Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χαρτακια για ανιχνευση αμνιακου υγρου


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας είμαι στην 27η εβδομάδα και εχω το εξής πρόβλημα δεν μπορώ να βρω πουθενά αυτά τα ειδικά χαρτάκια που δείχνουν αν όντως έχεις χάσει αμνιακό υγρό! σήμερα που κάναμε υπέρηχο μου είπε ο γιατρός μου οτι το αμνιακό υγρό ειναι στο κατώτερο οριο και με ρώτησε αν έχασα καθόλου υγρά. εγω βέβαια δεν εχω καταλάβει τίποτα τέτοιο και ανησυχώ τώρα πως μπορεί να χάνω σταγόνες και να μη το παίρνω χαμπάρι. διάβασα στο φορουμ πως τα χαρτάκια λέγονται al sense kit μηπως τα εχει δοκιμάσει κάποια κοπέλα και μπορει να μου πει που μπορω να τα προμηθευτώ;εχω αγχωθει πολύ γιατί ειναι πολύ μικρο το μωρό ακόμα και φοβάμαι για το τι μπορεί να συμβεί και εγω να μην το καταλαβαίνω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ημουν 26 εβδομαδων και μια μερα που ειχα αρκετα κολπικα υγρα(και με το μωρο με τα ποδια κατω-επικινδυνη θεση) πηγα στο μαιευτηριο και μου εδωσαν εκει,μου εκαναν και τοκογραφημα αλλα ευτυχως δεν ηταν αμνιακα και το παιδι αμεσως μετα πηρε θεση.Εξω δεν ξερω απο που τα παιρνεις.Με το καλο το μωρακι σου!!:)

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

στα φαρμακεια δεν τα πουλανε απ οσο ξερω. μονο ισως αν τα παραγγειλεις. εμενα ο γυναικολογος μου , μου ειχε δωσει το τηλ της αντιπροσωπειας που τα εισηγαγε και παρηγγειλα ενα πακετο κ μου τα χαν φερει σπιτι. εκτος του οτι μου χαν φανει πολυ ακριβα (περιπου 40ευρω αν θυμαμαι καλα) στην ουσια δεν ειναι τοσο διαφωτιστηκα οσο πιστευεις.Μπορει να σου δειξει οτι εχεις διαρροη ενω δεν εχεις κ απλα τα κολπικα σου υγρα ειναι πολυ αλκαλικα πχ. Αποψη μου παντα αλλα δεν νομιζω να χρησιμοποιουσα σε αλλη εγκυμοσυνη

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε οσα φαρμακεια πηρα τηλ. δεν τα πουλανε και καποιοι δεν τα ξερουν καν.. τι να πω μαλλον θα προσεχω και αν χειαστει θα παω στο νοσοκομειο. παντος εχθες που ημουν στο νοσοκομειο δεν το κοιταξε με το χαρτακι απο τον υπερηχο ειδε οτι ειναι σε χαμηλο επιπεδο το αμνιακο υγρο, θα παω τη παρασκευη να κανω παλι υπερηχο σε ιδιωτικο εργαστηριο για να κανει και καλυτερη μετρηση και βλεπουμε. ευχαριστω πολυ κοριτσια για την απαντηση σας και ευχομαι σε οσες εγκυμονουν τα καλυτερα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
στα φαρμακεια δεν τα πουλανε απ οσο ξερω. μονο ισως αν τα παραγγειλεις. εμενα ο γυναικολογος μου , μου ειχε δωσει το τηλ της αντιπροσωπειας που τα εισηγαγε και παρηγγειλα ενα πακετο κ μου τα χαν φερει σπιτι. εκτος του οτι μου χαν φανει πολυ ακριβα (περιπου 40ευρω αν θυμαμαι καλα) στην ουσια δεν ειναι τοσο διαφωτιστηκα οσο πιστευεις.Μπορει να σου δειξει οτι εχεις διαρροη ενω δεν εχεις κ απλα τα κολπικα σου υγρα ειναι πολυ αλκαλικα πχ. Αποψη μου παντα αλλα δεν νομιζω να χρησιμοποιουσα σε αλλη εγκυμοσυνη

Pasoumi καλημέρα, μιας και εισαι πιο εμπειρη να σε ρωτησω......εχω αλλεργικη ρινιτιδα και αυτη την εποχη που ειμαι στην 12η εβδομαδα ταλαιπωρουμαι απο εντονα φτερνισματα που διπλωνομαι στα δυο!Αισθανομαι ταυτόχρονα μικρη διαρροη απο τον κολπο....υπαρχει περιπτωση να ειναι αμνιακο υγρο?Θα ειχε δει ο γιατρος στον υπερηχο κατι που μπορει να το προκαλει?

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ημουν 26 εβδομαδων και μια μερα που ειχα αρκετα κολπικα υγρα(και με το μωρο με τα ποδια κατω-επικινδυνη θεση) πηγα στο μαιευτηριο και μου εδωσαν εκει,μου εκαναν και τοκογραφημα αλλα ευτυχως δεν ηταν αμνιακα και το παιδι αμεσως μετα πηρε θεση.Εξω δεν ξερω απο που τα παιρνεις.Με το καλο το μωρακι σου!!:)[/QUOT

κι εμενα στο μαιεθτηριο μου τα εδωσαν μια μερα πριν γεννησω. Ειχα παθει μερικη ρήξη και δεν ηξεραν αν ειχαν σπασει τα νερα ή οχι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...