Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΚΟΙΜΙΖΕΤΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΣΑΣ?


ΠΩΣ ΚΟΙΜΙΖΕΤΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΣΑΣ  

1.552

  1. 1. ΠΩΣ ΚΟΙΜΙΖΕΤΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΣΑΣ

    • ΑΓΚΑΛΙΑ
    • ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ - ΡΙΛΑΞ ΚΑΙ ΚΟΥΜΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπέρα!!

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτησω...

Η μικρη μου εχει μάθει να κοιμαται μερα και νύχτα μονο στο στηθος λόγω αποκλειστικού θηλασμού....οχι οτι δεν μου αρέσει ειναι πολυ τρυφερό αυτο αλλα ανησυχώ για αργότερα αλλα και για το πως θα την κοιμίσει κάποιος άλλος αν δεν ειμαι εγω....τη βοήθεια σας! Θα το κόψει κάποια στιγμη; Σε λιγο ξεκινάμε κ τροφές κ ευελπιστώ να μπει κ ενα ψιλοπρογραμμα ύπνου μεσα στη μερα αλλα κ φαγητού γιατι με το θηλασμό ειμαςτε ο,τι να ναι. Λέτε να αλλάξει κατι με τις τροφές;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 411
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλησπέρα!!

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτησω...

Η μικρη μου εχει μάθει να κοιμαται μερα και νύχτα μονο στο στηθος λόγω αποκλειστικού θηλασμού....οχι οτι δεν μου αρέσει ειναι πολυ τρυφερό αυτο αλλα ανησυχώ για αργότερα αλλα και για το πως θα την κοιμίσει κάποιος άλλος αν δεν ειμαι εγω....τη βοήθεια σας! Θα το κόψει κάποια στιγμη; Σε λιγο ξεκινάμε κ τροφές κ ευελπιστώ να μπει κ ενα ψιλοπρογραμμα ύπνου μεσα στη μερα αλλα κ φαγητού γιατι με το θηλασμό ειμαςτε ο,τι να ναι. Λέτε να αλλάξει κατι με τις τροφές;

 

Έχω ακριβώς τον ίδιο προβληματισμό... Η δικιά μου 8,5 μηνών κοιμάται μόνο στο στήθος και επειδή θέλω να αποθηλάσω αναρωτιέμαι τι θα γίνει με τον ύπνο της.. Δεδομένου ότι δεν προλαβαίνω να ψάξω καθόλου στο φόρουμ αν το θέμα έχει απαντηθεί θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας..κοριτσια.ειμαι καινουργια κ εχω ενα αγορακι 7 μηνων.

Εμεις εχουμε προβλημα στον βραδινο υπνο μονο..εκει που το τελευταιο του γευμα του το δινω γυρω στις 23:00 κοιμαται κανονικα κατα την διαρκεια του ταισματος τον βαζω στην κουνια του κανονικα κ κατα τις 2:00 το πρωι μου ξυπναει..μπορει να κλαψει...μπορει να τσιριζει..σηκωνομαι του βαζω την πιπιλα κ ξανακοιμαται..αυτο ομως γινεται 7-8 φορες ολη την νυχτα.οπως καταλαβαινετε που καιρος για υπνος...αφου με τον αντρα μου καμοια φορα πηγαινουμε με βαρδιες...γιατι δεν αντεχω αλλη αυτην την ταλαιπωρια..!!!!

Πειτε μου και εσεις πως μπορω να το κοψω..???Αραγε υπαρχει λυση...:?:?:?:?:?:?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα!!

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτησω...

Η μικρη μου εχει μάθει να κοιμαται μερα και νύχτα μονο στο στηθος λόγω αποκλειστικού θηλασμού....οχι οτι δεν μου αρέσει ειναι πολυ τρυφερό αυτο αλλα ανησυχώ για αργότερα αλλα και για το πως θα την κοιμίσει κάποιος άλλος αν δεν ειμαι εγω....τη βοήθεια σας! Θα το κόψει κάποια στιγμη; Σε λιγο ξεκινάμε κ τροφές κ ευελπιστώ να μπει κ ενα ψιλοπρογραμμα ύπνου μεσα στη μερα αλλα κ φαγητού γιατι με το θηλασμό ειμαςτε ο,τι να ναι. Λέτε να αλλάξει κατι με τις τροφές;

Δεν νομίζω οτι θα αλλάξει κατι με τις τροφες...Αν δν σε πιέζει ο χρόνος για να αποθηλασεις δεν εχεις να ανηςυχεις για κατι..διοτι ολα τα θηλαστικά του πλανήτη αποθηλασουν κάποια στιγμή μόνα τους και το ιδιο κανει και ο άνθρωπος! Σιγα σιγα θα κόβει απο μονη της.Μπορεις αν το δέχεται να την Κοιμήζεις αγκαλια η στο καρότσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας..κοριτσια.ειμαι καινουργια κ εχω ενα αγορακι 7 μηνων.

Εμεις εχουμε προβλημα στον βραδινο υπνο μονο..εκει που το τελευταιο του γευμα του το δινω γυρω στις 23:00 κοιμαται κανονικα κατα την διαρκεια του ταισματος τον βαζω στην κουνια του κανονικα κ κατα τις 2:00 το πρωι μου ξυπναει..μπορει να κλαψει...μπορει να τσιριζει..σηκωνομαι του βαζω την πιπιλα κ ξανακοιμαται..αυτο ομως γινεται 7-8 φορες ολη την νυχτα.οπως καταλαβαινετε που καιρος για υπνος...αφου με τον αντρα μου καμοια φορα πηγαινουμε με βαρδιες...γιατι δεν αντεχω αλλη αυτην την ταλαιπωρια..!!!!

Πειτε μου και εσεις πως μπορω να το κοψω..???Αραγε υπαρχει λυση...:?:?:?:?:?:?

Ξεκινά ρουτίνα υπνου 8 το αργότερο και 9 να κοιμαται ήδη.Νομιζω τον βάζεις πολυ αργά και ισως εχει υπερένταση ο μικρος σου.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα κορίτσια!

εμένα με κατηγορούν γιαγιάδες και άλλες μαμάδες ότι την κακομαθαίνω τη μπέμπα αλλά παραμένω ακλόνητη..έκλεισε τον 9ο και ενώ στον 3ο, 4ο μήνα κοιμόταν 6-7 και 8 ώρες..(μου έλεγαν τότε ποσο τυχερή μαμά είμαι), από Οκτώβρη και μετά ξυπνάει τουλάχιστον 2 φορές από τις 9 το βράδυ έως τις 6 το πρωί!δεν έχω βγάλει την κούνια από το δωμάτιο μας, τη θηλάζω και συνήθως αποκοιμιέται έτσι..υπάρχουν φορές και όχι λίγες που μόλις τολμάω να την ακουμπήσω στο κρεβατάκι της κλαίει και μου κουνάει τα χέρια να την πάρω, τον τελευταίο μήνα που μιλάει φωνάζει και μαμά...μου χουν πει τα άπειρα, θα την κακομάθω, κοψε το θηλασμό, ξέρεις τι εκμεταλλευτές είναι τα μωρά και τέτοια παρωχημένα σχόλια αλλά δεν ακούω κανέναν..διαβάζω σχόλια από μαμάδες που κουράζονται πολύ με το σπίτι κλπ κλπ, το κατανοώ και συμπάσχω αλλά προς Θεού, είναι μια φάση, θα περάσει και τότε δε θα χουμε πια μωράκια και θα τα αναπολούμε αυτά..μεγαλώνουμε ανθρώπους και οφείλουμε σ΄αυτή τη φάση να δίνουμε όλα μας τα συναισθήματα αφειδώς για να νιώθουν πλήρη..δεν αντέχω να τη βλέπω να κλαίει και κάποιες φορές κι εγώ δυσανασχετώ αλλά περνάει..πρόσφατα πήγα στην κουμπάρα μου που έκανε δέυτερο μωράκι τώρα 2 μηνών..το άφηνε και σπαραζε στο κρεβατάκι του και το θήλαζε με ωράριο γιατί στο πρώτο (λέει) που ήταν από πάνω και αγκαλιά συνέχεια δε μπορούσε να ξεμυτίσει..συγγνώμη αλλά δεν ξαναπήγα..δε μπορώ να τα βλέπω αυτά.η γιατρός μου πε ότι η δική της κορούλα κοιμήθηκε όλη νύχτα πρώτη φορά 18 μηνών!!!και προς τιμήν της μου τόνισε..άκου το παιδί σου..καθιερώστε μια ρουτίνα ύπνου ,ε μπανάκι, χαδάκια, γαλατάκι και τραγούδια και αν δεν πιάσει κούνια, καρότσι ό,τι σας λέει το ένστικτό σας...και αφήστε στην άκρη τα περί εκπαιδεύσεως και προγράμματος..είμαστε μεγάλοι άνθρωποι και καποιες φορές δε μπαίνουμε σε πρόγραμμα...αυτά μόνο ανάγκη αποζητούν..αγαπήστε τα και είμαι σίγουρη ότι η πορεία θα μας αποζημιώσει...:P

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κανεις;ξυπναει ΜΌΝΟ 2 φορες το βράδυ τόσο μικρή και θηλαζει;είσαι ΥΠΕΡΤΥΧΕΡΗ!!!Αν δεις τα περισσότερα ποστ αναφέρουν πολυυυυυυυ ξενύχτι...Το νορμάλ είναι να κοιμηθει σερί ένα μωράκι 18 μηνών....δεν είναι η εξαίρεση....εξαίρεση θα ήταν αν θηλάζε και κοιμόταν σερί από πολύ μικρο!!

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κανεις;ξυπναει ΜΌΝΟ 2 φορες το βράδυ τόσο μικρή και θηλαζει;είσαι ΥΠΕΡΤΥΧΕΡΗ!!!Αν δεις τα περισσότερα ποστ αναφέρουν πολυυυυυυυ ξενύχτι...Το νορμάλ είναι να κοιμηθει σερί ένα μωράκι 18 μηνών....δεν είναι η εξαίρεση....εξαίρεση θα ήταν αν θηλάζε και κοιμόταν σερί από πολύ μικρο!!

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο γιατί με όσα μου λέει ο περίγυρος στο τσακ είμαι κάποιες φορές να πιστέψω ότι ή εγώ κάνω κάτι λάθος ή κάτι έχει το μωρό!!!σήμερα με το καλημέρα σας η μάνα μου μου πε να της δίνω συμπλήρωμα το βράδυ γιατί δεν κοιμάται και βασανίζεται!!!!οι 2 φορές είναι το ελάχιστο...χθες ας πούμε ξύπνησε 3-4..δεν ξέρω έχασα το λογαριασμό...θηλάζω και κοιμισμένη!!!!απλώς έγραψα όλο το κατεβατό γιατί δε μπορώ να ακούω για στρατηγικές....!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο γιατί με όσα μου λέει ο περίγυρος στο τσακ είμαι κάποιες φορές να πιστέψω ότι ή εγώ κάνω κάτι λάθος ή κάτι έχει το μωρό!!!σήμερα με το καλημέρα σας η μάνα μου μου πε να της δίνω συμπλήρωμα το βράδυ γιατί δεν κοιμάται και βασανίζεται!!!!οι 2 φορές είναι το ελάχιστο...χθες ας πούμε ξύπνησε 3-4..δεν ξέρω έχασα το λογαριασμό...θηλάζω και κοιμισμένη!!!!απλώς έγραψα όλο το κατεβατό γιατί δε μπορώ να ακούω για στρατηγικές....!!!

Ειναι πολυ λανθασμένη η εντύπωση οτι τα παιδια που πίνουν ξενο γαλα δεν ξυπνάνε! Φυσικα και ξυπνάνε!!Σε αυτη την ηλικια τα ξύπνηματα πολλες φορες οφείλονται σε δοντΚια και ο θηλασμος τα ανακουφίζει πολυ διοτι δρα και σαν παυσίπονο.(για όποιον δεν ξερει..) .Με λιγα λόγια συνέχισε και μην ακούς κανέναν ειδικα την γενιά της μαμάς σου γιατι αυτες πιστεύουν οτι τι ξένο ειναι και καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

προχθές είδα μία φίλη που δε θηλάζει και τα μωρά μας έχουν την ίδια ηλικία. Κάνουν και αυτοί συνκοίμηση και μου είπε πώς το μωρούλι της ξυπνάει.. Εμένα γενικά κοιμάται, και όταν ξυπνάει κάθεται κανένα 5λεπτο το πολύ στο στήθος και ξανακοιμάται...

Για το θέμα του πώς θα κοιμηθεί, συμφωνώ με τη ρουτίνα ύπνου (συγκεκριμένη ώρα, καλό θα ήταν να κάνει και μπανάκι πριν με κανένα χαλαρωτικό αφρόλουτρο από αυτά που κυκλοφορούν ειδικά για μωράκια) Εγώ δεν έχω αποθηλάσει (20 μηνων) αλλά η ξαδέρφη μου όταν αποθήλασε (περίπου 7μηνών) τον κουνούσε στο καρότσι και του τραγουδούσε νανουρίσματα.. και ο μπέμπης κοιμόταν.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου κι όταν θήλαζε ξυπνούσε και τώρα που πίνει ξένο πάλι ξυπνάει τη νύχτα. Δεν ισχύει ότι με το ξένο κοιμούνται όλη νύχτα μόνο και μόνο λόγω του γάλακτος.

 

Για να κοιμηθεί πρέπει να βάλω μαξιλάρι στα πόδια μου, να βάλει το κεφαλάκι στο μαξιλάρι και να κουνάω τα πόδια δεξιά αριστερά. Επίσης πρέπει να του λέω "ε-ε-ε-ε-ε-ε-ε" (από μόνος του νανουριζόταν έτσι από πολύ μικρός και ήθελε να του το λέω κι εγώ).

Αν είμαστε εκτός σπιτιού, κούνημα στο καρότσι και κουβερτούλα, ακόμα κι αν δεν έχει κρύο.

Από μόνος του κοιμάται μόνο στο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...