Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΟΠ ΣΤΟΝ 3ο ΜΗΝΑ?


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

 

Εδώ και τρείς μέρες ο μπεμπάκος μόλις τρώει βγάζει μια μεγάλη γουλιά εμετό και μετά κλαίει (προφανώς ερεθιζεται ο λαιμός του). Δεν είχαμε κανένα τέτοιο σύμπτωμα τους προηγούμενους μήνες, διάβασα και το άλλο post αλλά δεν ενδιαφέρομαι για ξένο γάλα, κάνω και τα κόλπα πιο όρθιο τάισμα, μαξιλαράκι κάτω απο το στρώμα κλπ, αλλά δεν βλέπω μεγάλη διαφορά. Η μόνη αλλαγή στη διατροφή είναι πως έχω σταματήσει το χαμομήλι με το γλυκάνισο. Μπορει να φταίει υπερπαραγωγή και να πίνει ο μικρός παραπάνω απο όσο αντέχει το στομαχάκι του? Να ψάξω κάτι άλλο ή ήρθε η ώρα να πάρω το γιατρό?

 

Το βάρος μας, η διάθεσή μας και τα κακά μας είναι μια χαρά...

 

Ευχαριστώ

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Aντιγόνη, θα σε ρωτήσω κι εγώ αυτό που λέει η cruelty, οι αναγωγές είναι σε κάθε γεύμα; Είναι αμέσως μετά το γεύμα ή μετά από αρκετή ώρα;

Μπορεί να είναι απλώς μια ίωση τύπου γαστρεντερίτιδας, οπότε πρέπει να κόψεις τα γαλακτοκομικά.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι μετά απο κάθε γευμα. Πρώτα ρευεται και στο επόμενο ρεψιμο ανεβαινει η γουλιά. Δεν έχει κάνει πυρετο( δεν ξέρω αν παίζει ρόλο για την ίωση). Το μοναδικό γευμα που δεν το κάνει είναι το βραδυνο στο οποίο είναι χαλαρωμένος μετα το μπάνιο και το μασαζ και δεν κουνιέται ιδιαίτερα. Στα υπόλοιπα γευματα κουνάμε χερια πόδια κεφάλι... Είμαστε παιχνιδιάριδες πλέον :lol: και τωρα που τον εχω αγκαλια μετα απο το προηγουμενο γευμα γιατι εβγαλε και εκλεγε, εφαγε και τον πήρε ο ύπνος χωρις να βγάλει. πήρα τον παιδίατρο θα με πάρει σε λίγο :cry:

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω σχεδον τιποτα απο αυτη την παθηση αλλα δεν το λες στη γιατρο μηπως εχει τιποτα το παιδακι κριμα ειναι να υποφερει.Παντως και ΓΟΠ να εχει μη φοβασαι κανονικα θα θηλαζεις!!!ευχομαι γρηγορα περαστικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέραααα!

Με πήρε τηλέφωνο χτές ο γιατρός του είπα τα συμπτώματα και μου είπε πως πιθανότατα είναι ΓΟΠ δεν έχει σημασία που άρχισε τον 3ο μήνα.

Μου είπε πως συνήθως έχει μια κορύφωση γύρω στον 3ο-4ο μήνα αλλά υποχωρεί μετά τον 6ο μου μπαίνουν οι στερεές.

Και το βράδυ που ήταν ήρεμος και κάναμε πάλι τα κόλπα έφαγε και κοιμήθηκε μια χαρά. Τώρα το πρωί που χτυπιότανε :lol: και είχε όρεξη μου έβγαλε μια μικρη γουλίτσα...

ούφ ησύχασα :lol:

Σας ευχαριστώ..

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς περίπου στον τρίτο ξεκίνησε η ΓΟΠ. Ο παιδίατρος μου έλεγε να μην ανησυχώ και ότι δε χρειάζεται να κάνω τίποτα, εφόσον το παιδάκι είναι μεγάλο για την ηλικία του θα το ξεπεράσει μόνο του. Τα διάφορα κόλπα δεν έκαναν τίποτα. Είχαμε συνέχεια γουλιές (με το που τον σήκωνα αγκαλιά έβγαζε γουλιά μεγάλη-αλλαγή ρούχων δικών μου-δικών του και καμμιά φορά σφουγγάρισμα και ξανά από την αρχή). Οι γουλιές εξακολουθούν ακόμα και τώρα. Μερικές μέρες μειώνονται(που σημαίνει ότι έχουμε μόνο μία γουλιά μετά το φαγητό) και μερικές μέρες ξανά τα ίδια και για πολύ ώρα μετά το φαγητό. Το πιο σπαστικό είναι να αλλάζεις και να πλένεις συνέχεια ρούχα. Θέλει πολύ υπομονή η όλη φάση!!! (όπως όλα όσα αφορούν τα παιδιά μας άλλωστε)!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Και εμάς ξεκίνησε πριν λίγες μέρες να βγάζει γουλίτσες την ημέρα, ενώ στο τελευταίο γεύμα δεν κάνει. Μάλλον συμβαίνει λοιπόν και να μην ανησυχώ. Ασπασία αυτό με το παραπάνω γάλα μου το είπε ο γιατρός . Ότι μπορεί να βαραίνει το στομαχάκι του και βγάζει το λίγο παραπάνω. Πάντως εμας μετά τη γουλιτσα το άλλαγμα και τα λοιπά μετά κοιμάται πολύ ήρεμος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους/όλες. Εχω κ εγώ μωράκι με ΓΟΠ (το 2ο, κ το 1ο είχε) αλλά ο μικρός έχει πιο έντονη. Το περίεργο είναι πως βγαζει γάλα μαζί με το σιρόπι (epadoren) που έχει πιει και 3 ώρες πριν. Ο παιδίατρος λέει ότι δε μπορούμε νακάνουμε τίποτα άλλο. Μία ερώτηση μόνο.. Η πρήνης θέση ποιά είναι? Κ ποιές θέσεις τελικά βοηθούν? Γιατί ο καθενας λεει τα δικά του. Το μωρό μου πάντως στη θέση ρεψίματος και καθιστό βγάζει τα περισσότερα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους/όλες. Εχω κ εγώ μωράκι με ΓΟΠ (το 2ο, κ το 1ο είχε) αλλά ο μικρός έχει πιο έντονη. Το περίεργο είναι πως βγαζει γάλα μαζί με το σιρόπι (epadoren) που έχει πιει και 3 ώρες πριν. Ο παιδίατρος λέει ότι δε μπορούμε νακάνουμε τίποτα άλλο. Μία ερώτηση μόνο.. Η πρήνης θέση ποιά είναι? Κ ποιές θέσεις τελικά βοηθούν? Γιατί ο καθενας λεει τα δικά του. Το μωρό μου πάντως στη θέση ρεψίματος και καθιστό βγάζει τα περισσότερα..

 

Eίναι λογικό να βγάζει περισσότερα σ' αυτές τις θέσεις, γιατί πιέζεται η κοιλιά του. Δοκίμασε να το βάζεις στο ρηλάξ για αρκετή ώρα μετά το τάϊσμα, αρκετά ανασηκωμένο και γενικά να τον μετακινείς ήπια, χωρίς να πιέζεις την κοιλιά. Εγώ είχα παρατηρήσει στη δικιά μου πως όταν της άλλαζα απότομα θέση ή όταν την έβαζα με τρόπο που να πιέζεται η κοιλιά της αμέσως έβγαζε, όση ώρα και να είχε περάσει απ' το γεύμα.

Θηλάζεις αποκλειστικά το μωράκι;

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2nt, αν το σιρόπι δεν κάνει τίποτε, μήπως να συζητήσεις με τον γιατρό να δοκιμάσετε και χωρίς αυτό;

 

Πρηνής θέση είναι κοινώς το "μπρούμυτα".

 

Διάβασε λεπτομέρεις και εμπειρίες για την ΓΟΠ στο τόπικ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9762

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Nai, sofuka, apokleistika 8ilasmos.. ase.. auto einai allo 8ema. den pairnei mpimperon me tipota. den xerw ti 8a kanw.. den mporw na kanw tipota. oute se giatro mporw na paw. eimai kollimeni spiti 3,5 mines. anyway, to 8ema mou einai oti den bgazei "goulitses" alla posotita. rouketes den kanei, an k fobamai oti an k efoson arxisei to mpimperon, 8a kanei k rouketes. tis prwtes 10 meres tis zwis tou -logw tou oti mpike entatiki otan genni8ike logw ikterou- epine apo mpimperon. k ekane rouketes.. otan arxisa na ton 8ilazw, stamatisan oi rouketes k bgazei apla polles k megales goulies.

Link to comment
Share on other sites

amaretto, den kserw pws 8a itan xwris to siropi. isws na itan xeirotera. giauto k den to kobw.. o allos mou gios -twra 22 minwn- iremise polu me to siropi. epine k autos diko mou gala, alla me mpimperon. k ekane rouketes. me to epadeoren iremise arketa. oxi teleiws, alla ais8ita. twra, o mikros den kserw giati toso polu. isws na itan polu xeirotera xwris. einai k polu paxus, k laimargos. einai 3 minwn k zugizei 7,5 kila!!! k to bradu (sto teleutaio taisma pou ton 8ilazw koimismeno) den bgazei sxedon pote. isws epeidi einai isuxos. den kserw giati..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εμεις το μόνο που κάνουμε είναι να προσπαθο'ύμε να μην πιέζουμε την κοιλίτσα μας μετά το φαγητό, όρθιο ρέψιμο και μετά για αρκετή ώρα ξαπλωμένος στα πόδια μου με τα πόδια του στην κοιλιά μου, ή με ένα μαξιλαράκι στην πλάτη του... Κάνει ακόμα μικρές γουλιές γιατι χτυπιέται αλλά τον έχω μάθει και μετά το πρώτο ρέψιμο που ακούω να ανεβαίνει η γουλιά τον κάνω προς τα πίσω και την καταπίνει (δεν τον αφήνω να πνίγεται). :oops:

Αυτο που κατάλαβα είναι πως συμβαίνει όταν πίνει πολύ γάλα έτσι τον σταματάω μόλις τον δω να χαζεύει (που σημαίνει πως χόρτασε αλλά ρουφάει ακομα) και του προσφέρω ξανά καμμια ώρα αργότερα.

Αυτο μας εχει βοηθήσει πολύ.

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

k to bradu (sto teleutaio taisma pou ton 8ilazw koimismeno) den bgazei sxedon pote. isws epeidi einai isuxos. den kserw giati..

 

Ούτε εμένα έβγαζε στο τελευταίο τάισμα. Και απ' ότι έχω δει, τα περισσότερα παιδιά το βράδυ δεν βγάζουν ή βγάζουν λιγότερο εννοώ με θηλασμό, γιατί όσο της έδινα συμπλήρωμα τους πρώτους μήνες το βράδυ ήταν το χειρότερο γεύμα, έβγαζε πάρα πολύ. Ήταν το πρώτο γεύμα που έκοψα το συμπλήρωμα γι αυτό το λόγο και από τότε που τη θήλαζα χωρίς να δίνω συμπλήρωμα σε αυτό το γεύμα, δεν έβγαζε τίποτα. Πρέπει να γίνεται γιατί η ροή από το στήθος είναι μικρότερη το απόγευμα και το βράδυ. Η Αμαρέτο έχει πει για κάποιες στάσεις που βοηθάνε να είναι η ροή μικρότερη, όπως ξαπλωμένη μαζί με το μωρό στο κρεβάτι, ή ξαπλωμένη λίγο προς τα πίσω έτσι ώστε το μωρό να είναι επάνω σου, σαν να είσαι σε σεζ λόνγκ. Δοκίμασέ το να δεις τι θα γίνει.

Επίσης αυτό που λέει η Ασπασία για μικρότερα και συχνότερα γεύματα είναι πολύ σημαντικό.

Να σε ρωτήσω γιατί θέλεις οπωσδήποτε να πάρει μπουκάλι; Και γιατί να είσαι κλεισμένη στο σπίτι 3,5 μήνες, επειδή θηλάζεις; Αν θέλεις μπορούμε να το συζητήσουμε αυτό. Πολλές μαμάδες ίσως αισθάνονται εκγλωβισμένες από τα συχνά και πολλά γεύματα του θηλασμού. Αν μας γράψεις τι είναι αυτό που σε δυσκολεύει στο να βγεις από το σπίτι ίσως να μπορέσουμε να σου προτείνουμε κάποιες λύσεις (καλύτερη διαχείριση του χρόνου, τρόπους για να θηλάζεις δημόσια κλπ.) Το μεγάλο πλεονέκτημα του θηλασμού είναι ότι μπορείς να πάρεις το μωρό σου παντού μαζί σου χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία και χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάς μπιμπερό και γάλατα, καθώς επίσης και το ότι μπορείς να το καθησυχάσεις εύκολα όπου και να είσαι απλά και μόνο θηλάζοντάς το.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nai, sofuka, apokleistika 8ilasmos.. ase.. auto einai allo 8ema. den pairnei mpimperon me tipota. den xerw ti 8a kanw.. den mporw na kanw tipota. oute se giatro mporw na paw. eimai kollimeni spiti 3,5 mines. anyway

 

Τώρα το είδα...

Οπως λέει η sofuka ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ ΣΠΙΤΙ???????

Βγες να πάρεις αέρα :lol:

Και εγω θηλάζω αποκλειστικά αλλά απο 40 ημερών ήμαστε κάθε μέρα έξω (θα βγαίναμε και νωρίτερα αλλά είχαμε πει πως κρατάμε το 40ημερο για τις επισκέψεις και δεν έλεγε να βγαίνω βόλτες :oops: )

Δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ μπιμπερό θήλαστρο ή οποιοδήποτε άλλο βοήθημα :wink:

Εχουμε θηλάσει παντού! Σε τράπεζες, πάρκα, εμπορικά κέντρα, εκκλησία, αυτοκίνητα, ταβέρνες, καφετέριες, χιονοδρομικά κέντρα κλπ, κλπ)

Είμαι η πιο εύκολη της παρέας παω παντού χωρίς συμπράγκαλα :lol:

Αν είσαι Αθήνα μπορείς να μας στείλεις pm να σου κάνω ιδιαίτερα για τις πρώτες βόλτες (τζαμπα εννοείται) πάμε και μαζί αν θές :wink:

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Prwta apo ola, sas euxaristw para polu gia tis apantiseis sas!!!! eiste foberes!!! loipon, aspasia mou, auto me ta suxna k mikra geumata einai swsto, alla exw ena mikro problima. exw k allo ena gio, sxedon 22 minwn twra, opws egrapsa k prin, o opoios einai uperbolika zwiros!!! idi eimai polu piesmeni giati tin wra pou 8ilazw o allos kanei to spiti anw katw, anebainei sta trapezia, xtupaei ta zwa, kanei zimies klp epeidi kserei pws den mporw na kanw polla pragmata. opote, den einai k polu eukolo gia mena na 8ilazw ka8e wra. ase pou stin arxi pou to ekana, den elattw8ike to problima. lene pws to kalutero einai ka8e 2-2,5 wres. egw ton 8ilazw ka8e 2,5. ektos apo otan koimatai. den ton ksupnaw pote gia na faei. to bradu einai polu kalos, idi koimata 8wro. sofuka, to 8ema pou 8igeis einai polu swsto. 8elw as poume na paw se 1 giatro (ontws, se dermatologo). pws 8a paw? me to mwro? de 8a itan kalutera na ton afina gia 3 writses spiti na paw sto giatro k na gurisw? ase, pou mexri pote 8a ton 8ilazw? prepei kapoia stigmi na stamatisw. o antras mou idi ta exei paiksei. eimaste kleismenoi mesa 2 xronia sxedon. den lew na fugoume taksidi, alla na bgoume gia fagito ena bradaki. pws 8a pame an den pairnei mpimperon????

Link to comment
Share on other sites

aspasia mou, k autos opws k o megalos eixan fobero paratrimma (sugkama) logw diarroias pou tous prokalei to gala mou, me apotelesma na prepei na tous plenw me to pou kanoun kaka. gia na katalabeis, mexri k nosokomeio pigame. aima eixe o popoulis tous!!! auto k mono me fobizei sto na bgw eksw. blepw alles mamades k tis zileuw. mwromantila, k telos! egw 8elw nero, xliaro toulaxiston, k na koubalaw mazi sapounia, petsetes, tin eidiki krema.. anyway, nai, 8elw na mou kaneis idiaitera! pote mporeis? alla egw -to ksanalew- exw k allo mwraki, 22 minwn. k den einai eukolo na bgw moni mou me 2 mwra.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να σταματήσεις το θηλασμό για να βγεις. Μπορείς να αφήσεις δικό σου γάλα. Το θέμα δεν είναι ο θηλασμός, αλλά ο τρόπος να πιει το γάλα όταν εσύ δεν θα είσαι εκεί. Αρχικά, δεν πρέπει να δίνεις εσύ το μπιμπερό, αλλά κάποιος άλλος και μάλιστα όταν δεν θα είσαι εσύ ούτε καν σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού, αλλά θα είσαι εκτός σπιτιού. Όταν είσαι εκεί και σε μυρίζει, είναι λογικό να αρνείται το μπιμπερό, άσε που νιώθει πως τον αρνείσαι!

Δώσε λίγο χρόνο στο μωρό και στο άτομο που θα το κρατήσει να προσπαθήσει να του δώσει το δικό σου γάλα με μπιμπερό. Είναι πολύ σημαντικό να συνεχίσεις τον θηλασμό, τουλάχιστον για όσο υπάρχει το πρόβλημα με την ΓΟΠ (εγώ έκοψα το συμπλήρωμα στην κόρη μου όταν ήταν 4,5 μηνών, γιατί έβλεπα ότι ακόμα και το αντιαναγωγικό γάλα της δημιουργούσε μεγαλύτερο πρόβλημα από ότι το μητρικό και πραγματικά είδα μεγάλη βελτίωση από τότε!).

Αν το μωρό δεν δέχεται με τίποτα το μπιμπερό, υπάρχουν κι άλλοι τρόποι, πχ, με ποτηράκι, κουταλάκι, καλαμάκι, ακόμα και ειδικά μπιμπερό με διαμορφωμένο σαν κουτάλι στόμιο (λέγονται soft cup νομίζω). Όταν αρχίσουν οι στερεές θα έχεις μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων, είτε δέχεται το μπιμπερό είτε όχι. Να σου πω εδώ ότι η κόρη μου που έπινε συμπλήρωμα από μπιμπερό μέχρι 4,5 μηνών, όταν έγινε 8 μηνών αρνήθηκε να ξαναπιει γάλα (δικό μου αντλημένο) με μπιμπερό, με ποτηράκι με οτιδήποτε. Προτιμούσε να με περιμένει. Βέβαια το δικό σου μωράκι είναι ακόμα μικρό, αλλά είμαι σίγουρη πως θα βρεις τη λύση

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

aspasia mou, k autos opws k o megalos eixan fobero paratrimma (sugkama) logw diarroias pou tous prokalei to gala mou, .

 

Αυτό που περιγράφεις μπορεί να είναι υπερπαραγωγή. Είναι η κατάσταση όπου η μητέρα έχει πολύ γάλα και το μωρό τρέφεται αποκλειστικά με το πρώτο το πολύ ελαφρύ και δεν παίρνει το λιπαρό που έρχεται μετά.

Συμπτώματα είναι πολλές κενώσεις με πράσινο χρώμα και /ή βλέννες, εκρηκτικές κενώσεις και ίσως όχι καλή πρόσληψη βάρους.

Έχει συζητηθεί πολλές φορές, δεν μπορώ να το βρω τώρα. Ρίξε μια ματιά όμως εδώ: http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=19094 και δες τι προτείνει η Αγλαΐα σαν αντιμετώπιση. Αν θέλεις γράψε εκεί περισσότερες λεπτομέρειες, ώστε να βοηθηθείς καλύτερα.

 

Όσο για την έξοδο με 2 μωρά, γίνεται. Όλα γίνονται. Λύσε πρώτα τα πρακτικά θέματα και μετά όλα θα είναι εύκολα! :)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

na sas euxaristisw k pali!!! loipon, nai, isws na min pairnei to liparo gala, alla sta 5 lepta pou 8ilazei (ante 7) afinei to sti8os mou, to ksanapianei k to ksanafinei se 2 deuterolepta, k san na dusanasxetei. k otan ton balw sto allo, pinei san trelos. ara, isws den exw allo gala? pantws, baros pairnei k einai k san boudas! trofantos!!!

 

twra, auto pou lete na min tou dinw egw to gala, 8a8ela na tou to dwsw egw toulaxiston tis prwtes fores, giati logw palindromisis 8elei eidiko xeirismo k i kopela pou me boi8aei den kserei apo tetoia. o antras mou douleuei polles wres opote den exw kapoion.. diladi apo emena den 8a parei pote mpimperon? auto mou les??? :(

Link to comment
Share on other sites

A! Kai kati allo.. mallon den isxuei auto gia to liparo gala.. twra to skeftika!!! flasia!!! o prwtos mou gios den 8ilase pote sxedon. isws tis prwtes meres. meta ebgaza to gala mou me 8ilastro k tou to edina me mpimperon. auto simainei oti to sti8os mou adeiaze, ara epine k to liparo k to mi liparo meros tou galaktos. k omws, autos k an ekane paratrimma.. epa8an plaka oi giatroi sto paidwn!!! ksekinisame me melania k katalixame se kortizones klp.. k twra k ston mikro fernw 1 krema apo ameriki (oxi farmako) i opoia me exei swsei..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εμένα η 4,5 μηνών μπέμπα ταλαιπωρείται με ΓΟΠ εδώ και κανα μήνα. Στην αρχή δεν το είχα καταλάβει παρά πριν μια εβδομάδα και το έψαξα λίγο περισσότερο. Σαν λύση στην αρχή βρήκα το θηλασμό ξάπλα, κάτι που δεν κάναμε έως τότε, και φαίνεται να το προτιμά μερικές φορές. Όμως από ότι μου είπε η γιατρός ο θηλασμός ξάπλα μπορεί να επιδεινώνει την κατάσταση, όπως και όντως έχει γίνει. Αρχίσαμε και πιπίλα - μετά από πολλές προσπάθειες αφού την πετούσε - μόνο όταν είναι πολύ ανήσυχη. Η πιπίλα την ηρεμεί κάπως για να την θηλάσω. Τώρα το ερώτημά μου είναι όταν είναι ανήσυχη και αρνείται να θηλάσει ακόμα και μετά από 3,5 και 4 ώρες από το προηγούμενο γεύμα να επιμείνω λίγο να τρώει ή να την αφήνω νηστική? Φοβάμαι μήπως μειωθεί η ανάπτυξή της που τώρα είναι μια χαρά.

Επίσης, βοηθάει και ο θηλασμός όρθια και να κουνιέμαι λίγο. Και εμένα την νύχτα που ξυπνάει 2 με 3 φορές να φάει, δεν έχει κανένα πρόβλημα, μόνο που κοιμάται μετά το θηλασμό και δεν ρεύεται.

Όσο για το μπουκάλι πριν ένα μήνα δεν το έπιανε με τίποτα αλλά μια μέρα ολόκληρη η μητέρα μου προσπαθούσε ώσπου τα κατάφερε, ίσως λόγω πείνας, και έτσι κατάφερα να πάω για δουλειά μια εβδομάδα. Τώρα πάλι το αρνείται.

Με τα μικρά και συχνά γεύματα δυστυχώς δεν ξέρω εάν τρώει αρκετά, αφού μετά από 3 το πολύ 4λεπτά σταματά και φοβάμαι μη μου αδυνατίσει. Βέβαια, αυτό είναι και πρακτικά δύσκολο αφού χρειάζεται κάθε φορά 20 με 30 λεπτά να είναι όρθια και δεν μπορείς ούτε καν να μαγειρέψεις, πόσο μάλλον εάν έχεις και 2ο παιδί.

Άστα να πάνε.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...