερηχογενες εντερο ειχε εξαφανιστει,τα αμνιακα υγρα ηταν στα φυσιολογικα ορια και οι δυο κοιλοτητες στο κεφαλακι του va vp εντος φυσιολογικων οριων!!ειχα ανεβει μονη μου στην αθηνα για τον υπερηχο γιατι ο συζυγος φοβοταν το ενδεχομενο να αντικρισει τα ιδια ευρυματα!ημουν ομως με την αδερφη μου και το γαμπρο μου η οποια εκανε το β επιπεδου και ειναι 5 μηνων.αυτα τα νεα δοξα τω θεω τωρα νιωθω πολυ καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

geia!!gennisa tinprwtoxronia ena igiaistato koritsaki!!!doxa to theo!!!omws eimai lypimeni giati i aderfi mou gennise prowra ena agoraki 810gr kai einai sti edatiki!!enw ola pigainan kala epathe limoxi kai simera egefaliki aimoragia kai einai krisimi i katastasi!!!to aerobaftisame panagiwti gia tin panagia kai twra perimenoume exelixeis!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εύχομαι σε όλες τα μωράκια σας να είναι υγιέστατα!!!

Νικουδάκι μου, είναι πολύ συγκινητικά τα λόγια σου!! Και η δική μου κορούλα είχε μικρό ρινικό οστό στη β επιπέδου (5.4 mm) και είναι υγιέστατη με μία γλυκιά μικρή μυτούλα!!!

Σας εύχομαι τα καλύτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...